Naujienos

Saldus IT specialistų gyvenimas: 10 pasiūlymų per dieną ir vilionės

2021-04-29 10:25:28

Nors jau bene 15 metų informacinių technologijų sritis yra laikoma populiariausia ir perspektyviausia sfera karjerai, Lietuvoje susiduriama su nuolatiniu šių specialistų trūkumu.

Statistikos departamento duomenimis, kasmet šioje srityje naujai pradeda dirbti vos apie 1000 žmonių, o bendrai jie sudaro tik 2,7 proc. visų dirbančiųjų. Kaip pasakoja ekspertai, rinka dėl esamų specialistų darosi tokia karšta, kad samdoma turint vos 1 kandidatą, o patyrusiam programinės įrangos kūrėjui už pasiūlymo priėmimą siūlomi įvairūs akcijų paketai, automobilis ar net VIP skrydžiai sraigtasparniu.

„Investuok Lietuvoje“ skaičiuoja per 2020-uosius į Lietuvą pritraukusi net 42, daugiausia IT srities užsienio kapitalo bendroves, kurios žada pasamdyti 4000 specialistų. O šalyje jau veikiantys užsienio investuotojai ir vietiniai startuoliai tikisi artimiausiu metu savo darbuotojų skaičių auginti bent du ar tris kartus. Ar turėsime išteklių tokiam augimui?

(Ne)limituoti IT specialistų ištekliai

Nepaisant rinkos ambicijų, personalo atrankų agentūros „Alliance for Recruitment“ vyresnioji atrankų konsultantė Karolina Ustilo pripažįsta, kad tokių kiekių IT specialistų mūsų šalies rinkoje tiesiog fiziškai nėra, todėl įsitvirtinę IT profesionalai jau turi galimybę patys rinktis darbdavius, o ne atvirkščiai.

„Atrankų komandai 500 kontaktų su IT kandidatais yra įprasta savaitė. Tačiau net ir tada reikia suvokti, kad kandidatas garantuotai šią savaitę, o gal net šiandien yra gavęs ir kitą pasiūlymą. Taigi darbdaviams jau tampa įprasta rinktis iš 1 ar 2 kandidatų, todėl jie ne tik siaurina reikalavimų sąrašą, bet ir yra priversti nertis iš kailio, siūlydami papildomas naudas“, – teigia K. Ustilo.

Jai pritaria kompetencijų centro „Telia Global Services Lithuania“ skaitmeninių kanalų skyriaus vadovas Aleksej Dutkevič, kad didžiuosiuose Lietuvos miestuose tikrai nėra tiek programinės įrangos kūrėjų, inžinierių, architektų ar analitikų. Tačiau jis ragina keisti suvokimą, kad Lietuva yra šalis iš kurios išvažiuojama svetur ieškoti geresnės IT karjeros, o kandidatų ieškoti plačiau.

„Šiuo metu Vilniuje ar Kaune gali įsidarbinti „Fortune 500“ įmonėje, pasauliniuose startuoliuose, telekomunikacijų ar finansų milžinuose – dirbant tokiose tarptautinėse organizacijose IT sektoriuje gyvenimo lygis, lyginant su išlaidomis, tampa panašus į užsienio. Matome vis daugiau grįžtančių lietuvių, o dar smagiau, kad matome ir atvykstančių užsieniečių – prancūzų, švedų“, – pasakoja A. Dutkevič. „Taip pat pastebime ir pandemijos suformuotą naują tendenciją – kreipiasi vis daugiau kandidatų iš nedidelių šalies miestų, kurie norėtų dirbti nuotoliniu būdu. Taigi samdymo geografija gali ir turi plėstis – tiek šalies viduje, tiek globaliu mastu.“

Asmeniniai pasiūlymai ir nebestebinančios dovanos

Ekspertai sutaria, jog nepaisant neblogų šalies universitetų, kolegijų programų ir nuolat besikuriančių IT akademijų, organizacijos kovoja dėl vis tų pačių kandidatų, todėl privalo kiekvieną jų vertinti labai individualiai.

