Naujienos

Rusijos karių vietą išdavė Ukrainoje vogta technika: kaip jus seka įrenginiai?

2022-06-01 09:50:08

Iš Ukrainos Melitopolio miesto Rusijos kariai privogė žemės ūkio technikos už 5 mln. dolerių, bet nusigabenę ją į Čečėniją suvokė jos panaudoti negalintys – amerikiečiai gamintojai „John Deere“ atsekė traktorius pagal GPS ir juos nuotoliniu būdu užblokavo.

Tuo tarpu ukrainietis savo „Apple“ paskyroje stebėjo, kaip su iš jo pavogtomis „AirPods“ ausinėmis rusų kariai išvyko į Baltarusiją. Tai tik du pavyzdžiai, primenantys opų klausimą – ar tikrai visada žinote, kokią informaciją apie jus kaupia ir perduoda jūsų turima technika?

„Šiuolaikinės išmaniosios technologijos pasižymi plačiomis galimybėmis, viena jų – nustatyti dingusių įrenginių buvimo vietą, net jei jie kitoje šalyje ar yra išjungti“, – sako tarptautinės transformacinių technologijų bendrovės „Zenitech“ direktorius Laimonas Krivickas.

Viena vertus, tai padeda surasti pamestus ar pavogtus daiktus, tačiau iš kitos pusės – ar visada tai yra saugu patiems vartotojams? Informacijos saugumo ekspertas, docentas-praktikas, dr. Tautvydas Bakšys pastebi, kad ne visada šios kasdienės rizikos yra suprantamos, todėl apie įrenginių saugumą reikia kalbėti dar plačiau.

Kaip atsekama technika?

Ukrainiečiui pavogtų „AirPods“ vietą Baltarusijoje leido atsekti „Apple“ sukurta „Find My“ technologija – ausinės buvo užregistruotos šioje programoje ir susietos su „Apple“ paskyra. Panašaus principo technologijas yra įdiegę ir kiti gamintojai, pavyzdžiui, „Samsung“ turi „Find My Mobile“.

„Find My“ technologija leidžia nustatyti įrenginių buvimo vietą panaudojant „Bluetooth“ švyturėlio technologinius elementus ir remiantis greta esančiais „Apple“ įrenginiais, turinčiais GPS funkcionalumą ir prieigą prie interneto. Naujos kartos „Apple“ gaminiai, turintys „Bluetooth“ ryšio funkcionalumą (pvz., iPhone, iPad, iPod touch, Apple Watch, AirPods, AirTag, iPhone Leather Wallet), gamintojo nustatytu dažnumu siunčia specializuotą „Bluetooth“ signalą – technologinius pranešimus, kuriuos fiksuota greta esantys „Apple“ įrenginiai“, – aiškina dr. T. Bakšys.

Įrenginiui aptikus šį „Bluetooth“ pranešimą, duomenys su jo GPS koordinatėmis ir pranešimą atsiuntusį įrenginį identifikuojančia informacija yra užšifruojami ir automatiškai internetu perduodami „Apple“ serveriams. Vartotojas, prisijungęs prie savo „Apple“ paskyros, tuomet gali pamatyti įrenginio buvimo vietą – net jeigu, pavyzdžiui, telefonas yra išjungtas.

Apytikslę mobiliojo telefono vietą galima nustatyti ir net jeigu jame nėra GPS funkcionalumo – bet tik tuomet, jeigu yra skambinama. „Megzdamas ryšį mobilusis įrenginys jungiasi prie arčiausiai esančios mob. ryšio bazinės stoties – pagal jo išsiųsto signalo galios ir sklidimo charakteristikas galima apytiksliai įvertinti jo atstumą nuo stoties“, – aiškina dr. T. Bakšys.

Visgi, jeigu įjungiamas skrydžio režimas ir taip išjungiamas mob. ryšys, galimybės nustatyti įrenginio buvimo vietą panaudojant mob. ryšio charakteristikų informaciją nelieka.

