Naujienos

Ispaniška virtuvė: paelija su vištienos sparneliais, midijomis ir krevetėmis

2022-03-25 14:10:01

Geriausiai Ispanijos virtuvę apibūdinantis patiekalas, neabejotinai, yra paelija, kurią anksčiau ar vėliau pamėgsta net pats išrankiausias keliautojas.

Dėl didelės ingredientų pasirinkimo įvairovės ir skirtingų šio patiekalo gaminimo interpretacijų kiekvienas gali susikurti savo mėgstamą paelijos skonį: nuo jūros gėrybių ir žuvies iki mėsos, ar daržovių ir ryžių mišinio. Kovo 27-ąją švenčiama tarptautinė paelijos diena, tad šia proga „Rimi“ kviečia išbandyti ispanišką virtuvę ir namuose pasigaminti netradicinę paeliją su vištienos sparneliais, midijomis bei krevetėmis.

Paelija – piemenų maistas

Populiarus Ispanijos patiekalas paelija ne visada buvo toks, kokį žinome šiandien. Manoma, kad šis patiekalas atsirado XV-XVI a. Valensijos kaimo vietovėse, nes valstiečiams ir piemenims reikėjo patiekalų, kuriuos būtų lengva paruošti iš kaime turimų ingredientų.

Iš pradžių paelijos ingredientai buvo paukštiena, triušiena, šviežios daržovės, ryžiai, šafranas ir alyvuogių aliejus. Visi šie produktai buvo sumaišomi paelijos keptuvėje su vandeniu ir lėtai verdami ant ugnies, o kepimui naudojamos apelsinmedžio šakų malkos, suteikiančios patiekalui išskirtinį skonį ir kvapą. Nežinia, ar jūros gėrybių paelija gimė tuo pačiu metu, kaip ir paelija kaime, tačiau gyvenant prie Viduržemio jūros nesunku susižvejoti jūros gėrybių – dėl to atsirado ši gardi alternatyva.

Ispanišką troškinį tradiciškai gamindavo vyrai

Egzistuoja daugybė teorijų, iš kur kilo šis žodis paelija. Pirmoji teorija teigia, kad paelija kilusi iš arabiško žodžio „baqiyah“, nes ryžius į Ispaniją VIII a. atvežė maurai. Kita teorija – daug romantiškesnė. Pasakojama, kad vaikinas, norėdamas užkariauti merginos širdį, paruošė jai paeliją. Ispanų kalboje žodis „paella“ gali būti kilęs iš frazės „por ella“ – išvertus į lietuvių kalbą reiškia „jai“. Nors tai gali būti tik sukurta istorija, joje yra dalelė tiesos. Ispanijoje maisto gaminimas paprastai būdavo moterų darbas, tačiau paelija tradiciškai gamindavo vyrai.

Yra ir dar viena, paprastesnė šio patiekalo atsiradimo istorijos versija. Valensijoje keptuvė vadinama „paelija“, tad manoma, kad iš čia gali būti kilęs ir garsiausio ispanų virtuvės patiekalo pavadinimas. Ši keptuvė gaminama iš poliruoto plieno, o šonuose pritvirtinamos dvi rankenos, kad išlaikytų troškinio svorį. Ji turėtų būti ne mažesnė kaip 22 cm skersmens ir ne per gili. Tradiciškai paelija turėtų būti valgoma tame pačiame inde, kuriame ir gaminama.

Ne tik skanu, bet ir sveikatai palanku

Dažniausiai paelija gaminama su jūros gėrybėmis. Anot „Rimi“ sveikatai palankios mitybos konsultantės, gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, jūros gėrybės, kaip ir žuvis, yra puikus baltymų, eilės mineralinių medžiagų, vitaminų, omega 3 riebalų rūgščių, šaltinis.

