Naujienos

Saugūs namuose: 5 žingsniai, kaip išvengti kibernetinės atakos

2021-05-13 13:05:34

Pasaulyje kas 30 sekundžių įvyksta kibernetinė ataka ir 95 proc. jų pasitaiko dėl neatsargaus žmogaus elgesio. Paspausta provokuojanti antraštė, užsilikę gamykliniai parametrai ar atidarytas nesaugus draugo laiškas – kviečiame programišių užsukti vidun!

O kaip gi to išvengti? Sumažinti kibernetinių atakų riziką galima vos 5 žingsniais.

Keiskite gamyklinius parametrus

Viena pirmųjų rekomendacijų, norint išvengti duomenų vagystės namuose – maršrutizatoriaus gamyklinių parametrų keitimas. Kaip pasakoja „BK grupės“ techninio palaikymo vadovas Egidijus Dargis, toks, atrodytų, paprastas dalykas kaip nepakeistas pradinis tinklo pavadinimas, gali tapti tramplinu prie visų namuose esančių įrenginių ir jų duomenų.

„Maršrutizatorius yra pagrindinis prietaisas tinkle, prie kurio jungiasi visi kiti namuose esantys įrenginiai“, – pasakoja technikas. Todėl vos įsigijus šį įrenginį, būtina pakeisti gamyklinius jo parametrus: tinklo pavadinimą, maršrutizatoriaus ir belaidžio interneto ryšio (Wi-Fi) slaptažodžius. Praleidus šiuos prietaiso instaliavimo etapus, tinklas gali atskleisti įrenginio gamintoją ar net modelį. O turėdami tokią informaciją, maršrutizatoriaus instrukcijoje internetiniai sukčiai mato ir kitus gamyklinius parametrus ar slaptažodžius, kuriais pasinaudoję nesudėtingai prisijungs prie jūsų duomenų.

Rinkitės sudėtingo konstrukto slaptažodžius

Naudojate vienodus slaptažodžius „Facebook“, „Instagram“ ir elektroninio pašto dėžutei? Esate lengvas kibernetinių sukčių taikinys. Specialistas pastebi, kad priminimas skirtingose skaitmeninėse platformose naudoti unikalius prisijungimus vartotojams nėra naujiena, tačiau į rekomendaciją dažniausiai sureaguojama pavėluotai. Pamirštama slaptažodžius keisti reguliariai ir neatsižvelgiama į siūlomą sudėtingą konstruktą. Tokie vartotojai tampa lengvesniu grobiu duomenų vagišiams.

„Tvirtas slaptažodis turi būti sudarytas iš kuo daugiau simbolių – tai raidės, skaičiai, įvairūs ženklai“, – išskyrė E. Dargis. – „Taip pat nereikėtų naudoti informacijos, kuri galėtų atskleisti žmogaus tapatybę (vardo, pavardės, gyvenamosios vietos)“. Atrodo paprasta, tačiau tyrimai rodo, kad populiariausi slaptažodžiai vis dar itin nesudėtingi ir lengvai nuspėjami.

Naudokite saugų prisijungimą

Rekomenduojama pasitikrinti, ar naudojami įrenginiai bei interneto svetainės, jungiantis į tinklą, palaiko saugų duomenų perdavimo protokolą, pavyzdžiui HTTPS. Naudojamuose įrenginiuose įjunkite jį, o suvedinėdami duomenis interneto svetainėse, atkreipkite dėmesį į protokolo veikimą naršyklėje.

Kaip veikia tie duomenų perdavimo protokolai? Naršymo internete metu, naudodami HTTP protokolą, svetainėse įvedami duomenys nėra šifruojami. Reiškia, jog sukčius, esantis tarp jūsų ir serverio, gali nutekinti slaptažodžius ar kitą jautrią informaciją, kuri yra įvedama naršant. Priešingai veikia HTTPS protokolas. Jis suteikia mums šifruotą prisijungimą į tinklą, kurio metu bet kokia informacija yra užkoduojama. Kitaip tariant, slaptažodžiai ir kiti įvedami asmeniniai duomenys serveryje tampa simbolių kratiniu, kuris programišiams tampa sunkiau prieinamas. Tokį prisijungimą naudoja daugelis svetainių, kuomet naršyklės viršuje iškyla pranešimas, jog naršymas yra saugus.

Tą pačią HTTPS protokolo funkciją galime pritaikyti ir prietaisams, turintiems programinę įrangą. Stebėjimo kameros, tinklinės talpyklos ar įvairūs serveriai gali būti pasiekiami nuotoliniu būdu. O šia funkcija dažniausiai naudojamės per interneto naršyklę. HTTPS protokolo panaudojimas – būdas saugiai prisijungti prie norimo įrenginio per atstumą.

