Naujienos

PIN, piršto atspaudas, veido atpažinimas: kuris telefono užraktas saugiausias?

2021-09-27 14:06:50

Savo telefoną daugelis atrakina dešimtis, o kai kurie ir šimtus kartų kasdien. Tačiau ar kada susimąstėte, kokį saugumą užtikrina jūsų naudojamas ekrano užraktas?

„Telia“ telefonų kategorijos vadovė Rimantė Marcišauskienė kviečia susipažinti su telefono užraktų skirtumais, privalumais ir sužinoti, kokį saugumą jie užtikrina.

„Buvo laikai, kai mobilųjį telefoną naudojome tik paskambinti, išsiųsti SMS ir sužaisti „Gyvatėlę“, o apsaugą „užtikrino“ visiems žinoma dviejų mygtukų kombinacija. Dabar didžioji mūsų skaitmeninio gyvenimo dalis, įskaitant asmeninius duomenis, banko prisijungimus ir darbo dokumentus, telpa išmaniajame, kurį nešiojamės visur ir visada, o jį rakiname naudodami PIN, piršto atspaudą, veido ar akies rainelės atpažinimo technologijas. Tačiau ne visi telefono užrakinimo būdai yra vienodai saugūs“, – pastebi R. Marcišauskienė.

Telefono užraktų pasirinkimas išties platus, o kai kurie gamintojai savo įrenginiuose siūlo ir tokius būdus, kokių kiti neturi. Tad kaip išsirinkti geriausią? „Telia“ ekspertė pataria pirmiausia galvoti apie patogumą: bet kokia spyna yra geriau nei jokios spynos. Žinoma, vienais atvejais įveikti apsaugą užtenka žvitrios akies, kitais reikia ir nemažai pastangų.

Bazinis saugumas: raštas

Posakis „geriau nei nieko“ taikytinas būtent ekrane piešiamam raštui: ši, tik „Android“ telefonuose siūloma, apsauga yra silpniausia. Kornelio universiteto (JAV) mokslininkų atliktas tyrimas parodė, kad vos vieną kartą pamatę, kaip žmogus atrakina telefoną pasirinktu raštu, 64 proc. žmonių sugebėjo jį atkurti iš pirmo karto. Pamačius įrašą dar kelis kartus, šis rodiklis ūgtelėjo iki 80 proc.

Taigi jei telefoną rakinate ekrane piešiamu raštu, jį gali lengvai „nužiūrėti“ praktiškai bet kas, o atrakinti telefoną piktavaliui nereikės ypatingų įgūdžių ar žinių. Dar viena gudrybė – pirštai ant ekrano palieka žymes, kurios taip pat gali pasufleruoti, kaip atrakinti telefoną.

„Jei jokie kiti užrakinimo būdai jums netinka, yra kelios gudrybės, kaip galite sustiprinti raštą. Pirma, pastebima, kad daug žmonių raštą piešia nuo viršutinio kairio kampo – pasirinkite kitą pradžios tašką. Ir antra, žmonės mėgsta rinktis paprastus raštus, kurie primena skaičius ar raides, pavyzdžiui, 1, 5, 7, L, U, Z – raštas bus sunkiau atspėjamas, jei pasirinksite sudėtingesnę figūrą“, – patarimais dalijasi R. Marcišauskienė.

PIN kodas ir slaptažodis

Nors įmanoma, bet sunkiau pamatyti, kokį PIN kodą žmogus ekrane surenka, ypač jei skaičiai suvedami labai greitai. Svarbu, kad PIN kodą sudarytų keturi skirtingi skaičiai, jie neitų paeiliui ir nesikartotų. Taip pat PIN kodui nederėtų naudoti savo, tėvų ar vaikų gimimo datos.

Beje, jungtinė Vokietijos ir JAV mokslininkų komanda pernai išsiaiškino, kad 6 skaitmenų PIN kodai yra tik nežymiai saugesni už 4 skaitmenų kodus. Tyrėjų manymu, taip yra dėl to, kad rinkdamiesi ilgesnį kodą žmonės stengiasi jį kuo labiau supaprastinti, kad būtų lengviau jį nuolat rinkti ekrane. Tačiau tokie kodai tampa lengviau atspėjami.

Visai kita situacija – jei telefoną rakinate slaptažodžiu, kurį sudaro didžiosios ir mažosios raidės, skaičiai bei kiti simboliai. „Tai bene saugiausias telefono užrakinimo būdas, bet kartu ir pats nepatogiausias, nes patikimam slaptažodžiui suvesti reikia spaudyti smulkias raides telefono ekrane. Taigi jis tinkamas tik tiems, kas telefoną naudoja retai ir jame laiko itin svarbius duomenis“, – pastebi R. Marcišauskienė.

