Naujienos

Tėvų klaidos vaikams kainuoja sveikus dantis: šiais mitais vadovaujasi daugelis

2022-04-22 13:34:59

Jei prieš apsilankydami pas specialistą suaugusieji kartais leidžia sau paieškoti diagnozės internete, kalbai pakrypus apie atžalos sveikatą, įskaitant ir dantų priežiūrą, negali būti net minties vadovautis kažkieno nepagrįsta nuomone.

Visgi ši sritis apipinta ne vienu mitu. Vaikų odontologė išskyrė priežastis, kodėl keliais itin populiariais mitais nereikia tikėti, bei pasiūlė alternatyvių sprendimų, iš tiesų naudingų mažiems dantukams.

1 mitas – gydyti pieninių dantų nereikia

Tiek profesionali priežiūra, tiek rūpestinga asmeninė pieninių dantų higiena yra privaloma dėl daugybės priežasčių. Pirmiausia, kol vaikutis mažas, dantys jam padeda atlikti tokias gyvybines funkcijas kaip valgymas ir kalbėjimas, taip pat jie svarbūs bendram žandikaulių ir atramą apatiniam dantų lankui sudarančios alveolinės ataugos vystymuisi.

„Nuo pieninių dantų sveikatos priklauso, ar nesutriks nuolatinių dantų formavimasis ir dygimas, tačiau įsitikinimas, jog pirmųjų dantukų nereikia prižiūrėti taip, kaip nuolatinių, vis dar labai gajus. Kartą turėjau atvejį, kuomet vaiką apžiūrai atvedę tėvai rodė išdygusį dėl pažeisto emalio dėmėtą dantį ir sakė, jog išdygo „mėnulio“ dantukas“, – klaidingą mąstymą iliustruoja „Vilniaus implantologijos namų“ vaikų odontologė Dovilė Valukonienė.

Svarbu paminėti faktą, jog pieninių krūminių dantų kaita baigiasi apie 10–12 žmogaus gyvenimo metus, taigi prieš iškrisdami jie burnoje efektyviai funkcionuoja gana ilgą laiką. Negana to, estetinę funkciją pieniniai dantys atlieka praktiškai nuo išdygimo, mat socialine šypsena kūdikis šypsosi nuo maždaug 4 mėnesio.

2 mitas – kruopštus valymas garantuoja sveikus dantis ateityje

Anot D. Valukonienės, burnos higiena vaikystėje yra labai svarbus elementas, turintis įtakos jos sveikatai vėliau, tačiau sakyti, jog tik ji lemia, kad dantys bus sveiki visuomet, būtų neteisinga. Itin rūpestinga dantukų priežiūra namuose gali smarkiai sumažinti tikimybę atsirasti dantų ir burnos ligoms, tačiau nereiškia, jog to pavyks visiškai išvengti.

Visgi tinkama asmeninė higiena namuose yra vienas svarbiausių burnos sveikatą veikiančių faktorių, kurį valdyti gali pats žmogus. Vaikų dantų sveikatos atveju – tėvai.

„Manoma, jog vaiko motoriniai įgūdžiai, reikalingi dantims išsivalyti, susiformuoja tuomet, kai jis išmoksta rašyti, tad iki tol procese esminis vaidmuo tenka tėvams. Svarbiausia dantukus vaikui išvalyti dukart per dieną, ryte ir vakare. O šepetėlio, dantų pastos ir kitų priemonių pasirinkimas – gana individualus dalykas, priklausantis nuo to, kaip vaikas „leidžia“ dantukus valyti, kokia jo burnos būklė ir panašiai. Kai kuriems, pavyzdžiui, gali geriau sektis su vieno danties šepetėliu, kitiems su įprastu. Vieniems tiks ir dantų pasta be fluoro, kitiems reikalingas didesnis fluoro kiekis pastoje“, – dėsto D. Valukonienė.

