Naujienos

Kaip ugdyti emocinę kompetenciją: patarimai darbuotojams ir darbdaviams

2022-01-14 09:45:03

Emocinės kompetencijos ugdymas – svarbi darbo dalis, padedanti užkirsti kelią nereikalingam stresui ar nerimui, kuris tiesiogiai gali lemti ir darbo kokybę.

Kaip kiekvienas mūsų gali lavinti emocines kompetencijas ir kaip prie jų ugdymo gali prisidėti darbdaviai, pataria emocinio intelekto kompetencijų lavinimo specialistė Nomeda Marazienė ir „Lidl Lietuva“ personalo vadovė ir valdybos narė Sandra Savickienė.

Emocinė kompetencija – tai mokėjimas dirbti su emocijų teikiama informacija, pasakoja N. Marazienė. Emocijas jaučiame bene nuolatos, tačiau mūsų jausmai neretai priklauso nuo aplinkos, kurioje esame tuo metu, bei žmonių, su kuriais bendraujame, požiūrio. Dėl to, pasak ekspertės, komunikuojant su kitais asmenimis labai svarbu yra tinkamai interpretuoti jų jausmus bei teisingai perteikti pačių tuo metu jaučiamas emocijas.

„Emocijoms nuolatos dalyvaujant sprendimų priėmime, jos tiesiogiai lemia ir mūsų darbo kokybę. Bendraujant su kolegomis ar klientais, netinkamai perteiktos ir streso veikiamos emocijos gali lemti nesusikalbėjimą“, – sako emocinio intelekto kompetencijų lavinimo specialistė.

Užkirskite kelią stresui

Viena iš nepageidaujamų emocijų, su kuria dažnas susiduriame, yra stresas arba nerimas. Su šiomis emocijomis susidūrus darbe ir turint nepakankamą emocinių kompetencijų bagažą, gali kilti sunkumų bendraujant su kolegomis ar net lemti nuostolį įmonei. Visgi, vadovaujantis specialistų patarimais, galima išmokti suvaldyti stresą ir taip pakeisti savo požiūrį į tam tikras situacijas darbe.

N. Marazienė teigia, kad užkirsti kelią stresui gali padėti paprastas būdas – pasiruošimas konkrečioms situacijoms dar prieš joms ištinkant. Pavyzdžiui, pataria specialistė, verta atsakingai pasiruošti susitikimui su klientu, apgalvoti galimus klausimus bei pasiruošti potencialius atsakymus.

Ekspertė pataria praktikuoti optimistinį mąstymo stilių ir atsidūrus nesėkmės situacijoje, priimti nesėkmę kaip laikiną ir imtis aktyvių veiksmų situacijai pakeisti. Tai leidžia neužsibūti emocinėse žemumose, sumažinti nerimo lygį, greičiau aktyvuoti kritinį mąstymą ir rasti geriausią sprendimą.

„Jei jaučiate stresą galite paklausti savęs, ar iš tikrųjų norite taip jaustis šiandien, bei nuraminti mintis pasakant, kad nepageidaujami dalykai dar neįvyko. Greičiau grįžti į vėžes gali padėti ir kokybiškas poilsis. Motyvuokite save konkrečiomis atsipalaidavimo idėjomis ir sudarykite malonių veiksmų planą“, – pataria N. Marazienė.

Darbdaviai ugdo emocines kompetencijas

Užkirsti kelią nemalonioms emocijoms darbe, gali padėti ir darbdaviai, teigia Sandra Savickienė, „Lidl Lietuva“ personalo vadovė ir valdybos narė.

„Labai svarbu, kad komandoje dirbantys žmonės norėtų bendradarbiauti, įsitraukti ir jaustų kolegų palaikymą, tuomet jie pozityvias emocijas ne tik išsineš namo, bet ir bus motyvuoti siekti geriausių rezultatų. Dėl to daug investuojame į darbuotojų emocines kompetencijas, suteikiame įrankius, kurie padėtų racionaliai išspręsti kasdienius darbo iššūkius“, – teigia S. Savickienė.

