Naujienos

Lietuvoje startuoja pirmasis žaliojo vandenilio gamybos projektas

2021-06-21 10:16:53

Europos valstybėse sparčiai vystant atsinaujinančios energijos rūšies – vandenilio projektus, Lietuvos įmonės imasi naujos iniciatyvos pradėti gaminti ir transportuoti dujotiekiais žaliąjį vandenilį energetikai.

Žaliasis vandenilis taip vadinamas todėl, kad yra gaminamas iš atsinaujinančių energijos išteklių ir neišskiria CO2.

Lietuvos dujų perdavimo sistemos operatorius „Amber Grid“, „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) ir bendrovė „SG dujos Auto“ pasirašė bendradarbiavimo susitarimą dėl vandenilio gamybos „Power-to-gas“ (P2G) technologijos plėtros. Projekto metu pirmą kartą prie Lietuvos dujų sistemos bus prijungtas žaliąjį vandenilį gaminsiantis įrenginys. Planuojama, kad pilotinis projektas bus įgyvendintas ir žaliosios vandenilio dujos, naudojant P2G technologiją, Lietuvoje bus pradėtos gaminti 2024 metais.

Įgyvendinant šį mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros (R&D) projektą bus siekiama nustatyti, kaip esamą dujų sistemą pritaikyti žaliojo vandenilio transportavimui. Projekto metu vandenilio gamybos elektrolizės įrenginiai bus prijungti prie atsinaujinančios elektros energijos gamybos įrenginių ir dujų perdavimo bei skirstymo sistemos. Elektrolizės būdu P2G įrenginyje pagamintos vandenilio dujos bus įvairiomis proporcijomis maišomos su gamtinėmis dujomis ir transportuojamos vartotojams.

„Energetikos transformacija, diegiant švarios energijos technologijas yra strateginis Lietuvos tikslas, įgyvendinant nacionalinius ir europinius įsipareigojimus, susijusius su įvairių sektorių dekarbonizacija. Siekiame per artimiausius metus sukurti pagrindą vandenilio energetikos plėtrai, todėl valstybės įmonių ir verslo inicijuotas vandenilio gamybos projektas yra svarbus žingsnis, siekiant proveržio, kuriant tinkamą ekonominę aplinką žalios Lietuvos vystymuisi“, – teigia energetikos ministras Dainius Kreivys.

Europoje vandenilio technologija nurodoma kaip viena realiausių alternatyvų iškastiniam kurui, pasiekti klimato kaitos mažinimo tikslus. Tam pernai Europos Komisija patvirtino Žaliojo kurso ir Vandenilio strategijos dokumentus.

„Gavę pirmąją paraišką prijungti vandenilio gamybos įrenginį prie dujų perdavimo sistemos žengiame į visiškai naują energetikos etapą. Nors kol kas vandenilis energetikoje dar yra naujovė, jau dabar žinome, kad atitinkamai pasiruošę, galėsime jį transportuoti esama gerai išplėtota Lietuvos dujų perdavimo sistema. Šiuo metu atliekame infrastruktūros tyrimus, nustatome proporcijas, kiek žaliojo vandenilio galime saugiai ir patikimai įleisti į tinklą ir kokiomis dalimis jis gali būti maišomas su įprastomis dujomis. Tai labai perspektyvus projektas, todėl skatiname ir kitus rinkos dalyvius imtis iniciatyvos bei aktyviai dalyvauti vandenilio plėtros projektuose“, – sako Nemunas Biknius, „Amber Grid“ generalinis direktorius.

Pasirašytame susitarime nurodoma, kad įmonė „SG dujos Auto“ pietrytinėje Lietuvos dalyje įsigis ir sumontuos „Power-to-gas“ vandenilio gamybos įrenginį. Jį sudarys elektrolaizeris, vandenilio saugojimo, kompresavimo ir kiti elementai. „Amber Grid“ dujų perdavimo sistemoje bus įrengti vandenilio maišymo su gamtinėmis dujomis įrenginiai, žaliojo vandenilio įleidimo mazgas bei stebėjimo įrenginiai. Tarptautinių ekspertų vertinimu žaliojo vandenilio dalis dujų mišinyje galėtų sudaryti iki 10 proc. ESO dalyvaus atliekant vertinimą dėl tokio dujų mišinio poveikio dujų skirstymo sistemai ir vartotojams.

„Žaliasis vandenilis taps neatsiejama energetikos dalis ateityje ir tam ruoštis reikia jau šiandien. Dujų tinkle atsiradus žaliajam vandeniliui turi būti užtikrintas patikimas ir saugus tokių dujų mišinio tiekimas perdavimo ir skirstymo tinklais iki galutinio vartotojo. Dalyvaudami šiame projekte įgausime daug naudingos patirties dirbant su naujos kartos dujų mišiniais bei tiesiogiai prisidėsime prie energetikos sektoriaus dekarbonizacijos.“ – teigia Mindaugas Keizeris, ESO generalinis direktorius. Palaipsniui dekarbonizacijos siekiama visose „Ignitis grupė“ veiklose.

