Naujienos

Psichologė pataria: kaip susitvarkyti su nerimu dėl finansų karo metu?

2022-04-19 16:57:03

Įtampos dėl ateities nežinomybės visuomenėje paskutiniu metu netrūksta. Rusijai pradėjus karą Ukrainoje Lietuvos gyventojai nerimauja ne tik dėl ukrainiečių, bet ir dėl savo ateities.

Sunkiau susikaupti darbui, atlikti kasdienes užduotis ar tęsti anksčiau pradėtus planus. Viena iš nemažai visuomenės nerimo sulaukusių sričių – rūpestis dėl asmeninių finansų. Tai pastebi ir finansų įstaigos, sulaukiančios pagausėjusių klientų skambučių. Anot psichologės Rūtos Diržienės, nerimą jausti šiuo metu yra visiškai normalu, tačiau taip pat naudinga žinoti, kaip tvarkytis su emocijomis ir dar labiau sau nepakenkti.

Tik prasidėjus karinei invazijai Ukrainoje, visuomenėje kilo gana daug panikos – driekėsi eilės prie bankomatų, žmonės skubėjo išsigryninti pinigų, prekybos centruose graibstė ir urmu pirko, karo atveju, jiems reikalingas prekes. Tarpusavio skolinimo platformos „Paskolų klubas“ klientų centro vadovė Indrė Krasovskė taip pat teigia sulaukę skambučių pagausėjimo ypač pirmosiomis karo savaitėmis.

„Žmonės nerimauja ir klausia, kas nutiks su jų paskolomis, jei karas pasieks ir Lietuvą. Kas bus, jei negalės mokėti įmokų pagal grafiką, trūks pinigų ir pan. Mes galime tik nuraminti ir pasakyti, kad šiuo metu dėl savo finansinių įsipareigojimų nerimauti tikrai nereikia – niekas nesikeičia ir vyksta įprastu būdu. Jei įvyktų ekstremalios situacijos, žinoma, į jas būtų atsižvelgta. Tačiau šiuo metu, viskas, kuo turėtų rūpintis klientai – savo kuo didesniu finansiniu stabilumu ir šeimos gerove“, - teigia I. Krasovskė.

Force majeure atveju, tokiu kaip karas, klientas būna atleidžiamas nuo atsakomybės už sutarties nevykdymą. Dėl įvykusių aplinkybių, kurių negalėjo numatyti, klientas neprivalo laiku mokėti įmokų ir už tai jam netaikomos vėlavimo palūkanos. Paprastai tariant, force majeure atveju, jeigu paskolos gavėjas nemoka įmokų, jo sutartis negali būti nutraukta, negali būti perduota teismui ar išieškojimui. Pasibaigus karo aplinkybėms, įsipareigojimas turi būti vykdomas įprastai.

Anot „Paskolų klubo“ atstovės, žmonės šiuo metu labiau linkę savo didesnius planus atidėti ateičiai, kai situacija pasaulyje taps stabilesnė – taupo, skolinasi mažesnėmis sumomis, o šiek tiek atslūgus panikai, pagausėjo refinansavimo paraiškų – žmonės nori apjungti savo turimus finansinius įsipareigojimus, mokėti mažesnes mėnesio įmokas ir taip pasilengvinti savo finansinę naštą šiuo visiems įtemptu laikotarpiu.

Galvoti ne apie ateitį, o apie tai, ką dėl jos galiu padaryti šiandien

Aplinkoje vyraujantis nerimas, baimė, panika yra lengvai persiduodantys jausmai. Tad šiuo metu psichologė Rūta Diržienė rekomenduoja vengti bendravimo su nerimą kurstančiais žmonėmis ir rinktis saugesnę, palaikančią aplinką, ypač jautriems žmonėms. Taip pat riboti gaunamą informaciją apie karą – domėtis vieną, daugiausia du kartus per dieną, pasirinkus patikimą informacijos šaltinį.