„Jūros gėrybės priskiriamos prie didelės biologinės vertės maisto produktų. Jos yra puikus jodo, seleno, kalcio ir vitaminų A bei D šaltinis. Jūros gėrybės pasižymi mažu kaloringumu, jose gausu Omega-3 polinesočiųjų riebalų rūgščių ir žmogaus organizmui reikalingų baltymų. Jūros gėrybės unikalios ir tuo, kad savyje beveik nekaupia sunkiųjų metalų, todėl tai itin sveikatai palankus produktas“, – sako E. Gavelienė.

Kalbant apie maistingumą, išskirti vertingiausias jūros gėrybes – neverta. „Visa jūros gėrybių grupė yra palanki mūsų sveikatai, tad kiekvienas žmogus gali pasirinkti jam skoniu ar kitomis savybėmis priimtiniausius delikatesus, – sako „Rimi“ ekspertė. – Tiesa, jos turėtų būti vartojamos saikingai. Suaugusiam sveikam žmogui jūros gėrybes, kaip ir žuvį, rekomenduojama skanauti bent du kartus per savaitę. Rekomenduojama žuvies ir jūros gėrybių norma savaitei yra bent 300 gramų.“

Lietuviai vis dažniau renkasi rūšinius ryžius

Paelija yra vienas iš tų patiekalų, kuriems tinka praktiškai bet kokie ingredientai, todėl kiekvienas virtuvės šefas naudoja tai, kas jam labiausiai patinka ar tuo metu būna po ranka. Sakoma, kad niekada nebūna vienodos paelijos, nes kiekvienos skonis skirtingas. Tam, kad patiekalas įgautų daugiau skonio ir aromato, visuomet dedama ir vieno brangiausių prieskonių – šafrano.

Gaminant paeliją svarbu nepamiršti, kad pagrindinis šio patiekalo ingredientas yra ryžiai. Idealiausia rūšis šiam patiekalui yra ispaniški apvaliagrūdžiai . Šios ryžių kruopos skiriasi tuo, kad verdant sugeria daug skysčio, todėl grūdai įgauna intensyvų skonį.

„Rimi Lietuva“ ryšių su visuomene vadovė Gabrielė Šerėnienė pastebi, kad pirkėjai vis dažniau išbando ir renkasi kokybiškesnius, rūšinius ryžius, pavyzdžiui, „Basmati“ ir jų porūšius – „Jasmine“ ar „Arborio“. Pirkėjai randa jiems tinkančius ir pradeda suprasti skirtumus tarp jų skonio, kvapo, spalvos, birumo bei kilmės.

„Pastebime funkcinių ryžių vartojimo augimą – pirkėjas vis dažniau renkasi specifinius ryžius pagal paskirtį. Nors risotui ir paelijai tinkami ryžiai yra gana panašus, vartotojai vis dažniau renkasi skirtus būtent konkrečiam patiekalui: ispaniškus apvalius – paelijai, o itališkus apvalius – risotui. Rūšinių ryžių apdirbimui visais atvejais yra skiriama daugiau dėmesio, o tai lemia ir aukštesnę kokybę, gardesnį skonį“, – teigia G. Šerėnienė.

Namuose ryžius reikėtų laikyti atokiau nuo tiesioginių saulės spindulių, kuo sausesnėje vietoje, kambario temperatūroje, nes kaip ir visi sausi produktai, ryžiai sugeria drėgmę iš aplinkos. Taigi, pradarius pakuotę rekomenduojama ryžius perpilti į sandarias stiklines talpas ar užsegamus maišelius, kad nesigertų drėgmė ir kvapai.

„Rimi“ kviečia paminėti tarptautinę paelijos dieną ir pasigaminti paeliją su vištienos sparneliais, midijomis ir krevetėmis.

