Naujienos

Top 5 energetikos sektoriaus tendencijos: nuo virtualių elektrinių iki dronų

2021-04-16 13:45:35

Apie vandenilį, kaip galimą ateities kurą, jau yra girdėję daugelis iš mūsų. Tačiau ateities energetika neįsivaizduojama ne tik be jo, bet ir be dronų, virtualių elektrinių ar masinio energijos kaupiklių naudojimo.

Balandžio 17-ąją minima Lietuvos energetikų diena – geriausias metas apžvelgti, kuria kryptimi energetika juda šiandien. Šia proga tarptautinė energetikos bendrovė „Ignitis grupė“ pristato daugiausiai dėmesio sulaukiančių energetikos tendencijų penketuką.

1. Virtualios elektrinės

Virtualios elektrinės – neabejotinai viena svarbiausių ir didžiausią įtaką elektros sistemai turėsiančių technologijų ateities energetikoje, teigia „Ignitis grupės“ Inovacijų centro vadovas Paulius Kozlovas. Kalbant paprastai, virtualiomis elektrinėmis vadinamas įvairius decentralizuotus elektros energijos gamybos ir vartojimo pajėgumus apjungiantis tinklas.

Jis gali sujungti saulės ir vėjo jėgaines, hidroelektrines su prekybos centruose esančiais šaldytuvais, šilumos siurbliais, kondicionieriais ar netgi jūsų elektromobiliu tam, kad tinkle būtų efektyviausiai paskirstoma pagaminama ir suvartojama elektros energija.

„Pasitelkiant virtualias elektrines nuotoliniu būdu bus sekama, prognozuojama ir optimizuojama elektros energijos gamyba bei vartojimas. Tai sudarys sąlygas gaminti energiją optimaliai, neapkrauti tinklo, išvengti nuostolių bei mažinti CO2 emisijas. O vartotojams tai leis tapti aktyviais energetikos sistemos dalyviais, tiesiogiai prisidėti prie elektros tinklo balanso užtikrinimo ir galiausiai uždirbti iš energijos vartojimo lankstumo“, – sako P.Kozlovas.

2. Ateities kuras vandenilis

Apie vandenilį – labiausiai paplitusį elementą Visatoje, kalbama vis daugiau ir garsiau. Nors šis elementas šiandien daugiausiai naudojamas chemijos pramonėje, ypač naftos perdirbime ar trąšų gamyboje, bet jo ateitis yra matoma būtent energetikoje.

„Ignitis grupės“ Inovacijų centro vadovas aiškina, kad atsinaujinančios energetikos išteklių (AEI) plėtra lemia vis didėjantį elektros kainų kintamumą, o elektra, kartu su vandeniu, yra pagrindinis resursas reikalingas žaliojo vandenilio gamybai. Elektrolizės būdu gaminamas vandenilis iš principo yra vertinamas kaip alternatyva baterijoms, galinti pasaugoti perteklinę AEI energiją.

Siekiant pritaikyti šią technologiją plačiu mastu, svarbūs yra du pagrindiniai aspektai – elektros kainos bei efektyvi ir pigi technologija vandens pavertimui vandeniliu. Būtent šioje srityje pastaruoju metu vykdoma daug laboratorinių tyrimų, kurie verčia rimtai vertinti šios technologijos pritaikymą ateityje. Remiantis Europos Komisijos užsakytų studijų rezultatais, žaliojo vandenilio panaudojimo anksčiausiai galime tikėtis transporte, o kiek vėliau ir pramonėje.

3. Baterijos – ne tik energijai kaupti

Vis platesnis baterijų panaudojimas – dar viena šiuolaikinės energetikos tendencija. Dažniausiai jos naudojamos perteklinės energijos kaupimui, kuri naudojama tinkle smarkiai išaugus jos poreikiui. Tačiau baterijos vis dažniau pasitelkiamos ir sklandžiam elektros perdavimo sistemos darbui užtikrinti. Būtent todėl artimiausiais metais didelės talpos baterijos turėtų atsirasti ir Lietuvoje.

Kiti baterijų panaudojimo būdai daugiausiai yra pritaikomi žemos įtampos tinkle, kur gali pasitarnauti prisidedant prie stabilesnio elektros skirstymo tinklo darbo, sudarant sąlygas prijungti daugiau iš atsinaujinančių išteklių energiją gaminančių vartotojų arba teikti energijos tiekimo paslaugą tinkle įvykus gedimui.

