Naujienos

Ar paprastas skyrybų procesas iš tikrųjų didina skyrybų skaičių Lietuvoje?

2021-04-19 13:31:46

Pagal statistiką, Lietuvoje išsiskiria beveik kas antra pora. Dažnai svarstoma, kad prie šios statistikos gali prisidėti skyrybas vykdančių kontorų žadamos greitos ir paprastos skyrybos arba net skyrybos internetu.

Tačiau geriau įsigilinus į Lietuvos teismų praktiką ir kaimyninių šalių pavyzdžius, nesame tokie išskirtiniai.

Greičiausias kelias – abipusis susitarimas

Pagal galiojantį teisinį reguliavimą, skyrybos Lietuvoje yra tikrai paprastos. Jeigu sutuoktiniai susitaria dėl skyrybų sąlygų (turto pasidalijimo, vaikų gyvenamosios vietos, vaikų išlaikymo) ir pasirašo sutartį dėl santuokos nutraukimo pasekmių, visas procesas gali trukti apie 2 mėnesius. Svarbu pažymėti, kad 1 mėnuo bus formalus laukimas, kol teismo sprendimas įsiteisės. Paprastai sutuoktiniai pateikia teismui prašymą nutraukti santuoką ir patvirtinti jų pasirašytą sutartį dėl santuokos nutraukimo pasekmių. Kartais teismas nustato trūkumus ir prašo pateikti papildomus įrodymus ar patikslinti sutartį. Įprastai trūkumai pašalinami per vieną ar dvi savaites. Tuomet teismas paskiria posėdį, kurio metu paprastai santuoką nutraukia.

Anksčiau tokie posėdžiai būdavo žodiniai, t.y. teisėjas pamatydavo sutuoktinius ir paklausdavo, ar jie tikrai apsisprendė skirtis. Įvedus karantiną, visi posėdžiai yra tik rašytiniai ir sutuoktiniams eiti į teismą nereikia. Teismas priima sprendimą nutraukti santuoką, patvirtina sutuoktinių pasirašytą sutartį ir dar po mėnesio sutuoktiniai yra oficialiai išsiskyrę.

Tiesa, Civiliniame kodekse vis dar yra nuostata, kad teismas gali nustatyti 6 mėnesių terminą sutuoktiniams susitaikyti. Per mano 20 metų praktiką nebuvo nė vieno atvejo, kuomet šis terminas būtų nustatytas. Net ir tuomet, kai sutuoktinė to prašė teismo. Taigi galima teigti, kad ši nuostata neveikia.

Ne visada paprasta

Visiškai kitokia situacija yra tuomet, jeigu gražiuoju išsiskirti nepavyksta. Tokiu atveju vienas iš sutuoktinių turi teikti ieškinį teisme, įrodinėti kito sutuoktinio kaltę dėl santuokos iširimo. Tuomet visas santuokos pasibaigimo pasekmes nusprendžia ne patys sutuoktiniai, o teismas. Dažnai teismo sprendimas nepatinka nė vienam sutuoktiniui, kadangi teismas ieško kompromisinio varianto. Sudėtingais atvejais procesas gali užtrukti ir trejus metus vienoje instancijoje.

Iš principo teismas niekada neatsisako nutraukti santuokos. Klausimas yra tik dėl to, kokiomis sąlygomis santuoka bus nutraukta. Tuo atveju, kai santuoka nutraukiama vieno iš sutuoktinių iniciatyva teikiant ieškinį, teismas nustatinėja, kuris sutuoktinis yra kaltas dėl santuokos nutrūkimo. Mano praktikoje, absoliučiai dauguma atvejų yra nustatoma abipusė kaltė. Kartais klaidingai yra manoma, kad kito sutuoktinio kaltė leidžia pasiimti daugiau turto ar prašyti daugiau išlaikymo vaikams. Taip nėra – be abejo, kartais kaltė gali būti vienas iš argumentų priteisti daugiau turto kitam sutuoktiniui, bet tikrai ne vienintelis ir ne pagrindinis.

Dažnai kaltės klausimui sutuoktiniai teikia labai daug dėmesio ir, mano vertinimu, pernelyg šį klausimą sureikšmina. Procesas sprendžiant šį klausimą nėra malonus, nes net keliuose teismo posėdžiuose yra aptarinėjami intymiausi šeimos gyvenimo momentai. Taip pat įtraukiami liudytojai, kurie jaučia milžinišką diskomfortą tiek dėl to, kad turi eiti į teismą, tiek dėl to, kad turi pasirinkti kurį palaikyti. Galiausiai, teismas pripažįsta, kad kalti abu. Tuomet sutuoktiniai supranta, kad buvo iššvaistyta daug laiko ir energijos. Todėl mes skatiname savo klientus tartis dėl skyrybų pasekmių, o nepavykus susitarti – bent jau nesiginčyti dėl kaltės.

