Naujienos

Krūties vėžio gydymas: ar pasaulinės tendencijos ir Lietuvoje taps standartu?

2021-10-28 15:51:20

Sergamumas krūties vėžiu didėja ir pasaulyje, ir Lietuvoje, tačiau mirtingumas nuo šios ligos mažėja. Tai lemia ne tik prevencinės patikros priemonės, moterų žinios apie reguliarią krūtų savityrą, bet ir gerėjanti ligos diagnostika, nauji gydymo metodai.

Lietuvos medikai tikisi, kad pasauliui vis labiau judant individualaus, molekuline diagnostika paremto gydymo link, ši tendencija taps standartu ir mūsų šalyje.

Nacionalinio vėžio instituto (NVI) Chemoterapijos skyriaus vedėja, gydytoja onkologė doc. dr. Birutė Brasiūnienė sako, kad krūties vėžio diagnozė šiandien nebėra mirties nuosprendis – vėžį nustačius ankstyvose stadijose, per 90 proc. moterų pasveiksta.

„Mokslo pažanga ir naujovių pritaikymas gydant krūties vėžį, iš tiesų duoda labai sėkmingų rezultatų ne tik ankstyvose ligos stadijose, bet gydant ir agresyvaus tipo ar vėlyvos stadijos, jau metastazavusius vėžinius susirgimus. Taigi net išplitusio vėžio atveju, gydytojai naudoja lėtinės ligos sąvoką – kai gydytis tenka ilgą laiką, o vidutinė gyvenimo trukmė jau gali būti skaičiuojama metais“, – sako gydytoja onkologė.

Anot doc. dr. B. Brasiūnienės, diagnozavus išplitusį trigubai neigiamą krūties vėžį (sunkiausiai gydymui pasiduodanti, agresyviausia šios ligos forma), seniau galima buvo tikėtis 9–12 mėn. gyvenimo trukmės, tačiau šiandien net tokioje sudėtingoje situacijoje yra daug vilties. „Šiemet Europos chemoterapeutų draugijos kongrese „ESMO 2021“ pranešėjai jau dalijosi žinia, kad beveik 65 proc. tokio lokaliai išplitusio vėžio atvejų pasiekia pilną atsaką po chemoterapijos gydymo, kuris skiriamas prieš naviko ar visos krūties šalinimo operaciją, siekiant sumažinti piktybinį auglį ir sistemiškai kontroliuoti ligą. Taigi nauji vėžio gydymo vaistai leidžia 9 iš 10 moterų, sergančių šiuo vėžio tipu, gyventi 3 metus ir ilgiau be ligos progresavimo“, – sako doc. dr. B. Brasiūnienė.

Krūties vėžys – dažniausia moterų onkologinė liga

Krūties vėžys sudaro beveik penktadalį visų moterų vežinių susirgimų. Tai navikas, kuris formuojasi sparčiai besidauginant ląstelėms, kurios yra išklojusios pieno liaukų skiltis ar latakėlius. Tačiau tai yra klastinga liga, nes moterys dažnai nejaučia jokių simptomų, joms nieko neskauda, o auglys gali būti toks mažas, kad neįmanoma jo apčiuopti. Net 7 iš 10 krūties vėžio atvejų yra nečiuopiami – jie randami tik atliktus profilaktinius tyrimus niekuo nesiskundžiančiai ir nieko nejaučiančiai moteriai.

Anot gydytojos onkologės, krūties vėžio gydymui šiandien dažniausiai taikomas ne vienas gydymo būdas, o pasitelkiama jų kombinacija, kuri priklauso nuo krūties vėžio biologijos tipo, stadijos, ligos išplitimo. Gali būti derinama chirurgija, priešvėžinis medikamentinis gydymas (chemoterapija, taikinių terapija ar hormonoterapija) bei spindulinė terapija. Derinant šiuos gydymo metodus, galima tikėtis geriausių gydymo rezultatų.

Gydymas derinamas ir su reabilitacija

Privalomojo sveikatos draudimo informacinės sistemos „Sveidra“ duomenimis, Lietuvoje gyvena per 18 tūkst. moterų, sergančių krūties vėžiu, trečdalis jų su šia diagnoze gyvena 10 metų ir ilgiau. Nauji gydymo metodai ir vaistai vis daugiau moterų padeda gyventi pilnavertį gyvenimą, nugalėti ligą. Tačiau gydymosi ir sveikimo procese svarbų vaidmenį vaidina ir reabilitacija.

