Naujienos

Tyla namuose: kaip užtikrinti, kad buities prietaisai nedrumstų ramybės?

2021-11-23 10:48:17

Triukšmas ne tik trukdo susikaupti ar ilsėtis, bet gali turėti neigiamą įtaką žmogaus sveikatai – Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) įspėja, kad triukšmas gali sukelti miego, širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimus, lemti prastesnius darbo ir mokymosi rezultatus ar net sukelti klausos sutrikimus.

Triukšmą namuose dažniausiai sukelia buitinė technika, televizoriai ir garso technika, žiemą prie jų prisijungia šildymo sistemos. Specialistai atkreipia dėmesį, koks šildymo įrangos skleidžiamas garsas yra normalus, o kada reikėtų susirūpinti.

„Dažnu atveju renkantis šildymo įrangą net nėra galimybės pasiklausyti, kaip ji veikia, tad tenka pasikliauti gamintojo pateiktomis techninėmis specifikacijomis“, – pasakoja NØRDIS šilumos siurblius Lietuvoje platinančios „Baltic Refrigeration Group“ Šildymo ir kondicionavimo skyriaus vadovas Mindaugas Beniušis.

Tylūs prietaisai namuose darosi būtinybė

Pagal Lietuvoje triukšmo lygį reglamentuojančią higienos normą, gyvenamosiose patalpose dienos metu vidutinis triukšmas turėtų siekti 45 decibelus (dBA), leidžiamas maksimalus triukšmas – 55 dBA. Tai apima tokį garsą, kurį skleidžia įprastas ir vidutinis kalbėjimas, šuns lojimas ar lietus. Nakties metu miegamuosiuose kambariuose leidžiamas vidutinis triukšmas siekia 35 dBA – palyginimui laikrodžio tiksėjimas siekia 30 dBA.

„NØRDIS šilumos siurblių oras-vanduo išorinių blokų skleidžiamas garso slėgio lygis svyruoja nuo 44 dBA iki 55 dBA. Kuo mažesnis skleidžiamas triukšmas, tuo geriau, tačiau svarbu suprasti, kad galingesnė įranga skleis daugiau triukšmo, nes kompresorius ir ventiliatorius veikia didesniu našumu. Lyginant skirtingų gamintojų įrangą, reikėtų atkreipti dėmesį, kas yra lyginama – garso slėgio ar garso galios lygis – tai yra skirtingi parametrai“, – aiškina M. Beniušis.

Kitas svarbus aspektas – 3 decibelų skirtumas žmogaus klausos suvokiamas kaip dvigubai didesnis garsas.

Pasak „Gintarinės vaistinės“ vaistininkės Giedrės Tautkevičienės, vis daugiau žmonių susiduria su varginančio triukšmo padariniais, tad namų aplinkoje reikėtų susikurti kuo ramesnę aplinką. Tai itin aktualu sudėtingomis sąlygomis dirbantiems ir stresą patiriantiems žmonėms.

„Gyvename įtemptais, informacijos pertekliaus laikais, tad gebėjimas atsipalaiduoti tampa būtina geros savijautos sąlyga. Jei žmogus visą dieną dirba su kompiuteriu, o vakare bando ilsėtis prie televizoriaus ar naršydamas internete – tai nėra produktyvus poilsis. Mus vargina ne tik mirgantys ekranai, bet ir garsi muzika ar įkyrus buitinės technikos skleidžiamas triukšmas, tad likus kelioms valandoms iki miego patarčiau rinktis ramesnę aplinką, kurioje mažiau dirginančių vaizdų ir garsų“, – pataria vaistininkė G. Tautkevičienė.

Šilumos siurblių gamintojai vis dažniau į įrangą integruoja tyliojo veikimo režimus, kurie sumažina skleidžiamą triukšmą reguliuodami kompresoriaus ir ventiliatoriaus sukimosi greitį. Aktyvavus tylųjį režimą atitinkamai sumažėja ir įrenginio šildymo galia.