„Kiekviena įmonė duoda bene vienodą pasiūlymo pagrindą – atlygį, darbo įrankius, naujausias sistemas, todėl itin svarbu tai, kaip specialistas užkalbinamas: jei pamato, jog skyrei dėmesį išanalizuoti jo interesus, veiklos sritis, patirtį, o ne tiesiog atsiuntei roboto sugeneruotą žinutę – tavo šansai jau didėja“, – pasakoja šiemet bent 100 naujų kolegų į savo skyrių pasamdysiantis Aleksej Dutkevič.

Pasak ekspertų, personalizuotas pasiūlymas galiausiai nusveria kandidato sprendimą, tik reikia atpažinti poreikį. Vienam tai bus galimybė dirbti nuotoliniu būdu iš užsienio, kitam – darbas prie transformacijų, galinčių pagerinti kasdienybę milijonams klientų, trečiam – prisidėti prie socialiai atsakingo tikslo.

Be to, kaip pastebi „Telia Global Services Lithuania“ atstovas, sprendimą galiausiai vis tiek nulemia darbo turinys. Tiesa, rinkoje tikrai būta ne vienas ir ne du atvejai, kai kandidatai tiesiogine to žodžio prasme buvo perkami automobiliais ar net didesnės vertės dovanomis.

Kadangi dovanos, prisijungus prie naujos įmonės, tampa jau įprastu reiškiniu, rinkoje įmonės darbuotojams už perėjimą siūlo akcijų paketus, vienkartinius priedus pasirašius darbo sutartį, metinius priedus, mokamus kriptovaliutomis (token‘ais), ar net VIP skrydį sraigtasparniu Šveicarijoje.

„Rinka diktuoja sąlygas, o darbdaviai ir atrankų specialistai yra priversti ieškoti efektyviausių ir originalių būdų pasiekti programuotojus. Tačiau reikia atkreipti dėmesį, kad įmonės tai daro dėl itin patyrusių specialistų. Šiandien daugumai darbdavių nereikia programuotojų, gebančių tik rašyti kodą – jie ieško komunikuoti bei dirbti komandoje gebančių kandidatų. Trumpai tariant – ieško potencialo, nuolatinio domėjimosi IT naujovėmis, noro ir ryžto tobulėti“, – pasakoja „Alliance for Recruitment“ vyresnioji atrankų konsultantė.

Pagrindiniai darbdavio ir darbuotojo kriterijai

Tiesa, premijos, dovanos ir dėmesys neaplanko visų IT srityje dirbančiųjų. Techninės žinios ir įgūdžiai – tik dalis to, kas domina darbdavius. Vis labiau vertinamos asmeninės savybės – proaktyvumas, greitas ir savarankiškas mokymasis, grįžtamojo ryšio priėmimas, lankstumas, streso valdymas.

„Net jei turi puikų techninį profilį, tačiau negali įrodyti, kaip tobulėji, domiesi ir kasdien žengi koja kojon su naujovėmis, reiktų pasvarstyti, ar tavo ateitis – IT sektoriuje. Noras spręsti sudėtingus galvosūkius, uždavinius, kartu su komanda narplioti milžiniškus projektus – net ir mūsų labai neblogose IT universitetų programose to negausi. Prie svarbių savybių išskirčiau ir gebėjimą adaptuotis – prie skirtingų sistemų, įrankių, kolegų ar projektų“, – pataria A. Dutkevič.

Tuo tarpu kandidatai įmones renkasi pagal savo poreikį. „Iš didžiulių organizacijų kandidatai tikisi stabilumo, karjeros galimybių, darbo ir asmeninio gyvenimo pusiausvyros, kolegų, iš kurių galėtų mokytis, įvairaus papildomų naudų paketo. Startuolius programuotojai įprastai renkasi dėl didesnio atlygio, greitesnių pokyčių bei sprendimų priėmimo, didesnės įtakos kuriant naują produktą“, – teigia Karolina Ustilo.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2021-05-11 20:00:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1226

Atlikus 22054 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1226. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-11 19:13:07

Aptikus 10 tūkst. tonų asbesto atliekų aplinkos ministras kreipsis į teisėsaugą

Vilniaus miesto pakraštyje aptikus nelegalų pavojingų atliekų sąvartyną, aplinkos ministras Simonas Gentvilas žada kreiptis į prokuratūrą kaltininkams surasti.
       2021-05-10 20:42:33

Elektriniai paspirtukai: kaip išsirinkti ir saugiai naudotis?

