Naujienos

Pirmieji žingsniai viešuosiuose pirkimuose: patarimai, kaip išvengti klaidų

2021-10-08 08:12:54

Pandemija atvėrė galimybę įmonėms, pasinaudojant viešųjų pirkimų pagalba, ne tik parduoti savo prekes ir paslaugas, bet ir užmegzti ilgalaikius ryšius su klientais.

Visgi, ne visi verslo sektoriaus dalyviai išnaudojo teikiamas galimybes. Viešųjų pirkimų platformos „Mercell“ atstovė Laura Simanavičiūtė teigia, kad dažnai dėl to kaltos pradedančiųjų klaidos.

„Verslo sektorius vis dar dirba ekstremaliomis sąlygomis, rinka ir jos dalyvių poreikiai nuolat keičiasi, o iššūkiai veja vienas kitą. Šiuo metu stebime situaciją, kai nemaža dalis įmonių vis dar nėra pajėgios išnaudoti atsiradusių galimybių. Patirtos nesėkmės priverčia nusivilti, o kartais net atsisakyti minties apie dalyvavimą viešųjų pirkimų konkursuose“, – sako L. Simanavičiūtė.

„Mercell“ atstovė priduria, kad viešųjų pirkimų rinkos kuriamą potencialą trukdo išnaudoti pradedančiųjų klaidos ir pataria, kaip jų išvengti.

Ketina dalyvauti didelės vertės pirkimuose, nors neturi tam resursų

Anot Lauros Simanavičiūtės, nepasisekimą viešuosiuose pirkimuose dažnai lemia patirties ir resursų stoka.

„Dažnai įmonės, pradedančios dalyvauti viešųjų pirkimų procese, pasižymi oportunistiniu požiūriu, kurį lemia patirties stoka. Nemaža dalis konsultuotų įmonių pripažino, kad pirmiausia nusprendė pateikti viešojo pirkimo paraišką ir laukti to, kaip viskas pasibaigs: neturėjo aiškaus plano, kaip įgyvendins sutartinius įsipareigojimus“, – pasakoja „Mercell“ atstovė.

Netinkamai įvertinti sutarties reikalavimai, dalyvaujančiai įmonei gali sukelti labai didelių finansinių nuostolių: perkančios įmonės skiriamas baudas, delspinigius ir kt. Taip pat tai gali sukelti ar padidinti vadybinių darbų apimtį, o kartu su šia problema atsiranda darbuotojų kaitos rizika.

„Labai svarbu susipažinti ir išanalizuoti viešojo pirkimo sutarties projektą, jame išdėstytus aptarnaujančiai įmonei tenkančius įsipareigojimus, sutarties nutraukimo ar keitimo galimybes, nes laimėjus pirkimą ir pasirašant sutartį ginčytis dėl sąlygų bus per vėlu. Įsivertinkite, ar būsite pajėgūs paslaugas (prekes) teikti visą sutarties galiojimo laiką ir taip, kaip nurodė perkančioji organizacija“, – pasakoja pašnekovė.

Nepakankamai domisi rinka

„Mercell“, kurios paslaugomis naudojasi beveik 30 tūkstančių klientų visoje Europoje, atstovė atskleidžia dar vieną dažną problemą. Jos teigimu, viešuosiuose pirkimuose dalyvaujančios įmonės neanalizuoja konkurencinės aplinkos.

„Pasidomėkite kokios įmonės viešuosiuose pirkimuose laimėjo anksčiau, kokią paslaugų (prekių) kainą siūlė konkurentai, kokie yra pirkimų procese dalyvaujančios įmonės veiklos rodikliai“, – teigia L. Simanavičiūtė.

Ekspertės teigimu, įmonės nežino, kad gali lengvai rasti naudingą informaciją. Pirkimų sistemoje yra skelbiamos sudarytos sutartys, pasiūlymų eilės, vyraujančios kainos – kiekviena, viešajame pirkime ketinanti dalyvauti įmonė gali susipažinti su šia informacija.

Dažnai perkančioji organizacija ir pati nusprendžia pasidomėti apie viešuosiuose pirkimuose dalyvaujančias įmones. Radusi viešojoje erdvėje pateiktus neigiamus atsiliepimus ar įrašus apie skolas, gali atmesti pateiktą pasiūlymą ir pasirinkti kitą, jų nuomone, patikimesnį verslo partnerį.