Viena iš priemonių, kuriomis „Lidl Lietuva“ užtikrina darbuotojų emocinį raštingumą – tai visiems biuro, logistikos centro bei parduotuvių komandų nariams suteikiamos itin plačios mokymų bei mentorystės programos, kurių metu galima tobulinti tiek darbines, tiek asmenines kompetencijas.

„Populiariausi 2021 m. mokymai – efektyvios komunikacijos, tvaraus bendradarbiavimo bei pokyčių valdymo temos. Pagal darbuotojų susidomėjimą neatsilieka ir konfliktų valdymo įgūdžių tobulinimo, streso valdymo mokymai“, – sako S. Savickienė.

S. Savickienės teigimu įmonėje dirbantiems vadovams siūlomi ir specialūs emocinio intelekto lavinimo mokymai, skirti stiprinti savęs pažinimo ir valdymo bei tarpasmenines kompetencijas. Šiuose mokymuose nagrinėjamos įvairios temos, pavyzdžiui: kaip emocijas paversti produktyvia energija, kodėl svarbu ugdyti emocines kompetencijas nuotolinio darbo kontekste, kaip greitai atsistatyti nesėkmės situacijoje ir nukreipti emocijas ambicijų link bei daugelis kitų.

Ji pratęsia, kad vadovų ir visos komandos tobulėjimui papildomai rengiami ir vadovų pusryčiai su emocijų lavinimo specialistais bei individualios konsultacijos, po kurių vadovai naujai įgauta patirtimi gali pasidalinti su savo kolegomis.

Betarpis bendravimas – raktas į gerą emocinę savijautą

S. Savickienės nuomone, gerą emocinę savijautą užtikrinti padeda ir betarpis darbuotojų bendravimas bei papildomų priemonių pagalba. Bendravimas padeda darbuotojams jausti kolegų palaikymą ir būti tikriems, kad prireikus gali kreiptis pagalbos.

Vienas iš prekybos tinklo „Lidl“ prioritetų – nuoseklios vidinės komunikacijos palaikymas ir darbuotojų įtraukimas į įmonėje vykstančias aktualijas. Tai pasiekti padeda ir papildomas įrankis – vidinė programėlė esanti darbuotojų telefonuose.

„Darbuotojai yra įsitraukę ir noriai naudojasi vidine „Lidl“ programėle, kurioje visa aktuali informacija ir kolegos yra pasiekiami „čia ir dabar“. Joje darbuotojai vieni su kitais dalijasi vidinės darbo „virtuvės“ nuotraukomis, aktyviai komentuoja ir vieni kitus palaiko. Skirdami papildomą dėmesį darbuotojų emocinei sveikatai, ne tik investuojame į tarpusavio ryšių puoselėjimą, mokymus, bet ir siūlome galimybę pasinaudoti pagalbos programa“, – pasakoja S. Savickienė.

„Lidl Lietuva“ pernai pristatė ir kitą priemonę, skirtą užtikrinti darbuotojų emocinę gerovę. Tai iniciatyva „Gali mumis pasikliauti“, kuri padeda darbuotojams ieškoti atsakymų į juos kamuojančius klausimus. Anonimiškai paskambinę 24 val. per parą ir 7 dienas per savaitę veikiančiu nemokam numeriu darbuotojai ir jų šeimų nariai gali gauti profesionalų patarimus asmeniniais, teisiniais ar finansiniais klausimais.

„Lidl Lietuva“ šiuo metu dirba daugiau nei 2,5 tūkst. darbuotojų. Lietuvoje iš viso veikia 60 „Lidl“ prekybos tinklo parduotuvės 24-uose šalies miestuose – Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Alytuje, Marijampolėje, Kėdainiuose, Telšiuose, Kretingoje, Mažeikiuose, Tauragėje, Jonavoje, Panevėžyje, Ukmergėje, Utenoje, Plungėje, Palangoje, Elektrėnuose, Visagine, Šilutėje, Radviliškyje, Vilkaviškyje, Druskininkuose bei Rokiškyje.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2022-08-17 17:32:05

Kyla klausimas, ar dabartinės rinkos taisyklės gali funkcionuoti

Seimo narys Lukas Savickas dėl situacijos elektros rinkoje kreipėsi į Ingridą Šimonytę ir Europos Komisiją: „Kyla klausimas, ar dabartinės rinkos taisyklės gali funkcionuoti tokiomis sąlygomis“
       2022-08-17 17:28:48

Kaip verslui užimti aukštesnes vietas Google paieškoje?

