Naujienos

15 metų IT srityje dirbanti Maija: aplinkiniai vis dar stebisi moterimi IT

2021-04-16 09:02:25

Maija Aniskovič, „Ignitis grupės“ duomenų analitikos vadovė technologijų srityje dirba jau beveik 15 metų ir sako, jog vienas iš klaidingų įsitikinimų, su kuriuo susiduria, tai – jog technologijų srityje nėra moterims tinkamų specialybių.

„Vis dar neretai išgirstu nuostabą, kad dirbu technologijų srityje, kurią seka komentarai, jog neatrodau kaip „klasikinė“ programuotoja. Nors nuolat dirbu su IT transformacijos projektais, technologiniais produktais, jų vystymu ir susijusiais sisteminiais, infrastruktūriniais pokyčiais. Toks požiūris man atrodo labai stereotipiškas, juk pirmąja programuotoja laikoma Ada Lovelace – moteris, sukūrusi algoritmą dar tuo metu, kai kompiuteriai buvo tik brėžiniuose. Tai tik įrodo, jog išvaizda ar lytis negali atspindėti žmogaus kompetencijos lygio ar profesionalumo“, – sako M. Aniskovič.

Prie tokių stereotipų gyvavimo prisideda ir statistika – gyventojų užimtumo statistinio tyrimo duomenimis, per pastaruosius 10 metų dirbančių specialistų informacijos ir ryšių technologijų (IRT) srityje Lietuvoje padaugėjo beveik du kartus (nuo 22,7 tūkst. iki 42,1 tūkst.). Tačiau moterų specialisčių kiekis auga ženkliai lėčiau nei vyrų – vos 3 tūkst. specialisčių nuo 2010, kai tuo tarpu vyrų skaičius per tą patį laiką padvigubėjo ir išaugo daugiau nei 15 tūkst. Naujausiais duomenimis, šiuo metu vyrų specialistų dirbančių IT yra 3 kartus daugiau nei moterų.

M. Aniskovič teigia, jog šiuo atžvilgiu mūsų šalis vis dar pastebimai atsilieka nuo tarptautinių tendencijų. Tarptautinėse įmonėse, pasak jos, lyčių lygybės progresas vyksta greičiau. Tokią tendenciją ji ypač pastebėjo tapusi mentore „Women Go Tech“ – mentorystės ir technologinio turinio sesijų programoje, skirtoje merginoms ir moterims, siekiančioms karjeros technologijų sektoriuje.

„Dalyvaujant programoje ir bendraujant su jos dalyvėmis paaiškėjo, jog moterys, dirbančios tarptautinėse įmonėse, su lyčių nelygybe ir tokiais mitais kaip „moterys pernelyg bijo rizikuoti“, „moterims mažiau būdingas matematinis mąstymas“ ar „moterys nesidomi technologijomis bei inovacijomis“, susiduria rečiau“, – atskleidžia mentorė.

Tačiau remiantis išsamia duomenimis pagrįsta „Atomico“ 2020 m. padaryta Europos technologijų analize, Europos mastu net 87 proc. moterų patiria diskriminaciją dėl lyties, palyginti su 26 proc. vyrų, tad iki lyčių lygybės tiek pasaulyje, tiek Lietuvoje kelias laukia dar tikrai ilgas.

Visgi mentorė teigia pastebinti vis daugiau džiuginančių tendencijų – net ir netikėtose vietose.

„Pavyzdžiui, Lietuvoje išimčių vis daugiau atsiranda valstybės kapitalo įmonėse - „Ignitis grupėje“ lyčių lygybė yra viena iš prioritetinių vertybinių krypčių. Kasmet vis daugiau moterų skatiname atrasti technologijų sritį – šiemet tapome „Women Go Tech“ programos rėmėjais, praėjusį sezoną buvome „Alter State“ Šiaurės ir Baltijos šalių moterų inovacijų sprinto partneriais bei šiemet prisijungėme prie STEAM (gamtos mokslų, technologijų, inžinerinio, menų ir matematinio ugdymo) centrų tinklo Lietuvoje plėtojimo programos“, – džiaugiasi M. Aniskovič.

Stereotipus sugriauti gali tik pačios moterys

Mentorė yra įsitikinusi, jog vienintelis būdas įveikti šį stereotipą yra parodyti savo kompetencijas ir profesionalumą būtent darbais.

„Kai pradedi dirbti, prioritetu tampa įgūdžiai ir profesionalumas – kai darbai kalba patys už save, išvaizda ar lytis praranda svarbą. Technologijos jau dabar yra neatsiejama kiekvieno iš mūsų gyvenimo dalis, o per pastaruosius metus, kai pasaulį užklupo pandemija, prisitaikyti ir prisijaukinti technologijas teko visiems – viešbučių ir restoranų sferai, visai švietimo sistemai ir net vaikams bei seneliams. Tad tikėtina, jog visai netolimoje ateityje programuoti mokės ne tik IT specialistai, bet ir senjorai, ir pradinukai, o nuostaba dėl moterų šioje srityje taps tolimu prisiminimu“, – teigia M. Aniskovič.

