Naujienos

Lietuvos kiaulininkystės krizė nesibaigia, tik gilėja

2021-09-22 05:54:21

Nepaisant kiaulininkystės sektoriui suteiktos paramos neigiamoms covid-19 pasekmėms amortizuoti, Lietuvos kiaulininkystės sektoriuje situacija iš esmės nepakito ir išlieka labai įtempta.

Pašarinių grūdų, pašarinės sojos, energetikos kainos laikosi itin aukštame lygyje, o kiaulių supirkimo kainų kreivė yra žemesnė, nei kad praėjusių metų tame pačiame periode, bei yra žemesnė ir už pastarųjų penkerių metų vidutinę kainą. Pastaruoju metu kiaulių gyvo svorio kaina dar laikėsi apie 1,03 €- 1,05 €, tačiau šiandieną kitos savaitės kaina nėrė žemiau vieno euro už kg ir kainos kitimo tendencija turi tik neigiamas prognozes. Šitokia kaina nedengia auginimo kaštų ir kiaulių augintojai realizuodami kiaules patiria didžiulius nuostolius – apie 30 - 40 € už realizuotą kiaulę. Kiaulių augintojai neturi galimybės laikinai sustabdyti auginimą, nes nuo paršavedės apvaisinimo iki bekono užauginimo praeina apie 10 mėnesių, todėl numatyti kokia bus kaina po tiek laiko neįmanoma. Taip pat nėra galimybių sustabdyti realizaciją – auginimas turi nustatytą ciklą, o ir peraugusios kiaulės nepaklausios. Ši ypatingai sunki situacija susiformavo dėl kiaulienos pertekliaus Europos Sąjungos rinkoje, užsivėrus kai kurių didžiausių ES kiaulininkystės šalių (Vokietijos, Ispanijos) kiaulienos eksportui į Kiniją. Afrikinio kiaulių maro (AKM) protrūkiai ir AKM zonose susidaranti itin pigi produkcija Lenkijoje taip pat netiesiogiai sąlygoja spaudimą kiaulių kainoms Lietuvoje. Sektoriaus padėtį sunkina ir stiprėjantis spaudimas dėl aukštesnių gyvūnų gerovės reikalavimų diegimo ir aplinkos sąlygų gerinimo pačiu sudėtingiausiu metu. Sudėtinga investuoti, kai tuo pat metu esi ištiesęs ranką ir prašai pagalbos. Dėl krizės kiaulininkystės sektoriuje kai kurios ES šalys (mūsų žiniomis – Vokietija, Latvija, Estija) jau organizuoja pasitarimus kaip gelbėti kiaulienos sektorių.

