Naujienos

U. fon der Lejen: „Baltarusijos režimo elgesys nėra migracijos krizė..."

2021-11-24 17:52:42

Antradienį Strasbūre vykstančioje Europos Parlamento plenarinėje sesijoje Europos Komisijos pirmininkė Ursula fon der Lejen, apžvelgdama situaciją prie ES-Baltarusijos sienos, pabrėžė, kad Baltarusijos režimo vykdoma hibridinė ataka yra visos ES problema.

„Tai nėra dvišalis Lenkijos, Latvijos ir Lietuvos klausimas su Baltarusija. Tai visos ES problema. Tai inicijavo ir organizavo Lukašenkos režimas ir jo rėmėjai, viliodami žmones prie sienos, bendradarbiaudami su migrantų kontrabandininkais ir nusikalstamais tinklais“, – pažymėjo EP pirmininkė.

Ji teigė, kad lankėsi Jungtinėse Valstijose, kuomet prieš dvi savaites krizė paaštrėjo.

„Mūsų pokalbių su prezidentu Dž. Baidenu dėmesio centre buvo skandalingas Baltarusijos režimo elgesys. Abu sutarėme, kad tai nėra migracijos krizė. Tai autoritarinio režimo bandymas destabilizuoti savo demokratines kaimynes. Režimo, kuris surengė nesąžiningus rinkimus ir žiauriai slopina savo žmones. Režimas, kurio mes nepripažįstame“, – sakė U. fon der Lejen.

Pasak jos, šis ciniškas šantažas davė priešingą rezultatą: visa Europa šiuo klausimu solidarizuojasi su Lietuva, Lenkija ir Latvija.

Jau matomas išplėstų sankcijų režimo poveikis

EK vadovė teigė, kad spręsdama šią krizę Europa veikia keturiais būdais: teikia humanitarinę paramą; palaiko diplomatinius ryšius su kilmės šalimis; įvedė sankcijas asmenims ir subjektams Baltarusijoje ir sankcijas transporto operatoriams, padedantiems vykdyti prekybą žmonėmis ir kontrabandą; taip pat padeda saugant sieną.

U. fon der Lejen teigimu, A. Lukašenkos režimas išnaudoja žmones, pasinaudodamas jų kančiomis ir provokuodamas smurtą bei žmonių žūtis politiniais tikslais.

Ji pabrėžė, kad žmonėms įstrigusiems Baltarusijos teritorijoje dėl Lukašenkos režimo reikia pagalbos.

„Todėl nedelsdami susisiekėme su JT agentūromis. Sudarėme su jomis kontaktinę grupę, palaikome nuolatinį ryšį ir nedelsdami sutelkėme lėšas, kad paremtume jų pastangas vietoje“, – kalbėjo EK pirmininkė.

Ji taip pat išskyrė diplomatinius žingsnius. Kartu su JAV sutarta, kad siekiant kovoti su tokiu elgesiu svarbu koordinuoti mūsų sankcijas ir bendradarbiauti su kilmės šalimis bei oro transporto bendrovėmis, kurios gabena migrantus į Minską.

„Šiuo metu deriname savo sankcijas su Jungtinėmis Valstijomis, Kanada ir Jungtine Karalyste. Pavedžiau Komisijos pirmininko pavaduotojui A. Schinui nedelsiant užmegzti ryšius su kilmės šalimis. Jis lankėsi Irake, Jungtiniuose Arabų Emyratuose, Libane, Turkijoje ir Uzbekistane“, – vardijo U. Fon der Lejen.

Pasak pareigūnės, jau matomas ir išplėstų sankcijų režimo poveikis.

„Kelios oro transporto bendrovės ir civilinės aviacijos institucijos nutraukė nepagrįstas keliones į Baltarusiją. Be to, Irakas pradėjo repatrijuoti Baltarusijoje įstrigusius piliečius. Džiaugiamės šiuo labai geru bendradarbiavimu su Iraku. Tačiau įstrigusių migrantų yra ir daugiau, todėl dirbsime kartu su JT agentūromis, kad palengvintume jų grįžimą namo. Savanoriškam grįžimui iš Baltarusijos paremti sutelksime iki 3,5 mln. eurų“, – vardijo EK pirmininkė.

Kalbėdama apie sankcijas, ji teigė, kad Baltarusijos taikoma strategija labai aiškiai grindžiama kelionių organizatorių ir jų tarpininkų bendrininkavimu. Yra specializuotų kelionių agentūrų, siūlančių „viskas įskaičiuota“: vizos, skrydžiai, viešbučiai ir, šiek tiek ciniškai, taksi ir autobusai iki sienos.

