Naujienos

Preliminarios būsto pirkimo-pardavimo sutarties pasirašymas: ką būtina žinoti

2021-09-10 07:44:58

Gyvenamojo nekilnojamojo turto (NT) pirkimas – iš keleto svarbių etapų susidedantis procesas. Tam, kad ši patirtis klostytųsi kuo sklandžiau, verta išsamiai susipažinti su esminėmis jo dalimis, kaip preliminarios būsto pirkimo-pardavimo sutarties pasirašymas.

Ką apie šią sutartį verta žinoti iš anksto, komentuoja Edita Gudauskienė, NT plėtros bendrovės „Omberg“ pardavimų ir klientų patirčių vadovė.

Būsto pardavimo sandoriai susideda iš keleto svarbių, išankstinio pasiruošimo ir žinių reikalaujančių stadijų, susijusių su kelių sutarčių pasirašymu.

„Būsto įsigijimas – labai atsakingas žingsnis, todėl, įsigilinę ir įsivertinę atskirus šio proceso etapus, ne tik jausitės kur kas ramesni ir labiau užtikrinti, bet ir pamatysite, kad nerimauti neverta. Išsirinkus trokštamą būstą, pirmasis esminis žingsnis yra preliminarios pirkimo-pardavimo sutarties sudarymas“, – pasakoja E. Gudauskienė.

Preliminari sutartis pasirašoma tada, kai klientas priima sprendimą įsigyti būstą. Jei klientui reikia daugiau laiko apsispręsti, plėtotojai paprastai suteikia galimybę nemokamai rezervuoti butą 3–5 dienoms. Tokiu būdu pirkėjas gali neskubėdamas įvertinti planuojamą įsigyti turtą bei priimti sprendimą.

„Paprastai tariant, preliminari sutartis yra abiejų šalių susitarimas ir įsipareigojimas pagal sutartas sąlygas vėliau sudaryti pagrindinę notarinę sutartį. Todėl svarbu atsiminti, kad preliminari sutartis dar nepažymi turto perleidimo, o veikiau įtvirtina sutarimą tai padaryti ateityje“, – komentuoja „Omberg“ ekspertė.

Verta nepamiršti, kad nors preliminari sutartis netvirtinama pas notarą, ji turi tokią pačią juridinę galią ir dėl to įpareigoja abi šalis laikytis joje nurodytų sąlygų.

Sutartyje atkreipkite dėmesį į nurodytus perkamo būsto duomenis

Preliminarioje būsto pirkimo-pardavimo sutartyje nurodomi perkamo būsto ir papildomo turto, tokio kaip parkavimo vieta ir sandėliukas, duomenys: kaina, plotas, būsimo atsiskaitymo tvarka ir garantijos. Taip pat joje apibrėžiamos abiejų šalių teisės ir pareigos, būsto apžiūros tvarka, galimi sutarties pakeitimai.

„Ypač rekomenduočiau atkreipti dėmesį į būsto paskirtį ir perdavimo pirkėjui terminus, vieno kvadrato ir bendrą turto kainą. Jei jos mokėjimo terminas bendru susitarimu skaidomas į atskirus mokėjimus, peržiūrėkite ir tikslius tarpinius terminus, mokėjimų dydžius“, – pataria E. Gudauskienė.

Prie preliminariosios sutarties paprastai pridedami tokie priedai kaip buto planas, paties buto apdailos aprašymai, padedantys pirkėjui aiškiai suprasti, kokį turtą jis ruošiasi įsigyti.

„Preliminariai sutarčiai ypač svarbūs perkamo turto aprašymų tikslumas ir detalumas, kuriuos užtikrins aukštų kokybės standartų besilaikantys pardavėjai. Nepamirškite patys atidžiai peržiūrėti ir įvertinti visas jos dalis ir nurodytus duomenis. Profesionalūs plėtotojai pasiūlys kartu atidžiai peržiūrėti sutartį ir iškart atsakyti į visus kylančius klausimus. Tvirtai žinodami, su kokiomis sąlygomis sutinkate, galėsite jaustis užtikrinti, kad tolimesnis procesas vyks sklandžiai“, – patikina NT įsigijimo ekspertė.

