Naujienos

Kuo ypatingos skirtingos kavos rūšys ir kada geriausia ja mėgautis?

2021-09-30 11:19:35

Dažnas be garuojančio ypatingo skonio kavos puodelio pradėti negali nė vienos dienos. Thierry Lauvray, prekybos tinklo „Iki“ konditerijos ekspertas, sako, kad nors tarp lietuvių kava – populiari nuo seno, pastaruoju metu žmonės ypatingą dėmesį pradėjo skirti jos kokybei.

Visgi renkantis kiekvieno skoniui tinkančią kavą reikėtų žinoti, kuo ypatingos ir kuo skiriasi populiariausios šio karšto gėrimo rūšys.

Nebijoti leistis į eksperimentus

„Vartotojų įpročiai nuolat kinta. Pastebime, kad ir rinkdamiesi kavą lietuviai didesnį dėmesį atkreipia ne tik į šio gėrimo kainą, bet ir kokybę. Pirkėjai noriai neria į eksperimentus ir išbando naujas kavos rūšis. Būtent dėl šios priežasties tinklo parduotuvėse smarkiai praplėtėme įvairiausios rūšies kavos asortimentą: lentynose galima rasti kokybiškos kavos iš skirtingų pasaulio regionų“, – pasakoja T. Lauvray.

Renkantis širdžiai mieliausią kavos rūšį, svarbiausia – eksperimentuoti. Norint atrasti savo skoniui tinkamiausią kavą, reikėtų pasidomėti, kuo ypatinga kiekviena kavos rūšis: vienos jų turi stipresnį skonį, kitos – subtilesnės. Vienos – kartesnės, kitos saldesnės ar rūgštesnės. Būtent dėl šios priežasties, norint išsirinkti tai, kas geriausia jums – reikėtų nebijoti paragauti skirtingų šio gėrimo rūšių, nes tik tokiu būdu atrasite tai, ko galbūt nesate ragavę. Be to, norint pajusti tikrąjį kavos skonį T. Lauvray pataria ir vengti įvairiausių priedų. Mat tik paragavę gryną kavą pajusite tikrą jos skonį.

Kuo skiriasi jos rūšys?

Kaip pasakoja ekspertas, populiariausios ir dažniausiai parduotuvių lentynose sutinkamos, šios iš Etiopijos kiluso gėrimo rūšys: arabika, robusta ir liberika. Tačiau kuo jos skiriasi, kuo yra panašios ir kuo pasižymi kiekvienos iš šių rūšių kavos skonis?

Arabika. Pasak T. Lauvray, tai pati populiariausia visame pasaulyje kavos rūšis. Arabikos kavos pupelės auga aukštai kalnuose, kur nedidelė temperatūrų kaita, o ties pusiauju esantys regionai net vadinami „kavos diržu“. Daugiausia jos užauginama Brazilijoje. Pupelės yra nedidelės, pailgos formos, viduryje turi išlenktą griovelį. Iš kitų rūšių išsiskiria švelnesniu ir saldesniu skoniu.

Jei ant pakuotės puikuojasi užrašas „100 % arabika“, galite būti tikri dėl geros kavos kokybės. Pasak eksperto, rinkdamiesi šios rūšies kavą pasidomėkite, kokiame regione ji buvo užauginta. Pagal tai galėsite spręsti apie kavos skonines savybes. Iš Pietų ir Centrinės Amerikos atkeliavusios kavos maloniai stebina saldžiomis, šokoladinėmis, riešutus primenančiomis natomis. Iš Afrikos atkeliavusi kava pasižymi lengvumu, gaivumu, vaisiškumu ir net primena arbatą. Azijoje auginamos arabikos pupelės vilioja egzotiškais prieskoniais, medienos, tabako ir net vyno poskoniais.

Robusta. Šios rūšies kavos daugiausiai yra auginama Vietname ir Afrikoje. Priešingai nei arabikos, robustos medeliai yra mažiau lepūs, atsparesni saulės spinduliams ir auga pakankamai žemai. Dėl šios priežasties pupelėse pakankamai mažai cukraus, taigi kava aštresnė, kartoka, skonis kiek primena grūdus. Ekspertas pabrėžia, kad robustos kavos pupelėse yra du kartus daugiau kofeino nei arabikoje. Dėl savo ryškių skoninių savybių šios kavos dedama į kavos mišinius, ypač espreso.

Liberika. Ši kava kilusi iš Liberijos, daugiausia auginama Azijoje ir Afrikoje. Skoniu primena robustą, tačiau yra dar intensyvesnė, tik turi mažiau kofeino. Liberika daugiausia naudojama gaminant tirpią kavą. Šio tipo pupelės užima tik 1 proc. visų užauginamų kavos pupelių rinkos.

Kada geriausia mėgautis kava?

