Naujienos

Vaistininkė pataria kaip teisingai valyti ausis, kad jų nesužalotum

2021-06-03 17:54:17

Specialistai pastebi, kad labai dažnai valydami ausis žmonės naudoja vatos pagaliukus ir juos kiša gerokai per giliai, taip rizikuodami pašalinti iš landos jai taip reikalingą sierą, be to, gali pažeisti ir pačią ausį.

Ar tikrai mokame rūpintis savo ausimis ir kaip tai daryti saugiai pataria vaistininkė.

„Pasitaiko atvejų, kad į vaistinę atėję pacientai teiraujasi, ar yra priemonių, kurios tirpdintų sieros kamščius, nes valėsi su vatos pagaliuku ir galimai nustūmė sierą gilyn suformuodami kamštį, o dabar labai sunkiai girdi. Kitas dažnas atvejis, kai ausis jau būna stipriai sudirginta, nes valėsi su vatos pagaliuku, susidarė kamštis, o tada dar naudojo ir peroksidą, po kurio prasidėjo ausies maudimas, pereinantis į skausmą“, – dažniausiais nusiskundimais dalijasi „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Giedrė Tautkevičienė.

Kaip teisingai valyti ausis?

Ausies kanale gaminama siera pasižymi apsauginėmis savybėmis – ji drėkina ausį ir apsaugo nuo infekcijų, todėl svarbu saikinga ausų higiena. Ausų siera yra linkusi pati lėtai palikti kūną kramtant, kalbant, judinant žandikaulį – taip ji stumiama iš ausies landos į išorę.

„Vienas iš taisyklingų ausų valymo būdų – po dušo ar maudynių su rankšluosčiu išsivalyti ausis. Taip pat galima su drėgnu audiniu išsivalyti ausies kaušelį ir kiek pasiekiama landos, prieš tai išsunkus vandens perteklių“, – pataria vaistininkė.

Susidariusiems sieros kamščiams tirpdyti tinka specializuoti ausų lašiukai, jų sudėtyje yra išvalyti augaliniai aliejai, dažniausiai su alyvuogių aliejumi, kuris tirpdo sieros kamštį ir jį natūraliai pašalina. Lašiukus, anot specialistės, galima naudoti ir profilaktikai, jie tinkami bei saugūs ir vaikams. Taip pat yra lašiukų, kurie tirpdo sieros kamščius, bet juos reikia išplauti palaikius ausyje 20-60 min., jei atvejis sunkesnis – ir visą naktį.

„Reikėtų vengti naudoti ausų krapštukus, nes su jais valydami ausis galime nustumti gilyn susidariusią sierą ir suformuoti kamštį. Per dažnai valant ausis krapštukais, galime pažeisti natūralią ausies pusiausvyrą pašalindami reikalingą sierą. Išbalansavus pusiausvyrą, ausis gali išsausėti, atsirasti niežėjimas. Taip pat naudojant vatos pagaliukus, didėja rizika pažeisti, pradurti ausies būgnelį. Ausies valymui saugiau naudoti vaikiškus ausų krapštukus, kadangi jų pagalba įmanoma išvalyti ausies kaušelį ir tik šiek tiek klausomosios landos. Naudojant įprastus vatos pagaliukus, reikėtų kišti švelniu sukamuoju judesiu ne daugiau nei per nago ilgį“, – įspėja G. Tautkevičienė.

Pasak jos, ausų valymas rekomenduojamas tuomet, kai sieros perteklius sukelia spengimą, girdimas garsas tampa duslesnis, sunkiau suprantamas, pasireiškia niežėjimas.

„Kūdikiams ir vaikams ausis galima valyti kiekvieno prausimo metu. Suvilgius vatos diskelį ar medvilninę servetėlę šiltu vandeniu švelniai pavalyti už ausų ir ausies kaušelį. Kūdikiams nerekomenduojama naudoti vatos pagaliukų dėl ausies pažeidimo rizikos“, – akcentuoja vaistininkė.

Vandenilio peroksidui namie – ne

Didžiausias netinkamo ausų valymo pavojus – ausies pažeidimas. G. Tautkevičienės teigimu, statistika rodo, kad kišant į ausis bet kokią priemonę, sužeidimų rizika yra didelė. Pažeidus ausies būgnelį, pasekmės gali likti visam gyvenimui, todėl vos pajutus skausmą, būtina registruotis specialisto apžiūrai.