Žaliojo vandenilio gamyba elektrolizės būdu (power-to-gas) – tai elektros energijos pavertimas dujomis. Elektros srovę leidžiant per vandenį P2G įrenginyje, vandens molekulės skyla į deguonį ir vandenilio dujas. Į dujotiekių tinklą įleistos vandenilio dujos susimaišo su gamtinėmis dujomis ir toks dujų mišinys tiekiamas vartotojams.

„Vandenilio transportavimas gamtinių dujų tinklais – svarbus ir labai lauktas žingsnis, atveriantis naujas galimybes išnaudoti jau esamą dujų perdavimo infrastruktūrą transportuoti ir vandenilį. Prieš septynerius metus pirmieji Lietuvoje investavome į mokslo tyrimus kaip panaudoti žaliąjį vandenilį kaip kuro priedą gamtines dujas naudojančių transporto priemonių varikliuose. Tuomet vandenilio panaudojimas Lietuvos transporte atrodė kažkas iš fantastikos srities, tačiau jau keli metai trijų Lietuvos miestų autobusų parkai naudoja mūsų sukurtus vandenilio ir gamtinių dujų pildymo modulius, šios technologijos panaudojimu transportui aktyviai domisi tarptautiniai automobilių gamybos koncernai. Iki šiol žaliąjį vandenilį Lietuvos transportui gamindavome lokaliai, todėl atsiradus galimybei jį perduoti dujotiekių tinklais, galėtume turėti visiškai kitas galimybes prisidėti prie ateities energetikos Lietuvoje kūrimo ir spartesnės Lietuvos transporto sektoriaus pertvarkos, kad galėtume greičiau judėti ES nubrėžtu žaliuoju kursu. Tikime, kad tai – tik pradžia, o po kelių metų panašūs sprendimai atrodys savaime suprantami ir neatskiriami energetikos sektoriaus elementai“, – sako „SG dujos Auto” direktorius Vidas Korsakas.

Dujų tinklu transportuojant vandenilį bus sumažintas šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimas, išvengiama metano nuotėkių ir didesnių CO2 išmetimo kiekių. Žaliojo vandenilio maišymas su gamtinėmis dujomis yra ekonomiškai naudingas, dekarbonizuojant dujų sektorių.

Planuojama, kad dujų sistema bus pritaikyta gryno vandenilio arba metano ir vandenilio mišinio transportavimui iki 2030 m. Lietuva ketina daugiau dėmesio skirti žalio vandenilio gamybos, transportavimo ir susijusių veiklų moksliniams tyrimams, demonstraciniams projektams įgyvendinti, tam, kad būtų pasiruošta perėjimui prie vandenilio technologijų panaudojimo.

Vandenilis sprendžia žaliosios energijos saugojimo problemą. Augant elektros gamybai iš atsinaujinančių energijos išteklių ir kaupiantis perteklinei energijai tinkle bei esant elektros vartojimo svyravimams, būtina užtikrinti stabilią ir subalansuotą energetikos sistemą. Perteklinę energiją pavertus žaliuoju vandeniliu ir patiekus į dujų sistemą, energiją galima saugoti dujinėje formoje ir, prireikus, iš jos pagaminti švarią elektros ar šiluminę energiją.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Energetika: kitos panašios naujienos
       2021-06-24 10:06:48

Parama saulės elektrinėms paskatino keisti ir katilą: grąža – vos keli metai

„Jei gali geriau gyventi jau šiandien, to atidėti rytojui – neverta“, – įsitikinusi Radviliškio rajono Aukštelkų seniūnijos seniūnė Alma Kubilinskienė.
       2021-06-14 17:16:53

Gegužę elektra Lietuvoje brango 13 proc.

Lietuvoje elektros energijos kaina gegužę siekė 50,35 Eur/MWh – palyginti su balandžio mėn., ji buvo 13 proc. didesnė. Latvijos ir Estijos pardavimo vietose vidutinė mėnesio elektros energijos kaina siekė 48,42 Eur/MWh – 11 proc. daugiau nei balandį.
       2021-06-03 11:56:23

Saulės elektrinės: purvo dalelės ir kur „nuteka“ nesunaudota elektra

Gegužės-liepos mėnesiais, kaip rodo meteorologiniai duomenys, saulė Lietuvoje spindi aktyviausiai. Būtent šis laikotarpis yra pats darbymetis ir saulės elektrinėms – per jį jos pagamina iki 40 proc. metinio elektros energijos kiekio.
Daugiau naujų naujienų
       2021-07-28 12:37:14

