Naujienos

Elektromobilį krausim greitai ir (ar) patogiai?

2022-08-12 10:28:28

Šiais laikais daugybei vartotojų labai svarbu, kad kiekvieną akumuliatorių turintį įrenginį, įskaitant nešiojamuosius kompiuterius, mobiliuosius telefonus ir elektromobilius, būtų galima greitai įkrauti.

Dėl santykinai mažos talpos baterijų ir gausybės kištukinių lizdų pastatuose buitiniai prietaisai paprastai įkraunami be rūpesčių – elektros energija varomi automobiliai pasižymi didesniu reiklumu. Todėl jų gamintojai nuolatos suka galvas, kokių sprendimų pasiūlyti, kad elektromobilius būtų galima įkrauti kuo didesne galia ir taip sutrumpinti įkrovimo laiką.

Štai tokie gamintojai kaip „Porsche“ ar „Audi“ skelbia, kad prabangius jų elektromobilius „Taycan“ bei „e-tron GT“ galima įkrauti net iki 270 kW galia, o tokia sparta leistų kilstelėti energijos atsargas iki 80 proc. per kiek daugiau nei 20 minučių. Tarp kitų sprendimų galima atkreipti dėmesį į „Tesla“ automobiliams skirtas 250 kW galios „Supercharger“ krovimo stoteles, tačiau Lietuvoje kol kas tokia yra tik Kaune.

Apžvelgiant visos šalies infrastruktūrą, tektų konstatuoti, kad minėtų elektromobilių savininkai apskritai ant pirštų gali suskaičiuoti vietas, kuriose pavyktų išnaudoti visą šių modelių pajėgumą. Todėl dairantis priimtinesnio varianto, kitas žingsnis – elektromobiliai, kuriuos galima krauti mažesne galia, tačiau baterijos užpildymo laikas beveik nenukenčia dėl galimo parinkti optimalaus akumuliatoriaus talpos ir įkrovimo spartos santykio.

Pavyzdžiui, naujojo „Cupra Born“ gamintojai siūlo rinktis 58 arba 77 kWh panaudojamos talpos baterijas, kurias greitojo krovimo stotelėse galima įkrauti iki 120 arba iki 135 kW galia. Pasiekti 80 proc. bet kurios ispaniškojo modelio, sukurto „Volkswagen“ grupės elektromobilių platformos MEB pagrindu, baterijos versijos energijos lygį prireiks tik maždaug pusvalandžio.

Tačiau kokios spartos iš tiesų reikia vartotojams?

Šių dienų reiškinys

Nerimas dėl per žemo baterijos energijos lygio kamuoja gerokai daugiau gyventojų, nei būtų galima pagalvoti. Tam prieš šešerius metus bendrovė LG netgi sugalvojo terminą „nerimas dėl išsekusio akumuliatoriaus“ (angl. Low battery anxiety).

Jis gimė po to, kai Pietų Korėjos įmonės Jungtinėse Amerikos Valstijose atlikta apklausa atskleidė, jog beveik 90 proc. mobiliųjų telefonų savininkų pernelyg dažnai nerimauja dėl senkančios baterijos, o devyniems iš dešimties vartotojų kyla panika, kai baterijos lygis žemesnis nei 20 proc.

Nors ši būsena mediciniškai nepripažįstama sutrikimu ir kai kam gali atrodyti netgi juokinga, nes dar prieš keletą dešimtmečių žmonija išsivertė ir be dabartinių ryšio technologijų, ji puikiai žinoma visiems baterijas turinčių pramonės gaminių kūrėjams.

Skaitmeniniame pasaulyje į mobiliuosius įrenginius persikėlė didelė dalis žmonių gyvenimo, todėl bet kokia tikimybė nors trumpam būti atkirstam nuo jo kelia stresą. Augantis gyvenimo tempas taip pat verčia ieškoti būdų, kaip kuo sparčiau papildyti bet kokio įrenginio elektros energijos atsargas.

Šis reiškinys dar labiau ėmė badyti akis populiarėjant elektromobiliams. Šio tipo automobiliams spėriai užpildant gatves, vis opesnis tampa infrastruktūros klausimas: niekas nenori laukti savo eilės prie įkrovimo stotelės, o prijungęs laidą stebėti, kaip į bateriją „kapsi“ elektronai – vairuotojai pageidauja, kad jie lietųsi didžiausia sparta. Ilgainiui tai turėtų tapti vis paprastesniu galvosūkiu.

