Naujienos

Saulės elektrinės: purvo dalelės ir kur „nuteka“ nesunaudota elektra

2021-06-03 11:56:23

Gegužės-liepos mėnesiais, kaip rodo meteorologiniai duomenys, saulė Lietuvoje spindi aktyviausiai. Būtent šis laikotarpis yra pats darbymetis ir saulės elektrinėms – per jį jos pagamina iki 40 proc. metinio elektros energijos kiekio.

„Saulės elektrinių elektros energijos gamybos sezonas prasideda kovo-balandžio mėnesiais, gegužę ir birželį pasiekiamas pikas, o nuo liepos pabaigos gamyba pradeda po truputį mažėti. Gegužės-birželio mėnesiais yra palankiausios sąlygos saulės moduliams gaminti elektros energiją – oro temperatūra yra ganėtinai žema, saulės daug, jos šviesa krenta optimaliu kampu.

Pavasarį žmonės dažnai domisi, ar reikia kaip nors specialiai ruošti saulės modulius naujam sezonui. To daryti nereikia, tačiau yra dalykų, į kuriuos vertėtų atkreipti dėmesį, nes jie gali tapti kliūtimi efektyviam saulės modulių darbui“, – sako elektros energijos bendrovės „Elektrum Lietuva“ Technikos ir tiekimo vadovas Kostas Dryžas.

Trukdo paukščiai ir medžiai

Saulės modulių valyti dažnai nereikia, nes jų danga įprastai būna padengta specialia nešvarumams atsparia medžiaga, tad įprastas dulkes, žiedadulkes ir nešvarumus puikiai nuplauna lietus. K. Dryžo teigimu, saulės modulius rekomenduojama plauti kas 3-4 metus ar dažniau, jei ant jų susikaupia daugiau kietųjų dalelių, kurių lietus negali nuplauti.

„Per tokį laiką nevalyti saulės moduliai gali prarasti 1-4 proc. generuojamos galios, jų neplaunant dar ilgiau gaminamas elektros kiekis vis mažės. Taip pat saulės modulius visada rekomenduojama nuvalyti, jei juos apdergia paukščiai, kadangi modulių ir jos laikančios konstrukcijos yra aliumininės ir nuo paukščių išmatose esančių rūgščių gali prasidėti jų korozija“, – aiškina jis.

Prireikus nuplauti saulės elektrinę tai geriausia daryti pirmais pavasario mėnesiais bei pasitelkti specialistus, turinčius kvalifikaciją dirbti dideliame aukštyje bei tinkamą įrangą, kad valant nebūtų pažeisti modulių paviršiai.

Dar vienas svarbus aspektas, kuris nusprendusiems įsirengti saulės elektrinę kelia nemažai galvos skausmo, yra greta pastatų augantys ir ant stogo šešėlį metantys augalai. Gyventojai ne visada nori laikytis specialistų rekomendacijų augalus apgenėti ar net nupjauti, tačiau tai gali lemti žymiai mažesnę elektros gamybą.

„Net ir vienas šešėlyje atsidūręs saulės modulis gali visos elektrinės galią sumažinti iki 20-50 proc. Jei montuojant elektrinę nėra galimybės išvengti šešėlio ir kažkuriomis valandomis jis kris ant saulės modulių, rekomenduojama įrengti modulių optimizatorius. Jie panaikina neigiamas šešėlio sukeltas pasekmes, tačiau tik iš dalies – šešėlyje esantis modulis net ir su optimizatoriumi gamins mažiau elektros, nei kita, saulėje esanti elektrinės dalis“, – pasakoja K. Dryžas.

Jei elektros pagaminama per daug

Saulės elektrinės aktyviausiai veikia dienomis maždaug nuo 10 iki 19 val., priklausomai nuo sumontuoto saulės modulių kampo, tad pagal tai rekomenduojama susiplanuoti veiklas, kurioms naudojama elektros energija: vėdinti namus, šildyti vandenį, naudoti skalbykles bei indaploves, krauti elektros įrenginius, elektromobilius.

