Naujienos

Ateitis šiandien: 3D spausdintuvai žengia į kiekvienus namus

2015-06-26 16:20:25

Trūkstama detalė išradime, šachmatų figūrėlė ar laikrodis – tokius daiktus šiandien savo surinktu trimačiu spausdintuvu (3D) jau gamina Kauno technologijos universiteto (KTU) studentai, kurie norėtų, kad ateityje tokį spausdintuvą turėtų kiekvienas vartotojas.

foto

Mokslas ir inovacijos žaibišku greičiu žengia į priekį ir integruojasi į žmogaus gyvenimą. Vienas tokių pavyzdžių – 3D spausdintuvas, padedantis savo idėjas realizuoti vieno mygtuko paspaudimu. Internetas tiesiog mirga straipsniais apie vis besiplečiančias 3D spausdinimo galimybes.

Gelbėja gyvybes ir padeda buityje

Šiandien jau galima užsisakyti ne tik norimą atspausdintą detalę, tačiau toks spausdintuvas gelbėja ir gyvybes – juo jau spausdinami klubo sąnariai ar kaukolės dalys, kurios vėliau sėkmingai implantuojamos. Šių gaminių sėkmės priežastis medicinoje – galimybė kiekvienam žmogui individualiai pritaikyti tokį protezą.

Platų spausdintuvo pritaikomumą lemia ir galimybė spausdinti iš įvairiausių medžiagų: plastiko, silikono, sidabro, aukso, vaško, dervos, medžio, betono, titano, anglies pluošto, šokolado ir net iš gyvo audinio. Šios medžiagos gali būti naudojamos miltelių, pastos, skysčių pavidalu.

Įžvelgęs 3D spausdinimo technologijų potencialą, KTU tapo viena pirmųjų Lietuvos aukštųjų mokyklų, įsteigusių 3D spausdinimo mokslo programą.

„Vienas KTU tikslų – mokslo pažangą pasiūlyti verslui, bendradarbiauti ir kartu kurti paklausą atitinkančius produktus“, – sako KTU Nacionalinių inovacijų ir verslo centro (NIVC) direktorius Edmundas Šalna.

Jo teigimu, 3D spausdintuvai ir jų spausdinimo technologijos – viena iš tokių sričių. Neseniai praūžusioje KTU organizuotoje jaunųjų mokslininkų parodoje „Technorama 2015“, savo vietą rado ir keli svarbūs atradimai, atskleidžiantys 3D spausdinimo galimybes bei pritaikymą žmogaus buityje.

Vienas jų – KTU Mechanikos inžinerijos ir dizaino fakulteto (MIDF) trečiakursio Povilo Trimailovo sukurtas „3DPixel“ spausdintuvas, skirtas buitiniam naudojimui. Jo kūrėjas pelnė pirmąją KTU profesoriaus Giedriaus Kuprevičiaus stipendiją.

Kiekvienuose namuose – po spausdintuvą

Pasak jaunojo kūrėjo, jo sukurtu spausdintuvu lengva naudotis ir transportuoti, o čia naudojama žaliava savo kaina taip pat prieinama eiliniam vartotojui. P. Trimailovo kūriniu galima pasigaminti sulūžusias interjero detales, gaminti sausainių formeles, telefono dėklus bei daugelį kitų daiktų.

„Turiu planų susieti tai su verslu, bet tam reikia investicijų. Pagrindinė mano verslo rinka būtų eiliniai vartotojai“ – sako investicijų šaltinių ieškantis P. Trimailovas.

Prie 3D technologijų vystymo Lietuvoje prisideda ir KTU startuolių inkubatoriaus „Startup Space“ padalinys, veikiantis, kaip jaunuosius kūrėjus suburianti erdvė. „Startup Space“ vadovo Liutauro Palaičio teigimu, šiuo metu KTU mokslininkai rinkai jau yra pristatę kelis inovatyvius projektus, kurių detalės buvo atspausdintos panaudojus studentų sukurtą 3D spausdintuvą.

„Šie projektai ypatingai reikšmingi medicinai, žmogaus sveikatai, o taip pat ir buičiai. Vienas labiausiai pagarsėjusių – lova, apsauganti nuo pragulų. Dar vienas projektas, padarysiantis revoliuciją gamybos pramonei – žaislų gamyba. Esame išbandę šachmatų bei populiarių žaidimų figūrėlių spausdinimą. Tai puikiausi žaislai, atstojantys brangius prekinius ženklus ir produktus“, – pasakoja L. Palaitis.