Triukšmo šaltinis – nebūtinai šilumos siurblys

Nors šilumos siurbliai oras-vanduo nėra laikomi triukšminga įranga, kurią reikėtų slėpti spintoje, juos montuojant patariama atsižvelgti į įrengimo vietą.

„Įprastai šilumos siurblių vidinis blokas yra montuojamas katilinės patalpoje ar namų hole, jei nėra išskirtos vietos – virtuvėje ar kitoje patalpoje. Kur kas daugiau triukšmo skleidžia išorinis blokas, montuojamas lauke – montuojant būtina atsižvelgti, ar jis neskleis triukšmo į kaimynų namų langus ar kito pastato sieną, dėl ko garsas galėtų stipriau rezonuoti“, – komentuoja šildymo įrangos ekspertas.

Neretai triukšmą kelia ne šilumos siurblio kompresorius ir ventiliatorius, bet dėl netinkamai atliktų montavimo darbų sklindanti vibracija – vibruoti gali tiek prie specialaus rėmo pritvirtintas išorinis blokas, tiek pats rėmas, netinkamai pritvirtintas prie pamato. Vibracijos keliamas triukšmas gali kilti ir nuo šaldymo agento vamzdžių, besiliečiančių prie išorinio modulio korpuso ar kitų metalinių konstrukcijų.

Papildomo nepageidaujamo triukšmo gali kilti įrenginiui veikiant atsitirpinimo režimu ir dėl kažkokių priežasčių susidariusiam vandeniui nenubėgant, o vėl užšąlant ir kaupiantis ant išorinio bloko dugno bei trukdant suktis ventiliatoriaus sparnuotei ir pan.

„Su šaldymo agentu veikiančioje įrangoje būna įvairių garsų – keičiantis kompresoriaus veikimo greičiui, šaldymo agento vamzdžiuose girdisi čiurlenimas, burbuliavimas ar šnypštimas, tačiau šie garsai nėra itin garsūs ir neturėtų kelti nerimo“, – pastebi M. Beniušis.

Suabejojus dėl šilumos siurblio veikimo triukšmingumo, ypač pasigirdus neįprastiems garsams, patariama elgtis pagal situaciją – jei pradeda sklisti itin didelis triukšmas, įrenginį reikėtų išjungti. Visais atvejais vertėtų pasitarti su specialistu – neretai dalis problemų išsprendžiama tiesiog pokalbio telefonu metu.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2021-12-06 16:38:36

10 priežasčių, kodėl knyga – geriausia dovana ir rekomendacijos, ką dovanoti

Laikas pakalbėti apie dovanas? Juk artėja gražiausios metų šventės! Šis tekstas orientuotas į Kalėdas, tačiau jis universalus ir daugelis patarimų bei rekomendacijų tiks bet kokia proga.
       2021-12-06 16:35:02

Saulės elektrinių klausimams – dedikuota ESO telefono linija

Augant gyventojų susidomėjimui ir siekiant suteikti aiškią ir kokybišką informaciją saulės elektrinių įsirengimo ir kitais susijusiais klausimais, bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) pristato elektros energiją iš atsinaujinančių išteklių gaminantiems vartotojams skirtą pagalbos telefonu liniją.
       2021-12-06 16:32:03

Skirtingi, šaldytų sodo ir daržo gėrybių, panaudojimo būdai

Atėjus šalčiams metas prisiminti vasaros ir rudens skonius bei žiemai paruoštas sodo, daržo ir miško gėrybes. Šaldikliuose šlovės minutės laukia braškės, avietės, moliūgai ir įvairiausių rūšių grybai.
       2021-12-06 16:26:29

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 522

Atlikus 4091 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 522. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-12-05 22:12:10

Viskas apie tai, ką reikia žinoti, norint atsivežti augintinį iš užsienio

Ketinantys įsigyti augintinį iš užsienio turi žinoti, kad į Lietuvą įsivežti šunį, katę ar šešką galima tik tuomet, jei jis paženklintas, vakcinuotas nuo pasiutligės ir turi tinkamus dokumentus.
       2021-12-05 22:06:56

