iliustracija iliustracija iliustracija
iliustracija iliustracija
Naujienos

Besityčiojantieji iš eilių prie „Lidl“ – pasižiūrėkite į save

2016-06-14 14:39:04

Besityčiojantieji iš eilių prie „Lidl“ – jūs labai klystate. Pradėsiu nuo to, kad pirmiausia reikėtų gerai patiems save patyrinėti veidrodyje, prieš kritikuojant kitus. Kas labai atidžiai stebės, nustebs, kad neprošal prieš kitus purvu apipilant ir patiems reikėtų apsiprausti.

foto

Seniai koks įvykis turėjo tokį didelį atgarsį, kaip naujojo prekybos centrų tinklo Lietuvoje atidarymas. Praėjo daugiau nei savaitė, eilės vis dar netrumpėja, kaip ir diskusijos apie jas ir ką jos reiškia. Įvairiais atžvilgiais panagrinėjus tą „eilių“ reiškinį jis atskleidžia labai daug apie mūsų valstybę ir visuomenę.

Galima pagalvoti, kad lietuviams tik duok progą suformuoti eilę ir ji iš karto atsiras. Tam įtakos tikriausiai kažkuria dalimi turi ir istorinė patirtis dėl sovietmečio, tačiau tai tebūtų per paprastas reiškinio nurašymas. Milžiniškos eilės lydi ir kitų parduotuvių atidarymą visame pasaulyje: JAV, Kinijoje ir bet kur kitur. Internete įrodymų daugiau nei reikia, kai žmonės dar prieš prekybos centro atidarymą ar naujo produkto pasirodymą savaitę prieš užsiima eilę, miega gatvėse ar netgi moka pinigus kitiems, kad „palaikytų eilę“. Mano nuomone, priežastys kur kas gilesnės.

Socialinių tinklų „riteriai“ stovinčius eilėje pasitiko su patyčių ir netgi, sakyčiau, pagiežos banga ir būtent šis skirtumas tarp tų, kurie stovėjo eilėse ir tarp tų, kurie nuo jų atsižegnojo išryškino tą seniai jaučiamą atskirtį tarp visuomenės grupių.

Kaip socialinėje erdvėje pastebėjo vienas politologas, bėda ta, kad tam tikras siauras socialinis sluoksnis (pavadinkim jį „elitu“) nesupranta, kokiomis realijomis gyvena didžioji dalis Lietuvos gyventojų: per mažomis pajamomis ir per didelėmis kainomis. Kitaip sakant, būnant Maslow piramidės viršuje pagal poreikius (savęs išraiška), labai sunku suprasti, kad kažkas gyvena apatinėse pakopose (fiziologiniai poreikiai, saugumas). Dar sunkiau suprasti, kad tokių žmonių iš tiesų yra daug.

Atotrūkis tarp skirtingai gyvenančių jau taip pažengęs, kad nebesugebame suprasti, kad kažkas gyvena kitaip, blogiau, mažiau pasiturinčiai, kad kažkas neturi pasirinkimo/gabumų/žinių ir galimybių keisti darbus, uždirbti daug daugiau, galų gale, net neturi kada apie tai galvoti. Jiems šiandienos tikslas yra išgyventi, kaip nors ištempti iki kito mėnesio, kaip nors neprapulti, bet dar tuo pačiu ir padėti savo vaikams, anūkams, artimiesiems. Užuojautos tame sluoksnyje daugiau, o „elitas“ to matyti nenori.

Blogiausia ne tai, kad egzistuoja atskirtis tarp vienų ir kitų – ta atskirtis egzistavo visais laikais, visame pasaulyje: visada kas nors geriau gyveno už kitus ir tikriausiai visada taip bus, nepriklausomai nuo santvarkos. Blogiausia yra tai, kad Lietuvoje neturime absoliučiai jokio solidarumo tarp tų, kuriems gyvenime labiau pasisekė ir tarp tų, kuriems sekasi prasčiau.

Prasčiau gyvenančių yra visur: ir JAV, ir Norvegijoje, ir Šveicarijoje, ir bet kur kitur, tačiau ten neegzistuoja tokios masinės patyčios ir pagieža mažiau uždirbantiems savo buvusiems klasės draugams, kaimynams, giminaičiams – savo šalies piliečiams.

„Elitas“, „miesčionys“, „ponai“, „auksinis jaunimas“ – vadinkite, kaip norite, bendrauja tik tarpusavyje ir nebemato visos šalies, visų jos gyventojų, visų jų kasdienybės. Jeigu ir pamato – neigia realybę nurašydami viską skurdui, alkoholiui, kvailumui ar dar kam nors, bet neieško tų dalykų priežasčių, kurių pagrindinė buvo įvardinta ir metinėje Prezidentės kalboje – mažos mūsų piliečių pajamos.

