Naujienos

Tyrimas: kodėl didžioji dalis Lietuvos gyventojų niekur neinvestuoja?

2021-07-05 17:14:20

78 proc. – tiek apklausoje dalyvavusių gyventojų savo pinigų niekur neinvestuoja. Nors didžioji dauguma sutinka, kad taupymas ir rūpinimasis savo finansine ateitimi turėtų būti neatsiejama kasdienybės dalimi, investavimas vis dar daugeliui yra svetima sfera.

Tarpusavio skolinimo platformos „Paskolų klubas“ atliktas gyventojų nuomonės tyrimas parodė, kad investuoti žmonėms dažnai trukdo ne nepakankamos pajamos, o susiformavę įpročiai ir žinių stoka.

Neinvestuoja, nes taupo

Pagrindine priežastimi, kodėl atsisako investavimo, 37 proc. apklausos dalyvių įvardino laisvų lėšų trūkumą pinigų įdarbinimui, nes juos atsideda taupymui. Tai dažniausiai daro atskirose banko sąskaitose ar indėliuose, tačiau sutaupytų pinigų taip pat nėra linkę investuoti.

Anot, „Paskolų klubo“ investavimo specialisto Pauliaus Medziukevičiaus rūpinantis savo finansine ateitimi taupymas turėtų būti neatsiejamas, tačiau reikėtų nepamiršti, kad investavimas, taip pat yra tam tikra taupymo forma, kuria protingai užsiimant, pinigų gali pavykti sukaupti kur kas daugiau. Laikui bėgant maža investuota suma, gali pavirsti reikšmingu pelnu, ko negali pasiūlyti įprastas taupymas. Tad norint kuo efektyviau padidinti savo pajamas, verta pagalvoti apie dalies pinigų įdarbinimą. Taupymas ir investavimas turėtų eiti vienas šalia kito. Jiems skirtus pinigus geriausia dalinti į dvi dalis, atsižvelgiant į savo pajamas: taupymui atidėti sumą, kuri reikalinga netolimiems planams, o skirtą vėlesnei ateičiai – naudoti investavimui.

„Žmonės dažnai linkę būti čia ir dabar arba žiūrėti keletą metų į priekį ir mano, kad investuojant pinigų augimas vyks labai ilgai. Viskas priklauso nuo to, kur investuojate, tačiau be abejonės – investavimas yra ne sprintas, o maratonas, kuriam reikia pasiruošti susipažįstant ne tik su investavimo naudomis, bet ir su rizikomis. Tačiau, žinoma, rizikos mažėjimas ir efektyvumas atsispindi tai darant ilgą laikotarpį. Kai kurioms šeimoms auginančioms vaikus, dažnai taupyti vaiko ateičiai atrodo sudėtinga, nes visko reikia esamuoju laiku. Tačiau jei kasdienybėje įmanoma išsisukti be 70 eurų valstybės skiriamų vaiko pinigų, kodėl jų neatidėti? Taupydami juos nuo kūdikystės vaikui iki pilnametystės sukaupsite ~15 tūkst. eurų, tačiau, pavyzdžiui, atidarydami vaikui investicinę sąskaitą ir juos investuodami galite sukaupti daugiau nei 42 tūkst. eurų. Skirtumas ryškus, o pasirūpinimas vaiko savarankiško gyvenimo pradžia daug sklandesnis“, - pasakoja P. Medziukevičius.

Investavimas atrodo per daug rizikingas

21 proc. apklausos respondentų renkasi taupymą, nes baiminasi investuojant prarasti pinigus. Žinoma, investavimas visada yra susijęs su rizika ir nereikėtų į jį nerti stačia galva, paskiriant jam visas savo santaupas. Investuotojai turėtų gerai įsivertinti įvairius rizikos aspektus, galimo pelno ir rizikos santykį, pasidomėti kaip kontroliuoti jas. Tačiau šiandien egzistuoja daugybė investicinių produktų, skirtingas rizikas toleruojantiems investuotojams – svarbiausia išsirinkti sau priimtiną. Jeigu kyla neaiškumų, žmonės neturėtų drovėtis prašyti pagalbos specialistų, kurie visada gali suteikti daugiau informacijos.

Anot pašnekovo, investavimas vis dar nemažai daliai žmonių kelia dvejonių dėl iš praeities likusių stereotipų ir nepakankamo švietimo. Dar prieš keletą dešimtmečių žmonės, kurie ryžosi investuoti pinigus Lietuvoje neretai pakliūdavo į rankas sukčiams ir dažniausiai prarasdavo pinigus. Turėdami karčios patirties, ypač vyresnio amžiaus asmenys, nepatikliai žiūri į naujas investavimo galimybes ir savo nemalonią patirtį perduoda kitai kartai.

