Naujienos

Lietuviai iš visų Baltijos šalių gyventojų atostogauja mažiausiai: ką tai rodo?

2022-01-13 13:31:37

Lyginant su Latvija ir Estija, lietuviai pastaraisiais metais atostogavo mažiausiai – tokį rezultatą atskleidė kelionių organizatoriaus „Novaturas“ inicijuotas tyrimas*.

Gauti duomenys, pasak psichologės Ugnės Juodytės, lietuvius veda tiesiai į pervargimą. Norinčius jo išvengti „Novaturas“ kviečia naujaisiais metais aktyvuoti savo „Atostogeną“ ir skirti laiko kokybiškam poilsiui. Pasak ekspertės, lietuviai turėtų imti ilgesnes atostogas nuo darbo, dažniau pakeisti aplinką, o grįžę iš užsienio pasilikti laiko adaptaciniam periodui. Tokiu atveju pervargimo ir emocinio perdegimo galima išvengti.

Išsiaiškino, kaip labiausiai mėgsta atostogauti

Atliktas tyrimas parodė, kad populiariausia tarp visų Baltijos šalių gyventojų atostogų rūšis yra aktyvaus ir pasyvaus poilsio derinys. Jį renkasi 37 proc. lietuvių, 47 proc. latvių ir 48 proc. estų. Pastebėta, kad dažniau nei kitų šalių gyventojai lietuviai renkasi ir rekreacines atostogas (28 proc.). Tyrime ryškiai atsispindi ir pandemijos įtaka – net 37 proc. Latvijos ir 40 proc. Estijos tyrimų dalyvių pernai susilaikė nuo kelionių į užsienį, o lietuviai apskritai atostogavo rečiau (38 proc.) ir tai gali turėti įtakos gyventojų fiziniam bei emociniam pervargimui.

„Įdomu tai, kad estai ir latviai savo atostogoms skyrė daugiau laiko nei lietuviai. Įtakos tam gali turėti kultūriniai skirtumai, įpročiai, susiję su darbo organizavimu. Dauguma Latvijos ir Estijos respondentų atostogavo daugiau nei 20 dienų per metus, kai lietuviai – arba 10-19 dienų (31 proc.), arba daugiau nei 20 dienų (30 proc.). Tam, kad būtume energingi ir jaustumėmės pailsėję, svarbios šios dedamosios: poilsio ir darbo balansas, kokybiškas miegas, judėjimas, reguliari ir atitinkanti poreikius mityba bei skysčių kiekis, kokybiškas laikas su žmonėmis. Tačiau tada, kai įsisukame į darbus, šią rutiną apleidžiame. Atostogų metu žmonės dažnai grįžta prie tikrųjų savo poreikių: emocinių ir fizinių. Tad kuo daugiau ir kokybiško laiko sau turėsime – tuo sveikesni būsime“, – sako atostogenetikė, psichologė Ugnė Juodytė.

„Novaturo“ rinkodaros vadovė Baltijos šalims Olga Belova pastebi, jog lietuviai linkę prisitaikyti prie bendrų šeimos atostogų ir labiausiai mėgsta atostogauti vasarą – taip derinasi prie ilgųjų moksleivių atostogų. Šiltuoju metų laikotarpiu išlieka ir didžiausias krypčių, viešbučių pasirinkimas: „Tiesa, ir šaltuoju sezonu, ypač per moksleivių rudens ar žiemos atostogas, lietuviai mėgsta pabėgti į šiltesnius kraštus – visų jau pamėgtą Tenerifę, Egiptą ar Madeirą. Mėgstantys slidinėti žiemos atostogoms renkasi Europos kalnų kurortus, o turintys daugiau laiko atitrūkti nuo rutinos – egzotines kryptis.“

Kokybiškų atostogų priešai

Dauguma tyrimo respondentų, norėdami išeiti atostogų, nesusiduria su didesniais sunkumais (32 proc. lietuvių, 38 proc. latvių ir 36 proc. estų), o tokie rezultatai džiugina. „Vis dėlto, beveik trečdalis tiek Lietuvos, tiek Latvijos tyrimo dalyvių taip pat teigė neturintys, kas juos pakeistų, o tiek pat estų kaip sunkumus prieš išvykdami atostogų nurodė, kad darbo grafiką reikia derinti su kolegomis iš anksto. Panašu, kad visos šalys susiduria su planavimo iššūkiais. Tai taip pat gali prisidėti prie nenoro eiti atostogų – žmones neramina mintis, kad atostogas reikės ilgai planuoti, derinti su kolegomis, vadovais. Tokiu atveju neįmanoma spontaniškai pasirinkti paskutinės minutės kelionės, o sugrįžus į darbą, kur laukia krūva nepadarytų darbų, žmogus vėl į juos pasineria ir atostogų efekto nelieka“, – pastebi psichologė.

