Naujienos

Saulės elektrinės: purvo dalelės ir kur „nuteka“ nesunaudota elektra

2021-06-03 11:56:23

Gegužės-liepos mėnesiais, kaip rodo meteorologiniai duomenys, saulė Lietuvoje spindi aktyviausiai. Būtent šis laikotarpis yra pats darbymetis ir saulės elektrinėms – per jį jos pagamina iki 40 proc. metinio elektros energijos kiekio.

„Saulės elektrinių elektros energijos gamybos sezonas prasideda kovo-balandžio mėnesiais, gegužę ir birželį pasiekiamas pikas, o nuo liepos pabaigos gamyba pradeda po truputį mažėti. Gegužės-birželio mėnesiais yra palankiausios sąlygos saulės moduliams gaminti elektros energiją – oro temperatūra yra ganėtinai žema, saulės daug, jos šviesa krenta optimaliu kampu.

Pavasarį žmonės dažnai domisi, ar reikia kaip nors specialiai ruošti saulės modulius naujam sezonui. To daryti nereikia, tačiau yra dalykų, į kuriuos vertėtų atkreipti dėmesį, nes jie gali tapti kliūtimi efektyviam saulės modulių darbui“, – sako elektros energijos bendrovės „Elektrum Lietuva“ Technikos ir tiekimo vadovas Kostas Dryžas.

Trukdo paukščiai ir medžiai

Saulės modulių valyti dažnai nereikia, nes jų danga įprastai būna padengta specialia nešvarumams atsparia medžiaga, tad įprastas dulkes, žiedadulkes ir nešvarumus puikiai nuplauna lietus. K. Dryžo teigimu, saulės modulius rekomenduojama plauti kas 3-4 metus ar dažniau, jei ant jų susikaupia daugiau kietųjų dalelių, kurių lietus negali nuplauti.

„Per tokį laiką nevalyti saulės moduliai gali prarasti 1-4 proc. generuojamos galios, jų neplaunant dar ilgiau gaminamas elektros kiekis vis mažės. Taip pat saulės modulius visada rekomenduojama nuvalyti, jei juos apdergia paukščiai, kadangi modulių ir jos laikančios konstrukcijos yra aliumininės ir nuo paukščių išmatose esančių rūgščių gali prasidėti jų korozija“, – aiškina jis.

Prireikus nuplauti saulės elektrinę tai geriausia daryti pirmais pavasario mėnesiais bei pasitelkti specialistus, turinčius kvalifikaciją dirbti dideliame aukštyje bei tinkamą įrangą, kad valant nebūtų pažeisti modulių paviršiai.

Dar vienas svarbus aspektas, kuris nusprendusiems įsirengti saulės elektrinę kelia nemažai galvos skausmo, yra greta pastatų augantys ir ant stogo šešėlį metantys augalai. Gyventojai ne visada nori laikytis specialistų rekomendacijų augalus apgenėti ar net nupjauti, tačiau tai gali lemti žymiai mažesnę elektros gamybą.

„Net ir vienas šešėlyje atsidūręs saulės modulis gali visos elektrinės galią sumažinti iki 20-50 proc. Jei montuojant elektrinę nėra galimybės išvengti šešėlio ir kažkuriomis valandomis jis kris ant saulės modulių, rekomenduojama įrengti modulių optimizatorius. Jie panaikina neigiamas šešėlio sukeltas pasekmes, tačiau tik iš dalies – šešėlyje esantis modulis net ir su optimizatoriumi gamins mažiau elektros, nei kita, saulėje esanti elektrinės dalis“, – pasakoja K. Dryžas.

Jei elektros pagaminama per daug

Saulės elektrinės aktyviausiai veikia dienomis maždaug nuo 10 iki 19 val., priklausomai nuo sumontuoto saulės modulių kampo, tad pagal tai rekomenduojama susiplanuoti veiklas, kurioms naudojama elektros energija: vėdinti namus, šildyti vandenį, naudoti skalbykles bei indaploves, krauti elektros įrenginius, elektromobilius.

Saulėčiausiais mėnesiais saulės elektrinės gali pagaminti daugiau elektros energijos, nei jos yra momentiškai suvartojama, tad nesunaudota energija atiduodama pasaugoti į ESO elektros tinklus, o prireikus atgaunama atgal už tam tikrą mokestį.

„Gaminantys vartotojai gali rinktis iš kelių skirtingų pasaugojimo planų. Tarp statančių saulės elektrines ant stogo populiariausias yra atsiskaitymas fiksuotu tarifu, kuris šiuo metu yra 0,054 Eur už susigrąžintą kilovatvalandę.

