Naujienos

„Kam to reikia?!“ pataria: Daugiau drąsos renkantis IT kryptį (interviu)

2016-07-21 19:49:48

Sakoma, kad svajonėms lemta pildytis, tereikia kryptingai to siekti. Su tuo visiškai sutinka profesinės savanorystės iniciatyvos „Kam to reikia?!“ dalyvė, įmonės „Teo LT“ Unix paslaugų valdymo padalinio vadovė Lina Strelkauskienė, kuri paskutinėmis stojimų dienomis jaunuolius ragina drąsiau rinktis IT srities studijas.

foto

Ji dalinasi savo pavyzdžiu: „Esu inžinerinės informatikos magistrė, studijavau Vilniaus Gedimino technikos universitete. Tai buvo vienintelė vieta, kur stojau mokytis, nes jau žinojau sritį, kurią noriu studijuoti, o, kad ateityje būsiu vadovė, nujaučiau dar mokykloje.“

̶ Ar sudėtinga buvo nuspręsti, kurį karjeros kelią pasirinkti? Galbūt dar mokydamasi mokykloje atlikote tam tikrus žingsnius, stengėtės susipažinti su įvairiomis specialybėmis, kad pasirinkimas būtų paprastesnis?

̶ Nebuvau iš tų, kurie jau nuo mažų dienų žino, kuo bus užaugę. Mokykloje sekėsi beveik visi dalykai, sėkmingai dalyvavau daugybėje olimpiadų ir renginių. Apsisprendžiau, berods, vienuoliktoje klasėje, supratusi, kad norint būti sėkmingu, reikia rinktis specialybę, kuri tau ne tik patinka, bet ir sekasi. Tuo metu lankiau „Achemos“ papildomo ugdymo mokyklą, kurioje KTU dėstytojai mokė informatikos. Supratau, kad puikiai programuoju ir „užkibau“! Įtaką galėjo padaryti ir mano mėgstama mokslinė fantastika – labai laukiau robotų eros. Beje, asmeninį kompiuterį įsigijau tik antrame studijų kurse, o išmaniųjų telefonų tuo metu net nesapnavome.

̶ Papasakokite, kokios yra jūsų atsakomybės? Kaip atrodo jūsų darbo diena?

̶ Esu IT padalinio vadovė, todėl pagrindinė mano užduotis – užtikrinti kokybiškų IT paslaugų teikimą klientams. Tai apima daugybę aspektų: sklandų darbų organizavimą, strateginių ir taktinių sprendimų priėmimą, prioritetų nustatymą, biudžeto valdymą, reikiamų kompetencijų užtikrinimą, darbuotojų motyvavimą ir t. t. Darbe susiduriu tiek su technologiniais, tiek su personalo valdymo iššūkiais – abi sritys labai įdomios! Darbo diena turi tam tikrų pasikartojančių užduočių, tarkim, kokybės rodiklių analizė, susitikimai su kolegomis, bet turiu būti pasiruošusi ir nenumatytiems atvejams, kai reikalinga žaibiška reakcija sprendžiant gedimus. Klientams paslaugos turi veikti 24 val. per parą, todėl esu nuolatiniame budėjimo režime. „Neperdegti“ man padeda geri klientų atsiliepimai ir tikrai šauni, profesionali komanda.

̶ Kokius mitus girdėjote apie savo profesiją ir ar visus juos galėtumėte paneigti? Galbūt kai kurie – visiška tiesa?

̶ Populiarų mitą, kad IT administratorius yra barzdotas, ilgaplaukis vaikinas, rūsyje žaidžiantis kompiuterinius žaidimus, šiomis dienomis pakeitė kitas – apie astronominius IT specialistų atlygius. IT – išties labai plati sritis, kur savo gabumus gali pritaikyti patys įvairiausi žmonės, IT kompanijos yra vienos progresyviausių pasaulyje, todėl pirmasis mitas seniai nebėra tiesa. Ir net ne visi informatikai sugebėtų pataisyti jūsų kompiuterį!