„Kodėl ekonominio augimo rezultatų nesimato jų gyvenimuose?“, - klausė Prezidentė? Ir iš tiesų, kodėl?

Kodėl tiek daug kritikos pasigirsta, kai siūloma kelti minimalią algą, mažinti darbo apmokestinimą (NPD), mažinti PVM, kelti pensijas ar jas kompensuoti?

Naujo prekybos tinklo atėjimas į mūsų rinką, kurioje maisto kainos seniai pasiekusios absurdo lygį, aiškiai parodė, ką daugeliui Lietuvos žmonių reiškė galimybė sutaupyti. Prie to paties, tai ir aiškus įrodymas, kad pigesnes prekes galėjo pasiūlyti ir mūsų gamintojai bei prekybininkai, kurių „sąžiningais“ antkainiais seniai niekas nebetiki. Labai gerai, kad „užpelkėjusi“ mūsų mažmeninės prekybos rinka buvo išjudinta – jeigu dar prisidės kainų karai, kaip nutiko su telekomunikacijų rinka, bus dar geriau: kainos kris, išlošime visi. Tačiau eilės aiškiai parodė, kad ekonominiai reikalai mūsų gyventojams labai aktualūs ir svarbūs, todėl privalome padaryti viską, kad jų pajamos didėtų.

Visi žinome, kad apytiksliai trečdalis Lietuvos gyventojų gyvena žemiau skurdo ribos, daug žmonių gyvena tik šiek tiek geriau nei minimalių poreikių tenkinimo lygis – per lėtai auganti jų ekonominė situacija ir sukūrė tą atskirtį tarp „elito“ ir „paprastų“ žmonių.

Kaip politikas suprantu, kad savų rūpesčių turi visos visuomenės grupės, visi kitaip mato į ką valstybė turėtų investuoti ir kur link judėti. Normalu, kad jaunam žmogui nesuvokiama, kodėl reikėtų biudžeto pinigus „švaistyti“ pensijoms, arba kodėl gerai uždirbantis miestietis turėtų pritarti MMA didinimui, nors nemažai žmonių regionuose tai yra labai svarbus dalykas. Tačiau lygiai taip pat suprantu, kad būtent mažiausiai uždirbančių pajamų didinimas šiandien turi būti svarbiausias valstybės tikslas.

Solidarumo jausmas tarp valstybės piliečių, nepriklausomai nuo jų amžiaus, pajamų ir kitų dalykų gali padaryti stebuklus, gali uždegti visus siekti bendrų tikslų, vieni kitiems padėti ir greičiau judėti į priekį. Tačiau šnekėti apie solidarumą, bet nieko dėl jo nedaryti – beviltiškas reikalas (nors tokių „šnekėtojų“ daugiau nei reikia). Galvoti didelei daliai žmonių apie solidarumą, kai pilvas tuščias, taip pat neįmanoma. Tų, kurių pilnas pilvas – jie irgi niekada neužjaus kitokių.

Tik sumažinus atskirtį, galėsime stiprinti solidarumą, o būdami solidarūs – nedrįsime tyčiotis iš tų, kurie stovi eilėse ir gyvena prasčiau. Vietoje to, kad praeidami pro eilėse stovinčius juoktumėtės (buvo tokių atvejų), jūs sustosite ir pasiūlysite stovintiems karštą dieną vandens. Kai tai taps norma – žinosime, kad valstybė juda teisinga linkme.

Valentinas Mazuronis, Darbo partijos pirmininkas, Europos Parlamento narys

Reklama
Naujienos komentarai

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2019-11-20 14:10:42

Ką reiškia banko skyriaus uždarymas regiono miestelyje?

Ar banko skyriaus uždarymas regiono miestelyje reiškia, kad iš jo pasitraukia pats bankas? LR Seimo Biudžeto ir finansų komitetas ir Lietuvos bankas surengė konferenciją „Kuo pakeisime išeinančius bankus regionuose?“
       2019-11-20 12:43:03

Telefonų numerių istorija: kaip gavome kodą +370 ir ką reiškia 555?