Saulėčiausiais mėnesiais saulės elektrinės gali pagaminti daugiau elektros energijos, nei jos yra momentiškai suvartojama, tad nesunaudota energija atiduodama pasaugoti į ESO elektros tinklus, o prireikus atgaunama atgal už tam tikrą mokestį.

„Gaminantys vartotojai gali rinktis iš kelių skirtingų pasaugojimo planų. Tarp statančių saulės elektrines ant stogo populiariausias yra atsiskaitymas fiksuotu tarifu, kuris šiuo metu yra 0,054 Eur už susigrąžintą kilovatvalandę.

Vartotojai, įsigiję elektrinės dalį saulės parke, dažniau renkasi planą su fiksuotu 3,19 Eur/kW/mėn. įkainiu, kuris nepriklauso nuo to, koks elektros kiekis yra saugomas ar susigrąžintas. Yra galimybė už elektros pasaugojimą atsiskaityti ir pagamintomis kilovatvalandėmis – šiuo atveju nėra fiksuotų įkainių, o klientas kas mėnesį ESO palieka 41 proc. jo į tinklus pateikto elektros kiekio“, – komentuoja ekspertas.

Šiuo metu kito naudingo varianto, kur dėti pagamintos elektros energijos perviršį, neprailginant elektrinės investicijos atsiperkamumo be minėto pasaugojimo, kol kas nėra, tačiau kai gaminantis vartotojas per metus į elektros tinklus pateikia didesnį elektros kiekį nei suvartoja, jis gali gauti kompensaciją už šį nesuvartotą kiekį.

„Šiemet balandžio mėnesį kompensacijas išmokėjome 172 klientams, iš kurių 12 – komerciniai subjektai. Tai sudaro apie 40 proc. visų mūsų jau instaliuotų ir veikiančių saulės elektrinių savininkų. Bendras jų sukauptas ir nepanaudotas kiekis už 2020 metų kaupimo laikotarpį buvo 164 MWh“, – kalba K. Dryžas.

Elektros poreikis tik augs

Paklaustas, ar šios kompensacijos netampa paskata įsirenginėti didesnės galios saulės elektrines, ekspertas tikina, jog kompensacijos yra mažesnės nei kaina, už kurią perkama ar atgaunama pasaugojimui perduota elektros energija, tad finansinės naudos kol kas iš jų tikėtis neverta. Svarstyti dėl didesnės galios elektrinių būsimi jų savininkai turėtų dėl kitokių priežasčių.

„Tikėtina, kad per artimiausią dešimtmetį smarkiai padidės elektros vartojimas, nes ji vis dažniau naudojama patalpų šildymui ir vėsinimui, elektromobilių, elektrinių paspirtukų, dviračių krovimui ir panašiai. Tiesa, kad didesnės galios elektrinė yra brangesnė, tačiau šiuo metu yra galimybė gauti paramą saulės elektrinėms, siekiančią apie 40 proc. elektrinės įrengimo kainos. Be to, ateityje pritrūkus elektros energijos ir nutarus pasistatyti papildomą, tai kainuos brangiau, nes vienos didesnės galios elektrinės kaina yra 15-30 proc. mažesnė nei dviejų mažesnės galios“, – dalijasi skaičiais pašnekovas.

Vis daugiau ūkio subjektų vysto saulės elektrinių parkus, įsirengia nuosavas saulės elektrines verslui – Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos duomenimis, per pastaruosius metus gaminančių vartotojų skaičius išaugo 2,5 karto iki 10 tūkst.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Energetika: kitos panašios naujienos
       2021-06-14 17:16:53

Gegužę elektra Lietuvoje brango 13 proc.

