Naujienos

Kaip ugdyti emocinę kompetenciją: patarimai darbuotojams ir darbdaviams

2022-01-14 09:45:03

Emocinės kompetencijos ugdymas – svarbi darbo dalis, padedanti užkirsti kelią nereikalingam stresui ar nerimui, kuris tiesiogiai gali lemti ir darbo kokybę.

Kaip kiekvienas mūsų gali lavinti emocines kompetencijas ir kaip prie jų ugdymo gali prisidėti darbdaviai, pataria emocinio intelekto kompetencijų lavinimo specialistė Nomeda Marazienė ir „Lidl Lietuva“ personalo vadovė ir valdybos narė Sandra Savickienė.

Emocinė kompetencija – tai mokėjimas dirbti su emocijų teikiama informacija, pasakoja N. Marazienė. Emocijas jaučiame bene nuolatos, tačiau mūsų jausmai neretai priklauso nuo aplinkos, kurioje esame tuo metu, bei žmonių, su kuriais bendraujame, požiūrio. Dėl to, pasak ekspertės, komunikuojant su kitais asmenimis labai svarbu yra tinkamai interpretuoti jų jausmus bei teisingai perteikti pačių tuo metu jaučiamas emocijas.

„Emocijoms nuolatos dalyvaujant sprendimų priėmime, jos tiesiogiai lemia ir mūsų darbo kokybę. Bendraujant su kolegomis ar klientais, netinkamai perteiktos ir streso veikiamos emocijos gali lemti nesusikalbėjimą“, – sako emocinio intelekto kompetencijų lavinimo specialistė.

Užkirskite kelią stresui

Viena iš nepageidaujamų emocijų, su kuria dažnas susiduriame, yra stresas arba nerimas. Su šiomis emocijomis susidūrus darbe ir turint nepakankamą emocinių kompetencijų bagažą, gali kilti sunkumų bendraujant su kolegomis ar net lemti nuostolį įmonei. Visgi, vadovaujantis specialistų patarimais, galima išmokti suvaldyti stresą ir taip pakeisti savo požiūrį į tam tikras situacijas darbe.

N. Marazienė teigia, kad užkirsti kelią stresui gali padėti paprastas būdas – pasiruošimas konkrečioms situacijoms dar prieš joms ištinkant. Pavyzdžiui, pataria specialistė, verta atsakingai pasiruošti susitikimui su klientu, apgalvoti galimus klausimus bei pasiruošti potencialius atsakymus.

Ekspertė pataria praktikuoti optimistinį mąstymo stilių ir atsidūrus nesėkmės situacijoje, priimti nesėkmę kaip laikiną ir imtis aktyvių veiksmų situacijai pakeisti. Tai leidžia neužsibūti emocinėse žemumose, sumažinti nerimo lygį, greičiau aktyvuoti kritinį mąstymą ir rasti geriausią sprendimą.

„Jei jaučiate stresą galite paklausti savęs, ar iš tikrųjų norite taip jaustis šiandien, bei nuraminti mintis pasakant, kad nepageidaujami dalykai dar neįvyko. Greičiau grįžti į vėžes gali padėti ir kokybiškas poilsis. Motyvuokite save konkrečiomis atsipalaidavimo idėjomis ir sudarykite malonių veiksmų planą“, – pataria N. Marazienė.

Darbdaviai ugdo emocines kompetencijas

Užkirsti kelią nemalonioms emocijoms darbe, gali padėti ir darbdaviai, teigia Sandra Savickienė, „Lidl Lietuva“ personalo vadovė ir valdybos narė.

„Labai svarbu, kad komandoje dirbantys žmonės norėtų bendradarbiauti, įsitraukti ir jaustų kolegų palaikymą, tuomet jie pozityvias emocijas ne tik išsineš namo, bet ir bus motyvuoti siekti geriausių rezultatų. Dėl to daug investuojame į darbuotojų emocines kompetencijas, suteikiame įrankius, kurie padėtų racionaliai išspręsti kasdienius darbo iššūkius“, – teigia S. Savickienė.

