Naujienos

Pradėjus skiepyti darbuotojus, daugiau atsakomybės teks darbdaviams

2021-04-09 09:08:24

Komentuoja teisės firmos „Sorainen“ ekspertė, advokatė Agnietė Venckienė ir vyresnioji teisininkė Irma Kirklytė.

Velykų savaitgalį Lietuvoje nuo Covid-19 ligos buvo paskiepyta keliolika tūkstančių gyventojų.

Vakcinos toliau keliauja į Lietuvą, todėl Sveikatos apsaugos ministerija pranešė, kad nuo šiol galimybe greičiau paskiepyti savo darbuotojus galės pasinaudoti ir didelės įstaigos, įmonės ar organizacijos, kuriose dirba bent 100 darbuotojų (šis prioritetas teikiamas įmonėms, vykdančioms veiklas, kuriose nustatyta daugiausia Covid-19 ligos protrūkių). Vakcinavimo procesas įsibėgėja, todėl svarbu aptarti keletą aspektų, kuriuos turėtų žinoti tiek darbdaviai, tiek darbuotojai.

Naujas pandemijos etapas didelėms įmonėms

Pagal šiuo metu nustatytą tvarką, didelės įmonės, kuriose buvo nustatyta Covid-19 ligos protrūkių, turės sudaryti norinčiųjų vakcinuotis darbuotojų sąrašą. Tada reikės kreiptis į atitinkamos savivaldybės vakcinavimo koordinatorių ir susiderinti vakcinavimo datą bei laiką. Tiesa, darbuotojai gali būti paskiepyti ir įmonėse, jei tam yra tinkamos sąlygos.

Svarbu paminėti – tokia tvarka savaime nepanaikina jau anksčiau patvirtintų prioritetinių skiepijimo grupių. Planuojama, kad stambių įmonių darbuotojų vakcinavimas bus greičiau vykdomas tuo atveju, jei atitinkamą savaitę nebus sunaudotos visos sveikatos priežiūros įstaigos turimos vakcinos dozės. Informacija apie vakcinavimą yra nuolatos atnaujinama ir labai dinamiška, tačiau keletą procesinių dalykų darbdaviai turėtų žinoti jau dabar.

Priverstiniai skiepai draudžiami

Svarbiausias aspektas – darbdaviai jokiais būdais negali reikalauti, kad darbuotojai pasiskiepytų Covid-19 vakcina. Tai yra vienareikšmiškai savanoriškas sprendimas. Taip pat darbdavys atsisakiusiems vakcinuotis darbuotojams negali taikyti neigiamų pasekmių. Pavyzdžiui, dėl to negalima darbuotojo nušalinti nuo darbo arba atleisti iš darbo, sumažinti darbo užmokestį ar priedus, be darbuotojo sutikimo perkelti į kitas pareigas ar taikyti bet kokias kitas darbuotojui nepalankias priemones.

Kita vertus, darbdaviai bus suinteresuoti, kad darbuotojai pasiskiepytų, nes sklandžią įmonės veiklą galima užtikrinti tik tada, kai kolektyvas yra sveikas. Todėl darbdavys gali skatinti darbuotojus pasiskiepyti savanoriškai, suteikdamas už tai papildomų naudų, kurių įprastai darbuotojai negautų. Tai gali būti papildomos atostogų dienos, papildomi priedai arba kitos skatinimo priemonės.

Sveikatos duomenys – labai jautri informacija

Darbuotojų vakcinavimas nėra privalomas, todėl darbdavių galimybė reikalauti darbuotojų atskleisti, ar jie pasiskiepijo, yra gana ribota. Taip yra todėl, kad asmeninius darbuotojų sveikatos, įskaitant ir vakcinacijos, duomenis darbdavys gali rinkti ir tvarkyti, tik jei tai būtina pandemijos valdymo (o ne vien vidaus procesų efektyvinimo) tikslais ir atitinka teisės aktų reikalavimus.

Darbuotojų skiepijimo nuo Covid-19 ligos klausimas yra pakankamai jautrus, nes vakcinavimo statusas yra darbuotojo sveikatos duomenys, kurių tvarkymui taikomas specialus reguliavimas. Iš esmės duomenų tvarkymas visais atvejais turi būti teisėtas. Toks procesas turi būti atliekamas pagal Bendrąjį duomenų apsaugos reglamentą (BDAR) ir atitikti BDAR nustatytas taisykles.

