Naujienos

Nuo ko pradėti statyti savo verslą, kad jis susilauktų sėkmės?

2021-10-27 11:47:55

Šiuo metu matome daug raginimų pradėti savo verslus, tam teikiama valstybės parama, rengiama daug įvairių mokymų, konferencijų, programų. Dažnai girdime viešai skelbiamas sėkmės istorijas, matome įkvepiančius pavyzdžius.

Tai daug ką skatina ryžtingai žengti pirmuosius žingsnius į savarankišką veiklą. Mąstymo trenerė ir veiklos pokyčių mentorė Ramutė Alechnavičiūtė sako, jog ją tai nuoširdžiai džiugina. Vis tik ji tvirtina, jog pirminio įkvėpimo nepakanka ir norint sulaukti sėkmės versle būtina tą sėkmę pasiplanuoti.

Ramute, ar daug pradedančiųjų verslininkų sulaukia tos sėkmės?

Statistika sako, jog metus atlaiko apie pusę savarankiškų veiklų, o 10 metų išgyvena tik apie 10 procentų verslų. Dažniausiai viešoje erdvėje mus pasiekia įvairios įkvepiančios sėkmės istorijos, o apie nepavykusius atvejus nėra pasakojama. Dažnam tai suteikia ryžto pradėti savarankišką veiklą, kas yra puiku. Deja, pradinis impulsas ne visada užtikrina sėkmingą tolimesnę eigą.

Ar yra kokie nors esminiai faktoriai, kurie lemia verslo sėkmę?

Šiuo metu mes turime labai geras sąlygas naudotis pačiais įvairiausiais įrankiais, kurie gali padėti įvertinti, ar mūsų idėjai lemta sėkmingai vystytis toliau. Labai svarbu įvertinti asmenines žmogaus savybes, o tai padaryti padeda asmenybės testai. Anksčiau, kai apie jokius testus, koučingą ar mentorystę niekas nieko nebuvo girdėjęs, visą patikrą atlikdavo pats gyvenimas. Tiesiog veiklą pradėjęs verslininkas pamažu pats išsiaiškindavo, kas jam sekasi, o kas ne. Šiuo metu tai išsigryninti galima per vieną dieną.

Kokios yra tos reikiamos asmeninės savybės?

Apibendrintai galėčiau išskirti tokias:

- Vizionierius-strategas, kuris svajoja, mato veiklos viziją bei nori ją perkelti į realybę.
- Lyderis, kuris gali kviesti kitus prisijungti į komandą, juos motyvuoti bendro tikslo siekimui, suteikti jiems jėgą.
- Architektas, kuris moka planuoti, projektuoti „gyvą“ verslą, t. y. vizijas perkelti į tikrovę. Puikus pavyzdys tam yra gamta. Mus stebina joje esanti išraiškų gausa ir natūralumas, prisitaikymas prie sąlygų, tačiau kiekvienos jos dalelė turi paskirtį, struktūrą ir viduje vyksta aiškūs procesai pagal gamtos dėsnius.
- Mentorius, kuris perduoda komandai savo supratimą, vertybes, paaiškina, kodėl priimami vienokie ar kitokie sprendimai ir t. t.
- Vadovas, kuris pasižymi disciplina bei moka prižiūrėti, kad suplanuoti darbai būtų atliekami tinkamai bei laiku.

Suprantama, net jei žmogus turi visas šias savybes, jos tikrai nebus vienodai stiprios. Veiklos pradžioje kiekvienam verslininkui tenka pabūti viskuo viename asmenyje, tačiau vėliau galima suburti komandą, kurios nariai visi kartu turės optimalų reikiamų savybių rinkinį ir galės efektyviai papildyti vieni kitus.

Pavyzdžiui, jei žmogus turi vadovavimo savybę, kurią galime įvertinti 7 iš 10 balų, tai visai puikiai jausis vadovaudamas nedideliam kolektyvui. Labai pasistengęs jis galėtų tą savo savybę paauginti iki 8 ar net 9 balų. Vis tik vadovaujantis darbas didesnėje įmonėje ilgą laiką jį labai išvargintų. Šiuo atveju paranku rasti kitą asmenį, kuris galėtų atlikti vadovo pareigas ir kurio įvertinimas būtų aukštesnis.

