Naujienos

Darome klaidą koncentruodamiesi ne į vaistų naudą, o į jų šalutinį poveikį

2021-04-27 10:42:59

Visuomenėje netylant diskusijoms apie šalutinį skiepų nuo Covid-19 poveikį, medikai teigia, kad šalutinis poveikis aktualus bet kokius vaistus vartojantiems žmonėms.

Tačiau dažnai jis yra nepelnytai sureikšminamas ir net tampa kliūtimi sėkmingam gydymui.

„Šalutinis poveikis yra reakcija, kurią gali sukelti bet koks vaistas, arba pacientas galvoja, kad jį sukėlė vaistas. Vieniems asmenims jis gali pasireikšti, kitiems, vartojantiems tą patį vaistą, – ne, nes visi skirtingai reaguoja į aktyviąsias medžiagas. Žmonės turėtų perskaityti informacinį lapelį apie galimą vaisto šalutinį poveikį, tačiau nereikėtų visko pritaikyti sau ir manyti, kad nurodytas poveikis būtinai pasireikš. Patarčiau prisiminti, kad šalutinis poveikis gali kilti, tačiau gali ir nekilti, kur kas svarbiau nagrinėti teigiamą vartojamų vaistų poveikį“, – sako gydytoja kardiologė doc. Jolita Badarienė.

Šalutinio poveikio galima išvengti

Visi galimi šalutiniai vaisto poveikiai yra aprašyti preparato charakteristikoje. Doc. J. Badarienės teigimu, ten yra surašyta labai daug įvairių simptomų. Jie atsiranda iš to, kad vaistą įvedant į rinką, vyksta klinikiniai tyrimai ir bet kokie simptomai, kurie pasireiškia juose dalyvaujantiems pacientams, net ir pavieniai, yra įrašomi į informacinį vaisto lapelį.

Vieni dažniausių šalutinių reiškinių, kuriuos galima rasti bene visų vaistų anotacijose, yra alerginė reakcija, pykinimas, nepageidaujamas poveikis kepenims. Kai kurios vaistų grupės turi tik joms būdingą šalutinį poveikį, pavyzdžiui, viena vaistų grupė, naudojama mažinti arterinį kraujo spaudimą, labiau sukelia kosulį arba padidina gliukozės koncentraciją nei kitos grupės.

Gydytoja kardiologė sako, kad jei pasireiškė šalutinis vaisto poveikis, o jį būtina vartoti, reiktų nenusiminti, nenutraukti vaisto vartojimo ir kreiptis į gydantį gydytoją. „Vaistas, dėl kurio pasireiškė šalutiniai reiškiniai, gali būti keičiamas į kitą. Visada labai svarbu pasitarti su vaistą paskyrusiu gydytoju. Jei pasireiškė šalutiniai reiškiniai nuo tam tikros vaistų grupės, bet jie yra būtini gydymui, mėginame pradėti nuo mažesnių dozių ir stebėti, ar nepasireiškia pašalinės reakcijos, tuomet dozę palaipsniui didinti iki reikiamos. Gali būti keičiamas ir vaisto vartojimo režimas. Tačiau dėl šių žingsnių turėtų nuspręsti gydytojas, o ne pacientas“, – teigia ji.

Pojūčius sukelia nocebo efektas

Kartais šalutinis poveikis yra realus, o kartais sukeltas vadinamojo nocebo efekto. Tai priešingas placebui efektas, sakantis, kad jei žmogus, gerdamas vaistus, tikėsis pašalinių reakcijų, tai jos ir bus. Taip nutinka, kai pacientas ima jausti šalutinį poveikį, nes perskaito apie jį informaciniame lapelyje, pavyzdžiui, pradeda niežėti odą perskaičius, kad niežulys yra dažnas reiškinys.

„Tai psichologinis nusiteikimas. Amerikos širdies asociacijos kongrese 2020 m. pabaigoje pristatytas „Samson“ tyrimas patvirtino statinų sukeliamą nocebo efektą. Į šį tyrimą buvo įtraukti pacientai, nutraukę statinų vartojimą dėl šalutinių reiškinių per pirmas 2 savaites nuo gydymo inicijavimo. Dvigubas aklas tyrimas, kai nei gydytojai, nei pacientai nežinojo, ką vartoja, truko vienerius metus. Pacientai gavo 12 buteliukų ir juos vartojo kompiuterio parinkta atsitiktine tvarka, o apie simptomus pranešdavo išmaniojo telefono programėle.