Biometriniai sprendimai

Biometriniai (t.y. žmogaus kūno duomenis naudojantys) telefono užrakto sprendimai daugeliu atvejų yra ne tik patogesni, bet ir taupo laiką. Pavyzdžiui, jei jūsų telefonas turi piršto atspaudo skaitytuvą, tereikia priliesti pirštą ir telefonas akimirksniu atsirakina.

Ar tai saugu? Kaip pažiūrėsi. „Jei telefoną pametėte ar tiesiog palikote ant stalo ir juo nori pasinaudoti svetimas žmogus, akimirksniu „nulaužti“ piršto atspaudo sistemos jam niekaip nepavyks. Tačiau jei į jūsų telefoną nusitaikė gerai pasiruošęs piktavalis, būdų įveikti tokią apsaugą yra ne vienas. Be to, pirštų atspaudai lieka ant įvairiausių daiktų, kuriuos liečiame, taigi, kitaip nei PIN ar slaptažodžio, įsilaužėliui nereikia jo „atspėti“, o tik gauti“, – teigia „Telia“ ekspertė.

Saugesne laikoma veido atpažinimo technologija, bet ir ji nėra visagalė. Olandijos nepelno siekiančios organizacijos „Consumertenbond“ tyrimas parodė, kad iš 110 tirtų išmaniųjų net 42 atvejais įveikti veido atpažinimo užraktą užteko tik aukštos kokybės nuotraukos. Aukščiausios kokybės flagmanuose naudojamos pažangesnės sistemos, kurių taip paprastai apgauti nepavyks, visgi programišiai randa būdų, pavyzdžiui, naudodami kaukes ar 3D spausdintuvu pagamintas galvas.

Pačia saugiausia laikoma akies rainelės nuskaitymo technologija, naudojama kai kuriuose „Samsung Galaxy“ išmaniuosiuose – mūsų akies rainelės yra unikalesnės nei pirštų atspaudai, o nepastebėtam gauti akies aukštos raiškos nuotrauką praktiškai neįmanoma. Tiesa, vieną minusą ji turi: akies rainelės skenavimas užtrunka ilgiau, taip pat atrakinant telefoną reikia žiūrėti tiesiai į jutiklį.

„Tobulo ir nenulaužiamo telefono užrakto, deja, dar nėra – svarbiausia, kad telefoną saugotumėte bent vienu iš šių būdų. Kažin ar pašaliniai žmonės varginsis ją „nulaužinėti“, jei telefone – tik jūsų šeimos nuotraukos, „Facebook“ paskyra ir keli žaidimai“, – apibendrina R. Marcišauskienė.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Mobilus ryšys: kitos panašios naujienos
       2021-09-29 08:09:42

„Android 12“ belaukiant: nauja išvaizda, patogesnis valdymas ir privatumas

Spalio pradžioje „Google“ išleis naują populiariausios pasaulyje operacinės sistemos versiją „Android 12“. Kokias išvaizdos ir funkcionalumo naujoves ji pasiūlys bei kurių išmaniųjų savininkai ją gaus pirmieji – apie visa tai pasakoja „Telia“ išmaniųjų įrenginių ekspertė Rimantė Marcišauskienė.
       2021-09-08 17:01:13

Telefono veikimas sulėtėjo: ką daryti?

Esame įpratę, kad mūsų išmanieji veikia ypač sparčiai, o visas užduotis galime atlikti vos kelių mygtukų paspaudimu be jokių trikdžių. Jei telefono veikimas staiga sulėtėjo, to priežastis gali būti susikaupusios internetinės šiukšlės.
       2021-06-09 19:32:17

5 naudingos mobilios programėlės nepamirštamai ir smagiai vasarai

Vasara visuomet pralekia greitai, todėl būtina pasimėgauti kiekviena šilta diena. Šiais laikais lengva pasimesti informacijos gausybėje, tačiau visą reikalingą informaciją vienoje vietoje turėti padeda mobiliosios programėlės.
Daugiau naujų naujienų
       2021-10-27 12:48:27

Sugedo telefonas? Viskas, ką reikia žinoti apie jo garantiją

Perkantieji naujus išmaniuosius iš oficialių pardavėjų porai metų užsitikrina ramybę – jei įrenginys suges ne dėl jų pačių kaltės, jam galios 2 metų garantija.
       2021-10-27 12:27:00

Kaip sukurti privatumą atviros erdvės biuruose

Jeigu jūsų biuro stilius atvira erdvė, turėsite pagalvoti apie tai, kaip sukurti savo darbuotojams privatumo jausmą. Atviros erdvės biurai išpopuliarėjo dėl mažesnių įrengimo išlaidų, tokio tipo biuruose bendradarbiams lengviau bendrauti tarpusavyje.
       2021-10-27 11:47:55

Nuo ko pradėti statyti savo verslą, kad jis susilauktų sėkmės?