Kaip apsisaugoti?

Nors techniką surasti padedančios technologijos – svarbios, patogios ir joms taikomi šiuolaikiniai apsaugos mechanizmai, dr. T. Bakšys įspėja: kibernetinio saugumo spragų yra, ir jos gali būti panaudotos prieš vartotojus.

Kaip nuo to apsisaugoti? Visų pirma, pasak informacijos saugos eksperto, dar renkantis techniką reikia atkreipti dėmesį į gamintojo reputaciją – kaip jis sprendžia su kibernetine ir informacijos sauga susijusius klausimus, ar yra kažkokių ženklų, leidžiančių abejoti gamintojo patikimumu.

„Pavyzdžiui, „Apple“ „Find My“ technologijoje įdiegė duomenų apsaugos sprendimus – įrenginiuose naudojami gana sudėtingi šifravimo mechanizmai leidžia užkirsti kelią tretiesiems asmenims nustatyti ar sekti įrenginius pagal jo „Bluetooth“ signalą, taip pat riboja „Apple“ galimybę stebėti įrenginių buvimo vietą“, – sako dr. T. Bakšys.

Ne mažiau svarbu naudojant techniką sekti programinės įrangos atnaujinimus ir juos diegti, stebėti gamintojo technologijos naudojimo rekomendacijas.

„Taip pat reikėtų atsargiai vertinti tuos technologinius sprendimus, kurie jungiasi ir perduoda duomenis šalims, netaikančioms Bendrojo duomenų apsaugos reglamento (BDAR) ar kitų jį atitinkančių vartotojų duomenų privatumą saugančių įstatymų“, – pabrėžia informacijos saugumo ekspertas.

Ne visada žalą lengva pastebėti

Pasak dr. T. Bakšio, itin didelę grėsmę vartotojo saugumui kelia aplikacijos su įdiegtu kenkėjišku funkcionalumu – virusais, programine šnipinėjimo įranga, išpirkos reikalaujančiais paketais ir kt.

„Blogiausia, kad neretai tokių aplikacijų kenkėjiškos veiklos pradžią yra sunku pastebėti. Aplikacijos žalingą veiklą (pvz., rinkti ir trečiosioms šalims siusti privačius duomenis, naikinti ar neleistinai šifruoti įrenginyje esančią informaciją ir kt.) gali vykdyti gana nedideliu intensyvumu, duomenis glaudinti (tai leidžia sumažinti išsiunčiamų duomenų srauto pastebimumą) ir juos siųsti šifruotu ryšiu. Tam tikrais atvejais – bet kuriuo metu nuotoliniu būdu gauti valdymo instrukcijas, kurios leis aplikacijai atlikti žalingą veiklą“, – įspėja informacijos saugos ekspertas.

Taip pat yra žinomi atvejai, kai aplikacija, tiesiogiai neturinti kenkėjiško funkcionalumo, rinko ir siuntė galimai perteklinę (tarp jų ir GPS) informaciją iš vartotojo mobiliojo įrenginio į trečiųjų šalių serverius, registruotus šalyse, kuriose negalioja BDAR.

„Pats pirmasis žingsnis siekiant save apsaugoti – prieš diegiant aplikaciją atkreipti dėmesį į jos gamintoją, kilmės šalį, susipažinti su naudojimosi taisyklėmis. Tai gali padėti susidaryti vaizdą apie diegiamą aplikaciją ir įvertinti potencialias jos keliamas rizikas“, – rekomenduoja dr. T. Bakšys.

Nauji iššūkiai dėl karo Ukrainoje

Pasak eksperto, karas Ukrainoje neabejotinai paaštrino ir situaciją kibernetinėje erdvėje, ir ne tik kariaujančiose šalyse. Pavyzdžiui, įsiveržimo dieną prieš palydovinį karinį ryšį Ukrainoje nukreipta didelės apimties kibernetinė ataka turėjo neigiamą įtaką ir visos Europos palydoviniam tinklui.