Jo teigimu, 3D spausdintuvo atsiperkamumą patvirtino ir atliktas eksperimentas su šukomis. Rinkoje 4 eurus kainuojančias šukas mokslininkai atspausdino 40 euro centų pigiau.

Lietuvių startuolis „Toyze“ jau sulaukė sėkmės – rizikos kapitalo įmonė „Nextury Ventures“ investavo 1 mln. litų (apie 290 tūkst. eurų) į šio startuolio projektą. Startuolis pasiūlė platformą vartotojams, norintiems ant savo stalo turėti mėgstamų mobiliųjų žaidimų herojų figūrėles. Jos spausdinamos 3D spausdintuvu, užsakomos internetu, o ateityje rinkai planuojama pasiūlyti filmų ir animacinių filmukų herojų figūrėles.

Galimybės – beribės, riboja tik kaina

KTU NIVC specialistų teigimu, 3D spausdinimo galimybės yra beribės. Nors trimatės spausdinimo technologijos po truputį pinga, atviros prieigos įrenginiai dar labiau didina konkurenciją, tačiau kol kas šiandien toks spausdinimas – vis dar nepigus.

KTU MIDF Gamybos inžinerijos katedros docentas Marius Ramašauskas įsitikinęs, kad šiandien tradiciniu būdu pagamintas daiktas – pigesnis ir greitesnis pasirinkimas, tačiau tradicinės technologijos nėra tokios lanksčios. Jau dabar verslininkai, galvodami apie naujų gaminių gamybą, svarsto ar pirmajai partijai nevertėtų panaudoti 3D spausdintuvo.

„Ar skiriasi trimate technologija atspausdintų gaminių kokybė nuo tradiciniu būdu pagamintų gaminių kokybės? Taip, gaminio, spausdinto su atviros prieigos įrenginiu ir pramoniniu įrenginiu kokybė skirsis“, – sako M. Ramašauskas.

Jo teigimu, spausdintų gaminių kokybė labai priklauso nuo naudojamos technologijos ir medžiagų savybių, todėl negalima vienareikšmiškai teigti, kad ji yra geresnė ar blogesnė. Pavyzdžiui, technologijoms, kuriomis galima spausdinti įvairius žmogaus kūno implantus, keliami ypatingi reikalavimai.

„Pagrindinis 3D spausdintuvo privalumas – konstrukcijos laisvumas. Tai reiškia, kad bet kuri konstruktoriaus idėja gali būti realizuota naudojant šias technologijas ir tai gali būti atlikta greitai. Be abejo, didžiausias trūkumas – vis dar spausdinimo kaina“, – sako M. Ramašauskas.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2021-04-20 17:04:12

Pradedamas paskutinis sudėtingas dujų jungties su Lenkija statybų etapas

Atlikus tris ketvirtadalius Lietuvą ir Lenkiją sujungsiančio dujotiekio tiesimo darbų, pradedamas baigiamasis jungties statybų etapas – dujų apskaitos ir slėgio reguliavimo stoties statyba.
       2021-04-20 15:42:53

Sriubos – puikus būdas praturtinti pavasarinį racioną: kaip paruošti?

Sriuba yra idealus pasirinkimas ieškantiems sveiko, lengvo ir skanaus maisto. Visgi sriubų ant pietų ar vakarienės stalo neretai atsisakoma dėl laiko joms pagaminti stokos.
       2021-04-20 14:12:59

Planuojate įsigyti naują miegamojo lovą? Štai, klausimai sau apie jau turimą

Toks pirkinys kaip miegamojo lova, tarnaus tikrai ne vienerius metus ir net ne penkerius, tačiau vis tiek netruks ateiti diena, kai nuspręsite ją pakeisti nauja.
       2021-04-20 12:57:06

Pavasarinis organizmo valymas: kokie produktai atgaivins kūną

Artėjant šiltajam sezonui, norisi padailinti kūno linijas ir atsikratyti per žiemą apėmusio sąstingio. Vienas iš būdų tai padaryti – organizmo valymas.
       2021-04-20 12:42:11