„Išgyvename labai sudėtingą, krizinę situaciją. Tad gali kilti ne tik nerimas, bet ir daug kitų jausmų, tokių kaip baimė, pasimetimas, neviltis, bejėgiškumas, apatija, liūdesys. Vis dėlto, net ir nerimaudami, turėtume stengtis gyventi mums įprastą gyvenimą. Tai yra geriausia, ką šiuo metu galime padaryti. Pasitarimas šeimoje, kas būtų daroma vienu ar kitu atveju, plano turėjimas, pasirūpinimas daiktais, kuriuos rekomenduojama turėti, nuramina ir suteikia saugumo jausmą“, - pataria psichologė.

Finansinio saugumo jausmui didelę įtaką daro finansinio rezervo turėjimas. Žinojimas, kad užklupus bet kokiai neplanuotai situacijai ir nutrūkus pajamoms, turite sukaupę 3-6 mėn. pragyvenimui reikalingą finansinį rezervą, leis jaustis nepalyginamai ramiau. Jei tokio rezervo nėra, verta apsvarstyti ir pakoreguoti savo įpročius, dalį lėšų skiriant jo taupymui. Pasak, I. Krasovskės, tokiu būdu ne tik užsitikrinsite ramesnę finansinę ateitį, bet ir geriau jausitės psichologiškai.

Daugiau supratimo – tai, kas padeda jums, nebūtinai padės kitiems

Visgi, nors aplinkoje šiuo metu daug susirūpinimo, vyrauja ir kita pusė – žmonės, kurie toliau ramiai gyvena savo gyvenimą ir kaimynų problemas palieka už tvoros. Kraštutinumai nėra gerai nei vienu atveju, bet visus pasirinkimus galima suprasti. Tačiau, ką daryti, kai nuomonės išsiskiria šeimoje? Kai viena pusė linkusi šiuo laikotarpiu taupyti ir ruošti atsargas, kita – gyvena kaip gyvenusi, imasi seniai planuotų darbų, pavyzdžiui drąsiai pradeda namų remontą.

„Žmonės yra skirtingi, tad nieko nuostabaus, kad ir jų reakcijos į stresinę situaciją skiriasi. Jeigu taupymas ar atsargų turėjimas šiuo metu kažkam suteikia saugumo jausmą, gerai. Jeigu tokio poreikio nėra – irgi gerai. Nėra vieno teisingo atsakymo. Poroje reikėtų gerbti vienas kito jausmus ir pasirinkimus bei suprasti, kad kas padeda vienam, nebūtinai tinka kitam“, - primena R. Diržienė.

Neramumų laikais svarbu išlikti empatiškiems, supratingiems, būti šalia tų, kuriems emociškai sunkiau, daugiau kalbėti apie savo jausmus, bendrauti. Šiuo metu įsisukti į naujienų sūkurį, gyventi karu ir galvoje kurti baisius savo ateities scenarijus labai lengva – galvą užvalgo mintys, kas bus, jei karas prasidės pas mus, jei prarasiu darbą, pajamas ir t.t.? Tokios mintys neduoda jokios naudos ir blogina psichologinę savijautą.

„Mūsų mintys sukelia emocijas ir nulemia elgesį. Jeigu daug galvosime apie ateitį ir kursime katastrofinius scenarijus, tikrai jausime stiprų nerimą. Galima paklausti savęs, ar toks mąstymas man padeda jaustis gerai, ar labiau trukdo? Tiek ateities spėjimas, tiek katastrofizavimas yra mąstymo klaidos, nes iš tikrųjų tai mes nežinome, kas bus ateityje. Jaučiantiems stiprų nerimą, naudinga praktikuoti sąmoningumą: savo minčių, emocijų, kūno pojūčių ir elgesio stebėjimą bei buvimą čia ir dabar. Padeda kvėpavimo, raumenų atpalaidavimo, vaizduotės pratimai. Svarbu žinoti ir sau priminti faktus tokius kaip „šiuo metu Lietuvoje karas nevyksta“. Jei išvardyti būdai nepadeda, galima pagalvoti apie profesionalios pagalbos galimybes“, - patarimais dalinasi R. Diržienė.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2022-08-17 17:32:05

Kyla klausimas, ar dabartinės rinkos taisyklės gali funkcionuoti

Seimo narys Lukas Savickas dėl situacijos elektros rinkoje kreipėsi į Ingridą Šimonytę ir Europos Komisiją: „Kyla klausimas, ar dabartinės rinkos taisyklės gali funkcionuoti tokiomis sąlygomis“
       2022-08-17 17:28:48

Kaip verslui užimti aukštesnes vietas Google paieškoje?

