Naujienos

„Kam to reikia?!“ pataria: Daugiau drąsos renkantis IT kryptį (interviu)

2016-07-21 19:49:48

Sakoma, kad svajonėms lemta pildytis, tereikia kryptingai to siekti. Su tuo visiškai sutinka profesinės savanorystės iniciatyvos „Kam to reikia?!“ dalyvė, įmonės „Teo LT“ Unix paslaugų valdymo padalinio vadovė Lina Strelkauskienė, kuri paskutinėmis stojimų dienomis jaunuolius ragina drąsiau rinktis IT srities studijas.

foto

Ji dalinasi savo pavyzdžiu: „Esu inžinerinės informatikos magistrė, studijavau Vilniaus Gedimino technikos universitete. Tai buvo vienintelė vieta, kur stojau mokytis, nes jau žinojau sritį, kurią noriu studijuoti, o, kad ateityje būsiu vadovė, nujaučiau dar mokykloje.“

̶ Ar sudėtinga buvo nuspręsti, kurį karjeros kelią pasirinkti? Galbūt dar mokydamasi mokykloje atlikote tam tikrus žingsnius, stengėtės susipažinti su įvairiomis specialybėmis, kad pasirinkimas būtų paprastesnis?

̶ Nebuvau iš tų, kurie jau nuo mažų dienų žino, kuo bus užaugę. Mokykloje sekėsi beveik visi dalykai, sėkmingai dalyvavau daugybėje olimpiadų ir renginių. Apsisprendžiau, berods, vienuoliktoje klasėje, supratusi, kad norint būti sėkmingu, reikia rinktis specialybę, kuri tau ne tik patinka, bet ir sekasi. Tuo metu lankiau „Achemos“ papildomo ugdymo mokyklą, kurioje KTU dėstytojai mokė informatikos. Supratau, kad puikiai programuoju ir „užkibau“! Įtaką galėjo padaryti ir mano mėgstama mokslinė fantastika – labai laukiau robotų eros. Beje, asmeninį kompiuterį įsigijau tik antrame studijų kurse, o išmaniųjų telefonų tuo metu net nesapnavome.

̶ Papasakokite, kokios yra jūsų atsakomybės? Kaip atrodo jūsų darbo diena?

̶ Esu IT padalinio vadovė, todėl pagrindinė mano užduotis – užtikrinti kokybiškų IT paslaugų teikimą klientams. Tai apima daugybę aspektų: sklandų darbų organizavimą, strateginių ir taktinių sprendimų priėmimą, prioritetų nustatymą, biudžeto valdymą, reikiamų kompetencijų užtikrinimą, darbuotojų motyvavimą ir t. t. Darbe susiduriu tiek su technologiniais, tiek su personalo valdymo iššūkiais – abi sritys labai įdomios! Darbo diena turi tam tikrų pasikartojančių užduočių, tarkim, kokybės rodiklių analizė, susitikimai su kolegomis, bet turiu būti pasiruošusi ir nenumatytiems atvejams, kai reikalinga žaibiška reakcija sprendžiant gedimus. Klientams paslaugos turi veikti 24 val. per parą, todėl esu nuolatiniame budėjimo režime. „Neperdegti“ man padeda geri klientų atsiliepimai ir tikrai šauni, profesionali komanda.

̶ Kokius mitus girdėjote apie savo profesiją ir ar visus juos galėtumėte paneigti? Galbūt kai kurie – visiška tiesa?

̶ Populiarų mitą, kad IT administratorius yra barzdotas, ilgaplaukis vaikinas, rūsyje žaidžiantis kompiuterinius žaidimus, šiomis dienomis pakeitė kitas – apie astronominius IT specialistų atlygius. IT – išties labai plati sritis, kur savo gabumus gali pritaikyti patys įvairiausi žmonės, IT kompanijos yra vienos progresyviausių pasaulyje, todėl pirmasis mitas seniai nebėra tiesa. Ir net ne visi informatikai sugebėtų pataisyti jūsų kompiuterį!

