Naujienos

Lietuvos kiaulininkystės krizė nesibaigia, tik gilėja

2021-09-22 05:54:21

Nepaisant kiaulininkystės sektoriui suteiktos paramos neigiamoms covid-19 pasekmėms amortizuoti, Lietuvos kiaulininkystės sektoriuje situacija iš esmės nepakito ir išlieka labai įtempta.

Pašarinių grūdų, pašarinės sojos, energetikos kainos laikosi itin aukštame lygyje, o kiaulių supirkimo kainų kreivė yra žemesnė, nei kad praėjusių metų tame pačiame periode, bei yra žemesnė ir už pastarųjų penkerių metų vidutinę kainą. Pastaruoju metu kiaulių gyvo svorio kaina dar laikėsi apie 1,03 €- 1,05 €, tačiau šiandieną kitos savaitės kaina nėrė žemiau vieno euro už kg ir kainos kitimo tendencija turi tik neigiamas prognozes. Šitokia kaina nedengia auginimo kaštų ir kiaulių augintojai realizuodami kiaules patiria didžiulius nuostolius – apie 30 - 40 € už realizuotą kiaulę. Kiaulių augintojai neturi galimybės laikinai sustabdyti auginimą, nes nuo paršavedės apvaisinimo iki bekono užauginimo praeina apie 10 mėnesių, todėl numatyti kokia bus kaina po tiek laiko neįmanoma. Taip pat nėra galimybių sustabdyti realizaciją – auginimas turi nustatytą ciklą, o ir peraugusios kiaulės nepaklausios. Ši ypatingai sunki situacija susiformavo dėl kiaulienos pertekliaus Europos Sąjungos rinkoje, užsivėrus kai kurių didžiausių ES kiaulininkystės šalių (Vokietijos, Ispanijos) kiaulienos eksportui į Kiniją. Afrikinio kiaulių maro (AKM) protrūkiai ir AKM zonose susidaranti itin pigi produkcija Lenkijoje taip pat netiesiogiai sąlygoja spaudimą kiaulių kainoms Lietuvoje. Sektoriaus padėtį sunkina ir stiprėjantis spaudimas dėl aukštesnių gyvūnų gerovės reikalavimų diegimo ir aplinkos sąlygų gerinimo pačiu sudėtingiausiu metu. Sudėtinga investuoti, kai tuo pat metu esi ištiesęs ranką ir prašai pagalbos. Dėl krizės kiaulininkystės sektoriuje kai kurios ES šalys (mūsų žiniomis – Vokietija, Latvija, Estija) jau organizuoja pasitarimus kaip gelbėti kiaulienos sektorių.

Išgyvendami šią situaciją ir matydami dar prastesnes kainų prognozes, prašome Lietuvos žemės ūkio ministerijos stebėti tarptautinę situaciją, kalbėtis su Europos Komisija ir ieškoti būdų Lietuvos kiaulininkystės sektoriaus situacijai palengvinti ir šiai besitęsiančiai kiaulininkystės sektoriaus krizei įveikti. Suprantame, kad to paties siekia visų ES šalių augintojai, tačiau mūsų padėtis išskirtinė tuo, kad mes Lietuvoje patys sau užsiauginame ir pasigaminame vos 50% šalyje suvartojamos kiaulienos. Nesame prastesni pagal kiaulių vislumo, auginimo spartos ir pašarų konversijos rodiklius, tačiau tokiomis nenormaliai žemomis kainomis, kuriomis plūsta kiauliena iš užsienio, negalime auginti kiaulienos. Tai situacija, kai laikinai laimi kiaulių pirkėjas, tačiau visam laikui pralaimi augintojas. Tokioje situacijoje ypač praverstų vietinės produkcijos populiarinimas ir palaikymas. Tą nuolatos ir atkakliai daro ES senbuvės šalys ir nors ES rinka atrodo laisva, tačiau ji laisva tik į vieną pusę. Pabandykite lietuvišką kiaulieną parduoti švedui ar vokiečiui. Nepirks iš principo – palaikys savo krašto augintojus. To principo stengiasi laikytis ne tik vartotojai, tačiau ir perdirbėjai, ir prekybos tinklai. Daugumoje ES šalių vyrauja kiaulienos perteklius ir šiuo metu pagrindinės ES šalys, kiaulienos gamintojos stengiasi tą perteklių iškišti kur tik galima. O galima iškišti mums, lenkams, latviams. Suprantame, kad kaip sektorius atrodome tarsi nuolatos verkiantys ir prašantys dėmesio, tačiau kiaulininkystės sektorius niekada nebuvo gausiai remiamas. Tiesioginės išmokos kiaulininkystės ūkiams nebuvo ir nėra skiriamos, o per 20 metų iš visų buvusių ES paramos fondų, skiriamų žemės ūkio valdų modernizavimui paremti, kiaulininkystei skirti vos 2 % lėšų. Didžioji dalis paramos atiteko grūdų augintojams ir pieninių bei mėsinių galvijų augintojams. Reikia pripažinti, kad Lietuvos kiaulininkystės ūkiai traukiasi ne be reikalo – kitos ES šalys šią šaką remia gausiai, stengiasi palaikyti ir transformuoti pagal visuomenės lūkesčius, kad atitiktų aukštus aplinkosaugos ir gyvūnų gerovės reikalavimus. Deja, Lietuvoje pastaruosius 15 metų reikalavimai buvo tik keliami, o padėti juos įgyvendinti buvo pamiršta. Be to, susidūrėme ir su AKM sukeltų pasekmių problematika – problema niekur nedingo. Todėl ši jau metus užsitęsusi kaulių supirkimo kainų krizė ir pati situacija kiaulininkystės šakai yra ypatingai sunki.

