Naujienos

Minimalus ir būtinasis darbo stažas: kuo jie skiriasi ir kaip lemia pensiją

2021-11-19 10:06:30

Pastaruoju metu Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai planuojant keisti pirmos pakopos pensijos dydžio apskaičiavimo metodą stažo pagrindu, šalies gyventojams kyla ne mažiau klausimų apie galiojančią tvarką.

Kas yra minimalus ir būtinasis darbo stažas, kuo jie skiriasi ir kaip nuo jų priklauso pirmos pakopos pensijos dydis, komentuoja „Luminor investicijų valdymas“ vadovė Loreta Načajienė.

Visų pirma, per visą darbuotojo karjerą iki išėjimo į pensiją sukauptas darbo stažas reikalingas tam, kad būtų galima įvertinti, ar asmuo apskritai pretenduoja į pirmos pakopos – vadinamąją „Sodros“ pensiją.

„Kitas dalykas, kurį nulemia darbo stažas – pensijos dydis. Jeigu išeidamas į pensiją esate sukaupęs reikalingą minimalų stažą, tuomet stažo dydis proporcingai padarys įtaką vienos iš dviejų – bendrosios – pensijos dalių dydžiui“, – teigia L. Načajienė.

Stažas lemia tik vienos iš dviejų pensijos dalių dydį

Primenama, kad pirmos pakopos senatvės pensija susideda iš dviejų dalių – bendrosios ir individualiosios. Jų dydį lemia keturi dedamieji faktoriai: sukauptas stažas, bazinės pensijos rodiklis, apskaitos vienetų (taškų) suma ir apskaitos vieneto (taško) vertė tais metais, kai gyventojas išeis į pensiją. Tiesiogiai nuo darbo stažo priklauso tik bendrosios pensijos dalies dydis.

„Perprasti stažo skaičiavimą – gana paprasta. Jeigu oficialiai dirbote visus metus, kas mėnesį uždirbote ne mažiau nei minimalų mėnesinį atlyginimą ir nuo jo jūs arba jūsų darbdavys sumokėjo socialinio draudimo įmokas, tuomet per tuos metus įgijote vienerius metus darbo stažo. Atitinkamai, jeigu dirbote mažiau nei visus metus arba per tą laiką gaudavote mažiau nei minimalų mėnesinį atlyginimą, įgijote proporcingai mažesnę stažo dalį“, – pažymi „Luminor investicijų valdymas“ vadovė.

Neįgijus minimalaus stažo, senatvės pensija negaunama

Minimalus stažas yra 15 metų lygus laikotarpis, kurį darbuotojas turi sukaupti, jei iš viso nori gauti pirmos pakopos pensiją. Tai reiškia, kad tiek 6 metų, tiek 14 metų ir 11 mėnesių darbo stažą turinčiam darbuotojui senatvės pensija nėra mokama, nes jis nesukaupė reikalingo minimalaus stažo. Tačiau, sukaupus tik minimalų stažą, gaunama pensija yra mažesnė nei sukaupus būtinąjį stažą. Bendroji pensijos dalis, sukaupus minimalų stažą, šiuo metu siekia 93 eurus.

„Būtinasis stažas šiuo metu lygus 32 metams. Tai reiškia, kad tokį darbo stažą turintis asmuo gauna jau pilną bendrąją pensiją, kurios dydis šiais metais yra lygus 198,29 euro. Būtinasis stažas senatvės pensijai kasmet bus didinamas po pusę metų, kol 2027-aisiais pasieks 35 metus. Svarbu paminėti, kad proporcingai mažesnę arba didesnę bendrąją pensijos dalį gauna tiek mažesnį, tiek didesnį darbo stažą už būtinąjį sukaupę asmenys. Vis dėlto privalu, kad jis viršytų minimalų stažą – 15 metų“, – tvirtina L. Načajienė.