Automobilių istorijos patikros platformos „carVertical“ komunikacijos vadovas Matas Buzelis sako, kad realų įkrovimo spartos poreikį elektromobilių savininkai turėtų skaičiuoti įvertindami tai, kiek konkrečioje vietoje jie galėtų įkrauti bateriją per maždaug 8 valandas – laiką, kuris atitinka darbo dieną arba nakties metą. Būtent šie periodai yra parankiausi papildyti akumuliatorius mažiausiai gaišinant vairuotojo laiką ir neverčiant jo kaskart karštligiškai ieškoti laisvos stotelės.

„Matyčiau paralelę su mobiliaisiais telefonais. Juk dažniausiai vidury dienos telefonus krauna tik tie, kas labai intensyviai juos naudoja, arba turintys jau pasenusius modelius. O šiuolaikiniai telefonai be problemų išlaiko visą darbo dieną. Taip ir su elektromobiliais: jeigu reikia įkrauti tada, kai jis naudojamas, visas procesas sulėtėja. Tad logiškiausia tai daryti tuomet, kai automobilis stovi“, – aiškina specialistas.

Naudingiausia neskubėti

M. Buzelio teigimu, naktinis transporto priemonių krovimas naudingas tuo, kad galima sutaupyti išnaudojant tradiciškai pigesnius elektros energijos tarifus. Vidutinės talpos elektromobilių baterijoms tokio periodo dažnu atveju pakaktų visiškai atkurti energijai.

Štai minėto dinamiškojo kompaktiško šeimyninio modelio „Born“ 58 kWh baterija namų sąlygomis naudojant 11 kW galios sieninį įkroviklį gali būti visiškai įkrauta per 6 valandas ir 15 minučių.

„Tad elektromobilio įkrovimas yra paprasčiausio planavimo klausimas – analogiškai, kaip numatome, kur ir kada krausime telefoną. Dalį laiko galima lėtai krautis namie, o kai tikrai reikia – sparčiojo įkrovimo stotelėse“, – apibendrina pašnekovas.

Jis atkreipia dėmesį, kad piktnaudžiauti sparčiuoju krovimu nevertėtų saugant baterijų ilgaamžiškumą.

„Greitasis įkrovimas labai smagus dalykas, kai pamatai, kad tavo baterijos lygis 10 proc. Bet jis nėra ypač sveikas bet kurio įrenginio baterijoms – ar tai būtų elektromobilis, ar mobilusis telefonas. Naudojantis vien tik juo, galiausiai viena įkrova įveikiamas atstumas imtų pastebimai mažėti“, – atkreipia dėmesį M. Buzelis.

Naujų elektromobilių vairuotojų nerimą dėl baterijų ilgaamžiškumo išsklaido patys gamintojai – jie siūlo solidžias garantijas. Pavyzdžiui, „Cupra Born“ elektromobilio baterijai suteikiama garantija, kad per 8 metus arba 160 tūkst. nuvažiuotų kilometrų ji išsaugos mažiausiai 70 proc. įkrovimo talpos.

Vištos ir kiaušinio klausimas

Elektromobilių plėtrą turėtų skatinti auganti infrastruktūra ar atvirkščiai? Šis vištos ir kiaušinio klausimas, didele dalimi lemiantis elektromobilių naudojimo patogumą tiems, kas negali jų įsikrauti naktį ar darbo metu, taip pat kursto aistras. Tačiau Europos Sąjungoje sprendimai jau priimti ir telieka sulaukti, kol jie bus įgyvendinti.

Kitą dešimtmetį Europos valstybės planuoja viena po kitos uždrausti prekiauti naujais automobiliais su vidaus degimo varikliais, tad elektromobilių infrastruktūros poreikis bus milžiniškas, kaip ir degalų tiekimo tinklo. M. Buzelio teigimu, kai kuriose valstybėse elektromobilių infrastruktūros augimo tempai jau dabar atima žadą.

„Didžiojoje Britanijoje kasdien įrengiama maždaug po 50 įkrovimo stotelių. Tačiau man kol kas susidaro įspūdis, kad svarbu ne tik pristatyti fizinių taškų, bet ir kuo labiau supaprastinti visą procesą: atvažiavau, įsikroviau, susimokėjau, išvažiavau“, – vertina pašnekovas.