Mediacija sumažino teisminių ginčų skaičių

Mano manymu, atsiradusi privaloma mediacija šeimos bylose yra vienas geresnių sprendimų pastaraisiais metais. Tą patvirtina ir praktika – net tais atvejais, kai patys advokatai nesitiki, jog šalims pavyks susitarti, joms pavyksta.

Tiesa, dažnai klaidingai manoma, kad mediacijos tikslas yra sutaikyti sutuoktinius, kad jie liktų santuokoje. Ši užduotis yra ne mediatorių, o šeimos psichologų darbas. Mediatoriai padeda išsiskirti taikiai, tai yra, susitarti dėl santuokos nutraukimo pasekmių ir pasirašyti sutartį, išvengiant ginčo teisme. Savaime suprantama, mediacijos procesas nėra toks greitas kaip skyrybos bendru sutarimu. Privaloma mediacija taikoma tuomet, kai susitarti nepavyksta. Pagal šiandieninę tvarką, jeigu po mediacijos sutuoktiniams pavyksta susitarti dėl skyrybų sąlygų, teisinis procesas trunka net kelis kartus trumpiau (nes santuoka nutraukiama pirmuoju būdu, esant sutuoktinių susitarimui), lyginant su ginčais teisme (kuomet santuoka nutraukiama nagrinėjant ginčą teisme).

Praktikoje pasitaiko atvejų, kai pradėję mediaciją sutuoktiniai padaro pertrauką ir suabejoja, ar nepaskubėjo skirtis. Taip yra todėl, kad mediatorius aiškinasi tikruosius šalių poreikius, kartais gilinamasi į konflikto esmę ir išties, pasitaiko, kad sutuoktiniai išsikalba, išsako savo nuoskaudas ir nusprendžia nesiskirti. Tokie atvejai maloniausi, tačiau, deja, jų yra labai mažai.

Nereikėtų tikėtis, kad mediacija galėtų sumažinti skyrybų skaičių. Tačiau ji tikrai mažina teisminių ginčų skaičių, o buvę sutuoktiniai tuo tarpu išsaugo įmanomai geriausius santykius, nešvaisto laiko bei pinigų teisiniam procesui. Šioje vietoje pastebiu, kad pirmiausiai tai yra svarbu vaikams, kurie ne savo noru tampa skyrybų proceso dalyviais. Todėl gražūs tėvų santykiai skyrybų metu ir po jų yra ypatingai svarbūs vaikams.

Užsienyje skyrybos gali užtrukti ir metus

Panašūs procesai bei jų terminai yra ir kaimyninėse valstybėse. Pavyzdžiui, Estijoje, skiriantis bendru sutarimu, santuoką nutraukia ne teismas, o notaras arba Gyvybinės statistikos tarnyba. Santuoka nutraukiama per panašų terminą kaip Lietuvoje – ne anksčiau nei per mėnesį ir ne vėliau kaip po 3 mėnesių. Tuo tarpu Latvijoje santuoka gali būti nutraukta notaro arba teismo. Skiriantis bendru sutarimu, dokumentus reikia pateikti notarui ir tai galima padaryti elektroniniu būdu. Santuoka tokiu būdu yra nutraukiama per 30 dienų. Tačiau esant ginčui, santuoką nutraukia teismas. Įdomi detalė yra ta, kad jei sutuoktiniai trejus metus gyvena atskirai, teismas turi nutraukti santuoką.

Be teismo galima išsiskirti ir kaimyninėje Baltarusijoje, jei sutuoktiniai neturi nepilnamečių vaikų ir susitaria dėl turto pasidalijimo. Sprendimas priimamas ne anksčiau kaip po mėnesio ir ne vėliau kaip po 2 mėnesių. Kitais atvejais santuoką nutraukia teismas, kuris skiria 3 mėnesių susitaikymo laikotarpį. Vėliau gali būti skiriamas papildomas 6 mėnesių susitaikymo laikotarpis, jeigu teismas mano, kad sutuoktiniai gali susitaikyti.

