Naujienos

Saugūs namuose: 5 žingsniai, kaip išvengti kibernetinės atakos

2021-05-13 13:05:34

Pasaulyje kas 30 sekundžių įvyksta kibernetinė ataka ir 95 proc. jų pasitaiko dėl neatsargaus žmogaus elgesio. Paspausta provokuojanti antraštė, užsilikę gamykliniai parametrai ar atidarytas nesaugus draugo laiškas – kviečiame programišių užsukti vidun!

O kaip gi to išvengti? Sumažinti kibernetinių atakų riziką galima vos 5 žingsniais.

Keiskite gamyklinius parametrus

Viena pirmųjų rekomendacijų, norint išvengti duomenų vagystės namuose – maršrutizatoriaus gamyklinių parametrų keitimas. Kaip pasakoja „BK grupės“ techninio palaikymo vadovas Egidijus Dargis, toks, atrodytų, paprastas dalykas kaip nepakeistas pradinis tinklo pavadinimas, gali tapti tramplinu prie visų namuose esančių įrenginių ir jų duomenų.

„Maršrutizatorius yra pagrindinis prietaisas tinkle, prie kurio jungiasi visi kiti namuose esantys įrenginiai“, – pasakoja technikas. Todėl vos įsigijus šį įrenginį, būtina pakeisti gamyklinius jo parametrus: tinklo pavadinimą, maršrutizatoriaus ir belaidžio interneto ryšio (Wi-Fi) slaptažodžius. Praleidus šiuos prietaiso instaliavimo etapus, tinklas gali atskleisti įrenginio gamintoją ar net modelį. O turėdami tokią informaciją, maršrutizatoriaus instrukcijoje internetiniai sukčiai mato ir kitus gamyklinius parametrus ar slaptažodžius, kuriais pasinaudoję nesudėtingai prisijungs prie jūsų duomenų.

Rinkitės sudėtingo konstrukto slaptažodžius

Naudojate vienodus slaptažodžius „Facebook“, „Instagram“ ir elektroninio pašto dėžutei? Esate lengvas kibernetinių sukčių taikinys. Specialistas pastebi, kad priminimas skirtingose skaitmeninėse platformose naudoti unikalius prisijungimus vartotojams nėra naujiena, tačiau į rekomendaciją dažniausiai sureaguojama pavėluotai. Pamirštama slaptažodžius keisti reguliariai ir neatsižvelgiama į siūlomą sudėtingą konstruktą. Tokie vartotojai tampa lengvesniu grobiu duomenų vagišiams.

„Tvirtas slaptažodis turi būti sudarytas iš kuo daugiau simbolių – tai raidės, skaičiai, įvairūs ženklai“, – išskyrė E. Dargis. – „Taip pat nereikėtų naudoti informacijos, kuri galėtų atskleisti žmogaus tapatybę (vardo, pavardės, gyvenamosios vietos)“. Atrodo paprasta, tačiau tyrimai rodo, kad populiariausi slaptažodžiai vis dar itin nesudėtingi ir lengvai nuspėjami.

Naudokite saugų prisijungimą

Rekomenduojama pasitikrinti, ar naudojami įrenginiai bei interneto svetainės, jungiantis į tinklą, palaiko saugų duomenų perdavimo protokolą, pavyzdžiui HTTPS. Naudojamuose įrenginiuose įjunkite jį, o suvedinėdami duomenis interneto svetainėse, atkreipkite dėmesį į protokolo veikimą naršyklėje.

Kaip veikia tie duomenų perdavimo protokolai? Naršymo internete metu, naudodami HTTP protokolą, svetainėse įvedami duomenys nėra šifruojami. Reiškia, jog sukčius, esantis tarp jūsų ir serverio, gali nutekinti slaptažodžius ar kitą jautrią informaciją, kuri yra įvedama naršant. Priešingai veikia HTTPS protokolas. Jis suteikia mums šifruotą prisijungimą į tinklą, kurio metu bet kokia informacija yra užkoduojama. Kitaip tariant, slaptažodžiai ir kiti įvedami asmeniniai duomenys serveryje tampa simbolių kratiniu, kuris programišiams tampa sunkiau prieinamas. Tokį prisijungimą naudoja daugelis svetainių, kuomet naršyklės viršuje iškyla pranešimas, jog naršymas yra saugus.

Tą pačią HTTPS protokolo funkciją galime pritaikyti ir prietaisams, turintiems programinę įrangą. Stebėjimo kameros, tinklinės talpyklos ar įvairūs serveriai gali būti pasiekiami nuotoliniu būdu. O šia funkcija dažniausiai naudojamės per interneto naršyklę. HTTPS protokolo panaudojimas – būdas saugiai prisijungti prie norimo įrenginio per atstumą.