Tyrimas atskleidė, kad daugumai respondentų (56 proc. latvių, 55 proc. estų ir 46 proc. lietuvių) yra tekę dirbti atostogų metu. „Šie skaičiai iš esmės yra labai dideli ir tai nėra gera tendencija. Tokios atostogos, kai mintimis žmogus vis tiek lieka spręsti darbo problemų, nes išvyksta su nerimo jausmu, rodo, jog žmogui sunku „persijungti“. Žinau daug istorijų, kai būnant kitoje šalyje žmogus net nemato aplinkos, nes mintys yra ne ten, kur fizinis kūnas. Tad labai rekomenduoju prieš atostogas taip susidėlioti darbus, jog galėtumėte pailsėti, aptarti tai, kas neramina su kolegomis ir pabandyti rasti sprendimą. Nes kas gerai ir kokybiškai geba ilsėtis – taip pat geba ir dirbti.“

Tendencija neišlaikyti darbo ir poilsio balanso yra bendra trims kaimyninėms šalims. Net apie pusė visų estų, latvių ir lietuvių sunkiau geba išlaikyti darbo ir poilsio balansą. Iš tyrimo duomenų matome, kad lietuviai tai daro šiek tiek geriau nei kitos Baltijos šalys, bet tikrai turi kur tobulėti“, – pastebi U. Juodytė.

Vien savaitgalio nepakanka

Remiantis tyrimo duomenimis, tik 13 proc. lietuvių pritaria teiginiui, jog poilsiui užtenka savaitgalių, kai tuo tarpu su šiuo teiginiu sutinka net kas penktas latvis ir ketvirtadalis estų. „Džiugu dėl lietuvių, nes daugėja suprantančių, kad kelių dienų rimtai pailsėti nepakanka. Tai gali būti veiksminga priemonė kai dar pakankamai neseniai grįžome iš atostogų ar nepatiriame ilgalaikio streso. Įprastomis sąlygomis rekomenduočiau bent kartą per pusmetį turėti 14 dienų atostogas, o jei yra galimybė – ir ilgesnes, nes pirmą savaitę „atsijungiame“ nuo darbų, antrąją galime kokybiškai ilsėtis, o trečiąją yra laiko pasirengimui grįžti į darbą“, – pataria ekspertė.

Nors vis dar vyravo gaji nuomonė, kad dažniausiai lietuviai atostogauja 7 dienas, atliktas tyrimas parodė, kad dauguma lietuvių renkasi ilgesnes atostogas. „Šie rezultatai džiugina, nes žmonės pagaliau suprato, jog kelių ilgesnių savaitgalių kokybiškam poilsiui neužtenka, tai nėra tikros atostogos – per jas mes kokybiškai nepailsime, o vos tik pradėję ilsėtis vėl turime grįžti į darbus. Taip tik apgaudinėjame save ir savo organizmą, kuris reikalauja tikro ir kokybiško poilsio“, – teigia O. Belova.

Psichologė U. Juodytė rekomenduoja ne tik rinktis ilgesnes atostogas, bet ir po atostogų užsienyje taip pat pasilikti kelias laisvas dienas adaptacijai: „Ši adaptacija padeda sumažinti nerimą ir stresą, kuris atsiranda tuomet, kai vos grįžus po atostogų skubame kibti į darbus. Tokiu atveju juos sunkiau atlikti, nes neišeina susikaupti, persiorientuoti aplinkoje. Todėl labai rekomenduoju turėti kelias dienas prieš atostogas ir po jų, kad būtų galima pailsėti po skrydžio, išsikrauti lagaminą, apsiprasti prie pasikeitusio klimato, oro sąlygų. Kiekvienas aplinkos pakeitimas yra stresas, tad jauskime fizinius poreikius ir juos atliepkime.“