Išgyvendami šią situaciją ir matydami dar prastesnes kainų prognozes, prašome Lietuvos žemės ūkio ministerijos stebėti tarptautinę situaciją, kalbėtis su Europos Komisija ir ieškoti būdų Lietuvos kiaulininkystės sektoriaus situacijai palengvinti ir šiai besitęsiančiai kiaulininkystės sektoriaus krizei įveikti. Suprantame, kad to paties siekia visų ES šalių augintojai, tačiau mūsų padėtis išskirtinė tuo, kad mes Lietuvoje patys sau užsiauginame ir pasigaminame vos 50% šalyje suvartojamos kiaulienos. Nesame prastesni pagal kiaulių vislumo, auginimo spartos ir pašarų konversijos rodiklius, tačiau tokiomis nenormaliai žemomis kainomis, kuriomis plūsta kiauliena iš užsienio, negalime auginti kiaulienos. Tai situacija, kai laikinai laimi kiaulių pirkėjas, tačiau visam laikui pralaimi augintojas. Tokioje situacijoje ypač praverstų vietinės produkcijos populiarinimas ir palaikymas. Tą nuolatos ir atkakliai daro ES senbuvės šalys ir nors ES rinka atrodo laisva, tačiau ji laisva tik į vieną pusę. Pabandykite lietuvišką kiaulieną parduoti švedui ar vokiečiui. Nepirks iš principo – palaikys savo krašto augintojus. To principo stengiasi laikytis ne tik vartotojai, tačiau ir perdirbėjai, ir prekybos tinklai. Daugumoje ES šalių vyrauja kiaulienos perteklius ir šiuo metu pagrindinės ES šalys, kiaulienos gamintojos stengiasi tą perteklių iškišti kur tik galima. O galima iškišti mums, lenkams, latviams. Suprantame, kad kaip sektorius atrodome tarsi nuolatos verkiantys ir prašantys dėmesio, tačiau kiaulininkystės sektorius niekada nebuvo gausiai remiamas. Tiesioginės išmokos kiaulininkystės ūkiams nebuvo ir nėra skiriamos, o per 20 metų iš visų buvusių ES paramos fondų, skiriamų žemės ūkio valdų modernizavimui paremti, kiaulininkystei skirti vos 2 % lėšų. Didžioji dalis paramos atiteko grūdų augintojams ir pieninių bei mėsinių galvijų augintojams. Reikia pripažinti, kad Lietuvos kiaulininkystės ūkiai traukiasi ne be reikalo – kitos ES šalys šią šaką remia gausiai, stengiasi palaikyti ir transformuoti pagal visuomenės lūkesčius, kad atitiktų aukštus aplinkosaugos ir gyvūnų gerovės reikalavimus. Deja, Lietuvoje pastaruosius 15 metų reikalavimai buvo tik keliami, o padėti juos įgyvendinti buvo pamiršta. Be to, susidūrėme ir su AKM sukeltų pasekmių problematika – problema niekur nedingo. Todėl ši jau metus užsitęsusi kaulių supirkimo kainų krizė ir pati situacija kiaulininkystės šakai yra ypatingai sunki.

Tai kas gi darosi tarptautinėje kiaulienos rinkoje?

Tik per rugpjūčio mėnesį kiaulienos kainos Kinijos ateities sandorių rinkoje Daliane sumažėjo 30 %. Nuo gegužės mėnesio kainos sumažėjo daugiau nei perpus. Kinija dabar bando sulėtinti kiaulienos importą, nes akivaizdu, kad Kinijos rinkoje yra pakankamai pigios kiaulienos. Prieš metus didžiausia kiaulienos tiekėja Kinijai buvo Vokietija, tačiau dėl AKM pasireiškimo šernų ir naminių kiaulių populiacijoje, Vokietijos kiaulienos eksportas į Kiniją sustojo, o nuo š. m. rugsėjo 12 d. visos siuntos iš Vokietijos į Kiniją yra sustabdytos ir bus arba grąžintos, arba sunaikintos.

Ispanija Kinijai yra antra didžiausia kiaulienos tiekėja Europoje po Vokietijos. Tačiau per pastaruosius kelis mėnesius pasiremdama atliktais auditais ir formaliomis dokumentų pildymo klaidomis, Kinija panaikino kiaulienos eksporto licencijas septynioms stambioms Ispanijos mėsos perdirbimo įmonėms. Dėl to atsirado papildomas kainų spaudimas Europos Sąjungos rinkoje ir tas produkcijos iš Ispanijos spaudimas ypač veikia visos ES kiaulių augintojus. Ispanija pastaraisiais metais buvo gerokai išplėtusi kiaulių populiaciją ir kiaulienos gamybą. Skaičiuojama, kad Kinijos paklausos paskatinta, 2020 metais Ispanija padidino savo kiaulių bandą 5 procentais (1,43 mln. kiaulių). 2020 m. Ispanija į Kiniją eksportavo 2,78 mln. t kiaulienos. Pasak Ispanijos kiaulienos pramonės atstovų, Kinijos vyriausybė nori palaipsniui mažinti savo priklausomybę nuo kiaulienos importo iš užsienio, didinti savo šalies kiaulių populiaciją ir išplėsti apsirūpinimą savo šalyje pagaminta kiauliena.

