Naujienos

3 dalykai, kurių nesigailėsite padarę dėl lengvesnės savo vaikų ateities

2022-09-05 19:44:41

Tikriausiai kiekvienas suaugęs esame pagalvoję, kokių dalykų, kurie šiandien praverstų, gailimės neišmokę vaikystėje, ar ko, deja, mums neparodė ir neišugdė tėvai.

Visgi, teisingas pasirinkimas būtų nieko nekaltinti ir auginant savo vaikus, pasimokyti iš kitų klaidų. Baziniai įgūdžiai dažnai atrodo elementarūs ir tikime, kad gyvenimas vaikus jų išmokys pats. Tačiau pradėjus tam tikriems įgūdžiams skirti dėmesio dar ankstyvoje vaikystėje, didelė tikimybė, kad jūsų vaikas į pilnametystės pasaulį žengs kur kas tvirtesniu ir lengvesnę savarankiško gyvenimo pradžią garantuojančiu žingsniu. Taigi, argi neverta dėl to pasistengti jau dabar?

Kalbėti apie pinigus verta nuo mažens

Valstybinėse Lietuvos mokyklose finansinio raštingumo pamokų kol kas dar, deja, nėra. Tad supažindinti su finansų valdymu ir išmokyti vaikus ateityje atsakingai priimti finansinius sprendimus, turi patys tėvai. Jų pavyzdys vaikams visada įtakingiausias, tad svarbu elgtis patiems taip, kad jūsų pamokos nesiskirtų nuo jūsų elgesio kasdienybėje. Tam, kad suprastų pinigų vertę, vaikai jau nuo mažens turi žinoti, kaip pinigai yra uždirbami, leidžiami ir taupomi. Vaikui svarbu rodyti, kad norai ne visada gali išsipildyti akimirksniu – pasiekti tam tikrą tikslą, kartais reikia palaukti – sutaupyti pinigų jo įgyvendinimui.

Pradėjus vaikui eiti į mokyklą, dažniausiai pradedami duoti kišenpinigiai, tad vaikui vertinga paaiškinti, kad jis gali juos ne tik iškart išleisti, bet ir dalį jų taupyti. Tačiau vaikai, turėdami nesvarbu kokią sumą pinigų, dažnai nori juos tiesiog greičiau išleisti. Tokiais atvejais vertinga kalbėti pavyzdžiais – „už šiandien turimus pinigus, gali nusipirkti tik nedidelį žaislą, kurio tau galbūt nereikia. Jei palauksi 5 dienas, sutaupysi daugiau kišenpinigių ir galėsi rinktis didesnį žaislą iš daugiau variantų. Tad argi nenorėtum nusipirkti žaislo, kurio tu labiausiai nori?“.

Jei sunku patiems užvedinėti temas, šiais laikais finansinio raštingumo ugdymui galima pasitelkti ir įvairias programėles telefone. Pavyzdžiui, angliškos programėlės „World of money“ ar „Zogo“ leidžia spręsti tęstus, sudarytus pagal vaiko amžių, lietuviška „Poklet“ pervesti kišenpinigius už tam tikras vaikams iškeltas užduotis. Vaikams tai gali tapti kaip žaidimas, kuris skatina labiau įsitraukti ir geriau priimti informaciją.

Vaikui augant, svarbu aiškinti, kad pinigai reikalingi trumpalaikiams ir ilgalaikiams tikslams, todėl reikia mokytis juos atskirti ir skirstyti pinigus abejoms dalims. Lietuvoje nuo 14 metų jau leidžiama dirbti, tad vaikui galima padėti susirasti pirmąjį darbą, papasakoti, kaip jis pats galės valdyti savo biudžetą ir įgyvendinti savo norus savarankiškai. Vėlesniu laikotarpiu jau galima imtis kalbėti ir rimtesnėmis temomis – supažindinti, kas yra investavimas, paskolos, mokesčiai. Nuo vaikystės mokomas atsakingo finansų planavimo, suaugęs vaikas net sudėtingais gyvenimo atvejais nepuls priimti skubotų sprendimų, o racionaliai ieškos geriausių išeičių ir patirs mažiau finansinio streso.