Lietuvoje elektros energijos kaina gegužę siekė 50,35 Eur/MWh – palyginti su balandžio mėn., ji buvo 13 proc. didesnė. Latvijos ir Estijos pardavimo vietose vidutinė mėnesio elektros energijos kaina siekė 48,42 Eur/MWh – 11 proc. daugiau nei balandį.
       2021-05-31 15:01:17

Akcininkai pritarė didžiausio sinchronizacijos projekto statybai

Lietuvos ir Lenkijos elektros perdavimo tinklo operatorių „Litgrid“ bei PSE S.A. akcininkai pritarė investicijoms į jūrinės jungties „Harmony Link“ statybą. Tai yra didžiausias iš visų projektų, kurie užtikrins Baltijos šalių elektros tinklų sinchronizaciją su kontinentine Europa.
       2021-05-27 19:29:22

ESO diegs daugiau kaip milijoną išmaniųjų elektros skaitiklių

„Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) ir Prancūzijos bendrovė „Sagemcom Energy and Telecom“ SAS pasirašė išmaniosios apskaitos infrastruktūros pirkimo sutartį, kuria bus įsigyjama ir diegiama apie 1,2 mln. naujos kartos – išmaniųjų – elektros energijos skaitiklių bei sistemos duomenų valdymo ir ryšio sprendimai.
Daugiau naujų naujienų
       2021-06-14 17:27:20

TVF gerina Lietuvos ekonomikos augimo prognozes, bet horizonte mato ir rizikų

Lietuvos ekonomikos padėtis šiuo metu yra palanki stipriam augimui, jis paspartės šių metų antrąją pusę, konstatuoja Tarptautinis valiutos fondas (TVF), prognozuojantis, kad šalies ekonomika šiais metais augs 4,4 proc.
       2021-06-14 17:16:53

Gegužę elektra Lietuvoje brango 13 proc.

Lietuvoje elektros energijos kaina gegužę siekė 50,35 Eur/MWh – palyginti su balandžio mėn., ji buvo 13 proc. didesnė. Latvijos ir Estijos pardavimo vietose vidutinė mėnesio elektros energijos kaina siekė 48,42 Eur/MWh – 11 proc. daugiau nei balandį.
       2021-06-14 15:03:49

Ankstyvojo ugdymo ekspertai: tėvai – savo vaikų smegenų skulptoriai

Žmogaus smegenys yra plastiškos ir vystosi visą jo gyvenimą. Tačiau, mokslininkų teigimu, per pirmąsias 1000 gyvenimo dienų jos auga greičiausiai ir jose vyksta svarbiausi asmenybę, charakterio savybes ir net sėkmę ateityje nulemiantys procesai.
       2021-06-14 12:06:11

Kaip prie inovacijos sėkmės rinkoje prisideda gera komunikacija?

Verslo atstovai vartotojams kone kasdien pristato aibę naujų produktų ar paslaugų. Tačiau net ir patys inovatyviausi produktai patiria nesėkmę, jeigu nėra tinkamai pristatomi vartotojams ar jais nesusidomi gamintojai.
       2021-06-14 11:47:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 66

Atlikus 4112 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 66. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-06-14 10:32:02

Nagų grybelis: atsiradimo priežastys ir kaip jį panaikinti?

Rūpintis savo sveikata ne tik reikia, bet ir privaloma. Nevertėtų praleisti pro pirštus atsiradus net menkiausiems dariniams. Visi žinome tą jausmą, kai ore tvyro tvanka, o uždara avalynė siunčia signalą apie „perkaitusią“ pėdą.
       2021-06-14 09:38:08

Salotos be padažo – ne salotos: top 5 padažai, kuriuos privalote išbandyti

Šiltuoju metų laiku atsigręžiame į sveikatingesnę mitybą, valgome daugiau lengvesnio maisto ir ruošiame sezoninių daržovių salotas. Juolab kad vasarą su įvairiausiais salotų receptais tampa dar lengviau eksperimentuoti.
       2021-06-13 09:47:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 117

Atlikus 8005 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 117. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-06-12 11:54:11

