Naujienos

Pavasarį tvarkote aplinką? Bus aktualūs 7 klausimai

2022-04-27 13:05:43

Atšilus orams dauguma gyventojų pasiraitoja rankoves ir tvarko namus, aplinką. Kuopiamos per žiemą susikaupusios šiukšlės, atsikratoma nereikalingų daiktų, į taromatus išnešamos tuščios gėrimų pakuotės.

Tad pavasarį gyventojams dažniau kyla klausimų apie užstato pakuočių priėmimą bei perdirbimą.

„Internetas ir socialiniai tinklai gyventojams padeda išspręsti įvairias problemas. Su mumis žmonės nuolat dalijasi savo sumanymais, patirtimi bei pastebėjimais apie sistemos veiklą ir galimybes gyventi tvariau. Lietuvos gyventojai aktyviai palaiko sistemą. Jų dėka mūsų skaičiavimo centrą kasmet pasiekia 9 iš 10 rinką išleidžiamų gėrimų skardinių bei vienkartinių stiklinių ir plastikinių butelių. Dėl to užstato sistema Lietuvoje yra laikoma viena efektyviausių Europoje – dalindamiesi informacija visi kartu siekiame pažangos ir didesnio tvarumo“, – sako VšĮ „Užstato sistemos administratorius“ (USAD) vadovas Gintaras Varnas.

Bendraujant su gyventojais pastebima, kad šį pavasarį žmonėms dažniausiai kyla tokie septyni klausimai:

1. Ar galima grąžinti pakuotes su kamšteliais?

Taip. Visas užstato ženklu pažymėtas gėrimų pakuotes galima grąžinti su kamšteliais ar be jų. Grąžindami PET butelius su kamšteliu ne tik labiau švarinsite gamtą, bet ir lengviau išsaugosite nepakitusią pakuotės formą. Tai svarbu, nes užstato sistemoje dalyvaujančias pakuotes taromatai atpažįsta būtent pagal jų formą, etiketę ir svorį.

„Pokyčiais Europos Sąjungoje besidomintys gyventojai tikriausiai žino, kad ES direktyva dėl tam tikrų plastikinių gaminių poveikio aplinkai mažinimo greitai lems kitokį pakuočių dizainą. Įgyvendinant direktyvos reikalavimus, nuo 2024 metų visi Lietuvos rinkai teikiami buteliai turės būti su pritvirtintais kamšteliais ar dangteliais“, – atkreipia dėmesį G. Varnas. Tikimasi, kad naujas reikalavimas padės sumažinti kiekį nesurenkamų ir gamtoje pasklindančių kamštelių nuo gėrimų pakuočių. Skaičiuojama, kad dabar butelių kamšteliai sudaro apie dešimtadalį Europos paplūdimiuose surenkamų plastiko atliekų.

2. Koks yra taromatų darbo laikas?

Taromatų darbo valandas apibrėžia Pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo įstatymas. Jame nurodyta, kad taromatų darbo laikas turi atitikti juos prižiūrinčių parduotuvių darbo valandas. Kitaip tariant, grąžinti tarą galima visada, kai dirba parduotuvė.

3. Kiek laiko galioja taromato atspausdintas kvitas?

Taromato kvitas su brūkšniniu kodu galioja neribotą laiką. Tačiau ilgai nešiojantis kvitą piniginėje ar kišenėje jis gali apsitrinti, susigadinti.

Geriausia kvitą kuo greičiau išgryninti arba panaudoti per artimiausią apsipirkimą parduotuvėje.

4. Per kiek laiko geriausia grąžinti tuščias gėrimų pakuotes?

Kalnai skardinių ir butelių garaže ar sandėliuke gali atrodyti tikras lobis, tačiau verta žinoti, jog kiekviena užstato pakuotė yra priimama tol, kol gėrimu yra prekiaujama Lietuvos rinkoje.

Lietuvoje prekės brūkšninis kodas skelbiamas nebegaliojančiu praėjus ne mažiau nei 12 mėn. nuo to, kai preke yra nustojama prekiauti. Jeigu pakuotes kaupiate, bet ilgiau negu metus nenunešate į taros surinkimo vietą, rizikuojate prarasti sumokėtą užstatą.