„Ši ataka netiesiogiai paveikė kelis tūkstančius įrenginių maždaug 20 Europos šalių. Vienas to pavyzdžių – buvo paveikta beveik 6000 vėjo turbinų nuotolinė stebėsena ir valdymas vienoje valstybėje narėje“, – atkreipia dėmesį dr. T. Bakšys.

Šiuo metu, pasak jo, situacija kibernetinėje erdvėje Lietuvoje ir regione yra stabili, tačiau kibernetinių incidentų rizika išlieka didelė, juo labiau, kad atakų spektras gali būti labai platus: jos gali būti nukreiptos prieš valstybės, įmonių ar privačių asmenų sistemas.

Pasak dr. T. Bakšio, šiandien didžiausią pavojų kelia neatnaujinamos įrangos valdymo sistemos, nepakeisti gamykliniai prisijungimo slaptažodžiai, blogai valdomos nuotolinio prisijungimo suteikimo politikos, galimos plataus masto dezinformacijos atakos.

„Norint sumažinti kibernetinis rizikas, reikia naudoti patikimus programinius produktus, kurių vystyme be funkcionalumo elementų yra užtikrinama saugumo kokybės kontrolė. Sprendimų kūrėjų atsakingumas – vienas kertinių elementų, užtikrinančių patikimą ir saugų produktų veikimą“, –įsitikinęs ekspertas.

„Zenitech“ vadovas L. Krivickas pastebi, kad šiuo metu rinkoje išaugo susirūpinimas kibernetiniu saugumu – klientai kreipiasi dėl jų infrastruktūros išteklių saugumo užtikrinimo, papildomų sistemų stebėsenos ir atakų aptikimo elementų diegimo, teiraujasi saugaus nuotolinio darbo (vaizdo telekonferencinių platformų, VPN, vartotojų valdymo ir kt.), debesijos paslaugų saugumo (WAF, Multi-Cloud, High Availability ir kt.) klausimais, domisi kompleksinėmis sistemų saugos audito paslaugomis.

„Nors šiuolaikiniai saugumo klausimai yra kompleksiški, sudėtingi ir reikalauja atsakomybės juos sprendžiant, tinkamai ir laiku įdiegus kibernetinių rizikų mažinimo priemones, sistemos išlieka saugios ir įtempto laikotarpiu metu. „Zenitech“ esame pasiūlę inovaciją – produktų kūrime saugumo sprendimai integruoti visose darbų etapuose – programavimo, testavimo, diegimo, administravimo ir palaikymo. Tai keičia ydingą požiūrį, kuomet sistemos saugumu yra susirūpinama tik ją įdiegus ir paleidus darbiniu režimu“, – teigia L. Krivickas.

„Zenitech“ savo klientams visame pasaulyje teikia kompleksinius sprendimus verslui – siūlydama pažangiausius skaitmeninius sprendimus ir programinės įrangos produktus padeda jiems siekti skaitmeninės transformacijos. Įmonė veiklą vykdo Jungtinėje Karalystėje, Vengrijoje, Rumunijoje ir Lietuvoje.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:



Daugiau naujų naujienų
       2023-05-27 12:30:47

Saugią kaimynystę užtikrina ne tik namų spyna: kaip apsisaugoti išmaniai

Dabar saugumą namuose ir kaimynystėje gali padėti užtikrinti išmanios priemonės – specialios aplikacijos gali padėti suburti kaimynų bendruomenę, o namų kameros užtikrina jūsų ramybę net ir tada, kai nesate namuose.
       2023-05-25 16:39:44

Specialistų rekomendacijos: kaip išsirinkti tinkamiausią dviratį?