Tėvų indėlis į galimybę vaikui siekti savo svajonių

Pilnametystė atveria naujus iššūkius – mokyklos baigimas, karjeros krypties pasirinkimas, dažnai ir išsikraustymas iš tėvų namų, kurie gali kelti ne tik malonų jaudulį, bet ir stresą. Tikriausiai visi tėvai norėtų, kad jų vaikas į naują gyvenimo etapą žengtų užtikrintai ir žinodamas, kad turi palaikymą. Tačiau realybėje, nemažai paauglių patiria netiesioginį spaudimą apriboti savo svajones ir planus. Iš tėvų girdėdami kalbas, kaip „rinkdamasis menininko kelią, neuždirbsi, o juk iš kažko reikės gyventi“ arba „jei neįstosi į finansuojamą vietą universitete, teks eiti dirbti, nes neturime pinigų studijoms“, paaugliai tampa nepasitikintys savimi, užsidarę ir bijodami nepateisinti lūkesčių, stokoja drąsos veikti.

Suprantama, kad visų šeimų finansinės galimybės skiriasi, tačiau tėvams pradėjus rūpintis vaiko ateitimi dar vaikystėje, tikrai galima pasiruošti lengvesnei vaiko savarankiško gyvenimo pradžiai, suteikiant jam stabilumą ir palaikymą rinktis tai, ko jis nori. Taupyti tam, kas laukia už 18-os metų, gali pasirodyti neįmanoma, kai planų ir reikmių nestinga esamuoju laiku. Tačiau, o jeigu pavyktų atsidėti valstybės skiriamus vaiko pinigus? Taupydami juos nuo gimimo, vaikui sulaukus pilnametystės, būtumėte sutaupę daugiau nei 17,3 tūkst. eurų, kai šiuo metu valstybė skiria 80,5 eurų, o tikėtina, bėgant metams ši suma dar ir augs.

Taupyti patariama atskiroje vaiko vardu atidarytoje banko sąskaitoje ar indėlyje, o norint, kad pinigai ne tik stovėtų, bet ir augtų, galima juos investuoti, atidarant vaiko investicinę sąskaitą. Pavyzdžiui, investuodami 18-a metų kas mėnesį 80,5 eurų, į žmonių paskolas tarpusavio skolinimo platformose su, tarkime, 10 proc. metine grąža, turite galimybę sukaupti daugiau nei 48,5 tūkst. eurų. Turint tokią sumą, vaikas ne tik galės rinktis tikrai norimas studijas, bet ir svarstyti užsienio universitetus, padengti nuosavo būsto pradinį įnašą ar skirti kitoms reikmės. Jei apie investavimą susimąstėte, kai vaikas jau didesnis, vis tiek galite nesunkiai pasitikrinti, kokią sumą sukaupsite, investuodami jums priimtinomis sumomis per pasirinktą laikotarpį, pavyzdžiui, „Paskolų klubo“ platformos investavimo skaičiuoklėje. Investavimas visada susijęs su rizika neatgauti visų lėšų, tačiau pagalvoti apie jį ir taupymą, vardan galimybės suteikimo vaikui eiti tuo keliu, apie kurį jis svajoja, tikrai vertėtų.

Nepraleiskite galimybės mokyti kalbų

Mokslininkai yra įrodę, kad dar kūdikystėje vaikai geba mokytis kalbų greičiau nei paaugliai ar suaugusieji. Tai lemia neurologinė sandara, mažylių smegenys yra elastingesnės ir nervų sistema formuojasi, o tai padeda greičiau priimti ir įsiminti informaciją. Be to, vaikams dar nėra susiformavęs gėdos, baimės klysti jausmas, todėl jie nebijo daryti klaidų, kitaip nei suaugusieji, žinodami, kad dėl neteisingai ištariamų žodžių gali susilaukti komentarų ar pašaipų.

Taigi, ypač jeigu šeimoje tėvai yra skirtingų tautybių, nesvarbu, kad gyvenate šalyje, kurioje viena iš kalbų nekalbama, kalbėkite su vaiku skirtingomis kalbomis – tėtis – viena, mama kita kalba. Nors rišlus sakinių dėstymas gali užtrukti šiek tiek ilgiau, ateityje tai neabejotinai duos rezultatų ir vaikas užaugs mokėdamas kelias kalbas. Apskritai, vos vieną valandą per dieną skirdami, pavyzdžiui, anglų kalbos paprastų žodžių mokymuisi su 3-6 metų vaiku, suteiksite jam pagrindus, o vaikui mokykloje mokytis kalbą jau bus lengviau.