Vartotojai, įsigiję elektrinės dalį saulės parke, dažniau renkasi planą su fiksuotu 3,19 Eur/kW/mėn. įkainiu, kuris nepriklauso nuo to, koks elektros kiekis yra saugomas ar susigrąžintas. Yra galimybė už elektros pasaugojimą atsiskaityti ir pagamintomis kilovatvalandėmis – šiuo atveju nėra fiksuotų įkainių, o klientas kas mėnesį ESO palieka 41 proc. jo į tinklus pateikto elektros kiekio“, – komentuoja ekspertas.

Šiuo metu kito naudingo varianto, kur dėti pagamintos elektros energijos perviršį, neprailginant elektrinės investicijos atsiperkamumo be minėto pasaugojimo, kol kas nėra, tačiau kai gaminantis vartotojas per metus į elektros tinklus pateikia didesnį elektros kiekį nei suvartoja, jis gali gauti kompensaciją už šį nesuvartotą kiekį.

„Šiemet balandžio mėnesį kompensacijas išmokėjome 172 klientams, iš kurių 12 – komerciniai subjektai. Tai sudaro apie 40 proc. visų mūsų jau instaliuotų ir veikiančių saulės elektrinių savininkų. Bendras jų sukauptas ir nepanaudotas kiekis už 2020 metų kaupimo laikotarpį buvo 164 MWh“, – kalba K. Dryžas.

Elektros poreikis tik augs

Paklaustas, ar šios kompensacijos netampa paskata įsirenginėti didesnės galios saulės elektrines, ekspertas tikina, jog kompensacijos yra mažesnės nei kaina, už kurią perkama ar atgaunama pasaugojimui perduota elektros energija, tad finansinės naudos kol kas iš jų tikėtis neverta. Svarstyti dėl didesnės galios elektrinių būsimi jų savininkai turėtų dėl kitokių priežasčių.

„Tikėtina, kad per artimiausią dešimtmetį smarkiai padidės elektros vartojimas, nes ji vis dažniau naudojama patalpų šildymui ir vėsinimui, elektromobilių, elektrinių paspirtukų, dviračių krovimui ir panašiai. Tiesa, kad didesnės galios elektrinė yra brangesnė, tačiau šiuo metu yra galimybė gauti paramą saulės elektrinėms, siekiančią apie 40 proc. elektrinės įrengimo kainos. Be to, ateityje pritrūkus elektros energijos ir nutarus pasistatyti papildomą, tai kainuos brangiau, nes vienos didesnės galios elektrinės kaina yra 15-30 proc. mažesnė nei dviejų mažesnės galios“, – dalijasi skaičiais pašnekovas.

Vis daugiau ūkio subjektų vysto saulės elektrinių parkus, įsirengia nuosavas saulės elektrines verslui – Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos duomenimis, per pastaruosius metus gaminančių vartotojų skaičius išaugo 2,5 karto iki 10 tūkst.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Energetika: kitos panašios naujienos
       2021-09-22 09:18:18

M. Dubnikovas: šaltasis sezonas tolygus elektros sezonui – kainų augimą pajusime

Didmeninėms elektros kainoms pastaruoju metu mušant dešimtmečio rekordus, artėjantis šaltasis sezonas ir laukiantis elektros bei kitų energetinių išteklių vartojimo pikas neleidžia tikėtis, kad jos galėtų pasukti žemyn.
       2021-09-13 15:35:19

Reikia mokėti mokestį už galios dedamąją, jeigu vartotojas nevartoja elektros?

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), išnagrinėjusi ginčą, kilusį tarp vartotojo ir AB „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO), nutarė, jog vartotojo reikalavimas įpareigoti ESO neskaičiuoti objektui galios dedamosios mokesčio ir grąžinti vartotojo sumokėtas sumas, nepagrįstas.
       2021-09-08 16:34:59

Elektros tiekėjai iš ESO gavo vartotojų duomenis

Bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) visiems nepriklausomiems tiekėjams, perdavė į antrąjį ir trečiąjį etapą patenkančių elektros buitinių vartotojų kontaktinius ir elektros suvartojimo duomenis.
       2021-08-26 09:13:18

Elektromobilių įkrovimo stotelės bus išbandomos elektros sistemos balansavimui

Sumanių energetikos sprendimų bendrovė „Ignitis“ ir Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorė „Litgrid“ kartu su Estijos startuoliu „Fusebox“ pradėjo įgyvendinti pirmąjį mūsų šalyje bandomąjį projektą.
Daugiau naujų naujienų
       2021-09-22 16:54:00

REKORDAS. Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1402

Atlikus 25163 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1402. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-09-22 09:18:18