Dėl sustojusio pagrindinių ES kiaulienos gamintojų eksporto į Kiniją, kiaulių pardavimo kainos ES yra rekordiškai žemos, o auginimo kaštai dėl išbrangusių pašarų - neįprastai aukšti. Europos šaldytuvai pilni mėsos ir pertekliaus nėra kur sandėliuoti, sunku kiaulieną parduoti. Vokietijos kiaulių augintojai skaičiuoja, kad patiria apie 50 € nuostolį parduodami vieną kiaulę. Paršelių kainos taip pat iki šiol neregėtose žemumose – 25 kg paršelis kainuoja apie 15-20 €. Vokietijos žemės ūkio spauda pilna pranešimų apie sudėtingą kiaulininkystės būklę.

Vokietijos federalinė maisto ir žemės ūkio ministrė Julia Klöckner š. m. rugsėjo 15 d. sukvietė kiaulienos pramonės susitikimą. Situacija kiaulininkystėje buvo įvardinta ,,katastrofiška“. Ieškota išeities iš kiaulienos kainų krizės. Net ir patys vokiečiai vis mažiau valgo kiaulienos, dideli renginiai su ,,bratwurst“ stendais atšaukiami, o dar ir Kinija nustojo importuoti kiaulieną. Pramonės susitikime Bonoje federalinė maisto ir žemės ūkio ministrė Julia Klöckner pažadėjo finansinę pagalbą kiaulių augintojams. Susitikime, vykusiame federalinėje maisto ir žemės ūkio ministerijoje Bonoje, dalyvavo gyvūnų laikytojų, maisto mažmenininkų ir maisto pramonės atstovai. Be ministrės Julijos Klöckner, pasitarime taip pat dalyvavo Žemutinės Saksonijos ir Šiaurės Reino-Vestfalijos žemės ūkio ministrai Barbara Otte-Kinast ir Ursula Heinen-Esser. Abiejose Vokietijos žemėse laikoma apie 60 proc. visų kiaulių. Pavyzdžiui, tik Žemutinėje Saksonijoje yra apie 5000 ūkių, kuriuose laikoma apie 8,2 mln. kiaulių. Visos trys ministrės patikino, kad jų žemių mokesčių tarnybos gali padėti greitai ir yra pasirengusios tai padaryti - atsisakyti mokesčių išankstinio mokėjimo ir atidėti mokesčių mokėjimą. Federalinė vyriausybė pratęsė pagalbos dėl koronaviruso paraiškų teikimo terminą iki šių metų pabaigos. Jie taip pat paprašė ES Komisijos išnagrinėti trumpalaikės pagalbos priemonių galimybes ir patvirtinti, kad per trejus mokestinius metus būtų žymiai padidinama dabartinė viršutinė vadinamosios de minimis pagalbos viršutinė riba. Federalinė vyriausybė taip pat intensyviai derasi su Kinija, kad ši nepaisant afrikinio kiaulių maro, pirktų vokišką kiaulieną.

Vokietija nepritaria Olandijoje taikomam modeliui – mokėti pasitraukimo iš kiaulių auginimo verslo išmoką, kadangi tokia pagalba metant verslą visam laikui siunčia neteisingą signalą jaunajai kartai, pačių nebegaminama mėsa taip pat pakeičiama importu iš užsienio.

Visos trys ministrės įspėjo mažmenininkus, kad jie nepardavinėtų vokiškos kiaulienos pusvelčiui. Vokietijos mažmeninės prekybos asociacija (HDE) jau prieš susitikimą patikino, kad mažmeninės prekybos maistu sektorius „labai domisi patikimomis tiekimo grandinėmis ir ekonomiškai stabiliais gamintojais“. Vokietijos tinklai, tokie kaip Edeka, Aldi, Kaufland, Rewe jau yra vienaip ar kitaip išreiškę Vokietijos ūkininkų palaikymą ir užsimena apie ūkininkams palankų kainų lygio palaikymą ir vokiškos kilmės kiaulienos dalies prekyboje didinimą.