* 2021 m. lapkričio mėn. Latvijoje, Lietuvoje ir Estijoje „Spinter“ tyrimų bendrovės atliktame reprezentatyviame tyrime iš viso dalyvavo 3029 respondentų, kurių amžius 18–60 metų

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2022-08-17 17:32:05

Kyla klausimas, ar dabartinės rinkos taisyklės gali funkcionuoti

Seimo narys Lukas Savickas dėl situacijos elektros rinkoje kreipėsi į Ingridą Šimonytę ir Europos Komisiją: „Kyla klausimas, ar dabartinės rinkos taisyklės gali funkcionuoti tokiomis sąlygomis“
       2022-08-17 17:28:48

Kaip verslui užimti aukštesnes vietas Google paieškoje?

Aukšta vieta "Google" paieškos rezultatuose labai svarbi kiekvieno verslo sėkmei. Jei potencialūs klientai negali rasti jūsų svetainės, jūsų verslas sunkiai klestės.
       2022-08-17 13:57:08

Kvantinės technologijos: sudėtingi, bet ateities pasaulį pakeisiantys sprendimai

Kvantinis mažų dalelių pasaulis daugeliui iš mūsų yra labai menkai pažįstamas arba nepažįstamas visai. Jis remiasi visai kitokiais fizikos dėsniais, dėl kurių dalelės gali pereiti kiaurai barjerus ar būti dviejų būsenų vienu metu.
       2022-08-17 10:36:36

Daržovių konservavimo taisyklės: kaip gaminti, kur laikyti ir kiek vartoti?

Prasidėjus gausiam daržovių derliui daugelis ne tik mėgaujasi šviežiomis gėrybėmis, bet ir dalį jų šaldo, džiovina arba marinuoja. Konservuotos daržovės tikrai pravers atšalus orams, be to, padės sutaupyti.
       2022-08-17 10:22:49

Žmonės pavargo nuo aukštų elektros kainų: vis daugiau gyventojų skolinasi

Neprognozuojamai augant elektros kainoms, daugėja siekiančių tapti energetiškai nepriklausomais – šių metų liepos mėnesį paraiškas saulės elektrinių įrengimo finansavimui pateikė daugiau nei 17 tūkst. gyventojų, o iki rugpjūčio vidurio – dar 7,5 tūkst., skelbia Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA).
       2022-08-17 10:18:14

„Netflix“ vadovas prognozuoja televizijos mirtį: ar tikrai jai liko 5-10 metų?

Pastaraisiais metais smarkiai išpopuliarėjus vaizdo turinio transliavimo paslaugoms, linijinės televizijos likimas atsidūrė didžiausioje kryžkelėje nuo pat jos atsiradimo.
       2022-08-17 10:13:18

Būdų turėti automobilį tampa vis daugiau – kurį pasirinkti?

Prieš kurį laiką galvojant apie transporto parko papildymą įmonėms pirmiausia reikėdavo atidžiai susiskaičiuoti savo sąskaitose sukauptus pinigus – automobilio turėjimas buvo lygus nuosavybės teisei į jį.
       2022-08-17 09:06:18

Perkate būstą nesusituokę: ką būtina žinoti?

Bendrą gyvenimą pradedančių porų sprendimą įsigyti ar nuomotis būstą dažnai nulemia jų šeiminė padėtis. Vienos didžiausių Lietuvoje nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovių „Realco“ duomenimis, susituokusieji būstus įsigyja 4 kartus dažniau nei gyvenantys neregistruotoje santuokoje.
       2022-08-16 17:14:59

Aktyvūs darbai vasarą – kaip nepakenkti nugarai?