M. Dubnikovas: šaltasis sezonas tolygus elektros sezonui – kainų augimą pajusime

Didmeninėms elektros kainoms pastaruoju metu mušant dešimtmečio rekordus, artėjantis šaltasis sezonas ir laukiantis elektros bei kitų energetinių išteklių vartojimo pikas neleidžia tikėtis, kad jos galėtų pasukti žemyn.
       2021-09-22 09:01:41

Rudens makiažo tendencijos – tvarumas, mėlyni šešėliai ir 60-ųjų nuotaika

Vasarą dekoratyvinę kosmetiką keičia saulė, tačiau atvėsus orams, norisi natūralų grožį paryškinti kosmetikos priemonėmis.
       2021-09-22 08:46:08

Vaistų efektyvumas – kiek jis priklauso nuo to, kada ir kaip geriame vaistus?

Reikia išgerti vaistus, tačiau po ranka neturite vandens, tad juos tiesiog sukramtote ar užsigeriate sultimis? Vienu metu išgeriate skirtingus vaistus, skirtus vartoti prieš valgį ir po jo?
       2021-09-22 06:08:22

Darbiniai ginčai peržengė ribą? Prieš teismą, išbandyti siūlo mediaciją

Kaip šaukštas deguto sugadina statinę medaus, taip ir konfliktas, kilęs darbe, gali rimtai apkartinti karjerą.
       2021-09-22 06:00:55

Investuotojų akys krypsta į mažiausios kvadratūros NT

Rinkos analitikai kalba apie aukso amžių sostinės NT rinkoje. Tiesa, išaugusios būsto kainos užduoda daug klausimų ne tik svajojantiems apie pirmąjį būstą, bet ir investuotojams.
       2021-09-22 05:54:21

Lietuvos kiaulininkystės krizė nesibaigia, tik gilėja

Nepaisant kiaulininkystės sektoriui suteiktos paramos neigiamoms covid-19 pasekmėms amortizuoti, Lietuvos kiaulininkystės sektoriuje situacija iš esmės nepakito ir išlieka labai įtempta.
       2021-09-21 18:43:57

Ekspertas perspėja: sunkūs vilkikų gedimai kartais nutinka ir dėl noro sutaupyti

Kiekvienas Europos ir Lietuvos keliais riedantis vilkikas jo savininkui yra didžiulė investicija. Visgi kartais vadovaujamasi klaidinga prielaida, jog kol transporto priemonė važiuoja – viskas gerai, ir per mažai dėmesio skiriama reguliariai jos priežiūrai.
       2021-09-21 15:54:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1155

Atlikus 25086 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1155. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-09-21 15:37:31

Saldesnis už morką ir maistingas kaip bulvė – kas?

Jeigu kas paklaustų, kokias žinote populiariausias šaknines daržoves, didelė tikimybė, kad pastarnoko šiame sąraše nebūtų. Deja, bet kažkuriuo metu ši lietuviams anksčiau gerai pažįstama daržovė buvo primiršta, kaip ir ropės.
       2021-09-21 09:48:46

5 pamokos, padėsiančios išugdyti finansiškai raštingą vaiką

Tyrimai rodo, kad pinigų stygiaus problemos Lietuvoje pastaraisiais metais padažnėjo tėvams, gyvenantiems su vaikais iki 18 metų. Šią problemą lemia prastas tėvų indėlis į vaikų mokymą apie finansus.
       2021-09-21 09:10:53

Vaistinės: automobilyje pasilikę vyrai vaistų jiems pirkti siunčia moteris

Statistika rodo, kad Lietuvos vyrai gyvena net dešimt metų trumpiau nei moterys, tačiau apie savo sveikatą jie vis dar dažnai drovisi šnekėtis su farmacijos specialistais, gydytojais ir neretai – net savo artimiausiais žmonėmis.
       2021-09-21 07:36:39

Būkite budrūs: sukčiai siunčia laiškus „Sodros“ vardu

„Sodra“ perspėja apie sukčių siunčiamus elektroninius laiškus, kuriuose pateikiamas fiktyvus susirašinėjimas su neva „Sodros“ darbuotojais. Nieko bendro su „Sodra“ šie pranešimai neturi.
       2021-09-20 14:54:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 745

Atlikus 9713 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 745. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-09-20 10:58:35

Piniginę perkeliame į telefoną: kaip išsaugoti mokėjimo korteles išmaniuosiuose?

Piniginė – jau atgyvena, nes daugumą kortelių galite saugoti tiesiog savo telefone. Vos keliais mygtukų paspaudimais atsiskaitysite už pirkinius tiek prekybos centre ar restorane, tiek ir internete.
       2021-09-20 10:52:33

Ar tikrai reikia naujo pirkinio ir kiek pasiskolinti jo įsigijimui?

