Naujienos

Ką daryti, jei kažkas įsilaužė ar bandė įsilaužti į jūsų interneto svetainę?

2021-04-26 10:55:34

Nuo tada, kai nusikaltimai persikėlė ir į internetinę erdvę bei atsirado programišiai, interneto svetainės tapo pagrindiniu jų taikiniu. Kibernetiniai nusikaltimai prasidėjo dar praeitame amžiuje,

bet jau 2003 metais pasiekė tokį lygį, kad vidutiniškai kas 39 sekundes internete buvo įvykdoma ataka prieš įvairias svetaines, kaip rodo to meto tyrimai. Per beveik 20 metų interneto bei apsaugos technologijos smarkiai patobulėjo, o šiandien interneto tinklalapį gali susikurti visi – netgi darantys tai pirmą kartą. Kita vertus, programišiai taip pat tobulėja, o jų atakų mastai – didėja. Skaičiuojama, kad prasidėjus pandemijai, internetinių atakų grėsmė padidėjo 6 kartus lyginant su ligšioliniais skaičiais. Taigi, ką daryti, jei į jūsų svetainę buvo bandoma įsilaužti ir kaip nuo to tinkamai apsisaugoti?

„Šiandien turime ir naudojamės tikrai neribotomis interneto teikiamomis galimybėmis. Pavyzdžiui, galima vos per dieną susikurti savo interneto tinklalapį, jį patalpinti ir pasiekti norimą auditoriją. Kita vertus, klaidinga manyti, kad mažų ar naujų tinklalapių programišiai nepastebi ir puola tik didelius. Tiesa tokia, kad programišiai dažniausiai ieško spragų ir naudojasi tomis galimybėmis, kuriomis pasinaudoti nereikia daug pastangų ir laiko sąnaudų. Todėl visiškai nesvarbu, ar jūsų svetainė turi didelę vartotojų bazę ir yra sudėtinga, ar joje norite suburti, pavyzdžiui, šunų mylėtojų bendruomenę – vienodai pažeidžiami yra absoliučiai visi interneto tinklalapiai. Žinoma, tuo atveju, jeigu jie nesisaugo ir nesilaiko bent jau esminių tinklalapių priežiūros principų“, – sako Elidijus Čypas, „Interneto vizijos“ kokybės užtikrinimo specialistas.

Kokie yra svarbiausi dalykai, kuriuos turint savo interneto tinklalapį, gali ir turi reguliariai daryti norintys išvengti programišių atakų?

Įsilaužimai ne visada pastebimi

Nors ir ne į visas svetaines įsilaužiama, laukti, kol tai kada nors įvyks ir tik tada imtis veiksmų – ydinga. Pasak E. Čypo, kartais įsilaužimo pėdsakas apskritai neaptinkamas.

„Svarbu pradėti nuo to, kad šiandien nebėra tikslo stebėti, ar svetainė – nulaužta ir ar į ją kas nors buvo įsilaužę. Šiais laikais būtina visas pastangas dėti tam, kad galimų įsilaužimų į svetainę apskritai išvengtume. Nes tam tikrų įsilaužimų galima ir visai nepastebėti, tad svetainės kūrėjai ar savininkai net nežinos, kad kažkas ne taip. Pavyzdžiui, vieni įsilaužėliai iškart vietoje savininko svetainės įkelia savo svetainę ar nukreipimus į kitus puslapius. Tokius pakeitimus labai lengva pastebėti net ir neturint IT žinių. Bet jeigu svetainė nulaužta ir įsilaužėliai tiesiog prikūrė papildomų puslapių, nepatikrinus serveryje esančių failų tai pastebėti bus sudėtinga. Todėl pradėti visada reikėtų ne nuo pirmojo įsilaužimo, bet nuo prevencijos“, – pabrėžia ekspertas.

Interneto svetainė – kaip asmeninis kompiuteris

Kaip teigia E. Čypas, viena esminių klaidų, kurias daro vartotojai – įsitikinimas, kad jei svetainė sukurta, jai nebūtina priežiūra ar jokie kiti papildomi veiksmai.