Neskiria pakankamai dėmesio dokumentų pildymui

Pasitaiko atvejų, kai viešuosiuose pirkimuose dalyvaujančios įmonės, rengdamos dokumentus, neišvengia brangiai kainuojančių klaidų.

„Dėl neatidumo padarytos klaidos, laiku nepateikti reikalingi dokumentai, pernelyg lakoniški aprašymai ar neapgalvotai pasiūlyta mažiausia kaina – aspektai, į kuriuos būtina atkreipti dėmesį. Šios klaidos dažnos, kai dalyvavimo paraišką įmonėje pildo keli darbuotojai, dėl jų nesusikalbėjimo ir skirtingų kompetencijų šioje srityje atsiranda netikslumų. To pasekmė – nepavyksta laimėti pirkimo arba laimėjus tenka susidurti su sutarties sąlygomis, kurių įmonė negali išpildyti“, – įspėja L. Simanavičiūtė.

„Mercell“ atstovė pataria susipažinti su viešųjų pirkimų organizavimo ir vykdymo gidu, kurį galima rasti internete. Jame kiekviena įmonė ras praktiškus patarimus, padėsiančius išvengti minėtų klaidų. Siekiant išvengti klaidų, svarbu nepalikti paraiškos pildymo paskutinei minutei ir paskirti atsakingus asmenis, kurie rūpintųsi visu procesu.

„Teikiant dokumentus būtina atidžiai susidaryti biudžetą – kainą siūloma su (be) PVM, aiškiai nuspręsti, kokios yra sudėtinės biudžeto dalys. Pagrįskite kiekvieną nurodytą punktą, pavyzdžiui, kodėl konkrečią sumą skiriate darbuotojų išlaikymui”, – pataria L. Simanavičiūtė.

Neišmano viešųjų pirkimų procesų

L. Simanavičiūtė pastebi, kad kartais įmonės, norinčios dalyvauti viešuosiuose pirkimuose nemoka naudotis sistema, nežino pagrindinių, šiose srityje naudojamų terminų ir neranda aktualios informacijos.

„Norint sėkmingai dalyvauti viešuosiuose pirkimuose, reikia tam tinkamai pasiruošti – nuodugniai išnagrinėti viešųjų pirkimų sistemą arba kreiptis pagalbos į šios srities ekspertus, sutaupysiančius jūsų laiką. Tai, kad įmonės dalyvauja viešuosiuose pirkimuose neišmanydamos sistemos ir jos subtilybių, sukelia papildomų rizikų: įmonė gali būti pašalinta iš pirkimo ar įvykdyti nuostolingą pirkimą, būti įtraukta į nepatikimų ar melagingų tiekėjų sąrašus“, – įspėja ekspertė.

Viešųjų pirkimų platformos „Mercell“ atstovė Laura Simanavičiūtė sako, kad dalyvaujant viešuosiuose pirkimuose taip pat yra naudinga žinoti BVPŽ (Bendrojo Viešųjų Pirkimų Žodyno) kodus, kurie leistų pamatyti aktualiausius pirkimus, o pasinaudojant minėtais patarimais – išvengti klaidų.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2021-10-27 12:48:27

Sugedo telefonas? Viskas, ką reikia žinoti apie jo garantiją

Perkantieji naujus išmaniuosius iš oficialių pardavėjų porai metų užsitikrina ramybę – jei įrenginys suges ne dėl jų pačių kaltės, jam galios 2 metų garantija.
       2021-10-27 12:27:00

Kaip sukurti privatumą atviros erdvės biuruose

Jeigu jūsų biuro stilius atvira erdvė, turėsite pagalvoti apie tai, kaip sukurti savo darbuotojams privatumo jausmą. Atviros erdvės biurai išpopuliarėjo dėl mažesnių įrengimo išlaidų, tokio tipo biuruose bendradarbiams lengviau bendrauti tarpusavyje.
       2021-10-27 11:47:55

Nuo ko pradėti statyti savo verslą, kad jis susilauktų sėkmės?

Šiuo metu matome daug raginimų pradėti savo verslus, tam teikiama valstybės parama, rengiama daug įvairių mokymų, konferencijų, programų. Dažnai girdime viešai skelbiamas sėkmės istorijas, matome įkvepiančius pavyzdžius.
       2021-10-27 11:40:06

Kaip telefone yra atkuriami gamykliniai parametrai?