Praktikoje dažnai turime šeimos bylų, kuomet vienas iš tėvų yra Italijos pilietis ar rezidentas. Tada tampa aktualus teisinis reguliavimas Italijoje. Šioje šalyje skyrybų procesas yra žymiai sudėtingesnis ir susideda iš dviejų etapų. Pirmiausiai sutuoktiniai turi 6 mėnesius pagyventi atskirai, kai skiriamasi bendru sutarimu. Tam tikrais atvejais teismas šį laikotarpį gali pratęsti iki metų. Tada kreipiamasi į teismą dėl išskyrimo. Jei sutuoktiniai skiriasi geruoju, šis procesas užtrunka iki 6 mėnesių, priešingu atveju – metus. Tačiau praktikoje šie procesai dažnai užtrunka daug ilgiau.

Teisės firmos „Sorainen“ vyresnioji teisininkė Jurgita Karvelė ir teisininko padėjėja Monika Kerpytė

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2021-05-11 20:00:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1226

Atlikus 22054 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1226. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-11 19:13:07

Aptikus 10 tūkst. tonų asbesto atliekų aplinkos ministras kreipsis į teisėsaugą

Vilniaus miesto pakraštyje aptikus nelegalų pavojingų atliekų sąvartyną, aplinkos ministras Simonas Gentvilas žada kreiptis į prokuratūrą kaltininkams surasti.
       2021-05-10 20:42:33

Elektriniai paspirtukai: kaip išsirinkti ir saugiai naudotis?

Šiltojo sezono metu elektriniai paspirtukai tampa viena populiariausių judėjimo mieste ar kurortuose priemone. Technologijų ekspertai dalinasi patarimais, į ką atsižvelgti renkantis paspirtuką ir primena svarbiausias saugaus važiavimo taisykles visiems paspirtukų vairuotojams.
       2021-05-10 20:30:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 786

Atlikus 6734 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 786. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-09 20:30:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 883

Atlikus 13039 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 883. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-08 19:30:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1512

Atlikus 25684 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1512. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-07 16:30:46

SM apgailestauja dėl neišsamiai išdiskutuoto skaitmeninio radijo projekto

Susisiekimo ministerija atsiprašo dėl visuomenėje ažiotažą sukėlusio skaitmeninio radijo projekto, pasiūlius jį įtraukti į Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo planą (toliau – RRF).
       2021-05-07 13:30:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1244

Atlikus 26729 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1244. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-06 13:49:15

Belaidžių ausinių priežiūra: ką daryti, kad tarnautų ilgai ir laimingai?

Ne kartą kalbėta apie tai, kad išmanieji telefonai mums gali tarnauti geriau bei ilgiau, jeigu jiems padėsime ir patys. Pavyzdžiui, nepaliksime krauti per naktį, naudosime nuo smūgių apsaugančius dėkliukus arba saugosime nuo išorinių veiksnių – karščio, šalčio ar smėlio.
       2021-05-06 13:46:46

Klaidos, kurias daro įsigijusieji vejos robotus: toks elgesys – kelias į gedimus

Robotizacija iš vidaus patalpų keliasi į lauką. It ant mielių Lietuvoje auga robotų vejapjovių populiarumas. Šių išmanių vejos priežiūros pagalbininkų gamintoja „Husqvarna“ atskleidžia, kad 2020 m. robotų vejapjovių pardavimai šoktelėjo 77 proc., palyginti su ankstesniais metais.
       2021-05-06 13:43:32

Greitai išsikraunantis telefonas – kaip to išvengti?

Išmanieji telefonai šiandien tampa vis galingesni ir naudotojams suteikia daugiau galimybių. Tačiau šie technologiniai pasiekimai ir inovacijos netenka prasmės, jei telefonas nespėja vytis šiandienio gyvenimo ritmo ir nuolat išsikrauna – dažniausiai pačiu netinkamiausiu metu.
       2021-05-06 13:39:13

Pensinio amžiaus kartelė pasaulyje: riba svyruoja nuo 49 iki 70 metų

Senstanti visuomenė ir ilgėjanti žmonių gyvenimo trukmė visame pasaulyje skatina diskusijas apie valstybių socialinės apsaugos sistemų stabilumą. Dalis šalių – tarp jų ir Lietuva – jau imasi atitinkamų priemonių bei ilgina pensinį piliečių amžių.
       2021-05-06 13:30:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1340

Atlikus 24629 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1340. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-05 18:15:30

Išmanūs namai: ką renkasi lietuviai?

Įrenginėdami būstą lietuviai vis dažniau renkasi inovatyvius namų sprendimus. Išmanūs namai turi daugybę galimybių, kurios ne tik palengvina kasdienį gyvenimą, bet ir leidžia sutaupyti.
       2021-05-05 17:56:00

Lemtingas laikas iki trejų metų: ką žinoti turi tėvai?