Specialisto pastebėjimu, plečiant infrastruktūrą prireiks įvairių stotelių – tiek didelės, tiek ir mažesnės spartos. O konkretų poreikį lems jų įrengimo vietos.

„Manau, kad tarpmiestiniuose maršrutuose reikia spartesnių stotelių, nes žmonės keliauja didesnius atstumus ir dėl to automatiškai stengiasi sutaupyti laiko. O urbanistinėje aplinkoje galbūt net galėtų būti atskiros parkavimo eilės, kur žmonės galėtų palikti savo automobilius nakčiai ir ramiai lėtai įsikrauti“, – svarsto M. Buzelis.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2022-09-23 19:28:28

Žaliosios energetikos lygtis arba kaip sumažinti elektros kainas

Šių metų rugpjūčio 17 d. nuo kelių šimtų eurų iki maksimalios ribos – 4 tūkst. Eur už megavatvalandę (MWh) – per naktį šoktelėjusi elektros kaina vos nesukėlė infarkto pramonininkams ir energetikos ministrui Dainiui Kreiviui.
       2022-09-23 17:33:08

Automobilio variklio priežiūros ABC: kada ir kodėl verta plauti variklį?

Rūpintis automobilio išorės ir salono švara yra įprasta, tačiau švaros paslaugų ekspertai primena ir po kapotu besislepiančio variklio priežiūros svarbą – neplaunant jo didėja rizika laiku nepastebėti rimtų gedimų ir užbėgti jiems už akių, susidurti su aušinimo problemomis ir į saloną sklindančiais nemaloniais kvapais.
       2022-09-23 17:00:56

5 ekspertės patarimai naujakuriams: ką žinoti apie būsto planą ir perskaityti?

Šalies ekonomistai prognozuoja, kad situacija Lietuvos nekilnojamojo turto (NT) rinkoje netrukus stabilizuosis – kainos turėtų išsilyginti, o naujų butų pasiūla pradėti augti.
       2022-09-23 16:45:32

Veterinarijos ekspertė: fejerverkai kelia stresą ir pavojų gyvūnų sveikatai

Savaitgalį Vilniuje vyksiantis tarptautinis fejerverkų festivalis gali tapti tikru išbandymu arčiau renginio vietos būsiantiems augintiniams. Veterinarijos specialistė Justina Maniušienė sako, kad šunų ir kačių klausa yra daug jautresnė nei žmogaus.
       2022-09-23 16:35:46

Parama elektros energijos kaupikliams rezervuota per vieną dieną

Gyventojai, turintys ar suplanavę įsirengti saulės elektrines, paraiškas kompensacijoms už elektros energijos kaupimo įrenginių įsirengimą visai skirtai sumai – 1 mln. eurui pateikė per vieną dieną.
       2022-09-22 17:52:36

Pritarta: numatoma nulinį PVM tarifą šildymui taikyti dar du sezonus

Seimas po svarstymo pritarė Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo pataisoms, kuriomis siūloma laikinai, du artimiausius šildymo sezonus, kompensuoti pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifą gyventojams centralizuotai teikiamai šilumai, padengiant tiekėjams skirtumą iš valstybės biudžeto.
       2022-09-22 17:52:36

Saulės elektrinių savininkams galimybė įsigyti elektros energijos kaupiklius

Nuo šiandien gyventojai, turintys ar suplanavę įsirengti saulės elektrines, galės teikti paraiškas kompensacijoms už elektros energijos kaupimo įrenginių įsirengimą. Tokia parama suplanuota pirmą kartą, o 2022 m. šiai priemonei skirta 1 mln. eurų iš Klimato kaitos programos lėšų.
       2022-09-22 17:39:03

ESO: 6 patarimai, kaip taupyti elektrą tamsiojo sezono metu

Artėjant tamsiajam metų sezonui ir vėstant orams, vidutinio namų ūkio elektros energijos suvartojimas Lietuvoje gali padidėti 15 proc., skaičiuoja bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO).
       2022-09-21 12:01:15

„Orion Leasing" statys saulės elektrines – verslas išsimokės pirkdamas elektrą

Bendrovė „Orion Leasing“ imasi naujo veiklos modelio rinkoje – įmonėms statys saulės elektrines, už kurias šios galės išsimokėti už fiksuotą kainą pirkdamos pagamintą energiją. Elektros kaina su visomis dedamosiomis sieks apie 16 ct/kWh, tai – kelis kartus mažiau nei šiuo metu rinkoje.
       2022-09-21 12:01:15