„Vis dar dažnai ausų valymui yra naudojami vatos pagaliukai, dantų krapštukai ar degtukai su pačių apvyniota vata, kurie dažnu atveju padaro daugiau žalos nei naudos. Labai pavojinga kišti aštrius daiktus į ausis“, – atkreipia dėmesį ji.

Anot vaistininkės, taip pat paplitęs ausų plovimas vandenilio peroksidu, kadangi pacientai bando atkartoti namie tai, ką matė gydymo įstaigose. Tačiau namie naudojant peroksidą derėtų būti atsargiems, kadangi dažnai po tokio plovimo žmonėms stipriai sudirginamos ausys, jas ima skaudėti. Rekomenduojama plovimą peroksidu patikėti specialistui, pastarajam įvertinus, ar tikrai reikalinga tokia procedūra.

„Pacientai nuo seno yra įpratę ausų skausmą gydyti kamparo spiritu, nes vaikystėje juos taip gydė tėvai. Spirite suvilgytą vatą į ausį dėti pavojinga, nes gresia stiprus gleivinės pažeidimas ar sudirginimas. Yra saugių lašiukų, kurie mažina skausmą ir uždegimą, ir yra skirti ausies skausmui gydyti“, – teigia G. Tautkevičienė.

Pirma pagalba kamuojant ausų problemoms

Naudojant bet kokius ausų lašus, būtina juos sušildyti rankoje arba šiltame vandenyje, nes ausies viduje temperatūra siekia apie 36,6 °C, o lašiukai kambario temperatūroje – apie 25 °C, kartais ir mažiau. Siekiant išvengti ausies sudirginimo dėl temperatūrų skirtumų, rekomenduojama lašiukus pašildyti.

„Jei žmogus yra turėjęs ausies pažeidimą, traumą, jaučia skausmą ausyje ir aplink ją ar ima tekėti skystis iš ausies, pačiam jos plauti nederėtų. Kadangi galimas dar didesnis ausies pažeidimas – tokiu atveju saugiau registruotis gydytojo vizitui. Jei yra jaučiamas stiprus ausies užgulimas, pačiam nedrąsu ausį plauti, tokiu atveju taip pat reikėtų kreiptis į medikus“, – aiškina vaistininkė.

Kartais ausys užgula peršalus, kai kamuoja stipri sloga, gleivinė yra išburkusi, vyksta uždegiminė reakcija dėl peršalimo. Norint, kad klausa atsistatytų, yra reikalingas nosies plovimas. Tai padarius, sumažėja uždegimas, tuo pačiu pagerėja ir klausa.

„Kiekvieno žmogaus ausyse siera gaminasi skirtingai, vieniems dažniau ir gausiau, kitiems kur kas rečiau. Tačiau yra ir papildomų veiksnių, galinčių sukelti jos perteklinę gamybą – tai dėvimi klausos aparatai, ausinės, ausų valymas medvilniniais pagaliukais ir struktūrinės ausies kanalo anomalijos“, – vardija G. Tautkevičienė.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2021-06-14 17:27:20

TVF gerina Lietuvos ekonomikos augimo prognozes, bet horizonte mato ir rizikų

Lietuvos ekonomikos padėtis šiuo metu yra palanki stipriam augimui, jis paspartės šių metų antrąją pusę, konstatuoja Tarptautinis valiutos fondas (TVF), prognozuojantis, kad šalies ekonomika šiais metais augs 4,4 proc.
       2021-06-14 17:16:53

Gegužę elektra Lietuvoje brango 13 proc.

Lietuvoje elektros energijos kaina gegužę siekė 50,35 Eur/MWh – palyginti su balandžio mėn., ji buvo 13 proc. didesnė. Latvijos ir Estijos pardavimo vietose vidutinė mėnesio elektros energijos kaina siekė 48,42 Eur/MWh – 11 proc. daugiau nei balandį.
       2021-06-14 15:03:49

Ankstyvojo ugdymo ekspertai: tėvai – savo vaikų smegenų skulptoriai

Žmogaus smegenys yra plastiškos ir vystosi visą jo gyvenimą. Tačiau, mokslininkų teigimu, per pirmąsias 1000 gyvenimo dienų jos auga greičiausiai ir jose vyksta svarbiausi asmenybę, charakterio savybes ir net sėkmę ateityje nulemiantys procesai.
       2021-06-14 12:06:11

Kaip prie inovacijos sėkmės rinkoje prisideda gera komunikacija?