Reabilitacinis gydymas susirgus onkologine liga prasideda, kai gydytojas nustato diagnozę, ir tęsiasi visą gydymo laikotarpį. Jos metu siekiama optimaliai atkurti krūties vėžiu sergančios moters fiziologinę, psichologinę būklę, pagerinti socialinį bei profesinį statusą.

„Paprastai reabilitacija apmokama valstybės lėšomis, tačiau kartais moterims tenka ilgai laukti eilėse, kartais pagal ligos kodą tam tikra reabilitacija būna neprieinama. Todėl matome didelę prasmę jau aštuntus metus organizuoti labdaringą rožinio kaspino bėgimą „PINK RUN su BENU“, kurio metu surinktos lėšos skiriamos krūties vėžiu sergančių moterų reabilitacijai. Džiugu, kad visuomenė darosi vis atviresnė ir palaiko savo mamas, žmonas, seseris, drauges. Per visą renginio egzistavimo laikotarpį sergančių moterų reabilitacijai paaukota daugiau kaip 27 tūkst. eurų. Šiemet paramos suma buvo rekordinė – ji perkopė 6 tūkst. eurų“, – sako renginį organizuojančios bendrovės „BENU Vaistinė Lietuva“ generalinė direktorė Rasa Montvilė.

Inovatyvių vaistų prieinamumas

Doc. dr. B. Brasiūnienė pasakoja, kad šių dienų onkologija veikia personalizuotos medicinos kontekste, kuomet svarbų vaidmenį atlieka genetiniai tyrimai, kurie leidžia parinkti konkrečiam pacientės vėžio tipui tinkamiausius vaistus ir tokiu būdu geriau prognozuoti gydymo atsaką. Taigi ypatingai aktualiu klausimu tampa inovatyvių vaistų prieinamumas.

„Vystantis mokslui, vis labiau išsiaiškinant vėžinės ląstelės funkcionavimo mechanizmus, daugėja žinių, kaip juos slopinti. Tuo pagrindu kuriami inovatyvūs vaistai ir prognozuojamas atsakas į juos. Tačiau inovatyvių vaistų prieinamumas onkologinėmis ligomis sergantiesiems pacientams Lietuvoje išlieka nepakankamas ir nors kasmet sulaukiame naujų kompensuojamų vaistų gydyti vėžiui, bet procesai yra per lėti, per ilgai tenka tų naujų vaistų laukti. O onkologiniam pacientui laiko faktorius yra ypač nepalankus“, – susidariusią padėti aiškina gydytoja onkologė.

Anot jos, tai yra mūsų visų reikalas, kaip tuos procesus greitinti ir optimizuoti, kad Lietuva neliktų nuolatinėse įvairių tarptautinių lentelių apatinėse pozicijose, vertinant onkologinių ligų mirtingumo ir vaistų prieinamumo statistiką.

„Tai nėra atskira paciento ar onkologo problema, svarbus yra visų bendradarbiavimas ieškant optimaliausių sprendimų. Tiek aš pati, tiek mano kolegos aktyviai dalyvaujame šiose diskusijose. Svarbus yra kompleksas priemonių, kurios turi būti rekomenduotos padėčiai gerinti, tai yra sveikatos politikos, ekonomikos, pacientų organizacijų ir onkologų dialogas, tačiau rinktis, analizuoti, pateikti problemas nebeužtenka, reikia efektyvesnių sprendimų padėčiai gerinti, tik tada bus galima kalbėti apie proveržį šioje srityje,“ – įsitikinusi doc. dr. B. Brasiūnienė.

Šalutinių reiškinių gydymas – taip pat šiuolaikinės onkologijos dalis

Šių dienų onkologijos mokslo pažanga leidžia pacientus gydyti ne tik efektyvesniais, bet ir mažesnio toksiškumo vaistais. NVI Chemoterapijos skyriaus vedėja doc. dr. B. Brasiūnienė pasakoja, kad naujausi priešvėžiniai vaistai dažnai nebeturi tų pašalinių reiškinių, kuriuos sukelia klasikinė chemoterapija – plaukų slinkimo, vėmimo, gleivinių uždegimo ar kt. Tačiau tai jokiu būdu nereiškia, kad nauji vaistai iš viso nesukelia pašalinių poveikių.