Aukšta vieta "Google" paieškos rezultatuose labai svarbi kiekvieno verslo sėkmei. Jei potencialūs klientai negali rasti jūsų svetainės, jūsų verslas sunkiai klestės.
       2022-08-17 13:57:08

Kvantinės technologijos: sudėtingi, bet ateities pasaulį pakeisiantys sprendimai

Kvantinis mažų dalelių pasaulis daugeliui iš mūsų yra labai menkai pažįstamas arba nepažįstamas visai. Jis remiasi visai kitokiais fizikos dėsniais, dėl kurių dalelės gali pereiti kiaurai barjerus ar būti dviejų būsenų vienu metu.
       2022-08-17 10:36:36

Daržovių konservavimo taisyklės: kaip gaminti, kur laikyti ir kiek vartoti?

Prasidėjus gausiam daržovių derliui daugelis ne tik mėgaujasi šviežiomis gėrybėmis, bet ir dalį jų šaldo, džiovina arba marinuoja. Konservuotos daržovės tikrai pravers atšalus orams, be to, padės sutaupyti.
       2022-08-17 10:22:49

Žmonės pavargo nuo aukštų elektros kainų: vis daugiau gyventojų skolinasi

Neprognozuojamai augant elektros kainoms, daugėja siekiančių tapti energetiškai nepriklausomais – šių metų liepos mėnesį paraiškas saulės elektrinių įrengimo finansavimui pateikė daugiau nei 17 tūkst. gyventojų, o iki rugpjūčio vidurio – dar 7,5 tūkst., skelbia Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA).
       2022-08-17 10:18:14

„Netflix“ vadovas prognozuoja televizijos mirtį: ar tikrai jai liko 5-10 metų?

Pastaraisiais metais smarkiai išpopuliarėjus vaizdo turinio transliavimo paslaugoms, linijinės televizijos likimas atsidūrė didžiausioje kryžkelėje nuo pat jos atsiradimo.
       2022-08-17 10:13:18

Būdų turėti automobilį tampa vis daugiau – kurį pasirinkti?

Prieš kurį laiką galvojant apie transporto parko papildymą įmonėms pirmiausia reikėdavo atidžiai susiskaičiuoti savo sąskaitose sukauptus pinigus – automobilio turėjimas buvo lygus nuosavybės teisei į jį.
       2022-08-17 09:06:18

Perkate būstą nesusituokę: ką būtina žinoti?

Bendrą gyvenimą pradedančių porų sprendimą įsigyti ar nuomotis būstą dažnai nulemia jų šeiminė padėtis. Vienos didžiausių Lietuvoje nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovių „Realco“ duomenimis, susituokusieji būstus įsigyja 4 kartus dažniau nei gyvenantys neregistruotoje santuokoje.
       2022-08-16 17:14:59

Aktyvūs darbai vasarą – kaip nepakenkti nugarai?

Infliacija jau viršijo 21 proc., taigi dalis žmonių svajonių atostogas iškeitė į poilsį namuose, kur kyla visokių išganingų minčių – gal iš nuobodulio perstumdyti baldus? Griebtis remonto?
       2022-08-16 17:07:07

Dar 8 tūkstančiai gyventojų panoro įsigyti elektrines iš saulės parkų

Rugpjūčio 15 d. baigėsi kvietimams teikti paraiškas kompensacijoms už elektrines iš saulės parkų gauti. Aplinkos projektų valdymo agentūra sulaukė beveik 7500 paraiškų už kiek daugiau nei 12,1 mln. eurų.
       2022-08-13 10:51:15