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1347

Atlikus 8145 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1347. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-12-04 13:43:53

Ieva Mackevičienė: darbas biure – nepalyginamas su darbu iš namų

Ieva Mackevičienė, skaitmeninio turinio kūrėja ir nuomonės formuotoja, šį sezoną dar ir tapusi „Lietuvos balso“ komandos nare, naujų projektų vystymui pasirinko „Workland“ pilnai aptarnaujamų biurų ir bendradarbystės erdvių centrą, įsikūrusį Vilniuje, Gedimino pr. 9, G9 prekybos centro viršutiniame aukšte.
       2021-12-04 12:50:27

Dėl Omikron atmainos griežtinamos izoliacijos taisyklės

Europoje kasdien fiksuojant naujus susirūpinimą keliančios koronaviruso atmainos Omikron atvejus, Lietuva kartu su kitomis šalimis stiprina šios atmainos stebėseną ir epidemiologinę kontrolę.
       2021-12-04 12:45:33

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1875

Atlikus 14486 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1875. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-12-03 20:15:24

„Starlink“ palydovinis internetas jau Lietuvoje

Astronautikos bendrovė „Space X“ pranešė Lietuvoje pradedanti teikti „Starlink“ plačiajuosčio palydovinio interneto paslaugas – nors buvo žadėta, kad šios paslaugos Lietuvos vartotojus pasieks 2022 m. pradžioje.
       2021-12-03 13:48:43

Kepyklose – kūčiukų kepimo įkarštis: krosnys bus užgesintos tik Kūčių vakarą

30 sunkvežimių kūčiukų – tiek jų po Lietuvą pasklis vien iš kepyklos Panevėžyje, kur pastarosiomis savaitėmis krosnys negęsta net ir naktį. Išlaikyti lietuvišką kūčiukų kepimo tradiciją – itin atsakinga užduotis.
       2021-12-03 13:34:24

Nemirštanti klasika – šprotai: 4 pasiūlymai, kaip juos valgyti

Prasidėjus žiemai daugiau laiko praleidžiame namuose, tad paprastai ir gaminame daugiau. Nors besiruošdami šventėms ieškome naujų receptų, kartu atsigręžiame į tradicinius patiekalus bei nuo vaikystės pažįstamus skonius.
       2021-12-03 13:24:55

Aido Gedvilo pranešimas: „Ne automobilių taršos, o tautos kiršinimo mokestis“

Aplinkos ministerija po ilgų svarstymų, gąsdinimų ir klaidinimų, be platesnių diskusijų su visuomene, kaip jau tapo įprasta šioje Vyriausybėje, pagaliau išgrynino automobilių apmokestinimo koncepciją.
       2021-12-03 13:18:58

Paruoškite namus šventėms – buities darbai, kuriuos būtina atlikti iki Kalėdų

Gražiausias metų šventes norisi sutikti jaukiuose, tvarkinguose namuose. Todėl jau dabar verta pradėti planuoti ir ruoštis didžiajam jų tvarkymui bei švarinimui.
       2021-12-03 13:07:08

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 2040

Atlikus 17022 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 2040. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-12-02 18:45:26

Kalėdos Panemunės pilyje

Renginio tipas: Renginys Renginio data: Trečiadienis, 2021 m. gruodžio 1 d. Renginio pradžia: 10:00 Renginio pabaiga: Sekmadienis, 2022 m. sausio 9 d. Renginio vieta: Panemunės pilis, Vytėnų g. 53, Pilies k., Jurbarko r.
       2021-12-02 14:25:59

„YIT Lietuva“ Viršuliškėse statys naują 18 aukštų verslo centrą

Vilniuje, Viršuliškių rajone, iškils naujas draugiškas aplinkai 18 aukštų „Sky Office“ verslo centras. Jo vystytoja, darnios miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“, į projektą investuos 21 mln. eurų.
       2021-12-02 14:17:24