Norint apskaičiuoti asmens pensijos dydį ir pamatyti, kokią įtaką jam turi sukauptas darbo stažas, svarbu prisiminti, kad jis, jei yra didesnis nei 15 metų, yra susijęs tik su bendrąja senatvės pensijos dalimi ir nedaro įtakos individualiajai. Pasiskaičiuoti prognozuojamą pensiją galite naudodamiesi „Sodros“ skaičiuokle.

Pirmos pakopos pensijos senatvėje gali nepakakti

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija yra pateikusi pasiūlymą, kuriuo remiantis visi asmenys, sukaupę nuo minimalaus iki būtinojo stažo, gautų vienodą bendrąją pensijos dalį. Tačiau L. Načajienė teigia, kad, norint patogiai gyventi išėjus į pensiją, pirmos pakopos pensijos vis tiek gali neužtekti, nepaisant įgyto stažo ir jo įtaką pensijai darančių politinių sprendimų.

„Jei santykis tarp gyventojų pajamų ir vidutinės pensijos ateityje bus toks pat kaip ir šiandien, prognozuojama, kad pirmos pakopos pensija sudarys vos apie 30–40 proc. dabartinio asmenų darbo užmokesčio dydžio. Tačiau siekiant senatvę pasitikti komfortiškai, rekomenduojama užsitikrinti bent 70–80 proc. dabartinių mėnesio pajamų siekiančią pensiją“, – sako „Luminor investicijų valdymas“ vadovė.

Anot jos, tokį dydį siekiančią pensiją potencialiai įmanoma sukaupti kitais būdais, pavyzdžiui, taupant antros ar trečios pakopos pensijų fonduose, kuriems nenumatyti jokie darbo stažo, mėnesinio atlyginimo ribojimai ar rodikliai.

„Investuojant antros pakopos pensijų fonde, jūsų mėnesinė pensija galimai padidės iki 40–50 proc. prieš pensiją gautų pajamų. Be to, ji jums priklausys net ir nesukaupus minimalaus stažo. Nedaug uždirbantiems asmenims taip pat labai naudinga ir 1,5 proc. dydžio valstybės paskata nuo užpraėjusių metų vidutinio darbo užmokesčio – ji kas mėnesį pervedama į jūsų antros pakopos pensijų fondą“, – tvirtina L. Načajienė.

Tikėtina, kad likusią dalį iki rekomenduojamo pensijos dydžio gali užtikrinti kaupimas trečioje pakopoje. Vis dėlto, taupant pensijų fonduose tai reikėtų daryti atsakingai, atsižvelgiant į investavimo riziką, nes investicijų vertė gali tiek kilti, tiek kristi.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2021-12-06 16:38:36

10 priežasčių, kodėl knyga – geriausia dovana ir rekomendacijos, ką dovanoti

Laikas pakalbėti apie dovanas? Juk artėja gražiausios metų šventės! Šis tekstas orientuotas į Kalėdas, tačiau jis universalus ir daugelis patarimų bei rekomendacijų tiks bet kokia proga.
       2021-12-06 16:35:02

Saulės elektrinių klausimams – dedikuota ESO telefono linija

Augant gyventojų susidomėjimui ir siekiant suteikti aiškią ir kokybišką informaciją saulės elektrinių įsirengimo ir kitais susijusiais klausimais, bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) pristato elektros energiją iš atsinaujinančių išteklių gaminantiems vartotojams skirtą pagalbos telefonu liniją.
       2021-12-06 16:32:03

Skirtingi, šaldytų sodo ir daržo gėrybių, panaudojimo būdai

Atėjus šalčiams metas prisiminti vasaros ir rudens skonius bei žiemai paruoštas sodo, daržo ir miško gėrybes. Šaldikliuose šlovės minutės laukia braškės, avietės, moliūgai ir įvairiausių rūšių grybai.
       2021-12-06 16:26:29

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 522

Atlikus 4091 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 522. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-12-05 22:12:10

Viskas apie tai, ką reikia žinoti, norint atsivežti augintinį iš užsienio

Ketinantys įsigyti augintinį iš užsienio turi žinoti, kad į Lietuvą įsivežti šunį, katę ar šešką galima tik tuomet, jei jis paženklintas, vakcinuotas nuo pasiutligės ir turi tinkamus dokumentus.
       2021-12-05 22:06:56