O antrajame mite dalis tiesos yra – „Sodros“ duomenimis, Lietuvoje tarp 30 daugiausiai uždirbančių profesijų net 8 atstovauja IRT sektorių. Tačiau atlygis visada priklauso nuo darbuotojo kompetencijos, gebėjimų, specializacijos, stažo ir net regiono.

̶ Dar vienas mitas – apie IT ir moteriškosios lyties atstoves. Ko gero, dauguma jūsų studijų bei darbo kolegų – vaikinai. Kaip jums sekasi siekti karjeros vyriškoje aplinkoje? Ar susidūrėte su kokiomis nors kliūtimis?

̶ Iš tiesų, tiek studijų metu, tiek darbo aplinkoje turėjau daugiau kolegų vyrų. Kasdien apie tai tikrai negalvoju – už klaviatūros visi esame tiesiog specialistai. Karjeros galimybės, mano nuomone, daugiau susiję su asmeninėmis savybėmis ir gebėjimais, noru įveikti kliūtis, užsispyrimu siekti rezultato. IT sritis šiuo atžvilgiu (ir ypač šiuo metu!) yra dėkinga: lengviau nei kitur derinti asmeninį ir profesinį gyvenimą, plačioje sferoje rasti savo nišą, ugdyti kompetenciją, realizuoti savo gebėjimus.

Merginoms palinkėčiau tik drąsiau rinktis IT, visais kitais atžvilgiais jos nenusileidžia specialistams vyrams. Ieškodama darbuotojų į savo komandas, labai laukiu CV iš merginų, bet, deja, jų kol kas beveik nėra. Vis dėlto išlieku optimistė, anksčiau ar vėliau komandoje turėsiu ir Linux administratorę (šypsosi).

̶ Ką manote apie IT situaciją darbo rinkoje? Ar ši sritis jums, kaip asmeniui, atrodo įdomi, perspektyvi? Ar jauniems žmonėms, baigiantiems mokyklą, rekomenduotumėte rinktis šį kelią?

̶ Šiuo metu IT specialistų tikrai trūksta ir ES tyrimai rodo, kad 2020 m. Europoje trūks iki 900 tūkst. IT darbuotojų. IT specialistai dažnai gali rinktis lankstų grafiką, darbo vietą, pavyzdžiui, dirbti iš namų, jų potencialūs darbdaviai – visame pasaulyje. IT srityje taip pat sąlyginai lengva keisti specializaciją. Tarkim, aš pati, dešimt metų dirbusi aplikacijų priežiūroje, neseniai pakeičiau sritį ir dabar gilinuosi į Unix paslaugas. Ši sritis nuolat vystosi, sparčiai keičiasi, todėl mokytis reikės visą gyvenimą – jokios rutinos!

̶ Kaip manote, ką galėtų padaryti moksleivis, jo mokytojas ar šeima, jog profesijos pasirinkimas būtų lengvesnis? Galbūt turite patarimų, jaunuoliams, jau pasiryžusiems siekti IT specialisto karjeros, kaip tai pradėti, sėdint dar mokyklos suole?

̶ Būtų šaunu, jei moksleivis apsispręstų šiek tiek anksčiau nei dvyliktoje klasėje – turėtų daugiau laiko kryptingai ruoštis, patirtų mažiau streso dėl ateičiai ne tokių svarbių dalykų. Tačiau suprantu, kad tokiame jauname amžiuje tai yra tikrai sunku. Patarčiau atkreipti dėmesį, kurie dalykai patinka bei sekasi ir rinktis tą kryptį. Sudėtinga tapti geru specialistu, jei neturi tam gebėjimų, o kankintis nemielame darbe, nes kažkada pasirinkai populiarią profesiją, tikrai neverta. Jei baigus mokyklą vis dar neaišku, kuo norisi gyvenime užsiimti, geriau metus praleisti, ramiai pagalvoti, nei stoti bet kur. Tėvams ir mokytojams tokie sprendimai gali pasirodyti per daug lengvabūdiški, bet jaunoji karta labai skiriasi nuo mūsų kartų tiek galimybėmis, tiek poreikiais.