Lietuvos kiaulių augintojų asociacijos direktorius Algis Baravykas

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2022-05-14 16:01:45

Mėsos technologo rekomendacijos patyrusiems kepėjams ir grilio naujokams

Šylant orams sparčiai įsibėgėja ir maisto gamybos ant grilio sezonas. Anot prekybos tinklo „Rimi“ mėsos technologo Vido Nadzeikos, įprasta, kad ant kepsninės ar laužo atsiduria šašlykai, kiaulienos šonkauliukai, dešrelės ar vištienos kepsneliai, tačiau grilinti galima ir daug įdomesnius produktus.
       2022-05-14 08:42:47

VERT: vartotojo mokėtina prijungimo įmoka ESO turėtų būti perskaičiuota

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), išnagrinėjusi tarp vartotojo ir AB „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) kilusio ginčo aplinkybes, priėmė sprendimą tenkinti vartotojo reikalavimą įpareigoti bendrovę iš naujo apskaičiuoti prijungimo prie elektros tinklų įmoką.
       2022-05-14 08:27:49

Artėja Pasaulinė hipertenzijos diena: kodėl vis dar mažai dėmesio prevencijai?

Kitą savaitę, gegužės 17-ąją, minima Pasaulinė hipertenzijos diena, kuria siekiama atkreipti dėmesį į kraujotakos sistemos ligas. Lietuvos sergamumo širdies ir kraujagyslių ligomis bei mirštamumo nuo jų rodikliai beveik triskart didesni už Europos Sąjungos vidurkį, skelbia Lietuvos širdies asociacija.
       2022-05-14 08:15:32

Maistinga, greita ir gardu: receptai su špinatais, patiksiantys išrankiausiems

Sklidini įvairiausių vitaminų, mineralų bei kitų vertingųjų medžiagų – špinatai tokie maistingi, kad juos sunku kuo nors pakeisti gaminant mėgstamus pavasarinius valgius. Be to, špinatai puikiai tinka ne tik salotoms: iš jų kepami blynai, gaminami įvairiausi padažai, lazanijos, pyragai.
       2022-05-13 20:52:09

8 priežastys, dėl kurių įsimylėsite ypatingą Graikijos pusiasalį

Dažnai keliautojai atostogoms rinkdamiesi Graikiją susitelkia į jos salas arba sostinę Atėnus. Tačiau kelionių ekspertai išskiria tikrą Graikijos perlą – Peloponeso pusiasalį, kurį turistai iš viso pasaulio įsimyli dėl įvairiausių priežasčių.
       2022-05-13 19:28:30

Pokalbiai apie karą: psichologas aiškina, kodėl svarbu nubrėžti ribas?

Pokalbiai apie karą netyla – nuolat dalijamės naujienomis, pasakojame, kaip jaučiamės ar išsakome savo nuomonę, tačiau kai kuriems žmonėms nepertraukiamas tokios informacijos srautas gali sukelti emocinės sveikatos sunkumų.
       2022-05-13 18:52:27

Žvėriena – išskirtinės biologinės vertės, tvariai gaunamas maistas

Mėgta ir vertinta Lietuvos didikų, per sovietmetį praradusi populiarumą ir pasitikėjimą, žvėriena vėl grįžta ant lietuvių stalo. Laukinių žvėrių mėsa gerai įsisavinama, tinkama dietinei mitybai, biologiškai vertinga, medžiojant pagal griežtus reikalavimus – gaunama tvariai.
       2022-05-13 18:43:16

Romantiški užkandžiai lietuviškos meilės dienos iškylai

Gegužės 13 - ąją, kai žaliuojantis pavasaris pasipuošia įvairiaspalviais kvapniais žiedais, minima baltų meilės deivės Mildos diena. Skanūs užkandžiai gamtoje ir laikas skirtas mylimajam – tai puikus būdas paminėti lietuvišką meilės dieną, o romantiškai mylimųjų iškylai gamtoje pravers keli nesudėtingi receptai.
       2022-05-13 18:38:32

Svarbu ukrainiečiams – teisė vairuoti ir automobilio registracija Lietuvoje

Advokatų profesinės bendrijos AVOCAD teisininkės Viktoriios Vynohradovos patarimai ukrainiečiams Lietuvoje – apie teisę vairuoti ir kada reikia registruoti automobilį Lietuvoje (ukrainiečių kalba).
       2022-05-13 18:36:12

Romas Kalanta suprato, kad jo pasiaukojimas šauks, kvies ir ragins

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda penktadienį dalyvavo diskusijoje „Romas Kalanta: pilietinio pasipriešinimo fenomenas“, skirtoje 50-osioms Romo Kalantos mirties metinėms paminėti.
       2022-05-13 15:18:02