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1347

Atlikus 8145 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1347. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-12-04 13:43:53

Ieva Mackevičienė: darbas biure – nepalyginamas su darbu iš namų

Ieva Mackevičienė, skaitmeninio turinio kūrėja ir nuomonės formuotoja, šį sezoną dar ir tapusi „Lietuvos balso“ komandos nare, naujų projektų vystymui pasirinko „Workland“ pilnai aptarnaujamų biurų ir bendradarbystės erdvių centrą, įsikūrusį Vilniuje, Gedimino pr. 9, G9 prekybos centro viršutiniame aukšte.
       2021-12-04 12:50:27

Dėl Omikron atmainos griežtinamos izoliacijos taisyklės

Europoje kasdien fiksuojant naujus susirūpinimą keliančios koronaviruso atmainos Omikron atvejus, Lietuva kartu su kitomis šalimis stiprina šios atmainos stebėseną ir epidemiologinę kontrolę.
       2021-12-04 12:45:33

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1875

Atlikus 14486 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1875. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-12-03 20:15:24

„Starlink“ palydovinis internetas jau Lietuvoje

Astronautikos bendrovė „Space X“ pranešė Lietuvoje pradedanti teikti „Starlink“ plačiajuosčio palydovinio interneto paslaugas – nors buvo žadėta, kad šios paslaugos Lietuvos vartotojus pasieks 2022 m. pradžioje.
       2021-12-03 13:48:43

Kepyklose – kūčiukų kepimo įkarštis: krosnys bus užgesintos tik Kūčių vakarą

30 sunkvežimių kūčiukų – tiek jų po Lietuvą pasklis vien iš kepyklos Panevėžyje, kur pastarosiomis savaitėmis krosnys negęsta net ir naktį. Išlaikyti lietuvišką kūčiukų kepimo tradiciją – itin atsakinga užduotis.
       2021-12-03 13:34:24

Nemirštanti klasika – šprotai: 4 pasiūlymai, kaip juos valgyti

Prasidėjus žiemai daugiau laiko praleidžiame namuose, tad paprastai ir gaminame daugiau. Nors besiruošdami šventėms ieškome naujų receptų, kartu atsigręžiame į tradicinius patiekalus bei nuo vaikystės pažįstamus skonius.
       2021-12-03 13:24:55

Aido Gedvilo pranešimas: „Ne automobilių taršos, o tautos kiršinimo mokestis“

Aplinkos ministerija po ilgų svarstymų, gąsdinimų ir klaidinimų, be platesnių diskusijų su visuomene, kaip jau tapo įprasta šioje Vyriausybėje, pagaliau išgrynino automobilių apmokestinimo koncepciją.
       2021-12-03 13:18:58

Paruoškite namus šventėms – buities darbai, kuriuos būtina atlikti iki Kalėdų

Gražiausias metų šventes norisi sutikti jaukiuose, tvarkinguose namuose. Todėl jau dabar verta pradėti planuoti ir ruoštis didžiajam jų tvarkymui bei švarinimui.
       2021-12-03 13:07:08

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 2040

Atlikus 17022 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 2040. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-12-02 18:45:26

Kalėdos Panemunės pilyje

Renginio tipas: Renginys Renginio data: Trečiadienis, 2021 m. gruodžio 1 d. Renginio pradžia: 10:00 Renginio pabaiga: Sekmadienis, 2022 m. sausio 9 d. Renginio vieta: Panemunės pilis, Vytėnų g. 53, Pilies k., Jurbarko r.
       2021-12-02 14:25:59

„YIT Lietuva“ Viršuliškėse statys naują 18 aukštų verslo centrą

Vilniuje, Viršuliškių rajone, iškils naujas draugiškas aplinkai 18 aukštų „Sky Office“ verslo centras. Jo vystytoja, darnios miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“, į projektą investuos 21 mln. eurų.
       2021-12-02 14:17:24