Paelija su vištienos sparneliais, midijomis ir krevetėmis

Patiekalui reikės:

500 g ryžių „Selection By Rimi Arborio“

1 kg vištienos sparnelių

2 vnt. svogūnų

3 skiltelė (-ės) česnako

6 šaukštai alyvuogių aliejaus

300 g šaldytų krevečių

1 kg midijų

200 g baltųjų pupų „Cali“

250 g šparaginių pupelių

200 ml baltojo vyno

2 l vištienos sultinio

1 šaukštelis rūkytos paprikos

0.5 šaukšteliai rozmarinų

1 šaukštelis ciberžolės

citrinos patiekiant

Gaminimo eiga:

- Dieną prieš gamindami paeliją baltąsias pupas užpilkite vandeniu santykiu 1:4 ir mirkykite 12 val. Kai pupelės išmirks, nupilkite vandenį ir vėl užpilkite jas švariu vandeniu santykiu 1:5. Virkite 20 min.
- Viščiukų broilerių sparnelius supjaustykite ties sąnariais, apibarstykite druska ir pipirais.
- Paelijos keptuvėje ant didelės kaitros pakaitinkite alyvuogių aliejų, pakepinkite susmulkintus svogūną ir česnaką, tada į keptuvę dėkite supjaustytus vištų sparnelius, kepkite apie 2–3 min. nuolat maišydami.
- Sparnelius išdėliokite ratu. Į keptuvę suverskite išmirkytas baltąsias pupeles ir ryžius, įberkite šiek tiek ciberžolių, rūkytos paprikos prieskonių, rozmarinų (džiovintų arba šviežių). Supilkite baltąjį vyną ir patroškinkite viską dar 1–2 min. Tada supilkite karštą vištienos sultinį – jis turi apsemti ryžius. Paskaninkite druska ir pipirais. Sparnelius paskirstykite tolygiai tarp ryžių.
- Ryžius virkite 8 min. ant didelės kaitros. Tuomet į paeliją tolygiai sudėkite midijas, krevetes ir šparagines pupeles (galite jas perpjauti pusiau). Jeigu manote, kad reikia, įpilkite dar sultinio. Uždenkite keptuvę folija ir dar pakaitinkite ant mažos arba vidutinės kaitros 10 min.
- Prieš patiekdami, leiskite paelijai pastovėti uždengtai 10 min. Papuoškite ant viršaus išdėliodami griežinėliais supjaustytą citriną.
- Paeliją patiekite, kol ji vis dar garuoja. Skanaus!

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:



Daugiau naujų naujienų
       2024-04-22 17:08:51

Lietuvoje didmeninė elektros kaina per savaitę augo beveik 3 kartus

Praėjusią savaitę didmeninė elektros kaina Lietuvoje kilo 2,9 karto ir vidutiniškai siekė 78,65 Eur/MWh. Tiek pat elektra kainavo ir kitose Baltijos šalyse – Latvijoje, kaip ir Lietuvoje, ji augo 2,9 karto, Estijoje – 2,8 karto.
       2024-04-22 17:04:57

Vos iš kelių pigių ingredientų – purus biskvitinis pyragas per pusvalandį

Yra receptų, kurių neįmanoma sugadinti, ir šis paprastutis biskvitinis pyragas – vienas iš jų. Jei nesijaučiate drąsiai kepinių fronte, būtinai pabandykite, o patyrę konditeriai įvertins, kaip greitai ant stalo atsiras uogomis kvepiantis šviežias kepinys, jei netikėtai užsuko svečiai, o saldumynų lentynėlė – kaip tyčia tuščia.
       2024-04-22 16:36:43

Mažieji pagalbininkai noriau kibs į darbus darže ar sode: 5 patarimai

Vaikams instinktyviai patinka būti arčiau gamtos, jie mėgsta žaisti lauke. Tačiau pramogos gali virsti ir naudingais užsiėmimais. Veikla sode ar darže yra naudingas įrankis siekiant atitraukti vaikus nuo ekranų ir mokyti atsakomybės, taip pat ir padės ugdyti vaiko norą valgyti daugiau vaisių bei daržovių.
       2024-04-22 16:28:39

Įspėja verslus, kaip neapsigauti: ką žada vietoj ISO sertifikato?