Taigi pirminis verslo etapas būtų asmeninių savo savybių įvertinimas?

Taip. Kai mes žinome, kokias prigimtines savybes turime ir kurios jų stipresnės, o kurios silpnesnės, iš anksto galime numatyti, kokių žmonių ateityje turėsime ieškoti į savo komandą. Kiekvieną verslą reikia auginti nuo mažyčio daigelio. Iš pradžių esu tik aš ir mano idėja, kurią pasiryžtu plėtoti, ieškoti būdų jos įgyvendinimui. Vėliau viskas po truputį įsibėgėja, man tampa reikalingi bendražygiai. Jiems galima deleguoti darbus, kurių nespėju padaryti arba nesugebu atlikti pakankamai kokybiškai. Nė vienas verslininkas neprivalo būti geras pardavėjas, geras vadovas, geras buhalteris ir t. t. Tačiau kiekvienoje komandoje reikalingas ir geras pardavėjas, ir geras buhalteris. Svarbu pasirinkti tinkamus žmones. Dažnas verslininkas ieško partnerio, kuris būtų „toks, kaip aš“. Toks nusistatymas yra klaidingas. Partneris neturi būti „toks, kaip aš“, o „mane papildantis, kompensuojantis mano silpnąsias savybes“.

Nereikia suprasti taip, kad žmones į komandą reikia rinktis tik pagal charakterio savybes. Kvalifikacija taip pat svarbi. Buhalteris be buhalterinio išsilavinimo – mažai sveikintinas pasirinkimas. Vis tik jei tas asmuo buhalterijos studijas baigė tik tam, kad turėtų „popierius“, bet nejaučia jokių simpatijų skaičiams, jis tokiose pareigose ilgai neištrauks.

O gal tada savo asmenines savybes vertėtų išsiaiškinti ne tik prieš imantis verslo, bet ir renkantis specialybę ar ieškantis samdomo darbo?

Tikrai taip. Juk patys matome, kiek yra žmonių, kurie studijas baigia vienoje srityje, o paskui dirba visai kitoje, nes pasirinkta kryptis tiesiog neatitinka jų charakterio, pomėgių, vertybių ir pan. Dažnai suvilioja madingos, šiuo metu ant bangos esančios specialybės, tačiau aukščiausių rezultatų mes galime pasiekti tik ten, kur galime išnaudoti savo turimas prigimtines savybes.

O negalima tų trūkstamų savybių išmokti, jas išsiugdyti?

Kuriam laikui galima. Jei kalbame apie pradedantį verslininką, kuris kol kas yra vienas, jam iš tiesų laikinai tenka kai kuriose srityse lipti per save ir daryti tai, ką mieliau perleistų kažkam kitam. Tačiau jei kažkurios savybės neatsinešėme savo genuose, vėliau geriau susirasti tą savybę turintį partnerį. Antraip tiesiog išvargsime, perdegsime, verslas taps nemiela prievole.

Iš tiesų žmonės dažnai būna išmokę naudotis vienokiomis ar kitokiomis savybėmis ir net mano, jog tai jų prigimtinė stiprybė, tačiau vėliau paaiškėja, kad yra ne visai taip. Konsultacijų metu gana greitai tai išsiaiškiname. Tai leidžia iš anksto numatyti kliūtis, su kuriomis, tikėtina, susidursime ateityje ir net apgalvoti būdus, kaip galėsime jas įveikti.

Kokie yra gajausi su verslu susiję mitai, kuriuos vis dar matote visuomenėje?