Ekspertė pataria, kokį maistą turėtume valgyti, kad padidintume savo ištvermę

Užsiimant fizine veikla – sveikas ir subalansuotas maistas yra būtinas, norint pasiekti gerų rezultatų. Su mityba derinamas sportas suteiks daugiau energijos ir ištvermės, padės sumažinti nuovargį ir pagerins pasiekimus.
       2021-07-28 10:56:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 337

Atlikus 12693 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 337. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-07-28 10:17:17

Kaip vystosi smegenys: trumpai apie vaiko raidą ir jos skatinimą

Vos tik gimusį kūdikį pasaulis pasitinka spalvų, garsų, skonių ir judesių įvairove – jis ją jaučia, tačiau kiekvienu iš šių jutimų jam dar reikės išmokti naudotis pačiam.
       2021-07-28 06:22:20

Pandemija išryškino specialistų trūkumą – kaip įmanoma to išvengti?

Pandemijos metu medicinos produktų tiekimas strigo ne tik dėl viešųjų pirkimų, tiekėjų pajėgumų, ar dėl koronaviruso pandemijos pakitusių tiekimo grandinių. Daugeliu atvejų nebuvo įvertinti poreikiai, pokyčiai, nesuplanuoti ir nesuprojektuoti scenarijai, nes daugeliui net nekilo mintis, kad šiuos veiksmus atlikti būtina.
       2021-07-27 11:13:38

Trys patiekalai iš kiaulienos mentės: išbandykite burnoje tirpstančius receptus

Kiauliena – viena populiarausių mėsos rūšių. Vasarą iš kiaulienos gaminami šašlykai, kepsniai ir įvairiausi troškiniai. Gintaras Bačkovas, prekybos tinklo „Iki“ mėsos ekspertas, sako, kad šią mėsą paruošite itin skaniai, jei atkreipsite dėmesį, kam geriausiai tinkamos skirtingos jos dalys.
       2021-07-27 09:42:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 211

Atlikus 13426 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 211. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-07-27 08:34:57

NVSC specialistai: „Šiuo metu negali būti ignoruojami net menkiausi simptomai

„Galvojau, jog peršalau dėl netinkamai pasirinkto kondicionieriaus automobilyje režimo ar skersvėjo namuose, kai gelbėjausi nuo vasaros kaitros, todėl tirtis dėl koronavirusinės infekcijos neskubėjau“.
       2021-07-27 08:05:30

Kardiologė atskleidė, kodėl virpa širdis ir kas svarbu pajutus simptomus

Aukštas kraujospūdis gali lemti prieširdžių virpėjimo atsiradimą – širdies ritmo sutrikimą, kuris bendroje populiacijoje nustatomas maždaug 3 proc. vyresnių nei 20 metų žmonių, rodo naujausi moksliniai tyrimai.
       2021-07-26 15:23:35

Išsigelbėjimas keliaujantiems: 5 programėlės, kurias būtina turėti prieš kelionę

Atlaisvinus karantiną ir atvėrus sienas su užsienio šalimis, vis daugiau lietuvių ryžtasi keliauti tiek svetur, tiek Lietuvoje. Šiemet birželį skrydžių srautas buvo perpus didesnis ne praėjusiais metais tuo pat metu, rodo Lietuvos oro uosto duomenys.
       2021-07-26 14:42:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 96

Atlikus 4253 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 96. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-07-26 12:53:41

5 traškių marinuotų agurkėlių paslaptys ir korėjiečių pamėgtas receptas

Vasarai įpusėjus vis dažniau pradedame galvoti apie konservuotų daržovių atsargas. Šiuo metu, kai yra pats agurkų derėjimo pikas, puikus laikas užsiimti agurkų konservavimu.
       2021-07-26 12:15:14

Ieškant gamtinių dujų vagystės – rastas sandėlis vogtų daiktų

Atliekant pranešimo apie galimą dujų vagystę tyrimą, bendrovės „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) Verslo atsparumo skyriaus darbuotojas Andrejus Pavlovas kartu su kolegomis iš apskaitų valdymo komandos ne tik nustatė stambų dujų vagystės faktą, kurio preliminari žala gali siekti apie 11 tūkst. eurų, bet ir kitas, galimai nusikalstamos, veiklos apraiškas.
       2021-07-25 11:47:30

Ką galima pasiimti iš viešbučio kambario ir kaip neišgąsdinti kaimyno lėktuve

Atostogų metu mes norime atsipalaiduoti, nevaržyti savęs, pamiršti taisykles. Tačiau ir keliaujant nedera užmiršti gero elgesio principų – jie gali padėti lengviau gauti tai, ko norite.
       2021-07-25 10:42:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 189

Atlikus 7127 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 189. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-07-25 09:28:14

