Naujienos

Stilistė atsako: kaip rūpintis drabužiais, kad jie tarnautų ilgiau?

2021-12-08 13:41:58

Tvariai madai vis labiau įsisukant į mūsų gyvenimus ir spintas, vis dažniau akcentuojamas vartotojiškumo mažinimas bei turimų drabužių priežiūra. Tačiau kaip elgtis, kad drabužiai mums tarnautų ilgiau, o ne mes jiems?

Aprangos stilistė Miglė Masiulytė įvardija dažniausiai daromas klaidas ir dalijasi svarbiausiais patarimais, kaip prižiūrėti drabužius, kad jie džiugintų dar ne vieną sezoną. O kai drabužiai tarnauja ilgiau, juk ir piniginę atverti tenka rečiau.

Skaitmeninių finansinių paslaugų įmonės „Credit24“ Klientų patirties valdymo vadovė Donata Stoškuvienė atkreipia dėmesį, kad tvari mada ir drabužių priežiūra leidžia ne tik prisidėti prie mažesnio išteklių naudojimo, bet ir padeda sutaupyti nemažai pinigų.

„Turbūt daugelis sutiktų, kad išvaizdai ir drabužiams kada nors yra paišlaidavę kiek daugiau nei planavo ar galėjo sau leisti. Dar dažniau susiduriame ir su tuo, kad net nauji drabužiai susidėvėti gali ir po kelių skalbimų, o pabodusius lengvai ir greitai pakeičiame naujais. Ypač moterys, kaip rodo tyrimai ir apklausos, dažnai be reikalo paišlaidauja savo išvaizdos detalėms ar net skolinasi tokiems pirkiniams. Todėl labai svarbu išmokti drabužius prižiūrėti, kad jie atitarnautų savo vertę bei netaptų paskolų priežastimi – juk tai ne pirmo būtinumo prekės“, – aiškina D. Stoškuvienė.

Skalbti geriausia 30-ies laipsnių temperatūroje

Pasak stilistės-įvaizdžio konsultantės ir tinklaraščio apie madą kūrėjos Miglės Masiulytės, drabužiai, kuriuos nešiojame ilgą laiką, neša emocinę vertę ir kelia prisiminimus, todėl reikėtų juos vertinti ir prižiūrėti su meile. Ji pabrėžia, kad svarbu kiekviename drabužių priežiūros žingsnyje užtikrinti kuo mažesnį audinio struktūros pažeidimą. Jos teigimu, tai pasiekti padeda tinkamas temperatūrų ir cheminio bei mechaninio poveikio reguliavimas.

„Teisinga drabužio priežiūra reikalauja daugiau pastangų ir laiko, tačiau reikėtų atrasti sau tinkamą ritualą. Visų pirma, svarbu naudoti mažiausią įmanomą temperatūrą tiek skalbiant, tiek lyginant drabužius, atsižvelgiant į patį „jautriausią“ audinio pluoštą. Drabužiai geriausiai išsilaiko juos skalbiant 30 laipsnių temperatūroje ir nenaudojant džiovyklės bei lygintuvo. Drabužius teisingai padžiovus gryname ore, dažniausiai užtenka tik garintuvo.

Kalbant apie chemines medžiagas, svarbu naudoti ekologiškus skalbiklius bei minkštiklius, nes jie neturi audinio struktūrą veikiančių medžiagų, kurios ypač kenkia vilnoniams audiniams. Reikėtų tinkamai prižiūrėti ir avalynę, pasirinkti geras valymo priemones. Siūlyčiau pasikonsultuoti su avalynės pardavėju apie tinkamą priežiūrą, nes gamintojas žino geriausiai. Žinoma, esant lietingiems orams, labai svarbu impregnuoti ir saugoti paviršius nuo per didelio drėgmės bei purvo kiekio“, – akcentuoja specialistė.