„Nemokamas sūris tik pelėkautuose“ – posakis, aktualus ne tik taupantiems vartotojams, bet ir augti (tačiau – tik už kiek įmanoma palankesnį biudžetą) siekiantiems verslams. Vienu dažniausių žingsnių verslo procesų optimizavime tampa ISO vadybos sistemos diegimas.
       2024-04-22 16:22:46

Išmanioji buitinė technika: kaip ji gali padėti sumažinti elektros sąskaitą?

Elektros sąskaita sudaro bene didžiausią kiekvieno namų ūkio komunalinių išlaidų dalį. Nors žinome pagrindines elektros taupymo taisykles, pavyzdžiui, išjungti tai, kas nenaudojama, tačiau esminio elektros suvartojimo pokyčio tai nepaskatina.
       2024-04-22 11:32:19

Automobilio priežiūra pavasarį: kam būtina skirti didžiausią dėmesį

Pavasarį žmonės dažniau nei šaltuoju sezonu sėda prie automobilio vairo. Kad transporto priemonė negestų, svarbu laiku atlikti techninės priežiūros darbus ir pašalinti po žiemos atsiradusius gedimus.
       2024-04-22 11:00:35

Tommy Hilfiger batų kokybė - kokia ji?

Tommy Hilfiger – tai vardas, kuris daugeliui asocijuojasi su amerikietišku stiliumi ir nepriekaištinga kokybe. Šis prekės ženklas jau daugelį metų žinomas dėl savo ryškios spalvų paletės, klasikinio dizaino ir aukštos klasės medžiagų, kurios naudojamos kurti viską - nuo drabužių iki aksesuarų.
       2024-04-22 10:45:36

Kokybiško šampūno pasirinkimas

Plaukų priežiūra apima daugybę skirtingų procedūrų ir produktų. Nors ne visi naudoja kaukes, purškiklius, aliejukus ir serumus, tačiau tikrai visi reguliariai naudoja šampūnus. Tai būtiniausia plaukų priežiūros priemonė - todėl ypač svarbu jį rinktis pagal plaukų ir galvos odos tipą.
       2024-04-22 10:19:43

Vitaminai maitinančioms - pirkti kompleksą ar atskirai?

Žindymo metu viskas, ko reikia augančiam organizmui, gaunama su motinos pienu. Taigi, jei mamos organizme yra ryškus maistinių medžiagų trūkumas, vaikas taip pat kenčia nuo jų trūkumo.
       2024-04-22 09:51:47

Interjero dizainas: Kaip įsirengti svetainę?

Svetainė – tai nėra tiesiog paprastas kambarys. Tai erdvė, kurioje susilieja kasdieniai mūsų gyvenimai, kur susitinkame su šeimos nariais ir svečiais, kur atsipalaiduojame po įtemptos darbo dienos arba švenčiame svarbias progas.
       2024-04-20 20:38:34

Pakruojo dvaro gėlininkai: tulpės gali išgelbėti gyvybę

Likus vos kelioms dienoms iki didžiausio regione tulpių ir pavasario gėlių festivalio Pakruojo dvare, kurio metu erdvioje išskleidžia keli milijonai žiedų, dvaro gėlininkai pasidalino mažai žinoma istorija, kad tulpės pasaulyje buvo naudojamos ne vien grožiui.
       2024-04-20 10:41:23

Vyndarystės tradicijos Lietuvoje – ar jos egzistuoja ar mes aludarių kraštas

Jeigu internetinėje enciklopedijoje „Vikipedija“ užsuktumėte į kategoriją „lietuviški gėrimai“, paieškoje atrastumėte tik vieną subkategoriją – „Lietuvos alus“. Tikriausiai, nuostabos tai nekelia, juk mes – aludarių kraštas.
       2024-04-19 19:12:53

