Naujienos

Nuo ko pradėti statyti savo verslą, kad jis susilauktų sėkmės?

2021-10-27 11:47:55

Šiuo metu matome daug raginimų pradėti savo verslus, tam teikiama valstybės parama, rengiama daug įvairių mokymų, konferencijų, programų. Dažnai girdime viešai skelbiamas sėkmės istorijas, matome įkvepiančius pavyzdžius.

Tai daug ką skatina ryžtingai žengti pirmuosius žingsnius į savarankišką veiklą. Mąstymo trenerė ir veiklos pokyčių mentorė Ramutė Alechnavičiūtė sako, jog ją tai nuoširdžiai džiugina. Vis tik ji tvirtina, jog pirminio įkvėpimo nepakanka ir norint sulaukti sėkmės versle būtina tą sėkmę pasiplanuoti.

Ramute, ar daug pradedančiųjų verslininkų sulaukia tos sėkmės?

Statistika sako, jog metus atlaiko apie pusę savarankiškų veiklų, o 10 metų išgyvena tik apie 10 procentų verslų. Dažniausiai viešoje erdvėje mus pasiekia įvairios įkvepiančios sėkmės istorijos, o apie nepavykusius atvejus nėra pasakojama. Dažnam tai suteikia ryžto pradėti savarankišką veiklą, kas yra puiku. Deja, pradinis impulsas ne visada užtikrina sėkmingą tolimesnę eigą.

Ar yra kokie nors esminiai faktoriai, kurie lemia verslo sėkmę?

Šiuo metu mes turime labai geras sąlygas naudotis pačiais įvairiausiais įrankiais, kurie gali padėti įvertinti, ar mūsų idėjai lemta sėkmingai vystytis toliau. Labai svarbu įvertinti asmenines žmogaus savybes, o tai padaryti padeda asmenybės testai. Anksčiau, kai apie jokius testus, koučingą ar mentorystę niekas nieko nebuvo girdėjęs, visą patikrą atlikdavo pats gyvenimas. Tiesiog veiklą pradėjęs verslininkas pamažu pats išsiaiškindavo, kas jam sekasi, o kas ne. Šiuo metu tai išsigryninti galima per vieną dieną.

Kokios yra tos reikiamos asmeninės savybės?

Apibendrintai galėčiau išskirti tokias:

- Vizionierius-strategas, kuris svajoja, mato veiklos viziją bei nori ją perkelti į realybę.
- Lyderis, kuris gali kviesti kitus prisijungti į komandą, juos motyvuoti bendro tikslo siekimui, suteikti jiems jėgą.
- Architektas, kuris moka planuoti, projektuoti „gyvą“ verslą, t. y. vizijas perkelti į tikrovę. Puikus pavyzdys tam yra gamta. Mus stebina joje esanti išraiškų gausa ir natūralumas, prisitaikymas prie sąlygų, tačiau kiekvienos jos dalelė turi paskirtį, struktūrą ir viduje vyksta aiškūs procesai pagal gamtos dėsnius.
- Mentorius, kuris perduoda komandai savo supratimą, vertybes, paaiškina, kodėl priimami vienokie ar kitokie sprendimai ir t. t.
- Vadovas, kuris pasižymi disciplina bei moka prižiūrėti, kad suplanuoti darbai būtų atliekami tinkamai bei laiku.

Suprantama, net jei žmogus turi visas šias savybes, jos tikrai nebus vienodai stiprios. Veiklos pradžioje kiekvienam verslininkui tenka pabūti viskuo viename asmenyje, tačiau vėliau galima suburti komandą, kurios nariai visi kartu turės optimalų reikiamų savybių rinkinį ir galės efektyviai papildyti vieni kitus.

Pavyzdžiui, jei žmogus turi vadovavimo savybę, kurią galime įvertinti 7 iš 10 balų, tai visai puikiai jausis vadovaudamas nedideliam kolektyvui. Labai pasistengęs jis galėtų tą savo savybę paauginti iki 8 ar net 9 balų. Vis tik vadovaujantis darbas didesnėje įmonėje ilgą laiką jį labai išvargintų. Šiuo atveju paranku rasti kitą asmenį, kuris galėtų atlikti vadovo pareigas ir kurio įvertinimas būtų aukštesnis.

