Naujienos

Intervencinė onkologija pacientei padovanojo 10 pilnaverčio gyvenimo metų

2021-10-29 06:22:27

Mokslo pažangos naujovės, įdiegtos Nacionaliniame vėžio institute (NVI), sėkmingai sprendžia vėžio gydymo iššūkius. Inovatyvios technologijos leidžia net vėlyvos stadijos vėžiu sergančiam pacientui pritaikyti radikalų gydymą, kuris sunaikina navikus, išsaugodamas organus, kuriuose liga išplitusi.

Ponia Monika tokį gydymą išbandė dar prieš dešimtmetį ir šiandien gyvena pilnavertį gyvenimą.

“Man buvo 54-eri, kai pagalvojau, kad atėjo metas pasitikrinti sveikatą, nors buvau visiškai sveika ir energinga. Na, ir ką – rado ant antinksčio kelis navikus, didžiausią išoperavo. Ir paliko stebėjimui. Navikai nedidėjo, tačiau po kurio laiko ištyrus ir atlikus biopsiją rado vėžinių ląstelių. Po operacijos dvejus metus gyvenau kaip sveikas žmogus – pasakiškai. Tačiau liga vėl progresavo, atsirado auglių kepenyse, negelbėjo nei didelė kepenų operacija, nei vėliau skirta chemoterapija. Medikai nuleido rankas, o aš prisiminiau, ką kažkada man sakė būrėja, su kuria teko atsitiktinai pabendrauti – žiūrėk savęs ir viskas bus gerai. Susiradau informacijos, gavau gerų patarimų ir gana greitai atsiradau Nacionaliniame vėžio institute Vilniuje. Habil. dr. Eugenijus Stratilatovas ir dr. Mantas Trakymas apsiėmė mane gydyti – operavo, atliko abliacijos procedūras. Didžiulė laimė pacientui sutikti gerą gydytoją, o aš sutikau gydytojus nuo Dievo”, – pasakoja septyniasdešimt dvejų metų moteris.

Praėjo 10 metų, dabar p. Monika tikrinasi kas pusė metų. Jai rutiniškai atliekamas magnetinio rezonanso tyrimas. “Šeimoje niekas nėra sirgęs vėžiu, kelias kartas peržiūrėjome. Tačiau reikia ir pačiam būti aktyviam, jeigu būčiau neieškojusi pagalbos, jau tikriausiai čia nešnekėčiau. 10 metų gyvenimo gavau dovanų. Turiu puikią šeimą – dukrą ir sūnų, anūkę ir proanūkę. Dvejus metus gyvenau Anglijoje, padėjau auginti anūkę. O daktaras Trakymas man jau kaip sūnus”, – šypsosi p. Monika.

Iš pradžių prognozės buvo niūrios

NVI Diagnostinės ir intervencinės radiologijos skyriaus gydytojas radiologas dr. Mantas Trakymas gerai pamena pacientę, dėl kurios sėkmingo gydymo labai džiaugiasi su kolega habil. dr. Eugenijumi Stratilatovu.

„Tada atvyko pacientė, kuriai taikytas sisteminis gydymas neveikė, po didelės dalies kepenų pašalinimo navikai augo toliau. Multidisciplininiame aptarime kartu su pilvo onkochirurgais nusprendėme, kad šiai pacientei reikia taikyti sudėtingą kombinuotą gydymą – atipinę daugybinių kepenų navikų rezekciją ir abliaciją. Stambiausius navikus pašalinome chirurgiškai, smulkesniems taikėme abliacijas karščiu. Bet to nepakako, netrukus atsirado dar keli navikai. Tačiau mes pacientę aktyviai stebėjome ir laiku galėjome navikus vėl abliuoti. Praėjus penkeriems metams, toliau pacientę nuolat stebėdami, centrinėje kepenų dalyje aptikome dar vieną naviką. Tokioje vietoje navikų abliacija karščiu yra negalima, todėl buvo pasirinktas kitas abliacijos metodas – naviko šaldymas arba krioabliacija“, – prisimena dr. M. Trakymas.