Vėliau vaikus sudominti mokytis kalbos galima taip pat programėlių pagalba. Pavyzdžiui, programėlė „Duolingo“ leidžia rinktis iš daugybės pasaulio kalbų bei tinka ir vaikams, ir suaugusiems. Tad galite mokytis net kartu ir vėliau išmoktas pamokas pritaikyti kasdienybėje. Dar ankstyvoje vaikystėje gerai išmoktos kalbos vaikui suteiks galimybę plėsti didesnį pažinčių ratą, laisvai bendrauti ir drąsiai svarstyti savo ateities galimybes ne tik gimtinėje, bet ir užsienyje.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2023-06-04 10:42:31

Išvykų sezonas atidarytas: išmanūs aksesuarai, be kurių kelionėse neišsiversite

Dabar susikurti komfortišką aplinką gamtoje paprasta – gerą nuotaiką užtikrinti padeda muzika, sklindanti iš kolonėlių, telefonus galima įkrauti su išorinėmis baterijomis, o su nešiojamaisiais modemais internetas veiks net tolimiausiuose kampeliuose.
       2023-05-30 16:06:53

Kelionė su augintiniu – kaip užtikrinti jo saugumą ir komfortą?

Prasidėjus šiltajam sezonui, augintinius turintys žmonės leidžiasi į savaitgalio ar atostogų keliones su keturkojais draugais. Kad ši patirtis būtų maloni ir džiuginanti, tokią kelionę reikia kruopščiai suplanuoti – gyvūnas turi jaustis komfortiškai ir būti saugus.
       2023-05-29 16:48:43

Alpių virtuvės paslaptys: užkandžiai ir kruopščiai saugomas desertas

Nors Alpės labiau įsivaizduojamos kaip žiemos atostogų kurortas, net ir vasarą šis kraštas turi, ką pasiūlyti: žaliuojančius slėnius, atgaivinančius ežerus ir, žinoma, įspūdingas kalnų panoramas.
       2023-05-29 16:42:28

Kodėl nusilpsta santykis su tėvu ir kaip jį atkurti suaugus?

Psichologiniuose tyrimuose vis dažniau pabrėžiama tėvo ir vaiko santykio svarba skirtingoms gyvenimo sritims. Deja, ne visiems pasiseka tą santykį sukurti, užauginti ir išlaikyti vaikui jau suaugus.
       2023-05-29 16:37:47

Ko Lietuvos vaikus gali išmokyti unguriai?

Viena gegužės diena mažiesiems Žaslių miestelio gyventojams buvo itin įsimintina. Vaikai iš vietos pagrindinės mokyklos ir lopšelio-darželio „Žaliasis klevelis“ auklėtiniai gavo progą su Žuvininkystės tarnybos specialistais į Neries upę išleisti tūkstančius europinių ungurių jauniklių.
       2023-05-29 16:29:11

Sugalvojau įsigyti oro kondicionierių: ar nepavėlavau ir ar kas jį sumontuos?

Lietuviški sezonai keičiasi gana greitai: atrodytų, dar vakar buvo šalnos, o jau šiandien saulė kaitina taip, kad namie – tikra pirtis. Specialistai pastebi, kad daugelis apie namų vėsinimą susimąsto tik tada, kai ima kamuoti kaitra, bet tokiu atveju dažnai jau būna per vėlu.
       2023-05-27 12:30:47

Saugią kaimynystę užtikrina ne tik namų spyna: kaip apsisaugoti išmaniai

Dabar saugumą namuose ir kaimynystėje gali padėti užtikrinti išmanios priemonės – specialios aplikacijos gali padėti suburti kaimynų bendruomenę, o namų kameros užtikrina jūsų ramybę net ir tada, kai nesate namuose.
       2023-05-25 16:39:44

Specialistų rekomendacijos: kaip išsirinkti tinkamiausią dviratį?

Artėjant vasarai, keliones automobiliu verta pakeisti į važiavimą dviračiu. Taip galima ne tik pagerinti fizinę formą, bet ir atsipalaiduoti, pasigrožėti gamta.
       2023-05-25 16:37:32

„Nokia“ viceprezidentė M. Mentula: 5G monetizavimo galimybes mato mūsų šalyje

Nors Lietuvoje 5G ryšys, lyginant su kitomis Europos valstybėmis, pradėtas diegti kiek vėliau, šalyje jau matomi pirmieji šios technologijos privalumai. Pradedant nuo lengvesnės individualių vartotojų kasdienybės iki įmonių modernizavimo.
       2023-05-19 16:08:18

Hipertenzija: beveik pusė gyventojų nežino turintys kraujospūdžio problemų

Hipertenzija, arba aukštas kraujospūdis, ekspertų laikoma paslėpta sveikatos krize, su kuria susiduria milijonai žmonių visame pasaulyje.
       2023-05-19 15:53:34

Eurolyga Kaune: galingiausias Wi-Fi ir visą parą budintys „Telia“ inžinieriai

Nuo penktadienio iki sekmadienio Kaune vyksiančiame Eurolygos finalo ketverto turnyre greičiu žavės ne tik žaidėjų atakos, bet ir internetas – „Telia“ viso renginio metu užtikrins 1 Gb/s spartos Wi-Fi ryšį.
       2023-05-19 12:14:09

Darbuotojų įvairovė – kokią naudą tai neša įmonėms?