Atėjo laikas naikinti pavojingą invazinį augalą - Sosnovskio barštį

Nors pavasaris šiemet vėlyvas, savivaldybės jau pradėjo suplanuotus Sosnovskio barščio naikinimo darbus. Šį invazinį augalą purkšti herbicidais, šienauti arba iškasti yra numačiusios 16 savivaldybių.
       2022-05-13 15:11:39

TV tendencijos Lietuvoje: „Eurovizija“ muša rekordus

Didžiausią išmaniosios televizijos platformą Lietuvoje valdančios bendrovės „Telia“ statistika rodo, kad Lietuvos žiūrovų favoritais lieka „Eurovizija“, krepšinis ir Dakaras.
       2022-05-13 11:42:01

Ruošiatės draugų susibūrimui? Išmėginkite šiuos tris greitų užkandžių receptus

Planuojantiems šeimos susibūrimą savaitgalį ar „Eurovizijos“ finalo žiūrėjimą su draugais, tikru galvos skausmu gali tapti vaišės, kuriomis reikės nudžiuginti svečius.
       2022-05-13 11:35:54

3 pasaulio turtingieji, kurių karjera susiklostė tik sulaukus 40 metų

· Kai kurių milijonierių karjera susiklostė tik sulaukus 40 arba net daugiau metų. · Harlandas Sandersas įkūrė „KFC“ („Kentukio keptos vištienos“) bendrovę būdamas 62 metų. · 45 metų Henris Fordas tapo turtingu pristatęs automobilį „Model T“. · Rėjaus Kroko karjera susiklostė būnant 52 m. ir tapus „McDonald‘s“ franšizės agentu.
       2022-05-13 11:32:11

Kokio technologinio proveržio tikėtis ateityje ir kas laukia pasirinkusių IT?

„Programavimo sritį ar IT profesiją šiandien turi rinktis tie, kurie nori kūrybiško ir dinamiško darbo“, – įsitikinęs JAV programavimo paslaugų įmonės „Devbridge“ Technologijų direktorius Rimantas Benetis.
       2022-05-13 09:47:11

Šildymo sistemos siurblio keitimas – efektyvus būdas sutaupyti

Kylant kainoms ir didėjant nerimui dėl ekonominės padėties ir infliacijos, kaip niekad aktualu mažinti vartojimo kaštus ir ieškoti tvarių sprendimų. Nemažą dalį išlaidų sudaro šildymo bei vėdinimo kaštai.
       2022-05-13 09:41:07

Atgaivinantys burbuliukai: kokteilių receptai lietuvių meilės dienai paminėti

Lietuvių įsimylėjėliai gali džiaugtis, kadangi meilės garbei mūsų šalyje yra švenčiama ne viena, bet dvi šventės. Vasario mėnesį minime aistringąją Valentino dieną, o šiandien, gegužės 13 d. švenčiame lietuvių meilės deivės Mildos šventę.
       2022-05-13 08:46:17

Sukčiai įžūlėja: pernai išviliojo dvigubai daugiau pinigų

Praėjusiais metais sukčiai iš gyventojų elektroninėmis priemonės, Lietuvos bankų asociacijos duomenimis, išviliojo 10,2 mln. eurų - tai dvigubai daugiau nei 2020-aisiais.
       2022-05-13 08:38:20

Pavasariškos saulės vilionės: kaip deginimosi sezoną pradėti saugiai?

Daugelis yra išties išsiilgę vasaros, todėl skuba pasimėgauti kiekviena šiltesne ir saulėta diena. Kai kurie ypač nekantrauja pasilepinti saulės voniomis ir įgyti gražų įdegį.
       2022-05-11 14:38:54

Profesija, apie kurią negirdėjote: už įsilaužimus ne tik dėkoja, bet ir sumoka

Nusikaltimų elektroninėje erdvėje skaičiai ir mastai sparčiai auga – skaičiuojama, kad jie pasaulio ekonomikai kainuoja 5,5 trln. eurų per metus. Apsaugoti verslus ir institucijas nuo virtualių grėsmių tampa itin svarbu, tačiau mažai kas žino, kas ir kaip tai atlieka.
       2022-05-11 14:35:14