„Aiškiai pasakykime: šie migrantai yra bjauriai klaidinami melagingais pažadais. Turime su tuo kovoti. Todėl siūlome sudaryti visų transporto priemonių stebėjimo sąrašą, pagrįstą tarptautine teise dėl prekybos migrantais ir neteisėto jų gabenimo. Šiandien Komisija pateikia pasiūlymą dėl teisės akto“, – sakė EK vadovė.

Didinamos lėšos sienos apsaugai

Pasak U. fon der Lejen, kiekvienais metais apie 1 mlrd. eurų išleidžiama FRONTEX agentūrai, o Europos Komisija nusprendė padidinti skiriamas lėšas.

“Siūlome patrigubinti šiuo metu Lietuvai, Latvijai ir Lenkijai skiriamas lėšas. Šis saugumo priemonių paketas skirtas dabartinei nepaprastajai padėčiai spręsti ir mūsų solidarumui su priešakinėse linijose esančiomis valstybėmis narėmis pabrėžti“, - kalbėjo EK pirmininkė.

Ji pabrėžė, kad valstybės narės, susidūrusios su tokiu hibridiniu išpuoliu, turi sugebėti veiksmingai reaguoti į susidariusią nepaprastąją padėtį, kartu jos turi visapusiškai gerbti pagrindines teises ir tarptautinius įsipareigojimus.

Pasak EK pirmininkės, pastarieji Lukašenkos režimo ir jo rėmėjų veiksmai yra ryžtingas bandymas sukelti nuolatinę ir užsitęsusią krizę.

„Norėčiau pakartoti: ES nepripažįsta šio režimo, kuris žiauriai slopina savo žmones. Jų veiksmai yra dalis suderintų pastangų destabilizuoti Europos Sąjungą ir mūsų kaimynystę. Tai visų pirma apima Ukrainą ir Moldovą. Šie veiksmai kelia realų ir realų pavojų mūsų Sąjungos saugumui. Šie veiksmai neapsiriboja vien Baltarusija“, – pažymėjo pareigūnė.

Plenarinėje sesijoje vykusioje diskusijoje Baltarusijos klausimu už europinės gyvensenos propagavimą atsakingas Komisijos pirmininko pavaduotojas Margaritis Schinas sakė: „Baltarusijos režimas, bendradarbiaudamas su tarptautiniais neteisėto žmonių gabenimo tinklais, apgaudinėja paprastus žmones. Tai, kas vyksta prie mūsų sienų, yra ne migracijos, o saugumo klausimas. ES aiškiai parodė, kad taikys griežtas atsakomąsias priemones. Dėl ryžtingų ir visapusiškų ES ir jos partnerių veiksmų padėtis ima gerėti. Šiandien siūlomas įtraukimo į juodąjį sąrašą mechanizmas yra dar vienas apčiuopiamas įrodymas, kad esame nusiteikę ryžtingai veikti. Tai pasaulinė problema, todėl kovai su žaidimu žmonių gyvenimu politiniais tikslais reikia sukurti tarptautinę koaliciją.“

EP narys A. Kubilius paragino ieškoti veiksmingo humanitarinės krizės sprendimo būdo

Europarlamentaras Andrius Kubilius dėkojo Europos Komisijai, kuri ėmėsi aktyvių veiksmų sprendžiant šią krizę.

„Aš, kaip Lietuvos rinkėjų atstovas, esu ypač dėkingas Europos Komisijai už jos aktyvius žingsnius ieškant problemos sprendimų. Tuo pačiu nesutinku su kai kuriais savo kolegomis,teigiančiais, jog ES sienų apsauga nesuderinama su migrantų teisių užtikrinimu“, – kalbėjo EP narys.

Pasak jo, nors turime spręsti humanitarines krizes, į kurias yra patekę A. Lukašenkos režimo Baltarusijoje įkaitais tapę migrantai, tačiau lygiai taip pat turime rūpintis ir dėl saugumo tų šimtų tūkstančių migrantų, kurie gali susigundyti pasirinkti tą patį kelią link Europos Sąjungos, jei pamatytų, jog ES nepajėgi apginti savo sienų.

„Tie, kurie šiuo metu kritikuoja Lenkiją ar Lietuvą už tai, kad giname ES sienas, turėtų suprasti, kokios naujos krizės gali kilti, jei šios sienos nebus apgintos“, – sakė A. Kubilius.