„Taip pat investavimas daug kam vis dar asocijuojasi su itin aukštas pajamas gaunančiais asmenimis ir mąstymu, kad apie investavimą galiu galvoti, tik tada, kai tam galėsiu skirti bent keturženklę sumą. Tačiau šiais laikais investuoti galima vos nuo keliasdešimt eurų. Pavyzdžiui, tarpusavio skolinimo platformose investuotojai finansuoja žmonių paskolas, patys pagal sau priimtiną riziką, išsirinkdami paskolos gavėjo kreditingumo reitingą. Netoleruojantys didelės rizikos turi galimybę investuoti į A+ reitingą su 100 proc. atpirkimo garantija, paskolos gavėjo nemokumo atveju. Tad jei labai gąsdina investavimas, toks produktas gali aiškiai apibrėžti riziką“, - patarimais dalinasi „Paskolų klubo“ investavimo specialistas.

Nepažįstamas ir neaiškus procesas

Kliūtimi investavimui taip pat žmonėms neretai tampa žinių stoka. 23 proc. apklausos respondentų teigia neinvestuojantys, nes nežino, kur galėtų investuoti ir apskritai, kaip veikia visas investavimo procesas.

„Nesusidūrusiems su investavimu, jis, neretu atveju, atrodo itin sudėtingas procesas, reikalaujantis aukštosios matematikos žinių. Galima sutikti, kad pažengę investuotojai moka naudotis įvairiomis formulėmis, analizuoti savo ateities rezultatus, tačiau tai ateina su patirtimi, juk kažkada jie irgi buvo pradedantieji. O tokiu tapti didelių žinių nereikia. Ypač kai šiandien visą procesą palengvina skaitmenizuotos technologijos – pavyzdžiui, tarpusavio skolinime užtenka pasidomėti apie rizikas ir pasirinkti pasiūlymą, į kurį norite investuoti ir nusistatyti investuojamą sumą, o preliminarią grąžą apskaičiuoja kompiuteris. Be to, investavimo platformos rengia daug mokymų su išsamiais paaiškinimais, tad investavimas tampa prieinamas visiems“, - teigia P. Medziukevičius.

Kai yra noras, atsiranda ir galimybės

Pinigų neinvestuoja, nes pinigų užtenka tik taupymui, žymėjo daugiausia vyresnio amžiaus (45-64 m.) asmenys, tuo metu neinvestuoja, nes nesupranta, kaip veikia investavimas, daugiausia rinkosi jaunesni apklausos dalyviai (16-25 m.).

Pasiteisinimų kažko nedaryti, visada atrandame labai lengvai, tačiau anot „Paskolų klubo“ klientų aptarnavimo skyriaus vadovės Editos Makarevičės, kai yra noras kažko naujo išmokti ar išmėginti, viskas įmanoma, jei ieškoma tam galimybių.

Vieni neinvestuoja, nes svaria priežastimi to nedaryti, laiko finansinių įsipareigojimų turėjimą. Iš ties, jeigu paskolos apsunkina kasdienybę, investavimas šios problemos neišspręs, tačiau ieškojimas, kaip pasilengvinti finansinę naštą, gali padėti rasti būdą investuoti.

„Svarbiausia domėtis ir ieškoti sprendimų, kaip efektyviau valdyti savo finansus. Pavyzdžiui, pradėję aktyviai šviesti vartotojus finansinio raštingumo tema, iškeldami finansų planavimo ir taupymo temas, pradėjome pastebėti, kad kai kurie mūsų paskolų gavėjai, vėliau tampa investuotojais. Taigi, akivaizdu, kad net turima paskola nėra kliūtis investuoti, kai ją paverti ne našta, o sąjungininke, kuri netrukdo gyventi. Tarkime, refinansuojant savo turimus kreditus ir susimažinant mėnesio įmoką, galima pasilengvinti kasdienybę ir sutaupyti. O kur leisti sutaupytus pinigus, kiekvieno pasirinkimas, bet vienas iš jų gali būti galimybė pradėti investuoti“, - pasakoja pašnekovė.