Šiuo metu matome daug raginimų pradėti savo verslus, tam teikiama valstybės parama, rengiama daug įvairių mokymų, konferencijų, programų. Dažnai girdime viešai skelbiamas sėkmės istorijas, matome įkvepiančius pavyzdžius.
       2021-10-27 11:40:06

Kaip telefone yra atkuriami gamykliniai parametrai?

Kartais nutinka tokių atvejų, kai reikia ištrinti visus išmaniojo telefono duomenis ir atkurti jo pradinius nustatymus. Turint šiuolaikines technologijas tai padaryti yra visiškai nesudėtinga, o turimus duomenis galima išsaugoti.
       2021-10-27 09:35:00

REKORDAS. Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 3509

Atlikus 24898 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 3509. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-10-27 06:29:40

Sukčių humoras: apgaulingas žinutes gyventojams siunčia Tadas Blinda

Finansiniai nusikaltėliai tampa vis išradingesni – pastaruoju metu gyventojams apgaulingas žinutes siunčia net pats žemaičių plėšikų vadas Tadas Blinda. Tokios išdaigos gali pasirodyti juokingos, jeigu nusikaltėliams šiemet nebūtų pavykę iš šalies gyventojų išvilioti apie 8 mln. EUR.
       2021-10-26 17:48:51

Taivano delegacijos vizitas atveria daug naujų galimybių Lietuvai

Trečiadienį darbą Lietuvoje pradeda didžiausia istorijoje Taivano verslo delegacija. Trijų dienų vizito metu šios šalies verslininkai ir oficialūs pareigūnai dalyvaus Lietuvos ir Taivano prekybos ir investicijų forume, lankysis Lietuvos įmonėse, pasirašys bendradarbiavimo susitarimus su Lietuvos organizacijomis bei bendrovėmis.
       2021-10-26 17:37:27

Šildymo sezonui įsibėgėjant: rizikuoja naudodami krosnis

Sparčiai vėstantys orai ir prasidėjęs šildymo sezonas, kuris, kaip prognozuojama, šiemet gali gerokai paploninti gyventojų kišenes, vėl paskatino diskusijas apie efektyvų ir saugų namų šildymą.
       2021-10-26 14:28:28

Išrinko TOP 3 brangiausius naudotus automobilius Baltijos šalyse ir Ukrainoje

Portalo autoplius.lt duomenimis, šiuo metu Lietuvoje parduodami 27 tūkst. automobilių. Iš jų – 76 kainuoja daugiau nei 100 tūkst. eurų.
       2021-10-26 11:41:00

Išsirinkti tinkamiausią elektromobilį vilniečiui padėjo paprasta matematika

Išsirinkti labiausiai sau tinkantį modelį naujausiomis technologijomis ir tvariu mobilumu intriguojančiame elektromobilių segmente nėra itin lengva. Tai dar sudėtingiau tuomet, kai greta įprastų prioritetų norisi kažko originalaus ir netradicinio.
       2021-10-26 11:16:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 2354

Atlikus 24089 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 2354. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-10-26 11:07:27

Teismas: nemokumo administratoriui būtina perduoti ne tik serverį

Įmonei iškėlus bylą dėl nemokumo ir įpareigojus vadovą perduoti nemokumo administratoriui įmonės valdomą turtą, dažniausiai vadovai galvoja apie fizinę infrastruktūrą – nekilnojamą turtą ar įrengimus.
       2021-10-26 10:58:24

Nuo sriubos iki desertų: 3 patiekalai su Helovino simboliu – moliūgu

Moliūgas – ne tik tikrų tikriausias rudens derliaus, bet ir visame pasaulyje bei Lietuvoje vis labiau populiarėjančios Helovino šventės simbolis.
       2021-10-26 10:55:07

Kaip išsirinkti tikrai gerą skalbimo mašiną?

Drabužių priežiūra kartais reikalauja tikrai nemažai pastangų, tačiau tuomet, jei pasirenkama tikrai gera skalbimo mašina, galima būti užtikrintiems, kad drabužiai bus visada švarūs ir ilgiau išlaikys savo pirminę išvaizdą.
       2021-10-25 19:32:54

Grupės „Pikaso“ vaikinai: vaikai mums svarbiau už karjerą

„Pikaso“ grupės nariai Tomas Eigertas ir Haroldas Šklėrius nėra tie vyrai, kurie itin trauktų praeivių žvilgsnius. Nors koncertuodami jie į sales visoje Lietuvoje sukviečia tūkstančius gerbėjų, atlikėjai pripažįsta, kad sostinėje netgi nėra itin atpažįstami.
       2021-10-25 15:24:39