„Kaip pavyzdį galima paminėti imunoterapiją, kurios efektyvūs vaistai pakeitė kai kurių vėžio tipų išgyvenamumo rodiklius į gerąją pusę. Tačiau jos poveikis pasireiškia visam organizmui ir kartais net sunkiu laipsniu, dėl to tenka stabdyti priešvėžinį gydymą ir gydyti pašalinius reiškinius ligoninėje. Norėčiau akcentuoti, kad nauji vaistai yra efektyvesni ir mažiau toksiški, bet išlieka stebėjimo, paciento mokymo atpažinti pašalinius reiškinius, laiku kreiptis pagalbos svarba“, – pabrėžia doc. dr. B. Brasiūnienė.

Kalbant apie pašalinių reiškinių valdymą, anot medikės, labai svarbus ir pačios pacientės vaidmuo. Todėl reikia įsidėmėti tris esminius, visiems gerai žinomus dalykus, kurie yra svarbūs tiek norint išvengti kai kurių tipų vėžio, tiek padėti sau gydantis jau susirgus: mažinti streso faktorius ir jų įtaką kasdienai, užtikrinti fizinį aktyvumą (geriausia lauke) ir maitintis sveiku, subalansuotu maistu, išsaugant normalų kūno svorį.

Gydytoja onkologė ne tik iš teorijos, bet ir iš darbo patirties mato, kad gerai veikiant visoms trims grandims, galima tikėtis išlaikyti pakankamai gerą paciento gyvenimo kokybę sudėtingo priešvėžinio gydymo metu.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:2021-10-28 16:39:10 / Koks dar gydymas

Žinau žmogų, kuriam daugiau kaip prieš 3 mėnesius rasta panaši liga. Dėl medicinos gydymo įstaigų neveiklumo gydymas iki šiol realiai nepradėtas. Ką veikia SAM ir ministras Arūnas Dulkys? Ar ne jų reikalas tinkamai organizuoti paslaugų teikimą?

Sveikata: kitos panašios naujienos
       2021-11-26 12:34:59

Sausos ir suskilinėjusios lūpos: kokias klaidas kartojame kiekvieną žiemą?

Lūpų išsausėjimas gali užklupti bet kuriuo metų laiku, tačiau vėjas ir sniegas – du mums itin įprasti žiemos sezono elementai – tik padidina problemą.
       2021-11-25 15:17:29

Krūtų implantų sukeliamos ligos: kaip prižiūrėti krūtų implantus ir kada keisti?

Kalbėdami apie chirurgo pagalba išryškintą moteriškumą, dažniausiai apsiribojame pasiruošimu operacijai: norimas krūtinės dydis, skirtingi implantai ar operacijos atlikimo technikos.
       2021-11-19 06:52:50

Sveikatos specialistai: apie lytinę potenciją ir užduodamus klausimus

Sveikatos specialistų teigimu, kalbėti apie lytinę potenciją vis dar yra tabu. To priežastys – potencijos sutrikimas kelia nepilnavertiškumo jausmą, be to, visuomenėje ilgą laiką apie lytiškumą ir su juo susijusias problemas nebuvo kalbama.
       2021-11-18 17:18:45

Kaip vartoti antibiotikus atsakingai?

Kiekvienais metais lapkričio 18 dieną minima Europos supratimo apie antibiotikus diena, kurios pagrindinis tikslas skatinti visuomenę vartoti šį medikamentą atsakingai. Kauno klinikų gydytoja klinikinė farmakologė Akvilė Ūsaitė pažymi, kad antibiotikais gydomos tik bakterijų sukeltos infekcinės ligos.
Daugiau naujų naujienų
       2021-12-06 16:38:36

10 priežasčių, kodėl knyga – geriausia dovana ir rekomendacijos, ką dovanoti

Laikas pakalbėti apie dovanas? Juk artėja gražiausios metų šventės! Šis tekstas orientuotas į Kalėdas, tačiau jis universalus ir daugelis patarimų bei rekomendacijų tiks bet kokia proga.
       2021-12-06 16:35:02

Saulės elektrinių klausimams – dedikuota ESO telefono linija

Augant gyventojų susidomėjimui ir siekiant suteikti aiškią ir kokybišką informaciją saulės elektrinių įsirengimo ir kitais susijusiais klausimais, bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) pristato elektros energiją iš atsinaujinančių išteklių gaminantiems vartotojams skirtą pagalbos telefonu liniją.
       2021-12-06 16:32:03

