Naujienos

Lietuvių literatūros klasika – knygos, kurias verta perskaityti dar kartą

2021-11-13 10:15:35

Didžioji dauguma žmonių, dar mokykloje perskaitė geriausia klasika laikomas lietuvių autorių knygas. Vieni liko sužavėti, o kiti lietuviškų romanų nenori nė prisiminti. Greičiausiai taip yra todėl, kad šie kūriniai į rankas pateko netinkamu metu.

Pripažinkime, kai gyvenimas sukasi aplink tai, kiek širdelių sulaukė socialiniuose tinkluose publikuota nuotrauka, Žemaitės „Petras Kurmelis“ įspūdžio nepadarys. Tačiau ateina laikas, kai klasikos kūrinius verta atsigręžti, perskaityti naujomis akimis ir atrasti, kur slypi jų grožis ir svarba. Ar jūsų lentynose pakanka laiko patikrintų lietuvių autorių knygų? Jei ne, metas seniems-naujiems atradimams.

Interneto knygynas Patogupirkti.lt parengė sąrašą su mūsų šalies literatūros klasika, kurią verta perskaityti dar bent vieną kartą.

Vincas Krėvė-Mickevičius „Skirgaila“

Vinco Krėvės kūrinys „Skirgaila“ pirmą kartą išleistas 1922-ais metais. Iš pradžių autorius dramą parašė rusiškai, o po poros metų sulietuvino bei gerokai papildė.

Kodėl šis kūrinys svarbus? Autorius keturių dalių dramoje atgaivino Lietuvos valstybingumo idėją. „Skirgaila“ – laiko mašina, nukelianti į keturiolikto amžiaus pabaigą ir panardinanti skaitytojus į politines, kultūrines ir religines šalies problemas.

Kūrinyje vaizduojama Skirgailos kova dėl Lietuvos savarankiškumo, nagrinėjamos pagonybės ir krikščionybės susidūrimo problemos bei perteikiamos vidinės šalies valdovo dilemos. Per šį personažą Vincas Krėvė perteikia tragediją, kurią krikštijimo metais jautė visa pagoniškoji Lietuva.

Kritikai kūrinį vertina dėl ryškių charakterių, gilių psichologinių įžvalgų bei puikios draminės kompozicijos.

Antanas Škėma „Balta drobulė“

Mokyklinio amžiaus žmonės šio kūrinio dažnai neįvertina, tačiau perskaitę būdami jau suaugę, stebisi, kodėl Antano Škėmos „Balta drobulė“ nebuvo įvertinta prestižiškiausiais apdovanojimais.

Knygos skaitymas – savotiškas iššūkis, nes visas tekstas parašytas vieno veikėjo pasąmonės srautu, kurį į pasaulį išspjauna Niujorko viešbučio liftininkas Antanas Garšva. Jis atrodo eilinis, niekuo neišsiskiriantis tarnautojas, tačiau viduje šį žmogų kankina gilūs egzistenciniai klausimai. Jis jaučia, kad dar truputį ir neatlaikys jį kankinančių jausmų bei minčių.

„Balta drobulė“ yra ne šiaip klasika. Tai vienas pirmųjų lietuviškų avangardinių romanų. Iki tol dar joks rašytojas neišdrįso publikuoti laike šokinėjančio, chaotiško minčių srauto. Knyga iki šol žavisi kritikai ir skaitytojai, tad jei dar neskaitėte, duokite šansą. Tradicijas laužančiame kūrinyje tikrai rasite novatoriškų minčių.

Vincas Mykolaitis-Putinas „Altorių šešėly“

Interneto knygyno Patogupirkti.lt rekomenduojamos klasikos sąraše Vinco Mykolaičio-Putino romanas „Altorių šešėly“ negali būti nutylėtas, juk kūrinys laikomas vienu geriausių lietuviškų psichologinių romanų.

Istorija pasakoja apie jaunuolį, kuris pasiduoda tėvų spaudimui ir įstoja į kunigų seminariją. Liudas Vasaris nejaučia pašaukimo ir jam sunku atrasti ryšį su Dievu. Netrukus vienišius įsimyli ir jį kankina dar didesnės moralinės dilemos.