Atnaujinkite programinę įrangą

Robotai siurbliai, telefonai, kompiuteriai – kiekvienas šių įrenginių turi programinę įrangą, kurią reikia nuolat atnaujinti. Kaip tai susiję su saugumu? Kasdien naudojamos sistemos savyje turi trūkumų ir tai yra neišvengiama. Sukurtos programinės įrangos reguliariai testuojamos, tobulinamos ir šios korekcijos dažniausiai skirtos saugumo problemoms spręsti. „Programinės įrangos atnaujinimas suteikia tam tikrų naujų saugumo funkcijų, pagerina įrenginio stabilumą“, – primena „BK grupė“ technikas ir pastebi, kad labai svarbu šią įrangą prižiūrėti, nuolat pasitikrinti vadinamuosius updeitus bei juos atlikti.

Specialistas siūlo namuose atlikti savotišką naudojamų įrenginių auditą: „Būtina patikrinti visų prietaisų programinę įrangą ir neturinčius automatinio atnaujinimo, tai padaryti rankiniu būdu“. Esant poreikiui, tas atnaujinimus galima pasitikrinti kiekvieno gamintojo oficialiame puslapyje pagal savo modelį.

Būkite atsargūs

Ir pabaigai, bet ne mažiau svarbus žingsnis, norint užtikrinti kibernetinį saugumą jūsų namuose – atsargus vartojimas. Kuomet naršote internete, socialiniuose tinkluose, būtina atkreipti dėmesį į tai, ką spaudžiate, kur jungiatės, kokie laiškai ar failai atidaromi. „BK grupė“ technikas ragina nepamiršti, jog praktikoje dažnai susiduriama su situacija, kuomet naršant iššoka šokiruojančios clickbait nuorodos: „Paspaudę ant jų iškart galime įsileisti virusą į savo namų tinklą, kuris gali pakenkti kitiems įrenginiams“.

Taip pat būtina atkreipti dėmesį į gaunamus elektroninius laiškus: pasitikrinkite, kas yra siuntėjas, neatidarinėkite laiške esančių priedų neįsitikinus, kad laiškas gautas iš žinomo šaltinio. Padeda paprasta praktika – jei laiškas siųstas draugo, užtenka parašyti jam ir paprašyti, kad patvirtintų, jog tai tikrai jo siųsta informacija, o ne kenkėjiškos programos spam‘as.

Rekomenduojama pasidomėti ir kitomis įrenginių saugumo funkcijomis bei nepamiršti jomis pasinaudoti. Kartais užtenka vos kelių daug pastangų nereikalaujančių veiksmų, tačiau tai gali būti labai svarbus aspektas, saugantis nuo kibernetinių atakų.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Kompiuterija: kitos panašios naujienos
       2021-09-11 10:31:53

Kibernetinių nusikaltimų daugėja – įmonių sauga nekinta?

Pandemijos nulemtos nuotolinio darbo tendencijos iškėlė naujus kibernetinio saugumo iššūkius – per metus kibernetinių incidentų skaičius išaugo 25 proc.
       2021-09-09 18:10:36

Naujoji „macOS Monterey“ OS: patogiausios ir įdomiausios funkcijos

Birželio pradžioje, per tradicinį „Apple“ WWDC renginį buvo pristatyta naujausia asmeniniams „Mac“ kompiuteriams skirta operacinė sistema „macOS Monterey“.
       2021-09-09 08:11:08

4 būdai įgauti programavimo patirties neturint darbo

Retas darbo skelbimas šiais laikais nereikalauja kandidato patirties toje srityje – ypač tai galioja techninėms specialybėms, kur tempas toks didžiulis, kad rezultatų užsakovai reikalauja čia ir dabar. Viena tokių – IT ir programavimas.
       2021-09-06 16:27:15

Naujas kibernetinio sukčiavimo būdas Lietuvoje gali apgauti net budriausius

Kibernetinės atakos ir sukčiavimas bei išpirkos reikalaujanti programinė įranga šiandien yra didžiausią susirūpinimą vartotojams keliančios grėsmės.
Daugiau naujų naujienų
       2021-09-22 09:18:18

M. Dubnikovas: šaltasis sezonas tolygus elektros sezonui – kainų augimą pajusime

Didmeninėms elektros kainoms pastaruoju metu mušant dešimtmečio rekordus, artėjantis šaltasis sezonas ir laukiantis elektros bei kitų energetinių išteklių vartojimo pikas neleidžia tikėtis, kad jos galėtų pasukti žemyn.
       2021-09-22 09:01:41

Rudens makiažo tendencijos – tvarumas, mėlyni šešėliai ir 60-ųjų nuotaika

Vasarą dekoratyvinę kosmetiką keičia saulė, tačiau atvėsus orams, norisi natūralų grožį paryškinti kosmetikos priemonėmis.
       2021-09-22 08:46:08

Vaistų efektyvumas – kiek jis priklauso nuo to, kada ir kaip geriame vaistus?