Vargina kiekvieną vasarą užklumpanti alergija? Technologijos gali pagelbėti

Vasara ne vienam žmogui asocijuojasi ne tik su malonumais, bet ir su alergija, kurią atneša užterštas oras, žiedadulkės ar net saulė.
       2021-07-24 12:32:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 231

Atlikus 13030 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 231. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-07-23 13:24:27

Apgaulingos sukčių svetainės – kaip ant delno, tačiau jų niekas neblokuoja

Lietuvoje veikianti dirbtinio intelekto taikyme ir kibernetiniame saugume besispecializuojanti informacinių technologijų įmonė UAB „Acrux cyber service“, bendradarbiaudama su kibernetinio saugumo analitiku Dariumi Povilaičiu, atliko tyrimą.
       2021-07-16 13:38:17

Finansiniai sukčiai užsirovė: pabandė apgauti banko valdybos narį

Pastaruoju metu itin suaktyvėję telefoniniai sukčiai atakuoja Lietuvos gyventojus, tačiau ir jiems pasitaiko blogų dienų: „specialistė“ paskambino „Luminor“ banko technologijų tarnybos vadovui Iljai Sovetovui, kuris pokalbį panaudojo informacijai apie sukčių metodus gauti.
       2021-07-16 12:32:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 82

Atlikus 7995 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 82. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-07-16 11:52:54

Darbdavių vilionės: kaip į organizaciją pritraukti stiprius darbuotojus?

Daugelio darbuotojų svajonė – pasiekti tokį profesinį lygį, kad darbdaviai eitų dėl jų iš proto. Tačiau net ir esant itin geidžiamu darbuotoju rinkoje, ar nuolat linksniuojamu perspektyviu IT specialistu, neretai tenka pasukti galvą, kuri gi įmonė užtikrins lūkesčius ar asmenines vertybes atitinkančią aplinką bei padės pakelti karjerą į dar aukštesnį lygį.
       2021-07-16 10:40:26

Karščio pavojus augintiniams: kaip automobilyje turėtų keliauti keturkojai

Karštomis vasaros dienomis Lietuvos keliuose vis dažniau galima pamatyti kartu su šeimininkais automobiliu keliaujančius ir jų augintinius.
       2021-07-15 19:19:35

Karantinas ir nuotolinis darbas išryškino naujas tendencijas IT darbo rinkoje

Hibridinį darbo modelį, kuomet dalį darbo savaitės darbuotojai dirba biure, dalį nuotoliniu būdu, taiko vis daugiau įmonių visame pasaulyje.
       2021-07-15 16:11:27

Keičiant automobilių taršos mokestį, pradedama transporto transformacija

Ateinančius penkerius metus viešojo transporto ir mikromobilumo infrastruktūros proveržiui pasiekti valstybė investuos 750 mln. eurų iš ES fondų, o 2023-2030 m. laikotarpiu savivaldybėse autobusų ir dviračių judumui plėtoti dar apie 1 mlrd. eurų sukaups Darnaus judumo fondas.
       2021-07-15 16:07:22

Ekspertai pataria: kaip suporuoti „Apple“ įrenginius su „Android“ išmaniuoju

Visi technologijų gigantės „Apple“ įrenginiai kuriami taip, kad sklandžiai ir patogiai veiktų tarpusavyje. Tačiau, ką daryti, jei turite tik vieną ar kelis šio gamintojo įrenginius ir norite juos naudoti kartu su „Android“ išmaniuoju?
       2021-07-15 16:03:22

Paskelbus mirčių statistiką – kardiologų įspėjimai

Išankstiniais Higienos instituto duomenimis, praėjusiais metais mirė 43 547 žmonės – 5 tūkst. daugiau nei užpernai. Nors COVID-19 liga figūruoja tarp keturių pagrindinių mirties priežasčių, kraujotakos sistemos ligos vis dar pirmauja.
       2021-07-15 12:32:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 102

Atlikus 8602 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 102. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-07-14 13:53:46

Piknikas gamtoje: kas vilioja vabzdžius ir kaip jų išvengti?

Piknikas gamtoje šiltuoju metų laiku vilioja ne tik žmones, bet ir saldžiamėgius vabzdžius, tokius kaip bitės, širšės ar skruzdėlės.
       2021-07-14 12:32:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 80

Atlikus 8847 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 80. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-07-13 19:30:27

3 „Bluetooth“ galimybės: perkels failus ir per nuotolį leis valdyti kompiuterį

Bevieliu ryšiu „Bluetooth“ bendraujantys įrenginiai jau nieko nebestebina – šiandien šią technologiją palaiko visi kompiuteriai, telefonai ir daugybė kitų išmaniųjų prietaisų.
       2021-07-13 11:32:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 86

Atlikus 9814 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 86. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.