Viena iš priemonių, kuriomis „Lidl Lietuva“ užtikrina darbuotojų emocinį raštingumą – tai visiems biuro, logistikos centro bei parduotuvių komandų nariams suteikiamos itin plačios mokymų bei mentorystės programos, kurių metu galima tobulinti tiek darbines, tiek asmenines kompetencijas.

„Populiariausi 2021 m. mokymai – efektyvios komunikacijos, tvaraus bendradarbiavimo bei pokyčių valdymo temos. Pagal darbuotojų susidomėjimą neatsilieka ir konfliktų valdymo įgūdžių tobulinimo, streso valdymo mokymai“, – sako S. Savickienė.

S. Savickienės teigimu įmonėje dirbantiems vadovams siūlomi ir specialūs emocinio intelekto lavinimo mokymai, skirti stiprinti savęs pažinimo ir valdymo bei tarpasmenines kompetencijas. Šiuose mokymuose nagrinėjamos įvairios temos, pavyzdžiui: kaip emocijas paversti produktyvia energija, kodėl svarbu ugdyti emocines kompetencijas nuotolinio darbo kontekste, kaip greitai atsistatyti nesėkmės situacijoje ir nukreipti emocijas ambicijų link bei daugelis kitų.

Ji pratęsia, kad vadovų ir visos komandos tobulėjimui papildomai rengiami ir vadovų pusryčiai su emocijų lavinimo specialistais bei individualios konsultacijos, po kurių vadovai naujai įgauta patirtimi gali pasidalinti su savo kolegomis.

Betarpis bendravimas – raktas į gerą emocinę savijautą

S. Savickienės nuomone, gerą emocinę savijautą užtikrinti padeda ir betarpis darbuotojų bendravimas bei papildomų priemonių pagalba. Bendravimas padeda darbuotojams jausti kolegų palaikymą ir būti tikriems, kad prireikus gali kreiptis pagalbos.

Vienas iš prekybos tinklo „Lidl“ prioritetų – nuoseklios vidinės komunikacijos palaikymas ir darbuotojų įtraukimas į įmonėje vykstančias aktualijas. Tai pasiekti padeda ir papildomas įrankis – vidinė programėlė esanti darbuotojų telefonuose.

„Darbuotojai yra įsitraukę ir noriai naudojasi vidine „Lidl“ programėle, kurioje visa aktuali informacija ir kolegos yra pasiekiami „čia ir dabar“. Joje darbuotojai vieni su kitais dalijasi vidinės darbo „virtuvės“ nuotraukomis, aktyviai komentuoja ir vieni kitus palaiko. Skirdami papildomą dėmesį darbuotojų emocinei sveikatai, ne tik investuojame į tarpusavio ryšių puoselėjimą, mokymus, bet ir siūlome galimybę pasinaudoti pagalbos programa“, – pasakoja S. Savickienė.

„Lidl Lietuva“ pernai pristatė ir kitą priemonę, skirtą užtikrinti darbuotojų emocinę gerovę. Tai iniciatyva „Gali mumis pasikliauti“, kuri padeda darbuotojams ieškoti atsakymų į juos kamuojančius klausimus. Anonimiškai paskambinę 24 val. per parą ir 7 dienas per savaitę veikiančiu nemokam numeriu darbuotojai ir jų šeimų nariai gali gauti profesionalų patarimus asmeniniais, teisiniais ar finansiniais klausimais.