Lietuvos šokėjai triumfuoja prestižiniame turnyre Vokietijoje

Štutgarte, Vokietijoje, šiandieną baigsis 34-ąjį kartą surengtos vienos didžiausių ir prestižiškiausių sportinių šokių varžybų pasaulyje – Atvirasis Vokietijos čempionatas (German Open Championships).
       2022-08-12 20:09:26

Vedybų sutartis – apsauga nuo nelaimingos meilės ir nepavykusio verslo

Lietuvoje kasmet sudaroma vis daugiau vedybų sutarčių, apsaugančių nuo ilgų ir labai brangių skyrybų. Ir, panašu, ne be reikalo – statistika rodo, kad beveik pusė šalyje sudaromų santuokų išyra.
       2022-08-12 20:04:41

Įžengėme į naują demografinį gimstamumo etapą, kuris nenuteikia viltingai

Gimstamumas Lietuvoje 2021 m. krito į žemumas, kurios pranoksta net ir niūriausias prognozes. Tai labai bloga žinia Lietuvai, kurios demografinė būklė ir perspektyvos jau seniai nekėlė optimizmo.
       2022-08-12 18:41:31

Per anksti nesidžiaukite radę gintaro – tai gali būti baltasis fosforas

Po audrų pajūrio gyventojai skuba ieškoti gintaro, tačiau aplinkosaugininkai ragina būti budriems – vietoje gintaro galite rasti baltojo fosforo gabalėlių. Nusprendus rinkti gintarus reikia laikytis visų įmanomų atsargumo priemonių:
       2022-08-12 15:58:39

Pusė lietuvių aumobilių pirmo techninės būklės egzamino neišlaiko

Lietuvoje asmeniniai lengvieji automobiliai, kaip ir motociklai bei mopedai, atlikti techninę apžiūrą (TA) vežami po 3 metų nuo pirmosios registracijos, o po to, kas dvejus metus.
       2022-08-12 15:39:44

Nauji langai jaukiems namams

Reikalingi nauji langai? Kreipkitės į patyrusius langų meistrus, kurie suteiks jūsų namams tinkamiausius pasiūlymus. Su specialistų pagalba lengviau susigaudysite, kokie langai būtų visais atžvilgiais praktiškiausi ir tinkamiausi, leistų sutaupyti išlaidų.
       2022-08-12 13:30:54

Iš Sitkūnų radijo stoties prabilo „Radio Pravda“

Istorinė radijo stotis Sitkūnuose (Kauno r.) rugpjūčio pirmosiomis dienomis vėl atgimė – iš jos vidurinėmis bangomis 1557 kHz dažniu į eterį pradėta siųsti radijo programa rusų kalba „Radio Pravda“.
       2022-08-12 13:19:38

9 įdomūs faktai apie laivų krikštijimą: nuo žiaurių tradicijų iki šampano

Nuo tada, kai žmonės pradėjo plaukioti vandenyse, naujo laivo nuleidimas į vandenį būdavo pažymimas iškilminga ceremonija. Babiloniečiai aukojo jaučius, vikingai savo jūrų dievui – žmonių aukas.
       2022-08-12 10:28:28

Elektromobilį krausim greitai ir (ar) patogiai?

Šiais laikais daugybei vartotojų labai svarbu, kad kiekvieną akumuliatorių turintį įrenginį, įskaitant nešiojamuosius kompiuterius, mobiliuosius telefonus ir elektromobilius, būtų galima greitai įkrauti.
       2022-08-12 10:23:41

Komfortiškos darbo erdvės įrengimas namuose: nuo ko pradėti?

Nors į biurus sugrįžome jau senokai – visgi daugelis vis dar dažnai renkasi hibridinį darbą arba dirba iš namų. O tam, kad darbas namuose eitųsi kuo sklandžiau – privalu įsirengti komfortišką erdvę: pasirinkti patogią kėdę, stalą, dėmesį atkreipti į apšvietimą bei kitas jaukumo darbo zonai suteiksiančias detales.
       2022-08-12 09:45:07

Gyventojai raginami kreiptis paramos įsigyti saulės elektrinių iš saulės parkų

Dar šį savaitgalį gyventojai, norintys prisidėti prie atsinaujinančių energijos išteklių plėtros bei sutaupyti lėšų, kviečiami įsigyti dalį elektrinės iš vystytojo parkų. Kvietimas galioja iki rugpjūčio 14 d.
       2022-08-12 09:27:24

Žolinę švęsite gamtoje: ką daryti, jei įgėlė vabzdys, o vaistinėlė namie?