Tai kas gi darosi tarptautinėje kiaulienos rinkoje?

Tik per rugpjūčio mėnesį kiaulienos kainos Kinijos ateities sandorių rinkoje Daliane sumažėjo 30 %. Nuo gegužės mėnesio kainos sumažėjo daugiau nei perpus. Kinija dabar bando sulėtinti kiaulienos importą, nes akivaizdu, kad Kinijos rinkoje yra pakankamai pigios kiaulienos. Prieš metus didžiausia kiaulienos tiekėja Kinijai buvo Vokietija, tačiau dėl AKM pasireiškimo šernų ir naminių kiaulių populiacijoje, Vokietijos kiaulienos eksportas į Kiniją sustojo, o nuo š. m. rugsėjo 12 d. visos siuntos iš Vokietijos į Kiniją yra sustabdytos ir bus arba grąžintos, arba sunaikintos.

Ispanija Kinijai yra antra didžiausia kiaulienos tiekėja Europoje po Vokietijos. Tačiau per pastaruosius kelis mėnesius pasiremdama atliktais auditais ir formaliomis dokumentų pildymo klaidomis, Kinija panaikino kiaulienos eksporto licencijas septynioms stambioms Ispanijos mėsos perdirbimo įmonėms. Dėl to atsirado papildomas kainų spaudimas Europos Sąjungos rinkoje ir tas produkcijos iš Ispanijos spaudimas ypač veikia visos ES kiaulių augintojus. Ispanija pastaraisiais metais buvo gerokai išplėtusi kiaulių populiaciją ir kiaulienos gamybą. Skaičiuojama, kad Kinijos paklausos paskatinta, 2020 metais Ispanija padidino savo kiaulių bandą 5 procentais (1,43 mln. kiaulių). 2020 m. Ispanija į Kiniją eksportavo 2,78 mln. t kiaulienos. Pasak Ispanijos kiaulienos pramonės atstovų, Kinijos vyriausybė nori palaipsniui mažinti savo priklausomybę nuo kiaulienos importo iš užsienio, didinti savo šalies kiaulių populiaciją ir išplėsti apsirūpinimą savo šalyje pagaminta kiauliena.

Dėl sustojusio pagrindinių ES kiaulienos gamintojų eksporto į Kiniją, kiaulių pardavimo kainos ES yra rekordiškai žemos, o auginimo kaštai dėl išbrangusių pašarų - neįprastai aukšti. Europos šaldytuvai pilni mėsos ir pertekliaus nėra kur sandėliuoti, sunku kiaulieną parduoti. Vokietijos kiaulių augintojai skaičiuoja, kad patiria apie 50 € nuostolį parduodami vieną kiaulę. Paršelių kainos taip pat iki šiol neregėtose žemumose – 25 kg paršelis kainuoja apie 15-20 €. Vokietijos žemės ūkio spauda pilna pranešimų apie sudėtingą kiaulininkystės būklę.