Integracinė kultūra organizacijoje, kai skirtingos patirtys bei idėjos, kaip ir individualūs darbuotojų gebėjimai, yra priimami ir vertinami, yra raktas į verslo sėkmę,  sako didžiausią automatinių degalinių tinklą šalyje valdančios įmonės „Neste Lietuva“ vadovė Julija Matisonė.
       2023-05-19 12:11:34

Jūsų smegenys yra galingas kompiuteris: kas padeda joms geriau veikti

Žmogaus smegenys informaciją apdoroja daugiau nei 3000 GHz greičiu, kuris prilyginamas galingiausiam kompiuteriui, rodo „Winstono“ medicinos centro duomenys. Smegenims reikalingos nuolatinės žinios – tokiu būdu jos išlieka aktyvios ir greičiau priima sprendimus.
       2023-05-19 11:15:17

Ruošiatės vasarą dirbti iš šiltų kraštų? Galite netekti svarbių duomenų

Atšilus orams ir prasidedant atostogų sezonui, atsiranda vis daugiau pagundų pasiėmus kompiuterį pabėgti iš miesto. Nors darbas ne biure, o namuose, bet kurioje Lietuvos vietoje ar net užsienyje jau seniai tapo įprasta praktika, nuotolinis darbas, kartu su visais privalumais, turi ir nemažai rizikų.
       2023-05-19 10:20:52

Lietuvos oro uostai tapo dar draugiškesni augintiniams: kaip pasiruošti

Kelionė su savo augintiniu – gerokai smagesnė, kai oro uoste pasirūpinta, kad ir nedideliais, tačiau svarbiais jiems skirtais patogumais.
       2023-05-19 08:53:04

Gydytoja apie grožio injekcijas: svarbus ne tik saikas, bet ir atlikimo technika

Besidžiaugiantys jaunatviška ir spindinčia oda, greičiausiai dėkoja arba genetikai, arba gydytojui. Hialurono rūgšties užpildų injekcijos – efektyvus, greitas ir ilgalaikis būdas lyginti raukšles, atkurti įdubusius paakius ir dėl amžiaus ar kitų aplinkybių prarastas veido formas.
       2023-05-18 16:08:10

Išmani apsauga: ekspertas pataria, kaip užtikrinti namų prietaisų saugumą

Statistikos bendrovės „Statista“ atliktas tyrimas rodo, kad išmaniųjų namų populiarumas nuolat auga. Jei šiuo metu pasaulyje tokių namų ūkių yra 360 mln., tai prognozuojama, kad iki 2027-ųjų šis skaičius kone padvigubės ir pasieks 672 mln.
       2023-05-18 11:56:35

Kodėl smidrus naudinga valgyti ne tik sportuojantiems ir gurmanams?

Artėjanti vasara skatina grįžti prie sau duotų naujametinių pažadų daugiau sportuoti ir sveikiau maitintis. Parduotuvių lentynose daržovių asortimentą vis gausiau papildo pirkėjų jau pamėgti smidrai, tačiau ne visi žino, kodėl ir kaip juos valgyti.
       2023-05-17 19:41:10

Kodėl Lietuvoje vis dar keistai žiūrima į apsinuoginusias moteris scenoje?