4 dažniausios klaidos

M. Masiulytė aiškina, kad dažnai pasitaikančios rūbų priežiūros klaidos, kaip netaisyklingas skalbimas, lyginimas ar kabinimas, lemia trumpesnį drabužio gyvavimo laiką ir greitesnį susidėvėjimą. Pasak stilistės, žmonės dažnai nuvertina paties drabužio kokybę, neįvertindami padarytų priežiūros klaidų. Ji įvardija keletą dažniausiai pasitaikančių klaidų kiekviename priežiūros etape:

- Skalbiant naudojami agresyvūs skalbikliai su netinkamai parinkta skalbimo programa.
- Drabužiai džiovinami arba džiovyklėje, arba netvarkingai pakabinus, o tai lemia didesnį susiglamžymą.
- Lyginant naudojama per aukšta temperatūra, nes ieškoma greitesnio sprendimo.
- Drabužiai spintoje dedami netvarkingai, lankstomi per vidurį, suspaudžiami.

„Dažna klaida drabužių laikyme – kabinami natūralių pluoštų drabužiai. Juos reikėtų laikyti sulankstytus spintoje, kitu atveju drabužis gali ištįsti, prarasti formą. Kabinant svarbu pasirinkti teisingas pakabas: švarkams ir paltams tinkamiausios storesnės medinės pakabos; lengvoms suknelėms, marškiniams tinkamos plonesnės, mažiau vietos užimančios pakabos. Kelnėms ir sijonams geriausiai tarnauja pakabos su segtukais, leidžiančios drabužiui išsaugoti formą“, – aiškina M. Masiulytė ir tikina, kad spintoje turėtų vyrauti tvarka būti erdvės, nes per glaustai sulankstyti ar sukabinti drabužiai nuo trinties taip pat dėvisi.

Kiek laiko gali tarnauti prižiūrimi drabužiai?

Pasak specialistės, turimus drabužius su anksčiau aptarta priežiūra galima dėvėti bent keletą metų. Stilistė akcentuoja, kad drabužio gyvavimo termino nėra, nes kūrybiški sprendimai ir kokybiškos medžiagos daro stebuklus. M. Masiulytės teigimu, greitosios mados drabužiai liūdnai pagarsėjo dėl greito susidėvėjimo, todėl ji nerekomenduoja rinktis drabužių iš tokių masinės gamybos tinklų.

„Tikrai kokybiškas ir gerai prižiūrimas drabužis puikiai atrodo bent dešimtmetį, o vėliau jį galima perdirbti, tad jis iš esmės gyvuoja ir toliau. Dažnai spintoje turime drabužių, kurių nei karto neužsidėjome, tad mano patarimas būtų – jeigu dvejojate – nepirkite. Mylimiausi drabužiai spintoje atsiranda be abejonių ir būna nešiojami tikrai ilgą laiką. Siūlyčiau nepirkti vien tik „madingų“ drabužių, palaikykite savo stilių ir kurkite savo asmeninę aprangos kapsulę“, – rekomendacijomis dalijasi stilistė ir antrina D. Stoškuvienei, kad prižiūrint turimus drabužius ir perkant kuo mažiau naujų, galima daugiau investuoti į kitus pirkinius.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:



Daugiau naujų naujienų
       2024-04-25 18:07:11

„Samsung“ „AI TV“ dirbtinis intelektas geresniam vaizdui ir garsui

Technologijų bendrovė „Samsung“ renginyje „Unbox & Discover 2024“ pristatė naują televizorių liniją. Naujieji „Neo QLED 8K“, „4K“ ir „OLED“ modeliai pasižymi „Samsung AI TV“ dirbtinio intelekto (DI) funkcijomis, tarp kurių – dar našesnis vaizdo kokybės gerinimas, triukšmo slopinimas bei išmanus energijos taupymas.
       2024-04-24 13:18:23

Kaip vos už kelis eurus pasigaminti gardų patiekalą pietums ar vakarienei

Paprasta paruošti, sotu ir pigu – sakote, taip nebūna? Pritrūkusiems idėjų gardžiai ir nebrangiai vakarienei, prekybos tinklo „Maxima“ kulinarijos meistrai turi pasiūlymą – iškepkite orkaitėje sultingas vištienos šlauneles su daržovių garnyru.
       2024-04-24 13:08:54

Susidūrėte su gyvūnu kelyje: ar būtina kviesti policiją?