Svarbu įvertinti, ar turite teisėtų priežasčių rinkti informaciją

Prieš nuspręsdami rinkti informaciją apie savo darbuotojų vakcinaciją, turėtumėte įvertinti, kokio tikslo šiuo duomenų rinkimu siekiate ir kaip tokie duomenys padės jums šį tikslą pasiekti. Priežastis turi būti aiški ir įtikinanti. Jei vakcinacijos duomenis fiksuojate „dėl visa pikto“ arba jei savo tikslą galite pasiekti nerinkdami šių duomenų, mažai tikėtina, kad galėsite pateisinti tokių duomenų rinkimą. Sektorius, kuriame veikiate, darbuotojų atliekamo darbo pobūdis ir galimos sveikatos ir saugos jūsų darbo vietoje rizikos turėtų padėti įvertinti, ar turite teisėtų priežasčių rinkti informaciją apie darbuotojų vakcinaciją. Pavyzdžiui, jei darbuotojai dirba sveikatos ir socialinės priežiūros įstaigose, kontaktinių paslaugų srityje ar kitur, kur yra didelė kontakto su užsikrėtusiais Covid-19 tikimybė, arba gali kelti riziką rizikos grupėje esantiems asmenims, tai gali būti tokių darbuotojų vakcinacijos duomenų rinkimo teisėta priežastimi.

Tad prieš prašydami darbuotojų informacijos apie jų Covid-19 vakcinacijos statusą, darbdaviai turi atsakingai įsivertinti, kokiu tikslu tų duomenų prašo ir kaip toliau surinkti duomenys bus naudojami. Tinkamu tikslu gali būti laikomas darbuotojų, pageidaujančių vakcinuotis, sąrašo sudarymas vakcinavimo organizavimo tikslais, arba papildomas vakciną gavusių darbuotojų paskatinimas, arba darbo organizavimas sudarant darbuotojų grupes, kuriose dirbtų kuo didesnis kiekis vakcinuotų darbuotojų. Tačiau tokių duomenų negalima naudoti vertinant, ar darbuotojas gali grįžti į darbą, ar bus siunčiamas į prastovą, nušalinamas nuo darbo, ar bus didinamas jo darbo užmokestis ir kt.

Priešingu atveju darbdaviui gali grėsti neigiamos pasekmės. Pavyzdžiui, jei darbuotojas pateiktų pakankamai informacijos apie diskriminacijos atvejį, kai dėl nepasiskiepijimo jis buvo nušalintas nuo darbo arba atleistas, būtų taikoma diskriminacijos prezumpcija. Tai reiškia, kad tuomet ne darbuotojas turėtų įrodyti patirtą diskriminaciją, o darbdavys turėtų pareigą įrodyti, kad diskriminacijos nebuvo. Ši įrodinėjimo pareiga teisiniuose procesuose neretai būna sudėtinga ir užimanti daug laiko ir resursų.

Taigi, darbdaviai galėtų svarstyti šių teisinių duomenų pagrindų taikymo galimybę:

- būtinybė vykdyti prievoles ir specialiąsias teises darbo teisės srityje;
- būtinybė užtikrinti viešąjį interesą visuomenės sveikatos srityje.

Jei nuspręsite, kad turite teisėtą pagrindą tvarkyti duomenis apie savo darbuotojų vakcinaciją, visais atvejais apie duomenų tvarkymą darbuotojai turi būti iš anksto raštu informuojami, nurodant tvarkymo tikslus, teisinį pagrindą ir kitą pagal BDAR privalomą informaciją.

Darbuotojo sutikimas galimas tik išimtiniais atvejais

Tuo tarpu darbuotojo sutikimas tvarkyti jo sveikatos duomenis gali būti naudojamas tik išimtiniais atvejais, nes sutikimas turi būti duodamas savo noru, laisva valia, nesukuriant neigiamų pasekmių dėl sutikimo nedavimo. Sutikimo atveju darbuotojams turi būti suteikta galimybė duotą sutikimą atšaukti, o atšaukus – tokių duomenų nebetvarkyti. Vis dėlto praktika rodo, kad darbo santykiuose dėl darbuotojo ir darbdavio jėgos disbalanso darbuotojas tik labai retais atvejais gali duoti laisvanorišką sutikimą. Neretai darbuotojai „savo noru“ sutinka dėl to, kad bijo tokių neigiamų pasekmių kaip atleidimo iš darbo, nesulaukti paaukštinimo, būti nušalintu nuo darbo ir kitų.