Jis taip pat paragino ieškoti veiksmingo humanitarinės krizės sprendimo būdo, tačiau nesuteikti tuščių vilčių, kurios dar didesniam potencialių aukų skaičiui virstų dar didesnėmis kančiomis.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2021-12-06 16:38:36

10 priežasčių, kodėl knyga – geriausia dovana ir rekomendacijos, ką dovanoti

Laikas pakalbėti apie dovanas? Juk artėja gražiausios metų šventės! Šis tekstas orientuotas į Kalėdas, tačiau jis universalus ir daugelis patarimų bei rekomendacijų tiks bet kokia proga.
       2021-12-06 16:35:02

Saulės elektrinių klausimams – dedikuota ESO telefono linija

Augant gyventojų susidomėjimui ir siekiant suteikti aiškią ir kokybišką informaciją saulės elektrinių įsirengimo ir kitais susijusiais klausimais, bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) pristato elektros energiją iš atsinaujinančių išteklių gaminantiems vartotojams skirtą pagalbos telefonu liniją.
       2021-12-06 16:32:03

Skirtingi, šaldytų sodo ir daržo gėrybių, panaudojimo būdai

Atėjus šalčiams metas prisiminti vasaros ir rudens skonius bei žiemai paruoštas sodo, daržo ir miško gėrybes. Šaldikliuose šlovės minutės laukia braškės, avietės, moliūgai ir įvairiausių rūšių grybai.
       2021-12-06 16:26:29

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 522

Atlikus 4091 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 522. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-12-05 22:12:10

Viskas apie tai, ką reikia žinoti, norint atsivežti augintinį iš užsienio

Ketinantys įsigyti augintinį iš užsienio turi žinoti, kad į Lietuvą įsivežti šunį, katę ar šešką galima tik tuomet, jei jis paženklintas, vakcinuotas nuo pasiutligės ir turi tinkamus dokumentus.
       2021-12-05 22:06:56

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1347

Atlikus 8145 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1347. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-12-04 13:43:53

Ieva Mackevičienė: darbas biure – nepalyginamas su darbu iš namų

Ieva Mackevičienė, skaitmeninio turinio kūrėja ir nuomonės formuotoja, šį sezoną dar ir tapusi „Lietuvos balso“ komandos nare, naujų projektų vystymui pasirinko „Workland“ pilnai aptarnaujamų biurų ir bendradarbystės erdvių centrą, įsikūrusį Vilniuje, Gedimino pr. 9, G9 prekybos centro viršutiniame aukšte.
       2021-12-04 12:50:27

Dėl Omikron atmainos griežtinamos izoliacijos taisyklės

Europoje kasdien fiksuojant naujus susirūpinimą keliančios koronaviruso atmainos Omikron atvejus, Lietuva kartu su kitomis šalimis stiprina šios atmainos stebėseną ir epidemiologinę kontrolę.
       2021-12-04 12:45:33

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1875

Atlikus 14486 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1875. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-12-03 20:15:24

„Starlink“ palydovinis internetas jau Lietuvoje

Astronautikos bendrovė „Space X“ pranešė Lietuvoje pradedanti teikti „Starlink“ plačiajuosčio palydovinio interneto paslaugas – nors buvo žadėta, kad šios paslaugos Lietuvos vartotojus pasieks 2022 m. pradžioje.
       2021-12-03 13:48:43

Kepyklose – kūčiukų kepimo įkarštis: krosnys bus užgesintos tik Kūčių vakarą

30 sunkvežimių kūčiukų – tiek jų po Lietuvą pasklis vien iš kepyklos Panevėžyje, kur pastarosiomis savaitėmis krosnys negęsta net ir naktį. Išlaikyti lietuvišką kūčiukų kepimo tradiciją – itin atsakinga užduotis.
       2021-12-03 13:34:24

Nemirštanti klasika – šprotai: 4 pasiūlymai, kaip juos valgyti

Prasidėjus žiemai daugiau laiko praleidžiame namuose, tad paprastai ir gaminame daugiau. Nors besiruošdami šventėms ieškome naujų receptų, kartu atsigręžiame į tradicinius patiekalus bei nuo vaikystės pažįstamus skonius.
       2021-12-03 13:24:55

Aido Gedvilo pranešimas: „Ne automobilių taršos, o tautos kiršinimo mokestis“

Aplinkos ministerija po ilgų svarstymų, gąsdinimų ir klaidinimų, be platesnių diskusijų su visuomene, kaip jau tapo įprasta šioje Vyriausybėje, pagaliau išgrynino automobilių apmokestinimo koncepciją.
       2021-12-03 13:18:58

Paruoškite namus šventėms – buities darbai, kuriuos būtina atlikti iki Kalėdų

Gražiausias metų šventes norisi sutikti jaukiuose, tvarkinguose namuose. Todėl jau dabar verta pradėti planuoti ir ruoštis didžiajam jų tvarkymui bei švarinimui.
       2021-12-03 13:07:08

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 2040

Atlikus 17022 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 2040. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-12-02 18:45:26