Skirtingi, šaldytų sodo ir daržo gėrybių, panaudojimo būdai

Atėjus šalčiams metas prisiminti vasaros ir rudens skonius bei žiemai paruoštas sodo, daržo ir miško gėrybes. Šaldikliuose šlovės minutės laukia braškės, avietės, moliūgai ir įvairiausių rūšių grybai.
       2021-12-06 16:26:29

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 522

Atlikus 4091 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 522. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-12-05 22:12:10

Viskas apie tai, ką reikia žinoti, norint atsivežti augintinį iš užsienio

Ketinantys įsigyti augintinį iš užsienio turi žinoti, kad į Lietuvą įsivežti šunį, katę ar šešką galima tik tuomet, jei jis paženklintas, vakcinuotas nuo pasiutligės ir turi tinkamus dokumentus.
       2021-12-05 22:06:56

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1347

Atlikus 8145 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1347. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-12-04 13:43:53

Ieva Mackevičienė: darbas biure – nepalyginamas su darbu iš namų

Ieva Mackevičienė, skaitmeninio turinio kūrėja ir nuomonės formuotoja, šį sezoną dar ir tapusi „Lietuvos balso“ komandos nare, naujų projektų vystymui pasirinko „Workland“ pilnai aptarnaujamų biurų ir bendradarbystės erdvių centrą, įsikūrusį Vilniuje, Gedimino pr. 9, G9 prekybos centro viršutiniame aukšte.
       2021-12-04 12:50:27

Dėl Omikron atmainos griežtinamos izoliacijos taisyklės

Europoje kasdien fiksuojant naujus susirūpinimą keliančios koronaviruso atmainos Omikron atvejus, Lietuva kartu su kitomis šalimis stiprina šios atmainos stebėseną ir epidemiologinę kontrolę.
       2021-12-04 12:45:33

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1875

Atlikus 14486 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1875. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-12-03 20:15:24

„Starlink“ palydovinis internetas jau Lietuvoje

Astronautikos bendrovė „Space X“ pranešė Lietuvoje pradedanti teikti „Starlink“ plačiajuosčio palydovinio interneto paslaugas – nors buvo žadėta, kad šios paslaugos Lietuvos vartotojus pasieks 2022 m. pradžioje.
       2021-12-03 13:48:43

Kepyklose – kūčiukų kepimo įkarštis: krosnys bus užgesintos tik Kūčių vakarą

30 sunkvežimių kūčiukų – tiek jų po Lietuvą pasklis vien iš kepyklos Panevėžyje, kur pastarosiomis savaitėmis krosnys negęsta net ir naktį. Išlaikyti lietuvišką kūčiukų kepimo tradiciją – itin atsakinga užduotis.
       2021-12-03 13:34:24

Nemirštanti klasika – šprotai: 4 pasiūlymai, kaip juos valgyti

Prasidėjus žiemai daugiau laiko praleidžiame namuose, tad paprastai ir gaminame daugiau. Nors besiruošdami šventėms ieškome naujų receptų, kartu atsigręžiame į tradicinius patiekalus bei nuo vaikystės pažįstamus skonius.
       2021-12-03 13:24:55

Aido Gedvilo pranešimas: „Ne automobilių taršos, o tautos kiršinimo mokestis“

Aplinkos ministerija po ilgų svarstymų, gąsdinimų ir klaidinimų, be platesnių diskusijų su visuomene, kaip jau tapo įprasta šioje Vyriausybėje, pagaliau išgrynino automobilių apmokestinimo koncepciją.
       2021-12-03 13:18:58

Paruoškite namus šventėms – buities darbai, kuriuos būtina atlikti iki Kalėdų

Gražiausias metų šventes norisi sutikti jaukiuose, tvarkinguose namuose. Todėl jau dabar verta pradėti planuoti ir ruoštis didžiajam jų tvarkymui bei švarinimui.
       2021-12-03 13:07:08

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 2040

Atlikus 17022 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 2040. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-12-02 18:45:26

Kalėdos Panemunės pilyje

Renginio tipas: Renginys Renginio data: Trečiadienis, 2021 m. gruodžio 1 d. Renginio pradžia: 10:00 Renginio pabaiga: Sekmadienis, 2022 m. sausio 9 d. Renginio vieta: Panemunės pilis, Vytėnų g. 53, Pilies k., Jurbarko r.
       2021-12-02 14:25:59