Apie tyrimą

„Paskolų klubas“ kartu su „Nielsen“ inicijuota internetinė apklausa buvo vykdoma 2021 metų balandžio mėnesį. Apklausti 16-64 metų Lietuvos gyventojai. Iš viso apklausoje dalyvavo 1600 respondentų iš Lietuvos.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2021-07-28 12:37:14

Ekspertė pataria, kokį maistą turėtume valgyti, kad padidintume savo ištvermę

Užsiimant fizine veikla – sveikas ir subalansuotas maistas yra būtinas, norint pasiekti gerų rezultatų. Su mityba derinamas sportas suteiks daugiau energijos ir ištvermės, padės sumažinti nuovargį ir pagerins pasiekimus.
       2021-07-28 10:56:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 337

Atlikus 12693 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 337. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-07-28 10:17:17

Kaip vystosi smegenys: trumpai apie vaiko raidą ir jos skatinimą

Vos tik gimusį kūdikį pasaulis pasitinka spalvų, garsų, skonių ir judesių įvairove – jis ją jaučia, tačiau kiekvienu iš šių jutimų jam dar reikės išmokti naudotis pačiam.
       2021-07-28 06:22:20

Pandemija išryškino specialistų trūkumą – kaip įmanoma to išvengti?

Pandemijos metu medicinos produktų tiekimas strigo ne tik dėl viešųjų pirkimų, tiekėjų pajėgumų, ar dėl koronaviruso pandemijos pakitusių tiekimo grandinių. Daugeliu atvejų nebuvo įvertinti poreikiai, pokyčiai, nesuplanuoti ir nesuprojektuoti scenarijai, nes daugeliui net nekilo mintis, kad šiuos veiksmus atlikti būtina.
       2021-07-27 11:13:38

Trys patiekalai iš kiaulienos mentės: išbandykite burnoje tirpstančius receptus

Kiauliena – viena populiarausių mėsos rūšių. Vasarą iš kiaulienos gaminami šašlykai, kepsniai ir įvairiausi troškiniai. Gintaras Bačkovas, prekybos tinklo „Iki“ mėsos ekspertas, sako, kad šią mėsą paruošite itin skaniai, jei atkreipsite dėmesį, kam geriausiai tinkamos skirtingos jos dalys.
       2021-07-27 09:42:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 211

Atlikus 13426 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 211. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-07-27 08:34:57

NVSC specialistai: „Šiuo metu negali būti ignoruojami net menkiausi simptomai

„Galvojau, jog peršalau dėl netinkamai pasirinkto kondicionieriaus automobilyje režimo ar skersvėjo namuose, kai gelbėjausi nuo vasaros kaitros, todėl tirtis dėl koronavirusinės infekcijos neskubėjau“.
       2021-07-27 08:05:30

Kardiologė atskleidė, kodėl virpa širdis ir kas svarbu pajutus simptomus

Aukštas kraujospūdis gali lemti prieširdžių virpėjimo atsiradimą – širdies ritmo sutrikimą, kuris bendroje populiacijoje nustatomas maždaug 3 proc. vyresnių nei 20 metų žmonių, rodo naujausi moksliniai tyrimai.
       2021-07-26 15:23:35

Išsigelbėjimas keliaujantiems: 5 programėlės, kurias būtina turėti prieš kelionę

Atlaisvinus karantiną ir atvėrus sienas su užsienio šalimis, vis daugiau lietuvių ryžtasi keliauti tiek svetur, tiek Lietuvoje. Šiemet birželį skrydžių srautas buvo perpus didesnis ne praėjusiais metais tuo pat metu, rodo Lietuvos oro uosto duomenys.
       2021-07-26 14:42:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 96

Atlikus 4253 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 96. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-07-26 12:53:41

5 traškių marinuotų agurkėlių paslaptys ir korėjiečių pamėgtas receptas

Vasarai įpusėjus vis dažniau pradedame galvoti apie konservuotų daržovių atsargas. Šiuo metu, kai yra pats agurkų derėjimo pikas, puikus laikas užsiimti agurkų konservavimu.
       2021-07-26 12:15:14

Ieškant gamtinių dujų vagystės – rastas sandėlis vogtų daiktų

Atliekant pranešimo apie galimą dujų vagystę tyrimą, bendrovės „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) Verslo atsparumo skyriaus darbuotojas Andrejus Pavlovas kartu su kolegomis iš apskaitų valdymo komandos ne tik nustatė stambų dujų vagystės faktą, kurio preliminari žala gali siekti apie 11 tūkst. eurų, bet ir kitas, galimai nusikalstamos, veiklos apraiškas.
       2021-07-25 11:47:30

Ką galima pasiimti iš viešbučio kambario ir kaip neišgąsdinti kaimyno lėktuve

Atostogų metu mes norime atsipalaiduoti, nevaržyti savęs, pamiršti taisykles. Tačiau ir keliaujant nedera užmiršti gero elgesio principų – jie gali padėti lengviau gauti tai, ko norite.
       2021-07-25 10:42:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 189

Atlikus 7127 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 189. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-07-25 09:28:14