Vaistininkų komplimentai žmonėms, dar miške apsižiūrintiems, ar neturi erkių

Šiltesnėmis pavasario dienomis daugiau žmonių mėgaujasi laisvu laiku gamtoje. „Eurovaistinės“ specialistai vienareikšmiškai sutinka – laikas lauke tikrai naudingas mūsų sveikatai, tačiau svarbu prisiminti, pasitikrinti, ar namo iš gamtos neparsinešame erkių.
       2021-04-20 12:39:13

Pandemija ir gerovės valstybė: vieni kaupia pinigus, kiti – skursta

Ženkliai sumažėjo kas trečio Lietuvos gyventojo pajamos, beveik tiek pat sako gyvenantys prasčiau nei per pirmąjį karantiną – rodo nevyriausybinių organizacijų užsakymu atlikta apklausa.
       2021-04-20 12:32:20

Seimas supaprastino sutikimo skiepytis tvarką

Seimas pritarė Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo pataisoms (projektas Nr. XIVP-267(2), kuriomis apibrėžiam sutikimo skiepytis nuo užkrečiamosios, pandemiją sukėlusios ligos,
       2021-04-20 12:29:00

Dezinfekciniai skysčiai gali sutrikdyti sveikatą: kokių medžiagų vengti

Paviršiams dezinfekuoti skirtas skystis neturėtų būti naudojamas ant rankų, taip pat svarbu atidžiai perskaityti informaciją dezinfekcinio skysčio etiketėje, pataria chemikas.
       2021-04-20 12:16:13

Ministerija: valstybės valdomos įmonės neturi konkuruoti su privačiu verslu

Ekonomikos ir inovacijų ministerija Vyriausybei pateikė atnaujintą Valstybės valdomų įmonių (VVĮ) pertvarkos ir valdymo centralizavimo priemonių planą. Vyriausybė rytoj dar neketina jo svarstyti.
       2021-04-20 12:10:16

Iš ko susideda elektros kaina?

Nuosekliai atsisakant monopolinių elektros energijos tiekimo sąlygų ir kainų reguliavimo, kiekvienas Lietuvos gyventojas gali rinktis jam tinkamą elektros tiekėją. Iki 2023 m. vykstantis pokytis naudingas kiekvienam elektros vartotojui, nes būtent jis sprendžia iš ko ir už kokią kainą pirkti elektrą savo namams.
       2021-04-20 12:01:37

Jau galima įsigyti ekonomišką iš tinklo kraunamą hibridinį „Tiguan eHybrid“

„Tiguan“ – populiariausią „Volkswagen“ Europoje ir geriausiai parduodamą visureigį Baltijos šalyse – jau galima įsigyti ir su iš elektros tinklo kraunama hibridine pavara, kuri apjungia galingą elektros motorą bei 1,4 l TSI variklį.
       2021-04-20 11:43:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1138

Atlikus 19133 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1138. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-04-19 13:31:46

Ar paprastas skyrybų procesas iš tikrųjų didina skyrybų skaičių Lietuvoje?

Pagal statistiką, Lietuvoje išsiskiria beveik kas antra pora. Dažnai svarstoma, kad prie šios statistikos gali prisidėti skyrybas vykdančių kontorų žadamos greitos ir paprastos skyrybos arba net skyrybos internetu.
       2021-04-19 13:28:43

6 superproduktai, kurie pavasarį turi atsidurti kasdieniame valgiaraštyje

Pavasarį sveikesnės mitybos tendencijos dar labiau pastebimos. Prieš šiltąjį sezoną žmonės nori padailinti kūno linijas ir kartu jaustis žvalūs bei energingi.
       2021-04-19 10:20:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 594

Atlikus 8249 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 594. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-04-19 09:41:55

Anapilin iškeliavo garsus mikrochirurgas Kęstutis Vitkus

Šįryt Lietuva neteko garsaus šalies rekonstrukcinės ir plastinės mikrochirurgijos gydytojo, plastinės chirurgijos pradininko Lietuvoje prof. Kęstučio Vitkaus. Profesorius mirė eidamas 69-uosius metus.
       2021-04-19 09:34:43