Tiesa, siūlas mažiems dantukams taip pat labai reikalingas, mat padeda pašalinti tarp jų pasislėpusias apnašas ir akmenis, dėl kurių gresia ankstyvos dantenų ligos ir dantis pažeidžiantis ėduonis. Vaikui paaugus ir pradėjus valytis dantis savarankiškai, specialistė rekomenduoja tėvams taip pat kurį laiką prižiūrėti šį procesą.

3 mitas – kuo mažiau saldumynų, tuo sveikesni dantys

Ir taip, ir ne. Pavojus vaiko dantukams slypi ne pačiame cukruje, o laike, per kurį jis išbūna danties paviršiuje, mat burnoje esančios bakterijos cukrumi minta ir taip ardo danties emalį: „Kartais vaikui galima leisti ir tuos penkis saldainius, tačiau geriau, kad jis juos suvalgytų iškart, o ne smaližiautų visą dieną“, – pateikia pavyzdį „Vilniaus implantologijos namų“ gydytoja.

Tačiau reiktų įsidėmėti, jog ne vien saldainiai yra maistas, sudarantis palankias sąlygas ėduoniui vystytis. Labai svarbu įvertinti ir angliavandenių vartojimo dažnį bei maisto konsistenciją: kiek ilgai dantys būna kariesogeniškoje aplinkoje, kokios galimybės savaiminiam dantų apsivalymui.

„Pamenu, vaikystėje ir pati dažnai gaudavau leidimą prieš miegą suvalgyti obuolį ir praleisti vakarinį dantų valymosi ritualą – neva vaisius pilnas vitaminų, sveikas, tai dantys patys apsivalys. Tačiau iš tiesų obuolys irgi turi angliavandenių bei šiek tiek rūgšties, tad daro tokią pačią žalą kaip ir saldainiai“, – patirtimi dalijasi D. Valukonienė.

4 mitas – jei neskauda, gydytojo apžiūra nereikalinga

Kai vaikui dantį jau skauda, pagalbą suteikti jam tenka ribotomis galimybėmis. Tai yra, mažajam pacientui sunku adaptuotis emociškai, šis vizitas jam ir vėliau gali sietis su nemalonia patirtimi. Sunkumų kyla ir technine prasme, kuomet reikalingos sudėtingesnės procedūros.

„Taigi geriausia parodyti vaikutį specialistui išdygus pirmiesiems dantukams ar iki pusmečio po to. Dažniausiai pirmieji prasikala apie 6 mėnesį, taigi susiplanuoti startinę kelionę pas vaikų odontologą reikėtų bent per pirmuosius vaiko gyvenimo metus.

Laiku suteikta konsultacija leis geriausiai įvertinti vaiko burnos ir dantų būklę bei įvertinus įvairius kitus veiksnius: mitybą, bendrą sveikatą, įpročius. Taip pat duoti tėvams racionalių patarimų, kaip prižiūrėti mažųjų dantukus“, – argumentuoja D. Valukonienė.

5 mitas – vaikų ir suaugusiųjų dantų gydymas nesiskiria

Pirminės pagalbos ar konsultacijos galima kreiptis į bet kurį dantų gydytoją, tačiau visgi tinkamiausią priežiūrą suteiks vaikų odontologai.

„Bendrosios odontologijos specialistai turi kompetencijų įvairiais aspektais, o mes specializuojamės vien tik darbe su mažaisiais pacientais. Pieninių dantų gydymas išties skiriasi nuo nuolatinių ir reikalauja tam tikro pasirengimo bei psichologinių žinių“, – aiškina D. Valukonienė.

Jos manymu, specializavimasis atlikti tam tikras procedūras suteikia galimybę į tai geriausiai įsigilinti ir tam tikra prasme nuolat siekti tobulumo: „Dirbant su vaikais, nebūtinai tik odontologijos srityje, maksimaliai pateisinti ir net viršyti lūkesčius tampa mediko prioritetu – nuolatinis domėjimasis savo darbo sfera ir mokymasis padeda to pasiekti.“

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2022-08-17 17:32:05

Kyla klausimas, ar dabartinės rinkos taisyklės gali funkcionuoti

Seimo narys Lukas Savickas dėl situacijos elektros rinkoje kreipėsi į Ingridą Šimonytę ir Europos Komisiją: „Kyla klausimas, ar dabartinės rinkos taisyklės gali funkcionuoti tokiomis sąlygomis“
       2022-08-17 17:28:48

Kaip verslui užimti aukštesnes vietas Google paieškoje?

