Naujienos

Tyrimai išryškino moterų meilės sau problemą: jos išgyvena emocinę pandemiją

2021-04-26 09:21:34

Moterų meilės sau – vidinės vertės pripažinimo ir savęs vertinimo – indeksas skelbia, jog pasaulis šiuo metu išgyvena dar vieną krizę.

Iš daugiau nei 22 tūkst. įvairaus amžiaus apklaustųjų 21-oje šalyje kas antra moteris daugiau savimi abejoja nei save myli, net 60 proc. moterų pripažįsta per mažai save gerbiančios. Tai, jog ir didžioji dalis Lietuvos moterų myli save su išlygomis, atskleidė neseniai įgyvendinta „Spinter tyrimai“ apklausa. Problemos aktualumą aštrina nūdienos realijos – pandemija ir auganti socialinių tinklų įtaka.

Pasaulinis judėjimas kviečia atsigręžti į save

Finansinė padėtis, asmeninių tikslų neįgyvendinimas ir išvaizda yra esminės priežastys, dėl kurių moterys savimi nepasitiki, labiausiai – Pietų Korėjoje, Saudo Arabijoje ir Prancūzijoje. Aukščiausią savivertę jaučia laimingų žmonių šalimi laikomos Danijos gyventojos, taip pat australės ir amerikietės. Tarp menkiausiai save vertinančiųjų – 37 proc. vienišų moterų ir 38 proc. priklausančiųjų mažumų grupėms. Sunkiai save mylėti sekasi ir jaunoms užsienietėms. Beveik 50 proc. Z kartos respondenčių atsidūrė žemiausioje meilės sau kategorijoje, lyginant su X kartos ir vyresnėmis moterimis, kurių tik 20 proc. vertina save itin prastai.

Tai – keletas praėjusių metų pabaigoje pasaulinės grožio kompanijos „The Body Shop“ atlikto unikalaus tyrimo ataskaitos rodiklių. Vadovaudamasi juo bei įmonės socialinės atsakomybės įsipareigojimu – savo veikla prisidėti prie visuomenės savivertės didinimo, kompanija inicijavo pasaulinį meilės sau judėjimą, kuriuo norima atkreipti dėmesį į absoliučiai nepasiekiamą idėją – būti tobulomis ir nepriekaištingomis. Kompanija ketina įkvėpti žmones per metus pasidalyti 1 mln. meilės sau veiksmų ir užlieti pasaulį teigiamų visuotinių pokyčių atnešiančia meilės banga.

„Į juos veda pirmiausia vidiniai pokyčiai. Nors visuomenėje labai gajus nepasitikėjimas savimi ir nesaugumas, norime, kad kuo daugiau žmonių suprastų, jog meilė sau – tai raktas į asmeninę sėkmę, įkvėpimas keistis ir kelias į pasitikėjimą savimi. Grožio kompanijos neretai pelnosi iš šio nesaugumo jausmo, pakirsdamos pasitikėjimą bei meilę sau iškreiptais standartais. Tuo tarpu mes tikimės proveržio, aiškiai komunikuodami, jog meilė sau – tai savęs priėmimas, pagarba sau ir leidimas būti tikruoju savimi su visais netobulumais“, – pasakoja kompanijai Lietuvos regione vadovaujanti Skaistė Tarvydienė.

Saviugdos trenerė: „Lietuvoje įsigalėjusi pervargusių moterų kultūra“

Siekiant išsiaiškinti, kokį santykį su savimi turi Lietuvos moterys, kovo mėnesį įgyvendinta tyrimų bendrovės „Spinter tyrimai“ apklausa, kurioje dalyvavo daugiau nei pusė tūkstančio 18–75 metų amžiaus moterų. Nors dauguma jų, tai yra 69 proc. teigia save mylinčios ir vertinančios, visgi kai kuriuos dalykus savyje norėtų keisti. Aukšta savivertė ir visiškas pasitikėjimas savimi būdingas tik 16 proc. respondenčių. Nepatenkintų savo išvaizda, gebėjimais ir kitomis savybėmis yra ir daugiau abejonių bei nepasitikėjimo nei meilės sau jaučia – 15 proc. tyrime dalyvavusių Lietuvos moterų.

Minėtojo meilės sau judėjimo ambasadore Lietuvoje tapusi knygų autorė, saviugdos trenerė Raminta Lapinskaitė prisipažįsta mūsiškes moteris dažnai pavadinanti pervargusių moterų kultūra – nesijaučiame vertos ilsėtis tol, kol neįgyvendiname visų savo darbų plano, nors jų sąrašas yra begalinis.