Reikia išgerti vaistus, tačiau po ranka neturite vandens, tad juos tiesiog sukramtote ar užsigeriate sultimis? Vienu metu išgeriate skirtingus vaistus, skirtus vartoti prieš valgį ir po jo?
       2021-09-22 06:08:22

Darbiniai ginčai peržengė ribą? Prieš teismą, išbandyti siūlo mediaciją

Kaip šaukštas deguto sugadina statinę medaus, taip ir konfliktas, kilęs darbe, gali rimtai apkartinti karjerą.
       2021-09-22 06:00:55

Investuotojų akys krypsta į mažiausios kvadratūros NT

Rinkos analitikai kalba apie aukso amžių sostinės NT rinkoje. Tiesa, išaugusios būsto kainos užduoda daug klausimų ne tik svajojantiems apie pirmąjį būstą, bet ir investuotojams.
       2021-09-22 05:54:21

Lietuvos kiaulininkystės krizė nesibaigia, tik gilėja

Nepaisant kiaulininkystės sektoriui suteiktos paramos neigiamoms covid-19 pasekmėms amortizuoti, Lietuvos kiaulininkystės sektoriuje situacija iš esmės nepakito ir išlieka labai įtempta.
       2021-09-21 18:43:57

Ekspertas perspėja: sunkūs vilkikų gedimai kartais nutinka ir dėl noro sutaupyti

Kiekvienas Europos ir Lietuvos keliais riedantis vilkikas jo savininkui yra didžiulė investicija. Visgi kartais vadovaujamasi klaidinga prielaida, jog kol transporto priemonė važiuoja – viskas gerai, ir per mažai dėmesio skiriama reguliariai jos priežiūrai.
       2021-09-21 15:54:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1155

Atlikus 25086 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1155. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-09-21 15:37:31

Saldesnis už morką ir maistingas kaip bulvė – kas?

Jeigu kas paklaustų, kokias žinote populiariausias šaknines daržoves, didelė tikimybė, kad pastarnoko šiame sąraše nebūtų. Deja, bet kažkuriuo metu ši lietuviams anksčiau gerai pažįstama daržovė buvo primiršta, kaip ir ropės.
       2021-09-21 09:48:46

5 pamokos, padėsiančios išugdyti finansiškai raštingą vaiką

Tyrimai rodo, kad pinigų stygiaus problemos Lietuvoje pastaraisiais metais padažnėjo tėvams, gyvenantiems su vaikais iki 18 metų. Šią problemą lemia prastas tėvų indėlis į vaikų mokymą apie finansus.
       2021-09-21 09:10:53

Vaistinės: automobilyje pasilikę vyrai vaistų jiems pirkti siunčia moteris

Statistika rodo, kad Lietuvos vyrai gyvena net dešimt metų trumpiau nei moterys, tačiau apie savo sveikatą jie vis dar dažnai drovisi šnekėtis su farmacijos specialistais, gydytojais ir neretai – net savo artimiausiais žmonėmis.
       2021-09-21 07:36:39

Būkite budrūs: sukčiai siunčia laiškus „Sodros“ vardu

„Sodra“ perspėja apie sukčių siunčiamus elektroninius laiškus, kuriuose pateikiamas fiktyvus susirašinėjimas su neva „Sodros“ darbuotojais. Nieko bendro su „Sodra“ šie pranešimai neturi.
       2021-09-20 14:54:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 745

Atlikus 9713 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 745. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-09-20 10:58:35

Piniginę perkeliame į telefoną: kaip išsaugoti mokėjimo korteles išmaniuosiuose?

Piniginė – jau atgyvena, nes daugumą kortelių galite saugoti tiesiog savo telefone. Vos keliais mygtukų paspaudimais atsiskaitysite už pirkinius tiek prekybos centre ar restorane, tiek ir internete.
       2021-09-20 10:52:33

Ar tikrai reikia naujo pirkinio ir kiek pasiskolinti jo įsigijimui?

Pasaulis – kupinas pagundų. Šiandien jų tiek daug, kad retam pavyksta iš gaunamo atlyginimo iškart įgyvendinti visus norus. Nuo vaikystės esame mokomi pasverti „noriu“ ar „reikia“ – ir vis tik žmogaus smegenys tokios tobulos, kad visada ras daugybę argumentų, kodėl tikrai šio daikto „reikia“.
       2021-09-16 11:10:46

Ar galima užsikrėsti prisilietus prie ligą platinančios erkės?