Taigi pirminis verslo etapas būtų asmeninių savo savybių įvertinimas?

Taip. Kai mes žinome, kokias prigimtines savybes turime ir kurios jų stipresnės, o kurios silpnesnės, iš anksto galime numatyti, kokių žmonių ateityje turėsime ieškoti į savo komandą. Kiekvieną verslą reikia auginti nuo mažyčio daigelio. Iš pradžių esu tik aš ir mano idėja, kurią pasiryžtu plėtoti, ieškoti būdų jos įgyvendinimui. Vėliau viskas po truputį įsibėgėja, man tampa reikalingi bendražygiai. Jiems galima deleguoti darbus, kurių nespėju padaryti arba nesugebu atlikti pakankamai kokybiškai. Nė vienas verslininkas neprivalo būti geras pardavėjas, geras vadovas, geras buhalteris ir t. t. Tačiau kiekvienoje komandoje reikalingas ir geras pardavėjas, ir geras buhalteris. Svarbu pasirinkti tinkamus žmones. Dažnas verslininkas ieško partnerio, kuris būtų „toks, kaip aš“. Toks nusistatymas yra klaidingas. Partneris neturi būti „toks, kaip aš“, o „mane papildantis, kompensuojantis mano silpnąsias savybes“.

Nereikia suprasti taip, kad žmones į komandą reikia rinktis tik pagal charakterio savybes. Kvalifikacija taip pat svarbi. Buhalteris be buhalterinio išsilavinimo – mažai sveikintinas pasirinkimas. Vis tik jei tas asmuo buhalterijos studijas baigė tik tam, kad turėtų „popierius“, bet nejaučia jokių simpatijų skaičiams, jis tokiose pareigose ilgai neištrauks.

O gal tada savo asmenines savybes vertėtų išsiaiškinti ne tik prieš imantis verslo, bet ir renkantis specialybę ar ieškantis samdomo darbo?

Tikrai taip. Juk patys matome, kiek yra žmonių, kurie studijas baigia vienoje srityje, o paskui dirba visai kitoje, nes pasirinkta kryptis tiesiog neatitinka jų charakterio, pomėgių, vertybių ir pan. Dažnai suvilioja madingos, šiuo metu ant bangos esančios specialybės, tačiau aukščiausių rezultatų mes galime pasiekti tik ten, kur galime išnaudoti savo turimas prigimtines savybes.

O negalima tų trūkstamų savybių išmokti, jas išsiugdyti?

Kuriam laikui galima. Jei kalbame apie pradedantį verslininką, kuris kol kas yra vienas, jam iš tiesų laikinai tenka kai kuriose srityse lipti per save ir daryti tai, ką mieliau perleistų kažkam kitam. Tačiau jei kažkurios savybės neatsinešėme savo genuose, vėliau geriau susirasti tą savybę turintį partnerį. Antraip tiesiog išvargsime, perdegsime, verslas taps nemiela prievole.

Iš tiesų žmonės dažnai būna išmokę naudotis vienokiomis ar kitokiomis savybėmis ir net mano, jog tai jų prigimtinė stiprybė, tačiau vėliau paaiškėja, kad yra ne visai taip. Konsultacijų metu gana greitai tai išsiaiškiname. Tai leidžia iš anksto numatyti kliūtis, su kuriomis, tikėtina, susidursime ateityje ir net apgalvoti būdus, kaip galėsime jas įveikti.

Kokie yra gajausi su verslu susiję mitai, kuriuos vis dar matote visuomenėje?

Vienas iš mitų yra tas, kad verslas visada kuriamas dėl pinigų. Iš tiesų pinigai, kaip tikslas, negali būti pagrindas ilgalaikio sėkmingo verslo kūrimui. Tai tik priemonė savo vizijai įgyvendinti. Vizija – tai, kas stovi už pinigų, koks nors konkretus matymas, vertybė, poreikis, svarba, kuri veda mus į priekį ir neleidžia pasiklysti. Nereikia suprasti, jog tai kažkas labai ypatingo. Vizija gali būti itin paprasta. Pavyzdžiui, kai kažkada kūriau savo kanceliarinių prekių įmonę mano vizija buvo tiesiog tokia, kad aš mintyse mačiau dirbančius žmones, platų produktų asortimentą, gerus įrankius, paslaugomis patenkintus klientus, gaunamus užsakymus. Tas vaizdinys buvo man gražus, priimtinas, toks, kokį norėjau paversti tikrove. O du žodžiai, kaip šūkis, „Laiku ir Nuoširdžiai“ padėjo daugiau nei 10 metų vystyti verslą ir auginti pajamas.