„Samson“ tyrimas patvirtino, kad 90 proc. statinų pašalinio poveikio sukelia tiesiog žinojimas, kad geria statino tabletę (nocebo efektas). Pasibaigus tyrimui, po 6 mėnesių, pusė jame dalyvavusių pacientų sėkmingai grįžo prie gydymo statinais“, – pasakoja doc. J. Badarienė.

Šalutiniam poveikiui įtakos gali turėti ir psichologinis aspektas. Pavyzdžiui, politablečių, kuriose sujungtos skirtingos veikliosios medžiagos, veikiančios kelias ligas – arterinę hipertenziją ir padidėjusią cholesterolio koncentraciją kraujyje – šalutinis poveikis teoriškai turėtų būti panašus, kaip ir atskirų tablečių, sudėtyje turinčių tokių pačių veikliųjų medžiagų. Visgi doc. J. Badarienė sako, kad pacientai politablečių šalutinį poveikį gali jausti rečiau vien dėl to, kad patys emociškai geriau jaučiasi dėl to, jog vartoja mažiau tablečių.

Jos teigimu, dažniausiai politabletės ir yra labiausiai priimtinos tiems pacientams, kuriems psichologiškai sunku vartoti daug tablečių. Politabletės skiriamos ir pirminės prevencijos pacientams, sergantiems lengvesne ligos forma, kai ne taip svarbu pasiekti griežtų gydymosi tikslų, taip pat pacientams, ypač vyresnio amžiaus, turintiems kitų gretutinių ligų ir vartojantiems daug vaistų. Pacientai retai atsisako galimybės vietoje dviejų ar trijų iki tol vartotų tablečių gerti vieną.

Gydytojų pareiga – akcentuoti naudą

Doc. J. Badarienė sako, kad vaisto esmė yra ne jo galimas šalutinis poveikis, o teigiama įtaka sveikatai, todėl ją ir reikėtų pabrėžti.

„Onkologiniai ligoniai vartoja vaistus, nes yra įsitikinę, kad šie padės pasveikti, nors labai dažnai tokie pacientai iš tikrųjų patiria gausybę nemalonių šalutinių reiškinių. Farmacijos mokslas daug prisidėjo prie to, kad šiandien žmonės apskritai daug ilgiau gyvena“, – tikina gydytoja kardiologė.

Nuo šalutinio poveikio baimės „gydo“ atviras gydytojo ir paciento pokalbis. Medikas turi paaiškinti, kodėl vaistas skiriamas, kaip jį vartoti, kokie vaisto privalumai, kodėl būtent šis vaistas skiriamas pacientui, kokie galimi šalutiniai reiškiniai – pacientas turi viską žinoti. Doc. J. Badarienė sako, kad gydytojas didesnę laiko dalį turėtų skirti aiškinimui, kokios to vaisto stipriosios pusės, o tik po to, koks galimas šalutinis poveikis.

Lietuvoje mitais apie šalutinį poveikį ypač apgaubti statinai. Įvairūs tyrimai rodo, kad apie 13–30 proc. statiną turinčių vartoti žmonių to nedaro, net nenusiperka statino, nes dalis abejoja vaisto nauda, o kitus jis priverčia pasijausti itin sunkiais ligoniais, nes tenka vartoti daugiau tablečių. Pastaruoju metu yra galimybė sumažinti pacientui naudojamų tablečių skaičių – skirti politabletę, kurioje yra dvi aktyvios medžiagos, veikiančios skirtingas ligas, pavyzdžiui, padidėjusį arterinį kraujo spaudimą ir padidėjusią cholesterolio koncentraciją.

Doc. J. Badarienės teigimu, gydytojai, tiek skirdami politabletes, į kurių sudėti įeina statinas, tiek statinus atskiromis tabletėmis, turėtų informuoti pacientą, kad statinai ne tik mažina padidėjusią cholesterolio koncentraciją, bet turi ir kitų papildomų, labai gerų savybių – mažina mirties nuo širdies ir kraujagyslių ligų, pakartotinio infarkto riziką.

„Mokslinės studijos įrodė, kad kuo mažesnė mažo tankio cholesterolio koncentracija, tuo mažesnė rizika sirgti širdies ir kraujagyslių ligomis. Sumažinus mažo tankio cholesterolį 1 mmol/l ir kraujospūdį 10 mmHg infarkto tikimybė gali sumažėti apie 78 proc., o mirties rizika – iki 68 proc.