Atnaujinkite programinę įrangą

Robotai siurbliai, telefonai, kompiuteriai – kiekvienas šių įrenginių turi programinę įrangą, kurią reikia nuolat atnaujinti. Kaip tai susiję su saugumu? Kasdien naudojamos sistemos savyje turi trūkumų ir tai yra neišvengiama. Sukurtos programinės įrangos reguliariai testuojamos, tobulinamos ir šios korekcijos dažniausiai skirtos saugumo problemoms spręsti. „Programinės įrangos atnaujinimas suteikia tam tikrų naujų saugumo funkcijų, pagerina įrenginio stabilumą“, – primena „BK grupė“ technikas ir pastebi, kad labai svarbu šią įrangą prižiūrėti, nuolat pasitikrinti vadinamuosius updeitus bei juos atlikti.

Specialistas siūlo namuose atlikti savotišką naudojamų įrenginių auditą: „Būtina patikrinti visų prietaisų programinę įrangą ir neturinčius automatinio atnaujinimo, tai padaryti rankiniu būdu“. Esant poreikiui, tas atnaujinimus galima pasitikrinti kiekvieno gamintojo oficialiame puslapyje pagal savo modelį.

Būkite atsargūs

Ir pabaigai, bet ne mažiau svarbus žingsnis, norint užtikrinti kibernetinį saugumą jūsų namuose – atsargus vartojimas. Kuomet naršote internete, socialiniuose tinkluose, būtina atkreipti dėmesį į tai, ką spaudžiate, kur jungiatės, kokie laiškai ar failai atidaromi. „BK grupė“ technikas ragina nepamiršti, jog praktikoje dažnai susiduriama su situacija, kuomet naršant iššoka šokiruojančios clickbait nuorodos: „Paspaudę ant jų iškart galime įsileisti virusą į savo namų tinklą, kuris gali pakenkti kitiems įrenginiams“.

Taip pat būtina atkreipti dėmesį į gaunamus elektroninius laiškus: pasitikrinkite, kas yra siuntėjas, neatidarinėkite laiške esančių priedų neįsitikinus, kad laiškas gautas iš žinomo šaltinio. Padeda paprasta praktika – jei laiškas siųstas draugo, užtenka parašyti jam ir paprašyti, kad patvirtintų, jog tai tikrai jo siųsta informacija, o ne kenkėjiškos programos spam‘as.

Rekomenduojama pasidomėti ir kitomis įrenginių saugumo funkcijomis bei nepamiršti jomis pasinaudoti. Kartais užtenka vos kelių daug pastangų nereikalaujančių veiksmų, tačiau tai gali būti labai svarbus aspektas, saugantis nuo kibernetinių atakų.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Kompiuterija: kitos panašios naujienos
       2021-05-27 14:09:05

5 patarimai, kaip iš savo „Windows“ kompiuterio išpešti daugiau

Nešiojamasis kompiuteris – be konkurencijos pats svarbiausias mūsų darbo, o dažniausiai – ir pramogų įrankis. Labai svarbu prisiminti, kad į sklandų kompiuterio veikimą reikia šiek tiek investuoti. Visų pirma, savo laiko.
       2021-03-25 13:52:43

Donatas Zaveckas: Registrų centras, Muitinė – kas toliau?

Kai vasarą „plaukė“ Registrų centro sistemos, šalies technologijų bendruomenė ne tik aklai kritikavo supelijusį viešąjį sektorių, bet pateikė ne vieną racionalų pasiūlymą.
       2021-02-26 08:24:05

Senos ir neprižiūrėtos sistemos – lengvas grobis programišiams

Beveik 800 000. Tiek įvairių sistemų ir paslaugų vartotojų duomenų buvo nutekinta vos per savaitę. Drįstu spėti, kad tai – tik ledkalnio viršūnė, ir apie pavogtus asmeninius duomenis išgirsime dar ne kartą.
Daugiau naujų naujienų
       2021-06-14 17:27:20

TVF gerina Lietuvos ekonomikos augimo prognozes, bet horizonte mato ir rizikų

Lietuvos ekonomikos padėtis šiuo metu yra palanki stipriam augimui, jis paspartės šių metų antrąją pusę, konstatuoja Tarptautinis valiutos fondas (TVF), prognozuojantis, kad šalies ekonomika šiais metais augs 4,4 proc.
       2021-06-14 17:16:53

Gegužę elektra Lietuvoje brango 13 proc.

Lietuvoje elektros energijos kaina gegužę siekė 50,35 Eur/MWh – palyginti su balandžio mėn., ji buvo 13 proc. didesnė. Latvijos ir Estijos pardavimo vietose vidutinė mėnesio elektros energijos kaina siekė 48,42 Eur/MWh – 11 proc. daugiau nei balandį.
       2021-06-14 15:03:49

Ankstyvojo ugdymo ekspertai: tėvai – savo vaikų smegenų skulptoriai

Žmogaus smegenys yra plastiškos ir vystosi visą jo gyvenimą. Tačiau, mokslininkų teigimu, per pirmąsias 1000 gyvenimo dienų jos auga greičiausiai ir jose vyksta svarbiausi asmenybę, charakterio savybes ir net sėkmę ateityje nulemiantys procesai.
       2021-06-14 12:06:11

Kaip prie inovacijos sėkmės rinkoje prisideda gera komunikacija?