Minėta pacientė po šio gydymo sėkmingai gyvena jau dešimt metų. „Būna tokių sudėtingų klinikinių atvejų, kai, regis, nebėra galimybių gydyti. Tačiau intervencinės onkologijos metodai leidžia mums padėti pacientui. Mes tai ir darome“, – pasakoja gydytojas radiologas.

„Krioabliacija ypatinga tuo, kad sunaikina naviko ir kitas ląsteles, bet nesukelia randėjimo ir todėl leidžia organui toliau funkcionuoti“, – apie gydymo metodo privalumus pasakoja dr. M. Trakymas. Anot gydytojo radiologo, pasitaiko atvejų, kai dėl naviko lokalizacijos organe išoperuoti piktybinio darinio neįmanoma. Tačiau naviką galima sunaikinti taikant krioabliaciją.

„Šaldymą taikome, kai navikas diagnozuotas centrinėse organo dalyse. Pavyzdžiui, šaldymas leidžia išsaugoti tulžies latakus. Lataką sušaldai, bet kai jis atšyla, vėl veikia“,– pasakoja dr. M. Trakymas. Panašiai yra su kitų organų navikais. Pavyzdžiui, labai sėkmingai taikome krioabliaciją naikindami neoperuojamus piktybinius navikus pacientams, kuriems navikai išsivysto vieninteliame jų inkste.

Nacionaliniame vėžio institute – 20 metų abliacijų patirtis

Pasak dr. M. Trakymo, intervencinė onkologija NVI išaugo savo marškinėlius – intervenciniai onkologai jau remiasi savo daugiau nei 20 metų patirtimi. NVI neatsiliekama nuo pasaulio, instituto klinikoje, vienintelėje Lietuvoje, taikomos intervencinės radiologijos procedūros, skirtos tik vėžio gydymui. Beje, tarptautinė Intervencinės onkologijos draugija paskutinę spalio savaitę šiemet paskelbė intervencinės onkologijos žinomumo savaite.

“Visa šiuolaikinė onkologija – didžiulės komandos darbas. Tai ne tik chemoterapija, chirurgija, spindulinė terapija, bet ir intervencinė onkologija – naujausia, šviežiausia onkologijos sritis, vis dažniau taikoma klinikoje. Vaizdais kontroliuojamos minimaliai invazinės procedūros atliekamos naudojant labai patobulėjusias vaizdų sistemas, technologiniai sprendimai taip pat sparčiai tobulėja.

Kaip pasiekiami navikai? Dažniausiai perkutaniškai, kai įvairiomis adatomis per odą be pjūvio įduriame į naviką. Taip pat galima prieiti per kraujagysles ir paveikti naviką, suleidžiant tam tikrų vaistų ar medžiagų. Visos procedūros atliekamos kontroliuojant rentgenu, ultragarsu, kompiuterine tomografija ar magnetiniu rezonansu. Biopsijas galime paimti iš bet kurios vietos – suliedami skirtingus radiologinius vaizdus galime surasti net ir nematomą naviką.

Istoriškai intervencinė onkologija prasidėjo nuo kepenų gydymo. Gydant hepatoceliulinę karcinomą intervencinė onkologija iš tiesų groja pirmu smuiku – abliacijos metu sunaikinami maži hepatoceliulinės karcinomos navikai. Jei jie didesni, taikoma chemoembolizacija arba radioembolizacija. Visada renkamės mažiau invazinę procedūrą, kuri gali duoti tokį patį gydymo efektą.

Onkologija nėra vienos specialybės sritis, čia dirba komanda. Labai draugiškai bendradarbiaujame su pilvo chirurgais ir komandinis darbas, kaip buvo minėta, daro stebuklus. Kartais, atrodo, neįmanomus dalykus padarome: chirurgai dalį navikų operuoja, kitus navikus bet kurioje vietoje galime sunaikinti abliacijomis mikrobangomis, radiodažniu, šalčiu, taikoma ir dar labiau tausojanti metodika – navikų elektroporacija. Šis metodas ypatingai saugus, nepažeidžia kitų struktūrų. Visada, kai dėl tam tikrų priežasčių negalimas chirurginis gydymas, arba reikalinga papildomos priemonės, patariu pagalvoti apie intervencinę onkologiją. Noriu pabrėžti, jog pacientai labai gerai toleruoja šias intervencijas.