Lašiša ant grilio: receptas, kuris patiks net ir nemėgstantiems žuvies

Vasara ir įsibėgėjantis grilio sezonas skatina leistis į eksperimentus ir ant kepsninės ruošti įvairiausius patiekalus. Daugelis ieško įdomesnių receptų bei skonių, o juos atrasti padeda ir ant žarijų kepta lašiša, ypač panaudojant vieną netikėtą ingredientą.
       2021-06-12 11:46:32

Rytoj vilniečiams – 2000 „Janssen“ vakcinų be registracijos

Šį sekmadienį vilniečiams bus pasiūlyta kiek daugiau nei 2000 laisvų „Janssen“ vakcinų – norintys pasiskiepyti galės atvykti į „Litexpo“ be registracijos, nuo 10 iki 16 valandos.
       2021-06-12 11:17:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 221

Atlikus 19399 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 221. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-06-12 05:38:18

Juodkalnija: gidas papasakojo, ką būtina pamatyti ir aplankyti

„Kai žmonės nusileisdavo Tivato oro uoste, jų akyse dažnai matydavau daug klausimų. Jie suprasdavo, kad yra Balkanuose, bet kokia tai šalis dažnam trūkdavo supratimo“, – apie keliautojų dar mažai atrastą Viduržemio regiono perlą – Juodkalniją – pasakoja joje gidu dirbęs Šarūnas Gurskas.
       2021-06-11 17:01:50

68-erių Birutė įrodė, kad judėjimas – jaunystės šaltinis

Judėjimas – sveikatos, grožio ir jaunystės šaltinis, sako žingsniavimo entuziastė Birutė Giedraitienė. Norint aktyviau leisti laiką, nebūtina užsiimti varginančiomis treniruotėmis.
       2021-06-11 16:49:13

Vokietijos kompanija Lietuvoje filmuoja serialą: Hofburgo rūmus atrado Vilniuje

Vilniuje įsibėgėjo „Bavaria Film“ grupei priklausančios vokiečių kino gamybos kompanijos „Story House Pictures GmbH“ serialo „Sisi“ filmavimo darbai, truksiantys vasarą. Filmavimo metu Lietuvoje investuojami keli milijonai eurų, o tarptautinėje komandoje dirba beveik 100 lietuvių.
       2021-06-11 16:36:52

Pokyčiai finansų ir bankininkystės srityje: ko laukti ateityje?

9-tojoje Bankininkystės ir finansų konferencijoje „Tektoniniai poslinkiai bankininkystėje“, didžiausių Lietuvoje veikiančių bankų vadovai bei Švedijos bankų ir „Fintech“ industrijos atstovai aptarė iššūkius,
       2021-06-11 13:59:32

Kankina nuolatinis nuovargis? 8 būdai įsikrauti energijos

Sakoma, kad mums tiek metų, kaip jaučiamės patys. Tačiau ką daryti, jei jaučiamės seni, pavargę ir vos pavelkame kojas? Laimė, yra daugybė paprastų būdų, kaip įsikrauti energijos.
       2021-06-11 13:50:17

Ispanija turi grąžinti nesuderinamą pagalbą iš DTT (antžeminės TV) operatorių

Europos Komisija (EK) padarė išvadą, kad antžeminių operatorių gauta pagalba skaitmeninant ir plėtojant antžeminės televizijos tinklą atokiose Ispanijos vietovėse prieštaravo ES valstybės pagalbos taisyklėms.
       2021-06-11 12:07:20

Upėje plūduriuojantis išmanus būstas – ar išdrįstumėte tokiame apsistoti?

Įsivaizduokite Nemune ar Neryje plūduriuojančius apartamentus, kuriuose apsistoję svečiai gali mėgautis tekančios upės vaizdais ir praplaukiančiais laivais.
       2021-06-11 11:42:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 155

Atlikus 20483 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 155. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-06-10 12:14:03

Klasika tapę šaltibarščiai – kitaip: išbandykite receptus su vėžių uodegėlėmis

Vasaros lietuviai neįsivaizduoja be šaltibarščių ir ši ryškiaspalvė šaltsriubė jau tapo tikra karštos dienos valgiaraščio klasika.
       2021-06-10 12:05:08

Ekspertų prognozės: kaip darbas iš namų paveiks biurų poreikį?