Vokietijos federalinė maisto ir žemės ūkio ministrė Julia Klöckner š. m. rugsėjo 15 d. sukvietė kiaulienos pramonės susitikimą. Situacija kiaulininkystėje buvo įvardinta ,,katastrofiška“. Ieškota išeities iš kiaulienos kainų krizės. Net ir patys vokiečiai vis mažiau valgo kiaulienos, dideli renginiai su ,,bratwurst“ stendais atšaukiami, o dar ir Kinija nustojo importuoti kiaulieną. Pramonės susitikime Bonoje federalinė maisto ir žemės ūkio ministrė Julia Klöckner pažadėjo finansinę pagalbą kiaulių augintojams. Susitikime, vykusiame federalinėje maisto ir žemės ūkio ministerijoje Bonoje, dalyvavo gyvūnų laikytojų, maisto mažmenininkų ir maisto pramonės atstovai. Be ministrės Julijos Klöckner, pasitarime taip pat dalyvavo Žemutinės Saksonijos ir Šiaurės Reino-Vestfalijos žemės ūkio ministrai Barbara Otte-Kinast ir Ursula Heinen-Esser. Abiejose Vokietijos žemėse laikoma apie 60 proc. visų kiaulių. Pavyzdžiui, tik Žemutinėje Saksonijoje yra apie 5000 ūkių, kuriuose laikoma apie 8,2 mln. kiaulių. Visos trys ministrės patikino, kad jų žemių mokesčių tarnybos gali padėti greitai ir yra pasirengusios tai padaryti - atsisakyti mokesčių išankstinio mokėjimo ir atidėti mokesčių mokėjimą. Federalinė vyriausybė pratęsė pagalbos dėl koronaviruso paraiškų teikimo terminą iki šių metų pabaigos. Jie taip pat paprašė ES Komisijos išnagrinėti trumpalaikės pagalbos priemonių galimybes ir patvirtinti, kad per trejus mokestinius metus būtų žymiai padidinama dabartinė viršutinė vadinamosios de minimis pagalbos viršutinė riba. Federalinė vyriausybė taip pat intensyviai derasi su Kinija, kad ši nepaisant afrikinio kiaulių maro, pirktų vokišką kiaulieną.

Vokietija nepritaria Olandijoje taikomam modeliui – mokėti pasitraukimo iš kiaulių auginimo verslo išmoką, kadangi tokia pagalba metant verslą visam laikui siunčia neteisingą signalą jaunajai kartai, pačių nebegaminama mėsa taip pat pakeičiama importu iš užsienio.

Visos trys ministrės įspėjo mažmenininkus, kad jie nepardavinėtų vokiškos kiaulienos pusvelčiui. Vokietijos mažmeninės prekybos asociacija (HDE) jau prieš susitikimą patikino, kad mažmeninės prekybos maistu sektorius „labai domisi patikimomis tiekimo grandinėmis ir ekonomiškai stabiliais gamintojais“. Vokietijos tinklai, tokie kaip Edeka, Aldi, Kaufland, Rewe jau yra vienaip ar kitaip išreiškę Vokietijos ūkininkų palaikymą ir užsimena apie ūkininkams palankų kainų lygio palaikymą ir vokiškos kilmės kiaulienos dalies prekyboje didinimą.

Lietuvos kiaulių augintojų asociacijos direktorius Algis Baravykas

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2021-10-27 12:27:00

Kaip sukurti privatumą atviros erdvės biuruose

Jeigu jūsų biuro stilius atvira erdvė, turėsite pagalvoti apie tai, kaip sukurti savo darbuotojams privatumo jausmą. Atviros erdvės biurai išpopuliarėjo dėl mažesnių įrengimo išlaidų, tokio tipo biuruose bendradarbiams lengviau bendrauti tarpusavyje.
       2021-10-27 11:47:55

Nuo ko pradėti statyti savo verslą, kad jis susilauktų sėkmės?

Šiuo metu matome daug raginimų pradėti savo verslus, tam teikiama valstybės parama, rengiama daug įvairių mokymų, konferencijų, programų. Dažnai girdime viešai skelbiamas sėkmės istorijas, matome įkvepiančius pavyzdžius.
       2021-10-27 11:40:06

Kaip telefone yra atkuriami gamykliniai parametrai?