„Esame linkusios aplinkinių poreikius iškelti aukščiau savųjų, o ilgalaikės to pasekmės gan liūdnos: pervargstame, pasidarome irzlios, viskuo nepatenkintos, reiklios, prarandame vidinę ramybę, jaučiamės gyvenančios ne savo gyvenimą. Ir neretai neatsiperkame tik laikinu pusiausvyros netekimu. Per seminarus bendraudama su moterimis girdėjau ne vieną istoriją apie tai, kaip sustoti privertė tik netikėta liga, panikos ataka ar kita rimta sveikatos problema“, – sako R. Lapinskaitė, greitą gyvenimo tempą įvardijanti kaip vieną nemeilės sau šaknų.

Stereotipai, su kuriais susiduriama nuo mažumės, dar viena priežastis, suformuojanti moterų savivertės spragas. Vos gimus joms įteikiama socialinių lūkesčių dėžutė: būti tobulomis mamomis, žmonomis, darbuotojomis, tobula išvaizda ir tobulu charakteriu nuolat visus patenkinti.

„Idealu, jei dar ir nepavargstame, neišalkstame, neturime savo nuomonės bei poreikių ir niekada nepykstame. Bet būti tobulomis visose srityse neįmanoma, todėl moterys perdega, iš bejėgiškumo suserga depresija, o tobulo kūno formų vaikymasis neretai baigiasi valgymo sutrikimais“, – dėsto R. Lapinskaitė.

Taip pat moterys klaidingai vertina gebėjimą pasirūpinti savimi, darbo ir poilsio režimą, gerą emocinę bei fizinę savijautą – kaip savanaudiškumą, o ne suaugusio žmogaus pareigas sau. Kaip teigia pašnekovė, aukojimasis kitiems, pastangos įtikti bet kokia kaina ir tikėjimasis, jog bus atsilyginta tuo pačiu, yra nesąmoningas įsitikinimas, kuris dėl susikaupusių nuoskaudų, pykčių bei nepasitenkinimo iš tiesų gadina santykius su aplinkiniais ir brandina nemeilę sau.

Karantinas daugumai atnešė teigiamų patirčių

„The Body Shop“ atliktame tyrime išryškėjo tendencija, jog daugeliui moterų pasaulyje pandemija suteikė laiko apmąstymams, prioritetams perskirstyti ir autentiškumui atrasti – jų meilės sau indeksas pakilo. Daugiau laisvo laiko saviugdai, meilės sau paieškoms, pasilepinimui per šiuos metus skyrė ir 12 proc. lietuvių. Tuo, jog sulėtėjusiame pasaulyje dalis moterų tapo laimingesnės, džiaugiasi ir R. Lapinskaitė.

Visgi yra kita medalio pusė. Dar gilesnės nemeilės sau žaizdos dėl izoliacijos ir socialinės paramos trūkumo atsiskleidė toms užsienietėms, kurios ir iki koronaviruso stokojo pozityvių jausmų, ir turinčiosioms finansinių sunkumų. Vertinant Lietuvos kontekstą, nors pusė šalies apklaustųjų teigia per pandemiją besijaučiančios kaip anksčiau, 37 proc. mūsų šalies moterų pastarieji metai ir neapibrėžtumo situacija išbalansavo jų vidinius pasaulius, atsirado daugiau nepasitikėjimo savimi ir kitų psichologinių problemų.

„Mažamečių vaikų turinčios mamos, tos, kurios neteko darbo, jaunos moterys ir merginos patiria daugiau neigiamų karantino poveikių nei teigiamų. Tokiu atveju maži kasdieniai ritualai ir ugdantis laikas sau yra kaip niekad svarbūs. Kontroliuoti visos situacijos negalima, bet galima jaustis kelių valandų per dieną savininkėmis: skaityti, rašyti dienoraštį, mėgautis gamta ar tiesiog tylėti ir ilsėtis. Laikui bėgant ištikimybė savo ritualams suteikia vidinės stiprybės, jėgų, pasitikėjimo, o su daugiau teigiamos energijos ir nuveikti galime daugiau“, – apie būtinybę nepamiršti savęs išbandymų laikotarpiu primena R. Lapinskaitė.

Socialinė erdvė ir žaloja, ir gydo

Kaip atskleidė pasaulinis tyrimas, žmonių, kurie socialiniuose tinkluose praleidžia daug laiko, savivertė yra prastesnė – savivertės šaltiniu juos laikančios moterys susiduria su nerealistiškais siekiais, lygina save su kitais ir stipriai pakenkia savo tapatybės priėmimui bei vertinimui.