„Lidl Lietuva“ šiuo metu dirba daugiau nei 2,5 tūkst. darbuotojų. Lietuvoje iš viso veikia 60 „Lidl“ prekybos tinklo parduotuvės 24-uose šalies miestuose – Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Alytuje, Marijampolėje, Kėdainiuose, Telšiuose, Kretingoje, Mažeikiuose, Tauragėje, Jonavoje, Panevėžyje, Ukmergėje, Utenoje, Plungėje, Palangoje, Elektrėnuose, Visagine, Šilutėje, Radviliškyje, Vilkaviškyje, Druskininkuose bei Rokiškyje.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2022-01-26 17:40:06

Šiemet profesinės mokyklos priims daugiau pirmakursių

Šiais metais didinimas priėmimas į informacijos ir ryšių, sveikatos priežiūros, socialinio darbo, žemės ūkio, miškininkystės ir žuvininkystės sričių profesinio mokymo programas.
       2022-01-26 17:25:50

Anykščius pamilusi Justė Arlauskaitė-Jazzu: „Čia poezija tiesiog tvyro ore“

„Kokia nuostabi vieta, kuriai reikia tik meilės!“ – kartą lankydamasi Anykščiuose ir pamačiusi patalpas iš nuostabos aiktelėjo dainininkė Justė Arlauskaitė-Jazzu.
       2022-01-26 14:07:26

AB Vilniaus šilumos tinklai užsitikrino dujų tiekimo diversifikavimą vasariui

AB Vilniaus šilumos tinklai įsigijo 335 000 MWh dujų šilumos gamybai - tai pirmas tiesioginis didžiausio šalyje centralizuotos šilumos tiekėjo sandoris su dujų tiekėju UAB „Ignitis“.
       2022-01-26 13:59:09

Jau ateinantį dešimtmetį mūsų gydymo planus sudarinės dirbtinis intelektas

Per pastarąjį dešimtmetį žmonijos sveikata pasikeitė neatpažįstamai. Gerėjanti sveikatos priežiūra, efektyvesni vaistai ir gydymo metodai padėjo reikšmingai pailginti gyvenimo trukmę ir sumažinti vaikų mirtingumą.
       2022-01-26 13:53:55

Vaistinių atstovai pasiruošę nuotolinių vaistinių sistemos diegimui

Sveikatos apsaugos ministerijai (SAM) paskelbus apie nuotolinių vaistinių sistemos e. sveikatoje startą balandžio mėnesį, šalies vaistinių atstovai teigia esantys pasiruošę ilgai lauktiems pokyčiams.
       2022-01-26 13:50:52

Egzotiškieji tamarindai: kas tai per vaisiai, kaip ir su kuo jie valgomi

Ar žinojote, kas yra tamarindai? Šie egzotiški vaisiai pasižymi neįprastu saldžiarūgščiu skoniu, kuris primena citrinų, abrikosų ir datulių derinį. O dar neįprastesnė yra jų išvaizda.
       2022-01-26 12:35:04

Manote, kad puikiai pažįstate „Android“ operacinę sistemą? Nežinomos gudrybės

Pirmaujančios verslo statistikos platformos „Statista“ 2021 m. duomenimis, net 7 iš 10 išmaniųjų telefonų rinkoje turi „Android“ operacinę sistemą.
       2022-01-26 12:21:25

Kaip planuoti kelionę, kad netektų atostogų leisti stebint banko sąskaitą?

Kelionės nebūtinai visada turi būti brangios, tačiau dauguma žmonių neatsižvelgia į išlaidas, kurias patiria atostogaudami.
       2022-01-26 10:54:22

Lietuvoje sparčiai daugėja apie vyną išmanančių mėgėjų

Bet kokie Alkoholio kontrolės įstatymo pakeitimai šiandien atveria nuomonių įvairovę. Jų margumyne girdėti balsų, teigiančių, kad alkoholio keliamas problemas Lietuvoje galima spręsti ne draudimais, o švietimu, edukacija.
       2022-01-26 10:52:41

Vaikiški šviesos projektoriai: ką naudinga žinoti prieš įsigyjant?