5. Kas nutinka su grąžintomis pakuotėmis?

Per kiek daugiau negu šešerius metus nuo užstato sistemos starto Lietuvoje gyventojai grąžino beveik 3,58 mlrd. pakuočių. Grąžintų vienkartinių pakuočių atliekos nugabenamos į USAD skaičiavimo centrą Vilniuje, kur yra rūšiuojamos, skaičiuojamos, sveriamos ir paruošiamos tolesnei kelionei – pas perdirbėjus, kur baigiasi pakuočių atliekų sutvarkymo ciklas.

Skaičiuojama, kad iš viso per metus iš USAD perdirbti iškeliauja apie 12 tūkst. tonų plastikinių (PET) pakuočių atliekų, daugiau nei 4 tūkst. tonų aliuminio ir geležinių pakuočių atliekų, daugiau nei 9 tūkst. tonų stiklo pakuočių atliekų. Stiklo butelių dūžis perdirbamas bendrovėse „Kauno stiklas“ ir „Panevėžio stiklas“. Geležinių pakuočių atliekų perdirbimu pasirūpina bendrovė „Baltic Metal“. Supresuotos aliuminio skardinės gabenamos į bendrovės „Novelis“ perdirbimo gamyklą Vokietijoje. O PET pakuotės perdirbamos čia pat Vilniuje – „GreenTech Baltic“ gamykloje.

6. Ką daryti, kai taromatas nepriima depozito ženklu pažymėtos pakuotės?

Gėrimų gamintojai ir importuotojai į parduotuves tiekia gausybę gėrimų skirtingose pakuotėse. Iš viso užstato sistemai priklausančių pakuočių sąraše šiuo metu yra beveik 9 tūkst. skirtingų butelių ir skardinių. Kiekvieną pakuotę taromatai identifikuoja pagal formą ir brūkšninį kodą, patikrina svorį.

Pakuotės grąžinti gali nepavykti dėl techninių kliūčių taromate arba, jeigu:

pakuotė yra deformuota,
pakuotėje yra gėrimo likučių,
brūkšninis kodas yra nusitrynęs,
yra pakeista pakuotės forma, bet ji dar nėra užregistruota užstato sistemos pakuočių registre,
pakuotė yra išvis neregistruota vienkartinių pakuočių užstato sistemoje.

Užstato sistemos pakuočių registras yra nuolat atnaujinamas, nes gamintojai pristato naujų produktų ar atnaujina pakuočių dizainą. Pasitaiko, kad naujas produktas ar gėrimas atnaujintoje pakuotėje jau atkeliavo į parduotuvių lentynas, tačiau informacija apie pakeitimus dar nėra atnaujinta pakuočių registre. Dėl šios priežasties taromatai gali neatpažinti pakuotės.

USAD teigimu, gyventojų pranešimai apie nepriimtą tarą gali pagreitinti pakuočių registracijos procesą. O išsiųsti pranešimą labai paprasta – tereikia USAD svetainėje internete grazintiverta.lt užpildyti kelis laukelius.

7. Ar šiemet vyks nacionalinės EKO lenktynės?

Edukacinis interaktyvus žaidimas nacionalinės EKO lenktynės per porą metų tapo vasaros tradicija. Todėl ir 2022 metų vasara bus gausi žinių, įdomių faktų ir smagių atradimų. Labiau domėtis aplinkos apsauga, ekologija, klimato kaita skatinantis žaidimas šiemet vėl sutelks bendruomenę, kurioje – daugiau kaip 20 tūkst. entuziastų.