Verslo atstovai vartotojams kone kasdien pristato aibę naujų produktų ar paslaugų. Tačiau net ir patys inovatyviausi produktai patiria nesėkmę, jeigu nėra tinkamai pristatomi vartotojams ar jais nesusidomi gamintojai.
       2021-06-14 11:47:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 66

Atlikus 4112 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 66. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-06-14 10:32:02

Nagų grybelis: atsiradimo priežastys ir kaip jį panaikinti?

Rūpintis savo sveikata ne tik reikia, bet ir privaloma. Nevertėtų praleisti pro pirštus atsiradus net menkiausiems dariniams. Visi žinome tą jausmą, kai ore tvyro tvanka, o uždara avalynė siunčia signalą apie „perkaitusią“ pėdą.
       2021-06-14 09:38:08

Salotos be padažo – ne salotos: top 5 padažai, kuriuos privalote išbandyti

Šiltuoju metų laiku atsigręžiame į sveikatingesnę mitybą, valgome daugiau lengvesnio maisto ir ruošiame sezoninių daržovių salotas. Juolab kad vasarą su įvairiausiais salotų receptais tampa dar lengviau eksperimentuoti.
       2021-06-13 09:47:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 117

Atlikus 8005 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 117. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-06-12 11:54:11

Lašiša ant grilio: receptas, kuris patiks net ir nemėgstantiems žuvies

Vasara ir įsibėgėjantis grilio sezonas skatina leistis į eksperimentus ir ant kepsninės ruošti įvairiausius patiekalus. Daugelis ieško įdomesnių receptų bei skonių, o juos atrasti padeda ir ant žarijų kepta lašiša, ypač panaudojant vieną netikėtą ingredientą.
       2021-06-12 11:46:32

Rytoj vilniečiams – 2000 „Janssen“ vakcinų be registracijos

Šį sekmadienį vilniečiams bus pasiūlyta kiek daugiau nei 2000 laisvų „Janssen“ vakcinų – norintys pasiskiepyti galės atvykti į „Litexpo“ be registracijos, nuo 10 iki 16 valandos.
       2021-06-12 11:17:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 221

Atlikus 19399 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 221. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-06-12 05:38:18

Juodkalnija: gidas papasakojo, ką būtina pamatyti ir aplankyti

„Kai žmonės nusileisdavo Tivato oro uoste, jų akyse dažnai matydavau daug klausimų. Jie suprasdavo, kad yra Balkanuose, bet kokia tai šalis dažnam trūkdavo supratimo“, – apie keliautojų dar mažai atrastą Viduržemio regiono perlą – Juodkalniją – pasakoja joje gidu dirbęs Šarūnas Gurskas.
       2021-06-11 17:01:50

68-erių Birutė įrodė, kad judėjimas – jaunystės šaltinis

Judėjimas – sveikatos, grožio ir jaunystės šaltinis, sako žingsniavimo entuziastė Birutė Giedraitienė. Norint aktyviau leisti laiką, nebūtina užsiimti varginančiomis treniruotėmis.
       2021-06-11 16:49:13

Vokietijos kompanija Lietuvoje filmuoja serialą: Hofburgo rūmus atrado Vilniuje

Vilniuje įsibėgėjo „Bavaria Film“ grupei priklausančios vokiečių kino gamybos kompanijos „Story House Pictures GmbH“ serialo „Sisi“ filmavimo darbai, truksiantys vasarą. Filmavimo metu Lietuvoje investuojami keli milijonai eurų, o tarptautinėje komandoje dirba beveik 100 lietuvių.
       2021-06-11 16:36:52

Pokyčiai finansų ir bankininkystės srityje: ko laukti ateityje?

9-tojoje Bankininkystės ir finansų konferencijoje „Tektoniniai poslinkiai bankininkystėje“, didžiausių Lietuvoje veikiančių bankų vadovai bei Švedijos bankų ir „Fintech“ industrijos atstovai aptarė iššūkius,
       2021-06-11 13:59:32

Kankina nuolatinis nuovargis? 8 būdai įsikrauti energijos

Sakoma, kad mums tiek metų, kaip jaučiamės patys. Tačiau ką daryti, jei jaučiamės seni, pavargę ir vos pavelkame kojas? Laimė, yra daugybė paprastų būdų, kaip įsikrauti energijos.
       2021-06-11 13:50:17

Ispanija turi grąžinti nesuderinamą pagalbą iš DTT (antžeminės TV) operatorių

Europos Komisija (EK) padarė išvadą, kad antžeminių operatorių gauta pagalba skaitmeninant ir plėtojant antžeminės televizijos tinklą atokiose Ispanijos vietovėse prieštaravo ES valstybės pagalbos taisyklėms.
       2021-06-11 12:07:20

Upėje plūduriuojantis išmanus būstas – ar išdrįstumėte tokiame apsistoti?