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1813

Atlikus 16774 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1813. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-12-01 16:14:10

„Litgrid“: sinchroninius kompensatorius Lietuvoje įrengs „Siemens Energy“

Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorė „Litgrid“ užbaigs sinchronizacijos su kontinentine Europa įgyvendinimui būtinų įrenginių – sinchroninių kompensatorių – pirkimą.
       2021-12-01 13:56:24

VRM imasi pokyčių – atsisako penkių pavaldžių įstaigų

Įgyvendinant Vyriausybės programą, vidaus reikalų ministrės Agnės Bilotaitės sudaryta Viešojo valdymo tobulinimo grupė įvertino Vidaus reikalų ministerijos (VRM) pavaldžių įstaigų vykdomą veiklą ir funkcijas.
       2021-12-01 10:45:26

Ekspertas pataria, kaip neprarasti ryšio per pūgą

Rudenį keičiant žiemai, į Lietuvą vis dažniau atklysta stiprus vėjas su sniegu ar lietumi. Kaip pasiruošti artėjant audrai ar pūgai, ką daryti stichijos metu ir ar įmanoma likti su ryšiu net dingus elektrai? Patarimais dalijasi „Telia“ Tinklo vadovas Arūnas Strolia.
       2021-12-01 10:39:59

„Netflix“ vartotojų skaičius Lietuvoje ir toliau auga

Lietuvos radijo ir televizijos komisijos (toliau – LRTK) neseniai atliktas tyrimas parodė, kad užsakomosios visuomenės informavimo audiovizualinėmis priemonėmis paslaugų platformos „Netflix“ populiarumas Lietuvoje 2021 m., palyginus su praėjusiais metais vėl augo.
       2021-12-01 10:19:53

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1793

Atlikus 26502 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1793. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-11-30 12:42:43

Dovanojimo etiketas – viskas, ką reikia žinoti planuojant kalėdines dovanas

Jau įsibėgėja kalėdinių dovanų pirkimo bumas. Tačiau ruošiant staigmenas savo artimiesiems ir draugams, itin svarbu neužmiršti ir etiketo principų.
       2021-11-30 11:03:23

„Kibernetinis pirmadienis“ – proga pasitikrinti, ar apsiperkate saugiai

„Kibernetinis pirmadienis“ yra internetinė „Juodojo penktadienio“ versija, kai elektroninėse parduotuvėse skelbiamos didžiausios metų nuolaidos. Ši diena skirta ne tik išlaidauti, bet ir atkreipti visuomenės dėmesį į saugų apsipirkimą internete.
       2021-11-30 11:01:05

Naujas vardas saugesniuose „Toyota“ automobiliuose – „T-Mate“

Siekdama pabrėžti savo norą didinti transporto saugumą, „Toyota“ pristato „T-Mate“ – naują bendrą vardą, aprėpiantį visas gamintojos saugumo ir pažangių vairavimo asistentų (ADAS) sistemas.
       2021-11-30 10:58:32

Mokslo metų statistika: gerėja rezultatai, bet daugėja praleistų pamokų

Naujus mokslo metus pradėję klasėse, didžioji dalis mokyklų ir toliau tęsia ugdymą kontaktiniu būdu. Statistika rodo, kad sugrįžimas į klases paskatino geresnį žinių įsisavinimą, augo visų pagrindinių mokomųjų dalykų įvertinimų vidurkiai.
       2021-11-30 10:32:03

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1701

Atlikus 24506 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1701. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-11-29 11:31:27

Stojantiesiems į aukštąsias mokyklas: ką svarbu žinoti ruošiantis stojimams?

Pagal Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos (ŠMSM) gaires, nuo 2024 m. visi stojantieji į aukštąsias mokyklas turės būti išlaikę bent tris valstybinius brandos egzaminus: lietuvių kalbos ir literatūros, matematikos ir trečią laisvai pasirenkamą.
       2021-11-29 11:24:24

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 584

Atlikus 7273 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 584. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.