Per 20 metų visgi išmokome gydyti įvairių lokalizacijų vėžį mikroinvaziniu būdu. Džiaugiuosi, kad Nacionaliniame vėžio institute sėkmingai vystome šią sritį ir galime iš esmės padėti įvairių lokalizacijų vėžiu sergantiems pacientams. Šiuo metu pasaulyje vykdomas multicentrinis tyrimas, kai neagresyviu krūties vėžiu sergančioms vyresnio amžiaus moterims taikoma krioabliacija ir sunaikinamas krūties navikas”, – apie sparčiai besivystančios intervencinės onkologijos galimybes pasakoja intervencinis radiologas dr. M. Trakymas.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Sveikata: kitos panašios naujienos
       2021-11-26 12:34:59

Sausos ir suskilinėjusios lūpos: kokias klaidas kartojame kiekvieną žiemą?

Lūpų išsausėjimas gali užklupti bet kuriuo metų laiku, tačiau vėjas ir sniegas – du mums itin įprasti žiemos sezono elementai – tik padidina problemą.
       2021-11-25 15:17:29

Krūtų implantų sukeliamos ligos: kaip prižiūrėti krūtų implantus ir kada keisti?

Kalbėdami apie chirurgo pagalba išryškintą moteriškumą, dažniausiai apsiribojame pasiruošimu operacijai: norimas krūtinės dydis, skirtingi implantai ar operacijos atlikimo technikos.
       2021-11-19 06:52:50

Sveikatos specialistai: apie lytinę potenciją ir užduodamus klausimus

Sveikatos specialistų teigimu, kalbėti apie lytinę potenciją vis dar yra tabu. To priežastys – potencijos sutrikimas kelia nepilnavertiškumo jausmą, be to, visuomenėje ilgą laiką apie lytiškumą ir su juo susijusias problemas nebuvo kalbama.
       2021-11-18 17:18:45

Kaip vartoti antibiotikus atsakingai?

Kiekvienais metais lapkričio 18 dieną minima Europos supratimo apie antibiotikus diena, kurios pagrindinis tikslas skatinti visuomenę vartoti šį medikamentą atsakingai. Kauno klinikų gydytoja klinikinė farmakologė Akvilė Ūsaitė pažymi, kad antibiotikais gydomos tik bakterijų sukeltos infekcinės ligos.
Daugiau naujų naujienų
       2021-12-06 16:38:36

10 priežasčių, kodėl knyga – geriausia dovana ir rekomendacijos, ką dovanoti

Laikas pakalbėti apie dovanas? Juk artėja gražiausios metų šventės! Šis tekstas orientuotas į Kalėdas, tačiau jis universalus ir daugelis patarimų bei rekomendacijų tiks bet kokia proga.
       2021-12-06 16:35:02

Saulės elektrinių klausimams – dedikuota ESO telefono linija

Augant gyventojų susidomėjimui ir siekiant suteikti aiškią ir kokybišką informaciją saulės elektrinių įsirengimo ir kitais susijusiais klausimais, bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) pristato elektros energiją iš atsinaujinančių išteklių gaminantiems vartotojams skirtą pagalbos telefonu liniją.
       2021-12-06 16:32:03

Skirtingi, šaldytų sodo ir daržo gėrybių, panaudojimo būdai

Atėjus šalčiams metas prisiminti vasaros ir rudens skonius bei žiemai paruoštas sodo, daržo ir miško gėrybes. Šaldikliuose šlovės minutės laukia braškės, avietės, moliūgai ir įvairiausių rūšių grybai.
       2021-12-06 16:26:29

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 522

Atlikus 4091 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 522. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-12-05 22:12:10

