Naujienos

Pirmoji banko kortelė: kada geriausia atidaryti vaiko sąskaitą?

2021-09-02 08:18:12

Vis dažniau pastebima, kad tėvai savo atžaloms duoda dalį vaiko pinigų ir leidžia juos tvarkyti savarankiškai. Tokiu būdu siekiama ugdyti vaikų finansinį raštingumą – mokyti taupyti ir atsakingai leisti pinigus.

Pasak specialistų, ši praktika yra sveikintina, nes vaikas nuo mažens ugdomas tvarkyti finansus savarankiškai. Tačiau tėvams dažnai iškyla klausimas ar atžalai reikia atidaryti banko sąskaitą? Nuo kokio amžiaus vaikui rekomenduojama turėti savo banko kortelę?

Šiaulių banko kasdienės bankininkystės direktorius Andrius Kamarauskas teigia, kad vaiko finansinius įgūdžius derėtų ugdyti nuo mažų dienų. „Mokėjimo sąskaitą vaikui galima atidaryti nuo gimimo, tai gali būti vienas iš taupymo vaiko ateičiai būdų, kai vaiko pinigai yra kaupiami vaiko vardu atidarytoje sąskaitoje. Mokėjimo kortelę galima išduoti nuo 7 metų. Iki sulaukiant 14 metų, sąskaitai tvarkyti reikės suaugusiųjų priežiūros. 14–18 metų nepilnamečiai gali patys disponuoti savo sąskaitos lėšomis su vieno iš tėvų, įtėvių ar globėjų sutikimu“, – sako jis.

Kuo anksčiau – tuo geriau

Vaikystė yra puikus laikas pradėti ugdyti suvokimą apie pinigus ir jų reikšmę, tėvų rodomas pavyzdys formuoja vaiko suvokimą apie finansus. Kuo ankščiau pradedama ugdyti vaiko finansinį raštingumą, tuo geriau jam su pinigais seksis ateityje. Mokyti vaikus apie finansus yra nemenkas iššūkis, tačiau tam gali padėti banko kortelės naudojimas ir banko sąskaitos atidarymas.

„Dažniausiai nuo 11-12 metų vaikams tėvai atidaro banko sąskaitą, susietą su mokėjimo kortele ir vaiko pinigus perveda tiesiogiai į vaiko vardu atidarytą sąskaitą. Svarbu, kad esant šiam pokyčiui, pereinant iš taupymo į skatinimą atsakingai leisti, tėvai neskubėtų ir sutaupytų pinigų iškarto nepervestų į vaiko sąskaitą, nes vaikas kartais dar būna nepasiruošęs didesnei sumai, išlaidos gali būti ir neracionalios“, – pataria Šiaulių banko specialistas.

Atidarius banko sąskaitą ir banko kortelę – pinigų valdymas perkeliamas į kitą lygį. Taip atžala ruošiama susitvarkyti su didesnėmis atsakomybėmis ir sumomis ateityje. Taip pat vaikui galima skirti didesnę sumą kišenpinigių ir stebėti kaip jam su ja sekasi taupyti ar planuoti išlaidas. A. Kamarauskas pataria pradėti nuo mėnesinių įplaukų pervedimo – tada reiktų stebėti kaip vaikui sekasi elgtis su pinigais.

Asmeninė finansinė patirtis

Tačiau, kad ir kaip pasitikite savo atžala, reikėtų nepamiršti, kad finansinė atsakomybė vaikams yra naujas potyris – tokiu atveju į pagalbą telkiamasi limitus. Šiaulių banko specialistas pataria, kad vaiko kortelės dienos limitas turėtų būti bent savaitės laiko kišenpinigiai. Vaikams reikia paaiškinti kam skirti šie pinigai, papasakoti apie galimybę juos sutaupyti ir kokie taupymo privalumai.

„Reikėtų nepersistengti kontroliuojant atžalos išlaidas – turėti savų pinigų ir leisti juos taip, kaip nori ir išmanai, ir yra asmeninė finansinė patirtis, iš kurios vaikas mokosi finansinio raštingumo. Konkretų limitą galite skirti atsižvelgdami į vaiko brandą ir poreikius bei savo šeimos finansines galimybes. Taip pat galima taikyti limitus ir pagal operacijos tipą, kaip pvz., riboti pirkimus internete, siekiant tiek apsaugoti vaiko lėšas, tiek pripratinti jį ir saugiai jas leisti internetinėje erdvėje“ , – pataria Šiaulių banko ekspertas.

