Naujienos

Koks bus derlius šiemet: ūkininkai ir analitikai tikisi didesnio nei vidutinis

2021-06-09 09:58:32

Po lietingo ir vėsaus pavasario Lietuvos ūkininkai nuogąstavo, jog negalės įvažiuoti į laukus ir laiku pasirūpinti pasėlių tręšimu ir purškimu nuo grybinių infekcijų, o nesibaigiantys lietūs sutrukdys šienapjūtei.

Su didžiausiais iššūkiais susiduria ūkininkai, kurių laukuose neįrengtos ar nesutvarkytos drenažo sistemos ir tie, kurie neturi pajėgios technikos, su kuria būtų galima greitai atlikti būtiniausius darbus, vos pasitaikius palankioms oro sąlygoms.

Prie kaprizingų oro sąlygų prisitaikyti padeda galinga technika

Šiuo metu didžiausią nerimą žemės ūkių bendrovių agronomams kelia vasarinių rapsų pasėliai, kurių šiemet Lietuvoje užsėta rekordiškai daug – apie 40 tūkst. hektarų (pernai – apie 15 –17 tūkst. ha.). Kai kuriuose ūkiuose, kur nėra sutvarkytos drenažo sistemos, ūkininkai vis dar negali įvažiuoti į užmirkusius laukus. Be to, kai kuriuose rajonuose stiprus vėjas augalus iš šlapios dirvos tiesiog išplėšė su šaknimis.

„Šiuo metu kritinis metas rapsus auginantiems ūkininkams – dabar pats laikas geltonai pražydusius laukus nupurkšti priemonėmis, apsaugančiomis nuo grybinės infekcijos bei augimo reguliatoriais. Tai ypač svarbu, nes pradelsus šį svarbų purškimo etapą, rapsų stiebai bus silpni ir lengviau pažeidžiami esant nepalankioms oro sąlygoms, o prasidėjus vasarinių audrų su krušomis sezonui, galima netekti didelės dalies būsimojo derliaus“, – sako Svajūnas Banelis, AB „Linas Agro“ grūdų prekybos vadovas.

Pasak specialisto, turimi duomenys iš Lietuvos ūkių, rodo, kad kol kas didžioji dalis vasarinių bei žieminių rapsų pasėlių yra geros būklės, ir jei bent keletą savaičių išliktų sausesni orai ir ūkininkai spėtų atlikti būtiniausius darbus, šiemet galima tikėtis gero rapsų derliaus. Didesnio nei vidutinio derliaus ūkininkai tikisi ir iš kitų auginamų kultūrų: kviečių, miežių.

Pasivyti vėluojančius darbų laukuose grafikus ūkininkams padeda galinga technika. AB „Linas Agro Group“ valdomos Šakių rajono Lukšių žemės ūkio bendrovės vadovas Kastyti Krištolaitis teigia, jog be didelio našumo technikos visų reikiamų darbų laukuose tokį permainingą ir lietingą pavasarį nebūtų pavykę padaryti.

„Per pastaruosius kelerius metus mes išmokome prisitaikyti prie nenuspėjamų oro sąlygų, kurios kartais laukuose mums dirbti leidžia vos keletą dienų per savaitę. Gerai, kad turime du savaeigius purkštuvus, kurių plotis 36 metrai, bei kitos pažangios technikos, kurios našumas leidžia mums tinkamu metu ir per trumpą laiką atlikti visus būtiniausius darbus. Todėl ir derliaus rezultatai būna geri. Nerimas dėl lietaus keliamo pavojaus pasėliams jau praėjo. Praėjusią savaitę pavyko užbaigti ir pirmąją žolinių pašarų šienapjūtę. Kviečių, rapsų, miežių pasėliai mūsų laukuose atrodo tolygiai ir gražiai. Jei dabar bent keletą savaičių išsilaikys šiltesni orai, tikimės, kad šių metų derlius bus ne blogesnis nei pernai, kuomet iš hektaro prikūlėme apie 7,5 tonas kviečių, 4 tonas rapsų ir 6,7 tonas miežių“, – sako 3300 hektarų žemės dirbančios bendrovės vadovas.

Supirkimo kainos tarptautinėse biržose išlieka aukštos

Kitose Europos Sąjungos šalyse derliaus prognozės, pasak S.Banelio, kol kas vertinamos gan atsargiai, o tarptautinėse biržose tiek kviečių, tiek rapsų kainos kol kas išlieka labai aukštos, palyginus su kelių pastarųjų metų kainomis.