O antrajame mite dalis tiesos yra – „Sodros“ duomenimis, Lietuvoje tarp 30 daugiausiai uždirbančių profesijų net 8 atstovauja IRT sektorių. Tačiau atlygis visada priklauso nuo darbuotojo kompetencijos, gebėjimų, specializacijos, stažo ir net regiono.

̶ Dar vienas mitas – apie IT ir moteriškosios lyties atstoves. Ko gero, dauguma jūsų studijų bei darbo kolegų – vaikinai. Kaip jums sekasi siekti karjeros vyriškoje aplinkoje? Ar susidūrėte su kokiomis nors kliūtimis?

̶ Iš tiesų, tiek studijų metu, tiek darbo aplinkoje turėjau daugiau kolegų vyrų. Kasdien apie tai tikrai negalvoju – už klaviatūros visi esame tiesiog specialistai. Karjeros galimybės, mano nuomone, daugiau susiję su asmeninėmis savybėmis ir gebėjimais, noru įveikti kliūtis, užsispyrimu siekti rezultato. IT sritis šiuo atžvilgiu (ir ypač šiuo metu!) yra dėkinga: lengviau nei kitur derinti asmeninį ir profesinį gyvenimą, plačioje sferoje rasti savo nišą, ugdyti kompetenciją, realizuoti savo gebėjimus.

Merginoms palinkėčiau tik drąsiau rinktis IT, visais kitais atžvilgiais jos nenusileidžia specialistams vyrams. Ieškodama darbuotojų į savo komandas, labai laukiu CV iš merginų, bet, deja, jų kol kas beveik nėra. Vis dėlto išlieku optimistė, anksčiau ar vėliau komandoje turėsiu ir Linux administratorę (šypsosi).

̶ Ką manote apie IT situaciją darbo rinkoje? Ar ši sritis jums, kaip asmeniui, atrodo įdomi, perspektyvi? Ar jauniems žmonėms, baigiantiems mokyklą, rekomenduotumėte rinktis šį kelią?

̶ Šiuo metu IT specialistų tikrai trūksta ir ES tyrimai rodo, kad 2020 m. Europoje trūks iki 900 tūkst. IT darbuotojų. IT specialistai dažnai gali rinktis lankstų grafiką, darbo vietą, pavyzdžiui, dirbti iš namų, jų potencialūs darbdaviai – visame pasaulyje. IT srityje taip pat sąlyginai lengva keisti specializaciją. Tarkim, aš pati, dešimt metų dirbusi aplikacijų priežiūroje, neseniai pakeičiau sritį ir dabar gilinuosi į Unix paslaugas. Ši sritis nuolat vystosi, sparčiai keičiasi, todėl mokytis reikės visą gyvenimą – jokios rutinos!

̶ Kaip manote, ką galėtų padaryti moksleivis, jo mokytojas ar šeima, jog profesijos pasirinkimas būtų lengvesnis? Galbūt turite patarimų, jaunuoliams, jau pasiryžusiems siekti IT specialisto karjeros, kaip tai pradėti, sėdint dar mokyklos suole?

̶ Būtų šaunu, jei moksleivis apsispręstų šiek tiek anksčiau nei dvyliktoje klasėje – turėtų daugiau laiko kryptingai ruoštis, patirtų mažiau streso dėl ateičiai ne tokių svarbių dalykų. Tačiau suprantu, kad tokiame jauname amžiuje tai yra tikrai sunku. Patarčiau atkreipti dėmesį, kurie dalykai patinka bei sekasi ir rinktis tą kryptį. Sudėtinga tapti geru specialistu, jei neturi tam gebėjimų, o kankintis nemielame darbe, nes kažkada pasirinkai populiarią profesiją, tikrai neverta. Jei baigus mokyklą vis dar neaišku, kuo norisi gyvenime užsiimti, geriau metus praleisti, ramiai pagalvoti, nei stoti bet kur. Tėvams ir mokytojams tokie sprendimai gali pasirodyti per daug lengvabūdiški, bet jaunoji karta labai skiriasi nuo mūsų kartų tiek galimybėmis, tiek poreikiais.