Vienas iš mitų yra tas, kad verslas visada kuriamas dėl pinigų. Iš tiesų pinigai, kaip tikslas, negali būti pagrindas ilgalaikio sėkmingo verslo kūrimui. Tai tik priemonė savo vizijai įgyvendinti. Vizija – tai, kas stovi už pinigų, koks nors konkretus matymas, vertybė, poreikis, svarba, kuri veda mus į priekį ir neleidžia pasiklysti. Nereikia suprasti, jog tai kažkas labai ypatingo. Vizija gali būti itin paprasta. Pavyzdžiui, kai kažkada kūriau savo kanceliarinių prekių įmonę mano vizija buvo tiesiog tokia, kad aš mintyse mačiau dirbančius žmones, platų produktų asortimentą, gerus įrankius, paslaugomis patenkintus klientus, gaunamus užsakymus. Tas vaizdinys buvo man gražus, priimtinas, toks, kokį norėjau paversti tikrove. O du žodžiai, kaip šūkis, „Laiku ir Nuoširdžiai“ padėjo daugiau nei 10 metų vystyti verslą ir auginti pajamas.

Dar vienas mitas tas, kad neva viskas pasiekiama nuolatinėmis pastangomis ir sunkiu darbu. Kažkiek tiesos tame yra, reikia ir pastangų ir darbo, tačiau visų pirma reikia pataikyti į savo vėžes, t. y. turėti aiškią jūsų vertybes atitinkančią viziją. Taip pat būtina turėti jau mano minėtas asmenines savybes, o vėliau suburti tarpusavyje derančią komandą. Supraskite, kad jei nesate vadovas iš prigimties, jokios pastangos to nepakeis. Tačiau jūs galite susirasti kitą asmenį, kuris vadovaus su malonumu. Sėkmingi verslininkai yra tokie, kurie sugeba savo komandose sukomplektuoti tinkamus vaidmenis, reikiamų savybių derinį bei nusistato aiškią kryptį, konkrečius įgyvendinamus ir pamatuojamus tikslus. Toliau jau vyksmas laike, stebėjimas, įrankių tobulinimas, žmonių ugdymas ir savalaikė komunikacija.

Taigi verslo sėkmė yra labiau planavimo, o ne intuicijos reikalas?

Intuicijos nurašyti taip pat negalima. Verslo žmonėms ji tikrai reikalinga ir puikiai pasitarnauja tada, kai susiklosto nenumatyta situacija, kada nėra aišku, kaip veikti. Intuicija tiek man, tiek kitiems pažįstamiems verslininkams yra ne kartą padėjusi atlikti sprendimus, kurie vedė į teigiamus rezultatus. Tačiau versle vien intuicija pasitikėti negalima, ją reikia derinti su planavimu ir tam tikrais skaičiavimais. Galiu pasakyti tiek, kad jei turite aiškų tikslą ir gerą komandą, intuicija bus gera pagalbininkė, tačiau jei nėra stabilaus, konkretaus pagrindo, ji gali net labai stipriai nuvilti.

Kas dar yra svarbu imantis verslo?

Svarbios yra tokios savybės kaip atsparumas stresui ir mokėjimas rūpintis savo energetiniais resursais. Didžioji pasaulio žmonių dalis linkusi ieškoti saugumo, tačiau turime suprasti, kad verslas visada susijęs su tam tikra rizika ir nestabilumu. Prieš imantis savarankiškos veiklos siūlai atsakyti sau į tokius klausimus:

- dėl ko pradedu verslą?
- kiek aš galiu leisti sau netekti?
- koks kitas galėtų būti planas, jei nepasisektų?
- jei man prireiktų emocinio palaikymo ar pasidalinimo patirtimi, į ką galiu kreiptis?

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:



Daugiau naujų naujienų
       2024-04-25 18:07:11

„Samsung“ „AI TV“ dirbtinis intelektas geresniam vaizdui ir garsui

Technologijų bendrovė „Samsung“ renginyje „Unbox & Discover 2024“ pristatė naują televizorių liniją. Naujieji „Neo QLED 8K“, „4K“ ir „OLED“ modeliai pasižymi „Samsung AI TV“ dirbtinio intelekto (DI) funkcijomis, tarp kurių – dar našesnis vaizdo kokybės gerinimas, triukšmo slopinimas bei išmanus energijos taupymas.
       2024-04-24 13:18:23

Kaip vos už kelis eurus pasigaminti gardų patiekalą pietums ar vakarienei

Paprasta paruošti, sotu ir pigu – sakote, taip nebūna? Pritrūkusiems idėjų gardžiai ir nebrangiai vakarienei, prekybos tinklo „Maxima“ kulinarijos meistrai turi pasiūlymą – iškepkite orkaitėje sultingas vištienos šlauneles su daržovių garnyru.
       2024-04-24 13:08:54

Susidūrėte su gyvūnu kelyje: ar būtina kviesti policiją?