„Kalbant apie interneto svetaines ir jų priežiūrą, geriausias palyginimas, kuris šauna į galvą – asmeninis kompiuteris. Kai tik visi pradėjo jais naudotis, taip pat buvo manančių, kad kompiuterį nusiperki ir jam nereikia kasdienės priežiūros. Tuo metu šiandien jau daugelis žino, kad naudojantis kompiuteriu – būtini atnaujinimai, juos reikia diegtis iš karto, kai tik pasirodo, naudoti ugniasienes, periodiškai kompiuterį skenuoti ir t. t. Taigi, būtent taip pat reikėtų elgtis ir su savo interneto svetaine. Ją būtina kuo dažniau atnaujinti ir tą daryti, kai tik išeina sistemos ar įskiepio atnaujinimai. Taip pat, jei tik įmanoma, rekomenduojame įsidiegti papildomas ugniasienes ir profilaktiškai nuskenuoti svetainę ar serverį naudojant antivirusinę programą. Įpratus savo svetainę prižiūrėti kaip asmeninį kompiuterį bei pakeitus mąstymą – tai jau bus pirmas platus žingsnis išvengiant programišių pinklių“, – išskiria E. Čypas.

Kas programišiams yra sūris pelėkautuose?

Daugeliui ramybės neduodantis klausimas – kodėl į vienas svetaines programišiai laužiasi dažniau ar labiau nei į kitas? Kaip teigia specialistas, vieno atsakymo į šį klausimą nėra, bet galime atsekti tam tikras tendencijas.

„Viena svariausių priežasčių, kodėl vienos svetainės programišių taikiklyje atsiduria dažniau už kitas – naudojama programinė įranga. Pavyzdžiui, „Wordpress“ yra populiariausia TVS (turinio valdymo sistema), o tai reiškia, kad daugiausiai žmonių naudoja būtent šią TVS savo svetainės kūrimui. Tad atsiradus saugumo spragai, yra žymiai didesnis kiekis svetainių, kurias galima nulaužti. Svarbu žinoti, kad labai dažnai piktavalių taikinys nėra didžiosios, gerai žinomos bendrovės. Dažniausiai yra netgi priešingai - taikomasi į mažesnio kalibro žaidėjus, kurie mažiau dėmesio skiria savo interneto svetainių apsaugai ir tam, kad juos nulaužti sugaištama mažiau laiko. Programišiai vadovaujasi paprasta logika – per tą patį laiką yra lengviau nulaužti keletą mažų bendrovių ir iš jų reikalauti mažesnių piniginių sumų nei fokusuotis į vieną didelę bendrovę. Žinoma, pagrindinis piktavalių tikslas ne visuomet yra pinigai. Dažnai interesai būna platesni: pavyzdžiui, lankytojų srauto nukreipimas į tam tikras svetaines, žalingo kodo įterpimas, prisijungimų ar kitų asmeninių duomenų vagystės ir pan.“, – teigia E. Čypas.

Interneto svetainės apsaugos atmintinė

„Interneto vizijos“ specialistai dalinasi specialia atmintine, kuri padės prisiminti svarbiausius interneto svetainės apsaugos aspektus bei laiku išvengti programišių dėmesio:

- Interneto svetainės atnaujinimais ir priežiūra rūpintis nuolat, o ne jau patyrus ataką ar duomenų vagystę;
- Visuomet naudoti ugniasienes – tai gali būti tiek įskiepiai, tiek įvairūs trečiųjų šalių įrankiai, bet jos atlieką tą pačią funkciją, kaip ir ugniasienės, kurios saugo mūsų asmeninius kompiuterius;
- Kuriant savo svetainę svarbu naudoti tik oficialius įskiepius ir dizaino temas. Jei internete randate įskiepį, kuris turėtų būti mokamas, bet jums siūloma jį atsisiųsti nemokamai, greičiausiai tai bus spąstai bei įdiegus tokį įskiepį padarysite savo svetainę lengvai nulaužiama;
- Vienas pačių reikšmingiausių patarimų vis dar yra senas kaip pasaulis – slaptažodžiai. Jie turėtų būti sudėtingi, sudaryti iš didžiųjų ir mažųjų raidžių, taip pat specialių simbolių ir skaičių bei raidžių. Jeigu slaptažodis bus pernelyg paprastas, pavyzdžiui, „admin“ arba „labas123“ – programišiams nereikės jaudintis nei dėl gerų apsaugų, nei dėl ugniasienių;
- Labai svarbu įsirašyti papildomas svetainės apsaugas, pavyzdžiui, saugumo antraštes;
- Jeigu svetainę kuriate ir prižiūrite patys, tokiais atvejais ypatingai reikėtų naudotis profesionaliais įrankiais, pavyzdžiui, „Interneto vizijos“ siūlomu „SiteLock“;
- Svarbu turėti omenyje, kad jei jūsų svetainė talpinama saugiame serveryje, kuris yra prižiūrimas su visomis naujausiomis apsaugomis, tai savaime neapsaugo neatnaujinamos, senos ar saugumo spragų turinčios svetainės. Tokią svetainę galima prilyginti butui, kuris saugomas storiausiomis šarvuotomis durimis, tačiau kurios paliktos praviros;
- Jeigu kuriant ar jau prižiūrint savo interneto svetainę jums kyla klausimų ar įtarimų, bet jaučiate, kad ne visuomet žinote atsakymą, visuomet kreipkitės patarimų ar konsultacijos į specialistus. Ne visada įmanoma sutrikimus ar įsilaužėlių žalą pataisyti pačiam, ypač, neturint reikiamų įrankių.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2021-05-11 20:00:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1226

