Naujienos

Namų valymo klaidos – kas tinka langams, pražūtinga televizoriaus ekranui

2022-09-02 14:11:39

Palaikyti švarą namuose – ne tokia jau sudėtinga užduotis, kai tai darome reguliariai ir pasitelkiame į pagalbą įvairiausių valiklių. Vienos priemonės kovoja su rūdimis, kitos tirpdo kalkes, trečios pašalina purvą, tirpdo riebalus.

Buitinės chemijos asortimentas šiandien didžiulis, ją paprasta ir saugu naudoti namuose. Vis dėlto improvizuoti su buitine chemija nederėtų – stiklo valikliu sumanę blizginti medinius paviršius arba televizoriaus ekraną, galite patirti apmaudžių nuostolių, o sumaišius skirtingas priemones gali išsiskirti nuodingos dujos.

„Maximos“ Komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė Ernesta Dapkienė teigia, kad, vertinant ilgametę statistiką, paklausa namų ūkio valymo priemonėms yra stabili, tačiau du mėnesiai metuose išsiskiria padidėjusiu susidomėjimu buitine chemija.

„Kovo mėnesį, pasibaigus žiemai, ir rugsėjį, po atostogų sezono, šokteli namų valymo priemonių paklausa. Atliepdami žmonių įpročius, minėtais mėnesiais suteikiame galimybę buitinės chemijos – ir apskritai visų švaros prekių – įsigyti pigiau, organizuodami „Švaros mugę“, – kalba E. Dapkienė.

Anot jos, iš buityje naudojamų valymo priemonių daugiausiai nuperkama WC valiklių – daugiau nei visų kitų namų ūkio valymo bei priežiūros priemonių kartu sudėjus, o iš pastarųjų produktų populiariausi yra universalūs valikliai bei langų valikliai.

„Valymo priemonių asortimentas šiandien yra neįtikėtinai didelis. Vien mūsų tinkle yra per 2 tūkst. skirtingų švaros prekių. Lengva pasimesti, tad logiška, kad žmonės ieško plačiau pritaikomų priemonių. Įsigyjant ir naudojant įvairius valiklius, svarbiausia prisiminti, kad jie bus saugūs ir atliks savo funkciją tik naudojami pagal paskirtį bei instrukciją“, – teigia E. Dapkienė.

Naudojant buitinę chemiją namuose, kelios paprastos taisyklės padės nesugadinti daiktų ir nepakenkti savo sveikatai.

WC valiklis nėra universali valymo priemonė

Balikliai ir WC valymo priemonės yra vieni agresyviausių buitinės chemijos atstovų, kurie tirpdo mineralines bei organines nuosėdas ir dezinfekuoja. Vis dėlto, tai, kas saugu naudoti valant vonios keramiką, kitiems paviršiams gali turėti liūdnų pasekmių. Pavyzdžiui, sumanius WC valiklio pagalba atsikratyti kalkių nuosėdų ant plieninės kriauklės arba chromuoto krano paviršiaus – liks dėmės, kurių nebepavyks pašalinti. Dėl koncentruotų ir stiprių valymo komponentų WC valiklis nedraugiškas didžiajai daliai namų daiktų ir paviršių, tad jis toli gražu nėra universalus. WC valiklio jokiu būdu negalima naudoti paviršiams, kurie liečiasi su maistu – pavyzdžiui, juo nevalia šalinti riebalų nuo stalviršių virtuvėje, valyti šaldytuvo, šveisti orkaitės arba kaitlentės.

Langų valiklis tiks veidrodžiui, bet ne televizoriui

Langų valiklis yra labai aiškios paskirties priemonė stebuklingai palengvinanti stiklinių paviršių priežiūrą. Ją galima pasitelkti blizginant veidrodžius, stiklinį staliuką, stiklinę dušo kabinos sienelę ar net nerūdijančio plieno paviršius. Tačiau nederėtų stipriai improvizuoti taikant šį vaikį kitiems paviršiams. Daugelyje langų valiklių yra amoniako, dėl to ši priemonė puikiai tirpdo riebalus, bet, pavyzdžiui, paveikslams naudojamą akrilo stiklą langų valiklis gali sugadinti. Ši priemonė pavojinga ir medžio paviršiams – baldams, stalviršiams, grindims, taip pat marmurui ir akmens masės paviršiams kaip virtuvės stalviršiai. Jokiu būdu nepatartina susigundyti langų valikliu pašvarinti televizoriaus, kompiuterio ar išmaniojo telefono ekranų – buitinė chemija per agresyvi lepiai elektronikai ir ją nepataisomai sugadins.