Šiltojo sezono metu elektriniai paspirtukai tampa viena populiariausių judėjimo mieste ar kurortuose priemone. Technologijų ekspertai dalinasi patarimais, į ką atsižvelgti renkantis paspirtuką ir primena svarbiausias saugaus važiavimo taisykles visiems paspirtukų vairuotojams.
       2021-05-10 20:30:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 786

Atlikus 6734 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 786. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-09 20:30:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 883

Atlikus 13039 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 883. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-08 19:30:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1512

Atlikus 25684 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1512. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-07 16:30:46

SM apgailestauja dėl neišsamiai išdiskutuoto skaitmeninio radijo projekto

Susisiekimo ministerija atsiprašo dėl visuomenėje ažiotažą sukėlusio skaitmeninio radijo projekto, pasiūlius jį įtraukti į Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo planą (toliau – RRF).
       2021-05-07 13:30:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1244

Atlikus 26729 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1244. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-06 13:49:15

Belaidžių ausinių priežiūra: ką daryti, kad tarnautų ilgai ir laimingai?

Ne kartą kalbėta apie tai, kad išmanieji telefonai mums gali tarnauti geriau bei ilgiau, jeigu jiems padėsime ir patys. Pavyzdžiui, nepaliksime krauti per naktį, naudosime nuo smūgių apsaugančius dėkliukus arba saugosime nuo išorinių veiksnių – karščio, šalčio ar smėlio.
       2021-05-06 13:46:46

Klaidos, kurias daro įsigijusieji vejos robotus: toks elgesys – kelias į gedimus

Robotizacija iš vidaus patalpų keliasi į lauką. It ant mielių Lietuvoje auga robotų vejapjovių populiarumas. Šių išmanių vejos priežiūros pagalbininkų gamintoja „Husqvarna“ atskleidžia, kad 2020 m. robotų vejapjovių pardavimai šoktelėjo 77 proc., palyginti su ankstesniais metais.
       2021-05-06 13:43:32

Greitai išsikraunantis telefonas – kaip to išvengti?

Išmanieji telefonai šiandien tampa vis galingesni ir naudotojams suteikia daugiau galimybių. Tačiau šie technologiniai pasiekimai ir inovacijos netenka prasmės, jei telefonas nespėja vytis šiandienio gyvenimo ritmo ir nuolat išsikrauna – dažniausiai pačiu netinkamiausiu metu.
       2021-05-06 13:39:13

Pensinio amžiaus kartelė pasaulyje: riba svyruoja nuo 49 iki 70 metų

Senstanti visuomenė ir ilgėjanti žmonių gyvenimo trukmė visame pasaulyje skatina diskusijas apie valstybių socialinės apsaugos sistemų stabilumą. Dalis šalių – tarp jų ir Lietuva – jau imasi atitinkamų priemonių bei ilgina pensinį piliečių amžių.
       2021-05-06 13:30:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1340

Atlikus 24629 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1340. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-05 18:15:30

Išmanūs namai: ką renkasi lietuviai?

Įrenginėdami būstą lietuviai vis dažniau renkasi inovatyvius namų sprendimus. Išmanūs namai turi daugybę galimybių, kurios ne tik palengvina kasdienį gyvenimą, bet ir leidžia sutaupyti.
       2021-05-05 17:56:00

Lemtingas laikas iki trejų metų: ką žinoti turi tėvai?

Pasiekimai moksluose ir darbe, kasdieniai įpročiai, santykiai ir sveikata, kaip žmogui seksis įvairiose srityse, yra nulemiama per pirmąsias 1000 jo gyvenimo dienų, sako mokslininkai.
       2021-05-05 17:49:20

Kokia IT sistema padėtų atlaikyti masinės vakcinacijos apkrovas Lietuvoje?