Miegas - svarbiausias geros nuotaikos, savijautos, sveikatos rodiklis. Miegame visi, tačiau, ypač daug laiko tai darydami praleidžia mūsų mažieji - vaikai. Miegas jiems yra be galo svarbus.
       2022-01-26 10:52:05

Didžiausios 2022 m. pavasario mados tendencijos

Dar visai neseniai garsiausios pasaulio mados sostinės žibėjo nuo mados savaitės renginių. Jų metų mados namai pristatė pavasario/vasaros mados tendencijas. Nepaisant to, kad prabanga dvelkiančius renginius pakoregavo pandemija, jų metu pasirodžiusios tendencijos privertė nustebti ne vieną mados pasaulio žinovą.
       2022-01-26 10:48:58

Tyrimas atskleidė, kaip atrodo lietuviška, latviška ir estiška svajonės

„Svajonių darbas“, „naujas automobilis“, „sveikas vaikas“, „mano namai“, „geras laikas“ – tai frazės, kuriomis žiniasklaidoje apibūdinamos Lietuvos, Latvijos ir Estijos gyventojų svajonės, rodo „Luminor“ banko užsakymu atliktas tyrimas.
       2022-01-26 10:10:40

REKORDAS: praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 9490

Atlikus 30557 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 9490. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2022-01-26 10:00:31

Kitoks žvilgsnis į mėsainius: kaip pasigaminti sveikesnius ir egzotiškesnius

Mėsainis ne veltui yra vadinamas gatvės maisto karaliumi. Vis dažniau atrandame mėsainius, kurie atstovauja ne greito maisto kategoriją. Mėsainius galime ruošti iš sveikų ingredientų.
       2022-01-26 09:54:36

Vairuotojų krizė tampa nepakeliama – kviečia dirbti užsieniečius

Vilkikų vairuotojų krizė Europoje neslūgsta – masiškai trūkstamą kvalifikuotą darbo jėgą bandoma pritraukti iš užsienio. Lenkijos parlamentas priėmė įstatymą, siekiant palengvinti užsieniečių įdarbinimą, o vokiečiai pripažino, kad logistikos sektorius be darbo migrantų nebeišsiverčia.
       2022-01-26 09:40:36

Nepraleiskite svarbiausio dienos valgio: trys greitai paruošiamų pusryčių idėjos

Praleisti pusryčius ir iškeisti juos į bent kelias minutes miego ryte – itin viliojanti ir maloniai nuodėminga mintis. Atsilaikyti sunku, tačiau to nereikėtų paversti įpročiu, skatinančiu atsisakyti valgyti ryte.
       2022-01-26 09:38:39

Žiedinis kopūstas – idealus pasirinkimas nuolat skubantiems: 3 receptai

Nors žiemą norisi valgyti riebiau ir sočiau, svarbu nepamiršti ir šviežio bei sveiko maisto: žalumynų ir daržovių. Vertėtų paskanauti ir žiedinių kopūstų, žinomų ir kalafiorų pavadinimu. Tai soti, tačiau visai nekaloringa daržovė.
       2022-01-26 09:34:46

Įgūdžiai 2022-aisiais: ko ieškos darbdaviai ir ko trūksta darbuotojams

2021-ųjų gale personalo valdymo pasaulyje didžiojo persikvalifikavimo tendenciją pakeitė didžiojo atsistatydinimo bumas. Įvairių tyrimų duomenimis, vis daugiau (kartais net iki 60 proc.) šiandien dirbančių žmonių 2022-aisiais keis darbovietę, o neretai – ir veiklos sritį.
       2022-01-26 09:29:38

Vaistininkas atsako, ką daryti stipriai sušalus žiemos metu

Nušalti ar sušalti galima ne tik esant labai žemai oro temperatūrai, bet ir stipriam vėjui bei didelei drėgmei, todėl planuojant veiklą lauke reikėtų atsižvelgti į jutiminę temperatūrą.
       2022-01-26 09:14:09

Finansiniai sukčiai iš gyventojų ir verslo pernai išviliojo 10,2 mln. eurų

Finansiniai sukčiai iš Lietuvos gyventojų ir įmonių pernai išviliojo 10,2 milijono eurų – dukart daugiau nei 2020-aisiais, kai nuostoliai sudarė 4,8 milijono eurų, rodo Lietuvos bankų asociacijos (LBA) duomenys.
       2022-01-26 09:05:24