Būsimiems IT specialistams, sėdintiems dar mokyklos suole, patarčiau pasidomėti vasaros stovyklomis, praktikomis, papildomomis mokyklomis, e-mokymais ar tokiomis konferencijomis kaip, pavyzdžiui, „Login“, kas gali įkvėpti lemtingam pasirinkimui.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2021-03-06 09:39:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruota 450 naujų koronaviruso atvejų

Atlikus 8226 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruota 450 naujų koronaviruso atvejų. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-03-06 07:40:35

Nauji karantino atlaisvinimai: leidžiamos veiklos atvirose erdvėse

Įsigaliojus Vyriausybės sprendimui, nuo šeštadienio atnaujinamos sporto, laisvalaikio ir kultūros veiklos atvirose erdvėse, leidžiami renginiai, kurių metų neišlipama iš automobilio.
       2021-03-05 14:35:54

Lietuviai vis aktyviau domisi maisto tausojimo idėjomis

Vis aktyviau pasaulyje kalbant apie maisto tausojimo naudą, šiai idėjai nelieka abejingi ir lietuviai. Maisto švaistymas yra viena didžiausių šiuolaikinių vartotojų problemų, o norint jai užkirsti kelią, dažnai užtenka pradėti nuo savo virtuvės.
       2021-03-05 11:45:06

Matvei Linov apie mus internete rašo:

"Šiandien baigėsi mano leidimas laikinai gyventi Lietuvoje. Aš retai rašau tokiomis temomis, tačiau norėčiau pasidalinti užsieniečio, kuris čia gyvena daug metų, pastebėjimais.
       2021-03-05 11:41:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruota 447 naujų koronaviruso atvejų

Atlikus 7763 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruota 447 naujų koronaviruso atvejų. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-03-05 11:17:58

Praktiniai patarimai ieškantiems naujo televizoriaus

Renkantis naują televizorių, verta atkreipti dėmesį ne tik į svarbius jo techninius parametrus. Norint išsirinkti tinkamiausią variantą, svarbūs ir praktiniai kriterijai: koks rekomenduojamas televizoriaus dydis, kabinimo būdas, kokie kiti pasirinkimą lemiantys veiksniai.
       2021-03-05 11:08:32

Žiema priminė skaudžią problemą – saugiai šildyti būstą moka ne visi gyventojai

Pasibaigusi žiema kai kuriems atnešė skaudžių pamokų – pirmuosius šių metų mėnesius ugniagesiams gesinti gaisrų teko skubėti 18 proc. dažniau nei praėjusių metų pradžioje.
       2021-03-05 11:06:15

Po dviejų karantinų atoslūgis gali parodyti visiškai naują vartotojo veidą

„NielsenIQ“: po dviejų karantinų atoslūgis gali parodyti visiškai naują vartotojo veidą. Lietuvoje vasarį kiek sušvelninus karantino suvaržymus, klientai plūstelėjo į grožio salonus bei išsirikiavo prie nedidelių parduotuvių.
       2021-03-05 11:03:52

Daiktų interneto technologija: ko reikia, kad Lietuva taptų lydere

Telefonu įjungiama skalbimo mašina, laikrodžiu valdoma šaldytuvo temperatūra ar ryte suskambęs žadintuvas, automatiškai įjungiantis kavos aparatą ir ruošiantis jums skanią kavą, kol jūs keliatės iš lovos.
       2021-03-05 11:01:03

Įvaldykite savo „Android“ išmanųjį: 7 funkcijos, kurias mažai kas atradę

Kaip pasaulyje, taip ir Lietuvoje pirmaujanti mobilioji operacinė sistema yra „Android“. Visgi daug žmonių išnaudoja tik nedidelę dalį jos suteikiamų galimybių, o kai kurios naudingos „Android“ funkcijos yra kone paslėptos ir jas žino tik labiausiai įgudę naudotojai.
       2021-03-05 10:58:04