Įsibėgėjant pavasariui, keliuose auga susidūrimų su laukiniais gyvūnais skaičius. Tą lemia balandžio mėnesį prasidedanti gyvūnų migracija, kurios metu žvėrys dažniau pasirodo keliuose, bei ne visuomet atsargus vairuotojų elgesys.
       2024-04-24 13:05:06

Gyventojai dažniau skundžiasi dėl keliamo triukšmo

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai, Tarptautinę triukšmo suvokimo dieną, kasmet minimą balandžio paskutinį trečiadienį, atkreipia dėmesį į triukšmo žalą sveikatai ir primena, kur kreiptis, kai ramybės neduoda netoliese esantys triukšmą skleidžiantys objektai.
       2024-04-24 12:55:04

Priešpienis: svarbus raktas į vaikų sveikatą

Priešpienis, kurį mūsų kūdikiai gauna pirmomis gyvenimo valandomis, yra tikras imuniteto šaltinis. Jame gausu natūralių antikūnų, kurie padeda kūdikiams apsisaugoti nuo įvairių ligų, skatina jų imunitetą ir ruošia juos kovoti su virusais ir bakterijomis.
       2024-04-24 12:50:56

Ženšenis: natūralus kelias į gerą seksualinį gyvenimą

Nevaisingumas yra didėjanti problema visame pasaulyje. Pasaulio sveikatos organizacija teigia, kad apie 17,5% suaugusiųjų planetos žmonių – tai beveik 1 iš 6 žmonių – patiria šią bėdą. Be to, maždaug 40% atvejų problema kyla dėl vyrų fiziologijos.
       2024-04-24 10:11:24

Ketinate imti paskolą namo statybai? Štai ką svarbu žinoti

Mintis nuosavame sklype pasistatyti savus namus – itin patraukli, tačiau neturint pakankamai santaupų tą padaryti ne visada paprasta. Kokius kriterijus turi atitikti būsimasis tokios paskolos gavėjas ir kokios yra ne visiems žinomos šio kredito subtilybės.
       2024-04-24 09:59:54

Internetiniai sukčiai aktyviausi tada, kai esame labiausiai pažeidžiami

Bene efektyviausias internetinių sukčių ginklas – netikėtumas. Dažniausiai sukčių siųstos žinutės ragina nedelsiant imtis veiksmų dėl užblokuotos banko sąskaitos, neteisingai nurodyto siuntos gavėjo adreso ar gautos baudos.
       2024-04-24 09:34:31

Šių uogų priešuždegiminės savybės dažnai pamirštamos: ką gausite suvalgę saują

Dar pirmųjų civilizacijų laikais valgytos vynuogės, pastaraisiais dešimtmečiais tapo vienos mėgstamiausių lietuvių uogų. Jos dažnai papuošia šventinį stalą, o savo saldumu papildo kasdienę mitybą.
       2024-04-24 09:22:04

Sugadintas kaimynų turtas: kada teks mokėti iš savos kišenės

Lietuvos žmonės nėra linkę artimai bičiuliautis su kaimynais – tyrimai rodo, kad 6 iš 10 apsiriboja mandagiu pasisveikinimu. Santykius su jais, deja, dar labiau kartina nelaimės, kurių metu sugadinamas kaimynų būstas ir jame esantis turtas.
       2024-04-23 15:06:05

Europos Parlamentas užtikrino geresnes vartotojų teises į remontą

Siekiant sumažinti atliekų kiekį, naujosiomis taisyklėmis vartotojams suteikiamos didesnės teisės į prekių remontą bei didinamas šio sektoriaus prieinamumas ir patrauklumas.
       2024-04-23 13:15:52

Palydovinis ryšys ir naujas įkrovimo būdas: „Android 15“ atnaujinimas

Šių metų duomenimis, „Android“ išlieka populiariausia operacine sistema pasaulyje, todėl jos atnaujinimų laukia milijonai vartotojų. Iki oficialaus „Android 15“ išleidimo liko beveik pusė metų.
       2024-04-22 17:08:51