Kaip teigia ekspertas, geriausia gerti ką tik sumaltą kavą, mat dėl sąlyčio su oru malta kava praranda skonio ir aromato savybes. Kavos skrudinimo ir galiojimo data laikytini kavos kokybės garantu. Jei pakuotėje padaryta speciali skylutė – žinokite, kad per ją pasišalina anglies dvideginis ir taip neleidžiama patekti deguoniui.

Kavos skrudinimo lygis ir šviežumas ne mažiau svarbus už jos rūšį: norint pajusti tikrąjį kavos skonį, reikėtų rinktis šviežiai skrudintas pupeles ir jas sumalti tik prieš ruošiant kavą. T. Lauvray pataria dėmesį atkreipti ir į ant kavos pakuotės nurodytą skrudinimo lygį – skrudinant kaitinamose pupelėse esantis cukrus karamelizuojasi ir suteikia jai ypatingą aromatą: šviesaus skrudinimo pupelės dovanos švelnaus, vaisiško skonio, pieniško šokolado spalvos kavą. Vidutinio skrudinimo kava geriausiai atskleis konkrečios rūšies ypatybes. Tamsaus skrudinimo kava primins juodojo šokolado, karamelės, riešutų natas ir bus kartoka, todėl ji tinkama tikram itališkam espresso.

Kalbėdama apie įvairiausius kavos mišinius T. Lauvray sako, kadjie kuriami tam, kad kiekvieną sezoną būtų išgaunamas tas pats kavos skonis. Dėl klimato sąlygų kaitos kasmet skiriasi ir kavos derlius, o jei į kavos mišinį įeina kelios kavos rūšys, dėl prasto derliaus vieną iš jų pakeitus kita, kavos skonis išlieka panašus.

Nors dažniausiai kavą geriame tuomet, kai norime atsipūsti ar jaučiamės apsnūdę, visgi tam tikros taisyklės, kada reikėtų mėgautis kava, – egzistuoja.Kavoje esantis kofeinas padeda jaustis žvalesniems, lengviau susikaupti ir paspartinti kognityvinius procesus, todėl geriausia kavą gerti tada, kai streso hormono kortizolio kiekis mažiausias. Didžiausias kortizolio lygis organizme būna 8–9 val. ryte, 12–13 val. dieną bei 17.30–18.30 val. vakare – tai laikas, kuomet kava piktnaudžiauti nederėtų. Na, o jei keliatės labai anksti, kavą gerti rekomenduojama ne anksčiau nei praėjus valandai nuo pabudimo.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Maistas: kitos panašios naujienos
       2021-10-26 10:58:24

Nuo sriubos iki desertų: 3 patiekalai su Helovino simboliu – moliūgu

Moliūgas – ne tik tikrų tikriausias rudens derliaus, bet ir visame pasaulyje bei Lietuvoje vis labiau populiarėjančios Helovino šventės simbolis.
       2021-10-25 12:22:44

Mišrainių ir salotų istorijos: populiarumo paslaptys ir intriguojantys faktai

Lietuvių nacionaliniu patiekalu tapusi baltoji mišrainė buvo sukurta siekiant įtikti carinės Maskvos elito pomėgiui skanauti prancūziškos virtuvės delikatesus, o Cezario salotos neturi nieko bendro su garsiuoju Romos imperatoriumi.
       2021-10-25 10:43:43

Sveikiausia pasaulyje tituluojama virtuvė: išbandykite graikiškus receptus

Ar žinojote, kad pirmąją kulinarijos knygą dar prieš mūsų erą parašė graikų maisto gurmanas Archestratas, laikomas gastronomijos tėvu? O kad graikiška virtuvė yra plačiai pripažįstama kaip sveikiausia?
       2021-10-16 11:15:23

Paminėkite Saldžiausią dieną metuose: receptai kiekvienam smaližiui

Spalio 16 d. minima kaip Saldžiausia diena metuose. Ji kaskart minima trečiąjį spalio šeštadienį. Šią dieną įprasta dovanoti nedideles saldžias dovanas draugams bei artimiesiems.
Daugiau naujų naujienų
       2021-10-27 12:48:27

Sugedo telefonas? Viskas, ką reikia žinoti apie jo garantiją

Perkantieji naujus išmaniuosius iš oficialių pardavėjų porai metų užsitikrina ramybę – jei įrenginys suges ne dėl jų pačių kaltės, jam galios 2 metų garantija.
       2021-10-27 12:27:00

Kaip sukurti privatumą atviros erdvės biuruose

Jeigu jūsų biuro stilius atvira erdvė, turėsite pagalvoti apie tai, kaip sukurti savo darbuotojams privatumo jausmą. Atviros erdvės biurai išpopuliarėjo dėl mažesnių įrengimo išlaidų, tokio tipo biuruose bendradarbiams lengviau bendrauti tarpusavyje.
       2021-10-27 11:47:55

Nuo ko pradėti statyti savo verslą, kad jis susilauktų sėkmės?

