Naujienos

Ekspertas: Kodėl vadovams save googlinti yra privalu?

2021-04-29 09:26:14

Ar ieškoti savęs internete yra gėdinga? „Kai kibernetinių nusikaltimų skaičius auga – tikrai ne, o jeigu einate vadovaujamas pareigas, tai net yra privaloma“, – teigia asociacijos „Infobalt“ eIDAS grupės pirmininkas ir įmonės „SK ID Solutions“ verslo vadovas Lietuvoje Viktoras Kamarevcevas.

Anot V. Kamarevcevo, pastaruoju metu populiarėja tikslinės/ personalizuotos (angl. spear phishing) atakos, pasinaudojant ne tik pavogta, bet ir viešai prieinama informacija.

„Atakos scenarijų gali būti įvairių. Tradicinėmis laikomos atakos, kai vadovas gauna laišką iš „verslo partnerio“ ar iš savo „sporto klubo“. Arba vadovui viešai pasiskelbus, kad atostogauja, į biurą paskambinęs ar laišką parašęs „IT inžinierius“ informuoja administratorę, kad vadovas (paminimas konkretus vardas) prieš išvykdamas atostogauti, prašė, kad kažką kažkur sutvarkytų ir dėl to ji turinti suteikti nuotolinę prieigą prie savo kompiuterio. Taip pat atakos gali pareikalauti ir daugiau sukčių pastangų. Pavyzdžiu, vieną dieną galite gauti laišką su prisegtuku iš sūnaus „mokyklos“ ar iš paties „sūnaus“ su prierašu „Atspausdink, tėti (mama)“. Yra ir labiau sofistikuotų atakų, o nuo jų net patys budriausieji gali nukentėti“, – pasakoja saugumo specialistas.

Be to, V. Kamarevcevas priduria, kad paskutiniu metu atakos tampa ne tik personalizuotos, bet dar ir automatizuotos, todėl šiandieninėje realybėje labai svarbu suprasti, kuri informacija gali būti panaudota prieš mus pačius.

Vienas iš būdų nuo to apsisaugoti – aktyviai prašyti, kad viešoje erdvėje prieinama informacija apie jus būtų ištrinta iš interneto puslapio ir/ar iš paieškos variklių. Kad žinotumėte, kokia informacija apie jus yra viešai randama, galite save pagooglinti. O tuomet jau atlikite veiksmus informacijai ištrinti.

Kaip ištrinti informaciją apie save iš interneto?

Pašnekovo teigimu, būtina žinoti, kad jums nepavyks visiškai pašalinti savo duomenų iš interneto. Tačiau yra būdų, kaip sumažinti savo internetinį pėdsaką, o tai sumenkintų ir tikimybę, kad jūsų duomenys bus panaudoti blogiems tikslams.

Visų pirma, ištrinkite arba išjunkite savo nenaudojamas apsipirkimo, socialinių tinklų ir kitų interneto paslaugų paskyras. Pagalvokite, kokiuose socialiniuose tinkluose turite profilius, tačiau jų nenaudojate. Be didžiųjų, tokių kaip „Facebook“, „Twitter“, „LinkedIn“ ir „Instagram“, gal vis dar turite paskyras tokiose svetainėse, kaip „Google+“, „SoundCloud“, lietuviškuose soc. tinkluose „Klase.lt“, „Draugas.lt“, „One.lt“, pažinčių portaluose „DarniPora.lt“, „Tinder“ ir t.t. Jei jūsų pabandymai apsipirkti „Amazon“, „eBay“, „AliExpress“ ir kitose internetinėse parduotuvėse buvo vienkartiniai, ištrinkite ir jų paskyras. Patarimas planuojantiems įsidarbinti – darbo paieškos periodu „LinkedIn“ paskyros trinti nevertėtų.

Norėdami ištrinti savo informaciją iš paslaugų portalų, eikite į savo paskyros nustatymus ir tiesiog ieškokite galimybės išjungti, pašalinti arba uždaryti paskyrą. Priklausomai nuo paskyros, ją galite rasti skiltyje „Sauga“ ar „Privatumas“ ir pan.

Jei nerandate, kaip ištrinti paskyrą, pabandykite internetiniame paieškos laukelyje surasti „Kaip ištrinti paskyrą“ – turėtumėte rasti instrukciją, kaip tai padaryti.

Antra, nepamirškime ir apie senus el. paštus. Priklausomai nuo jūsų el. pašto tiekėjo, turėsite prisijungti prie savo paskyros ir rasti parinktį, kaip ištrinti arba uždaryti paskyrą. Kai kurios paskyros liks atidarytos tam tikrą laiką, todėl galėsite jas suaktyvinti, jei persigalvotumėte.

Ką daryti, jei nepavysta?

Anot „SK ID Solutions“ Lietuvoje verslo vadovo, jei dėl kokių nors priežasčių negalite ištrinti paskyros, pakeiskite joje esančią informaciją apie save į netikrą. Jei turite mažai fantazijos, tam net yra suskurti specialūs generatoriai, kurie sugeneruos ne tik vardą ir pavardę, bet ir gimimo datą bei gyvenamąją vietą. Iš lietuviškų svetainių pašalinti informaciją galima paprašyti ir tiesiogiai rašant ar skambinant į įmones.