Muilas – ne tik skalbiniams

Skystas muilas gali pakeisti universalų valiklį. Tai yra švelni šarminė priemonė nekenksminga sveikatai ir daugeliui paviršių. Ant medinių arba akmens masės stalviršių užtiškęs aliejus, maisto likučių dėmės, riebaluota kriauklė, purvas ant medinių grindų – būtent šarminiai valikliai gerai susidoroja su organinės kilmės nešvarumais, o su vandeniu sumaišytas muilas nesugadins jautrių paviršių namuose. Tačiau nereikėtų tikėtis muilu ar jo tirpalu nuvalyti kalkių nuosėdas – šiai užduočiai skirti rūgštiniai valikliai, tirpdantys mineralinės kilmės nuosėdas, rūdis.

Nemaišykite skirtingų valiklių!

Eksperimentai su buitinės chemijos priemonėmis, maišant jas tarpusavyje ir taip mėginant išgauti neva efektyvesnį valiklį, gali būti itin pavojingi sveikatai. Maišant valymo priemones tarpusavyje, jų komponentai gali sudaryti nuodingus junginius – ypač pavojingos yra dujos, susidarančios tokių cheminių reakcijų metu. Štai sumaišius vandenilio peroksidą su actu, susidariusios dujos gali pažeisti kvėpavimo takus ir plaučius. Ypač pavojinga kitas valymo ar dezinfekavimo priemones maišyti su balikliais. Pavyzdžiui, baliklis arba valiklis, kurio sudėtyje yra baliklio, sumaišytas su amoniaku išskiria dujas, kurios plaučiuose sudaro audinius naikinančius junginius. Actu valant kalkes ir nusprendus dar dezinfekuoti paviršių balikliu, susidariusios dujos gali pažeisti akis, sukelti pykinimą.

Buitinės chemijos produktai yra puikūs pagalbininkai namuose, tačiau naudojami ne pagal paskirtį ir nesilaikant instrukcijų jie gali būti negailestingi ne tik nešvarumams.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2022-09-23 19:28:28

Žaliosios energetikos lygtis arba kaip sumažinti elektros kainas

Šių metų rugpjūčio 17 d. nuo kelių šimtų eurų iki maksimalios ribos – 4 tūkst. Eur už megavatvalandę (MWh) – per naktį šoktelėjusi elektros kaina vos nesukėlė infarkto pramonininkams ir energetikos ministrui Dainiui Kreiviui.
       2022-09-23 17:33:08

Automobilio variklio priežiūros ABC: kada ir kodėl verta plauti variklį?

Rūpintis automobilio išorės ir salono švara yra įprasta, tačiau švaros paslaugų ekspertai primena ir po kapotu besislepiančio variklio priežiūros svarbą – neplaunant jo didėja rizika laiku nepastebėti rimtų gedimų ir užbėgti jiems už akių, susidurti su aušinimo problemomis ir į saloną sklindančiais nemaloniais kvapais.
       2022-09-23 17:00:56

5 ekspertės patarimai naujakuriams: ką žinoti apie būsto planą ir perskaityti?

Šalies ekonomistai prognozuoja, kad situacija Lietuvos nekilnojamojo turto (NT) rinkoje netrukus stabilizuosis – kainos turėtų išsilyginti, o naujų butų pasiūla pradėti augti.
       2022-09-23 16:45:32

Veterinarijos ekspertė: fejerverkai kelia stresą ir pavojų gyvūnų sveikatai

Savaitgalį Vilniuje vyksiantis tarptautinis fejerverkų festivalis gali tapti tikru išbandymu arčiau renginio vietos būsiantiems augintiniams. Veterinarijos specialistė Justina Maniušienė sako, kad šunų ir kačių klausa yra daug jautresnė nei žmogaus.
       2022-09-23 16:35:46

Parama elektros energijos kaupikliams rezervuota per vieną dieną

Gyventojai, turintys ar suplanavę įsirengti saulės elektrines, paraiškas kompensacijoms už elektros energijos kaupimo įrenginių įsirengimą visai skirtai sumai – 1 mln. eurui pateikė per vieną dieną.
       2022-09-22 17:52:36

Pritarta: numatoma nulinį PVM tarifą šildymui taikyti dar du sezonus

Seimas po svarstymo pritarė Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo pataisoms, kuriomis siūloma laikinai, du artimiausius šildymo sezonus, kompensuoti pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifą gyventojams centralizuotai teikiamai šilumai, padengiant tiekėjams skirtumą iš valstybės biudžeto.
       2022-09-22 17:52:36

Saulės elektrinių savininkams galimybė įsigyti elektros energijos kaupiklius

Nuo šiandien gyventojai, turintys ar suplanavę įsirengti saulės elektrines, galės teikti paraiškas kompensacijoms už elektros energijos kaupimo įrenginių įsirengimą. Tokia parama suplanuota pirmą kartą, o 2022 m. šiai priemonei skirta 1 mln. eurų iš Klimato kaitos programos lėšų.
       2022-09-22 17:39:03