Preliminari sutartis leidžia tęsti būsto įsigijimo procesą

Preliminari pirkimo-pardavimo sutartis įsigalioja pervedus sutartą įmoką, paprastai siekiančią porą tūkstančių eurų. Vėliau, iki pagrindinio sandorio sudarymo pirkėjas pagal laisvai su plėtotoju derinamą grafiką sumoka avansą, dažniausiai siekiantį 10–15 proc. turto vertės.

„Jeigu būstą įsigyjate kreditu, būtent po preliminarios sutarties įsigaliojimo bankas gali suformuoti jums būsto paskolos pasiūlymą. Taip pat šiame etape gali būti pasirašoma kredito sutartis, kurioje įtvirtinamos visos ilguoju laikotarpiu galiojančios paskolos sąlygos bei banko palūkanų marža. Tada jūs kaip pirkėjas jau būsite užtikrintas, kad būstą galėsite įsigyti su paskola. Jeigu visgi paskolos pasiūlymo gauti nepavyksta, preliminarioje sutartyje nurodoma, kad tokiu atveju ją galima nutraukti“, – komentuoja E. Gudauskienė.

Prieš pat užbaigiant statybas (jeigu namas yra statomas) arba sutartą dieną (jeigu namas jau pastatytas), klientas atvyksta priimti preliminarioje pirkimo-pardavimo sutartyje atliktų darbų – pasirašyti turto apžiūros akto.

„Pasirašydami turto apžiūros aktą jūs patvirtinate, kad plėtotojas įvykdė visus įsipareigojimus, numatytus preliminarioje pirkimo-pardavimo sutartyje. Po to klientui pateikiama informacija, svarbi toliau įrenginėjant butą, tokia kaip rangovų sąrašas, įrengimo taisyklės. Tačiau svarbiausia, kad šiame etape klientas jau pakviečiamas pasirašyti pagrindinę notarinę būsto pirkimo-pardavimo sutartį“, – pasakoja E. Gudauskienė.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2021-09-24 13:31:18

„Windows 11“ jau čia pat: kaip ją gauti ir ko verta laukti?

Naujoji „Microsoft“ operacinė sistema „Windows 11“ bus išleista jau spalio 5 dieną – nuo tada ją galės įsidiegti pirmieji žmonės, turintys šiai operacinei sistemai pritaikytus ir su ja suderinamus įrenginius, o vėliau atnaujinimas bus siūlomas vis platesniam ratui vartotojų.
       2021-09-24 12:54:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1464

Atlikus 26640 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1464. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-09-24 10:53:51

Blynų gidas: kaip kepti ir kokius ingredientus naudoti?

Blynai gali būti valgomi pusryčiams, pietums ir vakarienei. Viskas priklauso nuo jų sudėtinių dalių ir paruošimo būdų. Kai kuriose šalyse jie taip mėgstami, kad net turi savo nacionalines dienas, pavyzdžiui, rugsėjo 26-oji JAV yra nacionalinė blynų diena.
       2021-09-24 07:04:21

Pusryčiai vyturiams ir pelėdoms: 5 neįprasti sumuštinių receptai

Nors visi dieną pradedame ir pusryčiaujame skirtingu laiku, tačiau pagrindinis pusryčių tikslas – energija, kurios kasdien reikia darbe ar pamokų bei paskaitų metu.
       2021-09-24 06:54:28

Grybavimo čempionas atsakė, ar šį savaitgalį dar verta ruoštis į mišką

Įsivyraujant nepastoviems rudeniškiems orams grybavimo teikiamo malonumo ir naudų nereikėtų pamiršti. Grybavimo čempionatas ir grybautojų asociacijos įkūrėjas Vytenis Daugudis tikina – nors orai kiek atvėso, grybų miškuose tikrai netrūksta.
       2021-09-24 06:35:08

Kaip atpažinti, ar dirbate palaikančioje komandoje

Dirbdami profesionalioje ir vieningoje komandoje – jaučiame malonumą, galime tobulėti. Komandiškumas yra ir viena iš svarbiausių „Lidl Lietuva“ vertybių, kuri padeda kurti pagarba ir pasitikėjimu grįstą vidinę kultūrą.
       2021-09-24 06:27:10

Lietuva ir Lenkija netoleruos nelegalaus sienos kirtimo

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė, Vilniuje vyksiančio Lietuvos ir Lenkijos tarpvyriausybinės bendradarbiavimo per sieną komisijos posėdžio išvakarėse, susitiko su Lietuvoje viešinčiu Lenkijos vidaus reikalų ir administracijos ministerijos valstybės sekretoriumi Bartoszu Grodeckiu.
       2021-09-24 06:18:40

Kova prieš pūsles ant kojų – kaip jų išvengti ir pagreitinti gijimą?