Šiuo metu matome daug raginimų pradėti savo verslus, tam teikiama valstybės parama, rengiama daug įvairių mokymų, konferencijų, programų. Dažnai girdime viešai skelbiamas sėkmės istorijas, matome įkvepiančius pavyzdžius.
       2021-10-27 11:40:06

Kaip telefone yra atkuriami gamykliniai parametrai?

Kartais nutinka tokių atvejų, kai reikia ištrinti visus išmaniojo telefono duomenis ir atkurti jo pradinius nustatymus. Turint šiuolaikines technologijas tai padaryti yra visiškai nesudėtinga, o turimus duomenis galima išsaugoti.
       2021-10-27 09:35:00

REKORDAS. Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 3509

Atlikus 24898 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 3509. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-10-27 06:29:40

Sukčių humoras: apgaulingas žinutes gyventojams siunčia Tadas Blinda

Finansiniai nusikaltėliai tampa vis išradingesni – pastaruoju metu gyventojams apgaulingas žinutes siunčia net pats žemaičių plėšikų vadas Tadas Blinda. Tokios išdaigos gali pasirodyti juokingos, jeigu nusikaltėliams šiemet nebūtų pavykę iš šalies gyventojų išvilioti apie 8 mln. EUR.
       2021-10-26 17:48:51

Taivano delegacijos vizitas atveria daug naujų galimybių Lietuvai

Trečiadienį darbą Lietuvoje pradeda didžiausia istorijoje Taivano verslo delegacija. Trijų dienų vizito metu šios šalies verslininkai ir oficialūs pareigūnai dalyvaus Lietuvos ir Taivano prekybos ir investicijų forume, lankysis Lietuvos įmonėse, pasirašys bendradarbiavimo susitarimus su Lietuvos organizacijomis bei bendrovėmis.
       2021-10-26 17:37:27

Šildymo sezonui įsibėgėjant: rizikuoja naudodami krosnis

Sparčiai vėstantys orai ir prasidėjęs šildymo sezonas, kuris, kaip prognozuojama, šiemet gali gerokai paploninti gyventojų kišenes, vėl paskatino diskusijas apie efektyvų ir saugų namų šildymą.
       2021-10-26 14:28:28

Išrinko TOP 3 brangiausius naudotus automobilius Baltijos šalyse ir Ukrainoje

Portalo autoplius.lt duomenimis, šiuo metu Lietuvoje parduodami 27 tūkst. automobilių. Iš jų – 76 kainuoja daugiau nei 100 tūkst. eurų.
       2021-10-26 11:41:00

Išsirinkti tinkamiausią elektromobilį vilniečiui padėjo paprasta matematika

Išsirinkti labiausiai sau tinkantį modelį naujausiomis technologijomis ir tvariu mobilumu intriguojančiame elektromobilių segmente nėra itin lengva. Tai dar sudėtingiau tuomet, kai greta įprastų prioritetų norisi kažko originalaus ir netradicinio.
       2021-10-26 11:16:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 2354

Atlikus 24089 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 2354. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-10-26 11:07:27

Teismas: nemokumo administratoriui būtina perduoti ne tik serverį

Įmonei iškėlus bylą dėl nemokumo ir įpareigojus vadovą perduoti nemokumo administratoriui įmonės valdomą turtą, dažniausiai vadovai galvoja apie fizinę infrastruktūrą – nekilnojamą turtą ar įrengimus.
       2021-10-26 10:58:24

Nuo sriubos iki desertų: 3 patiekalai su Helovino simboliu – moliūgu

Moliūgas – ne tik tikrų tikriausias rudens derliaus, bet ir visame pasaulyje bei Lietuvoje vis labiau populiarėjančios Helovino šventės simbolis.
       2021-10-26 10:55:07

Kaip išsirinkti tikrai gerą skalbimo mašiną?

Drabužių priežiūra kartais reikalauja tikrai nemažai pastangų, tačiau tuomet, jei pasirenkama tikrai gera skalbimo mašina, galima būti užtikrintiems, kad drabužiai bus visada švarūs ir ilgiau išlaikys savo pirminę išvaizdą.
       2021-10-25 19:32:54

Grupės „Pikaso“ vaikinai: vaikai mums svarbiau už karjerą

„Pikaso“ grupės nariai Tomas Eigertas ir Haroldas Šklėrius nėra tie vyrai, kurie itin trauktų praeivių žvilgsnius. Nors koncertuodami jie į sales visoje Lietuvoje sukviečia tūkstančius gerbėjų, atlikėjai pripažįsta, kad sostinėje netgi nėra itin atpažįstami.
       2021-10-25 15:24:39