Ilgasis savaitgalis žada gerus orus, kurie daugumą paskatins Žolinę atšvęsti gamtoje. Išvengti vabzdžių tokiu metu sudėtinga, tačiau ką daryti, jei vienam iš jų įgėlus supratote, kad vaistinėlė liko namuose?
       2022-08-12 09:22:50

Saulės elektrinę verslui jau galima įsigyti be didelių pradinių investicijų

Šių metų pabaiga ir kitų metų pirmas ketvirtis elektros kainomis, tikėtina, stebins dar ne kartą. Todėl nenuostabu, kad ne tik gyventojai, bet ir verslas aktyviai svarsto apie elektros gamybą iš atsinaujinančios energetikos šaltinių, įsirengiant saulės elektrinę.
       2022-08-12 09:19:55

Senjorams stinga naujų įspūdžių? Kviečia jungtis prie nuotolinių kelionių

Jei esi senjoras, tuomet neturi galimybių keliauti po pasaulį? Tokią visuomenėje įsigalėjusią nuostatą jau kurį laiką stengiasi paneigti organizacijos „Senjorų pasaulis“ įkūrėjai, pakvietę vyresnio amžiaus žmones kartu leisti laiką ir keliauti... nuotoliniu būdu.
       2022-08-11 15:34:42

Vanduo, kurio galite atsikąsti: karštą dieną atgaivins ir daržovės bei vaisiai

Sušilus orams ir saulei kaitriai glostant mūsų kūnus, kur kas daugiau prakaituojame. O tai reiškia, kad būtent vasarą prarandame žymiai daugiau skysčių nei kitais metų laikais.
       2022-08-11 14:37:45

Gydytojos pataria, kas galima ir kas nerekomenduojama nėštumo metu

Nėštumas – ypatinga moters būsena, kurios metu jos kūne vyksta daugybė pokyčių. Ką reikia žinoti, norint užtikrinti puikią savijautą ir sklandžią nėštumo eigą, pataria medicinos centro „Northway“ Klaipėdoje gydytoja akušerė ginekologė Sigita Neverauskienė ir šeimos gydytoja Vida Uzelienė.
       2022-08-11 14:19:54

„Gmail“ pašto dėžutė: programėlė naršyklėje nuo šiol atrodys kitaip

Nemaža dalis žmonių visame pasaulyje šią savaitę pastebėjo, jog „Gmail“ jų naršyklės ekrane atrodo šiek tiek kitaip. Taip nutiko todėl, jog šią elektroninio pašto paslaugą valdanti „Google“ išsiuntė automatinį atnaujinimą, kuris pridėjo papildomą navigacijos juostą bei taip palengvino prieigą prie „Chat“, „Spaces“ ir „Meet“ programėlių.
       2022-08-11 09:11:28

Vairuotojams liko vos keli mėnesiai apsirūpinti pirmosios pagalbos vaistinėlėmis

2023 m. sausio 1 d. įsigalios kelis kartus atidėliotas reikalavimas šalies vairuotojams turėti automobiliuose naujos komplektacijos pirmosios pagalbos rinkinius.
       2022-08-10 16:50:49

Savarankiškas remontas gali kainuoti daugiau nei planavote

Įsibėgėjusi infliacija Lietuvoje lemia naujas madas ir statybų, ir draudimo rinkoje. Vis daugiau žmonių, matydami, kaip pabrango statybos ir remonto darbai, nutaria patys griebti statybinius įrankius.
       2022-08-10 16:46:41

Gairės UAB „Perlas energija“ vartotojams dėl sutarčių. Ką daryti?

Vartotojas, gavęs informaciją apie UAB „Perlas energija“ ketinimą pakeisti sutarties sąlygas, turi teisę per 30 dienų raštu ar elektroniniu paštu atsakyti tiekėjui, t. y.:
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.