Aukšta vieta "Google" paieškos rezultatuose labai svarbi kiekvieno verslo sėkmei. Jei potencialūs klientai negali rasti jūsų svetainės, jūsų verslas sunkiai klestės.
       2022-08-17 13:57:08

Kvantinės technologijos: sudėtingi, bet ateities pasaulį pakeisiantys sprendimai

Kvantinis mažų dalelių pasaulis daugeliui iš mūsų yra labai menkai pažįstamas arba nepažįstamas visai. Jis remiasi visai kitokiais fizikos dėsniais, dėl kurių dalelės gali pereiti kiaurai barjerus ar būti dviejų būsenų vienu metu.
       2022-08-17 10:36:36

Daržovių konservavimo taisyklės: kaip gaminti, kur laikyti ir kiek vartoti?

Prasidėjus gausiam daržovių derliui daugelis ne tik mėgaujasi šviežiomis gėrybėmis, bet ir dalį jų šaldo, džiovina arba marinuoja. Konservuotos daržovės tikrai pravers atšalus orams, be to, padės sutaupyti.
       2022-08-17 10:22:49

Žmonės pavargo nuo aukštų elektros kainų: vis daugiau gyventojų skolinasi

Neprognozuojamai augant elektros kainoms, daugėja siekiančių tapti energetiškai nepriklausomais – šių metų liepos mėnesį paraiškas saulės elektrinių įrengimo finansavimui pateikė daugiau nei 17 tūkst. gyventojų, o iki rugpjūčio vidurio – dar 7,5 tūkst., skelbia Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA).
       2022-08-17 10:18:14

„Netflix“ vadovas prognozuoja televizijos mirtį: ar tikrai jai liko 5-10 metų?

Pastaraisiais metais smarkiai išpopuliarėjus vaizdo turinio transliavimo paslaugoms, linijinės televizijos likimas atsidūrė didžiausioje kryžkelėje nuo pat jos atsiradimo.
       2022-08-17 10:13:18

Būdų turėti automobilį tampa vis daugiau – kurį pasirinkti?

Prieš kurį laiką galvojant apie transporto parko papildymą įmonėms pirmiausia reikėdavo atidžiai susiskaičiuoti savo sąskaitose sukauptus pinigus – automobilio turėjimas buvo lygus nuosavybės teisei į jį.
       2022-08-17 09:06:18

Perkate būstą nesusituokę: ką būtina žinoti?

Bendrą gyvenimą pradedančių porų sprendimą įsigyti ar nuomotis būstą dažnai nulemia jų šeiminė padėtis. Vienos didžiausių Lietuvoje nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovių „Realco“ duomenimis, susituokusieji būstus įsigyja 4 kartus dažniau nei gyvenantys neregistruotoje santuokoje.
       2022-08-16 17:14:59

Aktyvūs darbai vasarą – kaip nepakenkti nugarai?

Infliacija jau viršijo 21 proc., taigi dalis žmonių svajonių atostogas iškeitė į poilsį namuose, kur kyla visokių išganingų minčių – gal iš nuobodulio perstumdyti baldus? Griebtis remonto?
       2022-08-16 17:07:07

Dar 8 tūkstančiai gyventojų panoro įsigyti elektrines iš saulės parkų

Rugpjūčio 15 d. baigėsi kvietimams teikti paraiškas kompensacijoms už elektrines iš saulės parkų gauti. Aplinkos projektų valdymo agentūra sulaukė beveik 7500 paraiškų už kiek daugiau nei 12,1 mln. eurų.
       2022-08-13 10:51:15

Lietuvos šokėjai triumfuoja prestižiniame turnyre Vokietijoje

Štutgarte, Vokietijoje, šiandieną baigsis 34-ąjį kartą surengtos vienos didžiausių ir prestižiškiausių sportinių šokių varžybų pasaulyje – Atvirasis Vokietijos čempionatas (German Open Championships).
       2022-08-12 20:09:26