Tėvai gali jungtis prie vaiko interneto banko ir valdyti sąskaitą iki kol jam sukanka 18 metų, vėliau šią teisę praranda. Daugeliui tėvų iškyla dilema ar leisti nepilnametei atžalai jungtis prie internetinės bankininkystė ir valdyti savo sąskaitą. Šiaulių banko specialistas teigia, kad tai gera praktika, tačiau reikėtų atkreipti vaikų dėmesį į saugumą. Pradžioje prie elektroninės bankininkystės reikėtų prisijungti kartu su vaiku ir paaiškinti saugumo elementus – kaip saugiai prisijungti ir atsijungti, prisijungimo duomenis saugoti kaip savo piniginę.

„Operacijoms internetu taip pat galima nustatyti limitus ir juos didinti kartu su vaiko branda. Tarkime, pradžioje galima nustatyti, kad prisijungęs prie interneto banko vaikas galėtų tik stebėti sąskaitoje vykstančias operacijas, o vėliau leisti atlikti ir mokėjimus, pradedant nuo mokėjimo kortelės naudojimo iki apsipirkimo interneto parduotuvėse“, – sako A. Kamarauskas.

Svarbiausia – individualumas

Atidaryti sąskaitą atžaloms, turėti nuosavą, dar kitoje taupyti – galima pasimesti tarp banko sąskaitų ir jų poreikio. Šiaulių banko ekspertas teigia, jog racionaliausia praktika, kai kiekvienas narys šeimoje turi atskirą banko sąskaitą ir debeto mokėjimo kortelę. Tačiau kiekviena šeima individualiai turėtų įvertinti savo poreikius ir apsispręsti dėl kortelių kiekio. Specialistas taip pat rekomenduoja turėti bent vieną taupymui skirtą sąskaitą.

„Įvairius finansų valdymo variantus galima derinti pagal individualius kiekvienos šeimos poreikius. Pavyzdžiui, šeima gali valdyti savo biudžetą kartu, turint tik vieną bendrą sąskaitą ir kelias jai priskirtas mokėjimo korteles. Kiekvienu atveju reikia atsižvelgti į savo šeimos biudžeto planavimo ir valdymo kasdienes praktikas. Biudžeto tvarkymo būdų yra įvairių, o esant klausimų dėl galimų sprendimų ar šeimos finansų valdymo galimybių, reikėtų kreiptis į banko specialistus konsultacijai – jie padės rasti geriausią variantą“, – sako Šiaulių banko specialistas A. Kamarauskas.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2021-09-24 13:31:18

„Windows 11“ jau čia pat: kaip ją gauti ir ko verta laukti?

Naujoji „Microsoft“ operacinė sistema „Windows 11“ bus išleista jau spalio 5 dieną – nuo tada ją galės įsidiegti pirmieji žmonės, turintys šiai operacinei sistemai pritaikytus ir su ja suderinamus įrenginius, o vėliau atnaujinimas bus siūlomas vis platesniam ratui vartotojų.
       2021-09-24 12:54:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1464

Atlikus 26640 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1464. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-09-24 10:53:51

Blynų gidas: kaip kepti ir kokius ingredientus naudoti?

Blynai gali būti valgomi pusryčiams, pietums ir vakarienei. Viskas priklauso nuo jų sudėtinių dalių ir paruošimo būdų. Kai kuriose šalyse jie taip mėgstami, kad net turi savo nacionalines dienas, pavyzdžiui, rugsėjo 26-oji JAV yra nacionalinė blynų diena.
       2021-09-24 07:04:21

Pusryčiai vyturiams ir pelėdoms: 5 neįprasti sumuštinių receptai

Nors visi dieną pradedame ir pusryčiaujame skirtingu laiku, tačiau pagrindinis pusryčių tikslas – energija, kurios kasdien reikia darbe ar pamokų bei paskaitų metu.
       2021-09-24 06:54:28

Grybavimo čempionas atsakė, ar šį savaitgalį dar verta ruoštis į mišką

Įsivyraujant nepastoviems rudeniškiems orams grybavimo teikiamo malonumo ir naudų nereikėtų pamiršti. Grybavimo čempionatas ir grybautojų asociacijos įkūrėjas Vytenis Daugudis tikina – nors orai kiek atvėso, grybų miškuose tikrai netrūksta.
       2021-09-24 06:35:08