LNDT meno vadovas O. Koršunovas apie 83 sezoną

Daug kam atrodo, kad teatras yra iliuzijos menas. Iš tiesų visais laikais teatras siekia tikrumo ir realybės, bet ne tos buitinės, matomos akimis, o vidinės, skverbiasi į žiūrovų sąmonės gelmes, kur ir glūdi tikroji realybė. Teatras vyksta ne scenoje, o žiūrovų galvose.
       2022-09-21 11:52:30

Brangstanti elektra 64 proc. gyventojų privertė keisti jos vartojimo įpročius

Išaugusios elektros kainos paskatino Lietuvos gyventojus mažinti elektros vartojimą – jau pradėję taupyti elektrą teigia 6 iš 10-ties žmonių (64 proc.), rodo reprezentatyvi bendrovės „Spinter tyrimai“ apklausa.
       2022-09-21 11:48:57

Saugus sportas nėštumo metu: ką derėtų žinoti

Judėjimas – tai sveikata, todėl niekas nepaneigs, jog sportuoti reikėtų visais gyvenimo etapais. Ir visiškai nesvarbu, jog iki šiol nesimankštinote, gyjate po traumos ar laukiatės vaikelio. Netinkamo laiko sportuoti tiesiog nėra!
       2022-09-21 11:44:20

Į rinką žengia naujieji socialiniai tinklai: kuo jie ypatingi

Socialiniai tinklai tapo neatsiejama gyvenimo dalimi – juose ne tik bendraujame, bet ir sužinome naujienas bei dalinamės gražiausiomis akimirkomis.
       2022-09-20 15:50:18

Darbuotojų atrankos – ko neklausti ir kokią taisyklę prisiminti?

Neperžengti privatumo – pagrindinė taisyklė, kurios jokių būdu negalima sulaužyti, pradedant darbuotojų atranką. Signalų, įspėjančių apie įmonės neapdairumą šiuo klausimu yra gana daug.
       2022-09-20 15:42:38

Kylančios elektros kainos skatina lietuvius įdarbinti saulę

Vienos didžiausių pastatų priežiūros ir inžinierinių sprendimų įmonių grupių Baltijos šalyse „Civinity“ įmonės „Inservis“ atstovas Andžejus Gabrunas pastebi išaugusį verslų ir fizinių asmenų poreikį įsigyti saulės elektrines.
       2022-09-20 15:39:08

Laikinai uždraustas rusiškų ir baltarusiškų TV programų retransliavimas

Seimas po svarstymo pritarė Visuomenės informavimo įstatymo pataisoms (projektas Nr. XIVP-1986(2), kuriuo siūloma laikinai uždrausti Rusijos Federacijos ir Baltarusijos Respublikos įsteigtų,
       2022-09-20 15:36:00

Netikėti vynuogių panaudojimo būdai: ypatingi padažai salotoms, salsos

Vynuogės – dažnos užkandžių lentos viešnios, tačiau tai ne vienintelis būdas, kaip jas galima panaudoti virtuvėje. Ar žinojote, kad vynuogės – puikus priedas gaminant įvairiausius padažus, puikiai tiksiančius ne tik į salotas, bet ir prie mėsos.
       2022-09-20 15:31:38

Aistros, džiaugsmo, prabangos, tvarkos spalva – kodėl jomis dažomi automobiliai?

Spalva yra labai svarbus bet kokio gaminio dizaino, logotipo estetikos ar bendro prekių ženklo įvaizdžio dalis. Jau pirmas žvilgsnis į dominantį gaminį sukelia tam tikrą reakciją, net jei vartotojas apie tai nesusimąsto, o tinkamai parinkta ryški spalva leidžia išsiskirti iš panašių produktų gausos.
       2022-09-20 15:23:02

Tyrimas atskleidė, kad raudoni automobiliai į avarijas patenka dažniausiai

Automobilių spalvos dažnai atspindi savininko asmenybę. Konservatyvūs pirkėjai mėgsta monochromatines spalvas, o ekstrovertai nevengia ryškesnių automobilių.
       2022-09-20 09:47:09

Kuo skaitmeninė implantacija pranašesnė už tradicinę

Prarasti dantys jau kelis dešimtmečius atkuriami implantacijos pagalba. Vis dėlto, šios procedūros sėkmė ne vienam kelia abejonę. Remiantis apklausų duomenimis, dažniausiai baiminamasi galimo implanto neprigijimo ir kitų komplikacijų.
       2022-09-20 09:40:47