Ji pabrėžia, jog norint pradėti karjerą technologijų ar bet kokioje kitoje naujoje srityje, svarbiausia yra atrasti pasitikėjimą savimi ir veikti. Jei pasitikėjimo trūksta, tuomet reikėtų ieškoti padrąsinimo šeimoje, draugų rate ar tarp mentorių, kurie padėtų žengti pirmuosius žingsnius.

Dauguma galvoja, jog technologijų srityje dirba tik programuotojai, nors iš tiesų technologijų sritis turi daugybę kitų šakų – tai projektų valdymas, duomenų bei verslo analitika, procesų efektyvinimas, produkto kūrimas, kokybės užtikrinimas ir dar begalė kitų, kurioms dažnai gilios programavimo ar inžinerijos žinios nėra būtinos.

„Dažniausiai sakau, jog profesija neturi lyties, tačiau turi asmenybės tipą – kai kuriems žmonėms reikalingas bendravimas, tuomet puikiai tiktų produkto kūrimas ar projektų valdymas, jeigu labiau patinka spręsti sunkias užduotis, analizuoti, ieškoti sprendimų vienam – tuomet kviečiu išbandyti save duomenų analitikoje ar sistemų infrastruktūroje. Taip pat labai svarbu save stebėti ir pradėjus dirbti – jei tampa aišku, kad ta sritis netinka asmenybei, nebijoti keisti ir mėginti iš naujo tol, kol pavyks atrasti save“, – sako M. Aniskovič.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2021-05-11 20:00:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1226

Atlikus 22054 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1226. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-11 19:13:07

Aptikus 10 tūkst. tonų asbesto atliekų aplinkos ministras kreipsis į teisėsaugą

Vilniaus miesto pakraštyje aptikus nelegalų pavojingų atliekų sąvartyną, aplinkos ministras Simonas Gentvilas žada kreiptis į prokuratūrą kaltininkams surasti.
       2021-05-10 20:42:33

Elektriniai paspirtukai: kaip išsirinkti ir saugiai naudotis?

Šiltojo sezono metu elektriniai paspirtukai tampa viena populiariausių judėjimo mieste ar kurortuose priemone. Technologijų ekspertai dalinasi patarimais, į ką atsižvelgti renkantis paspirtuką ir primena svarbiausias saugaus važiavimo taisykles visiems paspirtukų vairuotojams.
       2021-05-10 20:30:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 786

Atlikus 6734 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 786. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-09 20:30:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 883

Atlikus 13039 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 883. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-08 19:30:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1512

Atlikus 25684 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1512. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-07 16:30:46

SM apgailestauja dėl neišsamiai išdiskutuoto skaitmeninio radijo projekto

Susisiekimo ministerija atsiprašo dėl visuomenėje ažiotažą sukėlusio skaitmeninio radijo projekto, pasiūlius jį įtraukti į Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo planą (toliau – RRF).
       2021-05-07 13:30:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1244

Atlikus 26729 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1244. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-06 13:49:15

Belaidžių ausinių priežiūra: ką daryti, kad tarnautų ilgai ir laimingai?

Ne kartą kalbėta apie tai, kad išmanieji telefonai mums gali tarnauti geriau bei ilgiau, jeigu jiems padėsime ir patys. Pavyzdžiui, nepaliksime krauti per naktį, naudosime nuo smūgių apsaugančius dėkliukus arba saugosime nuo išorinių veiksnių – karščio, šalčio ar smėlio.
       2021-05-06 13:46:46

Klaidos, kurias daro įsigijusieji vejos robotus: toks elgesys – kelias į gedimus

Robotizacija iš vidaus patalpų keliasi į lauką. It ant mielių Lietuvoje auga robotų vejapjovių populiarumas. Šių išmanių vejos priežiūros pagalbininkų gamintoja „Husqvarna“ atskleidžia, kad 2020 m. robotų vejapjovių pardavimai šoktelėjo 77 proc., palyginti su ankstesniais metais.
       2021-05-06 13:43:32

Greitai išsikraunantis telefonas – kaip to išvengti?

Išmanieji telefonai šiandien tampa vis galingesni ir naudotojams suteikia daugiau galimybių. Tačiau šie technologiniai pasiekimai ir inovacijos netenka prasmės, jei telefonas nespėja vytis šiandienio gyvenimo ritmo ir nuolat išsikrauna – dažniausiai pačiu netinkamiausiu metu.
       2021-05-06 13:39:13

Pensinio amžiaus kartelė pasaulyje: riba svyruoja nuo 49 iki 70 metų

Senstanti visuomenė ir ilgėjanti žmonių gyvenimo trukmė visame pasaulyje skatina diskusijas apie valstybių socialinės apsaugos sistemų stabilumą. Dalis šalių – tarp jų ir Lietuva – jau imasi atitinkamų priemonių bei ilgina pensinį piliečių amžių.
       2021-05-06 13:30:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1340

Atlikus 24629 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1340. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-05 18:15:30

Išmanūs namai: ką renkasi lietuviai?