Šiuo metu instaliuota baterijų galia visame pasaulyje jau skaičiuojama gigavatais ir pavieniai jų projektai tampa vis didesni. Štai 2020 m. pabaigoje Kalifornijoje, JAV, pradėjo veikti baterijų sistema, kurios galia siekia 300 MW, o talpa 1200 MWh. Be to, numatyta galimybė šią sistemą plėsti iki dar įspūdingesnių skaičių – 1500 MW galios ir 6000 MWh talpos.

4. Gaminančių vartotojų bumas

Galimybe tapti energetiškai nepriklausomu ir elektrą gamintis pačiam vis dažniau pasinaudojama ir Lietuvoje. Valstybinės energetikos reguliavimo tarnybos (VERT) duomenimis, nuo 2019 m. pradžios gaminančių vartotojų kiekis mūsų šalyje išaugo beveik 7,5 karto. Svarbi tokio augimo priežastis – parama, suteikiama norintiems įsirengti saulės energijos gamybos pajėgumus.

„Panašu, kad toliau pingant technologijoms, tokia augimo tendencija išliks ir ateityje. Tuo tarpu rinkoje stebime vis daugiau naujų inovatyvių sprendimų, palengvinančių tapimą gaminančiais vartotojais. Geriausias to pavyzdys – „Ignitis“ pristatyta nutolusių saulės parkų platforma, leidžianti vartoti žaliąją elektros energiją, net ir gyvenant daugiabutyje ir neturint galimybės įsirengti stoginės saulės elektrinės. Vertiname, kad netolimoje gaminantys vartotojai galės rinktis ne tik saulės, bet ir vėjo energetikos projektus“, – teigia P.Kozlovas.

5. Dronai-inspektoriai

Filmavimui ar fotografavimui į dangų iškeliami dronai jau nieko nebestebina. Bet, pasirodo, bepiločiai orlaiviai skinasi kelią ir energetikoje. „Ignitis grupės“ Inovacijų centro vadovo teigimu, visi energetinės sistemos komponentai, tokie kaip tinklai, elektrinių kaminai, katilai ar kiti infrastruktūriniai vienetai, privalo būti reguliariai tikrinami.

Paprastai inspektavimo darbus atlieka specialistai – jie stato pastolius katilo viduje, specialia laipiojimo įranga žemyn leidžiasi nuo elektrinės kamino viršaus arba tikrina energijos perdavimo linija eidami po jomis.

Tokie būdai yra imlūs laikui, sudėtingi, o kai kurie ir rizikingi. Todėl čia į pagalbą pasitelkiami dronai, kurie su specialia filmavimo arba matavimo įranga leidžia atlikti šį darbą greičiau ir tiksliau. Be to, tai sudaro galimybes kaupti istorinius duomenis, kurie gali būti panaudojami, pavyzdžiui, nuspėjant kito gedimo laiką ir taip užkirsti kelią defektui jam dar neatsiradus.

Lietuvoje dronai-inspektoriai jau yra naudojami elektros oro linijų bei katilų vidaus inspektavimui.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Energetika: kitos panašios naujienos
       2021-04-20 17:04:12

Pradedamas paskutinis sudėtingas dujų jungties su Lenkija statybų etapas

Atlikus tris ketvirtadalius Lietuvą ir Lenkiją sujungsiančio dujotiekio tiesimo darbų, pradedamas baigiamasis jungties statybų etapas – dujų apskaitos ir slėgio reguliavimo stoties statyba.
       2021-04-20 12:10:16

Iš ko susideda elektros kaina?

Nuosekliai atsisakant monopolinių elektros energijos tiekimo sąlygų ir kainų reguliavimo, kiekvienas Lietuvos gyventojas gali rinktis jam tinkamą elektros tiekėją. Iki 2023 m. vykstantis pokytis naudingas kiekvienam elektros vartotojui, nes būtent jis sprendžia iš ko ir už kokią kainą pirkti elektrą savo namams.
       2021-04-12 09:05:03

Ginčas su energijos tiekėju: kada reikia mokėti sutarties nutraukimo mokestį?