Kartais žmonės sako, kad vartojo vaistus ir nieko gero neįvyko. Ne visada turi įvykti kažkas gero. Jeigu vartojant vaistus neįvyksta kardiovaskuliniai įvykiai – tai jau yra gerai, nes toks ir yra gydymo tikslas“, – pabrėžia medikė.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2021-05-11 20:00:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1226

Atlikus 22054 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1226. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-11 19:13:07

Aptikus 10 tūkst. tonų asbesto atliekų aplinkos ministras kreipsis į teisėsaugą

Vilniaus miesto pakraštyje aptikus nelegalų pavojingų atliekų sąvartyną, aplinkos ministras Simonas Gentvilas žada kreiptis į prokuratūrą kaltininkams surasti.
       2021-05-10 20:42:33

Elektriniai paspirtukai: kaip išsirinkti ir saugiai naudotis?

Šiltojo sezono metu elektriniai paspirtukai tampa viena populiariausių judėjimo mieste ar kurortuose priemone. Technologijų ekspertai dalinasi patarimais, į ką atsižvelgti renkantis paspirtuką ir primena svarbiausias saugaus važiavimo taisykles visiems paspirtukų vairuotojams.
       2021-05-10 20:30:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 786

Atlikus 6734 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 786. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-09 20:30:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 883

Atlikus 13039 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 883. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-08 19:30:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1512

Atlikus 25684 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1512. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-07 16:30:46

SM apgailestauja dėl neišsamiai išdiskutuoto skaitmeninio radijo projekto

Susisiekimo ministerija atsiprašo dėl visuomenėje ažiotažą sukėlusio skaitmeninio radijo projekto, pasiūlius jį įtraukti į Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo planą (toliau – RRF).
       2021-05-07 13:30:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1244

Atlikus 26729 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1244. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-06 13:49:15

Belaidžių ausinių priežiūra: ką daryti, kad tarnautų ilgai ir laimingai?

Ne kartą kalbėta apie tai, kad išmanieji telefonai mums gali tarnauti geriau bei ilgiau, jeigu jiems padėsime ir patys. Pavyzdžiui, nepaliksime krauti per naktį, naudosime nuo smūgių apsaugančius dėkliukus arba saugosime nuo išorinių veiksnių – karščio, šalčio ar smėlio.
       2021-05-06 13:46:46

Klaidos, kurias daro įsigijusieji vejos robotus: toks elgesys – kelias į gedimus

Robotizacija iš vidaus patalpų keliasi į lauką. It ant mielių Lietuvoje auga robotų vejapjovių populiarumas. Šių išmanių vejos priežiūros pagalbininkų gamintoja „Husqvarna“ atskleidžia, kad 2020 m. robotų vejapjovių pardavimai šoktelėjo 77 proc., palyginti su ankstesniais metais.
       2021-05-06 13:43:32

Greitai išsikraunantis telefonas – kaip to išvengti?

Išmanieji telefonai šiandien tampa vis galingesni ir naudotojams suteikia daugiau galimybių. Tačiau šie technologiniai pasiekimai ir inovacijos netenka prasmės, jei telefonas nespėja vytis šiandienio gyvenimo ritmo ir nuolat išsikrauna – dažniausiai pačiu netinkamiausiu metu.
       2021-05-06 13:39:13

Pensinio amžiaus kartelė pasaulyje: riba svyruoja nuo 49 iki 70 metų

Senstanti visuomenė ir ilgėjanti žmonių gyvenimo trukmė visame pasaulyje skatina diskusijas apie valstybių socialinės apsaugos sistemų stabilumą. Dalis šalių – tarp jų ir Lietuva – jau imasi atitinkamų priemonių bei ilgina pensinį piliečių amžių.
       2021-05-06 13:30:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1340

Atlikus 24629 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1340. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-05 18:15:30

Išmanūs namai: ką renkasi lietuviai?

Įrenginėdami būstą lietuviai vis dažniau renkasi inovatyvius namų sprendimus. Išmanūs namai turi daugybę galimybių, kurios ne tik palengvina kasdienį gyvenimą, bet ir leidžia sutaupyti.
       2021-05-05 17:56:00

Lemtingas laikas iki trejų metų: ką žinoti turi tėvai?

Pasiekimai moksluose ir darbe, kasdieniai įpročiai, santykiai ir sveikata, kaip žmogui seksis įvairiose srityse, yra nulemiama per pirmąsias 1000 jo gyvenimo dienų, sako mokslininkai.
       2021-05-05 17:49:20

Kokia IT sistema padėtų atlaikyti masinės vakcinacijos apkrovas Lietuvoje?