Pasaulis – kupinas pagundų. Šiandien jų tiek daug, kad retam pavyksta iš gaunamo atlyginimo iškart įgyvendinti visus norus. Nuo vaikystės esame mokomi pasverti „noriu“ ar „reikia“ – ir vis tik žmogaus smegenys tokios tobulos, kad visada ras daugybę argumentų, kodėl tikrai šio daikto „reikia“.
       2021-09-16 11:10:46

Ar galima užsikrėsti prisilietus prie ligą platinančios erkės?

Rudenį erkės vis dar itin aktyvios: jų platinamomis ligomis galima užsikrėsti ne tik žolėje, krūmynuose ar miško tankmėje, bet ir grybaujant, uogaujant, skinant obuolius, renkant bulves bei kitas daržoves.
       2021-09-16 10:54:00

REKORDAS: praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1300

Atlikus 24531 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1300. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-09-16 10:06:50

Kaip teisingai prižiūrėti planšetinį kompiuterį? 4 patarimai priežiūrai

Planšetinio kompiuterio privalumai turbūt jau nieko nebestebina: galingumas, mobilumas, ekrano dydis ar universalumas, kai ši įrenginį naudojame tiek darbui, tiek ir poilsiui.
       2021-09-15 14:05:08

Ekonomikos kalneliai: beprecedenčiu greičiu nuo nuosmukio iki perkaitimo

Lietuvos ekonomika demonstruoja išskirtinį atsparumą COVID-19 krizei. Atsipirkusi trumpu ir negiliu kritimu pirmojo karantino metu, ji visiškai išvengė nuosmukio antrąjį 2020 m. pusmetį ir jau 2021 m. pradžioje pasiekė prieškrizinį lygį.
       2021-09-15 09:54:00

REKORDAS: praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1298

Atlikus 24567 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1298. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-09-15 07:45:01

Kivių uogos: tiks ir prie saldžių, ir prie pikantiškų patiekalų

Šviežių kivių uogų derlius jau pasiekė parduotuvių lentynas. Lietuviai tampa vis išrankesni maistui ir dažnai ryžtasi gastronominėms kelionėms. Jie drąsiai ragauja ne visai įprastus vaisius, tad pirkėjų krepšeliuose atsiranda ir kivių uogos.
       2021-09-15 07:41:02

LVŽS frakcija: nauji valdančiųjų mokesčiai skurdins žmones

Trečiadienį, rugsėjo 15 dieną, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos nariams aplinkos ministras Simonas Gentvilas pristatys naujai planuojamą mokesčių reformą. Jos metu augs aplinkosauginiai mokesčiai.
       2021-09-15 07:34:57

Vakar „Apple“ pristatė laukiamiausią „iPhone 13“ seriją: kokių naujovių tikėtis?

Vakar įvyko svarbiausias „Apple“ metų renginys, kuriuo metu JAV technologijų milžinė pristatė nemažai naujienų. Dienos šviesą pagaliau išvydo naujoji „iPhone 13“ įrenginių serija.
       2021-09-15 07:28:21

Seime siūloma sudaryti laikinąją komisiją dėl COVID-19 pandemijos valdymo

Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ atstovai parengė nutarimo projektą, kuriuo Seime būtų sudaroma laikinoji kontrolės komisija dėl COVID-19 pandemijos valdymo.
       2021-09-14 14:56:49

Kokia žuvis palankiausia sveikatai ir kiek jos reikėtų suvartoti

Siekiant subalansuotos ir visavertės mitybos, į savo racioną būtina įtraukti žuvį. Šis maisto produktas turtingas mineralinėmis medžiagomis, vitaminais ir organizmui naudingomis riebalų rūgštimis.
       2021-09-14 13:54:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 889

Atlikus 22720 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 889. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-09-14 12:27:55

ESO ruošiasi sparčiai elektromobilumo plėtrai Lietuvoje

Elektromobilumo plėtra darys didelę įtaką elektros skirstomojo tinklo pajėgumams, todėl bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) jau dabar aktyviai ruošiasi šiai transporto ir viso energetikos sektoriaus transformacijai plečiant elektromobilių įkrovimo stotelių tinklą šalyje.
       2021-09-13 15:35:19

Reikia mokėti mokestį už galios dedamąją, jeigu vartotojas nevartoja elektros?

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), išnagrinėjusi ginčą, kilusį tarp vartotojo ir AB „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO), nutarė, jog vartotojo reikalavimas įpareigoti ESO neskaičiuoti objektui galios dedamosios mokesčio ir grąžinti vartotojo sumokėtas sumas, nepagrįstas.
       2021-09-13 14:54:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 489

Atlikus 11538 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 489. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.