Vaistininkė apie makšties negalavimus: moterims vis dar gėda dėl jų prisipažinti

Makšties negalavimai – tai problemos, kuriomis moterys dar nedažnai drįsta pasidalinti atėjusios į vaistinę. Vaistininkai pastebi, kad pirmą kartą preparatus nuo makšties sausumo perkančios moterys nenoriai prisipažįsta turinčios šią problemą.
       2021-03-05 10:54:43

Iššūkis IT sektoriuje – stiprinti darbuotojų lojalumą

Informacinių technologijų specialistai jau dešimtmetį yra viena iš populiariausių ir paklausiausių profesijų Lietuvoje. Lietuvoje IT sektorius auga – šalis patraukli užsienio įmonėms, startuoliams.
       2021-03-05 10:52:18

Pandemija – ne priežastis atidėlioti skiepus nuo erkinio encefalito

Lietuva – didžiausias erkinio encefalito židinys Europoje. Net 30 proc. visų persirgusiųjų virusas visam gyvenimui palieka sunkių padarinių, tokių kaip atminties, koordinacijos sutrikimai ar net paralyžius.
       2021-03-05 10:44:15

Derlingi 2020 metai - kaip tuo pasinaudos Lietuvos agrosektorius?

Prieš metus visas agrosektorius su nerimu laukė naujojo sezono pradžios. Prieš tai buvęs trijų metų nederliaus ciklas stipriai paveikė viso sektoriaus investicinį potencialą. Žemės ūkio technikos pardavimai paprastai atspindi rinkos pajėgumą.
       2021-03-04 14:06:19

8 statiškai dažniausiai netoleruojami maisto produktai

Maisto netoleravimą galima apibūdinti kaip žalingą organizmo reakciją į tam tikrus maisto produktus ar jų priedus. Šis sutrikimas sukelia į alergiją panašius simptomus – slogą, astmą, kosulį, odos bėrimus, galvos skausmą ar netgi nuovargį bei nuotaikos svyravimus.
       2021-03-04 10:20:11

Siekiame liberalesnių taisyklių verslui ir paprastesnio reguliavimo

Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė susitikusi su Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) vadovu Dariumi Remeika aptarė, kaip mažinti administracinę naštą verslui, užtikrinti liberalesnes smulkiojo verslo priežiūros taisykles bei prognozuojamą priežiūros institucijų veiklą.
       2021-03-04 09:58:05

Kelias į automobilių patikimumo olimpą grįstas patikrintomis technologijomis

Vieni automobilių gamintojai stengiasi patikimų kūrėjų vardą išsikovoti naujausiomis technologijomis, itin aukštais reikalavimais medžiagoms ar precizišku procesų valdymu, kiti siekia naudoti tik išbandytus ir tiksliai veikiančius produktus, kuriuos nuolat tobulina.
       2021-03-04 09:41:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 533 nauji koronaviruso atvejai

Atlikus 8163 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 533 nauji koronaviruso atvejai. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-03-04 09:28:22

Telecentras ragina institucijas atlikti pasiūlymų dėl VKRT vertinimą

Pastaruoju metu žiniasklaidoje yra aktyviai platinamas dar vasario mėnesį agentūros ELTA pagal „Žinių radijo“ pokalbį parengtas tekstas „VRM atstovas: kompromisas – kurti valstybinį kritinio ryšio tinklą su operatoriais“.
       2021-03-04 08:58:43

Siekiantiems vidinės ramybės psichologė pataria susitvarkyti namus

Pavasaris Lietuvoje jau tradiciškai vadinamas švaros laiku – nuo seno įprasta, jog vis ryškesnė saulė ir bundanti gamta suteikia daugiau jėgų bei įkvėpimo susitvarkyti, atsišviežinti namus.
       2021-03-04 08:49:06