Tapęs kunigu Liudas vis dar neranda vietos ir nori sau bei pasauliui įrodyti, kad jaučia tikrą pašaukimą, tačiau jį traukia ir meilė, kūryba bei pasaulietiškas gyvenimas.

Romaną „Altorių šešėly“ verta perskaityti kiekvienam. Juk visi mes esame priversti rinktis, jaučiamės kankinami moralinių dilemų, vidinių konfliktų, abejojame dėl gyvenimo krypties ir sprendimų, bijome laužyti taisykles ar pasipriešinti visuomenės spaudimui.

Ieva Simonaitytė „Aukštujų Šimonių likimas“

Ievos Simonaitytės romaną „Aukštujų Šimonių likimas“ būtina perskaityti visiems, kurie nori susipažinti su Mažosios Lietuvos istorija, kultūra bei papročiais.

Romano ašis – Šimonių šeima ir jų nuosmukis. Kūrinys apima laikotarpį nuo aštuonioliktojo amžiaus pradžios iki devynioliktojo pabaigos. Per savo veikėjų gyvenimą ir likimą autorė kuria svarbaus istorinio tarpsnio liudijimą. Vokiečių okupacija, maras, bajorų žlugimas, tautinių vertybių praradimas – visa tai teko išgyventi ne tik knygos Šimoniams, bet ir visiems Mažosios Lietuvos gyventojams. Perskaitę kūrinį apie Mažąją Lietuvą ir jos istoriją žinosite kur kas daugiau.

Romanas „Aukštujų Šimonių likimas“ išgarsino autorę ir yra laikomas vienu reikšmingiausių lietuvių literatūros kūrinių.

Kristijonas Donelaitis „Metai“

Kristijono Donelaičio „Metai“ svarbūs ne tik tuo, kad tai yra pirmoji lietuviška knyga, bet ir talentingai perteiktu XVII amžiaus vidurio Rytų Prūsijos lietuvių, daugiausiai baudžiauninkų, gyvenimu.

Poemą skaityti gana neįprasta, bet perpratus hegzametru parašytą tekstą jis įtraukia savo unikalumu ir skambumu. Autorius aprašo paprastų žmonių kasdienybę, nuo metų laikų priklausančius darbus, papročius ir šventes. Be to, rašytojas aukštino tautiškumą, dorą, darbštumą ir nevengė pamokymų.

Tai, ko galbūt nepastebėjote skaitydami šį kūrinį mokykloje, pastebėsite jau suaugę. Tai yra subtilus Kristijono Donelaičio humoro jausmas ir nepaprastas žmogaus ir gamtos ryšys. Leidykla „Sofoklis“ pritaikė kūrinį šiuolaikiniams skaitytojams, tad tikrai neteks bijoti, kad kažko nesuprasite. Knygoje rasite visus senovinių žodžių paaiškinimus.

Marius Katiliškis „Miškais ateina ruduo“

Mariaus Katiliškio romanas „Miškais ateina ruduo“ – duoklė visiems, kurie mėgsta nesuvaidintą realizmą. Autorius žodis po žodžio atskleidžia, koks svarbus lietuviui yra miškas bei vaizduoja žmonių gyvenimą metų laikų rėmuose.

Rašytojas skaitytoją nukelia į tarpukario Aukštaitiją ir pasakoja apie vieną sodžiaus gyventojų vasarą. Knygos siužetas aiškiai įrėmintas. Kūrinys prasideda miško kirtimu ir baigiasi gaisru, o šiuose rėmuose verda gyvenimas. Žmonės švenčia, dirba, myli, daro klaidingus sprendimus.

Kūrinys patiks pasiilgusiems kokybiškos prozos ir taiklių įžvalgų apie žmogaus gyvenimą, ryšį su gamta, požiūrį į technologijos inovacijas, asmens laisvę, kaimo nuosmukį. 1990-ais metais romanas buvo ekranizuotas, o filme vaidino visas būrys Lietuvos kino žvaigždžių: Arvydas Bagdonas, Nijolė Narmontaitė, Ingrida Mikelionytė, Gediminas Girdvainis ir kiti.