Išmaniųjų telefonų eros laikais apie telefonų numerius susimąstyti tenka retai – dažniausiai juos išsaugome adresatų sąraše ir tiesiog pamirštame. Tačiau technologijų ekspertai teigia, kad jų istorija yra kupina įdomių faktų ir dalijasi keliais iš jų.
       2019-11-20 12:36:43

34 metai su „Windows“: kaip „langai“ pakeitė kompiuterių pasaulio istoriją

Populiariausia kompiuteriams skirta operacinė sistema „Windows“ šiandien švenčia savo 34-ąjį gimtadienį. Paminėdami šią sukaktį kviečiame prisiminti, kaip ši operacinė sistema augo, kokių naujovių pasiūlė žmonėms ir ko galime tikėtis ateityje.
       2019-11-20 12:33:29

Tyrimas: 7 iš 10 lietuvių yra nepatenkinti savo būstu

Lietuvoje net 70 proc. gyventojų netenkina jų dabartinis būstas. Tokią statistiką atskleidė nekilnojamojo turto vystymo bendrovės „Build Me“ užsakymu atliktas reprezentatyvus šalies gyventojų tyrimas.
       2019-11-20 12:28:07

Mokotės naujos kalbos? Būdai palengvinsiantys procesą

Šiuo metu pasaulyje yra kalbama daugiau nei 6,5 tūkst. kalbomis, o 2 tūkst. iš jų kalba vos daugiau nei tūkstantis gyventojų. Mokėti dar vieną papildomą kalbą visada pravers tiek keliaujant, tiek pristatant save darbo pokalbyje.
       2019-11-19 09:09:18

Atostogų įpročiai pasikeitė: šį spalį keliavusių į užsienį – daugiau nei liepą

Lietuvos žmonės šių metų rudenį pakeitė atostogavimo įpročius – keliaujančių į užsienį spalį buvo daugiau nei liepos mėnesį. Draudikai suskaičiavo, kad spalį užsienio kelionėse patirtos žalos ne tik aplenkė populiariausio atostogų mėnesio – liepos – skaičius, tačiau ir 35 proc. viršijo kasmetinį spalio mėnesio vidurkį.
       2019-11-19 09:07:06

Penki patarimai, kaip sąskaitas apmokėti laiku

Laiku apmokamos sąskaitos – svarbus finansinės gerovės aspektas. Ir jas lemia ne tik tai, kiek pajamų gaunate, bet svarbiausia – kaip jas valdote. Žinodami, kada turi būti apmokėtos sąskaitos, ir tai atlikdami iki nustatyto termino, ne tik išvengsite streso, bet ir sutaupysite pinigų.
       2019-11-18 16:01:23

Trečdalis lietuvių išsiverstų tik su skaitmeniniu banku

Maždaug kas trečias (31 proc.) šalies gyventojas jau dabar būtų pasirengęs naudotis vien tik skaitmeninio banko paslaugomis, parodė „Swedbank“ užsakymu atlikta Baltijos šalių gyventojų apklausa.
       2019-11-18 15:55:03

Kauniečių pasitenkinimas miesto viešuoju transportu auga

Atsinaujinantis Kauno viešojo transporto parkas, patogesnis atsiskaitymas už keliones ir auganti paslaugų kokybė sulaukia pozityvių vertinimų. Tai paaiškėjo spalio mėnesį atlikus kasmetinę viešojo transporto keleivių apklausą.
       2019-11-18 15:37:45

Reikalavimas fiksuoti darbo laiką: vienoms įmonėms trukdo, o kitoms padeda?

Nuo gegužės mėnesio visi Europos Sąjungos darbdaviai yra įpareigoti vesti darbo apskaitą. Ne vienai įmonei šis reikalavimas kelia galvos skausmą, mat ribotus išteklius tenka aukoti dar vienai pašalinei užduočiai.
       2019-11-18 15:34:21

Vaistininkai sunerimę – antibiotikų vartojame pernelyg daug

Antibiotikai padėjo suvaldyti daugybę iki tol sunkiai gydytų ligų, tačiau šiandien pasaulis susiduria su nauju iššūkiu – augančiu bakterijų atsparumu, tam įtakos turi neteisingas antibiotikų vartojimas.
       2019-11-18 15:31:19

Kiek turime laiko kol savižudybės persikels į darbo vietas

Savižudybės yra opi, tačiau tokia nemaloni tema, kad tiek darbo, tiek namų aplinkoje įnirtingai stengiamasi neigti, kad ji egzistuoja. Tuo pačiu metu, remiantis Valstybinio psichikos sveikatos centro statistikos pateiktais duomenimis rodikliai yra grėsmingi.
       2019-11-18 15:24:33

Kaip prižiūrėti dyzelinių automobilių ekologines sistemas?