3 iš 4 studentų patiria stiprų stresą, beveik kas trečias – panikos atakas

Vasario mėnesio viduryje Lietuvos studentų sąjunga (LSS) atliko tyrimą „Psichologinė studentų būsena ir pagalba“, kuriuo buvo siekiama įvertinti studentų psichologinę būseną ir jos pokyčius lėmusius veiksnius, atsižvelgiant į paskutinius dvejus metus aukštosiose mokyklose inicijuotų pokyčių efektyvumą bei karantiną.
       2021-03-04 08:31:51

Vilnius kviečia pasaulio architektus: konkursas stoties teritorijai pertvarkyti

Vilniui ruošiantis iš esmės pertvarkyti Stoties rajoną, konkrečių idėjų laukiama iš architektų. Miesto savivaldybė kartu su „Lietuvos geležinkeliais“ (LTG) paskelbė tarptautinį architektūros konkursą geriausiam pasiūlymui atrinkti.
       2021-03-04 08:18:00

Prezidentas skiria naują Prezidentūros kanclerę ir Komunikacijos grupės vadovę

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda vadovauti Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarijai nuo kovo 15 dienos skiria Agilą Barzdienę, o naująja Prezidento vyriausiąja patarėja ir Komunikacijos grupės vadove taps Raminta Stanaitytė-Česnulienė.
       2021-03-04 07:59:32

Svarbi informacija projektuotojams

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos informuoja, kad nuo 2021 m. vasario 23 d. įsigaliojo nauja statybos techninio reglamento STR 2.06.04:2014 „Gatvės ir vietinės reikšmės keliai.
       2021-03-04 07:53:30

„Ignitis“ pataria: ką reikia žinoti sudarant sutartis telefonu?

Prieš daugiau nei metus pasaulį sukausčiusi COVID-19 pandemija paslaugų teikimą nuotoliniu būdu pavertė kasdienybe. Konsultavimui įvairiais klausimais persikeliant į virtualią erdvę, vis daugiau žmonių pasinaudoja ir galimybe sutartis sudaryti telefonu.
       2021-03-04 07:49:28

Saugumo ekspertų patarimai tėvams: kaip pasirūpinti vaikų telefonų saugumu?

Vaikai pirmąjį savo mobilųjį telefoną gauna dar iki sulaukdami septynerių metų, rodo „ChildWise“ duomenys. Todėl jau ypač jauname amžiuje gali tapti programišių taikiniu – sulaukti melagingų laiškų ar žinučių,
       2021-03-04 07:36:00

Lietuvių abejingumas gaisro atveju: dūmų detektorių turi kas 5 gyventojas

Nors nuo reikalavimo privalomai gyvenamuosiuose būstuose įsirengti autonominį dūmų detektorių praėjo jau beveik treji metai, lietuviai vis dar linkę rizikuoti savo pačių sveikata ir gyvybe.
       2021-03-03 17:26:59

Primename – nuo stabligės ir difterijos skiepykitės nemokamai

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (toliau ULAC) medikai primena – neužilgo prasidės sodo ir daržo darbai – nepamirškite pasiskiepyti nuo stabligės, bei kartu atnaujinsite skiepus ir nuo difterijos (skiepijama kartu su difterijos komponentą turinčia vakcina).
       2021-03-03 13:39:29

Nuo kito trečiadienio „Regitroje“ atnaujinami praktikos egzaminai

Nuo kovo 10 d., trečiadienio, „Regitroje“ atnaujinami visų kategorijų praktikos egzaminai. Toks sprendimas priimtas po šiandien įvykusio Vyriausybės posėdžio.
       2021-03-03 13:36:44

ES Taryba patvirtino tikslines ribojamąsias priemones Rusijos pareigūnams

Kovo 2 dieną Europos Sąjungos (ES) Taryba patvirtino tikslines ribojamąsias priemones už Aleksėjaus Navalno įkalinimą ir represijas prieš taikius protestuotojus atsakingiems keturiems Rusijos valdžios pareigūnams.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.