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1813

Atlikus 16774 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1813. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-12-01 16:14:10

„Litgrid“: sinchroninius kompensatorius Lietuvoje įrengs „Siemens Energy“

Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorė „Litgrid“ užbaigs sinchronizacijos su kontinentine Europa įgyvendinimui būtinų įrenginių – sinchroninių kompensatorių – pirkimą.
       2021-12-01 13:56:24

VRM imasi pokyčių – atsisako penkių pavaldžių įstaigų

Įgyvendinant Vyriausybės programą, vidaus reikalų ministrės Agnės Bilotaitės sudaryta Viešojo valdymo tobulinimo grupė įvertino Vidaus reikalų ministerijos (VRM) pavaldžių įstaigų vykdomą veiklą ir funkcijas.
       2021-12-01 10:45:26

Ekspertas pataria, kaip neprarasti ryšio per pūgą

Rudenį keičiant žiemai, į Lietuvą vis dažniau atklysta stiprus vėjas su sniegu ar lietumi. Kaip pasiruošti artėjant audrai ar pūgai, ką daryti stichijos metu ir ar įmanoma likti su ryšiu net dingus elektrai? Patarimais dalijasi „Telia“ Tinklo vadovas Arūnas Strolia.
       2021-12-01 10:39:59

„Netflix“ vartotojų skaičius Lietuvoje ir toliau auga

Lietuvos radijo ir televizijos komisijos (toliau – LRTK) neseniai atliktas tyrimas parodė, kad užsakomosios visuomenės informavimo audiovizualinėmis priemonėmis paslaugų platformos „Netflix“ populiarumas Lietuvoje 2021 m., palyginus su praėjusiais metais vėl augo.
       2021-12-01 10:19:53

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1793

Atlikus 26502 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1793. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-11-30 12:42:43

Dovanojimo etiketas – viskas, ką reikia žinoti planuojant kalėdines dovanas

Jau įsibėgėja kalėdinių dovanų pirkimo bumas. Tačiau ruošiant staigmenas savo artimiesiems ir draugams, itin svarbu neužmiršti ir etiketo principų.
       2021-11-30 11:03:23

„Kibernetinis pirmadienis“ – proga pasitikrinti, ar apsiperkate saugiai

„Kibernetinis pirmadienis“ yra internetinė „Juodojo penktadienio“ versija, kai elektroninėse parduotuvėse skelbiamos didžiausios metų nuolaidos. Ši diena skirta ne tik išlaidauti, bet ir atkreipti visuomenės dėmesį į saugų apsipirkimą internete.
       2021-11-30 11:01:05

Naujas vardas saugesniuose „Toyota“ automobiliuose – „T-Mate“

Siekdama pabrėžti savo norą didinti transporto saugumą, „Toyota“ pristato „T-Mate“ – naują bendrą vardą, aprėpiantį visas gamintojos saugumo ir pažangių vairavimo asistentų (ADAS) sistemas.
       2021-11-30 10:58:32

Mokslo metų statistika: gerėja rezultatai, bet daugėja praleistų pamokų

Naujus mokslo metus pradėję klasėse, didžioji dalis mokyklų ir toliau tęsia ugdymą kontaktiniu būdu. Statistika rodo, kad sugrįžimas į klases paskatino geresnį žinių įsisavinimą, augo visų pagrindinių mokomųjų dalykų įvertinimų vidurkiai.
       2021-11-30 10:32:03

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1701

Atlikus 24506 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1701. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-11-29 11:31:27

Stojantiesiems į aukštąsias mokyklas: ką svarbu žinoti ruošiantis stojimams?

Pagal Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos (ŠMSM) gaires, nuo 2024 m. visi stojantieji į aukštąsias mokyklas turės būti išlaikę bent tris valstybinius brandos egzaminus: lietuvių kalbos ir literatūros, matematikos ir trečią laisvai pasirenkamą.
       2021-11-29 11:24:24

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 584

Atlikus 7273 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 584. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.