Infliacija jau viršijo 21 proc., taigi dalis žmonių svajonių atostogas iškeitė į poilsį namuose, kur kyla visokių išganingų minčių – gal iš nuobodulio perstumdyti baldus? Griebtis remonto?
       2022-08-16 17:07:07

Dar 8 tūkstančiai gyventojų panoro įsigyti elektrines iš saulės parkų

Rugpjūčio 15 d. baigėsi kvietimams teikti paraiškas kompensacijoms už elektrines iš saulės parkų gauti. Aplinkos projektų valdymo agentūra sulaukė beveik 7500 paraiškų už kiek daugiau nei 12,1 mln. eurų.
       2022-08-13 10:51:15

Lietuvos šokėjai triumfuoja prestižiniame turnyre Vokietijoje

Štutgarte, Vokietijoje, šiandieną baigsis 34-ąjį kartą surengtos vienos didžiausių ir prestižiškiausių sportinių šokių varžybų pasaulyje – Atvirasis Vokietijos čempionatas (German Open Championships).
       2022-08-12 20:09:26

Vedybų sutartis – apsauga nuo nelaimingos meilės ir nepavykusio verslo

Lietuvoje kasmet sudaroma vis daugiau vedybų sutarčių, apsaugančių nuo ilgų ir labai brangių skyrybų. Ir, panašu, ne be reikalo – statistika rodo, kad beveik pusė šalyje sudaromų santuokų išyra.
       2022-08-12 20:04:41

Įžengėme į naują demografinį gimstamumo etapą, kuris nenuteikia viltingai

Gimstamumas Lietuvoje 2021 m. krito į žemumas, kurios pranoksta net ir niūriausias prognozes. Tai labai bloga žinia Lietuvai, kurios demografinė būklė ir perspektyvos jau seniai nekėlė optimizmo.
       2022-08-12 18:41:31

Per anksti nesidžiaukite radę gintaro – tai gali būti baltasis fosforas

Po audrų pajūrio gyventojai skuba ieškoti gintaro, tačiau aplinkosaugininkai ragina būti budriems – vietoje gintaro galite rasti baltojo fosforo gabalėlių. Nusprendus rinkti gintarus reikia laikytis visų įmanomų atsargumo priemonių:
       2022-08-12 15:58:39

Pusė lietuvių aumobilių pirmo techninės būklės egzamino neišlaiko

Lietuvoje asmeniniai lengvieji automobiliai, kaip ir motociklai bei mopedai, atlikti techninę apžiūrą (TA) vežami po 3 metų nuo pirmosios registracijos, o po to, kas dvejus metus.
       2022-08-12 15:39:44

Nauji langai jaukiems namams

Reikalingi nauji langai? Kreipkitės į patyrusius langų meistrus, kurie suteiks jūsų namams tinkamiausius pasiūlymus. Su specialistų pagalba lengviau susigaudysite, kokie langai būtų visais atžvilgiais praktiškiausi ir tinkamiausi, leistų sutaupyti išlaidų.
       2022-08-12 13:30:54

Iš Sitkūnų radijo stoties prabilo „Radio Pravda“

Istorinė radijo stotis Sitkūnuose (Kauno r.) rugpjūčio pirmosiomis dienomis vėl atgimė – iš jos vidurinėmis bangomis 1557 kHz dažniu į eterį pradėta siųsti radijo programa rusų kalba „Radio Pravda“.
       2022-08-12 13:19:38

9 įdomūs faktai apie laivų krikštijimą: nuo žiaurių tradicijų iki šampano

Nuo tada, kai žmonės pradėjo plaukioti vandenyse, naujo laivo nuleidimas į vandenį būdavo pažymimas iškilminga ceremonija. Babiloniečiai aukojo jaučius, vikingai savo jūrų dievui – žmonių aukas.
       2022-08-12 10:28:28

Elektromobilį krausim greitai ir (ar) patogiai?

Šiais laikais daugybei vartotojų labai svarbu, kad kiekvieną akumuliatorių turintį įrenginį, įskaitant nešiojamuosius kompiuterius, mobiliuosius telefonus ir elektromobilius, būtų galima greitai įkrauti.
       2022-08-12 10:23:41

Komfortiškos darbo erdvės įrengimas namuose: nuo ko pradėti?

Nors į biurus sugrįžome jau senokai – visgi daugelis vis dar dažnai renkasi hibridinį darbą arba dirba iš namų. O tam, kad darbas namuose eitųsi kuo sklandžiau – privalu įsirengti komfortišką erdvę: pasirinkti patogią kėdę, stalą, dėmesį atkreipti į apšvietimą bei kitas jaukumo darbo zonai suteiksiančias detales.
       2022-08-12 09:45:07

Gyventojai raginami kreiptis paramos įsigyti saulės elektrinių iš saulės parkų

Dar šį savaitgalį gyventojai, norintys prisidėti prie atsinaujinančių energijos išteklių plėtros bei sutaupyti lėšų, kviečiami įsigyti dalį elektrinės iš vystytojo parkų. Kvietimas galioja iki rugpjūčio 14 d.
       2022-08-12 09:27:24

Žolinę švęsite gamtoje: ką daryti, jei įgėlė vabzdys, o vaistinėlė namie?