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), išnagrinėjusi nebuitinio vartotojo ir nepriklausomo elektros energijos tiekėjo UAB „Elektrum Lietuva“ ginčą, patvirtino, kad tiekėjas teisėtai ir pagrįstai reikalauja sumokėti sutarties nutraukimo mokestį.
Daugiau naujų naujienų
       2021-05-11 20:00:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1226

Atlikus 22054 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1226. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-11 19:13:07

Aptikus 10 tūkst. tonų asbesto atliekų aplinkos ministras kreipsis į teisėsaugą

Vilniaus miesto pakraštyje aptikus nelegalų pavojingų atliekų sąvartyną, aplinkos ministras Simonas Gentvilas žada kreiptis į prokuratūrą kaltininkams surasti.
       2021-05-10 20:42:33

Elektriniai paspirtukai: kaip išsirinkti ir saugiai naudotis?

Šiltojo sezono metu elektriniai paspirtukai tampa viena populiariausių judėjimo mieste ar kurortuose priemone. Technologijų ekspertai dalinasi patarimais, į ką atsižvelgti renkantis paspirtuką ir primena svarbiausias saugaus važiavimo taisykles visiems paspirtukų vairuotojams.
       2021-05-10 20:30:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 786

Atlikus 6734 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 786. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-09 20:30:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 883

Atlikus 13039 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 883. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-08 19:30:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1512

Atlikus 25684 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1512. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-07 16:30:46

SM apgailestauja dėl neišsamiai išdiskutuoto skaitmeninio radijo projekto

Susisiekimo ministerija atsiprašo dėl visuomenėje ažiotažą sukėlusio skaitmeninio radijo projekto, pasiūlius jį įtraukti į Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo planą (toliau – RRF).
       2021-05-07 13:30:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1244

Atlikus 26729 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1244. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-06 13:49:15

Belaidžių ausinių priežiūra: ką daryti, kad tarnautų ilgai ir laimingai?

Ne kartą kalbėta apie tai, kad išmanieji telefonai mums gali tarnauti geriau bei ilgiau, jeigu jiems padėsime ir patys. Pavyzdžiui, nepaliksime krauti per naktį, naudosime nuo smūgių apsaugančius dėkliukus arba saugosime nuo išorinių veiksnių – karščio, šalčio ar smėlio.
       2021-05-06 13:46:46

Klaidos, kurias daro įsigijusieji vejos robotus: toks elgesys – kelias į gedimus

Robotizacija iš vidaus patalpų keliasi į lauką. It ant mielių Lietuvoje auga robotų vejapjovių populiarumas. Šių išmanių vejos priežiūros pagalbininkų gamintoja „Husqvarna“ atskleidžia, kad 2020 m. robotų vejapjovių pardavimai šoktelėjo 77 proc., palyginti su ankstesniais metais.
       2021-05-06 13:43:32

Greitai išsikraunantis telefonas – kaip to išvengti?

Išmanieji telefonai šiandien tampa vis galingesni ir naudotojams suteikia daugiau galimybių. Tačiau šie technologiniai pasiekimai ir inovacijos netenka prasmės, jei telefonas nespėja vytis šiandienio gyvenimo ritmo ir nuolat išsikrauna – dažniausiai pačiu netinkamiausiu metu.
       2021-05-06 13:39:13

Pensinio amžiaus kartelė pasaulyje: riba svyruoja nuo 49 iki 70 metų

Senstanti visuomenė ir ilgėjanti žmonių gyvenimo trukmė visame pasaulyje skatina diskusijas apie valstybių socialinės apsaugos sistemų stabilumą. Dalis šalių – tarp jų ir Lietuva – jau imasi atitinkamų priemonių bei ilgina pensinį piliečių amžių.
       2021-05-06 13:30:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1340

Atlikus 24629 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1340. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-05 18:15:30

Išmanūs namai: ką renkasi lietuviai?

Įrenginėdami būstą lietuviai vis dažniau renkasi inovatyvius namų sprendimus. Išmanūs namai turi daugybę galimybių, kurios ne tik palengvina kasdienį gyvenimą, bet ir leidžia sutaupyti.
       2021-05-05 17:56:00

Lemtingas laikas iki trejų metų: ką žinoti turi tėvai?

Pasiekimai moksluose ir darbe, kasdieniai įpročiai, santykiai ir sveikata, kaip žmogui seksis įvairiose srityse, yra nulemiama per pirmąsias 1000 jo gyvenimo dienų, sako mokslininkai.
       2021-05-05 17:49:20

Kokia IT sistema padėtų atlaikyti masinės vakcinacijos apkrovas Lietuvoje?