Verslo atstovai vartotojams kone kasdien pristato aibę naujų produktų ar paslaugų. Tačiau net ir patys inovatyviausi produktai patiria nesėkmę, jeigu nėra tinkamai pristatomi vartotojams ar jais nesusidomi gamintojai.
       2021-06-14 11:47:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 66

Atlikus 4112 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 66. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-06-14 10:32:02

Nagų grybelis: atsiradimo priežastys ir kaip jį panaikinti?

Rūpintis savo sveikata ne tik reikia, bet ir privaloma. Nevertėtų praleisti pro pirštus atsiradus net menkiausiems dariniams. Visi žinome tą jausmą, kai ore tvyro tvanka, o uždara avalynė siunčia signalą apie „perkaitusią“ pėdą.
       2021-06-14 09:38:08

Salotos be padažo – ne salotos: top 5 padažai, kuriuos privalote išbandyti

Šiltuoju metų laiku atsigręžiame į sveikatingesnę mitybą, valgome daugiau lengvesnio maisto ir ruošiame sezoninių daržovių salotas. Juolab kad vasarą su įvairiausiais salotų receptais tampa dar lengviau eksperimentuoti.
       2021-06-13 09:47:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 117

Atlikus 8005 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 117. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-06-12 11:54:11

Lašiša ant grilio: receptas, kuris patiks net ir nemėgstantiems žuvies

Vasara ir įsibėgėjantis grilio sezonas skatina leistis į eksperimentus ir ant kepsninės ruošti įvairiausius patiekalus. Daugelis ieško įdomesnių receptų bei skonių, o juos atrasti padeda ir ant žarijų kepta lašiša, ypač panaudojant vieną netikėtą ingredientą.
       2021-06-12 11:46:32

Rytoj vilniečiams – 2000 „Janssen“ vakcinų be registracijos

Šį sekmadienį vilniečiams bus pasiūlyta kiek daugiau nei 2000 laisvų „Janssen“ vakcinų – norintys pasiskiepyti galės atvykti į „Litexpo“ be registracijos, nuo 10 iki 16 valandos.
       2021-06-12 11:17:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 221

Atlikus 19399 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 221. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-06-12 05:38:18

Juodkalnija: gidas papasakojo, ką būtina pamatyti ir aplankyti

„Kai žmonės nusileisdavo Tivato oro uoste, jų akyse dažnai matydavau daug klausimų. Jie suprasdavo, kad yra Balkanuose, bet kokia tai šalis dažnam trūkdavo supratimo“, – apie keliautojų dar mažai atrastą Viduržemio regiono perlą – Juodkalniją – pasakoja joje gidu dirbęs Šarūnas Gurskas.
       2021-06-11 17:01:50

68-erių Birutė įrodė, kad judėjimas – jaunystės šaltinis

Judėjimas – sveikatos, grožio ir jaunystės šaltinis, sako žingsniavimo entuziastė Birutė Giedraitienė. Norint aktyviau leisti laiką, nebūtina užsiimti varginančiomis treniruotėmis.
       2021-06-11 16:49:13

Vokietijos kompanija Lietuvoje filmuoja serialą: Hofburgo rūmus atrado Vilniuje

Vilniuje įsibėgėjo „Bavaria Film“ grupei priklausančios vokiečių kino gamybos kompanijos „Story House Pictures GmbH“ serialo „Sisi“ filmavimo darbai, truksiantys vasarą. Filmavimo metu Lietuvoje investuojami keli milijonai eurų, o tarptautinėje komandoje dirba beveik 100 lietuvių.
       2021-06-11 16:36:52

Pokyčiai finansų ir bankininkystės srityje: ko laukti ateityje?

9-tojoje Bankininkystės ir finansų konferencijoje „Tektoniniai poslinkiai bankininkystėje“, didžiausių Lietuvoje veikiančių bankų vadovai bei Švedijos bankų ir „Fintech“ industrijos atstovai aptarė iššūkius,
       2021-06-11 13:59:32

Kankina nuolatinis nuovargis? 8 būdai įsikrauti energijos

Sakoma, kad mums tiek metų, kaip jaučiamės patys. Tačiau ką daryti, jei jaučiamės seni, pavargę ir vos pavelkame kojas? Laimė, yra daugybė paprastų būdų, kaip įsikrauti energijos.
       2021-06-11 13:50:17

Ispanija turi grąžinti nesuderinamą pagalbą iš DTT (antžeminės TV) operatorių

Europos Komisija (EK) padarė išvadą, kad antžeminių operatorių gauta pagalba skaitmeninant ir plėtojant antžeminės televizijos tinklą atokiose Ispanijos vietovėse prieštaravo ES valstybės pagalbos taisyklėms.
       2021-06-11 12:07:20

Upėje plūduriuojantis išmanus būstas – ar išdrįstumėte tokiame apsistoti?