Kartais nutinka tokių atvejų, kai reikia ištrinti visus išmaniojo telefono duomenis ir atkurti jo pradinius nustatymus. Turint šiuolaikines technologijas tai padaryti yra visiškai nesudėtinga, o turimus duomenis galima išsaugoti.
       2021-10-27 09:35:00

REKORDAS. Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 3509

Atlikus 24898 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 3509. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-10-27 06:29:40

Sukčių humoras: apgaulingas žinutes gyventojams siunčia Tadas Blinda

Finansiniai nusikaltėliai tampa vis išradingesni – pastaruoju metu gyventojams apgaulingas žinutes siunčia net pats žemaičių plėšikų vadas Tadas Blinda. Tokios išdaigos gali pasirodyti juokingos, jeigu nusikaltėliams šiemet nebūtų pavykę iš šalies gyventojų išvilioti apie 8 mln. EUR.
       2021-10-26 17:48:51

Taivano delegacijos vizitas atveria daug naujų galimybių Lietuvai

Trečiadienį darbą Lietuvoje pradeda didžiausia istorijoje Taivano verslo delegacija. Trijų dienų vizito metu šios šalies verslininkai ir oficialūs pareigūnai dalyvaus Lietuvos ir Taivano prekybos ir investicijų forume, lankysis Lietuvos įmonėse, pasirašys bendradarbiavimo susitarimus su Lietuvos organizacijomis bei bendrovėmis.
       2021-10-26 17:37:27

Šildymo sezonui įsibėgėjant: rizikuoja naudodami krosnis

Sparčiai vėstantys orai ir prasidėjęs šildymo sezonas, kuris, kaip prognozuojama, šiemet gali gerokai paploninti gyventojų kišenes, vėl paskatino diskusijas apie efektyvų ir saugų namų šildymą.
       2021-10-26 14:28:28

Išrinko TOP 3 brangiausius naudotus automobilius Baltijos šalyse ir Ukrainoje

Portalo autoplius.lt duomenimis, šiuo metu Lietuvoje parduodami 27 tūkst. automobilių. Iš jų – 76 kainuoja daugiau nei 100 tūkst. eurų.
       2021-10-26 11:41:00

Išsirinkti tinkamiausią elektromobilį vilniečiui padėjo paprasta matematika

Išsirinkti labiausiai sau tinkantį modelį naujausiomis technologijomis ir tvariu mobilumu intriguojančiame elektromobilių segmente nėra itin lengva. Tai dar sudėtingiau tuomet, kai greta įprastų prioritetų norisi kažko originalaus ir netradicinio.
       2021-10-26 11:16:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 2354

Atlikus 24089 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 2354. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-10-26 11:07:27

Teismas: nemokumo administratoriui būtina perduoti ne tik serverį

Įmonei iškėlus bylą dėl nemokumo ir įpareigojus vadovą perduoti nemokumo administratoriui įmonės valdomą turtą, dažniausiai vadovai galvoja apie fizinę infrastruktūrą – nekilnojamą turtą ar įrengimus.
       2021-10-26 10:58:24

Nuo sriubos iki desertų: 3 patiekalai su Helovino simboliu – moliūgu

Moliūgas – ne tik tikrų tikriausias rudens derliaus, bet ir visame pasaulyje bei Lietuvoje vis labiau populiarėjančios Helovino šventės simbolis.
       2021-10-26 10:55:07

Kaip išsirinkti tikrai gerą skalbimo mašiną?

Drabužių priežiūra kartais reikalauja tikrai nemažai pastangų, tačiau tuomet, jei pasirenkama tikrai gera skalbimo mašina, galima būti užtikrintiems, kad drabužiai bus visada švarūs ir ilgiau išlaikys savo pirminę išvaizdą.
       2021-10-25 19:32:54

Grupės „Pikaso“ vaikinai: vaikai mums svarbiau už karjerą

„Pikaso“ grupės nariai Tomas Eigertas ir Haroldas Šklėrius nėra tie vyrai, kurie itin trauktų praeivių žvilgsnius. Nors koncertuodami jie į sales visoje Lietuvoje sukviečia tūkstančius gerbėjų, atlikėjai pripažįsta, kad sostinėje netgi nėra itin atpažįstami.
       2021-10-25 15:24:39

Susisiekimo ministro M. Skuodžio komentaras dėl 5G dažnių aukciono

Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) šiandien paskelbė aukcioną suteikti teisę naudoti radijo dažnius (kanalus) iš 713-733 MHz ir 768-88 MHz radijo dažnių juostų.
       2021-10-25 13:01:44

Iššūkiai, kuriuos teks įveikti pereinant prie elektra varomo sunkiojo transporto

Vilniuje vykusiame Transporto ir inovacijų forume technologijų ekspertams, verslo ir viešojo sektoriaus atstovams aptariant logistikos srities perspektyvas viena svarbiausių temų buvo veiksmingiausios priemonės, siekiant nulinės taršos.
       2021-10-25 12:56:36

Lietingasis ruduo ir vandeniui atsparūs išmanieji įrenginiai: ką reikia žinoti?