„Didžiausios rapsų augintojos Prancūzija ir Vokietija pernai labai nukentėjo dėl sausrų, o šių metų pasėliai per patį žydėjimą Prancūzijoje buvo paveikti pavasario šalnų, tad šių metų derliaus prognozės nepakito ir išliks panašios kaip ir pastaruosius trejus metus. Skaičiuojama, kad derlingumas sieks apie 3 tonas iš hektaro, o bendras rapsų derlius bus nedidelis – apie 16,7 mln. tonų. Todėl aukštos rapsų kainos – apie 500 eurų už toną – šių metų lapkričio mėnesiui išsilaiko ir tarptautinėje „Euronext“ (buvusi MATIF) biržoje. Tai – geras ženklas Lietuvos ūkininkams“, – pažymi S.Banelis.

Rusijoje, pasak S.Banelio, skirtingi analitikai prognozuoja nuo 79 iki 85 mln. tonų rapsų derlių, kuris praėjusį sezoną siekė apie 86 mln. tonų.

Šio sezono pasaulio kviečių derliaus prognozes tarptautiniai analitikai kilstelėjo 5 proc. iki 2,292 mlrd. tonų (pernai derlius siekė 2,22 mlrd. tonų), o Europos Sąjungos šalių kviečių derliaus prognozes padidino 6 procentais iki 126 mln. tonų (praėjusį sezoną derlius buvo 117 mln. t.).

„Šiemet ES šalių ūkiuose tikimasi 3,6 proc. didesnio kviečių derlingumo – apie 5,9 t iš hektaro. Kviečių vartojimas auga visame pasaulyje, o jų kainos vidurkis „Euronext“ biržoje gruodžio mėnesiui šiuo metu siekia 210 eurų. Iki 1,194 mlrd. tonų didinamos ir kukurūzų derliaus prognozės, pernai jų derlius siekė 1,134 mlrd. tonų“, – pažymi S.Banelis.

Nors rapsų ir kviečių supirkimo kainos šiuo metu tarptautinėse biržose yra labai aukštos, S.Banelio teigimu, įsibėgėjant sezonui, grūdų supirkimo kainos turi tendenciją mažėti. „Šiuo metu prekyba visais grūdais yra sulėtėjusi, tad ūkininkams dabar palankus metas sudaryti išankstinius pardavimus parduodant iki trečdalio būsimojo derliaus. Po 2–3 savaičių prekyba taps aktyvesnė“, – pažymi jis.

Derliaus nuėmimas vėluos

Užsitęsęs lietingas ir vėsus pavasaris, pasak ekspertų, gali 2–3 savaitėmis pavėlinti ir derliaus nuėmimo terminą. Paprastai Lietuvoje derliaus nuėmimo darbai pradedami apie liepos 25 d., nors pernai dėl sausrų jie prasidėjo net 15 dienų anksčiau nei įprasta.

Šiemet Lietuvoje daugiausia buvo sėta žieminių kviečių ir žieminių rapsų. Kai kuriuose regionuose dėl sniegingos žiemos padarinių nukentėjo kvietrugiai ir ūkininkams teko juos pavasarį atsėti. Šiemet Lietuvoje bus mažesnis žirnių derlius, nes jų šiemet užsėti mažesni plotai. Pupų derlius, prognozuojama, bus panašus, kaip ir praėjusiais metais.

„Ūkininkams trūko žirnių žaliavos, nes pernai dėl sausros jų derlius buvo prastas, todėl buvo užsėti didesni vasarinių rapsų plotai. Daugelis ūkininkų sėjo savo, o ne sertifikuotą sėklą, todėl daug kam žirniai nesudygo ir teko atsėti. Dabar visiems pasėlių laukams labiausiai reikia aukštesnės temperatūros, saulės ir didesnio vėjo, kad dirvose išdžiūtų užsistovėjęs vanduo. Tad jei lietūs ūkininkams netrukdys dirbti laukuose, galime tikėtis, kad derlius bus didesnis nei vidutiniškas“, – sako S.Banelis.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2021-06-14 17:27:20

TVF gerina Lietuvos ekonomikos augimo prognozes, bet horizonte mato ir rizikų

Lietuvos ekonomikos padėtis šiuo metu yra palanki stipriam augimui, jis paspartės šių metų antrąją pusę, konstatuoja Tarptautinis valiutos fondas (TVF), prognozuojantis, kad šalies ekonomika šiais metais augs 4,4 proc.
       2021-06-14 17:16:53

Gegužę elektra Lietuvoje brango 13 proc.

Lietuvoje elektros energijos kaina gegužę siekė 50,35 Eur/MWh – palyginti su balandžio mėn., ji buvo 13 proc. didesnė. Latvijos ir Estijos pardavimo vietose vidutinė mėnesio elektros energijos kaina siekė 48,42 Eur/MWh – 11 proc. daugiau nei balandį.
       2021-06-14 15:03:49

Ankstyvojo ugdymo ekspertai: tėvai – savo vaikų smegenų skulptoriai

Žmogaus smegenys yra plastiškos ir vystosi visą jo gyvenimą. Tačiau, mokslininkų teigimu, per pirmąsias 1000 gyvenimo dienų jos auga greičiausiai ir jose vyksta svarbiausi asmenybę, charakterio savybes ir net sėkmę ateityje nulemiantys procesai.
       2021-06-14 12:06:11

Kaip prie inovacijos sėkmės rinkoje prisideda gera komunikacija?