Būsimiems IT specialistams, sėdintiems dar mokyklos suole, patarčiau pasidomėti vasaros stovyklomis, praktikomis, papildomomis mokyklomis, e-mokymais ar tokiomis konferencijomis kaip, pavyzdžiui, „Login“, kas gali įkvėpti lemtingam pasirinkimui.

Naujienos komentarai

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2020-05-25 10:59:01

1 valanda per dieną sportui: kodėl to reikia?

Pagal Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) rekomendacijas aktyviai judėti reikėtų bent 30 minučių per dieną. Tačiau norint būti dar sveikesniems – fizinei veiklai kasdien rekomenduojama skirti vieną valandą.
       2020-05-25 10:54:01

Koronavirusas (COVID-19) - gegužės 24 diena

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos teikiami duomenys. Per vakar dieną patvirtintų naujų COVID-19 susirgusių žmonių skaičius: 12.
       2020-05-23 09:51:17

Vaikų mokymas važiuoti dviračiu – kokias užduotis privalo atlikti tėvai?

Ilgos dienos namuose tapo tikru šiltojo sezono iššūkiu mažiesiems. Jei ramių pasivaikščiojimų lauke neužtenka vaiko fizinio aktyvumo poreikiams išpildyti, specialistai pataria šį šeimos laiką išnaudoti linksmai, naudingai veiklai – mokymuisi važiuoti dviračiu.
       2020-05-23 09:49:15

Šalta sriuba: kuo galite pakeisti šaltibarščius?

Nors kol kas pavasaris pasižymi permainingais orais, visgi vos pasitaikius šiltesnei dienai ant daugelio stalo karaliauja šaltibarščiai. Tačiau atsigaivinti ir pasisotinti galima ne tik jau įprastais bei visų pamėgtais šaltibarščiais, bet ir kitomis šaltomis sriubomis.
       2020-05-23 09:20:46

Koronavirusas (COVID-19) - gegužės 22 diena

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos teikiami duomenys. Per vakar dieną patvirtintų naujų COVID-19 susirgusių žmonių skaičius: 12.
       2020-05-23 07:57:34

Apsinuodijimas alkoholiu: ką daryti?

Galvos skausmas, pykinimas, svaigulys – tai, kas dažnai užklumpa ryte, jeigu vakarėlio metu buvo nesaikingai vartojamas alkoholis. „Eurovaistinės“ sveikatos priežiūros specialistai atkreipia dėmesį, kad apsinuodijimo alkoholiu galime išvengti saikingai vartodami svaigiuosius gėrimus.
       2020-05-22 17:29:16

Eskedar Maštavičienė: „Kultūra yra išmokstamas, ne įgimtas dalykas“

„Iš prigimties visi žmonės esame vienodi. Skirtingas kultūras, kuriose gyvename, mes perimame iš aplinkos“, – įsitikinusi prieš trylika metų su pabėgėlių programa iš Etiopijos į Lietuvą atvykusi ir čia šeimą sukūrusi Eskedar Maštaviečienė.
       2020-05-22 17:18:39

Pomidorų padažas ir kečupas: kuo skiriasi ir kaip pasigaminti patiems?