Kazys Boruta „Baltaragio malūnas“

Kazio Borutos „Baltaragio malūnas“ yra itin pamokanti istorija. Pagrindinė kūrinio mintis ta, kad besivaikantys netikrų vertybių ir norintys tik pasirodyti, nepastebi svarbių dalykų ir gali netekti visko, ką turi. Idėjos aktualios visais laikais, bet šiandien ypač svarbu jas prisiminti!

Skaityti romaną bus smagu. Siužete pinasi magiški nutikimai, lietuviška tautosaka, mitai ir legendos, meilė ir velnio pinklės. Baltrus Baltaragis įsimyli gražuolę Marcelę ir norėdamas užkariauti jos širdį sudaro sutartį su pačiu velniu. Šis prisistato, kai užauga našliu likusio Baltaragio dukra ir reikalauja įvykdyti pažadą. Pinčiukas nori nuotakos! Tačiau Baltaragis nusprendžia apgauti kipšą ir čia užsikuria keršto ir meilės suktinis.

„Baltaragio malūnas“ vertas atgimimo. Šį kūrinį vertina ne tik skaitytojai. Režisieriai Baltaragio ir Pinčiuko kovą perkėlė į filmus bei teatrų scenas, o miuziklo melodijas atpažįsta daugelis lietuvių.

Žemaitė „Marti“

Žemaitė – išskirtinė asmenybė literatūros padangėje. Ji buvo viena pirmųjų Lietuvos feminisčių, visuomeninė veikėja, knygas pradėjusi rašyti jau sulaukusi brandaus amžiaus.

Žemaitės pasakojimo „Marti“ veikėja Katrė yra panaši į autorę. Ji drąsi, jautri moteris, kuriai teko susidurti su tamsuoliška visuomene ir pasenusiomis tradicijomis. Tačiau ji nepabijojo siekti geresnio gyvenimo. Tiesa, Žemaitė puikiai perteikia tai, kad net ir turėdamas vidinės šviesos, vienas tu esi nepajėgus pasipriešinti tiems, kuriuos valdo tamsa.

Verta skaityti ir kitus Žemaitės kūrinius, nes ji, kaip niekas kitas, išryškino žmogaus godulį, stagnaciją, nenorą keistis.

Knygos klasika tampa ne be priežasties. Jos padeda perprasti laikmetį, tačiau autorių iškeltos idėjos nesensta. Todėl tokius kūrinius verta skaityti ne vieną kartą, juk keičiamės ir mes patys, todėl pažvelgę į tekstą nauju žvilgsniu, tikrai atrasite kažką naujo.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2021-12-06 16:38:36

10 priežasčių, kodėl knyga – geriausia dovana ir rekomendacijos, ką dovanoti

Laikas pakalbėti apie dovanas? Juk artėja gražiausios metų šventės! Šis tekstas orientuotas į Kalėdas, tačiau jis universalus ir daugelis patarimų bei rekomendacijų tiks bet kokia proga.
       2021-12-06 16:35:02

Saulės elektrinių klausimams – dedikuota ESO telefono linija

Augant gyventojų susidomėjimui ir siekiant suteikti aiškią ir kokybišką informaciją saulės elektrinių įsirengimo ir kitais susijusiais klausimais, bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) pristato elektros energiją iš atsinaujinančių išteklių gaminantiems vartotojams skirtą pagalbos telefonu liniją.
       2021-12-06 16:32:03

Skirtingi, šaldytų sodo ir daržo gėrybių, panaudojimo būdai

Atėjus šalčiams metas prisiminti vasaros ir rudens skonius bei žiemai paruoštas sodo, daržo ir miško gėrybes. Šaldikliuose šlovės minutės laukia braškės, avietės, moliūgai ir įvairiausių rūšių grybai.
       2021-12-06 16:26:29

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 522

Atlikus 4091 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 522. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-12-05 22:12:10