Įsibėgėjant pavasariui, keliuose auga susidūrimų su laukiniais gyvūnais skaičius. Tą lemia balandžio mėnesį prasidedanti gyvūnų migracija, kurios metu žvėrys dažniau pasirodo keliuose, bei ne visuomet atsargus vairuotojų elgesys.
       2024-04-24 13:05:06

Gyventojai dažniau skundžiasi dėl keliamo triukšmo

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai, Tarptautinę triukšmo suvokimo dieną, kasmet minimą balandžio paskutinį trečiadienį, atkreipia dėmesį į triukšmo žalą sveikatai ir primena, kur kreiptis, kai ramybės neduoda netoliese esantys triukšmą skleidžiantys objektai.
       2024-04-24 12:55:04

Priešpienis: svarbus raktas į vaikų sveikatą

Priešpienis, kurį mūsų kūdikiai gauna pirmomis gyvenimo valandomis, yra tikras imuniteto šaltinis. Jame gausu natūralių antikūnų, kurie padeda kūdikiams apsisaugoti nuo įvairių ligų, skatina jų imunitetą ir ruošia juos kovoti su virusais ir bakterijomis.
       2024-04-24 12:50:56

Ženšenis: natūralus kelias į gerą seksualinį gyvenimą

Nevaisingumas yra didėjanti problema visame pasaulyje. Pasaulio sveikatos organizacija teigia, kad apie 17,5% suaugusiųjų planetos žmonių – tai beveik 1 iš 6 žmonių – patiria šią bėdą. Be to, maždaug 40% atvejų problema kyla dėl vyrų fiziologijos.
       2024-04-24 10:11:24

Ketinate imti paskolą namo statybai? Štai ką svarbu žinoti

Mintis nuosavame sklype pasistatyti savus namus – itin patraukli, tačiau neturint pakankamai santaupų tą padaryti ne visada paprasta. Kokius kriterijus turi atitikti būsimasis tokios paskolos gavėjas ir kokios yra ne visiems žinomos šio kredito subtilybės.
       2024-04-24 09:59:54

Internetiniai sukčiai aktyviausi tada, kai esame labiausiai pažeidžiami

Bene efektyviausias internetinių sukčių ginklas – netikėtumas. Dažniausiai sukčių siųstos žinutės ragina nedelsiant imtis veiksmų dėl užblokuotos banko sąskaitos, neteisingai nurodyto siuntos gavėjo adreso ar gautos baudos.
       2024-04-24 09:34:31

Šių uogų priešuždegiminės savybės dažnai pamirštamos: ką gausite suvalgę saują

Dar pirmųjų civilizacijų laikais valgytos vynuogės, pastaraisiais dešimtmečiais tapo vienos mėgstamiausių lietuvių uogų. Jos dažnai papuošia šventinį stalą, o savo saldumu papildo kasdienę mitybą.
       2024-04-24 09:22:04

Sugadintas kaimynų turtas: kada teks mokėti iš savos kišenės

Lietuvos žmonės nėra linkę artimai bičiuliautis su kaimynais – tyrimai rodo, kad 6 iš 10 apsiriboja mandagiu pasisveikinimu. Santykius su jais, deja, dar labiau kartina nelaimės, kurių metu sugadinamas kaimynų būstas ir jame esantis turtas.
       2024-04-23 15:06:05

Europos Parlamentas užtikrino geresnes vartotojų teises į remontą

Siekiant sumažinti atliekų kiekį, naujosiomis taisyklėmis vartotojams suteikiamos didesnės teisės į prekių remontą bei didinamas šio sektoriaus prieinamumas ir patrauklumas.
       2024-04-23 13:15:52

Palydovinis ryšys ir naujas įkrovimo būdas: „Android 15“ atnaujinimas

Šių metų duomenimis, „Android“ išlieka populiariausia operacine sistema pasaulyje, todėl jos atnaujinimų laukia milijonai vartotojų. Iki oficialaus „Android 15“ išleidimo liko beveik pusė metų.
       2024-04-22 17:08:51