Tapti šios bendruomenės nariu ir lenktyniauti su kitais žaidėjais, siekiant vertingų prizų, bus labai paprasta – visų vėl lauks EKO lenktynių programėlė.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2022-08-08 15:28:12

Naujausi duomenys patvirtina – infliacija netrukus turėtų sumažėti

Remiantis naujausiais paskelbtais Lietuvos statistikos departamento liepos mėn. duomenimis, metinės infliacijos spartėjimas Lietuvoje slopsta. Vis labiau įtraukiant aukštesnės palyginamosios bazės efektą, kai kainos lyginamos su jau padidėjusiomis kainomis prieš metus, metinė infliacija prasidėjus rudeniui turėtų sumažėti.
       2022-08-08 14:46:55

Sprendimui dėl nepriklausomo elektros tiekėjo priimti ESO suteikia daugiau laiko

Nepriklausomas elektros energijos tiekėjas „Perlas Energija“ pranešė, jog naikina fiksuotos elektros energijos kainos planus ir visiems klientams taikys tiesiogiai su birža susietą planą. Svarbu pabrėžti, jog elektros energija ir toliau bus tiekiama.
       2022-08-08 14:42:15

„Ignitis“ gyventojams teikia specialų pasiūlymą

„Ignitis“ specialus pasiūlymas – pirmus 4 mėn. kilovatvalandė kainuos 33 ct (24 ct su valstybės kompensacija), nuo 2023 m. – 39,5 ct/kWh; Sutarties trukmė – 40 mėn., ją sudaryti galima tik ribotą laiką – rugpjūtį;
       2022-08-08 14:37:10

Kaip atostogauti, kad norėtųsi grįžti į darbą?

Atostogos – vienas labiausiai laukiamų mūsų metų įvykių. Į jį sudedame daug lūkesčių ir planų pailsėti, patirti naujų įspūdžių, pamatyti naujų kraštų arba tiesiog pasimėgauti ramybe. Kaip leisime atostogas, priklauso nuo mūsų poreikių, įpročių ir draugijos, su kuria ilsėsimės.
       2022-08-08 14:33:28

Sumanus pirkinių planavimas: 5 naudingi patarimai, kurie padės sutaupyti

Sutaupyti norime kiekvienas. Nesvarbu, ar planuojame savaitės pirkinius šeimai ar ruošiame stalą svečiams. Nors daugeliui gali atrodyti kitaip, visgi, taupiai apsipirkti – misija įmanoma.
       2022-08-08 14:15:24

Nesulaukiate paaukštinimo? Ekspertė pataria, ką daryti

Jei dažnai jaučiate, kad dirbdami dabartinėje savo pozicijoje nebesusiduriate su maloniais iššūkiais, o darbe kamuoja rutina – didelė tikimybė, kad atėjo laikas siekti paaukštinimo.
       2022-08-08 14:09:10

VERT: UAB „Perlas energija“ privalo vykdyti sutartinius įsipareigojimus

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (toliau – VERT), atsižvelgdama į UAB „Perlas energija“ pateiktus vienašališkus siūlymus vartotojams keisti sudarytas sutartis ir pereiti nuo fiksuoto tarifo į tiesiogiai su birža susietą planą, pabrėžtinai akcentuoja, kad šie UAB „Perlas energija“ veiksmai neteisėti ir pažeidžia vartotojų interesus.
       2022-08-06 14:37:04

RRT skelbia preliminarius 5G aukciono rezultatus

Aukciono komisija nustatė aukciono dėl 3400‒3700 MHz radijo dažnių juostos naudojimo didžiausiosios kainos siūlytojus. Jais tapo „Telia Lietuva“, AB už 100 MHz radijo dažnių bloką pasiūliusi 7 mln. Eur. ir UAB „Bitė Lietuva“ bei UAB „Tele2“ už du kitus tokio pat pločio radijo dažnių blokus pasiūliusios po 3 mln. Eur.
       2022-08-06 13:06:19

Raškome slyvų derlių: rauginkite kaip agurkus ar kepkite elegantiškus desertus

Puikiai pažįstamos slyvos yra ne tik skanios, naudingos sveikatai, bet ir nuostabiai atsiskleidžia įvairiuose patiekaluose. Ekspertų teigimu, jų panaudojimo galimybės itin plačios: nuo prancūziškų desertų klafučių iki pagardų blynams, varškės ar mėsos patiekalams.
       2022-08-05 19:48:44

3 receptai su bananais, kuriais verta pasilepinti savaitgalį

Bananiniai keksiukai, bananų tortas ar duona – desertai, kuriuose puikiai atskleidžiamas šio, daugelio pamėgto, vaisiaus skonis. Visgi, bananas yra pakankamai universalus vaisius – įmantresnius derinius mėgstantys gurmanai juos derina net prie mėsos ar žuvies, o kartais ir marinuoja.
       2022-08-05 15:29:45