Norint tvarkyti darbuotojų duomenis apie Covid-19 vakcinaciją ir remtis darbuotojo sutikimu, labai svarbu darbuotojams suteikti realią galimybę nesutikti su duomenų tvarkymu, dėl to nepatiriant jokių neigiamų pasekmių. Tuo atveju, jei darbuotojas sutikimo neduoda arba duotą sutikimą atšaukia – tokių duomenų tvarkyti nebegalima.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2021-05-11 20:00:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1226

Atlikus 22054 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1226. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-11 19:13:07

Aptikus 10 tūkst. tonų asbesto atliekų aplinkos ministras kreipsis į teisėsaugą

Vilniaus miesto pakraštyje aptikus nelegalų pavojingų atliekų sąvartyną, aplinkos ministras Simonas Gentvilas žada kreiptis į prokuratūrą kaltininkams surasti.
       2021-05-10 20:42:33

Elektriniai paspirtukai: kaip išsirinkti ir saugiai naudotis?

Šiltojo sezono metu elektriniai paspirtukai tampa viena populiariausių judėjimo mieste ar kurortuose priemone. Technologijų ekspertai dalinasi patarimais, į ką atsižvelgti renkantis paspirtuką ir primena svarbiausias saugaus važiavimo taisykles visiems paspirtukų vairuotojams.
       2021-05-10 20:30:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 786

Atlikus 6734 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 786. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-09 20:30:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 883

Atlikus 13039 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 883. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-08 19:30:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1512

Atlikus 25684 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1512. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-07 16:30:46

SM apgailestauja dėl neišsamiai išdiskutuoto skaitmeninio radijo projekto

Susisiekimo ministerija atsiprašo dėl visuomenėje ažiotažą sukėlusio skaitmeninio radijo projekto, pasiūlius jį įtraukti į Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo planą (toliau – RRF).
       2021-05-07 13:30:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1244

Atlikus 26729 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1244. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-06 13:49:15

Belaidžių ausinių priežiūra: ką daryti, kad tarnautų ilgai ir laimingai?

Ne kartą kalbėta apie tai, kad išmanieji telefonai mums gali tarnauti geriau bei ilgiau, jeigu jiems padėsime ir patys. Pavyzdžiui, nepaliksime krauti per naktį, naudosime nuo smūgių apsaugančius dėkliukus arba saugosime nuo išorinių veiksnių – karščio, šalčio ar smėlio.
       2021-05-06 13:46:46

Klaidos, kurias daro įsigijusieji vejos robotus: toks elgesys – kelias į gedimus

Robotizacija iš vidaus patalpų keliasi į lauką. It ant mielių Lietuvoje auga robotų vejapjovių populiarumas. Šių išmanių vejos priežiūros pagalbininkų gamintoja „Husqvarna“ atskleidžia, kad 2020 m. robotų vejapjovių pardavimai šoktelėjo 77 proc., palyginti su ankstesniais metais.
       2021-05-06 13:43:32

Greitai išsikraunantis telefonas – kaip to išvengti?

Išmanieji telefonai šiandien tampa vis galingesni ir naudotojams suteikia daugiau galimybių. Tačiau šie technologiniai pasiekimai ir inovacijos netenka prasmės, jei telefonas nespėja vytis šiandienio gyvenimo ritmo ir nuolat išsikrauna – dažniausiai pačiu netinkamiausiu metu.
       2021-05-06 13:39:13

Pensinio amžiaus kartelė pasaulyje: riba svyruoja nuo 49 iki 70 metų

Senstanti visuomenė ir ilgėjanti žmonių gyvenimo trukmė visame pasaulyje skatina diskusijas apie valstybių socialinės apsaugos sistemų stabilumą. Dalis šalių – tarp jų ir Lietuva – jau imasi atitinkamų priemonių bei ilgina pensinį piliečių amžių.
       2021-05-06 13:30:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1340

Atlikus 24629 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1340. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-05 18:15:30

Išmanūs namai: ką renkasi lietuviai?

Įrenginėdami būstą lietuviai vis dažniau renkasi inovatyvius namų sprendimus. Išmanūs namai turi daugybę galimybių, kurios ne tik palengvina kasdienį gyvenimą, bet ir leidžia sutaupyti.
       2021-05-05 17:56:00

Lemtingas laikas iki trejų metų: ką žinoti turi tėvai?