Dyzelinis automobilis su įdiegtomis ir tinkamai veikiančiomis išmetamųjų dujų neutralizavimo sistemomis, palyginus su benzinu veikiančiu automobiliu, yra ne tik taupesnis, bet ir nenusileidžia ekologiniais rodikliais, o CO2 emisija yra mažesnė – tai patvirtino Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) mokslininkų atliktas tyrimas.
       2019-11-15 15:55:56

Antibiotikas – ne saldainis. Didžiausios jų vartojimo klaidos

Kaip dažnai vartojate antibiotikus? Jų griebiatės tik kraštutiniu atveju ar vos peršalus ir užgulus nosiai? Specialistai įspėja: antibiotikai – ne saldainiai, tad jų vartojimas turi būti teisingas. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) skambina pavojaus varpaus dėl mikroorganizmų atsparumo antibiotikams.
       2019-11-15 10:28:21

„Rail Baltica“ vizija: sujungti skrydžius su traukinių transportu

2019 m. lapkričio 13 d., už „Rail Baltica“ projektą atsakinga įmonė „RB Rail AS“ pristatė tyrimą, kuriame įvertintos pagrindinės oro uostų keleivių srautų integravimo į greitųjų traukinių tinklą „Rail Baltica“ ypatybės ir reikalavimai.
       2019-11-15 10:23:10

Socialiniai įgūdžiai ar socialiniai tinklai: kur pranašesnė jaunoji Z karta?

Išskirtinai nei kitos, nuo vaikystės internetą pažįstanti Z karta naršymui internete skiria daugiausiai laiko. „Instagram story“, „live“ filmavimas ir virtualūs draugai šiuolaikiniam jaunimui yra neatsiejama gyvenimo dalis. Kaip socialinė medija pakeitė jaunimo bendravimo įpročius ir pasaulio suvokimą?
       2019-11-15 10:14:06

5 patarimai, kaip telefonu padaryti kokybiškas nuotraukas tamsiu paros metu

Vienas svarbiausių dalykų šiandien – gražiai fotografuoti, nes socialiniai tinklai patys sėkmingomis nuotraukomis nepasidalins. Dieną tai padaryti nesunku, o kaip kokybiškus kadrus išgauti tamsiu paros metu? Net ir turint naktį gerai fotografuojantį telefoną, jūsų kadrai gali nepavykti.
       2019-11-15 10:08:16

Vilniuje „išdygo“ Agnės Kišonaitės instaliacija „Cukrinė širdis“

Ketvirtadienį, Pasaulinę diabeto dieną, sostinės Odminių skvere pristatyta menininkės Agnės Kišonaitės sukurta instaliacija „Cukrinė širdis“. Pustrečio metro aukščio raudoną širdies formos karkasinę konstrukciją menininkė užpildė kraujotakos sistemą primenančiais raizginiais iš tuščių ar cukrumi užpildytų stiklo konteinerių.
       2019-11-15 09:35:52

Europarlamentaras Liudas Mažylis: GMO ant Europos stalo, ką valgysime rytoj?

Globalizacija, didėjanti populiacija, klimato kaita, chemiškai apdorotas maistas ir kiti iššūkiai yra taip vieni su kitais susipynę, kad net primena gerą ryžių mišrainę. Ir ją miniu ne atsitiktinai, nes tiek išvardinti iššūkiai, tiek ryžių mišrainėje randami kukurūzai yra susiję su viena, daugeliui iki galo taip ir nesuprantama, Genetiškai modifikuotų organizmų (GMO) tema.
       2019-11-15 09:07:55

Gydytojos patarimas vyrams: sveikatai saugoti pasitelkite technologijas

Nors vis dar vyrauja nuostata, kad vyrai sveikata rūpinasi mažiau, nei moterys, gydytoja Martyna Karklytė teigia, jog taip nebėra – jie vis didesnį dėmesį skiria fiziniam aktyvumui, sveikai mitybai, kokybiškam miegui bei kovai su stresu.
       2019-11-15 09:07:55

Temperatūros svarba miegui – kaip atvėsinti kūną naktimis?

Įvairių tyrimų ir stebėjimų dėka šiandien žinome, kad mūsų miegui įtaką daro daugybė įvairių vidinių bei išorinių veiksnių. Tai – teisingas miego ritmas, miegojimo ciklai, čiužinys ir net miegamojo aplinka. Vis dėlto, veiksnys, kurį savo kūnų jaučiame ir identifikuoti galime kiekvienas yra temperatūra.
       2019-11-14 19:34:18

Robotai logistikos versle: kaip ši sfera atrodys po dešimties metų?