Daugeliui yra tekę susidurti su pūsle – nuo trinties atsiradusiu skaidraus, vandeningo skysčio pripildytu „maišeliu“, kuris yra organizmo atsakas į odos pažeidimą.
       2021-09-23 14:48:23

Kaip apsaugoti savo telefoną ir suvaldyti duomenų saugumo rizikas?

Kibernetinis saugumas – šią savaitę bene karščiausia naujiena Lietuvoje, sulaukusi ir tarptautinės žiniasklaidos dėmesio. Technologijų ekspertai primena, kaip saugiai naudoti savo įrenginius, kad galėtumėte būtumėte ramūs dėl juose esančios jautrios ir vertingos informacijos.
       2021-09-23 12:21:56

Desertai iš daržovių: konditeris papasakojo, kaip tokius pasigaminti

Gausus daržovių derlius skatina gaminti gardžiausius patiekalus. Ir nors iš rudens teikiamų daržovių dažniausiai gaminame įvairius garnyrus prie mėsos ar žuvies patiekalų, iš jų galima paruošti ir puikius sveikuoliškus desertus, kurie nustebins originaliu skoniu.
       2021-09-23 11:54:00

REKORDAS. Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1486

Atlikus 24046 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1486. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-09-23 09:50:30

Gyventi šiltai ar šalti? Ką tai reiškia?

Pastarosiomis dienomis viešojoje ir socialinėje erdvėje gausu diskusijų: „šildyti ar taupyti?“. Žmones baugina brangstanti energija, tačiau pamirštama, kad tai žiemos mėnesių prognozė.
       2021-09-23 09:06:37

Paspirtukas ir dviratis – dažniausios paauglių nelaimių kelyje priežastys

Po karantino į mokyklas grįžę vaikai vėl gali su draugais bendrauti ir mokytis gyvai. Taip pat turi daugiau laisvės po pamokų, eina į būrelius ir užsiima kita veikla.
       2021-09-23 08:58:09

Pirmasis „Android“: kaip neišvaizdus telefonas sukėlė revoliuciją?

Lygiai prieš 13 metų, rugsėjo 23-ąją, pasauliui buvo pristatytas išmanusis „HTC Dream“. Šis sunkokas ir kritikų dėl nuobodaus dizaino peiktas telefonas vis tik pateko į istoriją – būtent jame buvo pirmą kartą įdiegta dabar populiariausia pasaulyje „Android“ operacinė sistema.
       2021-09-23 08:22:50

Automobilių poreikių šalies gyventojų biudžetas savarankiškai neatlaiko

Solidus mūsų šalies lengvųjų automobilių parko amžius verčia vairuotojus skolintis naujos transporto priemonės įsigijimui, neretai skolinamasi ir jau turimos remontui.
       2021-09-23 08:17:08

Stotingi, skanūs ir sveiki: rudens derliaus karaliais tituluojami moliūgai

Jei rudenį būtų paskelbti šviežio sezono derliaus karaliaus rinkimai, tapti vienu rimčiausių kandidatų į sostą neabejotinai pretenduotų moliūgas.
       2021-09-23 08:13:53

5 dalykai, į kuriuos verta atkreipti dėmesį prieš pradedant kaupti pensijai

Apie orią senatvę, kurioje gaunama pensija sudarytų galimybę gyventi patogiai ir mėgautis užtarnautu poilsiu, pagalvoja kiekvienas. Tačiau imtis veiksmų siekiant tai užsitikrinti pasiryžta ne visi, nes dažniausiai žmonės nežino, nuo ko pradėti.
       2021-09-23 07:09:09

5 patarimai tėvams: kaip palaikyti paauglių pasitikėjimą savimi?