Pasiekimai moksluose ir darbe, kasdieniai įpročiai, santykiai ir sveikata, kaip žmogui seksis įvairiose srityse, yra nulemiama per pirmąsias 1000 jo gyvenimo dienų, sako mokslininkai.
       2021-05-05 17:49:20

Kokia IT sistema padėtų atlaikyti masinės vakcinacijos apkrovas Lietuvoje?

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys praėjusią savaitę pabrėžė, kad Lietuvoje masinė vakcinacija gali būti vykdoma tik etapais, mat suteikus galimybę vienu metu registruotis visiems norintiems – apkrovos neatlaikytų jokia informacinė sistema.
       2021-05-05 15:49:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1304

Atlikus 25132 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1304. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-04 17:56:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1055

Atlikus 9109 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1055. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-03 16:56:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 714

Atlikus 9109 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 714. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-02 21:36:03

K. Glavecko vizija Lietuvai: ryški šviesa niūrioje tikrovėje

Ryški šviesa, laisvo oro gūsis ir vilties spindulys – tokios buvo profesoriaus Kęstučio Glavecko paskaitos mūsų kartai. Tikrovė, kurioje mes visi dusome, nuo jo žodžių prarasdavo savo niūriuosius kerus.
       2021-05-02 20:50:27

Lietuvos ir Lenkijos Prezidentai – vieningai apie regioninį bendradarbiavimą

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda su pirmąja ponia Diana Nausėdiene pradėjo vizitą Lenkijos sostinėje Varšuvoje, kur pirmadienį dalyvaus iškilmingoje Gegužės 3-iosios Konstitucijos 230-ųjų metinių minėjimo ceremonijoje.
       2021-05-02 16:52:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 951

Atlikus 16934 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 951. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-01 20:10:06

Premjerė: per 17 narystės ES metų daug pasiekėme ir išmokome

Sveikindama piliečius Lietuvos narystės Europos Sąjungos (ES) 17-ųjų metinių proga, Premjerė Ingrida Šimonytė pabrėžė narystės svarbą Lietuvos vystymuisi ir stiprėjimui.
       2021-05-01 12:52:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1415

Atlikus 17053 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1415. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-04-30 15:38:47

Iki 5 tūkst. eurų bus didinamos išmokos gyventojams už įsigytą elektromobilį

Siekdama mažinti neigiamą transporto keliamos taršos poveikį klimatui, Aplinkos ministerija numato padidinti Klimato kaitos programos kompensacines išmokas gyventojams už įsigytą elektromobilį.
       2021-04-30 15:36:16

Kaip dirbtinis intelektas gali išgelbėti sveikatos apsaugos ateitį?

Pandemijai atskleidus sveikatos apsaugos sistemos pažeidžiamumą, Europos inovacijų ir technologijų bendruomenė „EIT Health“ skatina Europos sveikatos priežiūros paslaugų teikėjus naudotis dirbtinio intelekto ir technologijų teikiamomis galimybėmis.
       2021-04-30 12:32:42

Laikas pasirūpinti lauko terasa: kaip ją papuošti?

Atėjus šiltajam sezonui laukiame, kada galėsime kuo daugiau laiko praleisti lauke, gryname ore besidžiaugdami saulės spinduliais ir šiluma. Natūralu, kad tokiu metu didelis dėmesys skiriamas terasoms, kur gera leisti kiekvieną laisvą akimirką.
       2021-04-30 10:21:56

Vestuvės per pandemiją: ar įmanoma susikurti išskirtinę šventę?

Panašu, kad ir šiais metais vestuvės vyks su tam tikrais pandemijos padiktuotais apribojimais. Nors tai jaukia įsimylėjėlių planus, sukurti gražiausią gyvenimo šventę padeda ir išmaniosios technologijos.
       2021-04-30 10:19:37

6 sėkmingų žmonių įpročiai, kurie padeda taupyti ir nesukti galvos dėl pinigų

Dar mokykloje esame išmokyti skaičiuoti ir įveikti sudėtingas formules. Tačiau su tikrais gyvenimiškais finansais susiduriame, kai tenka žengti koją į suaugusiųjų pasaulį ir pradėti valdyti savus pinigus.
       2021-04-30 10:09:55

Vegetariškos alternatyvos: daržovės ant grilio įtiks išrankiausiam skoniui

Pavasarį įsibėgėjant kepsninių sezonui, grilio tradicijos tampa vis universalesnės ir ant grotelių dažnai atsiduria ne tik mėsa ar dešrelės, bet ir daržovės. Kepsninėje ruoštos daržovės gali tapti ir gardžiu garnyru, ir puikiu pagrindiniu patiekalu.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.