Vilniuje – 9 nauji viešojo transporto maršrutai, 20 ekologiškų autobusų

Iki 2023 m. sostinės viešojo transporto parką papildys dar mažiausiai 22 nauji dujiniai arba elektriniai autobusai, kurie kursuos ir keleivius veš devyniais maršrutais periferinėse miesto teritorijose.
       2021-04-19 09:14:34

Žymios merginos dalinasi patarimais, kaip pasidaryti natūralų makiažą

Natūralus makiažas jau keletą metų iš eilės išlieka viena pagrindinių grožio tendencijų, o karantino metu, kuomet bendraujama tik technologijų pagalba, toks makiažas yra itin aktualus.
       2021-04-19 08:03:09

Įsirengiant saulės ar vėjo jėgainę būtina atkreipti dėmesį į prijungimo sąlygas

Nuolatos augant gyventojų ir verslo susidomėjimui įsirengti atsinaujinančių energijos šaltinių – saulės ar vėjo – jėgainę, bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) klientus ragina atkreipti dėmesį į svarbiausias elektrinių prijungimo sąlygas.
       2021-04-19 08:00:24

Ko dar galima laukti iš COVID-19?

Prof. Juozas Augutis, Vytauto Didžiojo universiteto rektorius. Naujų atvejų prognozės Lietuvoje rodo, kad didinant vakcinavimo tempus atokvėpio nuo didelio naujų atvejų skaičiaus galime tikėtis birželio mėnesį.
       2021-04-18 09:44:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 733

Atlikus 13909 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 733. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-04-17 17:00:47

5 nauji įgūdžiai, kurie gali papildyti jūsų CV

Laiką namuose išnaudokite tikslingai. Pavyzdžiui, išmokite naujų įgūdžių ir įtraukite juos į savo gyvenimo aprašymą. Tam prireiks tik išmaniojo telefono arba kompiuterio, interneto ir šiek tiek motyvacijos.
       2021-04-17 09:44:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1276

Atlikus 19040 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1276. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-04-17 07:29:40

Nelaimingi atsitikimai darbe: ką svarbu žinoti darbdaviui ir darbuotojui

Nepriklausomai nuo Valstybinės darbo inspekcijos informacinio ir konsultacinio darbo rezultatų, parengtų rekomendacijų, inspekcinės veiklos, vis dar pasitaiko, kad žmonės žūsta statybose.
       2021-04-16 17:48:01

Nuolatinis karantino palydovas – akių sausumas

Karantino metu daugelis iš mūsų buvo priversti dirbti ir mokytis iš namų, gyvą bendravimą išmainyti į pokalbius vaizdo skambučiais.
       2021-04-16 14:30:17

Nuo 2021 m. gegužės 1 d. įvedama nauja transporto priemonių savininkų sistema

Vyriausybei siekiant mažinti šešėlį automobilių versle ir apsaugoti automobilių pirkėjų interesus, nuo 2021 m. gegužės 1 d. pradės veikti nauja apskaitos sistema – bus fiksuojami visų transporto priemonių savininkai,
       2021-04-16 14:09:00

M. Skuodis: „Lietuvos paštas“ situaciją dėl siuntų skirstymo stabilizavo

Susisiekimo ministras konstatuoja, kad „Lietuvos paštas“ (LP) padėtį, skirstant išaugusį siuntų srautą, stabilizavo, tačiau visų suinteresuotų pusių lūkesčiai dar nėra patenkinti.
       2021-04-16 13:55:09

Benedikto kiaušinių diena: sugriaukime mitus dėl sunkumų ruošiant šį patiekalą

Balandžio 16-ąją minima Benedikto kiaušinių diena yra ypatinga šventė maisto gurmanams iš viso pasaulio. Šią dieną žmonės raginami išbandyti seniai daugumos pamėgtus priešpiečius, kuriems dažnai pagailima laiko.
       2021-04-16 13:45:35

Top 5 energetikos sektoriaus tendencijos: nuo virtualių elektrinių iki dronų

Apie vandenilį, kaip galimą ateities kurą, jau yra girdėję daugelis iš mūsų. Tačiau ateities energetika neįsivaizduojama ne tik be jo, bet ir be dronų, virtualių elektrinių ar masinio energijos kaupiklių naudojimo.
       2021-04-16 09:44:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1117

Atlikus 18687 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1117. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.