Išplėsta TVP kuriamų TV programų retransliavimo Lietuvoje aprėptis

Telecentras informuoja, kad pagal susitarimą su Lenkijos visuomeniniu transliuotoju „Telewizija Polska S. A.“ (toliau – TVP) rugpjūčio pradžioje buvo daugiau negu trigubai išplėsta TV programų „TVP Wilno“, „TVP Polonia“, „TVP Info“, „TVP Historia 2“, „TVP World“ ir „Belsat TV“ retransliavimo per nemokamos eterinės televizijos tinklus aprėptis.
       2022-08-05 15:03:05

Nuotoliu dirbančių darbuotojų algos per pusmetį išaugo du kartus

Darbuotojų paklausa vis dar viršija pasiūlą, tad įmonės dažniau ieško talentų už savo šalių ribų. Duomenys rodo, kad per 2022 m. pirmą pusmetį nuotoliu samdomų darbuotojų skaičius Europoje išaugo 155 proc., o Azijoje, Ramiojo vandenyno šalyse ir Lotynų Amerikoje – dar daugiau.
       2022-08-05 14:55:35

Ekspertas pataria: kaip atpažinti, kad jūsų kompiuteris užkrėstas?

Kompiuteriuose kaupiame ne tik svarbią informaciją, bet ir asmeninius duomenis, kuriems gali kilti grėsmė, susidūrus su virusu. Merilendo universiteto duomenimis, kas 39 sekundes internete įvykdoma nauja kibernetinė ataka.
       2022-08-04 20:48:39

Vairuodamas apgadinote ne automobilį, o kitą objektą? Kaip reikėtų elgtis?

Vasarą daugybei žmonių traukiant atostogauti, užsikemša keliai ir stovėjimo aikštelės kurortuose, o taip didėja ir eismo įvykių tikimybė.
       2022-08-04 20:20:18

„Lidl“ mėsos gaminiuose atsisako mechaniškai atskirtos mėsos

Sveikatai palankesni kasdienio vartojimo maisto produktai – viena iš prioritetinių „Lidl“ veiklos sričių. Daug dėmesio skiriantis savo privačių prekės ženklų produktų receptūrų atnaujinimui ir gaminiuose esančio pridėtinio cukraus bei druskos kiekio mažinimui.
       2022-08-04 19:59:52

Lietuvos miestų automobiliui lemta stovėti: naudojami vos 6 proc. paros laiko

87 minutės darbo dienomis ir 89 savaitgaliais – tiek vidutiniškai Lietuvos gyventojai naudojasi nuosavu automobiliu, o 38 proc. jų – nesinaudoja automobiliu kasdien.
       2022-08-04 13:39:07

Lietuvos žolynų lobiai: Europa žiūri su pavydu, o patys trypčiojame vietoje

Tęsiantis geopolitinei ir ekonominei įtampai ekspertai Lietuvai prognozuoja rūsčią žiemą. Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) docento dr. Evaldo Klimo teigimu, iš tiesų turime pamirštą didelį rezervą.
       2022-08-04 12:46:24

Aktyvių pramogų priešas – mėšlungis: kaip išvengti surakinančio skausmo?

Atsiradęs staigus ir surakinantis skausmas blauzdos ar pėdos raumenyje, nors ir trunka neilgai, gali kaip reikiant apkartinti dieną.
       2022-08-04 12:41:10

Studentai neigia mitus apie Bulgariją: patiks ne tik šeimoms ir senjorams

Rilos kalnai, civilizacijos nepaliestos Belogradčiko uolos, auksiniai paplūdimiai ir draugiškos kainos – dalykai, kurie turistus atostogų kryptimi vilioja pasirinkti Bulgariją. Bulgarija – puikus pasirinkimas taupiems keliautojams.
       2022-08-04 10:31:43