Dar vienas mitas tas, kad neva viskas pasiekiama nuolatinėmis pastangomis ir sunkiu darbu. Kažkiek tiesos tame yra, reikia ir pastangų ir darbo, tačiau visų pirma reikia pataikyti į savo vėžes, t. y. turėti aiškią jūsų vertybes atitinkančią viziją. Taip pat būtina turėti jau mano minėtas asmenines savybes, o vėliau suburti tarpusavyje derančią komandą. Supraskite, kad jei nesate vadovas iš prigimties, jokios pastangos to nepakeis. Tačiau jūs galite susirasti kitą asmenį, kuris vadovaus su malonumu. Sėkmingi verslininkai yra tokie, kurie sugeba savo komandose sukomplektuoti tinkamus vaidmenis, reikiamų savybių derinį bei nusistato aiškią kryptį, konkrečius įgyvendinamus ir pamatuojamus tikslus. Toliau jau vyksmas laike, stebėjimas, įrankių tobulinimas, žmonių ugdymas ir savalaikė komunikacija.

Taigi verslo sėkmė yra labiau planavimo, o ne intuicijos reikalas?

Intuicijos nurašyti taip pat negalima. Verslo žmonėms ji tikrai reikalinga ir puikiai pasitarnauja tada, kai susiklosto nenumatyta situacija, kada nėra aišku, kaip veikti. Intuicija tiek man, tiek kitiems pažįstamiems verslininkams yra ne kartą padėjusi atlikti sprendimus, kurie vedė į teigiamus rezultatus. Tačiau versle vien intuicija pasitikėti negalima, ją reikia derinti su planavimu ir tam tikrais skaičiavimais. Galiu pasakyti tiek, kad jei turite aiškų tikslą ir gerą komandą, intuicija bus gera pagalbininkė, tačiau jei nėra stabilaus, konkretaus pagrindo, ji gali net labai stipriai nuvilti.

Kas dar yra svarbu imantis verslo?

Svarbios yra tokios savybės kaip atsparumas stresui ir mokėjimas rūpintis savo energetiniais resursais. Didžioji pasaulio žmonių dalis linkusi ieškoti saugumo, tačiau turime suprasti, kad verslas visada susijęs su tam tikra rizika ir nestabilumu. Prieš imantis savarankiškos veiklos siūlai atsakyti sau į tokius klausimus:

- dėl ko pradedu verslą?
- kiek aš galiu leisti sau netekti?
- koks kitas galėtų būti planas, jei nepasisektų?
- jei man prireiktų emocinio palaikymo ar pasidalinimo patirtimi, į ką galiu kreiptis?

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2021-12-06 16:38:36

10 priežasčių, kodėl knyga – geriausia dovana ir rekomendacijos, ką dovanoti

Laikas pakalbėti apie dovanas? Juk artėja gražiausios metų šventės! Šis tekstas orientuotas į Kalėdas, tačiau jis universalus ir daugelis patarimų bei rekomendacijų tiks bet kokia proga.
       2021-12-06 16:35:02

Saulės elektrinių klausimams – dedikuota ESO telefono linija

Augant gyventojų susidomėjimui ir siekiant suteikti aiškią ir kokybišką informaciją saulės elektrinių įsirengimo ir kitais susijusiais klausimais, bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) pristato elektros energiją iš atsinaujinančių išteklių gaminantiems vartotojams skirtą pagalbos telefonu liniją.
       2021-12-06 16:32:03

Skirtingi, šaldytų sodo ir daržo gėrybių, panaudojimo būdai

Atėjus šalčiams metas prisiminti vasaros ir rudens skonius bei žiemai paruoštas sodo, daržo ir miško gėrybes. Šaldikliuose šlovės minutės laukia braškės, avietės, moliūgai ir įvairiausių rūšių grybai.
       2021-12-06 16:26:29