Ekspertai: skaitmeninės mokymosi priemonės būtinos ir kontaktinio ugdymo metu

Skaitmeninės mokymosi priemonės savo aktualumo nepraranda ir sugrįžus į mokyklos suolą. Įmonės „Ateities pamoka“ atlikta mokytojų apklausa parodė, kad net 98 proc. mokytojų šias priemones aktyviai naudoja ir kontaktinėse pamokose.
       2022-09-20 09:34:12

Dieną be automobilio – 500 nemokamų el. paspirtukų visoje šalyje

Gyventi mieste be nuosavo automobilio – utopija ar jau misija-įmanoma Lietuvoje? Šiemet susimąstyti apie tokį pokytį siekiama priversti net ir užkietėjusius automobilistus, todėl visoje Europoje kasmet žymima Diena be automobilio, mūsų šalyje pasitinkama ne vien gražiomis idėjomis:
       2022-09-19 16:15:25

Kaune oficialiai baigta Dariaus ir Girėno stadiono rekonstrukcija

15 tūkstančių sėdimų vietų, stogas virš tribūnų, du didžiuliai ekranai, automatiškai laistoma ir šildoma žalia veja bei aukščiausios kokybės bėgimo takai. Visa tai – tik dalis nuo pamatų atstatyto naujutėlaičio Dariaus ir Girėno stadiono privalumų.
       2022-09-19 16:09:08

Proveržis: „Volvo Trucks“ pradeda serijinę elektrinių sunkvežimių gamybą

„Volvo Trucks“ tapo pirmąja pasauliniu mastu veikiančia įmone, pradedančia serijinę elektros energija varomų sunkiasvorių (44 t bendrosios junginio masės) sunkvežimių gamybą.
       2022-09-19 16:07:03

Energijos suvartojimą gali padėti mažinti išmaniosios programėlės

Ekonomikos ekspertai visus perspėja, kad dėl sparčiai augančių kainų, šį sezoną teks taupyti. Ugdyti taupymo ir tvarumo įpročius gali padėti išmaniosios programėlės – šie įrankiai telefone leis ne tik paprasčiau stebėti energijos suvartojimą, bet ir užtikrins didesnį efektyvumą.
       2022-09-19 12:30:17

Neramina artėjantis šildymo sezonas? Patalpose atlikite namų darbus

Šaltieji metų mėnesiai – ne už kalnų, todėl jau dabar metas pradėti galvoti apie kitą mėnesį prasidėsiantį šildymo sezoną. Šiemet šalies gyventojai nerimauja dėl būsimo šildymo išlaidų padidėjimo, susijusio su sparčia infliacija ir kitomis priežastimis.
       2022-09-19 12:05:31

Kaip išsirinkti stacionarų kompiuterį?

Keičiantis šiuolaikinėms technologijoms ir atsirandant galimybei dirbti bei gyventi bet kuriame pasaulio krašte, žmonės itin pamėgo mobilumą. Tad nieko keisto, jog stacionarūs kompiuteriai nebesudaro didžiosios dalies perkamų naujų kompiuterių.
       2022-09-18 09:55:11

Madeiroje gidu dirbantis Audrius atskleidė, kodėl sala patiks

Atlanto vandenyne, netoli Afrikos krantų įsitaisiusi Portugalijos sala Madeira sulaukia vis didesnių lietuvių keliautojų srautų. Ir ne veltui.
       2022-09-17 19:45:36

ES jaunųjų mokslininkų konkurse lietuvė pelnė pirmąją vietą

Nyderlanduose vykusiame Europos Sąjungos jaunųjų mokslininkų konkurse Lietuvai atstovavusi Meda Surdokaitė šiandien apdovanota pirmąja vieta ir specialiuoju prizu – kvietimu į Nobelio premijų įteikimo ceremoniją Stokholme. Tai vienas geriausių rezultatų Lietuvos istorijoje.
       2022-09-17 18:30:59

JAV atvėrė rinką lietuviškiems kiaušinių produktams

Lietuva gali eksportuoti kiaušinių produktus į JAV. Tai rugsėjo 15 d. paskelbė šios šalies Maisto saugos ir priežiūros tarnyba. Lietuva tapo antrąja ES šalimi po Nyderlandų, gavusia tokį leidimą.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.