Net jei informacija iš pirminio šaltinio buvo ištrinta, ją taip pat reikia ištrinti ir iš paieškos portalo. Tiesiog „Google“ paieškos langelyje suveskite „Personal Information Removal Request Form“ ir užpildykite formą.

Savo patirtimi, kaip sekėsi ištrinti duomenis apie save, pasidalino ir V. Kamarevcevas.

„Mėgėjiškai žaidžiau krepšinį. Prieš pusmetį nutariau atlikti eksperimentą ir pažiūrėti, kaip man seksis pašalinti informaciją apie save iš krepšinio mėgėjų puslapio. Užpildžiau „Google“ pateiktą formą dėl asmeninės informacijos pašalinimo. Informacijos iš paieškos portalo pašalinimas užtruko beveik 3 mėnesius nuo prašymo pateikimo. Ir nors dėl informacijos pašalinimo turiu kreiptis ir į krepšinio mėgėjų puslapį bei prašyti ištrinti informacijos šaltinį, tačiau bent jau žinau, kad skautai tų duomenų taip paprastai neras, jei kada nuspręsčiau įgyvendinti paauglystės svajonę žaisti NBA“, – su šypsena pasakoja pašnekovas.

Taigi, įdėjus šiek tiek pastangų, viešoje erdvėje prieinama informacija apie jus gali būti ištrinta. Tačiau nepamirškite būti kantrūs ir nesitikėkite, kad internetinį pėdsaką apie save ištrinsite per vieną dieną, be to, ištrinti duomenis galite ne tik patys, bet tai padeda padaryti ir paslaugų teikėjai.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2021-05-11 20:00:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1226

Atlikus 22054 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1226. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-11 19:13:07

Aptikus 10 tūkst. tonų asbesto atliekų aplinkos ministras kreipsis į teisėsaugą

Vilniaus miesto pakraštyje aptikus nelegalų pavojingų atliekų sąvartyną, aplinkos ministras Simonas Gentvilas žada kreiptis į prokuratūrą kaltininkams surasti.
       2021-05-10 20:42:33

Elektriniai paspirtukai: kaip išsirinkti ir saugiai naudotis?

Šiltojo sezono metu elektriniai paspirtukai tampa viena populiariausių judėjimo mieste ar kurortuose priemone. Technologijų ekspertai dalinasi patarimais, į ką atsižvelgti renkantis paspirtuką ir primena svarbiausias saugaus važiavimo taisykles visiems paspirtukų vairuotojams.
       2021-05-10 20:30:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 786

Atlikus 6734 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 786. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-09 20:30:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 883

Atlikus 13039 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 883. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-08 19:30:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1512

Atlikus 25684 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1512. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-07 16:30:46

SM apgailestauja dėl neišsamiai išdiskutuoto skaitmeninio radijo projekto

Susisiekimo ministerija atsiprašo dėl visuomenėje ažiotažą sukėlusio skaitmeninio radijo projekto, pasiūlius jį įtraukti į Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo planą (toliau – RRF).
       2021-05-07 13:30:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1244

Atlikus 26729 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1244. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-06 13:49:15

Belaidžių ausinių priežiūra: ką daryti, kad tarnautų ilgai ir laimingai?

Ne kartą kalbėta apie tai, kad išmanieji telefonai mums gali tarnauti geriau bei ilgiau, jeigu jiems padėsime ir patys. Pavyzdžiui, nepaliksime krauti per naktį, naudosime nuo smūgių apsaugančius dėkliukus arba saugosime nuo išorinių veiksnių – karščio, šalčio ar smėlio.
       2021-05-06 13:46:46

Klaidos, kurias daro įsigijusieji vejos robotus: toks elgesys – kelias į gedimus

Robotizacija iš vidaus patalpų keliasi į lauką. It ant mielių Lietuvoje auga robotų vejapjovių populiarumas. Šių išmanių vejos priežiūros pagalbininkų gamintoja „Husqvarna“ atskleidžia, kad 2020 m. robotų vejapjovių pardavimai šoktelėjo 77 proc., palyginti su ankstesniais metais.
       2021-05-06 13:43:32

Greitai išsikraunantis telefonas – kaip to išvengti?

Išmanieji telefonai šiandien tampa vis galingesni ir naudotojams suteikia daugiau galimybių. Tačiau šie technologiniai pasiekimai ir inovacijos netenka prasmės, jei telefonas nespėja vytis šiandienio gyvenimo ritmo ir nuolat išsikrauna – dažniausiai pačiu netinkamiausiu metu.
       2021-05-06 13:39:13

Pensinio amžiaus kartelė pasaulyje: riba svyruoja nuo 49 iki 70 metų

Senstanti visuomenė ir ilgėjanti žmonių gyvenimo trukmė visame pasaulyje skatina diskusijas apie valstybių socialinės apsaugos sistemų stabilumą. Dalis šalių – tarp jų ir Lietuva – jau imasi atitinkamų priemonių bei ilgina pensinį piliečių amžių.
       2021-05-06 13:30:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1340

Atlikus 24629 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1340. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-05 18:15:30

Išmanūs namai: ką renkasi lietuviai?