Kaip atpažinti, ar dirbate palaikančioje komandoje

Dirbdami profesionalioje ir vieningoje komandoje – jaučiame malonumą, galime tobulėti. Komandiškumas yra ir viena iš svarbiausių „Lidl Lietuva“ vertybių, kuri padeda kurti pagarba ir pasitikėjimu grįstą vidinę kultūrą.
       2021-09-24 06:27:10

Lietuva ir Lenkija netoleruos nelegalaus sienos kirtimo

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė, Vilniuje vyksiančio Lietuvos ir Lenkijos tarpvyriausybinės bendradarbiavimo per sieną komisijos posėdžio išvakarėse, susitiko su Lietuvoje viešinčiu Lenkijos vidaus reikalų ir administracijos ministerijos valstybės sekretoriumi Bartoszu Grodeckiu.
       2021-09-24 06:18:40

Kova prieš pūsles ant kojų – kaip jų išvengti ir pagreitinti gijimą?

Daugeliui yra tekę susidurti su pūsle – nuo trinties atsiradusiu skaidraus, vandeningo skysčio pripildytu „maišeliu“, kuris yra organizmo atsakas į odos pažeidimą.
       2021-09-23 14:48:23

Kaip apsaugoti savo telefoną ir suvaldyti duomenų saugumo rizikas?

Kibernetinis saugumas – šią savaitę bene karščiausia naujiena Lietuvoje, sulaukusi ir tarptautinės žiniasklaidos dėmesio. Technologijų ekspertai primena, kaip saugiai naudoti savo įrenginius, kad galėtumėte būtumėte ramūs dėl juose esančios jautrios ir vertingos informacijos.
       2021-09-23 12:21:56

Desertai iš daržovių: konditeris papasakojo, kaip tokius pasigaminti

Gausus daržovių derlius skatina gaminti gardžiausius patiekalus. Ir nors iš rudens teikiamų daržovių dažniausiai gaminame įvairius garnyrus prie mėsos ar žuvies patiekalų, iš jų galima paruošti ir puikius sveikuoliškus desertus, kurie nustebins originaliu skoniu.
       2021-09-23 11:54:00

REKORDAS. Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1486

Atlikus 24046 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1486. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-09-23 09:50:30

Gyventi šiltai ar šalti? Ką tai reiškia?

Pastarosiomis dienomis viešojoje ir socialinėje erdvėje gausu diskusijų: „šildyti ar taupyti?“. Žmones baugina brangstanti energija, tačiau pamirštama, kad tai žiemos mėnesių prognozė.
       2021-09-23 09:06:37

Paspirtukas ir dviratis – dažniausios paauglių nelaimių kelyje priežastys

Po karantino į mokyklas grįžę vaikai vėl gali su draugais bendrauti ir mokytis gyvai. Taip pat turi daugiau laisvės po pamokų, eina į būrelius ir užsiima kita veikla.
       2021-09-23 08:58:09

Pirmasis „Android“: kaip neišvaizdus telefonas sukėlė revoliuciją?

Lygiai prieš 13 metų, rugsėjo 23-ąją, pasauliui buvo pristatytas išmanusis „HTC Dream“. Šis sunkokas ir kritikų dėl nuobodaus dizaino peiktas telefonas vis tik pateko į istoriją – būtent jame buvo pirmą kartą įdiegta dabar populiariausia pasaulyje „Android“ operacinė sistema.
       2021-09-23 08:22:50

Automobilių poreikių šalies gyventojų biudžetas savarankiškai neatlaiko

Solidus mūsų šalies lengvųjų automobilių parko amžius verčia vairuotojus skolintis naujos transporto priemonės įsigijimui, neretai skolinamasi ir jau turimos remontui.
       2021-09-23 08:17:08

Stotingi, skanūs ir sveiki: rudens derliaus karaliais tituluojami moliūgai

Jei rudenį būtų paskelbti šviežio sezono derliaus karaliaus rinkimai, tapti vienu rimčiausių kandidatų į sostą neabejotinai pretenduotų moliūgas.
       2021-09-23 08:13:53

5 dalykai, į kuriuos verta atkreipti dėmesį prieš pradedant kaupti pensijai

Apie orią senatvę, kurioje gaunama pensija sudarytų galimybę gyventi patogiai ir mėgautis užtarnautu poilsiu, pagalvoja kiekvienas. Tačiau imtis veiksmų siekiant tai užsitikrinti pasiryžta ne visi, nes dažniausiai žmonės nežino, nuo ko pradėti.
       2021-09-23 07:09:09

5 patarimai tėvams: kaip palaikyti paauglių pasitikėjimą savimi?