Įrenginėdami būstą lietuviai vis dažniau renkasi inovatyvius namų sprendimus. Išmanūs namai turi daugybę galimybių, kurios ne tik palengvina kasdienį gyvenimą, bet ir leidžia sutaupyti.
       2021-05-05 17:56:00

Lemtingas laikas iki trejų metų: ką žinoti turi tėvai?

Pasiekimai moksluose ir darbe, kasdieniai įpročiai, santykiai ir sveikata, kaip žmogui seksis įvairiose srityse, yra nulemiama per pirmąsias 1000 jo gyvenimo dienų, sako mokslininkai.
       2021-05-05 17:49:20

Kokia IT sistema padėtų atlaikyti masinės vakcinacijos apkrovas Lietuvoje?

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys praėjusią savaitę pabrėžė, kad Lietuvoje masinė vakcinacija gali būti vykdoma tik etapais, mat suteikus galimybę vienu metu registruotis visiems norintiems – apkrovos neatlaikytų jokia informacinė sistema.
       2021-05-05 15:49:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1304

Atlikus 25132 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1304. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-04 17:56:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1055

Atlikus 9109 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1055. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-03 16:56:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 714

Atlikus 9109 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 714. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-02 21:36:03

K. Glavecko vizija Lietuvai: ryški šviesa niūrioje tikrovėje

Ryški šviesa, laisvo oro gūsis ir vilties spindulys – tokios buvo profesoriaus Kęstučio Glavecko paskaitos mūsų kartai. Tikrovė, kurioje mes visi dusome, nuo jo žodžių prarasdavo savo niūriuosius kerus.
       2021-05-02 20:50:27

Lietuvos ir Lenkijos Prezidentai – vieningai apie regioninį bendradarbiavimą

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda su pirmąja ponia Diana Nausėdiene pradėjo vizitą Lenkijos sostinėje Varšuvoje, kur pirmadienį dalyvaus iškilmingoje Gegužės 3-iosios Konstitucijos 230-ųjų metinių minėjimo ceremonijoje.
       2021-05-02 16:52:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 951

Atlikus 16934 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 951. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-01 20:10:06

Premjerė: per 17 narystės ES metų daug pasiekėme ir išmokome

Sveikindama piliečius Lietuvos narystės Europos Sąjungos (ES) 17-ųjų metinių proga, Premjerė Ingrida Šimonytė pabrėžė narystės svarbą Lietuvos vystymuisi ir stiprėjimui.
       2021-05-01 12:52:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1415

Atlikus 17053 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1415. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-04-30 15:38:47

Iki 5 tūkst. eurų bus didinamos išmokos gyventojams už įsigytą elektromobilį

Siekdama mažinti neigiamą transporto keliamos taršos poveikį klimatui, Aplinkos ministerija numato padidinti Klimato kaitos programos kompensacines išmokas gyventojams už įsigytą elektromobilį.
       2021-04-30 15:36:16

Kaip dirbtinis intelektas gali išgelbėti sveikatos apsaugos ateitį?

Pandemijai atskleidus sveikatos apsaugos sistemos pažeidžiamumą, Europos inovacijų ir technologijų bendruomenė „EIT Health“ skatina Europos sveikatos priežiūros paslaugų teikėjus naudotis dirbtinio intelekto ir technologijų teikiamomis galimybėmis.
       2021-04-30 12:32:42

Laikas pasirūpinti lauko terasa: kaip ją papuošti?

Atėjus šiltajam sezonui laukiame, kada galėsime kuo daugiau laiko praleisti lauke, gryname ore besidžiaugdami saulės spinduliais ir šiluma. Natūralu, kad tokiu metu didelis dėmesys skiriamas terasoms, kur gera leisti kiekvieną laisvą akimirką.
       2021-04-30 10:21:56

Vestuvės per pandemiją: ar įmanoma susikurti išskirtinę šventę?

Panašu, kad ir šiais metais vestuvės vyks su tam tikrais pandemijos padiktuotais apribojimais. Nors tai jaukia įsimylėjėlių planus, sukurti gražiausią gyvenimo šventę padeda ir išmaniosios technologijos.
       2021-04-30 10:19:37

6 sėkmingų žmonių įpročiai, kurie padeda taupyti ir nesukti galvos dėl pinigų

Dar mokykloje esame išmokyti skaičiuoti ir įveikti sudėtingas formules. Tačiau su tikrais gyvenimiškais finansais susiduriame, kai tenka žengti koją į suaugusiųjų pasaulį ir pradėti valdyti savus pinigus.
       2021-04-30 10:09:55

Vegetariškos alternatyvos: daržovės ant grilio įtiks išrankiausiam skoniui

Pavasarį įsibėgėjant kepsninių sezonui, grilio tradicijos tampa vis universalesnės ir ant grotelių dažnai atsiduria ne tik mėsa ar dešrelės, bet ir daržovės. Kepsninėje ruoštos daržovės gali tapti ir gardžiu garnyru, ir puikiu pagrindiniu patiekalu.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.