Naujienos

3 dalykai, kurių nesigailėsite padarę dėl lengvesnės savo vaikų ateities

2022-09-05 19:44:41

Tikriausiai kiekvienas suaugęs esame pagalvoję, kokių dalykų, kurie šiandien praverstų, gailimės neišmokę vaikystėje, ar ko, deja, mums neparodė ir neišugdė tėvai.

Visgi, teisingas pasirinkimas būtų nieko nekaltinti ir auginant savo vaikus, pasimokyti iš kitų klaidų. Baziniai įgūdžiai dažnai atrodo elementarūs ir tikime, kad gyvenimas vaikus jų išmokys pats. Tačiau pradėjus tam tikriems įgūdžiams skirti dėmesio dar ankstyvoje vaikystėje, didelė tikimybė, kad jūsų vaikas į pilnametystės pasaulį žengs kur kas tvirtesniu ir lengvesnę savarankiško gyvenimo pradžią garantuojančiu žingsniu. Taigi, argi neverta dėl to pasistengti jau dabar?

Kalbėti apie pinigus verta nuo mažens

Valstybinėse Lietuvos mokyklose finansinio raštingumo pamokų kol kas dar, deja, nėra. Tad supažindinti su finansų valdymu ir išmokyti vaikus ateityje atsakingai priimti finansinius sprendimus, turi patys tėvai. Jų pavyzdys vaikams visada įtakingiausias, tad svarbu elgtis patiems taip, kad jūsų pamokos nesiskirtų nuo jūsų elgesio kasdienybėje. Tam, kad suprastų pinigų vertę, vaikai jau nuo mažens turi žinoti, kaip pinigai yra uždirbami, leidžiami ir taupomi. Vaikui svarbu rodyti, kad norai ne visada gali išsipildyti akimirksniu – pasiekti tam tikrą tikslą, kartais reikia palaukti – sutaupyti pinigų jo įgyvendinimui.

Pradėjus vaikui eiti į mokyklą, dažniausiai pradedami duoti kišenpinigiai, tad vaikui vertinga paaiškinti, kad jis gali juos ne tik iškart išleisti, bet ir dalį jų taupyti. Tačiau vaikai, turėdami nesvarbu kokią sumą pinigų, dažnai nori juos tiesiog greičiau išleisti. Tokiais atvejais vertinga kalbėti pavyzdžiais – „už šiandien turimus pinigus, gali nusipirkti tik nedidelį žaislą, kurio tau galbūt nereikia. Jei palauksi 5 dienas, sutaupysi daugiau kišenpinigių ir galėsi rinktis didesnį žaislą iš daugiau variantų. Tad argi nenorėtum nusipirkti žaislo, kurio tu labiausiai nori?“.

Jei sunku patiems užvedinėti temas, šiais laikais finansinio raštingumo ugdymui galima pasitelkti ir įvairias programėles telefone. Pavyzdžiui, angliškos programėlės „World of money“ ar „Zogo“ leidžia spręsti tęstus, sudarytus pagal vaiko amžių, lietuviška „Poklet“ pervesti kišenpinigius už tam tikras vaikams iškeltas užduotis. Vaikams tai gali tapti kaip žaidimas, kuris skatina labiau įsitraukti ir geriau priimti informaciją.

Vaikui augant, svarbu aiškinti, kad pinigai reikalingi trumpalaikiams ir ilgalaikiams tikslams, todėl reikia mokytis juos atskirti ir skirstyti pinigus abejoms dalims. Lietuvoje nuo 14 metų jau leidžiama dirbti, tad vaikui galima padėti susirasti pirmąjį darbą, papasakoti, kaip jis pats galės valdyti savo biudžetą ir įgyvendinti savo norus savarankiškai. Vėlesniu laikotarpiu jau galima imtis kalbėti ir rimtesnėmis temomis – supažindinti, kas yra investavimas, paskolos, mokesčiai. Nuo vaikystės mokomas atsakingo finansų planavimo, suaugęs vaikas net sudėtingais gyvenimo atvejais nepuls priimti skubotų sprendimų, o racionaliai ieškos geriausių išeičių ir patirs mažiau finansinio streso.

Tėvų indėlis į galimybę vaikui siekti savo svajonių

Pilnametystė atveria naujus iššūkius – mokyklos baigimas, karjeros krypties pasirinkimas, dažnai ir išsikraustymas iš tėvų namų, kurie gali kelti ne tik malonų jaudulį, bet ir stresą. Tikriausiai visi tėvai norėtų, kad jų vaikas į naują gyvenimo etapą žengtų užtikrintai ir žinodamas, kad turi palaikymą. Tačiau realybėje, nemažai paauglių patiria netiesioginį spaudimą apriboti savo svajones ir planus. Iš tėvų girdėdami kalbas, kaip „rinkdamasis menininko kelią, neuždirbsi, o juk iš kažko reikės gyventi“ arba „jei neįstosi į finansuojamą vietą universitete, teks eiti dirbti, nes neturime pinigų studijoms“, paaugliai tampa nepasitikintys savimi, užsidarę ir bijodami nepateisinti lūkesčių, stokoja drąsos veikti.