Lietuvoje didmeninė elektros kaina per savaitę augo beveik 3 kartus

Praėjusią savaitę didmeninė elektros kaina Lietuvoje kilo 2,9 karto ir vidutiniškai siekė 78,65 Eur/MWh. Tiek pat elektra kainavo ir kitose Baltijos šalyse – Latvijoje, kaip ir Lietuvoje, ji augo 2,9 karto, Estijoje – 2,8 karto.
       2024-04-22 17:04:57

Vos iš kelių pigių ingredientų – purus biskvitinis pyragas per pusvalandį

Yra receptų, kurių neįmanoma sugadinti, ir šis paprastutis biskvitinis pyragas – vienas iš jų. Jei nesijaučiate drąsiai kepinių fronte, būtinai pabandykite, o patyrę konditeriai įvertins, kaip greitai ant stalo atsiras uogomis kvepiantis šviežias kepinys, jei netikėtai užsuko svečiai, o saldumynų lentynėlė – kaip tyčia tuščia.
       2024-04-22 16:36:43

Mažieji pagalbininkai noriau kibs į darbus darže ar sode: 5 patarimai

Vaikams instinktyviai patinka būti arčiau gamtos, jie mėgsta žaisti lauke. Tačiau pramogos gali virsti ir naudingais užsiėmimais. Veikla sode ar darže yra naudingas įrankis siekiant atitraukti vaikus nuo ekranų ir mokyti atsakomybės, taip pat ir padės ugdyti vaiko norą valgyti daugiau vaisių bei daržovių.
       2024-04-22 16:28:39

Įspėja verslus, kaip neapsigauti: ką žada vietoj ISO sertifikato?

„Nemokamas sūris tik pelėkautuose“ – posakis, aktualus ne tik taupantiems vartotojams, bet ir augti (tačiau – tik už kiek įmanoma palankesnį biudžetą) siekiantiems verslams. Vienu dažniausių žingsnių verslo procesų optimizavime tampa ISO vadybos sistemos diegimas.
       2024-04-22 16:22:46

Išmanioji buitinė technika: kaip ji gali padėti sumažinti elektros sąskaitą?

Elektros sąskaita sudaro bene didžiausią kiekvieno namų ūkio komunalinių išlaidų dalį. Nors žinome pagrindines elektros taupymo taisykles, pavyzdžiui, išjungti tai, kas nenaudojama, tačiau esminio elektros suvartojimo pokyčio tai nepaskatina.
       2024-04-22 11:32:19

Automobilio priežiūra pavasarį: kam būtina skirti didžiausią dėmesį

Pavasarį žmonės dažniau nei šaltuoju sezonu sėda prie automobilio vairo. Kad transporto priemonė negestų, svarbu laiku atlikti techninės priežiūros darbus ir pašalinti po žiemos atsiradusius gedimus.
       2024-04-22 11:00:35

Tommy Hilfiger batų kokybė - kokia ji?

Tommy Hilfiger – tai vardas, kuris daugeliui asocijuojasi su amerikietišku stiliumi ir nepriekaištinga kokybe. Šis prekės ženklas jau daugelį metų žinomas dėl savo ryškios spalvų paletės, klasikinio dizaino ir aukštos klasės medžiagų, kurios naudojamos kurti viską - nuo drabužių iki aksesuarų.
       2024-04-22 10:45:36

Kokybiško šampūno pasirinkimas

Plaukų priežiūra apima daugybę skirtingų procedūrų ir produktų. Nors ne visi naudoja kaukes, purškiklius, aliejukus ir serumus, tačiau tikrai visi reguliariai naudoja šampūnus. Tai būtiniausia plaukų priežiūros priemonė - todėl ypač svarbu jį rinktis pagal plaukų ir galvos odos tipą.
       2024-04-22 10:19:43

Vitaminai maitinančioms - pirkti kompleksą ar atskirai?

Žindymo metu viskas, ko reikia augančiam organizmui, gaunama su motinos pienu. Taigi, jei mamos organizme yra ryškus maistinių medžiagų trūkumas, vaikas taip pat kenčia nuo jų trūkumo.
       2024-04-22 09:51:47

Interjero dizainas: Kaip įsirengti svetainę?