Pasiekimai moksluose ir darbe, kasdieniai įpročiai, santykiai ir sveikata, kaip žmogui seksis įvairiose srityse, yra nulemiama per pirmąsias 1000 jo gyvenimo dienų, sako mokslininkai.
       2021-05-05 17:49:20

Kokia IT sistema padėtų atlaikyti masinės vakcinacijos apkrovas Lietuvoje?

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys praėjusią savaitę pabrėžė, kad Lietuvoje masinė vakcinacija gali būti vykdoma tik etapais, mat suteikus galimybę vienu metu registruotis visiems norintiems – apkrovos neatlaikytų jokia informacinė sistema.
       2021-05-05 15:49:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1304

Atlikus 25132 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1304. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-04 17:56:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1055

Atlikus 9109 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1055. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-03 16:56:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 714

Atlikus 9109 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 714. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-02 21:36:03

K. Glavecko vizija Lietuvai: ryški šviesa niūrioje tikrovėje

Ryški šviesa, laisvo oro gūsis ir vilties spindulys – tokios buvo profesoriaus Kęstučio Glavecko paskaitos mūsų kartai. Tikrovė, kurioje mes visi dusome, nuo jo žodžių prarasdavo savo niūriuosius kerus.
       2021-05-02 20:50:27

Lietuvos ir Lenkijos Prezidentai – vieningai apie regioninį bendradarbiavimą

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda su pirmąja ponia Diana Nausėdiene pradėjo vizitą Lenkijos sostinėje Varšuvoje, kur pirmadienį dalyvaus iškilmingoje Gegužės 3-iosios Konstitucijos 230-ųjų metinių minėjimo ceremonijoje.
       2021-05-02 16:52:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 951

Atlikus 16934 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 951. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-01 20:10:06

Premjerė: per 17 narystės ES metų daug pasiekėme ir išmokome

Sveikindama piliečius Lietuvos narystės Europos Sąjungos (ES) 17-ųjų metinių proga, Premjerė Ingrida Šimonytė pabrėžė narystės svarbą Lietuvos vystymuisi ir stiprėjimui.
       2021-05-01 12:52:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1415

Atlikus 17053 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1415. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-04-30 15:38:47

Iki 5 tūkst. eurų bus didinamos išmokos gyventojams už įsigytą elektromobilį

Siekdama mažinti neigiamą transporto keliamos taršos poveikį klimatui, Aplinkos ministerija numato padidinti Klimato kaitos programos kompensacines išmokas gyventojams už įsigytą elektromobilį.
       2021-04-30 15:36:16

Kaip dirbtinis intelektas gali išgelbėti sveikatos apsaugos ateitį?

Pandemijai atskleidus sveikatos apsaugos sistemos pažeidžiamumą, Europos inovacijų ir technologijų bendruomenė „EIT Health“ skatina Europos sveikatos priežiūros paslaugų teikėjus naudotis dirbtinio intelekto ir technologijų teikiamomis galimybėmis.
       2021-04-30 12:32:42

Laikas pasirūpinti lauko terasa: kaip ją papuošti?

Atėjus šiltajam sezonui laukiame, kada galėsime kuo daugiau laiko praleisti lauke, gryname ore besidžiaugdami saulės spinduliais ir šiluma. Natūralu, kad tokiu metu didelis dėmesys skiriamas terasoms, kur gera leisti kiekvieną laisvą akimirką.
       2021-04-30 10:21:56

Vestuvės per pandemiją: ar įmanoma susikurti išskirtinę šventę?

Panašu, kad ir šiais metais vestuvės vyks su tam tikrais pandemijos padiktuotais apribojimais. Nors tai jaukia įsimylėjėlių planus, sukurti gražiausią gyvenimo šventę padeda ir išmaniosios technologijos.
       2021-04-30 10:19:37

6 sėkmingų žmonių įpročiai, kurie padeda taupyti ir nesukti galvos dėl pinigų

Dar mokykloje esame išmokyti skaičiuoti ir įveikti sudėtingas formules. Tačiau su tikrais gyvenimiškais finansais susiduriame, kai tenka žengti koją į suaugusiųjų pasaulį ir pradėti valdyti savus pinigus.
       2021-04-30 10:09:55

Vegetariškos alternatyvos: daržovės ant grilio įtiks išrankiausiam skoniui

Pavasarį įsibėgėjant kepsninių sezonui, grilio tradicijos tampa vis universalesnės ir ant grotelių dažnai atsiduria ne tik mėsa ar dešrelės, bet ir daržovės. Kepsninėje ruoštos daržovės gali tapti ir gardžiu garnyru, ir puikiu pagrindiniu patiekalu.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.