Verslo atstovai vartotojams kone kasdien pristato aibę naujų produktų ar paslaugų. Tačiau net ir patys inovatyviausi produktai patiria nesėkmę, jeigu nėra tinkamai pristatomi vartotojams ar jais nesusidomi gamintojai.
       2021-06-14 11:47:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 66

Atlikus 4112 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 66. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-06-14 10:32:02

Nagų grybelis: atsiradimo priežastys ir kaip jį panaikinti?

Rūpintis savo sveikata ne tik reikia, bet ir privaloma. Nevertėtų praleisti pro pirštus atsiradus net menkiausiems dariniams. Visi žinome tą jausmą, kai ore tvyro tvanka, o uždara avalynė siunčia signalą apie „perkaitusią“ pėdą.
       2021-06-14 09:38:08

Salotos be padažo – ne salotos: top 5 padažai, kuriuos privalote išbandyti

Šiltuoju metų laiku atsigręžiame į sveikatingesnę mitybą, valgome daugiau lengvesnio maisto ir ruošiame sezoninių daržovių salotas. Juolab kad vasarą su įvairiausiais salotų receptais tampa dar lengviau eksperimentuoti.
       2021-06-13 09:47:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 117

Atlikus 8005 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 117. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-06-12 11:54:11

Lašiša ant grilio: receptas, kuris patiks net ir nemėgstantiems žuvies

Vasara ir įsibėgėjantis grilio sezonas skatina leistis į eksperimentus ir ant kepsninės ruošti įvairiausius patiekalus. Daugelis ieško įdomesnių receptų bei skonių, o juos atrasti padeda ir ant žarijų kepta lašiša, ypač panaudojant vieną netikėtą ingredientą.
       2021-06-12 11:46:32

Rytoj vilniečiams – 2000 „Janssen“ vakcinų be registracijos

Šį sekmadienį vilniečiams bus pasiūlyta kiek daugiau nei 2000 laisvų „Janssen“ vakcinų – norintys pasiskiepyti galės atvykti į „Litexpo“ be registracijos, nuo 10 iki 16 valandos.
       2021-06-12 11:17:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 221

Atlikus 19399 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 221. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-06-12 05:38:18

Juodkalnija: gidas papasakojo, ką būtina pamatyti ir aplankyti

„Kai žmonės nusileisdavo Tivato oro uoste, jų akyse dažnai matydavau daug klausimų. Jie suprasdavo, kad yra Balkanuose, bet kokia tai šalis dažnam trūkdavo supratimo“, – apie keliautojų dar mažai atrastą Viduržemio regiono perlą – Juodkalniją – pasakoja joje gidu dirbęs Šarūnas Gurskas.
       2021-06-11 17:01:50

68-erių Birutė įrodė, kad judėjimas – jaunystės šaltinis

Judėjimas – sveikatos, grožio ir jaunystės šaltinis, sako žingsniavimo entuziastė Birutė Giedraitienė. Norint aktyviau leisti laiką, nebūtina užsiimti varginančiomis treniruotėmis.
       2021-06-11 16:49:13

Vokietijos kompanija Lietuvoje filmuoja serialą: Hofburgo rūmus atrado Vilniuje

Vilniuje įsibėgėjo „Bavaria Film“ grupei priklausančios vokiečių kino gamybos kompanijos „Story House Pictures GmbH“ serialo „Sisi“ filmavimo darbai, truksiantys vasarą. Filmavimo metu Lietuvoje investuojami keli milijonai eurų, o tarptautinėje komandoje dirba beveik 100 lietuvių.
       2021-06-11 16:36:52

Pokyčiai finansų ir bankininkystės srityje: ko laukti ateityje?

9-tojoje Bankininkystės ir finansų konferencijoje „Tektoniniai poslinkiai bankininkystėje“, didžiausių Lietuvoje veikiančių bankų vadovai bei Švedijos bankų ir „Fintech“ industrijos atstovai aptarė iššūkius,
       2021-06-11 13:59:32

Kankina nuolatinis nuovargis? 8 būdai įsikrauti energijos

Sakoma, kad mums tiek metų, kaip jaučiamės patys. Tačiau ką daryti, jei jaučiamės seni, pavargę ir vos pavelkame kojas? Laimė, yra daugybė paprastų būdų, kaip įsikrauti energijos.
       2021-06-11 13:50:17

Ispanija turi grąžinti nesuderinamą pagalbą iš DTT (antžeminės TV) operatorių

Europos Komisija (EK) padarė išvadą, kad antžeminių operatorių gauta pagalba skaitmeninant ir plėtojant antžeminės televizijos tinklą atokiose Ispanijos vietovėse prieštaravo ES valstybės pagalbos taisyklėms.
       2021-06-11 12:07:20

Upėje plūduriuojantis išmanus būstas – ar išdrįstumėte tokiame apsistoti?