„YIT Lietuva“ Viršuliškėse statys naują 18 aukštų verslo centrą

Vilniuje, Viršuliškių rajone, iškils naujas draugiškas aplinkai 18 aukštų „Sky Office“ verslo centras. Jo vystytoja, darnios miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“, į projektą investuos 21 mln. eurų.
       2021-12-02 14:17:24

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1813

Atlikus 16774 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1813. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-12-01 16:14:10

„Litgrid“: sinchroninius kompensatorius Lietuvoje įrengs „Siemens Energy“

Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorė „Litgrid“ užbaigs sinchronizacijos su kontinentine Europa įgyvendinimui būtinų įrenginių – sinchroninių kompensatorių – pirkimą.
       2021-12-01 13:56:24

VRM imasi pokyčių – atsisako penkių pavaldžių įstaigų

Įgyvendinant Vyriausybės programą, vidaus reikalų ministrės Agnės Bilotaitės sudaryta Viešojo valdymo tobulinimo grupė įvertino Vidaus reikalų ministerijos (VRM) pavaldžių įstaigų vykdomą veiklą ir funkcijas.
       2021-12-01 10:45:26

Ekspertas pataria, kaip neprarasti ryšio per pūgą

Rudenį keičiant žiemai, į Lietuvą vis dažniau atklysta stiprus vėjas su sniegu ar lietumi. Kaip pasiruošti artėjant audrai ar pūgai, ką daryti stichijos metu ir ar įmanoma likti su ryšiu net dingus elektrai? Patarimais dalijasi „Telia“ Tinklo vadovas Arūnas Strolia.
       2021-12-01 10:39:59

„Netflix“ vartotojų skaičius Lietuvoje ir toliau auga

Lietuvos radijo ir televizijos komisijos (toliau – LRTK) neseniai atliktas tyrimas parodė, kad užsakomosios visuomenės informavimo audiovizualinėmis priemonėmis paslaugų platformos „Netflix“ populiarumas Lietuvoje 2021 m., palyginus su praėjusiais metais vėl augo.
       2021-12-01 10:19:53

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1793

Atlikus 26502 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1793. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-11-30 12:42:43

Dovanojimo etiketas – viskas, ką reikia žinoti planuojant kalėdines dovanas

Jau įsibėgėja kalėdinių dovanų pirkimo bumas. Tačiau ruošiant staigmenas savo artimiesiems ir draugams, itin svarbu neužmiršti ir etiketo principų.
       2021-11-30 11:03:23

„Kibernetinis pirmadienis“ – proga pasitikrinti, ar apsiperkate saugiai

„Kibernetinis pirmadienis“ yra internetinė „Juodojo penktadienio“ versija, kai elektroninėse parduotuvėse skelbiamos didžiausios metų nuolaidos. Ši diena skirta ne tik išlaidauti, bet ir atkreipti visuomenės dėmesį į saugų apsipirkimą internete.
       2021-11-30 11:01:05

Naujas vardas saugesniuose „Toyota“ automobiliuose – „T-Mate“

Siekdama pabrėžti savo norą didinti transporto saugumą, „Toyota“ pristato „T-Mate“ – naują bendrą vardą, aprėpiantį visas gamintojos saugumo ir pažangių vairavimo asistentų (ADAS) sistemas.
       2021-11-30 10:58:32

Mokslo metų statistika: gerėja rezultatai, bet daugėja praleistų pamokų

Naujus mokslo metus pradėję klasėse, didžioji dalis mokyklų ir toliau tęsia ugdymą kontaktiniu būdu. Statistika rodo, kad sugrįžimas į klases paskatino geresnį žinių įsisavinimą, augo visų pagrindinių mokomųjų dalykų įvertinimų vidurkiai.
       2021-11-30 10:32:03

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1701

Atlikus 24506 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1701. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-11-29 11:31:27

Stojantiesiems į aukštąsias mokyklas: ką svarbu žinoti ruošiantis stojimams?

Pagal Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos (ŠMSM) gaires, nuo 2024 m. visi stojantieji į aukštąsias mokyklas turės būti išlaikę bent tris valstybinius brandos egzaminus: lietuvių kalbos ir literatūros, matematikos ir trečią laisvai pasirenkamą.
       2021-11-29 11:24:24

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 584

Atlikus 7273 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 584. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.