Artėjant vasarai, keliones automobiliu verta pakeisti į važiavimą dviračiu. Taip galima ne tik pagerinti fizinę formą, bet ir atsipalaiduoti, pasigrožėti gamta.
       2023-05-25 16:37:32

„Nokia“ viceprezidentė M. Mentula: 5G monetizavimo galimybes mato mūsų šalyje

Nors Lietuvoje 5G ryšys, lyginant su kitomis Europos valstybėmis, pradėtas diegti kiek vėliau, šalyje jau matomi pirmieji šios technologijos privalumai. Pradedant nuo lengvesnės individualių vartotojų kasdienybės iki įmonių modernizavimo.
       2023-05-19 16:08:18

Hipertenzija: beveik pusė gyventojų nežino turintys kraujospūdžio problemų

Hipertenzija, arba aukštas kraujospūdis, ekspertų laikoma paslėpta sveikatos krize, su kuria susiduria milijonai žmonių visame pasaulyje.
       2023-05-19 15:53:34

Eurolyga Kaune: galingiausias Wi-Fi ir visą parą budintys „Telia“ inžinieriai

Nuo penktadienio iki sekmadienio Kaune vyksiančiame Eurolygos finalo ketverto turnyre greičiu žavės ne tik žaidėjų atakos, bet ir internetas – „Telia“ viso renginio metu užtikrins 1 Gb/s spartos Wi-Fi ryšį.
       2023-05-19 12:14:09

Darbuotojų įvairovė – kokią naudą tai neša įmonėms?

Integracinė kultūra organizacijoje, kai skirtingos patirtys bei idėjos, kaip ir individualūs darbuotojų gebėjimai, yra priimami ir vertinami, yra raktas į verslo sėkmę,  sako didžiausią automatinių degalinių tinklą šalyje valdančios įmonės „Neste Lietuva“ vadovė Julija Matisonė.
       2023-05-19 12:11:34

Jūsų smegenys yra galingas kompiuteris: kas padeda joms geriau veikti

Žmogaus smegenys informaciją apdoroja daugiau nei 3000 GHz greičiu, kuris prilyginamas galingiausiam kompiuteriui, rodo „Winstono“ medicinos centro duomenys. Smegenims reikalingos nuolatinės žinios – tokiu būdu jos išlieka aktyvios ir greičiau priima sprendimus.
       2023-05-19 11:15:17

Ruošiatės vasarą dirbti iš šiltų kraštų? Galite netekti svarbių duomenų

Atšilus orams ir prasidedant atostogų sezonui, atsiranda vis daugiau pagundų pasiėmus kompiuterį pabėgti iš miesto. Nors darbas ne biure, o namuose, bet kurioje Lietuvos vietoje ar net užsienyje jau seniai tapo įprasta praktika, nuotolinis darbas, kartu su visais privalumais, turi ir nemažai rizikų.
       2023-05-19 10:20:52

Lietuvos oro uostai tapo dar draugiškesni augintiniams: kaip pasiruošti

Kelionė su savo augintiniu – gerokai smagesnė, kai oro uoste pasirūpinta, kad ir nedideliais, tačiau svarbiais jiems skirtais patogumais.
       2023-05-19 08:53:04

Gydytoja apie grožio injekcijas: svarbus ne tik saikas, bet ir atlikimo technika

Besidžiaugiantys jaunatviška ir spindinčia oda, greičiausiai dėkoja arba genetikai, arba gydytojui. Hialurono rūgšties užpildų injekcijos – efektyvus, greitas ir ilgalaikis būdas lyginti raukšles, atkurti įdubusius paakius ir dėl amžiaus ar kitų aplinkybių prarastas veido formas.
       2023-05-18 16:08:10

Išmani apsauga: ekspertas pataria, kaip užtikrinti namų prietaisų saugumą

Statistikos bendrovės „Statista“ atliktas tyrimas rodo, kad išmaniųjų namų populiarumas nuolat auga. Jei šiuo metu pasaulyje tokių namų ūkių yra 360 mln., tai prognozuojama, kad iki 2027-ųjų šis skaičius kone padvigubės ir pasieks 672 mln.
       2023-05-18 11:56:35

Kodėl smidrus naudinga valgyti ne tik sportuojantiems ir gurmanams?