Per praėjusius metus darbas iš namų tapo norma, kurią į savo kasdienybę adaptavo daug įmonių. Darbdaviai gali nebesukti galvos kaip organizuoti veiklą darbuotojams dirbant iš namų, tačiau kyla nauji klausimai.
       2021-06-10 11:42:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 212

Atlikus 20905 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 212. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-06-10 09:30:43

Specialistai atskleidžia naujausią tendenciją – duomenų mokslas bus naujasis IT?

Įstaigos, valstybės tarnybos, mobiliojo ryšio operatoriai, bankai, parduotuvės, transporto ir kitų verslo sričių įmonės, socialiniai tinklai ir išmanieji įrenginiai kasdien sukaupia milžinišką duomenų kiekį.
       2021-06-10 09:20:34

Seimas pritarė siūlymui keisti kompensuojamųjų vaistų skyrimo tvarką

Seimas pritarė Farmacijos įstatymo pataisoms (projektas Nr. XIVP-337(2), kuriomis sudaromos sąlygos geresniam kompensuojamųjų vaistinių preparatų prieinamumui užtikrinti.
       2021-06-09 20:08:33

Top 5 naudingiausi vasaros supervaisiai

Orams vis labiau lepinant, į parduotuves atkeliavo ir tikri šiltojo sezono pranašai – švieži ir sultingi egzotika dvelkiantys vaisiai. Be kvapnių persikų, nektarinų, arbūzų ir melionų vasara sunkiai įsivaizduojama.
       2021-06-09 20:04:31

Nepraleiskite knygų naujienų

Tikriausiai girdėjote posakį, jog norint perskaityti visas parašytas knygas, reikia nugyventi ne vieną gyvenimą? Tai tikra tiesa. Ypač šiomis dienomis. Knygynų lentynos lūžta nuo naujų knygų, o skaitytojams sunku išsirinkti tą pačią geriausią.
       2021-06-09 19:52:38

Skrydžio planas atostogoms: kokias vietas verta aplankyti Ispanijoje?

Ispanija – nuo seno turistų mėgstama šalis, kuri pasižymi įspūdingais paplūdimiais, akį traukiančia architektūra ir istorinėmis vietomis, o sau patrauklių vietų gali rasti tiek ramaus poilsio norintys keliautojai, tiek pageidaujantys aktyvių atostogų.
       2021-06-09 19:45:13

Sveiki ir gaivūs vasariški desertai, kurie nepakenks kūno linijoms

Vasarą norisi pasilepinti saldžiu kąsneliu, tačiau kartu ir išsaugoti dailias kūno linijas. Nors laikantis subalansuotos mitybos desertais piktnaudžiauti nevertėtų, šiltasis metų laikas itin palankus pasimėgauti sveikesniais saldumynais.
       2021-06-09 19:39:50

„Vilniaus planas“ sukurtoje aplikacijoje – visas Vilniaus eismo organizavimas

SĮ „Vilniaus planas“ sukurtoje aplikacijoje atvaizduojamos visos eismo organizavimo priemonės, tarp kurių daugiau nei 1 400 km Vilniaus miesto gatvių (horizontaliojo ženklinimo) elementų ir daugiau nei 60 000 vertikaliojo kelio ženklų.
       2021-06-09 19:32:17

5 naudingos mobilios programėlės nepamirštamai ir smagiai vasarai

Vasara visuomet pralekia greitai, todėl būtina pasimėgauti kiekviena šilta diena. Šiais laikais lengva pasimesti informacijos gausybėje, tačiau visą reikalingą informaciją vienoje vietoje turėti padeda mobiliosios programėlės.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.