Kalėdos Panemunės pilyje

Renginio tipas: Renginys Renginio data: Trečiadienis, 2021 m. gruodžio 1 d. Renginio pradžia: 10:00 Renginio pabaiga: Sekmadienis, 2022 m. sausio 9 d. Renginio vieta: Panemunės pilis, Vytėnų g. 53, Pilies k., Jurbarko r.
       2021-12-02 14:25:59

„YIT Lietuva“ Viršuliškėse statys naują 18 aukštų verslo centrą

Vilniuje, Viršuliškių rajone, iškils naujas draugiškas aplinkai 18 aukštų „Sky Office“ verslo centras. Jo vystytoja, darnios miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“, į projektą investuos 21 mln. eurų.
       2021-12-02 14:17:24

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1813

Atlikus 16774 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1813. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-12-01 16:14:10

„Litgrid“: sinchroninius kompensatorius Lietuvoje įrengs „Siemens Energy“

Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorė „Litgrid“ užbaigs sinchronizacijos su kontinentine Europa įgyvendinimui būtinų įrenginių – sinchroninių kompensatorių – pirkimą.
       2021-12-01 13:56:24

VRM imasi pokyčių – atsisako penkių pavaldžių įstaigų

Įgyvendinant Vyriausybės programą, vidaus reikalų ministrės Agnės Bilotaitės sudaryta Viešojo valdymo tobulinimo grupė įvertino Vidaus reikalų ministerijos (VRM) pavaldžių įstaigų vykdomą veiklą ir funkcijas.
       2021-12-01 10:45:26

Ekspertas pataria, kaip neprarasti ryšio per pūgą

Rudenį keičiant žiemai, į Lietuvą vis dažniau atklysta stiprus vėjas su sniegu ar lietumi. Kaip pasiruošti artėjant audrai ar pūgai, ką daryti stichijos metu ir ar įmanoma likti su ryšiu net dingus elektrai? Patarimais dalijasi „Telia“ Tinklo vadovas Arūnas Strolia.
       2021-12-01 10:39:59

„Netflix“ vartotojų skaičius Lietuvoje ir toliau auga

Lietuvos radijo ir televizijos komisijos (toliau – LRTK) neseniai atliktas tyrimas parodė, kad užsakomosios visuomenės informavimo audiovizualinėmis priemonėmis paslaugų platformos „Netflix“ populiarumas Lietuvoje 2021 m., palyginus su praėjusiais metais vėl augo.
       2021-12-01 10:19:53

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1793

Atlikus 26502 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1793. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-11-30 12:42:43

Dovanojimo etiketas – viskas, ką reikia žinoti planuojant kalėdines dovanas

Jau įsibėgėja kalėdinių dovanų pirkimo bumas. Tačiau ruošiant staigmenas savo artimiesiems ir draugams, itin svarbu neužmiršti ir etiketo principų.
       2021-11-30 11:03:23

„Kibernetinis pirmadienis“ – proga pasitikrinti, ar apsiperkate saugiai

„Kibernetinis pirmadienis“ yra internetinė „Juodojo penktadienio“ versija, kai elektroninėse parduotuvėse skelbiamos didžiausios metų nuolaidos. Ši diena skirta ne tik išlaidauti, bet ir atkreipti visuomenės dėmesį į saugų apsipirkimą internete.
       2021-11-30 11:01:05

Naujas vardas saugesniuose „Toyota“ automobiliuose – „T-Mate“

Siekdama pabrėžti savo norą didinti transporto saugumą, „Toyota“ pristato „T-Mate“ – naują bendrą vardą, aprėpiantį visas gamintojos saugumo ir pažangių vairavimo asistentų (ADAS) sistemas.
       2021-11-30 10:58:32

Mokslo metų statistika: gerėja rezultatai, bet daugėja praleistų pamokų

Naujus mokslo metus pradėję klasėse, didžioji dalis mokyklų ir toliau tęsia ugdymą kontaktiniu būdu. Statistika rodo, kad sugrįžimas į klases paskatino geresnį žinių įsisavinimą, augo visų pagrindinių mokomųjų dalykų įvertinimų vidurkiai.
       2021-11-30 10:32:03

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1701

Atlikus 24506 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1701. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-11-29 11:31:27

Stojantiesiems į aukštąsias mokyklas: ką svarbu žinoti ruošiantis stojimams?

Pagal Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos (ŠMSM) gaires, nuo 2024 m. visi stojantieji į aukštąsias mokyklas turės būti išlaikę bent tris valstybinius brandos egzaminus: lietuvių kalbos ir literatūros, matematikos ir trečią laisvai pasirenkamą.
       2021-11-29 11:24:24

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 584

Atlikus 7273 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 584. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.