Viskas apie tai, ką reikia žinoti, norint atsivežti augintinį iš užsienio

Ketinantys įsigyti augintinį iš užsienio turi žinoti, kad į Lietuvą įsivežti šunį, katę ar šešką galima tik tuomet, jei jis paženklintas, vakcinuotas nuo pasiutligės ir turi tinkamus dokumentus.
       2021-12-05 22:06:56

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1347

Atlikus 8145 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1347. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-12-04 13:43:53

Ieva Mackevičienė: darbas biure – nepalyginamas su darbu iš namų

Ieva Mackevičienė, skaitmeninio turinio kūrėja ir nuomonės formuotoja, šį sezoną dar ir tapusi „Lietuvos balso“ komandos nare, naujų projektų vystymui pasirinko „Workland“ pilnai aptarnaujamų biurų ir bendradarbystės erdvių centrą, įsikūrusį Vilniuje, Gedimino pr. 9, G9 prekybos centro viršutiniame aukšte.
       2021-12-04 12:50:27

Dėl Omikron atmainos griežtinamos izoliacijos taisyklės

Europoje kasdien fiksuojant naujus susirūpinimą keliančios koronaviruso atmainos Omikron atvejus, Lietuva kartu su kitomis šalimis stiprina šios atmainos stebėseną ir epidemiologinę kontrolę.
       2021-12-04 12:45:33

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1875

Atlikus 14486 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1875. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-12-03 20:15:24

„Starlink“ palydovinis internetas jau Lietuvoje

Astronautikos bendrovė „Space X“ pranešė Lietuvoje pradedanti teikti „Starlink“ plačiajuosčio palydovinio interneto paslaugas – nors buvo žadėta, kad šios paslaugos Lietuvos vartotojus pasieks 2022 m. pradžioje.
       2021-12-03 13:48:43

Kepyklose – kūčiukų kepimo įkarštis: krosnys bus užgesintos tik Kūčių vakarą

30 sunkvežimių kūčiukų – tiek jų po Lietuvą pasklis vien iš kepyklos Panevėžyje, kur pastarosiomis savaitėmis krosnys negęsta net ir naktį. Išlaikyti lietuvišką kūčiukų kepimo tradiciją – itin atsakinga užduotis.
       2021-12-03 13:34:24

Nemirštanti klasika – šprotai: 4 pasiūlymai, kaip juos valgyti

Prasidėjus žiemai daugiau laiko praleidžiame namuose, tad paprastai ir gaminame daugiau. Nors besiruošdami šventėms ieškome naujų receptų, kartu atsigręžiame į tradicinius patiekalus bei nuo vaikystės pažįstamus skonius.
       2021-12-03 13:24:55

Aido Gedvilo pranešimas: „Ne automobilių taršos, o tautos kiršinimo mokestis“

Aplinkos ministerija po ilgų svarstymų, gąsdinimų ir klaidinimų, be platesnių diskusijų su visuomene, kaip jau tapo įprasta šioje Vyriausybėje, pagaliau išgrynino automobilių apmokestinimo koncepciją.
       2021-12-03 13:18:58

Paruoškite namus šventėms – buities darbai, kuriuos būtina atlikti iki Kalėdų

Gražiausias metų šventes norisi sutikti jaukiuose, tvarkinguose namuose. Todėl jau dabar verta pradėti planuoti ir ruoštis didžiajam jų tvarkymui bei švarinimui.
       2021-12-03 13:07:08

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 2040

Atlikus 17022 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 2040. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-12-02 18:45:26

Kalėdos Panemunės pilyje

Renginio tipas: Renginys Renginio data: Trečiadienis, 2021 m. gruodžio 1 d. Renginio pradžia: 10:00 Renginio pabaiga: Sekmadienis, 2022 m. sausio 9 d. Renginio vieta: Panemunės pilis, Vytėnų g. 53, Pilies k., Jurbarko r.
       2021-12-02 14:25:59

„YIT Lietuva“ Viršuliškėse statys naują 18 aukštų verslo centrą

Vilniuje, Viršuliškių rajone, iškils naujas draugiškas aplinkai 18 aukštų „Sky Office“ verslo centras. Jo vystytoja, darnios miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“, į projektą investuos 21 mln. eurų.
       2021-12-02 14:17:24