Susisiekimo ministro M. Skuodžio komentaras dėl 5G dažnių aukciono

Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) šiandien paskelbė aukcioną suteikti teisę naudoti radijo dažnius (kanalus) iš 713-733 MHz ir 768-88 MHz radijo dažnių juostų.
       2021-10-25 13:01:44

Iššūkiai, kuriuos teks įveikti pereinant prie elektra varomo sunkiojo transporto

Vilniuje vykusiame Transporto ir inovacijų forume technologijų ekspertams, verslo ir viešojo sektoriaus atstovams aptariant logistikos srities perspektyvas viena svarbiausių temų buvo veiksmingiausios priemonės, siekiant nulinės taršos.
       2021-10-25 12:56:36

Lietingasis ruduo ir vandeniui atsparūs išmanieji įrenginiai: ką reikia žinoti?

Dauguma šiuolaikinių išmaniųjų telefonų ir laikrodžių yra atsparūs drėgmei – gamintojai nurodo, kad daugelis jų gali būti net nardinami po vandeniu.
       2021-10-25 12:53:21

Lenkijos kelių mokesčių sistemos pokyčiai – galvos skausmas Lietuvos vežėjams

Palydoviniu ryšiu paremta Lenkijos kelių mokesčių sistema „eToll“ pradėjo veikti 2021 m. birželį, o nuo spalio 1 d. šioje šalyje ši sistema liko vienintelė.
       2021-10-25 12:50:02

Atostogos su vaikais – pasinaudokite visomis priklausančiomis privilegijomis

Artėjančias prailgintas moksleivių rudens atostogas nemaža dalis Lietuvos šeimų praleis užsienyje – dažniausiai jos renkasi Turkijos, Egipto, Tenerifės kurortus.
       2021-10-25 12:34:17

Specialistė dalinasi patarimais, kaip teisingai serviruoti stalą

Stalo serviravimas yra toks pats svarbus sėkmingos vakarienės elementas kaip ir patiekiamas maistas, jo skonis bei išvaizda.
       2021-10-25 12:26:38

RRT skelbia aukcioną radijo dažniams iš 700 MHz radijo dažnių juostos

2021 m. spalio 25 d. Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) paskelbė aukcioną suteikti teisę naudoti radijo dažnius (kanalus) iš 713-733 MHz ir 768-88 MHz radijo dažnių juostų.
       2021-10-25 12:22:44

Mišrainių ir salotų istorijos: populiarumo paslaptys ir intriguojantys faktai

Lietuvių nacionaliniu patiekalu tapusi baltoji mišrainė buvo sukurta siekiant įtikti carinės Maskvos elito pomėgiui skanauti prancūziškos virtuvės delikatesus, o Cezario salotos neturi nieko bendro su garsiuoju Romos imperatoriumi.
       2021-10-25 10:43:43

Sveikiausia pasaulyje tituluojama virtuvė: išbandykite graikiškus receptus

Ar žinojote, kad pirmąją kulinarijos knygą dar prieš mūsų erą parašė graikų maisto gurmanas Archestratas, laikomas gastronomijos tėvu? O kad graikiška virtuvė yra plačiai pripažįstama kaip sveikiausia?
       2021-10-25 10:16:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1810

Atlikus 9558 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1810. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-10-24 20:19:28

Jonavoje atidarytas profesionalus kalnų dviračių parkas

Sekmadienį Jonavoje atidarytas pirmasis profesionaliai suprojektuotas ir įrengtas kalnų dviračių parkas Lietuvoje. Unikalus trijų lygių kalnų dviračių parkas įrengtas Joninių slėnyje.
       2021-10-24 19:56:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 2285

Atlikus 12630 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 2285. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-10-23 10:58:08

Suvirinta GIPL dujotiekio siūlė žymi Lietuvos ir Lenkijos dujų sistemų sujungimą

Lietuvos ir Lenkijos pasienyje, nutiesus tarptautinio GIPL dujotiekio dalis iš abiejų valstybių pusių, buvo suvirinta simbolinė auksinė siūlė, žyminti dviejų Europos Sąjungos šalių dujų perdavimo sistemų fizinį sujungimą.
       2021-10-23 10:56:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 3050

Atlikus 25448 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 3050. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-10-23 10:33:38

Ketvirtoji COVID-19 banga netrukus taps didžiausia per visą pandemiją

Lietuvoje ketvirtoji COVID-19 banga netrukus taps didžiausia per visą pandemiją, rodo naujausi duomenys. Daugumoje savivaldybių atvejų, hospitalizacijų ir mirčių skaičius auga, o mažėja tik keliose Vakarų Lietuvos savivaldybėse, kuriose ir prasidėjo ši banga.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.