Paauglystė – tai didelių ir sudėtingų pokyčių laikotarpis, kai iš vaiko tampama suaugusiuoju. Šiame laikotarpyje žmogus keičiasi tiek fiziškai, tiek emociškai, keičiasi jo poreikiai, savęs suvokimas, bendravimas, saviraiška ir pasitikėjimo savimi jausmas.
       2021-09-22 16:54:00

REKORDAS. Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1402

Atlikus 25163 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1402. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-09-22 09:18:18

M. Dubnikovas: šaltasis sezonas tolygus elektros sezonui – kainų augimą pajusime

Didmeninėms elektros kainoms pastaruoju metu mušant dešimtmečio rekordus, artėjantis šaltasis sezonas ir laukiantis elektros bei kitų energetinių išteklių vartojimo pikas neleidžia tikėtis, kad jos galėtų pasukti žemyn.
       2021-09-22 09:01:41

Rudens makiažo tendencijos – tvarumas, mėlyni šešėliai ir 60-ųjų nuotaika

Vasarą dekoratyvinę kosmetiką keičia saulė, tačiau atvėsus orams, norisi natūralų grožį paryškinti kosmetikos priemonėmis.
       2021-09-22 08:46:08

Vaistų efektyvumas – kiek jis priklauso nuo to, kada ir kaip geriame vaistus?

Reikia išgerti vaistus, tačiau po ranka neturite vandens, tad juos tiesiog sukramtote ar užsigeriate sultimis? Vienu metu išgeriate skirtingus vaistus, skirtus vartoti prieš valgį ir po jo?
       2021-09-22 06:08:22

Darbiniai ginčai peržengė ribą? Prieš teismą, išbandyti siūlo mediaciją

Kaip šaukštas deguto sugadina statinę medaus, taip ir konfliktas, kilęs darbe, gali rimtai apkartinti karjerą.
       2021-09-22 06:00:55

Investuotojų akys krypsta į mažiausios kvadratūros NT

Rinkos analitikai kalba apie aukso amžių sostinės NT rinkoje. Tiesa, išaugusios būsto kainos užduoda daug klausimų ne tik svajojantiems apie pirmąjį būstą, bet ir investuotojams.
       2021-09-22 05:54:21

Lietuvos kiaulininkystės krizė nesibaigia, tik gilėja

Nepaisant kiaulininkystės sektoriui suteiktos paramos neigiamoms covid-19 pasekmėms amortizuoti, Lietuvos kiaulininkystės sektoriuje situacija iš esmės nepakito ir išlieka labai įtempta.
       2021-09-21 18:43:57

Ekspertas perspėja: sunkūs vilkikų gedimai kartais nutinka ir dėl noro sutaupyti

Kiekvienas Europos ir Lietuvos keliais riedantis vilkikas jo savininkui yra didžiulė investicija. Visgi kartais vadovaujamasi klaidinga prielaida, jog kol transporto priemonė važiuoja – viskas gerai, ir per mažai dėmesio skiriama reguliariai jos priežiūrai.
       2021-09-21 15:54:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1155

Atlikus 25086 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1155. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-09-21 15:37:31

Saldesnis už morką ir maistingas kaip bulvė – kas?

Jeigu kas paklaustų, kokias žinote populiariausias šaknines daržoves, didelė tikimybė, kad pastarnoko šiame sąraše nebūtų. Deja, bet kažkuriuo metu ši lietuviams anksčiau gerai pažįstama daržovė buvo primiršta, kaip ir ropės.
       2021-09-21 09:48:46

5 pamokos, padėsiančios išugdyti finansiškai raštingą vaiką

Tyrimai rodo, kad pinigų stygiaus problemos Lietuvoje pastaraisiais metais padažnėjo tėvams, gyvenantiems su vaikais iki 18 metų. Šią problemą lemia prastas tėvų indėlis į vaikų mokymą apie finansus.
       2021-09-21 09:10:53

Vaistinės: automobilyje pasilikę vyrai vaistų jiems pirkti siunčia moteris

Statistika rodo, kad Lietuvos vyrai gyvena net dešimt metų trumpiau nei moterys, tačiau apie savo sveikatą jie vis dar dažnai drovisi šnekėtis su farmacijos specialistais, gydytojais ir neretai – net savo artimiausiais žmonėmis.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.