Kaip pradėti taupyti nuosavam būstui: 4 žingsnių planas

Mokėti ne nuomos mokestį, o savų namų paskolos įmoką būtų daug maloniau, sutiktų daugelis šiuo metu galvojančių apie nuosavo būsto įsigijimą.
       2022-01-26 09:00:15

Scenografė Birutė Ukrinaitė apie Undinės apdarą be žuvies uodegos

Scenografė ir kostiumų dailininkė Birutė Ukrinaitė teatre kartu su režisieriumi Gyčiu Padegimu dirba jau beveik ketvirtį amžiaus ir vizualiai yra apipavidalinusi daugiau nei 50 spektaklių.
       2022-01-25 18:34:59

Prezidentas pasirašė Asmens vardo ir pavardės rašymo dokumentuose įstatymą

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda antradienį pasirašė Seimo priimtą Asmens vardo ir pavardės rašymo dokumentuose įstatymą. Asmenvardžių rašymas dokumentuose pirmą kartą yra sureguliuotas įstatymo lygmeniu.
       2022-01-25 18:18:46

Kokį automobilio akumuliatoriaus kroviklį pirkti?

Kiekvienam vairuotojui savo namuose pravartu turėti akumuliatoriaus kroviklį. Norint, kad akumuliatorius tarnautų ilgai, labai svarbu palaikyti tinkamą jo įkrovą. Taigi, kroviklis ne tik leidžia reguliariai pakrauti akumuliatorių, bet ir įkrauti jį kai automobilis sunkiai užsiveda.
       2022-01-25 18:11:16

Naminis riešutų sviestas – per 5 minutes: prireiks vos trijų ingredientų

Mėgstate pasmaližiauti, tačiau atidžiai stebite, kas atsiduria jūsų lėkštėje? Į savo racioną įtraukite riešutų sviesto, kuris yra ne tik ypatingo skonio, bet ir pasižymi įvairiausių gerųjų savybių gausa. Be to, šį skanėstą paprastai pasigaminsite ir namuose.
       2022-01-25 18:07:30

Lietuviškai mišrainei konkurentų nėra: ekspertai apie tai ko reikia pirkėjams

Kasmet maisto pasaulyje apžvelgiamos naujos tendencijos. Dalis jų keičiasi kasmet, pavyzdžiui, skirtingų pasaulio virtuvių išpopuliarėjimas. Tačiau kai kurios tendencijos įsitvirtina ilgam ir tampa mūsų kasdienybės dalimi.
       2022-01-25 18:01:44

„Rail Balticos“ statyboms tęsti Lietuva prašys apie 687 mln. eurų

Lietuva kartu su Latvija, Estija ir bendrąja Baltijos šalių įmone „RB Rail AS“ pateikė paraiškas gauti papildomą Europos Sąjungos (ES) finansavimą europinės vėžės geležinkelio plėtros projektui „Rail Baltica“.
       2022-01-25 17:58:53

Ekranas kur panorėjus: „Samsung“ pristatė įrenginį, kuris nustebins galimybėmis

Mobilumas ir universalumas šiandien yra vienos esminių savybių, kurių vartotojai tikisi iš naujausių technologijų. Tai galioja ne tik išmaniesiems telefonams ir kompiuteriams, bet ir kitiems kasdienybę praturtinantiems ir gyvenimą patogesniais darantiems įrenginiams.
       2022-01-25 16:30:06

Būsto įsigijimo Lietuvoje mitai: kaip nusipirkti namus gyvenant užsienyje

Svetur gyvenantys lietuviai aktyviai investuoja į NT gimtinėje, tačiau dažnas iki šiol susiduria su įvairiais su tuo susijusiais mitais bei baimėmis.
       2022-01-25 16:20:45

Žiema Vytarui Radzevičiui – daržovių laikas: kodėl jų reikėtų valgyti daugiau?

Žiemą jaučiame ne tik saulės, bet ir vitaminų stygių, todėl mitybos specialistai šaltuoju metų laikotarpiu rekomenduoja valgyti daugiau daržovių bei vaisių, kurie ne tik papildo vitaminų atsargas, bet ir stiprina imunitetą.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.