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys praėjusią savaitę pabrėžė, kad Lietuvoje masinė vakcinacija gali būti vykdoma tik etapais, mat suteikus galimybę vienu metu registruotis visiems norintiems – apkrovos neatlaikytų jokia informacinė sistema.
       2021-05-05 15:49:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1304

Atlikus 25132 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1304. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-04 17:56:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1055

Atlikus 9109 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1055. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-03 16:56:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 714

Atlikus 9109 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 714. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-02 21:36:03

K. Glavecko vizija Lietuvai: ryški šviesa niūrioje tikrovėje

Ryški šviesa, laisvo oro gūsis ir vilties spindulys – tokios buvo profesoriaus Kęstučio Glavecko paskaitos mūsų kartai. Tikrovė, kurioje mes visi dusome, nuo jo žodžių prarasdavo savo niūriuosius kerus.
       2021-05-02 20:50:27

Lietuvos ir Lenkijos Prezidentai – vieningai apie regioninį bendradarbiavimą

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda su pirmąja ponia Diana Nausėdiene pradėjo vizitą Lenkijos sostinėje Varšuvoje, kur pirmadienį dalyvaus iškilmingoje Gegužės 3-iosios Konstitucijos 230-ųjų metinių minėjimo ceremonijoje.
       2021-05-02 16:52:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 951

Atlikus 16934 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 951. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-01 20:10:06

Premjerė: per 17 narystės ES metų daug pasiekėme ir išmokome

Sveikindama piliečius Lietuvos narystės Europos Sąjungos (ES) 17-ųjų metinių proga, Premjerė Ingrida Šimonytė pabrėžė narystės svarbą Lietuvos vystymuisi ir stiprėjimui.
       2021-05-01 12:52:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1415

Atlikus 17053 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1415. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-04-30 15:38:47

Iki 5 tūkst. eurų bus didinamos išmokos gyventojams už įsigytą elektromobilį

Siekdama mažinti neigiamą transporto keliamos taršos poveikį klimatui, Aplinkos ministerija numato padidinti Klimato kaitos programos kompensacines išmokas gyventojams už įsigytą elektromobilį.
       2021-04-30 15:36:16

Kaip dirbtinis intelektas gali išgelbėti sveikatos apsaugos ateitį?

Pandemijai atskleidus sveikatos apsaugos sistemos pažeidžiamumą, Europos inovacijų ir technologijų bendruomenė „EIT Health“ skatina Europos sveikatos priežiūros paslaugų teikėjus naudotis dirbtinio intelekto ir technologijų teikiamomis galimybėmis.
       2021-04-30 12:32:42

Laikas pasirūpinti lauko terasa: kaip ją papuošti?

Atėjus šiltajam sezonui laukiame, kada galėsime kuo daugiau laiko praleisti lauke, gryname ore besidžiaugdami saulės spinduliais ir šiluma. Natūralu, kad tokiu metu didelis dėmesys skiriamas terasoms, kur gera leisti kiekvieną laisvą akimirką.
       2021-04-30 10:21:56

Vestuvės per pandemiją: ar įmanoma susikurti išskirtinę šventę?

Panašu, kad ir šiais metais vestuvės vyks su tam tikrais pandemijos padiktuotais apribojimais. Nors tai jaukia įsimylėjėlių planus, sukurti gražiausią gyvenimo šventę padeda ir išmaniosios technologijos.
       2021-04-30 10:19:37

6 sėkmingų žmonių įpročiai, kurie padeda taupyti ir nesukti galvos dėl pinigų

Dar mokykloje esame išmokyti skaičiuoti ir įveikti sudėtingas formules. Tačiau su tikrais gyvenimiškais finansais susiduriame, kai tenka žengti koją į suaugusiųjų pasaulį ir pradėti valdyti savus pinigus.
       2021-04-30 10:09:55

Vegetariškos alternatyvos: daržovės ant grilio įtiks išrankiausiam skoniui

Pavasarį įsibėgėjant kepsninių sezonui, grilio tradicijos tampa vis universalesnės ir ant grotelių dažnai atsiduria ne tik mėsa ar dešrelės, bet ir daržovės. Kepsninėje ruoštos daržovės gali tapti ir gardžiu garnyru, ir puikiu pagrindiniu patiekalu.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.