Atlikus 22054 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1226. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-11 19:13:07

Aptikus 10 tūkst. tonų asbesto atliekų aplinkos ministras kreipsis į teisėsaugą

Vilniaus miesto pakraštyje aptikus nelegalų pavojingų atliekų sąvartyną, aplinkos ministras Simonas Gentvilas žada kreiptis į prokuratūrą kaltininkams surasti.
       2021-05-10 20:42:33

Elektriniai paspirtukai: kaip išsirinkti ir saugiai naudotis?

Šiltojo sezono metu elektriniai paspirtukai tampa viena populiariausių judėjimo mieste ar kurortuose priemone. Technologijų ekspertai dalinasi patarimais, į ką atsižvelgti renkantis paspirtuką ir primena svarbiausias saugaus važiavimo taisykles visiems paspirtukų vairuotojams.
       2021-05-10 20:30:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 786

Atlikus 6734 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 786. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-09 20:30:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 883

Atlikus 13039 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 883. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-08 19:30:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1512

Atlikus 25684 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1512. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-07 16:30:46

SM apgailestauja dėl neišsamiai išdiskutuoto skaitmeninio radijo projekto

Susisiekimo ministerija atsiprašo dėl visuomenėje ažiotažą sukėlusio skaitmeninio radijo projekto, pasiūlius jį įtraukti į Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo planą (toliau – RRF).
       2021-05-07 13:30:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1244

Atlikus 26729 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1244. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-06 13:49:15

Belaidžių ausinių priežiūra: ką daryti, kad tarnautų ilgai ir laimingai?

Ne kartą kalbėta apie tai, kad išmanieji telefonai mums gali tarnauti geriau bei ilgiau, jeigu jiems padėsime ir patys. Pavyzdžiui, nepaliksime krauti per naktį, naudosime nuo smūgių apsaugančius dėkliukus arba saugosime nuo išorinių veiksnių – karščio, šalčio ar smėlio.
       2021-05-06 13:46:46

Klaidos, kurias daro įsigijusieji vejos robotus: toks elgesys – kelias į gedimus

Robotizacija iš vidaus patalpų keliasi į lauką. It ant mielių Lietuvoje auga robotų vejapjovių populiarumas. Šių išmanių vejos priežiūros pagalbininkų gamintoja „Husqvarna“ atskleidžia, kad 2020 m. robotų vejapjovių pardavimai šoktelėjo 77 proc., palyginti su ankstesniais metais.
       2021-05-06 13:43:32

Greitai išsikraunantis telefonas – kaip to išvengti?

Išmanieji telefonai šiandien tampa vis galingesni ir naudotojams suteikia daugiau galimybių. Tačiau šie technologiniai pasiekimai ir inovacijos netenka prasmės, jei telefonas nespėja vytis šiandienio gyvenimo ritmo ir nuolat išsikrauna – dažniausiai pačiu netinkamiausiu metu.
       2021-05-06 13:39:13

Pensinio amžiaus kartelė pasaulyje: riba svyruoja nuo 49 iki 70 metų

Senstanti visuomenė ir ilgėjanti žmonių gyvenimo trukmė visame pasaulyje skatina diskusijas apie valstybių socialinės apsaugos sistemų stabilumą. Dalis šalių – tarp jų ir Lietuva – jau imasi atitinkamų priemonių bei ilgina pensinį piliečių amžių.
       2021-05-06 13:30:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1340

Atlikus 24629 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1340. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-05 18:15:30

Išmanūs namai: ką renkasi lietuviai?

Įrenginėdami būstą lietuviai vis dažniau renkasi inovatyvius namų sprendimus. Išmanūs namai turi daugybę galimybių, kurios ne tik palengvina kasdienį gyvenimą, bet ir leidžia sutaupyti.
       2021-05-05 17:56:00

Lemtingas laikas iki trejų metų: ką žinoti turi tėvai?