Jau ne vieną dešimtmetį viešoje erdvėje sklandančios prognozės, kad žmogaus darbo jėgą pakeis robotai, neaplenkia ir logistikos bei siuntų verslų. Tačiau į duris besibeldžiančio mechaninio kurjerio neturime nei dabar, nei, panašu, sulauksime artimiausioje ateityje.
       2019-11-13 20:15:55

Ateities darbo rinka: kaip keičiasi mūsų įpročiai?

Spėjama, kad ateityje daugiau nei 75 mln. darbo vietų išnyks dėl galimybių technines užduotis perleisti robotams. Žinoma, dirbtiniam intelektui prilygti žmogaus kritiniam ir kūrybiniam mąstymui dar prireiks daug laiko, tad robotai tikrai neužvaldys visos darbo rinkos.
       2019-11-13 20:09:31

Ar elektroninė prekyba pakeis fizines parduotuves?

Prireikus naujų batų, šviestuvo ar televizoriaus, vis retesnis šių prekių ieškoti važiuoja į fizines parduotuves, kai jas nusipirkti galima vos keliais mygtukų paspaudimais. Maža to, pastaraisiais metais internetinė prekyba išsiplėtė ir į greito apyvartumo prekių – maisto produktų, gėrimų, kasdienių buities ir higienos reikmenų – sektorių.
       2019-11-12 12:40:49

„Toksika“ pradėjo saugiai deginti Alytaus gaisravietėje surenkamas atliekas

Penktadienį Alytaus gaisravietėje pradėjusi degėsių surinkimo darbus, šiandien „Toksika“ jau daugiau nei parą saugiai degina surinktas pavojingąsias atliekas. Į „Toksikos“ padalinį Šiaulių rajone atvežtos pavojingosios atliekos – metalinių, tekstilinių kordų atliekos su gumos ir degėsių likučiais – deginamos specialiame „Toksikos“ pavojingųjų atliekų utilizavimui skirtame įrenginyje.
       2019-11-12 12:25:11

Technologijos mokslų daktarė: nebijokite siekti to, ko norite jūs

Akvilė Zabiliūtė-Karaliūnė – technologijos mokslų daktarė, Vilniaus universiteto (VU) Fizikos fakulteto Fotonikos ir nanotechnologijų institute atliekanti įvairiausius su apšvietimu susijusius tyrimus, kurianti ir tobulinanti naujus apšvietimo šaltinius, skirtus ir menui, ir medicinai.
       2019-11-12 12:02:33

5 skaitmeninės rinkodaros tendencijos 2020 m.: kas naujo ir kas – seno?

Metų pabaigai artėjant skaitmeninės rinkodaros ekspertai dalijasi 2020 metų prognozėmis. Kaip keisis mūsų interneto vartojimo įpročiai ir kokios penkios pagrindinės tendencijos kitais metais stiprės? Pasirenkime garso, emocijų, prekių ženklų balsų, dirbtinio intelekto ir iš rankų nepaleidžiamo išmaniojo telefono metams.
       2019-11-12 10:59:30

Didžiausias pasaulyje kelionių organizatorius: „Lietuvos rinkos laukia pokyčiai

Įnirtingos konkurencijos sąlygomis gyvenančio šalies turizmo sektoriaus laukia permainos. Į Lietuvą įžengęs stambiausias pasaulio kelionių organizatorius TUI tvirtina – žvalgytuvės baigtos, atėjo metas plėtrai.
       2019-11-12 09:30:10

Rozetėse palikti elektros prietaisai namus gali paversti pelenais

Rozetėse palikti šildytuvai bei krovikliai ar pažeisti įvairių prietaisų laidai – nemažos dalies Lietuvos žmonių kasdienybė, kuri dažniausiai jiems neatrodo rizikinga. Tačiau ekspertai įspėja, kad tokie kasdieniniai įpročiai ar netikėti elektros gedimai gali baigtis dideliais finansiniais nuostoliais bei netgi tragiškomis pasekmėmis.
       2019-11-12 09:26:45

„Avitela“ ir „Elektromarkt“ sandoris: išliks atskiri prekės ženklai

25 metus veikianti prekybos buitine technika ir elektronika bendrovė „Avitelos prekyba“ įsigijo kitą rinkos žaidėją – įmonę „GV Group“, valdančią „Elektromarkt“ parduotuves. Po įsigijimo, „Elektromarkt“ tampa „Avitelos“ įmonių grupės dalimi, tačiau išliks kaip du atskiri prekės ženklai.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.
Reklama