Artėjanti vasara skatina grįžti prie sau duotų naujametinių pažadų daugiau sportuoti ir sveikiau maitintis. Parduotuvių lentynose daržovių asortimentą vis gausiau papildo pirkėjų jau pamėgti smidrai, tačiau ne visi žino, kodėl ir kaip juos valgyti.
       2023-05-17 19:41:10

Kodėl Lietuvoje vis dar keistai žiūrima į apsinuoginusias moteris scenoje?

Toma Vaškevičiūtė: „Kodėl Lietuvoje vis dar keistai žiūrima į apsinuoginusias moteris scenoje?“ „Nebūdama manekenės figūros scenoje įkvepiu daugybę žmonių. Kabaretas moko mane ne tik priimti gyvenimą su visomis jo spalvomis, išlaisvinti savo moteriškumą, bet ir įkvepia tuo dalintis su kitomis Lietuvos moterimis.
       2023-05-17 19:04:02

RRT pirmininkė: dalis mūsų visuomenės tebegyvena skaitmeniniame skurde

Gegužės 17-ąją visame pasaulyje minima Informacinės visuomenės diena. Tačiau dalis Lietuvos visuomenės narių tebegyvena skaitmeniniame skurde: neturi ryšio, įgūdžių, jaučiasi nesaugūs, nepasitiki el. ryšių paslaugomis, sako Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) pirmininkė Jūratė Šovienė.
       2023-05-17 19:01:56

4 technologijos, kurios mūsų kasdienybę pakeis jau artimiausiais metais

Kasmet gegužės 17 d. švenčiama Tarptautinė telekomunikacijų diena yra gera proga susimąstyti, kaip smarkiai pažengė mūsų pasaulis.
       2023-05-16 13:20:02

Sunkumai siaurose gatvėse – kas kaltas, kai nepavyksta prasilenkti

Pagreitį įgavęs gatvių siaurinimas ir renovavimas kartais sulaukia vis daugiau vairuotojų pasipiktinimo – dėl projektuotojų priimtų sprendimų ir mažiau gatvėse automobilių parkavimui paliktos vietos neretai sunku net prasilenkti.
       2023-05-16 10:40:13

Lietuvių mėgstamos bulvės: tinkamai vartojant, jos gali būti naudingos

Pavasario pabaigoje prekybos centruose atsiranda pirmos lietuviškos šviežios bulvės. Tinkamai vartojamos, šios daržovės gali būti puikus kalcio, kalio, fosforo, geležies ir kitų sveikatai palankių medžiagų šaltinis.
       2023-05-16 09:19:52

Rekordiškai auga SMS siuntimas, bet ne tarp žmonių

Asmeninį susirašinėjimą perėmusios bendravimo programėles išstūmė tradicines SMS žinutes iš mūsų kasdienybės. Tačiau, skirtingai nei taksofonai, jos niekur nedingo - jau trečią dešimtį skaičiuojančią technologiją vis labiau atranda verslas.
       2023-05-15 20:45:34

Taujėnų dvare varžėsi gražiausi Europos samojedai

Tradicija organizuoti Europos samojedų čempionatus gimė keturiems samojedų veisėjams (Tuula Pratt, Yana Fulierova, Ota Janko bei Renata Fossati) pasiūlius kasmet išrinkti gražiausius kontinento „baltapūkius“.
       2023-05-15 16:50:53

Dirbtinis intelektas pranašas ar demonas – kodėl problemų ieškome ne ten?