ESO: 6 patarimai, kaip taupyti elektrą tamsiojo sezono metu

Artėjant tamsiajam metų sezonui ir vėstant orams, vidutinio namų ūkio elektros energijos suvartojimas Lietuvoje gali padidėti 15 proc., skaičiuoja bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO).
       2022-09-21 12:01:15

„Orion Leasing" statys saulės elektrines – verslas išsimokės pirkdamas elektrą

Bendrovė „Orion Leasing“ imasi naujo veiklos modelio rinkoje – įmonėms statys saulės elektrines, už kurias šios galės išsimokėti už fiksuotą kainą pirkdamos pagamintą energiją. Elektros kaina su visomis dedamosiomis sieks apie 16 ct/kWh, tai – kelis kartus mažiau nei šiuo metu rinkoje.
       2022-09-21 12:01:15

LNDT meno vadovas O. Koršunovas apie 83 sezoną

Daug kam atrodo, kad teatras yra iliuzijos menas. Iš tiesų visais laikais teatras siekia tikrumo ir realybės, bet ne tos buitinės, matomos akimis, o vidinės, skverbiasi į žiūrovų sąmonės gelmes, kur ir glūdi tikroji realybė. Teatras vyksta ne scenoje, o žiūrovų galvose.
       2022-09-21 11:52:30

Brangstanti elektra 64 proc. gyventojų privertė keisti jos vartojimo įpročius

Išaugusios elektros kainos paskatino Lietuvos gyventojus mažinti elektros vartojimą – jau pradėję taupyti elektrą teigia 6 iš 10-ties žmonių (64 proc.), rodo reprezentatyvi bendrovės „Spinter tyrimai“ apklausa.
       2022-09-21 11:48:57

Saugus sportas nėštumo metu: ką derėtų žinoti

Judėjimas – tai sveikata, todėl niekas nepaneigs, jog sportuoti reikėtų visais gyvenimo etapais. Ir visiškai nesvarbu, jog iki šiol nesimankštinote, gyjate po traumos ar laukiatės vaikelio. Netinkamo laiko sportuoti tiesiog nėra!
       2022-09-21 11:44:20

Į rinką žengia naujieji socialiniai tinklai: kuo jie ypatingi

Socialiniai tinklai tapo neatsiejama gyvenimo dalimi – juose ne tik bendraujame, bet ir sužinome naujienas bei dalinamės gražiausiomis akimirkomis.
       2022-09-20 15:50:18

Darbuotojų atrankos – ko neklausti ir kokią taisyklę prisiminti?

Neperžengti privatumo – pagrindinė taisyklė, kurios jokių būdu negalima sulaužyti, pradedant darbuotojų atranką. Signalų, įspėjančių apie įmonės neapdairumą šiuo klausimu yra gana daug.
       2022-09-20 15:42:38

Kylančios elektros kainos skatina lietuvius įdarbinti saulę

Vienos didžiausių pastatų priežiūros ir inžinierinių sprendimų įmonių grupių Baltijos šalyse „Civinity“ įmonės „Inservis“ atstovas Andžejus Gabrunas pastebi išaugusį verslų ir fizinių asmenų poreikį įsigyti saulės elektrines.
       2022-09-20 15:39:08

Laikinai uždraustas rusiškų ir baltarusiškų TV programų retransliavimas

Seimas po svarstymo pritarė Visuomenės informavimo įstatymo pataisoms (projektas Nr. XIVP-1986(2), kuriuo siūloma laikinai uždrausti Rusijos Federacijos ir Baltarusijos Respublikos įsteigtų,
       2022-09-20 15:36:00

Netikėti vynuogių panaudojimo būdai: ypatingi padažai salotoms, salsos

Vynuogės – dažnos užkandžių lentos viešnios, tačiau tai ne vienintelis būdas, kaip jas galima panaudoti virtuvėje. Ar žinojote, kad vynuogės – puikus priedas gaminant įvairiausius padažus, puikiai tiksiančius ne tik į salotas, bet ir prie mėsos.
       2022-09-20 15:31:38

Aistros, džiaugsmo, prabangos, tvarkos spalva – kodėl jomis dažomi automobiliai?