Vedybų sutartis – apsauga nuo nelaimingos meilės ir nepavykusio verslo

Lietuvoje kasmet sudaroma vis daugiau vedybų sutarčių, apsaugančių nuo ilgų ir labai brangių skyrybų. Ir, panašu, ne be reikalo – statistika rodo, kad beveik pusė šalyje sudaromų santuokų išyra.
       2022-08-12 20:04:41

Įžengėme į naują demografinį gimstamumo etapą, kuris nenuteikia viltingai

Gimstamumas Lietuvoje 2021 m. krito į žemumas, kurios pranoksta net ir niūriausias prognozes. Tai labai bloga žinia Lietuvai, kurios demografinė būklė ir perspektyvos jau seniai nekėlė optimizmo.
       2022-08-12 18:41:31

Per anksti nesidžiaukite radę gintaro – tai gali būti baltasis fosforas

Po audrų pajūrio gyventojai skuba ieškoti gintaro, tačiau aplinkosaugininkai ragina būti budriems – vietoje gintaro galite rasti baltojo fosforo gabalėlių. Nusprendus rinkti gintarus reikia laikytis visų įmanomų atsargumo priemonių:
       2022-08-12 15:58:39

Pusė lietuvių aumobilių pirmo techninės būklės egzamino neišlaiko

Lietuvoje asmeniniai lengvieji automobiliai, kaip ir motociklai bei mopedai, atlikti techninę apžiūrą (TA) vežami po 3 metų nuo pirmosios registracijos, o po to, kas dvejus metus.
       2022-08-12 15:39:44

Nauji langai jaukiems namams

Reikalingi nauji langai? Kreipkitės į patyrusius langų meistrus, kurie suteiks jūsų namams tinkamiausius pasiūlymus. Su specialistų pagalba lengviau susigaudysite, kokie langai būtų visais atžvilgiais praktiškiausi ir tinkamiausi, leistų sutaupyti išlaidų.
       2022-08-12 13:30:54

Iš Sitkūnų radijo stoties prabilo „Radio Pravda“

Istorinė radijo stotis Sitkūnuose (Kauno r.) rugpjūčio pirmosiomis dienomis vėl atgimė – iš jos vidurinėmis bangomis 1557 kHz dažniu į eterį pradėta siųsti radijo programa rusų kalba „Radio Pravda“.
       2022-08-12 13:19:38

9 įdomūs faktai apie laivų krikštijimą: nuo žiaurių tradicijų iki šampano

Nuo tada, kai žmonės pradėjo plaukioti vandenyse, naujo laivo nuleidimas į vandenį būdavo pažymimas iškilminga ceremonija. Babiloniečiai aukojo jaučius, vikingai savo jūrų dievui – žmonių aukas.
       2022-08-12 10:28:28

Elektromobilį krausim greitai ir (ar) patogiai?

Šiais laikais daugybei vartotojų labai svarbu, kad kiekvieną akumuliatorių turintį įrenginį, įskaitant nešiojamuosius kompiuterius, mobiliuosius telefonus ir elektromobilius, būtų galima greitai įkrauti.
       2022-08-12 10:23:41

Komfortiškos darbo erdvės įrengimas namuose: nuo ko pradėti?

Nors į biurus sugrįžome jau senokai – visgi daugelis vis dar dažnai renkasi hibridinį darbą arba dirba iš namų. O tam, kad darbas namuose eitųsi kuo sklandžiau – privalu įsirengti komfortišką erdvę: pasirinkti patogią kėdę, stalą, dėmesį atkreipti į apšvietimą bei kitas jaukumo darbo zonai suteiksiančias detales.
       2022-08-12 09:45:07

Gyventojai raginami kreiptis paramos įsigyti saulės elektrinių iš saulės parkų

Dar šį savaitgalį gyventojai, norintys prisidėti prie atsinaujinančių energijos išteklių plėtros bei sutaupyti lėšų, kviečiami įsigyti dalį elektrinės iš vystytojo parkų. Kvietimas galioja iki rugpjūčio 14 d.
       2022-08-12 09:27:24

Žolinę švęsite gamtoje: ką daryti, jei įgėlė vabzdys, o vaistinėlė namie?