Aukšta vieta "Google" paieškos rezultatuose labai svarbi kiekvieno verslo sėkmei. Jei potencialūs klientai negali rasti jūsų svetainės, jūsų verslas sunkiai klestės.
       2022-08-17 13:57:08

Kvantinės technologijos: sudėtingi, bet ateities pasaulį pakeisiantys sprendimai

Kvantinis mažų dalelių pasaulis daugeliui iš mūsų yra labai menkai pažįstamas arba nepažįstamas visai. Jis remiasi visai kitokiais fizikos dėsniais, dėl kurių dalelės gali pereiti kiaurai barjerus ar būti dviejų būsenų vienu metu.
       2022-08-17 10:36:36

Daržovių konservavimo taisyklės: kaip gaminti, kur laikyti ir kiek vartoti?

Prasidėjus gausiam daržovių derliui daugelis ne tik mėgaujasi šviežiomis gėrybėmis, bet ir dalį jų šaldo, džiovina arba marinuoja. Konservuotos daržovės tikrai pravers atšalus orams, be to, padės sutaupyti.
       2022-08-17 10:22:49

Žmonės pavargo nuo aukštų elektros kainų: vis daugiau gyventojų skolinasi

Neprognozuojamai augant elektros kainoms, daugėja siekiančių tapti energetiškai nepriklausomais – šių metų liepos mėnesį paraiškas saulės elektrinių įrengimo finansavimui pateikė daugiau nei 17 tūkst. gyventojų, o iki rugpjūčio vidurio – dar 7,5 tūkst., skelbia Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA).
       2022-08-17 10:18:14

„Netflix“ vadovas prognozuoja televizijos mirtį: ar tikrai jai liko 5-10 metų?

Pastaraisiais metais smarkiai išpopuliarėjus vaizdo turinio transliavimo paslaugoms, linijinės televizijos likimas atsidūrė didžiausioje kryžkelėje nuo pat jos atsiradimo.
       2022-08-17 10:13:18

Būdų turėti automobilį tampa vis daugiau – kurį pasirinkti?

Prieš kurį laiką galvojant apie transporto parko papildymą įmonėms pirmiausia reikėdavo atidžiai susiskaičiuoti savo sąskaitose sukauptus pinigus – automobilio turėjimas buvo lygus nuosavybės teisei į jį.
       2022-08-17 09:06:18

Perkate būstą nesusituokę: ką būtina žinoti?

Bendrą gyvenimą pradedančių porų sprendimą įsigyti ar nuomotis būstą dažnai nulemia jų šeiminė padėtis. Vienos didžiausių Lietuvoje nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovių „Realco“ duomenimis, susituokusieji būstus įsigyja 4 kartus dažniau nei gyvenantys neregistruotoje santuokoje.
       2022-08-16 17:14:59

Aktyvūs darbai vasarą – kaip nepakenkti nugarai?

Infliacija jau viršijo 21 proc., taigi dalis žmonių svajonių atostogas iškeitė į poilsį namuose, kur kyla visokių išganingų minčių – gal iš nuobodulio perstumdyti baldus? Griebtis remonto?
       2022-08-16 17:07:07

Dar 8 tūkstančiai gyventojų panoro įsigyti elektrines iš saulės parkų

Rugpjūčio 15 d. baigėsi kvietimams teikti paraiškas kompensacijoms už elektrines iš saulės parkų gauti. Aplinkos projektų valdymo agentūra sulaukė beveik 7500 paraiškų už kiek daugiau nei 12,1 mln. eurų.
       2022-08-13 10:51:15