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1813

Atlikus 16774 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1813. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-12-01 16:14:10

„Litgrid“: sinchroninius kompensatorius Lietuvoje įrengs „Siemens Energy“

Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorė „Litgrid“ užbaigs sinchronizacijos su kontinentine Europa įgyvendinimui būtinų įrenginių – sinchroninių kompensatorių – pirkimą.
       2021-12-01 13:56:24

VRM imasi pokyčių – atsisako penkių pavaldžių įstaigų

Įgyvendinant Vyriausybės programą, vidaus reikalų ministrės Agnės Bilotaitės sudaryta Viešojo valdymo tobulinimo grupė įvertino Vidaus reikalų ministerijos (VRM) pavaldžių įstaigų vykdomą veiklą ir funkcijas.
       2021-12-01 10:45:26

Ekspertas pataria, kaip neprarasti ryšio per pūgą

Rudenį keičiant žiemai, į Lietuvą vis dažniau atklysta stiprus vėjas su sniegu ar lietumi. Kaip pasiruošti artėjant audrai ar pūgai, ką daryti stichijos metu ir ar įmanoma likti su ryšiu net dingus elektrai? Patarimais dalijasi „Telia“ Tinklo vadovas Arūnas Strolia.
       2021-12-01 10:39:59

„Netflix“ vartotojų skaičius Lietuvoje ir toliau auga

Lietuvos radijo ir televizijos komisijos (toliau – LRTK) neseniai atliktas tyrimas parodė, kad užsakomosios visuomenės informavimo audiovizualinėmis priemonėmis paslaugų platformos „Netflix“ populiarumas Lietuvoje 2021 m., palyginus su praėjusiais metais vėl augo.
       2021-12-01 10:19:53

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1793

Atlikus 26502 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1793. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-11-30 12:42:43

Dovanojimo etiketas – viskas, ką reikia žinoti planuojant kalėdines dovanas

Jau įsibėgėja kalėdinių dovanų pirkimo bumas. Tačiau ruošiant staigmenas savo artimiesiems ir draugams, itin svarbu neužmiršti ir etiketo principų.
       2021-11-30 11:03:23

„Kibernetinis pirmadienis“ – proga pasitikrinti, ar apsiperkate saugiai

„Kibernetinis pirmadienis“ yra internetinė „Juodojo penktadienio“ versija, kai elektroninėse parduotuvėse skelbiamos didžiausios metų nuolaidos. Ši diena skirta ne tik išlaidauti, bet ir atkreipti visuomenės dėmesį į saugų apsipirkimą internete.
       2021-11-30 11:01:05

Naujas vardas saugesniuose „Toyota“ automobiliuose – „T-Mate“

Siekdama pabrėžti savo norą didinti transporto saugumą, „Toyota“ pristato „T-Mate“ – naują bendrą vardą, aprėpiantį visas gamintojos saugumo ir pažangių vairavimo asistentų (ADAS) sistemas.
       2021-11-30 10:58:32

Mokslo metų statistika: gerėja rezultatai, bet daugėja praleistų pamokų

Naujus mokslo metus pradėję klasėse, didžioji dalis mokyklų ir toliau tęsia ugdymą kontaktiniu būdu. Statistika rodo, kad sugrįžimas į klases paskatino geresnį žinių įsisavinimą, augo visų pagrindinių mokomųjų dalykų įvertinimų vidurkiai.
       2021-11-30 10:32:03

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1701

Atlikus 24506 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1701. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-11-29 11:31:27

Stojantiesiems į aukštąsias mokyklas: ką svarbu žinoti ruošiantis stojimams?

Pagal Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos (ŠMSM) gaires, nuo 2024 m. visi stojantieji į aukštąsias mokyklas turės būti išlaikę bent tris valstybinius brandos egzaminus: lietuvių kalbos ir literatūros, matematikos ir trečią laisvai pasirenkamą.
       2021-11-29 11:24:24

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 584

Atlikus 7273 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 584. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.