Viskas apie tai, ką reikia žinoti, norint atsivežti augintinį iš užsienio

Ketinantys įsigyti augintinį iš užsienio turi žinoti, kad į Lietuvą įsivežti šunį, katę ar šešką galima tik tuomet, jei jis paženklintas, vakcinuotas nuo pasiutligės ir turi tinkamus dokumentus.
       2021-12-05 22:06:56

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1347

Atlikus 8145 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1347. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-12-04 13:43:53

Ieva Mackevičienė: darbas biure – nepalyginamas su darbu iš namų

Ieva Mackevičienė, skaitmeninio turinio kūrėja ir nuomonės formuotoja, šį sezoną dar ir tapusi „Lietuvos balso“ komandos nare, naujų projektų vystymui pasirinko „Workland“ pilnai aptarnaujamų biurų ir bendradarbystės erdvių centrą, įsikūrusį Vilniuje, Gedimino pr. 9, G9 prekybos centro viršutiniame aukšte.
       2021-12-04 12:50:27

Dėl Omikron atmainos griežtinamos izoliacijos taisyklės

Europoje kasdien fiksuojant naujus susirūpinimą keliančios koronaviruso atmainos Omikron atvejus, Lietuva kartu su kitomis šalimis stiprina šios atmainos stebėseną ir epidemiologinę kontrolę.
       2021-12-04 12:45:33

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1875

Atlikus 14486 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1875. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-12-03 20:15:24

„Starlink“ palydovinis internetas jau Lietuvoje

Astronautikos bendrovė „Space X“ pranešė Lietuvoje pradedanti teikti „Starlink“ plačiajuosčio palydovinio interneto paslaugas – nors buvo žadėta, kad šios paslaugos Lietuvos vartotojus pasieks 2022 m. pradžioje.
       2021-12-03 13:48:43

Kepyklose – kūčiukų kepimo įkarštis: krosnys bus užgesintos tik Kūčių vakarą

30 sunkvežimių kūčiukų – tiek jų po Lietuvą pasklis vien iš kepyklos Panevėžyje, kur pastarosiomis savaitėmis krosnys negęsta net ir naktį. Išlaikyti lietuvišką kūčiukų kepimo tradiciją – itin atsakinga užduotis.
       2021-12-03 13:34:24

Nemirštanti klasika – šprotai: 4 pasiūlymai, kaip juos valgyti

Prasidėjus žiemai daugiau laiko praleidžiame namuose, tad paprastai ir gaminame daugiau. Nors besiruošdami šventėms ieškome naujų receptų, kartu atsigręžiame į tradicinius patiekalus bei nuo vaikystės pažįstamus skonius.
       2021-12-03 13:24:55

Aido Gedvilo pranešimas: „Ne automobilių taršos, o tautos kiršinimo mokestis“

Aplinkos ministerija po ilgų svarstymų, gąsdinimų ir klaidinimų, be platesnių diskusijų su visuomene, kaip jau tapo įprasta šioje Vyriausybėje, pagaliau išgrynino automobilių apmokestinimo koncepciją.
       2021-12-03 13:18:58

Paruoškite namus šventėms – buities darbai, kuriuos būtina atlikti iki Kalėdų

Gražiausias metų šventes norisi sutikti jaukiuose, tvarkinguose namuose. Todėl jau dabar verta pradėti planuoti ir ruoštis didžiajam jų tvarkymui bei švarinimui.
       2021-12-03 13:07:08

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 2040

Atlikus 17022 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 2040. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-12-02 18:45:26

Kalėdos Panemunės pilyje

Renginio tipas: Renginys Renginio data: Trečiadienis, 2021 m. gruodžio 1 d. Renginio pradžia: 10:00 Renginio pabaiga: Sekmadienis, 2022 m. sausio 9 d. Renginio vieta: Panemunės pilis, Vytėnų g. 53, Pilies k., Jurbarko r.
       2021-12-02 14:25:59

„YIT Lietuva“ Viršuliškėse statys naują 18 aukštų verslo centrą

Vilniuje, Viršuliškių rajone, iškils naujas draugiškas aplinkai 18 aukštų „Sky Office“ verslo centras. Jo vystytoja, darnios miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“, į projektą investuos 21 mln. eurų.
       2021-12-02 14:17:24