Įsivaizduokite Nemune ar Neryje plūduriuojančius apartamentus, kuriuose apsistoję svečiai gali mėgautis tekančios upės vaizdais ir praplaukiančiais laivais.
       2021-06-11 11:42:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 155

Atlikus 20483 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 155. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-06-10 12:14:03

Klasika tapę šaltibarščiai – kitaip: išbandykite receptus su vėžių uodegėlėmis

Vasaros lietuviai neįsivaizduoja be šaltibarščių ir ši ryškiaspalvė šaltsriubė jau tapo tikra karštos dienos valgiaraščio klasika.
       2021-06-10 12:05:08

Ekspertų prognozės: kaip darbas iš namų paveiks biurų poreikį?

Per praėjusius metus darbas iš namų tapo norma, kurią į savo kasdienybę adaptavo daug įmonių. Darbdaviai gali nebesukti galvos kaip organizuoti veiklą darbuotojams dirbant iš namų, tačiau kyla nauji klausimai.
       2021-06-10 11:42:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 212

Atlikus 20905 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 212. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-06-10 09:30:43

Specialistai atskleidžia naujausią tendenciją – duomenų mokslas bus naujasis IT?

Įstaigos, valstybės tarnybos, mobiliojo ryšio operatoriai, bankai, parduotuvės, transporto ir kitų verslo sričių įmonės, socialiniai tinklai ir išmanieji įrenginiai kasdien sukaupia milžinišką duomenų kiekį.
       2021-06-10 09:20:34

Seimas pritarė siūlymui keisti kompensuojamųjų vaistų skyrimo tvarką

Seimas pritarė Farmacijos įstatymo pataisoms (projektas Nr. XIVP-337(2), kuriomis sudaromos sąlygos geresniam kompensuojamųjų vaistinių preparatų prieinamumui užtikrinti.
       2021-06-09 20:08:33

Top 5 naudingiausi vasaros supervaisiai

Orams vis labiau lepinant, į parduotuves atkeliavo ir tikri šiltojo sezono pranašai – švieži ir sultingi egzotika dvelkiantys vaisiai. Be kvapnių persikų, nektarinų, arbūzų ir melionų vasara sunkiai įsivaizduojama.
       2021-06-09 20:04:31

Nepraleiskite knygų naujienų

Tikriausiai girdėjote posakį, jog norint perskaityti visas parašytas knygas, reikia nugyventi ne vieną gyvenimą? Tai tikra tiesa. Ypač šiomis dienomis. Knygynų lentynos lūžta nuo naujų knygų, o skaitytojams sunku išsirinkti tą pačią geriausią.
       2021-06-09 19:52:38

Skrydžio planas atostogoms: kokias vietas verta aplankyti Ispanijoje?

Ispanija – nuo seno turistų mėgstama šalis, kuri pasižymi įspūdingais paplūdimiais, akį traukiančia architektūra ir istorinėmis vietomis, o sau patrauklių vietų gali rasti tiek ramaus poilsio norintys keliautojai, tiek pageidaujantys aktyvių atostogų.
       2021-06-09 19:45:13

Sveiki ir gaivūs vasariški desertai, kurie nepakenks kūno linijoms

Vasarą norisi pasilepinti saldžiu kąsneliu, tačiau kartu ir išsaugoti dailias kūno linijas. Nors laikantis subalansuotos mitybos desertais piktnaudžiauti nevertėtų, šiltasis metų laikas itin palankus pasimėgauti sveikesniais saldumynais.
       2021-06-09 19:39:50

„Vilniaus planas“ sukurtoje aplikacijoje – visas Vilniaus eismo organizavimas

SĮ „Vilniaus planas“ sukurtoje aplikacijoje atvaizduojamos visos eismo organizavimo priemonės, tarp kurių daugiau nei 1 400 km Vilniaus miesto gatvių (horizontaliojo ženklinimo) elementų ir daugiau nei 60 000 vertikaliojo kelio ženklų.
       2021-06-09 19:32:17

5 naudingos mobilios programėlės nepamirštamai ir smagiai vasarai

Vasara visuomet pralekia greitai, todėl būtina pasimėgauti kiekviena šilta diena. Šiais laikais lengva pasimesti informacijos gausybėje, tačiau visą reikalingą informaciją vienoje vietoje turėti padeda mobiliosios programėlės.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.