Tačiau tuo pačiu gaunama dvigubai daugiau emocinio palaikymo už tas, kurios socialinėje erdvėje laiko praleidžia mažiau. Internetas padeda jausti ryšį su tais, kurie mums svarbūs, palaikyti jį su tais, kurių dėl karantino negalima pamatyti, visgi jame „The Body Shop“ pasaulinio meilės sau judėjimo ambasadorė Lietuvoje pataria vadovautis gerai pažįstamu dėsniu „kas per daug, tas nesveika“ ir atsirinkti stebimą turinį.

„Jei jis pilnas neigiamos informacijos arba žmonių, kurie priverčia jaustis prastai, priekaištauti sau, tarkime, dėl kūno formos, gyvenimo pasiekimų ar panašiai, rekomenduoju bent jau kurį laiką nustoti juos sekti. Verčiau paieškoti asmenybių, siunčiančių žinutę, jog su tavimi viskas gerai, tu – žmogus kaip ir aš. Stebėkite socialiniuose tinkluose tuos, kurie įkvepia, skatina šypsotis, labiau džiaugtis ir priimti save“, – pataria R. Lapinskaitė.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2021-05-11 20:00:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1226

Atlikus 22054 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1226. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-11 19:13:07

Aptikus 10 tūkst. tonų asbesto atliekų aplinkos ministras kreipsis į teisėsaugą

Vilniaus miesto pakraštyje aptikus nelegalų pavojingų atliekų sąvartyną, aplinkos ministras Simonas Gentvilas žada kreiptis į prokuratūrą kaltininkams surasti.
       2021-05-10 20:42:33

Elektriniai paspirtukai: kaip išsirinkti ir saugiai naudotis?

Šiltojo sezono metu elektriniai paspirtukai tampa viena populiariausių judėjimo mieste ar kurortuose priemone. Technologijų ekspertai dalinasi patarimais, į ką atsižvelgti renkantis paspirtuką ir primena svarbiausias saugaus važiavimo taisykles visiems paspirtukų vairuotojams.
       2021-05-10 20:30:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 786

Atlikus 6734 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 786. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-09 20:30:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 883

Atlikus 13039 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 883. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-08 19:30:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1512

Atlikus 25684 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1512. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-07 16:30:46

SM apgailestauja dėl neišsamiai išdiskutuoto skaitmeninio radijo projekto

Susisiekimo ministerija atsiprašo dėl visuomenėje ažiotažą sukėlusio skaitmeninio radijo projekto, pasiūlius jį įtraukti į Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo planą (toliau – RRF).
       2021-05-07 13:30:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1244

Atlikus 26729 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1244. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-06 13:49:15

Belaidžių ausinių priežiūra: ką daryti, kad tarnautų ilgai ir laimingai?

Ne kartą kalbėta apie tai, kad išmanieji telefonai mums gali tarnauti geriau bei ilgiau, jeigu jiems padėsime ir patys. Pavyzdžiui, nepaliksime krauti per naktį, naudosime nuo smūgių apsaugančius dėkliukus arba saugosime nuo išorinių veiksnių – karščio, šalčio ar smėlio.
       2021-05-06 13:46:46

Klaidos, kurias daro įsigijusieji vejos robotus: toks elgesys – kelias į gedimus

Robotizacija iš vidaus patalpų keliasi į lauką. It ant mielių Lietuvoje auga robotų vejapjovių populiarumas. Šių išmanių vejos priežiūros pagalbininkų gamintoja „Husqvarna“ atskleidžia, kad 2020 m. robotų vejapjovių pardavimai šoktelėjo 77 proc., palyginti su ankstesniais metais.
       2021-05-06 13:43:32

Greitai išsikraunantis telefonas – kaip to išvengti?

Išmanieji telefonai šiandien tampa vis galingesni ir naudotojams suteikia daugiau galimybių. Tačiau šie technologiniai pasiekimai ir inovacijos netenka prasmės, jei telefonas nespėja vytis šiandienio gyvenimo ritmo ir nuolat išsikrauna – dažniausiai pačiu netinkamiausiu metu.
       2021-05-06 13:39:13

Pensinio amžiaus kartelė pasaulyje: riba svyruoja nuo 49 iki 70 metų

Senstanti visuomenė ir ilgėjanti žmonių gyvenimo trukmė visame pasaulyje skatina diskusijas apie valstybių socialinės apsaugos sistemų stabilumą. Dalis šalių – tarp jų ir Lietuva – jau imasi atitinkamų priemonių bei ilgina pensinį piliečių amžių.
       2021-05-06 13:30:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1340

Atlikus 24629 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1340. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-05 18:15:30

Išmanūs namai: ką renkasi lietuviai?

Įrenginėdami būstą lietuviai vis dažniau renkasi inovatyvius namų sprendimus. Išmanūs namai turi daugybę galimybių, kurios ne tik palengvina kasdienį gyvenimą, bet ir leidžia sutaupyti.
       2021-05-05 17:56:00

Lemtingas laikas iki trejų metų: ką žinoti turi tėvai?