Pasiekimai moksluose ir darbe, kasdieniai įpročiai, santykiai ir sveikata, kaip žmogui seksis įvairiose srityse, yra nulemiama per pirmąsias 1000 jo gyvenimo dienų, sako mokslininkai.
       2021-05-05 17:49:20

Kokia IT sistema padėtų atlaikyti masinės vakcinacijos apkrovas Lietuvoje?

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys praėjusią savaitę pabrėžė, kad Lietuvoje masinė vakcinacija gali būti vykdoma tik etapais, mat suteikus galimybę vienu metu registruotis visiems norintiems – apkrovos neatlaikytų jokia informacinė sistema.
       2021-05-05 15:49:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1304

Atlikus 25132 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1304. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-04 17:56:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1055

Atlikus 9109 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1055. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-03 16:56:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 714

Atlikus 9109 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 714. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-02 21:36:03

K. Glavecko vizija Lietuvai: ryški šviesa niūrioje tikrovėje

Ryški šviesa, laisvo oro gūsis ir vilties spindulys – tokios buvo profesoriaus Kęstučio Glavecko paskaitos mūsų kartai. Tikrovė, kurioje mes visi dusome, nuo jo žodžių prarasdavo savo niūriuosius kerus.
       2021-05-02 20:50:27

Lietuvos ir Lenkijos Prezidentai – vieningai apie regioninį bendradarbiavimą

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda su pirmąja ponia Diana Nausėdiene pradėjo vizitą Lenkijos sostinėje Varšuvoje, kur pirmadienį dalyvaus iškilmingoje Gegužės 3-iosios Konstitucijos 230-ųjų metinių minėjimo ceremonijoje.
       2021-05-02 16:52:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 951

Atlikus 16934 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 951. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-01 20:10:06

Premjerė: per 17 narystės ES metų daug pasiekėme ir išmokome

Sveikindama piliečius Lietuvos narystės Europos Sąjungos (ES) 17-ųjų metinių proga, Premjerė Ingrida Šimonytė pabrėžė narystės svarbą Lietuvos vystymuisi ir stiprėjimui.
       2021-05-01 12:52:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1415

Atlikus 17053 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1415. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-04-30 15:38:47

Iki 5 tūkst. eurų bus didinamos išmokos gyventojams už įsigytą elektromobilį

Siekdama mažinti neigiamą transporto keliamos taršos poveikį klimatui, Aplinkos ministerija numato padidinti Klimato kaitos programos kompensacines išmokas gyventojams už įsigytą elektromobilį.
       2021-04-30 15:36:16

Kaip dirbtinis intelektas gali išgelbėti sveikatos apsaugos ateitį?

Pandemijai atskleidus sveikatos apsaugos sistemos pažeidžiamumą, Europos inovacijų ir technologijų bendruomenė „EIT Health“ skatina Europos sveikatos priežiūros paslaugų teikėjus naudotis dirbtinio intelekto ir technologijų teikiamomis galimybėmis.
       2021-04-30 12:32:42

Laikas pasirūpinti lauko terasa: kaip ją papuošti?

Atėjus šiltajam sezonui laukiame, kada galėsime kuo daugiau laiko praleisti lauke, gryname ore besidžiaugdami saulės spinduliais ir šiluma. Natūralu, kad tokiu metu didelis dėmesys skiriamas terasoms, kur gera leisti kiekvieną laisvą akimirką.
       2021-04-30 10:21:56

Vestuvės per pandemiją: ar įmanoma susikurti išskirtinę šventę?

Panašu, kad ir šiais metais vestuvės vyks su tam tikrais pandemijos padiktuotais apribojimais. Nors tai jaukia įsimylėjėlių planus, sukurti gražiausią gyvenimo šventę padeda ir išmaniosios technologijos.
       2021-04-30 10:19:37

6 sėkmingų žmonių įpročiai, kurie padeda taupyti ir nesukti galvos dėl pinigų

Dar mokykloje esame išmokyti skaičiuoti ir įveikti sudėtingas formules. Tačiau su tikrais gyvenimiškais finansais susiduriame, kai tenka žengti koją į suaugusiųjų pasaulį ir pradėti valdyti savus pinigus.
       2021-04-30 10:09:55

Vegetariškos alternatyvos: daržovės ant grilio įtiks išrankiausiam skoniui

Pavasarį įsibėgėjant kepsninių sezonui, grilio tradicijos tampa vis universalesnės ir ant grotelių dažnai atsiduria ne tik mėsa ar dešrelės, bet ir daržovės. Kepsninėje ruoštos daržovės gali tapti ir gardžiu garnyru, ir puikiu pagrindiniu patiekalu.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.