Kas dešimtas skambutis Lietuvoje – sukčių iš padirbto numerio

„Telia“ per pirmuosius tris šių metų mėnesius užkirto kelią 2,6 mln. atakų, nutaikytų į Lietuvos mobiliojo ryšio abonentus. Apsaugoti vartotojus bendrovei padėjo dar pernai aktyvuota automatinė padirbtų mobiliųjų numerių (angl. „spoofing“) filtravimo sistema.
       2024-04-19 19:00:45

Morkos – ne vienintelės akių pagalbininkės: dar viena daržovė nuo akių ligų

Kai oras šiltyn – ir mūsų patiekalai lengvyn. Tad gamindami pigesnius maltinukus iš cukinijų ir avinžirnių, ilgai neužgaišite, o rezultatu džiaugsis visi valgytojai.
       2024-04-19 12:27:56

Kodėl Azijoje šviežius agurkus ne pjausto, o traiško – tokių salotų nevalgėte

Šviežių lietuviškų, šiltnamiuose užaugintų agurkų sezonas įsibėgėja, tad geros jų kainos vilioja vis dažniau gamintis salotas. Gaivios, traškios salotos tinka prie įvairių patiekalų, tačiau paruoštos kiek įdomiau gali tapti ir pagrindine stalo žvaigžde ar sveikais priešpiečiais.
       2024-04-19 12:19:30

Ekspertai: norite statyti moderniai? Atsigręžkite į natūralumą ir tradicijas

Mes tikimės, kad statybų technologijos nuolat tobulės ir taps futuristiškesnės, tačiau klimato kaita verčia suabejoti, ar aklas progresas yra geriausias pasirinkimas.
       2024-04-18 22:33:13

Kokybiška vištiena vertinama visame pasaulyje, kokia jos perspektyva Lietuvoje?

Šiuolaikinė visuomenė vis labiau rūpinasi savo sveikata, geresne savijauta vartodama maistingesnę, natūralesnę ir sveikatai palankesnę produkciją. Vištiena – ne išimtis, o pagaminta iš be antibiotikų užaugintų paukščių yra būtent ta mėsa, kuri vis dažniau aptinkama kiekvieno pirkėjo krepšelyje.
       2024-04-18 20:56:05

Reikalavimo važinėti vasarinėmis padangomis nėra – kodėl būtina tai daryti?

Kaip ir kasmet, nuo balandžio 1 d. automobiliai šalies keliuose gali būti eksploatuojami su vasarinėmis padangomis. Visgi dažnam vairuotojui kyla klausimas, kodėl apskritai verta tai daryti, nes žieminių padangų, jei jos nėra dygliuotos, naudojimas vasaros metu neuždraustas.
       2024-04-18 14:29:51

Erkės perduoda daugiau nei 20 ligų, o Laimo liga gali sukelti 70 simptomų

Atėjus šiltajam sezonui, daugelis pirmiausia skubės į gamtą. Visgi svarbu prisiminti, kad erkių aktyvumas didėja termometro stulpeliams esant dar ne taip aukštai – infekcines ligas pernešantys voragyviai miškuose ir parkuose mūsų tyko jau nuo septynių laipsnių šilumos ir savo pamainą baigia tik vėlyvą rudenį.
       2024-04-18 12:50:03

Esu mažos, iki 3 ha miško valdos savininkas. Ką turėčiau žinoti?

Lietuvoje yra apie 319 tūkst. privačių žemės sklypų, kuriuose yra miško. Vidutinis sklypo dydis – apie 2,7 hektaro. Dažnai šių sklypų savininkai yra žmonės, nesusiję su miškininkyste, turintys kitų sričių išsilavinimą, gyvenantys ir dirbantys miestuose.
       2024-04-17 15:34:10

Automobilio vairuotojo atsakomybė: kada keleivis privalo būti išlaipintas

Saugumas kelyje labiausiai priklauso nuo vairuotojo įgūdžių ir atidumo bei automobilio techninės būklės. Transporto priemonėje įrengtos oro pagalvės taip pat reiškia saugumą nelaimės atveju, tačiau saugos diržo segėjimas yra kiekvieno automobilio vairuotojo bei keleivio asmeninis pasirinkimas, kuris, deja, ne visada būna teisingas.
       2024-04-17 15:31:22