Svetainė – tai nėra tiesiog paprastas kambarys. Tai erdvė, kurioje susilieja kasdieniai mūsų gyvenimai, kur susitinkame su šeimos nariais ir svečiais, kur atsipalaiduojame po įtemptos darbo dienos arba švenčiame svarbias progas.
       2024-04-20 20:38:34

Pakruojo dvaro gėlininkai: tulpės gali išgelbėti gyvybę

Likus vos kelioms dienoms iki didžiausio regione tulpių ir pavasario gėlių festivalio Pakruojo dvare, kurio metu erdvioje išskleidžia keli milijonai žiedų, dvaro gėlininkai pasidalino mažai žinoma istorija, kad tulpės pasaulyje buvo naudojamos ne vien grožiui.
       2024-04-20 10:41:23

Vyndarystės tradicijos Lietuvoje – ar jos egzistuoja ar mes aludarių kraštas

Jeigu internetinėje enciklopedijoje „Vikipedija“ užsuktumėte į kategoriją „lietuviški gėrimai“, paieškoje atrastumėte tik vieną subkategoriją – „Lietuvos alus“. Tikriausiai, nuostabos tai nekelia, juk mes – aludarių kraštas.
       2024-04-19 19:12:53

Kas dešimtas skambutis Lietuvoje – sukčių iš padirbto numerio

„Telia“ per pirmuosius tris šių metų mėnesius užkirto kelią 2,6 mln. atakų, nutaikytų į Lietuvos mobiliojo ryšio abonentus. Apsaugoti vartotojus bendrovei padėjo dar pernai aktyvuota automatinė padirbtų mobiliųjų numerių (angl. „spoofing“) filtravimo sistema.
       2024-04-19 19:00:45

Morkos – ne vienintelės akių pagalbininkės: dar viena daržovė nuo akių ligų

Kai oras šiltyn – ir mūsų patiekalai lengvyn. Tad gamindami pigesnius maltinukus iš cukinijų ir avinžirnių, ilgai neužgaišite, o rezultatu džiaugsis visi valgytojai.
       2024-04-19 12:27:56

Kodėl Azijoje šviežius agurkus ne pjausto, o traiško – tokių salotų nevalgėte

Šviežių lietuviškų, šiltnamiuose užaugintų agurkų sezonas įsibėgėja, tad geros jų kainos vilioja vis dažniau gamintis salotas. Gaivios, traškios salotos tinka prie įvairių patiekalų, tačiau paruoštos kiek įdomiau gali tapti ir pagrindine stalo žvaigžde ar sveikais priešpiečiais.
       2024-04-19 12:19:30

Ekspertai: norite statyti moderniai? Atsigręžkite į natūralumą ir tradicijas

Mes tikimės, kad statybų technologijos nuolat tobulės ir taps futuristiškesnės, tačiau klimato kaita verčia suabejoti, ar aklas progresas yra geriausias pasirinkimas.
       2024-04-18 22:33:13

Kokybiška vištiena vertinama visame pasaulyje, kokia jos perspektyva Lietuvoje?

Šiuolaikinė visuomenė vis labiau rūpinasi savo sveikata, geresne savijauta vartodama maistingesnę, natūralesnę ir sveikatai palankesnę produkciją. Vištiena – ne išimtis, o pagaminta iš be antibiotikų užaugintų paukščių yra būtent ta mėsa, kuri vis dažniau aptinkama kiekvieno pirkėjo krepšelyje.
       2024-04-18 20:56:05

Reikalavimo važinėti vasarinėmis padangomis nėra – kodėl būtina tai daryti?

Kaip ir kasmet, nuo balandžio 1 d. automobiliai šalies keliuose gali būti eksploatuojami su vasarinėmis padangomis. Visgi dažnam vairuotojui kyla klausimas, kodėl apskritai verta tai daryti, nes žieminių padangų, jei jos nėra dygliuotos, naudojimas vasaros metu neuždraustas.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.