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys praėjusią savaitę pabrėžė, kad Lietuvoje masinė vakcinacija gali būti vykdoma tik etapais, mat suteikus galimybę vienu metu registruotis visiems norintiems – apkrovos neatlaikytų jokia informacinė sistema.
       2021-05-05 15:49:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1304

Atlikus 25132 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1304. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-04 17:56:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1055

Atlikus 9109 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1055. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-03 16:56:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 714

Atlikus 9109 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 714. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-02 21:36:03

K. Glavecko vizija Lietuvai: ryški šviesa niūrioje tikrovėje

Ryški šviesa, laisvo oro gūsis ir vilties spindulys – tokios buvo profesoriaus Kęstučio Glavecko paskaitos mūsų kartai. Tikrovė, kurioje mes visi dusome, nuo jo žodžių prarasdavo savo niūriuosius kerus.
       2021-05-02 20:50:27

Lietuvos ir Lenkijos Prezidentai – vieningai apie regioninį bendradarbiavimą

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda su pirmąja ponia Diana Nausėdiene pradėjo vizitą Lenkijos sostinėje Varšuvoje, kur pirmadienį dalyvaus iškilmingoje Gegužės 3-iosios Konstitucijos 230-ųjų metinių minėjimo ceremonijoje.
       2021-05-02 16:52:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 951

Atlikus 16934 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 951. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-01 20:10:06

Premjerė: per 17 narystės ES metų daug pasiekėme ir išmokome

Sveikindama piliečius Lietuvos narystės Europos Sąjungos (ES) 17-ųjų metinių proga, Premjerė Ingrida Šimonytė pabrėžė narystės svarbą Lietuvos vystymuisi ir stiprėjimui.
       2021-05-01 12:52:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1415

Atlikus 17053 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1415. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-04-30 15:38:47

Iki 5 tūkst. eurų bus didinamos išmokos gyventojams už įsigytą elektromobilį

Siekdama mažinti neigiamą transporto keliamos taršos poveikį klimatui, Aplinkos ministerija numato padidinti Klimato kaitos programos kompensacines išmokas gyventojams už įsigytą elektromobilį.
       2021-04-30 15:36:16

Kaip dirbtinis intelektas gali išgelbėti sveikatos apsaugos ateitį?

Pandemijai atskleidus sveikatos apsaugos sistemos pažeidžiamumą, Europos inovacijų ir technologijų bendruomenė „EIT Health“ skatina Europos sveikatos priežiūros paslaugų teikėjus naudotis dirbtinio intelekto ir technologijų teikiamomis galimybėmis.
       2021-04-30 12:32:42

Laikas pasirūpinti lauko terasa: kaip ją papuošti?

Atėjus šiltajam sezonui laukiame, kada galėsime kuo daugiau laiko praleisti lauke, gryname ore besidžiaugdami saulės spinduliais ir šiluma. Natūralu, kad tokiu metu didelis dėmesys skiriamas terasoms, kur gera leisti kiekvieną laisvą akimirką.
       2021-04-30 10:21:56

Vestuvės per pandemiją: ar įmanoma susikurti išskirtinę šventę?

Panašu, kad ir šiais metais vestuvės vyks su tam tikrais pandemijos padiktuotais apribojimais. Nors tai jaukia įsimylėjėlių planus, sukurti gražiausią gyvenimo šventę padeda ir išmaniosios technologijos.
       2021-04-30 10:19:37

6 sėkmingų žmonių įpročiai, kurie padeda taupyti ir nesukti galvos dėl pinigų

Dar mokykloje esame išmokyti skaičiuoti ir įveikti sudėtingas formules. Tačiau su tikrais gyvenimiškais finansais susiduriame, kai tenka žengti koją į suaugusiųjų pasaulį ir pradėti valdyti savus pinigus.
       2021-04-30 10:09:55

Vegetariškos alternatyvos: daržovės ant grilio įtiks išrankiausiam skoniui

Pavasarį įsibėgėjant kepsninių sezonui, grilio tradicijos tampa vis universalesnės ir ant grotelių dažnai atsiduria ne tik mėsa ar dešrelės, bet ir daržovės. Kepsninėje ruoštos daržovės gali tapti ir gardžiu garnyru, ir puikiu pagrindiniu patiekalu.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.