Lietuvoje didmeninė elektros kaina per savaitę augo beveik 3 kartus

Praėjusią savaitę didmeninė elektros kaina Lietuvoje kilo 2,9 karto ir vidutiniškai siekė 78,65 Eur/MWh. Tiek pat elektra kainavo ir kitose Baltijos šalyse – Latvijoje, kaip ir Lietuvoje, ji augo 2,9 karto, Estijoje – 2,8 karto.
       2024-04-22 17:04:57

Vos iš kelių pigių ingredientų – purus biskvitinis pyragas per pusvalandį

Yra receptų, kurių neįmanoma sugadinti, ir šis paprastutis biskvitinis pyragas – vienas iš jų. Jei nesijaučiate drąsiai kepinių fronte, būtinai pabandykite, o patyrę konditeriai įvertins, kaip greitai ant stalo atsiras uogomis kvepiantis šviežias kepinys, jei netikėtai užsuko svečiai, o saldumynų lentynėlė – kaip tyčia tuščia.
       2024-04-22 16:36:43

Mažieji pagalbininkai noriau kibs į darbus darže ar sode: 5 patarimai

Vaikams instinktyviai patinka būti arčiau gamtos, jie mėgsta žaisti lauke. Tačiau pramogos gali virsti ir naudingais užsiėmimais. Veikla sode ar darže yra naudingas įrankis siekiant atitraukti vaikus nuo ekranų ir mokyti atsakomybės, taip pat ir padės ugdyti vaiko norą valgyti daugiau vaisių bei daržovių.
       2024-04-22 16:28:39

Įspėja verslus, kaip neapsigauti: ką žada vietoj ISO sertifikato?

„Nemokamas sūris tik pelėkautuose“ – posakis, aktualus ne tik taupantiems vartotojams, bet ir augti (tačiau – tik už kiek įmanoma palankesnį biudžetą) siekiantiems verslams. Vienu dažniausių žingsnių verslo procesų optimizavime tampa ISO vadybos sistemos diegimas.
       2024-04-22 16:22:46

Išmanioji buitinė technika: kaip ji gali padėti sumažinti elektros sąskaitą?

Elektros sąskaita sudaro bene didžiausią kiekvieno namų ūkio komunalinių išlaidų dalį. Nors žinome pagrindines elektros taupymo taisykles, pavyzdžiui, išjungti tai, kas nenaudojama, tačiau esminio elektros suvartojimo pokyčio tai nepaskatina.
       2024-04-22 11:32:19

Automobilio priežiūra pavasarį: kam būtina skirti didžiausią dėmesį

Pavasarį žmonės dažniau nei šaltuoju sezonu sėda prie automobilio vairo. Kad transporto priemonė negestų, svarbu laiku atlikti techninės priežiūros darbus ir pašalinti po žiemos atsiradusius gedimus.
       2024-04-22 11:00:35

Tommy Hilfiger batų kokybė - kokia ji?

Tommy Hilfiger – tai vardas, kuris daugeliui asocijuojasi su amerikietišku stiliumi ir nepriekaištinga kokybe. Šis prekės ženklas jau daugelį metų žinomas dėl savo ryškios spalvų paletės, klasikinio dizaino ir aukštos klasės medžiagų, kurios naudojamos kurti viską - nuo drabužių iki aksesuarų.
       2024-04-22 10:45:36

Kokybiško šampūno pasirinkimas

Plaukų priežiūra apima daugybę skirtingų procedūrų ir produktų. Nors ne visi naudoja kaukes, purškiklius, aliejukus ir serumus, tačiau tikrai visi reguliariai naudoja šampūnus. Tai būtiniausia plaukų priežiūros priemonė - todėl ypač svarbu jį rinktis pagal plaukų ir galvos odos tipą.
       2024-04-22 10:19:43

Vitaminai maitinančioms - pirkti kompleksą ar atskirai?