Toma Vaškevičiūtė: „Kodėl Lietuvoje vis dar keistai žiūrima į apsinuoginusias moteris scenoje?“ „Nebūdama manekenės figūros scenoje įkvepiu daugybę žmonių. Kabaretas moko mane ne tik priimti gyvenimą su visomis jo spalvomis, išlaisvinti savo moteriškumą, bet ir įkvepia tuo dalintis su kitomis Lietuvos moterimis.
       2023-05-17 19:04:02

RRT pirmininkė: dalis mūsų visuomenės tebegyvena skaitmeniniame skurde

Gegužės 17-ąją visame pasaulyje minima Informacinės visuomenės diena. Tačiau dalis Lietuvos visuomenės narių tebegyvena skaitmeniniame skurde: neturi ryšio, įgūdžių, jaučiasi nesaugūs, nepasitiki el. ryšių paslaugomis, sako Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) pirmininkė Jūratė Šovienė.
       2023-05-17 19:01:56

4 technologijos, kurios mūsų kasdienybę pakeis jau artimiausiais metais

Kasmet gegužės 17 d. švenčiama Tarptautinė telekomunikacijų diena yra gera proga susimąstyti, kaip smarkiai pažengė mūsų pasaulis.
       2023-05-16 13:20:02

Sunkumai siaurose gatvėse – kas kaltas, kai nepavyksta prasilenkti

Pagreitį įgavęs gatvių siaurinimas ir renovavimas kartais sulaukia vis daugiau vairuotojų pasipiktinimo – dėl projektuotojų priimtų sprendimų ir mažiau gatvėse automobilių parkavimui paliktos vietos neretai sunku net prasilenkti.
       2023-05-16 10:40:13

Lietuvių mėgstamos bulvės: tinkamai vartojant, jos gali būti naudingos

Pavasario pabaigoje prekybos centruose atsiranda pirmos lietuviškos šviežios bulvės. Tinkamai vartojamos, šios daržovės gali būti puikus kalcio, kalio, fosforo, geležies ir kitų sveikatai palankių medžiagų šaltinis.
       2023-05-16 09:19:52

Rekordiškai auga SMS siuntimas, bet ne tarp žmonių

Asmeninį susirašinėjimą perėmusios bendravimo programėles išstūmė tradicines SMS žinutes iš mūsų kasdienybės. Tačiau, skirtingai nei taksofonai, jos niekur nedingo - jau trečią dešimtį skaičiuojančią technologiją vis labiau atranda verslas.
       2023-05-15 20:45:34

Taujėnų dvare varžėsi gražiausi Europos samojedai

Tradicija organizuoti Europos samojedų čempionatus gimė keturiems samojedų veisėjams (Tuula Pratt, Yana Fulierova, Ota Janko bei Renata Fossati) pasiūlius kasmet išrinkti gražiausius kontinento „baltapūkius“.
       2023-05-15 16:50:53

Dirbtinis intelektas pranašas ar demonas – kodėl problemų ieškome ne ten?

Pastarieji metai – dirbtinio intelekto proveržio laikas. Vis daugiau girdime apie įvairias sistemas, galinčias generuoti atsakymus į bet kokius klausimus. Kai kada šie atsakymai taip pribloškia, kad gali nebesuprasti – bendrauji su robotu, ar tikru žmogumi.
       2023-05-12 13:06:55

Virtuvės šefas apie įsibėgėjantį kepsninių sezoną: „naujų vėjų“ daug

Šiltuoju sezonu kepsninėse vis dažniau atsiduria netikėti patiekalai. Kaip pastebi garsus virtuvės šefas Egidijus Lapinskas, kulinarijoje „po atviru dangumi“ kasmet atsiranda naujovių – nuo kugelio, šakšukos ar net ledų desertų.
       2023-05-12 11:24:28

Patarė, ką daryti, jei vaistinėje nerandate antibiotikų

Trūkstant antibiotikų, gyventojai neretai ieško vaistų per pažįstamus, dalijasi naujomis ar senomis jų pakuotėmis su giminėmis, kaimynais ar draugais. Vaistininkė patarė, kaip iš tikrųjų reikėtų elgtis nerandant sau būtinų vaistų.
       2023-05-11 13:10:41

Svečiavimasis vestuvėse: kaip sutaupyti lydint jaunavedžius prie altoriaus?

Prasidėjus vestuvių sezonui, daugybė žmonių sulaukia kvietimo kartu su jaunaisiais švęsti jų meilės sąjungą. Tačiau ne vienam tai sukelia ne tik daug džiaugsmo, bet ir nerimo, mat vestuvių šventę lydi nemenkos išlaidos.
       2023-05-11 13:05:59

Fotogeniškiausios Peloponeso vietos – atraskite ir įsiamžinkite

Viduržemio jūros skalaujamas Peloponeso pusiasalis Graikijoje rikiuojasi populiariausių šalies regionų sąrašo viršuje. Ir ne veltui – ši kryptis siūlo tūkstantmečių senumo istoriją, baltus paplūdimius, laukinę gamtą, jaukius miestelius.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.