Ilgasis savaitgalis žada gerus orus, kurie daugumą paskatins Žolinę atšvęsti gamtoje. Išvengti vabzdžių tokiu metu sudėtinga, tačiau ką daryti, jei vienam iš jų įgėlus supratote, kad vaistinėlė liko namuose?
       2022-08-12 09:22:50

Saulės elektrinę verslui jau galima įsigyti be didelių pradinių investicijų

Šių metų pabaiga ir kitų metų pirmas ketvirtis elektros kainomis, tikėtina, stebins dar ne kartą. Todėl nenuostabu, kad ne tik gyventojai, bet ir verslas aktyviai svarsto apie elektros gamybą iš atsinaujinančios energetikos šaltinių, įsirengiant saulės elektrinę.
       2022-08-12 09:19:55

Senjorams stinga naujų įspūdžių? Kviečia jungtis prie nuotolinių kelionių

Jei esi senjoras, tuomet neturi galimybių keliauti po pasaulį? Tokią visuomenėje įsigalėjusią nuostatą jau kurį laiką stengiasi paneigti organizacijos „Senjorų pasaulis“ įkūrėjai, pakvietę vyresnio amžiaus žmones kartu leisti laiką ir keliauti... nuotoliniu būdu.
       2022-08-11 15:34:42

Vanduo, kurio galite atsikąsti: karštą dieną atgaivins ir daržovės bei vaisiai

Sušilus orams ir saulei kaitriai glostant mūsų kūnus, kur kas daugiau prakaituojame. O tai reiškia, kad būtent vasarą prarandame žymiai daugiau skysčių nei kitais metų laikais.
       2022-08-11 14:37:45

Gydytojos pataria, kas galima ir kas nerekomenduojama nėštumo metu

Nėštumas – ypatinga moters būsena, kurios metu jos kūne vyksta daugybė pokyčių. Ką reikia žinoti, norint užtikrinti puikią savijautą ir sklandžią nėštumo eigą, pataria medicinos centro „Northway“ Klaipėdoje gydytoja akušerė ginekologė Sigita Neverauskienė ir šeimos gydytoja Vida Uzelienė.
       2022-08-11 14:19:54

„Gmail“ pašto dėžutė: programėlė naršyklėje nuo šiol atrodys kitaip

Nemaža dalis žmonių visame pasaulyje šią savaitę pastebėjo, jog „Gmail“ jų naršyklės ekrane atrodo šiek tiek kitaip. Taip nutiko todėl, jog šią elektroninio pašto paslaugą valdanti „Google“ išsiuntė automatinį atnaujinimą, kuris pridėjo papildomą navigacijos juostą bei taip palengvino prieigą prie „Chat“, „Spaces“ ir „Meet“ programėlių.
       2022-08-11 09:11:28

Vairuotojams liko vos keli mėnesiai apsirūpinti pirmosios pagalbos vaistinėlėmis

2023 m. sausio 1 d. įsigalios kelis kartus atidėliotas reikalavimas šalies vairuotojams turėti automobiliuose naujos komplektacijos pirmosios pagalbos rinkinius.
       2022-08-10 16:50:49

Savarankiškas remontas gali kainuoti daugiau nei planavote

Įsibėgėjusi infliacija Lietuvoje lemia naujas madas ir statybų, ir draudimo rinkoje. Vis daugiau žmonių, matydami, kaip pabrango statybos ir remonto darbai, nutaria patys griebti statybinius įrankius.
       2022-08-10 16:46:41

Gairės UAB „Perlas energija“ vartotojams dėl sutarčių. Ką daryti?

Vartotojas, gavęs informaciją apie UAB „Perlas energija“ ketinimą pakeisti sutarties sąlygas, turi teisę per 30 dienų raštu ar elektroniniu paštu atsakyti tiekėjui, t. y.:
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.