Ilgasis savaitgalis žada gerus orus, kurie daugumą paskatins Žolinę atšvęsti gamtoje. Išvengti vabzdžių tokiu metu sudėtinga, tačiau ką daryti, jei vienam iš jų įgėlus supratote, kad vaistinėlė liko namuose?
       2022-08-12 09:22:50

Saulės elektrinę verslui jau galima įsigyti be didelių pradinių investicijų

Šių metų pabaiga ir kitų metų pirmas ketvirtis elektros kainomis, tikėtina, stebins dar ne kartą. Todėl nenuostabu, kad ne tik gyventojai, bet ir verslas aktyviai svarsto apie elektros gamybą iš atsinaujinančios energetikos šaltinių, įsirengiant saulės elektrinę.
       2022-08-12 09:19:55

Senjorams stinga naujų įspūdžių? Kviečia jungtis prie nuotolinių kelionių

Jei esi senjoras, tuomet neturi galimybių keliauti po pasaulį? Tokią visuomenėje įsigalėjusią nuostatą jau kurį laiką stengiasi paneigti organizacijos „Senjorų pasaulis“ įkūrėjai, pakvietę vyresnio amžiaus žmones kartu leisti laiką ir keliauti... nuotoliniu būdu.
       2022-08-11 15:34:42

Vanduo, kurio galite atsikąsti: karštą dieną atgaivins ir daržovės bei vaisiai

Sušilus orams ir saulei kaitriai glostant mūsų kūnus, kur kas daugiau prakaituojame. O tai reiškia, kad būtent vasarą prarandame žymiai daugiau skysčių nei kitais metų laikais.
       2022-08-11 14:37:45

Gydytojos pataria, kas galima ir kas nerekomenduojama nėštumo metu

Nėštumas – ypatinga moters būsena, kurios metu jos kūne vyksta daugybė pokyčių. Ką reikia žinoti, norint užtikrinti puikią savijautą ir sklandžią nėštumo eigą, pataria medicinos centro „Northway“ Klaipėdoje gydytoja akušerė ginekologė Sigita Neverauskienė ir šeimos gydytoja Vida Uzelienė.
       2022-08-11 14:19:54

„Gmail“ pašto dėžutė: programėlė naršyklėje nuo šiol atrodys kitaip

Nemaža dalis žmonių visame pasaulyje šią savaitę pastebėjo, jog „Gmail“ jų naršyklės ekrane atrodo šiek tiek kitaip. Taip nutiko todėl, jog šią elektroninio pašto paslaugą valdanti „Google“ išsiuntė automatinį atnaujinimą, kuris pridėjo papildomą navigacijos juostą bei taip palengvino prieigą prie „Chat“, „Spaces“ ir „Meet“ programėlių.
       2022-08-11 09:11:28

Vairuotojams liko vos keli mėnesiai apsirūpinti pirmosios pagalbos vaistinėlėmis

2023 m. sausio 1 d. įsigalios kelis kartus atidėliotas reikalavimas šalies vairuotojams turėti automobiliuose naujos komplektacijos pirmosios pagalbos rinkinius.
       2022-08-10 16:50:49

Savarankiškas remontas gali kainuoti daugiau nei planavote

Įsibėgėjusi infliacija Lietuvoje lemia naujas madas ir statybų, ir draudimo rinkoje. Vis daugiau žmonių, matydami, kaip pabrango statybos ir remonto darbai, nutaria patys griebti statybinius įrankius.
       2022-08-10 16:46:41

Gairės UAB „Perlas energija“ vartotojams dėl sutarčių. Ką daryti?

Vartotojas, gavęs informaciją apie UAB „Perlas energija“ ketinimą pakeisti sutarties sąlygas, turi teisę per 30 dienų raštu ar elektroniniu paštu atsakyti tiekėjui, t. y.:
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.