Paauglystė – tai didelių ir sudėtingų pokyčių laikotarpis, kai iš vaiko tampama suaugusiuoju. Šiame laikotarpyje žmogus keičiasi tiek fiziškai, tiek emociškai, keičiasi jo poreikiai, savęs suvokimas, bendravimas, saviraiška ir pasitikėjimo savimi jausmas.
       2021-09-22 16:54:00

REKORDAS. Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1402

Atlikus 25163 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1402. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-09-22 09:18:18

M. Dubnikovas: šaltasis sezonas tolygus elektros sezonui – kainų augimą pajusime

Didmeninėms elektros kainoms pastaruoju metu mušant dešimtmečio rekordus, artėjantis šaltasis sezonas ir laukiantis elektros bei kitų energetinių išteklių vartojimo pikas neleidžia tikėtis, kad jos galėtų pasukti žemyn.
       2021-09-22 09:01:41

Rudens makiažo tendencijos – tvarumas, mėlyni šešėliai ir 60-ųjų nuotaika

Vasarą dekoratyvinę kosmetiką keičia saulė, tačiau atvėsus orams, norisi natūralų grožį paryškinti kosmetikos priemonėmis.
       2021-09-22 08:46:08

Vaistų efektyvumas – kiek jis priklauso nuo to, kada ir kaip geriame vaistus?

Reikia išgerti vaistus, tačiau po ranka neturite vandens, tad juos tiesiog sukramtote ar užsigeriate sultimis? Vienu metu išgeriate skirtingus vaistus, skirtus vartoti prieš valgį ir po jo?
       2021-09-22 06:08:22

Darbiniai ginčai peržengė ribą? Prieš teismą, išbandyti siūlo mediaciją

Kaip šaukštas deguto sugadina statinę medaus, taip ir konfliktas, kilęs darbe, gali rimtai apkartinti karjerą.
       2021-09-22 06:00:55

Investuotojų akys krypsta į mažiausios kvadratūros NT

Rinkos analitikai kalba apie aukso amžių sostinės NT rinkoje. Tiesa, išaugusios būsto kainos užduoda daug klausimų ne tik svajojantiems apie pirmąjį būstą, bet ir investuotojams.
       2021-09-22 05:54:21

Lietuvos kiaulininkystės krizė nesibaigia, tik gilėja

Nepaisant kiaulininkystės sektoriui suteiktos paramos neigiamoms covid-19 pasekmėms amortizuoti, Lietuvos kiaulininkystės sektoriuje situacija iš esmės nepakito ir išlieka labai įtempta.
       2021-09-21 18:43:57

Ekspertas perspėja: sunkūs vilkikų gedimai kartais nutinka ir dėl noro sutaupyti

Kiekvienas Europos ir Lietuvos keliais riedantis vilkikas jo savininkui yra didžiulė investicija. Visgi kartais vadovaujamasi klaidinga prielaida, jog kol transporto priemonė važiuoja – viskas gerai, ir per mažai dėmesio skiriama reguliariai jos priežiūrai.
       2021-09-21 15:54:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1155

Atlikus 25086 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1155. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-09-21 15:37:31

Saldesnis už morką ir maistingas kaip bulvė – kas?

Jeigu kas paklaustų, kokias žinote populiariausias šaknines daržoves, didelė tikimybė, kad pastarnoko šiame sąraše nebūtų. Deja, bet kažkuriuo metu ši lietuviams anksčiau gerai pažįstama daržovė buvo primiršta, kaip ir ropės.
       2021-09-21 09:48:46

5 pamokos, padėsiančios išugdyti finansiškai raštingą vaiką

Tyrimai rodo, kad pinigų stygiaus problemos Lietuvoje pastaraisiais metais padažnėjo tėvams, gyvenantiems su vaikais iki 18 metų. Šią problemą lemia prastas tėvų indėlis į vaikų mokymą apie finansus.
       2021-09-21 09:10:53

Vaistinės: automobilyje pasilikę vyrai vaistų jiems pirkti siunčia moteris

Statistika rodo, kad Lietuvos vyrai gyvena net dešimt metų trumpiau nei moterys, tačiau apie savo sveikatą jie vis dar dažnai drovisi šnekėtis su farmacijos specialistais, gydytojais ir neretai – net savo artimiausiais žmonėmis.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.