Vasarai, kai atsivalgysite šaltibarščių: atgaivins agurkų šaltsriubė

Šylant orams, į mūsų virtuves vis dažniau atkeliauja agurkai: juos pjaustome į salotas, dedame į šaltibarščius, gardiname jais geriamąjį vandenį. Kai nesinori karštų ir sočių pietų, puikiai atgaivins bulgariška „Tarator“ sriuba.
       2024-04-17 15:17:21

Schema, kai tampate nusikaltėlių bendrininku: kaip atpažinti ir apsisaugoti

Viena iš pastaruoju metu populiariausių finansinio sukčiavimo schemų – netikri darbo skelbimai. Jie aukoms gali kelti ypač didelį pavojų, nes jos, pačios to nesuprasdamos, gali tapti nusikaltėlių bendrininkėmis.
       2024-04-17 15:11:49

RRT: skaitmeninių sukčių metodams tobulėjant, esamų priemonių nebepakanka

Praėjus beveik metams nuo pirmųjų Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) sprendimų, skirtų skaitmeniniams sukčiams pažaboti, buvo apžvelgti jų rezultatai – pristatyta statistika, kurią renka tiek operatoriai, pašto paslaugų teikėjai, tiek susijusios institucijos.
       2024-04-17 15:08:56

Įminė mįslę, kaip nesutikti su vadovu ar aukštesnio statuso žmogumi?

Daugeliui mūsų labai sunku nesutikti su vadove arba bet kuo kitu, kas yra aukštesnėje galios pozicijoje. Tai gali būti ir darbinė, ir asmeninė aplinka – statusu viršesnis žmogus ar vyresnis šeimos narys, mama, tėtis ar kitas autoritetas.
       2024-04-17 15:02:57

Kaip saugiai transportuoti televizorių, skalbimo mašiną ar šaldytuvą

Persikraustymas į naujus namus paprastai būna džiaugsmingas nuotykis, tačiau kartu su juo tenka ir nelengva užduotis saugiai pervežti didelius prietaisus, pavyzdžiui, televizorius, šaldytuvus ir skalbykles.
       2024-04-17 14:56:33

5 svarbiausi dokumentai, norintiems parduoti automobilį greičiau ir brangiau

Parduodant automobilį svarbu turėti visus su jo eksploatavimu susijusius dokumentus. Tai sumažins abejones dėl pardavėjo sąžiningumo bei transporto priemonės būklės.
       2024-04-16 22:02:22

Lietuvos radijo ir televizijos komisija patyrė kibernetinę ataką

Š. m. balandžio 16 d. nuo 9 val. iki 12 val. Lietuvos radijo ir televizijos komisijos (toliau – LRTK) interneto svetainė patyrė kibernetinę ataką, tačiau dėl greitos LRTK reakcijos ir pritaikytų techninių priemonių, jokia žala nepadaryta.
       2024-04-16 16:45:30

Kokias didžiausias klaidas daro keliautojai: galite būti nepasiekiami

Be išmaniojo telefono – nė žingsnio namuose, tad tokio paties komforto norisi ir keliaujant. Likti be ryšio svetimoje šalyje – ne išeitis, tad Arnoldas Lukošius, „Tele2“ Inovacijų ekspertas, primena, ką reikėtų pasitikrinti ir kokius žingsnius būtina atlikti dar prieš kelionę.
       2024-04-16 13:41:30

7 finansiniai žmonių asmenybės tipai: pasitikrinkite, kuris esate jūs

Siekiant finansinės gerovės ir stabilumo, dažnai pamirštamas aspektas yra mūsų finansinis asmenybės tipas. Tai – pasikartojantis elgesys su pinigais ir požiūris į juos.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.