Įrenginėdami būstą lietuviai vis dažniau renkasi inovatyvius namų sprendimus. Išmanūs namai turi daugybę galimybių, kurios ne tik palengvina kasdienį gyvenimą, bet ir leidžia sutaupyti.
       2021-05-05 17:56:00

Lemtingas laikas iki trejų metų: ką žinoti turi tėvai?

Pasiekimai moksluose ir darbe, kasdieniai įpročiai, santykiai ir sveikata, kaip žmogui seksis įvairiose srityse, yra nulemiama per pirmąsias 1000 jo gyvenimo dienų, sako mokslininkai.
       2021-05-05 17:49:20

Kokia IT sistema padėtų atlaikyti masinės vakcinacijos apkrovas Lietuvoje?

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys praėjusią savaitę pabrėžė, kad Lietuvoje masinė vakcinacija gali būti vykdoma tik etapais, mat suteikus galimybę vienu metu registruotis visiems norintiems – apkrovos neatlaikytų jokia informacinė sistema.
       2021-05-05 15:49:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1304

Atlikus 25132 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1304. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-04 17:56:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1055

Atlikus 9109 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1055. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-03 16:56:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 714

Atlikus 9109 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 714. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-02 21:36:03

K. Glavecko vizija Lietuvai: ryški šviesa niūrioje tikrovėje

Ryški šviesa, laisvo oro gūsis ir vilties spindulys – tokios buvo profesoriaus Kęstučio Glavecko paskaitos mūsų kartai. Tikrovė, kurioje mes visi dusome, nuo jo žodžių prarasdavo savo niūriuosius kerus.
       2021-05-02 20:50:27

Lietuvos ir Lenkijos Prezidentai – vieningai apie regioninį bendradarbiavimą

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda su pirmąja ponia Diana Nausėdiene pradėjo vizitą Lenkijos sostinėje Varšuvoje, kur pirmadienį dalyvaus iškilmingoje Gegužės 3-iosios Konstitucijos 230-ųjų metinių minėjimo ceremonijoje.
       2021-05-02 16:52:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 951

Atlikus 16934 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 951. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-01 20:10:06

Premjerė: per 17 narystės ES metų daug pasiekėme ir išmokome

Sveikindama piliečius Lietuvos narystės Europos Sąjungos (ES) 17-ųjų metinių proga, Premjerė Ingrida Šimonytė pabrėžė narystės svarbą Lietuvos vystymuisi ir stiprėjimui.
       2021-05-01 12:52:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1415

Atlikus 17053 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1415. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-04-30 15:38:47

Iki 5 tūkst. eurų bus didinamos išmokos gyventojams už įsigytą elektromobilį

Siekdama mažinti neigiamą transporto keliamos taršos poveikį klimatui, Aplinkos ministerija numato padidinti Klimato kaitos programos kompensacines išmokas gyventojams už įsigytą elektromobilį.
       2021-04-30 15:36:16

Kaip dirbtinis intelektas gali išgelbėti sveikatos apsaugos ateitį?

Pandemijai atskleidus sveikatos apsaugos sistemos pažeidžiamumą, Europos inovacijų ir technologijų bendruomenė „EIT Health“ skatina Europos sveikatos priežiūros paslaugų teikėjus naudotis dirbtinio intelekto ir technologijų teikiamomis galimybėmis.
       2021-04-30 12:32:42

Laikas pasirūpinti lauko terasa: kaip ją papuošti?

Atėjus šiltajam sezonui laukiame, kada galėsime kuo daugiau laiko praleisti lauke, gryname ore besidžiaugdami saulės spinduliais ir šiluma. Natūralu, kad tokiu metu didelis dėmesys skiriamas terasoms, kur gera leisti kiekvieną laisvą akimirką.
       2021-04-30 10:21:56

Vestuvės per pandemiją: ar įmanoma susikurti išskirtinę šventę?

Panašu, kad ir šiais metais vestuvės vyks su tam tikrais pandemijos padiktuotais apribojimais. Nors tai jaukia įsimylėjėlių planus, sukurti gražiausią gyvenimo šventę padeda ir išmaniosios technologijos.
       2021-04-30 10:19:37

6 sėkmingų žmonių įpročiai, kurie padeda taupyti ir nesukti galvos dėl pinigų

Dar mokykloje esame išmokyti skaičiuoti ir įveikti sudėtingas formules. Tačiau su tikrais gyvenimiškais finansais susiduriame, kai tenka žengti koją į suaugusiųjų pasaulį ir pradėti valdyti savus pinigus.
       2021-04-30 10:09:55

Vegetariškos alternatyvos: daržovės ant grilio įtiks išrankiausiam skoniui

Pavasarį įsibėgėjant kepsninių sezonui, grilio tradicijos tampa vis universalesnės ir ant grotelių dažnai atsiduria ne tik mėsa ar dešrelės, bet ir daržovės. Kepsninėje ruoštos daržovės gali tapti ir gardžiu garnyru, ir puikiu pagrindiniu patiekalu.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.