Susisiekimo ministro M. Skuodžio komentaras dėl 5G dažnių aukciono

Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) šiandien paskelbė aukcioną suteikti teisę naudoti radijo dažnius (kanalus) iš 713-733 MHz ir 768-88 MHz radijo dažnių juostų.
       2021-10-25 13:01:44

Iššūkiai, kuriuos teks įveikti pereinant prie elektra varomo sunkiojo transporto

Vilniuje vykusiame Transporto ir inovacijų forume technologijų ekspertams, verslo ir viešojo sektoriaus atstovams aptariant logistikos srities perspektyvas viena svarbiausių temų buvo veiksmingiausios priemonės, siekiant nulinės taršos.
       2021-10-25 12:56:36

Lietingasis ruduo ir vandeniui atsparūs išmanieji įrenginiai: ką reikia žinoti?

Dauguma šiuolaikinių išmaniųjų telefonų ir laikrodžių yra atsparūs drėgmei – gamintojai nurodo, kad daugelis jų gali būti net nardinami po vandeniu.
       2021-10-25 12:53:21

Lenkijos kelių mokesčių sistemos pokyčiai – galvos skausmas Lietuvos vežėjams

Palydoviniu ryšiu paremta Lenkijos kelių mokesčių sistema „eToll“ pradėjo veikti 2021 m. birželį, o nuo spalio 1 d. šioje šalyje ši sistema liko vienintelė.
       2021-10-25 12:50:02

Atostogos su vaikais – pasinaudokite visomis priklausančiomis privilegijomis

Artėjančias prailgintas moksleivių rudens atostogas nemaža dalis Lietuvos šeimų praleis užsienyje – dažniausiai jos renkasi Turkijos, Egipto, Tenerifės kurortus.
       2021-10-25 12:34:17

Specialistė dalinasi patarimais, kaip teisingai serviruoti stalą

Stalo serviravimas yra toks pats svarbus sėkmingos vakarienės elementas kaip ir patiekiamas maistas, jo skonis bei išvaizda.
       2021-10-25 12:26:38

RRT skelbia aukcioną radijo dažniams iš 700 MHz radijo dažnių juostos

2021 m. spalio 25 d. Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) paskelbė aukcioną suteikti teisę naudoti radijo dažnius (kanalus) iš 713-733 MHz ir 768-88 MHz radijo dažnių juostų.
       2021-10-25 12:22:44

Mišrainių ir salotų istorijos: populiarumo paslaptys ir intriguojantys faktai

Lietuvių nacionaliniu patiekalu tapusi baltoji mišrainė buvo sukurta siekiant įtikti carinės Maskvos elito pomėgiui skanauti prancūziškos virtuvės delikatesus, o Cezario salotos neturi nieko bendro su garsiuoju Romos imperatoriumi.
       2021-10-25 10:43:43

Sveikiausia pasaulyje tituluojama virtuvė: išbandykite graikiškus receptus

Ar žinojote, kad pirmąją kulinarijos knygą dar prieš mūsų erą parašė graikų maisto gurmanas Archestratas, laikomas gastronomijos tėvu? O kad graikiška virtuvė yra plačiai pripažįstama kaip sveikiausia?
       2021-10-25 10:16:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1810

Atlikus 9558 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1810. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-10-24 20:19:28

Jonavoje atidarytas profesionalus kalnų dviračių parkas

Sekmadienį Jonavoje atidarytas pirmasis profesionaliai suprojektuotas ir įrengtas kalnų dviračių parkas Lietuvoje. Unikalus trijų lygių kalnų dviračių parkas įrengtas Joninių slėnyje.
       2021-10-24 19:56:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 2285

Atlikus 12630 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 2285. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-10-23 10:58:08

Suvirinta GIPL dujotiekio siūlė žymi Lietuvos ir Lenkijos dujų sistemų sujungimą

Lietuvos ir Lenkijos pasienyje, nutiesus tarptautinio GIPL dujotiekio dalis iš abiejų valstybių pusių, buvo suvirinta simbolinė auksinė siūlė, žyminti dviejų Europos Sąjungos šalių dujų perdavimo sistemų fizinį sujungimą.
       2021-10-23 10:56:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 3050

Atlikus 25448 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 3050. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-10-23 10:33:38

Ketvirtoji COVID-19 banga netrukus taps didžiausia per visą pandemiją

Lietuvoje ketvirtoji COVID-19 banga netrukus taps didžiausia per visą pandemiją, rodo naujausi duomenys. Daugumoje savivaldybių atvejų, hospitalizacijų ir mirčių skaičius auga, o mažėja tik keliose Vakarų Lietuvos savivaldybėse, kuriose ir prasidėjo ši banga.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.