Lietuvos šokėjai triumfuoja prestižiniame turnyre Vokietijoje

Štutgarte, Vokietijoje, šiandieną baigsis 34-ąjį kartą surengtos vienos didžiausių ir prestižiškiausių sportinių šokių varžybų pasaulyje – Atvirasis Vokietijos čempionatas (German Open Championships).
       2022-08-12 20:09:26

Vedybų sutartis – apsauga nuo nelaimingos meilės ir nepavykusio verslo

Lietuvoje kasmet sudaroma vis daugiau vedybų sutarčių, apsaugančių nuo ilgų ir labai brangių skyrybų. Ir, panašu, ne be reikalo – statistika rodo, kad beveik pusė šalyje sudaromų santuokų išyra.
       2022-08-12 20:04:41

Įžengėme į naują demografinį gimstamumo etapą, kuris nenuteikia viltingai

Gimstamumas Lietuvoje 2021 m. krito į žemumas, kurios pranoksta net ir niūriausias prognozes. Tai labai bloga žinia Lietuvai, kurios demografinė būklė ir perspektyvos jau seniai nekėlė optimizmo.
       2022-08-12 18:41:31

Per anksti nesidžiaukite radę gintaro – tai gali būti baltasis fosforas

Po audrų pajūrio gyventojai skuba ieškoti gintaro, tačiau aplinkosaugininkai ragina būti budriems – vietoje gintaro galite rasti baltojo fosforo gabalėlių. Nusprendus rinkti gintarus reikia laikytis visų įmanomų atsargumo priemonių:
       2022-08-12 15:58:39

Pusė lietuvių aumobilių pirmo techninės būklės egzamino neišlaiko

Lietuvoje asmeniniai lengvieji automobiliai, kaip ir motociklai bei mopedai, atlikti techninę apžiūrą (TA) vežami po 3 metų nuo pirmosios registracijos, o po to, kas dvejus metus.
       2022-08-12 15:39:44

Nauji langai jaukiems namams

Reikalingi nauji langai? Kreipkitės į patyrusius langų meistrus, kurie suteiks jūsų namams tinkamiausius pasiūlymus. Su specialistų pagalba lengviau susigaudysite, kokie langai būtų visais atžvilgiais praktiškiausi ir tinkamiausi, leistų sutaupyti išlaidų.
       2022-08-12 13:30:54

Iš Sitkūnų radijo stoties prabilo „Radio Pravda“

Istorinė radijo stotis Sitkūnuose (Kauno r.) rugpjūčio pirmosiomis dienomis vėl atgimė – iš jos vidurinėmis bangomis 1557 kHz dažniu į eterį pradėta siųsti radijo programa rusų kalba „Radio Pravda“.
       2022-08-12 13:19:38

9 įdomūs faktai apie laivų krikštijimą: nuo žiaurių tradicijų iki šampano

Nuo tada, kai žmonės pradėjo plaukioti vandenyse, naujo laivo nuleidimas į vandenį būdavo pažymimas iškilminga ceremonija. Babiloniečiai aukojo jaučius, vikingai savo jūrų dievui – žmonių aukas.
       2022-08-12 10:28:28

Elektromobilį krausim greitai ir (ar) patogiai?

Šiais laikais daugybei vartotojų labai svarbu, kad kiekvieną akumuliatorių turintį įrenginį, įskaitant nešiojamuosius kompiuterius, mobiliuosius telefonus ir elektromobilius, būtų galima greitai įkrauti.
       2022-08-12 10:23:41

Komfortiškos darbo erdvės įrengimas namuose: nuo ko pradėti?

Nors į biurus sugrįžome jau senokai – visgi daugelis vis dar dažnai renkasi hibridinį darbą arba dirba iš namų. O tam, kad darbas namuose eitųsi kuo sklandžiau – privalu įsirengti komfortišką erdvę: pasirinkti patogią kėdę, stalą, dėmesį atkreipti į apšvietimą bei kitas jaukumo darbo zonai suteiksiančias detales.
       2022-08-12 09:45:07

Gyventojai raginami kreiptis paramos įsigyti saulės elektrinių iš saulės parkų

Dar šį savaitgalį gyventojai, norintys prisidėti prie atsinaujinančių energijos išteklių plėtros bei sutaupyti lėšų, kviečiami įsigyti dalį elektrinės iš vystytojo parkų. Kvietimas galioja iki rugpjūčio 14 d.
       2022-08-12 09:27:24

Žolinę švęsite gamtoje: ką daryti, jei įgėlė vabzdys, o vaistinėlė namie?