Pasiekimai moksluose ir darbe, kasdieniai įpročiai, santykiai ir sveikata, kaip žmogui seksis įvairiose srityse, yra nulemiama per pirmąsias 1000 jo gyvenimo dienų, sako mokslininkai.
       2021-05-05 17:49:20

Kokia IT sistema padėtų atlaikyti masinės vakcinacijos apkrovas Lietuvoje?

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys praėjusią savaitę pabrėžė, kad Lietuvoje masinė vakcinacija gali būti vykdoma tik etapais, mat suteikus galimybę vienu metu registruotis visiems norintiems – apkrovos neatlaikytų jokia informacinė sistema.
       2021-05-05 15:49:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1304

Atlikus 25132 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1304. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-04 17:56:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1055

Atlikus 9109 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1055. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-03 16:56:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 714

Atlikus 9109 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 714. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-02 21:36:03

K. Glavecko vizija Lietuvai: ryški šviesa niūrioje tikrovėje

Ryški šviesa, laisvo oro gūsis ir vilties spindulys – tokios buvo profesoriaus Kęstučio Glavecko paskaitos mūsų kartai. Tikrovė, kurioje mes visi dusome, nuo jo žodžių prarasdavo savo niūriuosius kerus.
       2021-05-02 20:50:27

Lietuvos ir Lenkijos Prezidentai – vieningai apie regioninį bendradarbiavimą

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda su pirmąja ponia Diana Nausėdiene pradėjo vizitą Lenkijos sostinėje Varšuvoje, kur pirmadienį dalyvaus iškilmingoje Gegužės 3-iosios Konstitucijos 230-ųjų metinių minėjimo ceremonijoje.
       2021-05-02 16:52:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 951

Atlikus 16934 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 951. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-01 20:10:06

Premjerė: per 17 narystės ES metų daug pasiekėme ir išmokome

Sveikindama piliečius Lietuvos narystės Europos Sąjungos (ES) 17-ųjų metinių proga, Premjerė Ingrida Šimonytė pabrėžė narystės svarbą Lietuvos vystymuisi ir stiprėjimui.
       2021-05-01 12:52:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1415

Atlikus 17053 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1415. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-04-30 15:38:47

Iki 5 tūkst. eurų bus didinamos išmokos gyventojams už įsigytą elektromobilį

Siekdama mažinti neigiamą transporto keliamos taršos poveikį klimatui, Aplinkos ministerija numato padidinti Klimato kaitos programos kompensacines išmokas gyventojams už įsigytą elektromobilį.
       2021-04-30 15:36:16

Kaip dirbtinis intelektas gali išgelbėti sveikatos apsaugos ateitį?

Pandemijai atskleidus sveikatos apsaugos sistemos pažeidžiamumą, Europos inovacijų ir technologijų bendruomenė „EIT Health“ skatina Europos sveikatos priežiūros paslaugų teikėjus naudotis dirbtinio intelekto ir technologijų teikiamomis galimybėmis.
       2021-04-30 12:32:42

Laikas pasirūpinti lauko terasa: kaip ją papuošti?

Atėjus šiltajam sezonui laukiame, kada galėsime kuo daugiau laiko praleisti lauke, gryname ore besidžiaugdami saulės spinduliais ir šiluma. Natūralu, kad tokiu metu didelis dėmesys skiriamas terasoms, kur gera leisti kiekvieną laisvą akimirką.
       2021-04-30 10:21:56

Vestuvės per pandemiją: ar įmanoma susikurti išskirtinę šventę?

Panašu, kad ir šiais metais vestuvės vyks su tam tikrais pandemijos padiktuotais apribojimais. Nors tai jaukia įsimylėjėlių planus, sukurti gražiausią gyvenimo šventę padeda ir išmaniosios technologijos.
       2021-04-30 10:19:37

6 sėkmingų žmonių įpročiai, kurie padeda taupyti ir nesukti galvos dėl pinigų

Dar mokykloje esame išmokyti skaičiuoti ir įveikti sudėtingas formules. Tačiau su tikrais gyvenimiškais finansais susiduriame, kai tenka žengti koją į suaugusiųjų pasaulį ir pradėti valdyti savus pinigus.
       2021-04-30 10:09:55

Vegetariškos alternatyvos: daržovės ant grilio įtiks išrankiausiam skoniui

Pavasarį įsibėgėjant kepsninių sezonui, grilio tradicijos tampa vis universalesnės ir ant grotelių dažnai atsiduria ne tik mėsa ar dešrelės, bet ir daržovės. Kepsninėje ruoštos daržovės gali tapti ir gardžiu garnyru, ir puikiu pagrindiniu patiekalu.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.