Žindymo metu viskas, ko reikia augančiam organizmui, gaunama su motinos pienu. Taigi, jei mamos organizme yra ryškus maistinių medžiagų trūkumas, vaikas taip pat kenčia nuo jų trūkumo.
       2024-04-22 09:51:47

Interjero dizainas: Kaip įsirengti svetainę?

Svetainė – tai nėra tiesiog paprastas kambarys. Tai erdvė, kurioje susilieja kasdieniai mūsų gyvenimai, kur susitinkame su šeimos nariais ir svečiais, kur atsipalaiduojame po įtemptos darbo dienos arba švenčiame svarbias progas.
       2024-04-20 20:38:34

Pakruojo dvaro gėlininkai: tulpės gali išgelbėti gyvybę

Likus vos kelioms dienoms iki didžiausio regione tulpių ir pavasario gėlių festivalio Pakruojo dvare, kurio metu erdvioje išskleidžia keli milijonai žiedų, dvaro gėlininkai pasidalino mažai žinoma istorija, kad tulpės pasaulyje buvo naudojamos ne vien grožiui.
       2024-04-20 10:41:23

Vyndarystės tradicijos Lietuvoje – ar jos egzistuoja ar mes aludarių kraštas

Jeigu internetinėje enciklopedijoje „Vikipedija“ užsuktumėte į kategoriją „lietuviški gėrimai“, paieškoje atrastumėte tik vieną subkategoriją – „Lietuvos alus“. Tikriausiai, nuostabos tai nekelia, juk mes – aludarių kraštas.
       2024-04-19 19:12:53

Kas dešimtas skambutis Lietuvoje – sukčių iš padirbto numerio

„Telia“ per pirmuosius tris šių metų mėnesius užkirto kelią 2,6 mln. atakų, nutaikytų į Lietuvos mobiliojo ryšio abonentus. Apsaugoti vartotojus bendrovei padėjo dar pernai aktyvuota automatinė padirbtų mobiliųjų numerių (angl. „spoofing“) filtravimo sistema.
       2024-04-19 19:00:45

Morkos – ne vienintelės akių pagalbininkės: dar viena daržovė nuo akių ligų

Kai oras šiltyn – ir mūsų patiekalai lengvyn. Tad gamindami pigesnius maltinukus iš cukinijų ir avinžirnių, ilgai neužgaišite, o rezultatu džiaugsis visi valgytojai.
       2024-04-19 12:27:56

Kodėl Azijoje šviežius agurkus ne pjausto, o traiško – tokių salotų nevalgėte

Šviežių lietuviškų, šiltnamiuose užaugintų agurkų sezonas įsibėgėja, tad geros jų kainos vilioja vis dažniau gamintis salotas. Gaivios, traškios salotos tinka prie įvairių patiekalų, tačiau paruoštos kiek įdomiau gali tapti ir pagrindine stalo žvaigžde ar sveikais priešpiečiais.
       2024-04-19 12:19:30

Ekspertai: norite statyti moderniai? Atsigręžkite į natūralumą ir tradicijas

Mes tikimės, kad statybų technologijos nuolat tobulės ir taps futuristiškesnės, tačiau klimato kaita verčia suabejoti, ar aklas progresas yra geriausias pasirinkimas.
       2024-04-18 22:33:13

Kokybiška vištiena vertinama visame pasaulyje, kokia jos perspektyva Lietuvoje?

Šiuolaikinė visuomenė vis labiau rūpinasi savo sveikata, geresne savijauta vartodama maistingesnę, natūralesnę ir sveikatai palankesnę produkciją. Vištiena – ne išimtis, o pagaminta iš be antibiotikų užaugintų paukščių yra būtent ta mėsa, kuri vis dažniau aptinkama kiekvieno pirkėjo krepšelyje.
       2024-04-18 20:56:05

Reikalavimo važinėti vasarinėmis padangomis nėra – kodėl būtina tai daryti?

Kaip ir kasmet, nuo balandžio 1 d. automobiliai šalies keliuose gali būti eksploatuojami su vasarinėmis padangomis. Visgi dažnam vairuotojui kyla klausimas, kodėl apskritai verta tai daryti, nes žieminių padangų, jei jos nėra dygliuotos, naudojimas vasaros metu neuždraustas.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.