Pastarieji metai – dirbtinio intelekto proveržio laikas. Vis daugiau girdime apie įvairias sistemas, galinčias generuoti atsakymus į bet kokius klausimus. Kai kada šie atsakymai taip pribloškia, kad gali nebesuprasti – bendrauji su robotu, ar tikru žmogumi.
       2023-05-12 13:06:55

Virtuvės šefas apie įsibėgėjantį kepsninių sezoną: „naujų vėjų“ daug

Šiltuoju sezonu kepsninėse vis dažniau atsiduria netikėti patiekalai. Kaip pastebi garsus virtuvės šefas Egidijus Lapinskas, kulinarijoje „po atviru dangumi“ kasmet atsiranda naujovių – nuo kugelio, šakšukos ar net ledų desertų.
       2023-05-12 11:24:28

Patarė, ką daryti, jei vaistinėje nerandate antibiotikų

Trūkstant antibiotikų, gyventojai neretai ieško vaistų per pažįstamus, dalijasi naujomis ar senomis jų pakuotėmis su giminėmis, kaimynais ar draugais. Vaistininkė patarė, kaip iš tikrųjų reikėtų elgtis nerandant sau būtinų vaistų.
       2023-05-11 13:10:41

Svečiavimasis vestuvėse: kaip sutaupyti lydint jaunavedžius prie altoriaus?

Prasidėjus vestuvių sezonui, daugybė žmonių sulaukia kvietimo kartu su jaunaisiais švęsti jų meilės sąjungą. Tačiau ne vienam tai sukelia ne tik daug džiaugsmo, bet ir nerimo, mat vestuvių šventę lydi nemenkos išlaidos.
       2023-05-11 13:05:59

Fotogeniškiausios Peloponeso vietos – atraskite ir įsiamžinkite

Viduržemio jūros skalaujamas Peloponeso pusiasalis Graikijoje rikiuojasi populiariausių šalies regionų sąrašo viršuje. Ir ne veltui – ši kryptis siūlo tūkstantmečių senumo istoriją, baltus paplūdimius, laukinę gamtą, jaukius miestelius.
       2023-05-10 20:06:11

Priimtas sprendimas užblokuoti 3 interneto svetainių kopijas

2023 m. gegužės 10 d. Lietuvos radijo ir televizijos komisija (toliau – LRTK) priėmė sprendimus dėl trijų interneto svetainių kopijų blokavimo, kuriose neteisėtai viešai skelbiamas autorių teisių saugomas turinys.
       2023-05-10 14:37:35

Ryšių reguliavimo tarnyba dereguliavo transliacijų rinkas

Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) nusprendė dereguliuoti transliacijų – Transliacijų perdavimo paslaugų ir Transliacijų perdavimo priemonių paslaugų – rinkas ir panaikinti Lietuvos radijo ir televizijos centrui ir „Telia Lietuva“ taikomus įpareigojimus.
       2023-05-10 14:15:23

Naujos transporto rūšys – viešajam transportui populiarinti

Lietuvos keleivių vežimo asociacija parengė Kelių transporto kodekso pataisas, kurių tikslas – pripažinti funikulierius ir kabamųjų lynų kelių keltuvus keleivinėmis transporto priemonėmis, kuriomis keleiviai galėtų būti vežami reguliariais reisais.
       2023-05-10 11:19:52

Energiškai efektyvūs pastatai – teorija ir realybė

Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) novatoriai vykdė Lietuvos mokslo tarybos finansuojamą projektą: „Projektinių ir faktinių pastato gyvavimo ciklo energijos poreikių tyrimai įvertinant vartotojų elgsenos įtaką“.
       2023-05-10 11:00:58

Briuselio kopūstai, Frankfurto dešrelės, Kyjivo kotletas: sąsaja su miestais?

Europos dieną, kuri kasmet švenčiama gegužės 9–ąją, džiaugiamasi vienybe Europoje. Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, pažymi, kad žemyną vienija ne tik bendros vertybės, bet ir maistas – vieni iš kitų mielai perimame patiekalus, dažnai net nesusimąstydami apie tikrąją jų kilmę.
       2023-05-10 10:50:02

„Telia“: „Bitė“ nebūtų pajėgi užtikrinti NATO renginiui Vilniuje reikalavimų

„Telia Lietuvos“ infrastruktūros pajėgumai ir kompetencijos užtikrinti Vilniuje vykstančio NATO viršūnių susitikimo IT ir ryšio paslaugų saugumą yra objektyviai daug didesni nei „Bitės“.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.