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 522

Atlikus 4091 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 522. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-12-05 22:12:10

Viskas apie tai, ką reikia žinoti, norint atsivežti augintinį iš užsienio

Ketinantys įsigyti augintinį iš užsienio turi žinoti, kad į Lietuvą įsivežti šunį, katę ar šešką galima tik tuomet, jei jis paženklintas, vakcinuotas nuo pasiutligės ir turi tinkamus dokumentus.
       2021-12-05 22:06:56

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1347

Atlikus 8145 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1347. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-12-04 13:43:53

Ieva Mackevičienė: darbas biure – nepalyginamas su darbu iš namų

Ieva Mackevičienė, skaitmeninio turinio kūrėja ir nuomonės formuotoja, šį sezoną dar ir tapusi „Lietuvos balso“ komandos nare, naujų projektų vystymui pasirinko „Workland“ pilnai aptarnaujamų biurų ir bendradarbystės erdvių centrą, įsikūrusį Vilniuje, Gedimino pr. 9, G9 prekybos centro viršutiniame aukšte.
       2021-12-04 12:50:27

Dėl Omikron atmainos griežtinamos izoliacijos taisyklės

Europoje kasdien fiksuojant naujus susirūpinimą keliančios koronaviruso atmainos Omikron atvejus, Lietuva kartu su kitomis šalimis stiprina šios atmainos stebėseną ir epidemiologinę kontrolę.
       2021-12-04 12:45:33

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1875

Atlikus 14486 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1875. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-12-03 20:15:24

„Starlink“ palydovinis internetas jau Lietuvoje

Astronautikos bendrovė „Space X“ pranešė Lietuvoje pradedanti teikti „Starlink“ plačiajuosčio palydovinio interneto paslaugas – nors buvo žadėta, kad šios paslaugos Lietuvos vartotojus pasieks 2022 m. pradžioje.
       2021-12-03 13:48:43

Kepyklose – kūčiukų kepimo įkarštis: krosnys bus užgesintos tik Kūčių vakarą

30 sunkvežimių kūčiukų – tiek jų po Lietuvą pasklis vien iš kepyklos Panevėžyje, kur pastarosiomis savaitėmis krosnys negęsta net ir naktį. Išlaikyti lietuvišką kūčiukų kepimo tradiciją – itin atsakinga užduotis.
       2021-12-03 13:34:24

Nemirštanti klasika – šprotai: 4 pasiūlymai, kaip juos valgyti

Prasidėjus žiemai daugiau laiko praleidžiame namuose, tad paprastai ir gaminame daugiau. Nors besiruošdami šventėms ieškome naujų receptų, kartu atsigręžiame į tradicinius patiekalus bei nuo vaikystės pažįstamus skonius.
       2021-12-03 13:24:55

Aido Gedvilo pranešimas: „Ne automobilių taršos, o tautos kiršinimo mokestis“

Aplinkos ministerija po ilgų svarstymų, gąsdinimų ir klaidinimų, be platesnių diskusijų su visuomene, kaip jau tapo įprasta šioje Vyriausybėje, pagaliau išgrynino automobilių apmokestinimo koncepciją.
       2021-12-03 13:18:58

Paruoškite namus šventėms – buities darbai, kuriuos būtina atlikti iki Kalėdų

Gražiausias metų šventes norisi sutikti jaukiuose, tvarkinguose namuose. Todėl jau dabar verta pradėti planuoti ir ruoštis didžiajam jų tvarkymui bei švarinimui.
       2021-12-03 13:07:08

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 2040

Atlikus 17022 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 2040. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-12-02 18:45:26

Kalėdos Panemunės pilyje

Renginio tipas: Renginys Renginio data: Trečiadienis, 2021 m. gruodžio 1 d. Renginio pradžia: 10:00 Renginio pabaiga: Sekmadienis, 2022 m. sausio 9 d. Renginio vieta: Panemunės pilis, Vytėnų g. 53, Pilies k., Jurbarko r.
       2021-12-02 14:25:59