Dauguma šiuolaikinių išmaniųjų telefonų ir laikrodžių yra atsparūs drėgmei – gamintojai nurodo, kad daugelis jų gali būti net nardinami po vandeniu.
       2021-10-25 12:53:21

Lenkijos kelių mokesčių sistemos pokyčiai – galvos skausmas Lietuvos vežėjams

Palydoviniu ryšiu paremta Lenkijos kelių mokesčių sistema „eToll“ pradėjo veikti 2021 m. birželį, o nuo spalio 1 d. šioje šalyje ši sistema liko vienintelė.
       2021-10-25 12:50:02

Atostogos su vaikais – pasinaudokite visomis priklausančiomis privilegijomis

Artėjančias prailgintas moksleivių rudens atostogas nemaža dalis Lietuvos šeimų praleis užsienyje – dažniausiai jos renkasi Turkijos, Egipto, Tenerifės kurortus.
       2021-10-25 12:34:17

Specialistė dalinasi patarimais, kaip teisingai serviruoti stalą

Stalo serviravimas yra toks pats svarbus sėkmingos vakarienės elementas kaip ir patiekiamas maistas, jo skonis bei išvaizda.
       2021-10-25 12:26:38

RRT skelbia aukcioną radijo dažniams iš 700 MHz radijo dažnių juostos

2021 m. spalio 25 d. Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) paskelbė aukcioną suteikti teisę naudoti radijo dažnius (kanalus) iš 713-733 MHz ir 768-88 MHz radijo dažnių juostų.
       2021-10-25 12:22:44

Mišrainių ir salotų istorijos: populiarumo paslaptys ir intriguojantys faktai

Lietuvių nacionaliniu patiekalu tapusi baltoji mišrainė buvo sukurta siekiant įtikti carinės Maskvos elito pomėgiui skanauti prancūziškos virtuvės delikatesus, o Cezario salotos neturi nieko bendro su garsiuoju Romos imperatoriumi.
       2021-10-25 10:43:43

Sveikiausia pasaulyje tituluojama virtuvė: išbandykite graikiškus receptus

Ar žinojote, kad pirmąją kulinarijos knygą dar prieš mūsų erą parašė graikų maisto gurmanas Archestratas, laikomas gastronomijos tėvu? O kad graikiška virtuvė yra plačiai pripažįstama kaip sveikiausia?
       2021-10-25 10:16:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1810

Atlikus 9558 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1810. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-10-24 20:19:28

Jonavoje atidarytas profesionalus kalnų dviračių parkas

Sekmadienį Jonavoje atidarytas pirmasis profesionaliai suprojektuotas ir įrengtas kalnų dviračių parkas Lietuvoje. Unikalus trijų lygių kalnų dviračių parkas įrengtas Joninių slėnyje.
       2021-10-24 19:56:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 2285

Atlikus 12630 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 2285. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-10-23 10:58:08

Suvirinta GIPL dujotiekio siūlė žymi Lietuvos ir Lenkijos dujų sistemų sujungimą

Lietuvos ir Lenkijos pasienyje, nutiesus tarptautinio GIPL dujotiekio dalis iš abiejų valstybių pusių, buvo suvirinta simbolinė auksinė siūlė, žyminti dviejų Europos Sąjungos šalių dujų perdavimo sistemų fizinį sujungimą.
       2021-10-23 10:56:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 3050

Atlikus 25448 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 3050. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-10-23 10:33:38

Ketvirtoji COVID-19 banga netrukus taps didžiausia per visą pandemiją

Lietuvoje ketvirtoji COVID-19 banga netrukus taps didžiausia per visą pandemiją, rodo naujausi duomenys. Daugumoje savivaldybių atvejų, hospitalizacijų ir mirčių skaičius auga, o mažėja tik keliose Vakarų Lietuvos savivaldybėse, kuriose ir prasidėjo ši banga.
       2021-10-22 11:10:08

„Aprangos“ grupė jungiasi prie „Vilnius Outlet“

„Aprangos“ grupė, mažmeninės prekybos drabužiais lyderė Baltijos šalyse, spalio 22 d. Vilniuje, naujame prekybos centre „Vilnius Outlet“ atidarė dvi naujas parduotuves – „Apranga išparduotuvė“ ir „Outlet Space“.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.