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1813

Atlikus 16774 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1813. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-12-01 16:14:10

„Litgrid“: sinchroninius kompensatorius Lietuvoje įrengs „Siemens Energy“

Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorė „Litgrid“ užbaigs sinchronizacijos su kontinentine Europa įgyvendinimui būtinų įrenginių – sinchroninių kompensatorių – pirkimą.
       2021-12-01 13:56:24

VRM imasi pokyčių – atsisako penkių pavaldžių įstaigų

Įgyvendinant Vyriausybės programą, vidaus reikalų ministrės Agnės Bilotaitės sudaryta Viešojo valdymo tobulinimo grupė įvertino Vidaus reikalų ministerijos (VRM) pavaldžių įstaigų vykdomą veiklą ir funkcijas.
       2021-12-01 10:45:26

Ekspertas pataria, kaip neprarasti ryšio per pūgą

Rudenį keičiant žiemai, į Lietuvą vis dažniau atklysta stiprus vėjas su sniegu ar lietumi. Kaip pasiruošti artėjant audrai ar pūgai, ką daryti stichijos metu ir ar įmanoma likti su ryšiu net dingus elektrai? Patarimais dalijasi „Telia“ Tinklo vadovas Arūnas Strolia.
       2021-12-01 10:39:59

„Netflix“ vartotojų skaičius Lietuvoje ir toliau auga

Lietuvos radijo ir televizijos komisijos (toliau – LRTK) neseniai atliktas tyrimas parodė, kad užsakomosios visuomenės informavimo audiovizualinėmis priemonėmis paslaugų platformos „Netflix“ populiarumas Lietuvoje 2021 m., palyginus su praėjusiais metais vėl augo.
       2021-12-01 10:19:53

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1793

Atlikus 26502 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1793. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-11-30 12:42:43

Dovanojimo etiketas – viskas, ką reikia žinoti planuojant kalėdines dovanas

Jau įsibėgėja kalėdinių dovanų pirkimo bumas. Tačiau ruošiant staigmenas savo artimiesiems ir draugams, itin svarbu neužmiršti ir etiketo principų.
       2021-11-30 11:03:23

„Kibernetinis pirmadienis“ – proga pasitikrinti, ar apsiperkate saugiai

„Kibernetinis pirmadienis“ yra internetinė „Juodojo penktadienio“ versija, kai elektroninėse parduotuvėse skelbiamos didžiausios metų nuolaidos. Ši diena skirta ne tik išlaidauti, bet ir atkreipti visuomenės dėmesį į saugų apsipirkimą internete.
       2021-11-30 11:01:05

Naujas vardas saugesniuose „Toyota“ automobiliuose – „T-Mate“

Siekdama pabrėžti savo norą didinti transporto saugumą, „Toyota“ pristato „T-Mate“ – naują bendrą vardą, aprėpiantį visas gamintojos saugumo ir pažangių vairavimo asistentų (ADAS) sistemas.
       2021-11-30 10:58:32

Mokslo metų statistika: gerėja rezultatai, bet daugėja praleistų pamokų

Naujus mokslo metus pradėję klasėse, didžioji dalis mokyklų ir toliau tęsia ugdymą kontaktiniu būdu. Statistika rodo, kad sugrįžimas į klases paskatino geresnį žinių įsisavinimą, augo visų pagrindinių mokomųjų dalykų įvertinimų vidurkiai.
       2021-11-30 10:32:03

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1701

Atlikus 24506 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1701. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-11-29 11:31:27

Stojantiesiems į aukštąsias mokyklas: ką svarbu žinoti ruošiantis stojimams?

Pagal Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos (ŠMSM) gaires, nuo 2024 m. visi stojantieji į aukštąsias mokyklas turės būti išlaikę bent tris valstybinius brandos egzaminus: lietuvių kalbos ir literatūros, matematikos ir trečią laisvai pasirenkamą.
       2021-11-29 11:24:24

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 584

Atlikus 7273 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 584. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.