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys praėjusią savaitę pabrėžė, kad Lietuvoje masinė vakcinacija gali būti vykdoma tik etapais, mat suteikus galimybę vienu metu registruotis visiems norintiems – apkrovos neatlaikytų jokia informacinė sistema.
       2021-05-05 15:49:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1304

Atlikus 25132 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1304. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-04 17:56:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1055

Atlikus 9109 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1055. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-03 16:56:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 714

Atlikus 9109 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 714. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-02 21:36:03

K. Glavecko vizija Lietuvai: ryški šviesa niūrioje tikrovėje

Ryški šviesa, laisvo oro gūsis ir vilties spindulys – tokios buvo profesoriaus Kęstučio Glavecko paskaitos mūsų kartai. Tikrovė, kurioje mes visi dusome, nuo jo žodžių prarasdavo savo niūriuosius kerus.
       2021-05-02 20:50:27

Lietuvos ir Lenkijos Prezidentai – vieningai apie regioninį bendradarbiavimą

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda su pirmąja ponia Diana Nausėdiene pradėjo vizitą Lenkijos sostinėje Varšuvoje, kur pirmadienį dalyvaus iškilmingoje Gegužės 3-iosios Konstitucijos 230-ųjų metinių minėjimo ceremonijoje.
       2021-05-02 16:52:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 951

Atlikus 16934 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 951. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-01 20:10:06

Premjerė: per 17 narystės ES metų daug pasiekėme ir išmokome

Sveikindama piliečius Lietuvos narystės Europos Sąjungos (ES) 17-ųjų metinių proga, Premjerė Ingrida Šimonytė pabrėžė narystės svarbą Lietuvos vystymuisi ir stiprėjimui.
       2021-05-01 12:52:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1415

Atlikus 17053 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1415. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-04-30 15:38:47

Iki 5 tūkst. eurų bus didinamos išmokos gyventojams už įsigytą elektromobilį

Siekdama mažinti neigiamą transporto keliamos taršos poveikį klimatui, Aplinkos ministerija numato padidinti Klimato kaitos programos kompensacines išmokas gyventojams už įsigytą elektromobilį.
       2021-04-30 15:36:16

Kaip dirbtinis intelektas gali išgelbėti sveikatos apsaugos ateitį?

Pandemijai atskleidus sveikatos apsaugos sistemos pažeidžiamumą, Europos inovacijų ir technologijų bendruomenė „EIT Health“ skatina Europos sveikatos priežiūros paslaugų teikėjus naudotis dirbtinio intelekto ir technologijų teikiamomis galimybėmis.
       2021-04-30 12:32:42

Laikas pasirūpinti lauko terasa: kaip ją papuošti?

Atėjus šiltajam sezonui laukiame, kada galėsime kuo daugiau laiko praleisti lauke, gryname ore besidžiaugdami saulės spinduliais ir šiluma. Natūralu, kad tokiu metu didelis dėmesys skiriamas terasoms, kur gera leisti kiekvieną laisvą akimirką.
       2021-04-30 10:21:56

Vestuvės per pandemiją: ar įmanoma susikurti išskirtinę šventę?

Panašu, kad ir šiais metais vestuvės vyks su tam tikrais pandemijos padiktuotais apribojimais. Nors tai jaukia įsimylėjėlių planus, sukurti gražiausią gyvenimo šventę padeda ir išmaniosios technologijos.
       2021-04-30 10:19:37

6 sėkmingų žmonių įpročiai, kurie padeda taupyti ir nesukti galvos dėl pinigų

Dar mokykloje esame išmokyti skaičiuoti ir įveikti sudėtingas formules. Tačiau su tikrais gyvenimiškais finansais susiduriame, kai tenka žengti koją į suaugusiųjų pasaulį ir pradėti valdyti savus pinigus.
       2021-04-30 10:09:55

Vegetariškos alternatyvos: daržovės ant grilio įtiks išrankiausiam skoniui

Pavasarį įsibėgėjant kepsninių sezonui, grilio tradicijos tampa vis universalesnės ir ant grotelių dažnai atsiduria ne tik mėsa ar dešrelės, bet ir daržovės. Kepsninėje ruoštos daržovės gali tapti ir gardžiu garnyru, ir puikiu pagrindiniu patiekalu.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.