Pomidorų padažą ko gero rasime kiekvieno tautiečio virtuvėje. Jį nesudėtingai galima pasigaminti patiems. Žinoma, padažas gali nebūti tokios intensyvios spalvos ir konsistencijos kaip pirktinis, visgi pamėginti verta.
       2020-05-22 16:48:40

Pandemijos banga Baltijos šalyse beveik baigėsi, sunkiausia – kaimyninėse šalyse

Nors šalyje nuosekliai auga žmonių judumas ir dirbančiųjų skaičius, ne tik Lietuvoje, bet ir visose Baltijos šalyse koronaviruso pandemijos banga artėja link pabaigos. Geriausiai šiandien sekasi Estijai ir Lietuvai.
       2020-05-22 09:51:40

„Bitė“ ir „Telecentras“ pasirašė sutartį dėl „Mezon“ pardavimo

AB Lietuvos radijo ir televizijos centras (toliau – „Telecentras“) ir UAB „Bitė Lietuva“ (toliau – „Bitė“) pasirašė sutartį, pagal kurią „Bitė“ perka „Telecentro“ interneto, duomenų perdavimo ir IPTV verslą, plėtojamą su „Mezon“ prekės ženklu.
       2020-05-22 09:39:22

Koronavirusas (COVID-19) - gegužės 21 diena

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos teikiami duomenys. Per vakar dieną patvirtintų naujų COVID-19 susirgusių žmonių skaičius: 11.
       2020-05-22 09:02:30

Pokyčių ženklai darbe: kaip į juos reaguoti?

Pandemija, paskelbtas karantinas ir dėl to pasikeitusi ekonominė situacija neišvengiamai paveikė darbo rinką. Kol dalis darbuotojų derina darbą iš namų ir vaikų priežiūrą, kiti turi sukti galvą dėl iškilusios grėsmės jų darbo vietai ir ribotų galimybių keisti karjeros kryptį.
       2020-05-21 08:33:58

Koronavirusas (COVID-19) - gegužės 20 diena

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos teikiami duomenys. Per vakar dieną patvirtintų naujų COVID-19 susirgusių žmonių skaičius: 16.
       2020-05-20 16:29:12

Ištyrė Santaros klinikų darbuotojų jauseną darbe

Šių metų sausio pradžioje, dar prieš COVID-19 pandemijos protrūkį Lietuvoje, buvo atliktas Santaros klinikų personalo savijautos darbe tyrimas, kurį inicijavo Santaros klinikų gydytojų profesinės sąjunga.
       2020-05-20 15:37:58

Informacija apie COVID-19 epidemiologinę situaciją

VUL Santaros klinikose nuo gegužės 15 dienos padidėjo infekuotų pacientų srautas. Taip pat fiksuojami užsikrėtusiųjų koronavirusu COVID-19 medikų atvejai.
       2020-05-20 13:39:09

Nuo rugsėjo mokinius bus galima ugdyti šeimose

Nuo 2020 m. rugsėjo 1 d. vaikus bus galima mokyti ir namuose pagal priešmokyklinio, pradinio, pagrindinio, vidurinio ugdymo bendrąsias programas. Projektą, kuriame nustatoma vaikų ugdymo šeimoje tvarka ir sąlygos, parengė Švietimo, mokslo ir sporto ministerija.
       2020-05-20 13:34:30

Leistiną kultūros renginių dalyvių skaičių numatoma didinti palaipsniui

Vyriausybė pasitarime pritarė Kultūros renginių dalyvių (žiūrovų) skaičiaus didinimo planui. Sveikatos apsaugos ir Kultūros ministerijoms pavesta atsižvelgti į šio plano nuostatas teikiant Vyriausybei siūlymus dėl karantino režimo reikalavimų švelninimo.
       2020-05-20 10:24:43

Koronavirusas (COVID-19) - gegužės 19 diena

Jau antrą dieną iš eilės naujų ligos atvejų skaičius yra 15. Tai kelia nerimą. Ar nebus taip, kad laisvėjantis gyvenimas vėl privers imtis rimtesnių priemonių COVID-19 ligos plitimo stabdymui.
       2020-05-20 08:55:26