Kartais nutinka tokių atvejų, kai reikia ištrinti visus išmaniojo telefono duomenis ir atkurti jo pradinius nustatymus. Turint šiuolaikines technologijas tai padaryti yra visiškai nesudėtinga, o turimus duomenis galima išsaugoti.
       2021-10-27 09:35:00

REKORDAS. Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 3509

Atlikus 24898 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 3509. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-10-27 06:29:40

Sukčių humoras: apgaulingas žinutes gyventojams siunčia Tadas Blinda

Finansiniai nusikaltėliai tampa vis išradingesni – pastaruoju metu gyventojams apgaulingas žinutes siunčia net pats žemaičių plėšikų vadas Tadas Blinda. Tokios išdaigos gali pasirodyti juokingos, jeigu nusikaltėliams šiemet nebūtų pavykę iš šalies gyventojų išvilioti apie 8 mln. EUR.
       2021-10-26 17:48:51

Taivano delegacijos vizitas atveria daug naujų galimybių Lietuvai

Trečiadienį darbą Lietuvoje pradeda didžiausia istorijoje Taivano verslo delegacija. Trijų dienų vizito metu šios šalies verslininkai ir oficialūs pareigūnai dalyvaus Lietuvos ir Taivano prekybos ir investicijų forume, lankysis Lietuvos įmonėse, pasirašys bendradarbiavimo susitarimus su Lietuvos organizacijomis bei bendrovėmis.
       2021-10-26 17:37:27

Šildymo sezonui įsibėgėjant: rizikuoja naudodami krosnis

Sparčiai vėstantys orai ir prasidėjęs šildymo sezonas, kuris, kaip prognozuojama, šiemet gali gerokai paploninti gyventojų kišenes, vėl paskatino diskusijas apie efektyvų ir saugų namų šildymą.
       2021-10-26 14:28:28

Išrinko TOP 3 brangiausius naudotus automobilius Baltijos šalyse ir Ukrainoje

Portalo autoplius.lt duomenimis, šiuo metu Lietuvoje parduodami 27 tūkst. automobilių. Iš jų – 76 kainuoja daugiau nei 100 tūkst. eurų.
       2021-10-26 11:41:00

Išsirinkti tinkamiausią elektromobilį vilniečiui padėjo paprasta matematika

Išsirinkti labiausiai sau tinkantį modelį naujausiomis technologijomis ir tvariu mobilumu intriguojančiame elektromobilių segmente nėra itin lengva. Tai dar sudėtingiau tuomet, kai greta įprastų prioritetų norisi kažko originalaus ir netradicinio.
       2021-10-26 11:16:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 2354

Atlikus 24089 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 2354. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-10-26 11:07:27

Teismas: nemokumo administratoriui būtina perduoti ne tik serverį

Įmonei iškėlus bylą dėl nemokumo ir įpareigojus vadovą perduoti nemokumo administratoriui įmonės valdomą turtą, dažniausiai vadovai galvoja apie fizinę infrastruktūrą – nekilnojamą turtą ar įrengimus.
       2021-10-26 10:58:24

Nuo sriubos iki desertų: 3 patiekalai su Helovino simboliu – moliūgu

Moliūgas – ne tik tikrų tikriausias rudens derliaus, bet ir visame pasaulyje bei Lietuvoje vis labiau populiarėjančios Helovino šventės simbolis.
       2021-10-26 10:55:07

Kaip išsirinkti tikrai gerą skalbimo mašiną?

Drabužių priežiūra kartais reikalauja tikrai nemažai pastangų, tačiau tuomet, jei pasirenkama tikrai gera skalbimo mašina, galima būti užtikrintiems, kad drabužiai bus visada švarūs ir ilgiau išlaikys savo pirminę išvaizdą.
       2021-10-25 19:32:54

Grupės „Pikaso“ vaikinai: vaikai mums svarbiau už karjerą

„Pikaso“ grupės nariai Tomas Eigertas ir Haroldas Šklėrius nėra tie vyrai, kurie itin trauktų praeivių žvilgsnius. Nors koncertuodami jie į sales visoje Lietuvoje sukviečia tūkstančius gerbėjų, atlikėjai pripažįsta, kad sostinėje netgi nėra itin atpažįstami.
       2021-10-25 15:24:39

Susisiekimo ministro M. Skuodžio komentaras dėl 5G dažnių aukciono

Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) šiandien paskelbė aukcioną suteikti teisę naudoti radijo dažnius (kanalus) iš 713-733 MHz ir 768-88 MHz radijo dažnių juostų.
       2021-10-25 13:01:44

Iššūkiai, kuriuos teks įveikti pereinant prie elektra varomo sunkiojo transporto

Vilniuje vykusiame Transporto ir inovacijų forume technologijų ekspertams, verslo ir viešojo sektoriaus atstovams aptariant logistikos srities perspektyvas viena svarbiausių temų buvo veiksmingiausios priemonės, siekiant nulinės taršos.
       2021-10-25 12:56:36

Lietingasis ruduo ir vandeniui atsparūs išmanieji įrenginiai: ką reikia žinoti?