Įsivaizduokite Nemune ar Neryje plūduriuojančius apartamentus, kuriuose apsistoję svečiai gali mėgautis tekančios upės vaizdais ir praplaukiančiais laivais.
       2021-06-11 11:42:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 155

Atlikus 20483 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 155. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-06-10 12:14:03

Klasika tapę šaltibarščiai – kitaip: išbandykite receptus su vėžių uodegėlėmis

Vasaros lietuviai neįsivaizduoja be šaltibarščių ir ši ryškiaspalvė šaltsriubė jau tapo tikra karštos dienos valgiaraščio klasika.
       2021-06-10 12:05:08

Ekspertų prognozės: kaip darbas iš namų paveiks biurų poreikį?

Per praėjusius metus darbas iš namų tapo norma, kurią į savo kasdienybę adaptavo daug įmonių. Darbdaviai gali nebesukti galvos kaip organizuoti veiklą darbuotojams dirbant iš namų, tačiau kyla nauji klausimai.
       2021-06-10 11:42:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 212

Atlikus 20905 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 212. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-06-10 09:30:43

Specialistai atskleidžia naujausią tendenciją – duomenų mokslas bus naujasis IT?

Įstaigos, valstybės tarnybos, mobiliojo ryšio operatoriai, bankai, parduotuvės, transporto ir kitų verslo sričių įmonės, socialiniai tinklai ir išmanieji įrenginiai kasdien sukaupia milžinišką duomenų kiekį.
       2021-06-10 09:20:34

Seimas pritarė siūlymui keisti kompensuojamųjų vaistų skyrimo tvarką

Seimas pritarė Farmacijos įstatymo pataisoms (projektas Nr. XIVP-337(2), kuriomis sudaromos sąlygos geresniam kompensuojamųjų vaistinių preparatų prieinamumui užtikrinti.
       2021-06-09 20:08:33

Top 5 naudingiausi vasaros supervaisiai

Orams vis labiau lepinant, į parduotuves atkeliavo ir tikri šiltojo sezono pranašai – švieži ir sultingi egzotika dvelkiantys vaisiai. Be kvapnių persikų, nektarinų, arbūzų ir melionų vasara sunkiai įsivaizduojama.
       2021-06-09 20:04:31

Nepraleiskite knygų naujienų

Tikriausiai girdėjote posakį, jog norint perskaityti visas parašytas knygas, reikia nugyventi ne vieną gyvenimą? Tai tikra tiesa. Ypač šiomis dienomis. Knygynų lentynos lūžta nuo naujų knygų, o skaitytojams sunku išsirinkti tą pačią geriausią.
       2021-06-09 19:52:38

Skrydžio planas atostogoms: kokias vietas verta aplankyti Ispanijoje?

Ispanija – nuo seno turistų mėgstama šalis, kuri pasižymi įspūdingais paplūdimiais, akį traukiančia architektūra ir istorinėmis vietomis, o sau patrauklių vietų gali rasti tiek ramaus poilsio norintys keliautojai, tiek pageidaujantys aktyvių atostogų.
       2021-06-09 19:45:13

Sveiki ir gaivūs vasariški desertai, kurie nepakenks kūno linijoms

Vasarą norisi pasilepinti saldžiu kąsneliu, tačiau kartu ir išsaugoti dailias kūno linijas. Nors laikantis subalansuotos mitybos desertais piktnaudžiauti nevertėtų, šiltasis metų laikas itin palankus pasimėgauti sveikesniais saldumynais.
       2021-06-09 19:39:50

„Vilniaus planas“ sukurtoje aplikacijoje – visas Vilniaus eismo organizavimas

SĮ „Vilniaus planas“ sukurtoje aplikacijoje atvaizduojamos visos eismo organizavimo priemonės, tarp kurių daugiau nei 1 400 km Vilniaus miesto gatvių (horizontaliojo ženklinimo) elementų ir daugiau nei 60 000 vertikaliojo kelio ženklų.
       2021-06-09 19:32:17

5 naudingos mobilios programėlės nepamirštamai ir smagiai vasarai

Vasara visuomet pralekia greitai, todėl būtina pasimėgauti kiekviena šilta diena. Šiais laikais lengva pasimesti informacijos gausybėje, tačiau visą reikalingą informaciją vienoje vietoje turėti padeda mobiliosios programėlės.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.