Grįžtantiems į biurus ar darželius – naujos elgesio taisyklės

Lietuvoje pamažu atsilaisvinant karantino apribojimams skirtingoms veikloms, gyventojai grįžta į ankstesnį ritmą. Nuo pirmadienio duris vėl atvėrė vaikų darželiai, o įmonės pradeda planuoti bent dalinį darbuotojų srautų sugrįžimą į biurus.
       2020-05-20 07:57:18

Po karantino į gatves – tik nuplovus langus ir patikrinus padangas

Laisvėjant karantino sąlygoms vis daugiau vairuotojų grįžta į gatves: už vairo sėda ne tik esant būtiniems atvejams, bet ir važiuoja į darbą. Draudikai pataria prieš sėdant už karantino laikotarpiu mažai naudoto automobilio vairo patikrinti tepalų kiekį, žibintų bei padangų būklę.
       2020-05-20 07:09:42

Kaunas inicijuoja Kelių eismo taisyklų papildymą: rezultatai kalba patys už save

Kelių eismo taisyklės netolimoje ateityje galėtų pasipildyti nauju horizontaliojo ženklinimo simboliu – rombo formos ženklu. Kauno savivaldybė kreipėsi į Susisiekimo ministeriją siūlydama jį įteisinti.
       2020-05-20 06:35:13

Seimas po pateikimo pritarė siūlymui įteisinti balsavimą internetu

Seimas svarstys siūlymą įteisinti balsavimą internetu. Tai siūloma Seimo rinkimų įstatymo pataisomis (projektas Nr. XIIIP-4840).
       2020-05-19 18:03:53

Kas sukurs darbo vietas dirbtiniam intelektui?

„Jaunam žmogui gali susidaryti įspūdis, kad ateityje už mus viską darys kompiuteris ir nebereikės specialistų. Tačiau tam, kad kompiuteriams sukurtume darbo vietas, specialistų reikės dar daugiau“.
       2020-05-19 17:56:04

Koronavirusas (COVID-19) - gegužės 18 diena

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos teikiami duomenys. Per vakar dieną patvirtintų naujų COVID-19 susirgusių žmonių skaičius: 15.
       2020-05-19 08:28:08

Nemokama saulės energija – ir elektromobiliams krauti?

Lietuvoje kasmet taikoma vis daugiau priemonių, skirtų atsinaujinančiai energetikai plėtoti. Specialistai teigia, jog sparčiausiai auga būtent saulės energijos panaudojimas.
       2020-05-18 17:55:39

Lietuvos koronaviruso valdymo statistika Europos šalių kontekste

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) duomenimis, Lietuvos rodikliai Europos šalių kontekste atskleidžia tinkamą koronaviruso (COVID-19) infekcijos valdymą mūsų šalyje.
       2020-05-18 11:39:56

Apie pieno perdirbėjų uždarbį ir pieno supirkimo kainas

Pieno perdirbimo įmonių finansiniai rodikliai 2019 metais. Informacija parengta pagal Nasdaq Baltijos biržos duomenis.
       2020-05-18 11:21:23

Gyventojai patys rinksis savo elektros energijos tiekėją

Įsigaliojus gegužės 7 d. Seimo priimtoms Elektros energetikos įstatymo pataisoms, Lietuva prisijungia prie daugumos Europos Sąjungos šalių, kurių vartotojai gali patys pasirinkti jiems tinkamiausią elektros energijos tiekėją.
       2020-05-18 07:33:22

3 klasikiniai itališki desertai, kuriuos pagaminti paprasčiau nei tiramisu

Pažintis su itališkais desertais daugeliui, ko gero, apsiriboja tik tiramisu. Tačiau šalis, garsėjanti lazdyno ir pistacijų riešutais, sūriu ir šokoladu, konditerius įkvėpė sukurti ne vieną klasika tapusį desertą.
       2020-05-17 13:30:27

Koronavirusas (COVID-19) - gegužės 16 diena

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos teikiami duomenys. Per vakar dieną patvirtintų naujų COVID-19 susirgusių žmonių skaičius: 7.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.