Dauguma šiuolaikinių išmaniųjų telefonų ir laikrodžių yra atsparūs drėgmei – gamintojai nurodo, kad daugelis jų gali būti net nardinami po vandeniu.
       2021-10-25 12:53:21

Lenkijos kelių mokesčių sistemos pokyčiai – galvos skausmas Lietuvos vežėjams

Palydoviniu ryšiu paremta Lenkijos kelių mokesčių sistema „eToll“ pradėjo veikti 2021 m. birželį, o nuo spalio 1 d. šioje šalyje ši sistema liko vienintelė.
       2021-10-25 12:50:02

Atostogos su vaikais – pasinaudokite visomis priklausančiomis privilegijomis

Artėjančias prailgintas moksleivių rudens atostogas nemaža dalis Lietuvos šeimų praleis užsienyje – dažniausiai jos renkasi Turkijos, Egipto, Tenerifės kurortus.
       2021-10-25 12:34:17

Specialistė dalinasi patarimais, kaip teisingai serviruoti stalą

Stalo serviravimas yra toks pats svarbus sėkmingos vakarienės elementas kaip ir patiekiamas maistas, jo skonis bei išvaizda.
       2021-10-25 12:26:38

RRT skelbia aukcioną radijo dažniams iš 700 MHz radijo dažnių juostos

2021 m. spalio 25 d. Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) paskelbė aukcioną suteikti teisę naudoti radijo dažnius (kanalus) iš 713-733 MHz ir 768-88 MHz radijo dažnių juostų.
       2021-10-25 12:22:44

Mišrainių ir salotų istorijos: populiarumo paslaptys ir intriguojantys faktai

Lietuvių nacionaliniu patiekalu tapusi baltoji mišrainė buvo sukurta siekiant įtikti carinės Maskvos elito pomėgiui skanauti prancūziškos virtuvės delikatesus, o Cezario salotos neturi nieko bendro su garsiuoju Romos imperatoriumi.
       2021-10-25 10:43:43

Sveikiausia pasaulyje tituluojama virtuvė: išbandykite graikiškus receptus

Ar žinojote, kad pirmąją kulinarijos knygą dar prieš mūsų erą parašė graikų maisto gurmanas Archestratas, laikomas gastronomijos tėvu? O kad graikiška virtuvė yra plačiai pripažįstama kaip sveikiausia?
       2021-10-25 10:16:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1810

Atlikus 9558 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1810. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-10-24 20:19:28

Jonavoje atidarytas profesionalus kalnų dviračių parkas

Sekmadienį Jonavoje atidarytas pirmasis profesionaliai suprojektuotas ir įrengtas kalnų dviračių parkas Lietuvoje. Unikalus trijų lygių kalnų dviračių parkas įrengtas Joninių slėnyje.
       2021-10-24 19:56:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 2285

Atlikus 12630 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 2285. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-10-23 10:58:08

Suvirinta GIPL dujotiekio siūlė žymi Lietuvos ir Lenkijos dujų sistemų sujungimą

Lietuvos ir Lenkijos pasienyje, nutiesus tarptautinio GIPL dujotiekio dalis iš abiejų valstybių pusių, buvo suvirinta simbolinė auksinė siūlė, žyminti dviejų Europos Sąjungos šalių dujų perdavimo sistemų fizinį sujungimą.
       2021-10-23 10:56:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 3050

Atlikus 25448 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 3050. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-10-23 10:33:38

Ketvirtoji COVID-19 banga netrukus taps didžiausia per visą pandemiją

Lietuvoje ketvirtoji COVID-19 banga netrukus taps didžiausia per visą pandemiją, rodo naujausi duomenys. Daugumoje savivaldybių atvejų, hospitalizacijų ir mirčių skaičius auga, o mažėja tik keliose Vakarų Lietuvos savivaldybėse, kuriose ir prasidėjo ši banga.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.