Nuo vasaros jau 130 valstybės institucijų gaus centralizuotas IT paslaugas

Dar 67 valstybės institucijos ir įstaigos nuo liepos 1 d. įsitrauks į informacinių technologijų (IT) infrastruktūros konsolidavimo procesą. „Nuo antrojo šių metų pusmečio šiame procese iš viso dalyvaus jau 130 viešojo sektoriaus institucijų, kurios gaus kokybiškas centralizuotas IT paslaugas.
       2022-05-11 14:31:43

Dermatologai matuoja ne metus, o UV spindulių kilometrus

Kasmetinė Euramelonoma visuomenės informavimo kampanija ir šiais– 2022-aisiais – skatina anksti atpažinti odos vėžį bei melanomą, efektyviai taikyti jų prevenciją, lauku kreiptis į specialistą ir pradėti gydymą.
       2022-05-11 11:01:19

Kelionės su augintiniu: ko nepamiršti kelioniniame krepšyje?

Jau netrukus sulauksime vasaros, kurios metu leisimės į įvairias keliones ‒ važiuosime prie jūros, į miškus, sodybas ar ten, kur jaučiamės geriausiai ir galime atsipūsti. Be abejo, kartu pasiimsime ir mylimus augintinius.
       2022-05-11 10:53:30

Maisto ekspertai: šaltiena – lietuviškas supermaistas

Daugeliui šaltiena yra nostalgiškas patiekalas, dar nuo vaikystės užimdavęs garbingą vietą ant vaišių stalo, kai per didžiąsias metų šventes prie jo rinkdavosi šeima. Beje, šio patiekalo pardavimų tendencijos rodo, kad tradicija neišblėso.
       2022-05-11 10:49:28

Stovyklavimo gidas: naudingi patarimai ruošiantis į gamtą

Atšilus orui skubame į gamtą. Ir nors naktys kol kas šiluma dar nelepina, netrukus atsidarysime ir stovyklavimo sezoną. Kad gamtoje laiką praleistume ne tik smagiai, bet ir komfortiškai, reikėtų nepamiršti pagrindinių stovyklavimui skirtų atributų: kokybiškos palapinės, miegmaišio, apsaugos nuo vabzdžių.
       2022-05-11 10:45:01

Koks sportas naudingas sergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis?

Judėjimas – viena pagrindinių žmogaus gyvenimo dalių. Tačiau ne visada pavyksta reguliariai užsiimti fizine veikla dėl laiko, o kartais – ir noro stokos.
       2022-05-11 10:41:01

Europa atsilieka dirbtinio intelekto plėtroje ir tai kelia grėsmę jos saugumui

Strasbūre vykusios sesijos metu europarlamentarų dėmesio sulaukė dirbtinis intelektas ir jo plėtra Europoje.
       2022-05-11 10:35:57

Kepti ar nekepti: kurias daržoves galima kepti ant grilio?

Kepsninės – vienas universaliausių valgio ruošimo įrenginių, tad ant įkaitintų grilio grotelių galima kepti ne tik mėsą ar žuvį, bet ir daržoves. kad stulbinanti kepsninių kaitra tinka ne visoms daržovėms – ar tai tiesa?
       2022-05-11 10:22:08

Ar tikrai didesni ratlankiai reiškia, kad teks pamiršti apie komfortą?

Kai automobilių gamintojai pristatė miesto krosoverius, drauge su nauju segmentu gimė ir nauja dizaino tendencija: pravažesniems, didesnę prošvaisą bei visureigišką kėbulo apdailą turintiems modeliams pradėti montuoti ir nemažo skersmens ratlankiai su žemo profilio padangomis.
       2022-05-11 10:17:35

Geriausiai „Eurovizijos“ patirčiai: ką svarbu įvertinti renkantis televizorių?

„Eurovizijos“ konkursas kasmet prie ekranų pritraukia daugybę žiūrovų – bene svarbiausias metų renginys – puiki proga įsigyti naują televizorių ir stebėti pasirodymus per didelį bei ryškų ekraną.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.