Spalva yra labai svarbus bet kokio gaminio dizaino, logotipo estetikos ar bendro prekių ženklo įvaizdžio dalis. Jau pirmas žvilgsnis į dominantį gaminį sukelia tam tikrą reakciją, net jei vartotojas apie tai nesusimąsto, o tinkamai parinkta ryški spalva leidžia išsiskirti iš panašių produktų gausos.
       2022-09-20 15:23:02

Tyrimas atskleidė, kad raudoni automobiliai į avarijas patenka dažniausiai

Automobilių spalvos dažnai atspindi savininko asmenybę. Konservatyvūs pirkėjai mėgsta monochromatines spalvas, o ekstrovertai nevengia ryškesnių automobilių.
       2022-09-20 09:47:09

Kuo skaitmeninė implantacija pranašesnė už tradicinę

Prarasti dantys jau kelis dešimtmečius atkuriami implantacijos pagalba. Vis dėlto, šios procedūros sėkmė ne vienam kelia abejonę. Remiantis apklausų duomenimis, dažniausiai baiminamasi galimo implanto neprigijimo ir kitų komplikacijų.
       2022-09-20 09:40:47

Ekspertai: skaitmeninės mokymosi priemonės būtinos ir kontaktinio ugdymo metu

Skaitmeninės mokymosi priemonės savo aktualumo nepraranda ir sugrįžus į mokyklos suolą. Įmonės „Ateities pamoka“ atlikta mokytojų apklausa parodė, kad net 98 proc. mokytojų šias priemones aktyviai naudoja ir kontaktinėse pamokose.
       2022-09-20 09:34:12

Dieną be automobilio – 500 nemokamų el. paspirtukų visoje šalyje

Gyventi mieste be nuosavo automobilio – utopija ar jau misija-įmanoma Lietuvoje? Šiemet susimąstyti apie tokį pokytį siekiama priversti net ir užkietėjusius automobilistus, todėl visoje Europoje kasmet žymima Diena be automobilio, mūsų šalyje pasitinkama ne vien gražiomis idėjomis:
       2022-09-19 16:15:25

Kaune oficialiai baigta Dariaus ir Girėno stadiono rekonstrukcija

15 tūkstančių sėdimų vietų, stogas virš tribūnų, du didžiuliai ekranai, automatiškai laistoma ir šildoma žalia veja bei aukščiausios kokybės bėgimo takai. Visa tai – tik dalis nuo pamatų atstatyto naujutėlaičio Dariaus ir Girėno stadiono privalumų.
       2022-09-19 16:09:08

Proveržis: „Volvo Trucks“ pradeda serijinę elektrinių sunkvežimių gamybą

„Volvo Trucks“ tapo pirmąja pasauliniu mastu veikiančia įmone, pradedančia serijinę elektros energija varomų sunkiasvorių (44 t bendrosios junginio masės) sunkvežimių gamybą.
       2022-09-19 16:07:03

Energijos suvartojimą gali padėti mažinti išmaniosios programėlės

Ekonomikos ekspertai visus perspėja, kad dėl sparčiai augančių kainų, šį sezoną teks taupyti. Ugdyti taupymo ir tvarumo įpročius gali padėti išmaniosios programėlės – šie įrankiai telefone leis ne tik paprasčiau stebėti energijos suvartojimą, bet ir užtikrins didesnį efektyvumą.
       2022-09-19 12:30:17

Neramina artėjantis šildymo sezonas? Patalpose atlikite namų darbus

Šaltieji metų mėnesiai – ne už kalnų, todėl jau dabar metas pradėti galvoti apie kitą mėnesį prasidėsiantį šildymo sezoną. Šiemet šalies gyventojai nerimauja dėl būsimo šildymo išlaidų padidėjimo, susijusio su sparčia infliacija ir kitomis priežastimis.
       2022-09-19 12:05:31

Kaip išsirinkti stacionarų kompiuterį?

Keičiantis šiuolaikinėms technologijoms ir atsirandant galimybei dirbti bei gyventi bet kuriame pasaulio krašte, žmonės itin pamėgo mobilumą. Tad nieko keisto, jog stacionarūs kompiuteriai nebesudaro didžiosios dalies perkamų naujų kompiuterių.
       2022-09-18 09:55:11

Madeiroje gidu dirbantis Audrius atskleidė, kodėl sala patiks

Atlanto vandenyne, netoli Afrikos krantų įsitaisiusi Portugalijos sala Madeira sulaukia vis didesnių lietuvių keliautojų srautų. Ir ne veltui.
       2022-09-17 19:45:36

ES jaunųjų mokslininkų konkurse lietuvė pelnė pirmąją vietą

Nyderlanduose vykusiame Europos Sąjungos jaunųjų mokslininkų konkurse Lietuvai atstovavusi Meda Surdokaitė šiandien apdovanota pirmąja vieta ir specialiuoju prizu – kvietimu į Nobelio premijų įteikimo ceremoniją Stokholme. Tai vienas geriausių rezultatų Lietuvos istorijoje.
       2022-09-17 18:30:59

JAV atvėrė rinką lietuviškiems kiaušinių produktams

Lietuva gali eksportuoti kiaušinių produktus į JAV. Tai rugsėjo 15 d. paskelbė šios šalies Maisto saugos ir priežiūros tarnyba. Lietuva tapo antrąja ES šalimi po Nyderlandų, gavusia tokį leidimą.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.