„YIT Lietuva“ Viršuliškėse statys naują 18 aukštų verslo centrą

Vilniuje, Viršuliškių rajone, iškils naujas draugiškas aplinkai 18 aukštų „Sky Office“ verslo centras. Jo vystytoja, darnios miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“, į projektą investuos 21 mln. eurų.
       2021-12-02 14:17:24

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1813

Atlikus 16774 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1813. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-12-01 16:14:10

„Litgrid“: sinchroninius kompensatorius Lietuvoje įrengs „Siemens Energy“

Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorė „Litgrid“ užbaigs sinchronizacijos su kontinentine Europa įgyvendinimui būtinų įrenginių – sinchroninių kompensatorių – pirkimą.
       2021-12-01 13:56:24

VRM imasi pokyčių – atsisako penkių pavaldžių įstaigų

Įgyvendinant Vyriausybės programą, vidaus reikalų ministrės Agnės Bilotaitės sudaryta Viešojo valdymo tobulinimo grupė įvertino Vidaus reikalų ministerijos (VRM) pavaldžių įstaigų vykdomą veiklą ir funkcijas.
       2021-12-01 10:45:26

Ekspertas pataria, kaip neprarasti ryšio per pūgą

Rudenį keičiant žiemai, į Lietuvą vis dažniau atklysta stiprus vėjas su sniegu ar lietumi. Kaip pasiruošti artėjant audrai ar pūgai, ką daryti stichijos metu ir ar įmanoma likti su ryšiu net dingus elektrai? Patarimais dalijasi „Telia“ Tinklo vadovas Arūnas Strolia.
       2021-12-01 10:39:59

„Netflix“ vartotojų skaičius Lietuvoje ir toliau auga

Lietuvos radijo ir televizijos komisijos (toliau – LRTK) neseniai atliktas tyrimas parodė, kad užsakomosios visuomenės informavimo audiovizualinėmis priemonėmis paslaugų platformos „Netflix“ populiarumas Lietuvoje 2021 m., palyginus su praėjusiais metais vėl augo.
       2021-12-01 10:19:53

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1793

Atlikus 26502 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1793. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-11-30 12:42:43

Dovanojimo etiketas – viskas, ką reikia žinoti planuojant kalėdines dovanas

Jau įsibėgėja kalėdinių dovanų pirkimo bumas. Tačiau ruošiant staigmenas savo artimiesiems ir draugams, itin svarbu neužmiršti ir etiketo principų.
       2021-11-30 11:03:23

„Kibernetinis pirmadienis“ – proga pasitikrinti, ar apsiperkate saugiai

„Kibernetinis pirmadienis“ yra internetinė „Juodojo penktadienio“ versija, kai elektroninėse parduotuvėse skelbiamos didžiausios metų nuolaidos. Ši diena skirta ne tik išlaidauti, bet ir atkreipti visuomenės dėmesį į saugų apsipirkimą internete.
       2021-11-30 11:01:05

Naujas vardas saugesniuose „Toyota“ automobiliuose – „T-Mate“

Siekdama pabrėžti savo norą didinti transporto saugumą, „Toyota“ pristato „T-Mate“ – naują bendrą vardą, aprėpiantį visas gamintojos saugumo ir pažangių vairavimo asistentų (ADAS) sistemas.
       2021-11-30 10:58:32

Mokslo metų statistika: gerėja rezultatai, bet daugėja praleistų pamokų

Naujus mokslo metus pradėję klasėse, didžioji dalis mokyklų ir toliau tęsia ugdymą kontaktiniu būdu. Statistika rodo, kad sugrįžimas į klases paskatino geresnį žinių įsisavinimą, augo visų pagrindinių mokomųjų dalykų įvertinimų vidurkiai.
       2021-11-30 10:32:03

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1701

Atlikus 24506 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1701. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-11-29 11:31:27

Stojantiesiems į aukštąsias mokyklas: ką svarbu žinoti ruošiantis stojimams?

Pagal Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos (ŠMSM) gaires, nuo 2024 m. visi stojantieji į aukštąsias mokyklas turės būti išlaikę bent tris valstybinius brandos egzaminus: lietuvių kalbos ir literatūros, matematikos ir trečią laisvai pasirenkamą.
       2021-11-29 11:24:24

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 584

Atlikus 7273 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 584. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.