Ilgasis savaitgalis žada gerus orus, kurie daugumą paskatins Žolinę atšvęsti gamtoje. Išvengti vabzdžių tokiu metu sudėtinga, tačiau ką daryti, jei vienam iš jų įgėlus supratote, kad vaistinėlė liko namuose?
       2022-08-12 09:22:50

Saulės elektrinę verslui jau galima įsigyti be didelių pradinių investicijų

Šių metų pabaiga ir kitų metų pirmas ketvirtis elektros kainomis, tikėtina, stebins dar ne kartą. Todėl nenuostabu, kad ne tik gyventojai, bet ir verslas aktyviai svarsto apie elektros gamybą iš atsinaujinančios energetikos šaltinių, įsirengiant saulės elektrinę.
       2022-08-12 09:19:55

Senjorams stinga naujų įspūdžių? Kviečia jungtis prie nuotolinių kelionių

Jei esi senjoras, tuomet neturi galimybių keliauti po pasaulį? Tokią visuomenėje įsigalėjusią nuostatą jau kurį laiką stengiasi paneigti organizacijos „Senjorų pasaulis“ įkūrėjai, pakvietę vyresnio amžiaus žmones kartu leisti laiką ir keliauti... nuotoliniu būdu.
       2022-08-11 15:34:42

Vanduo, kurio galite atsikąsti: karštą dieną atgaivins ir daržovės bei vaisiai

Sušilus orams ir saulei kaitriai glostant mūsų kūnus, kur kas daugiau prakaituojame. O tai reiškia, kad būtent vasarą prarandame žymiai daugiau skysčių nei kitais metų laikais.
       2022-08-11 14:37:45

Gydytojos pataria, kas galima ir kas nerekomenduojama nėštumo metu

Nėštumas – ypatinga moters būsena, kurios metu jos kūne vyksta daugybė pokyčių. Ką reikia žinoti, norint užtikrinti puikią savijautą ir sklandžią nėštumo eigą, pataria medicinos centro „Northway“ Klaipėdoje gydytoja akušerė ginekologė Sigita Neverauskienė ir šeimos gydytoja Vida Uzelienė.
       2022-08-11 14:19:54

„Gmail“ pašto dėžutė: programėlė naršyklėje nuo šiol atrodys kitaip

Nemaža dalis žmonių visame pasaulyje šią savaitę pastebėjo, jog „Gmail“ jų naršyklės ekrane atrodo šiek tiek kitaip. Taip nutiko todėl, jog šią elektroninio pašto paslaugą valdanti „Google“ išsiuntė automatinį atnaujinimą, kuris pridėjo papildomą navigacijos juostą bei taip palengvino prieigą prie „Chat“, „Spaces“ ir „Meet“ programėlių.
       2022-08-11 09:11:28

Vairuotojams liko vos keli mėnesiai apsirūpinti pirmosios pagalbos vaistinėlėmis

2023 m. sausio 1 d. įsigalios kelis kartus atidėliotas reikalavimas šalies vairuotojams turėti automobiliuose naujos komplektacijos pirmosios pagalbos rinkinius.
       2022-08-10 16:50:49

Savarankiškas remontas gali kainuoti daugiau nei planavote

Įsibėgėjusi infliacija Lietuvoje lemia naujas madas ir statybų, ir draudimo rinkoje. Vis daugiau žmonių, matydami, kaip pabrango statybos ir remonto darbai, nutaria patys griebti statybinius įrankius.
       2022-08-10 16:46:41

Gairės UAB „Perlas energija“ vartotojams dėl sutarčių. Ką daryti?

Vartotojas, gavęs informaciją apie UAB „Perlas energija“ ketinimą pakeisti sutarties sąlygas, turi teisę per 30 dienų raštu ar elektroniniu paštu atsakyti tiekėjui, t. y.:
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.