Vargina kiekvieną vasarą užklumpanti alergija? Technologijos gali pagelbėti

Vasara ne vienam žmogui asocijuojasi ne tik su malonumais, bet ir su alergija, kurią atneša užterštas oras, žiedadulkės ar net saulė.
       2021-07-24 12:32:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 231

Atlikus 13030 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 231. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-07-23 13:24:27

Apgaulingos sukčių svetainės – kaip ant delno, tačiau jų niekas neblokuoja

Lietuvoje veikianti dirbtinio intelekto taikyme ir kibernetiniame saugume besispecializuojanti informacinių technologijų įmonė UAB „Acrux cyber service“, bendradarbiaudama su kibernetinio saugumo analitiku Dariumi Povilaičiu, atliko tyrimą.
       2021-07-16 13:38:17

Finansiniai sukčiai užsirovė: pabandė apgauti banko valdybos narį

Pastaruoju metu itin suaktyvėję telefoniniai sukčiai atakuoja Lietuvos gyventojus, tačiau ir jiems pasitaiko blogų dienų: „specialistė“ paskambino „Luminor“ banko technologijų tarnybos vadovui Iljai Sovetovui, kuris pokalbį panaudojo informacijai apie sukčių metodus gauti.
       2021-07-16 12:32:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 82

Atlikus 7995 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 82. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-07-16 11:52:54

Darbdavių vilionės: kaip į organizaciją pritraukti stiprius darbuotojus?

Daugelio darbuotojų svajonė – pasiekti tokį profesinį lygį, kad darbdaviai eitų dėl jų iš proto. Tačiau net ir esant itin geidžiamu darbuotoju rinkoje, ar nuolat linksniuojamu perspektyviu IT specialistu, neretai tenka pasukti galvą, kuri gi įmonė užtikrins lūkesčius ar asmenines vertybes atitinkančią aplinką bei padės pakelti karjerą į dar aukštesnį lygį.
       2021-07-16 10:40:26

Karščio pavojus augintiniams: kaip automobilyje turėtų keliauti keturkojai

Karštomis vasaros dienomis Lietuvos keliuose vis dažniau galima pamatyti kartu su šeimininkais automobiliu keliaujančius ir jų augintinius.
       2021-07-15 19:19:35

Karantinas ir nuotolinis darbas išryškino naujas tendencijas IT darbo rinkoje

Hibridinį darbo modelį, kuomet dalį darbo savaitės darbuotojai dirba biure, dalį nuotoliniu būdu, taiko vis daugiau įmonių visame pasaulyje.
       2021-07-15 16:11:27

Keičiant automobilių taršos mokestį, pradedama transporto transformacija

Ateinančius penkerius metus viešojo transporto ir mikromobilumo infrastruktūros proveržiui pasiekti valstybė investuos 750 mln. eurų iš ES fondų, o 2023-2030 m. laikotarpiu savivaldybėse autobusų ir dviračių judumui plėtoti dar apie 1 mlrd. eurų sukaups Darnaus judumo fondas.
       2021-07-15 16:07:22

Ekspertai pataria: kaip suporuoti „Apple“ įrenginius su „Android“ išmaniuoju

Visi technologijų gigantės „Apple“ įrenginiai kuriami taip, kad sklandžiai ir patogiai veiktų tarpusavyje. Tačiau, ką daryti, jei turite tik vieną ar kelis šio gamintojo įrenginius ir norite juos naudoti kartu su „Android“ išmaniuoju?
       2021-07-15 16:03:22

Paskelbus mirčių statistiką – kardiologų įspėjimai

Išankstiniais Higienos instituto duomenimis, praėjusiais metais mirė 43 547 žmonės – 5 tūkst. daugiau nei užpernai. Nors COVID-19 liga figūruoja tarp keturių pagrindinių mirties priežasčių, kraujotakos sistemos ligos vis dar pirmauja.
       2021-07-15 12:32:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 102

Atlikus 8602 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 102. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-07-14 13:53:46

Piknikas gamtoje: kas vilioja vabzdžius ir kaip jų išvengti?

Piknikas gamtoje šiltuoju metų laiku vilioja ne tik žmones, bet ir saldžiamėgius vabzdžius, tokius kaip bitės, širšės ar skruzdėlės.
       2021-07-14 12:32:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 80

Atlikus 8847 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 80. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-07-13 19:30:27

3 „Bluetooth“ galimybės: perkels failus ir per nuotolį leis valdyti kompiuterį

Bevieliu ryšiu „Bluetooth“ bendraujantys įrenginiai jau nieko nebestebina – šiandien šią technologiją palaiko visi kompiuteriai, telefonai ir daugybė kitų išmaniųjų prietaisų.
       2021-07-13 11:32:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 86

Atlikus 9814 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 86. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.