Įsivaizduokite Nemune ar Neryje plūduriuojančius apartamentus, kuriuose apsistoję svečiai gali mėgautis tekančios upės vaizdais ir praplaukiančiais laivais.
       2021-06-11 11:42:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 155

Atlikus 20483 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 155. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-06-10 12:14:03

Klasika tapę šaltibarščiai – kitaip: išbandykite receptus su vėžių uodegėlėmis

Vasaros lietuviai neįsivaizduoja be šaltibarščių ir ši ryškiaspalvė šaltsriubė jau tapo tikra karštos dienos valgiaraščio klasika.
       2021-06-10 12:05:08

Ekspertų prognozės: kaip darbas iš namų paveiks biurų poreikį?

Per praėjusius metus darbas iš namų tapo norma, kurią į savo kasdienybę adaptavo daug įmonių. Darbdaviai gali nebesukti galvos kaip organizuoti veiklą darbuotojams dirbant iš namų, tačiau kyla nauji klausimai.
       2021-06-10 11:42:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 212

Atlikus 20905 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 212. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-06-10 09:30:43

Specialistai atskleidžia naujausią tendenciją – duomenų mokslas bus naujasis IT?

Įstaigos, valstybės tarnybos, mobiliojo ryšio operatoriai, bankai, parduotuvės, transporto ir kitų verslo sričių įmonės, socialiniai tinklai ir išmanieji įrenginiai kasdien sukaupia milžinišką duomenų kiekį.
       2021-06-10 09:20:34

Seimas pritarė siūlymui keisti kompensuojamųjų vaistų skyrimo tvarką

Seimas pritarė Farmacijos įstatymo pataisoms (projektas Nr. XIVP-337(2), kuriomis sudaromos sąlygos geresniam kompensuojamųjų vaistinių preparatų prieinamumui užtikrinti.
       2021-06-09 20:08:33

Top 5 naudingiausi vasaros supervaisiai

Orams vis labiau lepinant, į parduotuves atkeliavo ir tikri šiltojo sezono pranašai – švieži ir sultingi egzotika dvelkiantys vaisiai. Be kvapnių persikų, nektarinų, arbūzų ir melionų vasara sunkiai įsivaizduojama.
       2021-06-09 20:04:31

Nepraleiskite knygų naujienų

Tikriausiai girdėjote posakį, jog norint perskaityti visas parašytas knygas, reikia nugyventi ne vieną gyvenimą? Tai tikra tiesa. Ypač šiomis dienomis. Knygynų lentynos lūžta nuo naujų knygų, o skaitytojams sunku išsirinkti tą pačią geriausią.
       2021-06-09 19:52:38

Skrydžio planas atostogoms: kokias vietas verta aplankyti Ispanijoje?

Ispanija – nuo seno turistų mėgstama šalis, kuri pasižymi įspūdingais paplūdimiais, akį traukiančia architektūra ir istorinėmis vietomis, o sau patrauklių vietų gali rasti tiek ramaus poilsio norintys keliautojai, tiek pageidaujantys aktyvių atostogų.
       2021-06-09 19:45:13

Sveiki ir gaivūs vasariški desertai, kurie nepakenks kūno linijoms

Vasarą norisi pasilepinti saldžiu kąsneliu, tačiau kartu ir išsaugoti dailias kūno linijas. Nors laikantis subalansuotos mitybos desertais piktnaudžiauti nevertėtų, šiltasis metų laikas itin palankus pasimėgauti sveikesniais saldumynais.
       2021-06-09 19:39:50

„Vilniaus planas“ sukurtoje aplikacijoje – visas Vilniaus eismo organizavimas

SĮ „Vilniaus planas“ sukurtoje aplikacijoje atvaizduojamos visos eismo organizavimo priemonės, tarp kurių daugiau nei 1 400 km Vilniaus miesto gatvių (horizontaliojo ženklinimo) elementų ir daugiau nei 60 000 vertikaliojo kelio ženklų.
       2021-06-09 19:32:17

5 naudingos mobilios programėlės nepamirštamai ir smagiai vasarai

Vasara visuomet pralekia greitai, todėl būtina pasimėgauti kiekviena šilta diena. Šiais laikais lengva pasimesti informacijos gausybėje, tačiau visą reikalingą informaciją vienoje vietoje turėti padeda mobiliosios programėlės.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.