Rudenį erkės vis dar itin aktyvios: jų platinamomis ligomis galima užsikrėsti ne tik žolėje, krūmynuose ar miško tankmėje, bet ir grybaujant, uogaujant, skinant obuolius, renkant bulves bei kitas daržoves.
       2021-09-16 10:54:00

REKORDAS: praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1300

Atlikus 24531 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1300. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-09-16 10:06:50

Kaip teisingai prižiūrėti planšetinį kompiuterį? 4 patarimai priežiūrai

Planšetinio kompiuterio privalumai turbūt jau nieko nebestebina: galingumas, mobilumas, ekrano dydis ar universalumas, kai ši įrenginį naudojame tiek darbui, tiek ir poilsiui.
       2021-09-15 14:05:08

Ekonomikos kalneliai: beprecedenčiu greičiu nuo nuosmukio iki perkaitimo

Lietuvos ekonomika demonstruoja išskirtinį atsparumą COVID-19 krizei. Atsipirkusi trumpu ir negiliu kritimu pirmojo karantino metu, ji visiškai išvengė nuosmukio antrąjį 2020 m. pusmetį ir jau 2021 m. pradžioje pasiekė prieškrizinį lygį.
       2021-09-15 09:54:00

REKORDAS: praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1298

Atlikus 24567 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1298. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-09-15 07:45:01

Kivių uogos: tiks ir prie saldžių, ir prie pikantiškų patiekalų

Šviežių kivių uogų derlius jau pasiekė parduotuvių lentynas. Lietuviai tampa vis išrankesni maistui ir dažnai ryžtasi gastronominėms kelionėms. Jie drąsiai ragauja ne visai įprastus vaisius, tad pirkėjų krepšeliuose atsiranda ir kivių uogos.
       2021-09-15 07:41:02

LVŽS frakcija: nauji valdančiųjų mokesčiai skurdins žmones

Trečiadienį, rugsėjo 15 dieną, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos nariams aplinkos ministras Simonas Gentvilas pristatys naujai planuojamą mokesčių reformą. Jos metu augs aplinkosauginiai mokesčiai.
       2021-09-15 07:34:57

Vakar „Apple“ pristatė laukiamiausią „iPhone 13“ seriją: kokių naujovių tikėtis?

Vakar įvyko svarbiausias „Apple“ metų renginys, kuriuo metu JAV technologijų milžinė pristatė nemažai naujienų. Dienos šviesą pagaliau išvydo naujoji „iPhone 13“ įrenginių serija.
       2021-09-15 07:28:21

Seime siūloma sudaryti laikinąją komisiją dėl COVID-19 pandemijos valdymo

Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ atstovai parengė nutarimo projektą, kuriuo Seime būtų sudaroma laikinoji kontrolės komisija dėl COVID-19 pandemijos valdymo.
       2021-09-14 14:56:49

Kokia žuvis palankiausia sveikatai ir kiek jos reikėtų suvartoti

Siekiant subalansuotos ir visavertės mitybos, į savo racioną būtina įtraukti žuvį. Šis maisto produktas turtingas mineralinėmis medžiagomis, vitaminais ir organizmui naudingomis riebalų rūgštimis.
       2021-09-14 13:54:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 889

Atlikus 22720 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 889. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-09-14 12:27:55

ESO ruošiasi sparčiai elektromobilumo plėtrai Lietuvoje

Elektromobilumo plėtra darys didelę įtaką elektros skirstomojo tinklo pajėgumams, todėl bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) jau dabar aktyviai ruošiasi šiai transporto ir viso energetikos sektoriaus transformacijai plečiant elektromobilių įkrovimo stotelių tinklą šalyje.
       2021-09-13 15:35:19

Reikia mokėti mokestį už galios dedamąją, jeigu vartotojas nevartoja elektros?

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), išnagrinėjusi ginčą, kilusį tarp vartotojo ir AB „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO), nutarė, jog vartotojo reikalavimas įpareigoti ESO neskaičiuoti objektui galios dedamosios mokesčio ir grąžinti vartotojo sumokėtas sumas, nepagrįstas.
       2021-09-13 14:54:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 489

Atlikus 11538 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 489. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-09-13 14:01:28

Britų roko legendos „Smokie“ koncertuos Biržų rajone

2022 metų birželio 10 dieną Kilučių ežero pusiasalyje skambės kultinės Didžiosios Britanijos grupės „Smokie“ dainos. Koncerto organizatorius – Biržų rajono laikraštis „Biržiečių žodis“.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.