Nepatikėsite, kokį nustatymą reikia išjungti taupant telefono bateriją

Vasarą norime atsipalaiduoti ir nesukti galvos dėl dažnai išsikraunančio telefono. Kad nereikėtų atsitraukti nuo linksmybių, ieškant elektros lizdo telefono įkrovimui, ekspertas dalijasi patarimais, kurie padės prailginti telefono baterijos veikimo laiką ir leis įrenginį krauti daug rečiau.
       2022-08-04 10:16:13

Graikiška virtuvė jūsų namuose: 3 marinatai aromatingiems mėsos patiekalams

Graikija – šalis, nepaliekanti abejingų. Nuostabus kraštovaizdis, šiltas Viduržemio jūros vanduo ir aromatingi patiekalai kasmet pritraukia daugybę lankytojų iš viso pasaulio.
       2022-08-04 10:13:14

Prie žuvies – ne tik bulvės: 3 netradiciniai garnyrai, kurie dera su lašiša

Įvairiausius žuvies patiekalus praturtinti galima ne tik įmantresniais prieskoniais ar marinatais, bet ir garnyrais. Pavyzdžiui, prie lašišos puikiai dera tiek bulvės ar tradicinės pomidorų bei agurkų salotos, tiek citrininiai ryžiai ar bolivinės balandos kruopos.
       2022-08-04 10:07:23

RRT nustatė automobilių pultelių masinio sutrikimo Jurbarke priežastį

Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyba (RRT), reaguodama į gautą pranešimą apie Jurbarke prekybos centro automobilių stovėjimo aikštelėje nuolat pasikartojančius masinius trukdžius, operatyviai ištyrė ir nustatė trukdžių skleidimo šaltinį.
       2022-08-04 09:51:18

Kaip atnaujinti savo automobilio salono interjerą?

Nesate pasirengę finansiškai investuoti į naują automobilį iš salono, bet esama transporto priemonė jūsų nebetenkina, nes atsibodo vaizdas, kurį matote? Galbūt tam yra išeitis.
       2022-08-03 15:28:48

Naujos kartos dviračiai – atsparios padangos, belaidis pavarų perjungimas

Dviračiai, galima sakyti, kaip ir džinsai – viena vertus, visada madinga laikui nepavaldi klasika, kita vertus, šiandien nebe tokie, kokie buvo prieš keliasdešimt metų.
       2022-08-03 15:11:10

Televizorius tampa ne tik vaizdo, bet ir garso įrenginiu

Šiandien jau ne paslaptis, kad vienas įrenginys gali kokybiškai atlikti kelių įrenginių funkcijas, taip sutaupant vietą namuose ir pinigų. Artėjant rudens sezonui visi daugiau laiko praleisime namuose, todėl, kaip toje patarlėje, protingi ruošia roges vasarą.
       2022-08-03 15:08:15

Foto galerijoje – miestų gėlynų grožis

Miestuose puoselėjami gėlynai džiugina vietinius gyventojus ir atvykstančius keliautojus. Peržiūrėję nuotraukų galeriją ir jūs pakeliausite po Šiaulių, Marijampolės miestus ir pasigrožėsite jų gėlynais.
       2022-08-03 14:59:02

Trečdaliu didesni dujų perdavimo pajėgumai į Latviją – nuo lapkričio 1 dienos

Lietuvai ir kaimyninėms valstybėms didinant apsirūpinimo dujomis galimybes, nuo lapkričio 1 d. dujų perdavimo pajėgumai iš Lietuvos į Latvijos dujų sistemą bus padidinti trečdaliu, iki 90 gigavatvalandžių (GWh) per parą.
       2022-08-03 14:47:53

Įminta didžioji mįslė: kaip pjaustyti svogūnus, kad neašarotų akys

Be svogūnų neįsivaizduojami daugelis patiekalų: jie dedami į sriubas, troškinius, karius, svogūnais gardinamos salotos, užtepėles, mėsainiai, įvairiausi žuvies ar mėsos patiekalai.
       2022-08-03 14:44:51

10 patarimų studijas pradedantiems pirmakursiams

Studijų pradžia gali būti sudėtinga ar net gąsdinanti: nauji namai, veikla, nepažįstamas miestas ir žmonės, daugybė kitų pokyčių. Lietuvos studentų sąjunga dalijasi, ką vertėtų žinoti norint universitete ar kolegijoje jaustis drąsiau.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.