Suprantama, kad visų šeimų finansinės galimybės skiriasi, tačiau tėvams pradėjus rūpintis vaiko ateitimi dar vaikystėje, tikrai galima pasiruošti lengvesnei vaiko savarankiško gyvenimo pradžiai, suteikiant jam stabilumą ir palaikymą rinktis tai, ko jis nori. Taupyti tam, kas laukia už 18-os metų, gali pasirodyti neįmanoma, kai planų ir reikmių nestinga esamuoju laiku. Tačiau, o jeigu pavyktų atsidėti valstybės skiriamus vaiko pinigus? Taupydami juos nuo gimimo, vaikui sulaukus pilnametystės, būtumėte sutaupę daugiau nei 17,3 tūkst. eurų, kai šiuo metu valstybė skiria 80,5 eurų, o tikėtina, bėgant metams ši suma dar ir augs.

Taupyti patariama atskiroje vaiko vardu atidarytoje banko sąskaitoje ar indėlyje, o norint, kad pinigai ne tik stovėtų, bet ir augtų, galima juos investuoti, atidarant vaiko investicinę sąskaitą. Pavyzdžiui, investuodami 18-a metų kas mėnesį 80,5 eurų, į žmonių paskolas tarpusavio skolinimo platformose su, tarkime, 10 proc. metine grąža, turite galimybę sukaupti daugiau nei 48,5 tūkst. eurų. Turint tokią sumą, vaikas ne tik galės rinktis tikrai norimas studijas, bet ir svarstyti užsienio universitetus, padengti nuosavo būsto pradinį įnašą ar skirti kitoms reikmės. Jei apie investavimą susimąstėte, kai vaikas jau didesnis, vis tiek galite nesunkiai pasitikrinti, kokią sumą sukaupsite, investuodami jums priimtinomis sumomis per pasirinktą laikotarpį, pavyzdžiui, „Paskolų klubo“ platformos investavimo skaičiuoklėje. Investavimas visada susijęs su rizika neatgauti visų lėšų, tačiau pagalvoti apie jį ir taupymą, vardan galimybės suteikimo vaikui eiti tuo keliu, apie kurį jis svajoja, tikrai vertėtų.

Nepraleiskite galimybės mokyti kalbų

Mokslininkai yra įrodę, kad dar kūdikystėje vaikai geba mokytis kalbų greičiau nei paaugliai ar suaugusieji. Tai lemia neurologinė sandara, mažylių smegenys yra elastingesnės ir nervų sistema formuojasi, o tai padeda greičiau priimti ir įsiminti informaciją. Be to, vaikams dar nėra susiformavęs gėdos, baimės klysti jausmas, todėl jie nebijo daryti klaidų, kitaip nei suaugusieji, žinodami, kad dėl neteisingai ištariamų žodžių gali susilaukti komentarų ar pašaipų.

Taigi, ypač jeigu šeimoje tėvai yra skirtingų tautybių, nesvarbu, kad gyvenate šalyje, kurioje viena iš kalbų nekalbama, kalbėkite su vaiku skirtingomis kalbomis – tėtis – viena, mama kita kalba. Nors rišlus sakinių dėstymas gali užtrukti šiek tiek ilgiau, ateityje tai neabejotinai duos rezultatų ir vaikas užaugs mokėdamas kelias kalbas. Apskritai, vos vieną valandą per dieną skirdami, pavyzdžiui, anglų kalbos paprastų žodžių mokymuisi su 3-6 metų vaiku, suteiksite jam pagrindus, o vaikui mokykloje mokytis kalbą jau bus lengviau.

Vėliau vaikus sudominti mokytis kalbos galima taip pat programėlių pagalba. Pavyzdžiui, programėlė „Duolingo“ leidžia rinktis iš daugybės pasaulio kalbų bei tinka ir vaikams, ir suaugusiems. Tad galite mokytis net kartu ir vėliau išmoktas pamokas pritaikyti kasdienybėje. Dar ankstyvoje vaikystėje gerai išmoktos kalbos vaikui suteiks galimybę plėsti didesnį pažinčių ratą, laisvai bendrauti ir drąsiai svarstyti savo ateities galimybes ne tik gimtinėje, bet ir užsienyje.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2022-09-23 19:28:28

Žaliosios energetikos lygtis arba kaip sumažinti elektros kainas

Šių metų rugpjūčio 17 d. nuo kelių šimtų eurų iki maksimalios ribos – 4 tūkst. Eur už megavatvalandę (MWh) – per naktį šoktelėjusi elektros kaina vos nesukėlė infarkto pramonininkams ir energetikos ministrui Dainiui Kreiviui.
       2022-09-23 17:33:08

Automobilio variklio priežiūros ABC: kada ir kodėl verta plauti variklį?

Rūpintis automobilio išorės ir salono švara yra įprasta, tačiau švaros paslaugų ekspertai primena ir po kapotu besislepiančio variklio priežiūros svarbą – neplaunant jo didėja rizika laiku nepastebėti rimtų gedimų ir užbėgti jiems už akių, susidurti su aušinimo problemomis ir į saloną sklindančiais nemaloniais kvapais.
       2022-09-23 17:00:56

5 ekspertės patarimai naujakuriams: ką žinoti apie būsto planą ir perskaityti?

Šalies ekonomistai prognozuoja, kad situacija Lietuvos nekilnojamojo turto (NT) rinkoje netrukus stabilizuosis – kainos turėtų išsilyginti, o naujų butų pasiūla pradėti augti.
       2022-09-23 16:45:32

Veterinarijos ekspertė: fejerverkai kelia stresą ir pavojų gyvūnų sveikatai

Savaitgalį Vilniuje vyksiantis tarptautinis fejerverkų festivalis gali tapti tikru išbandymu arčiau renginio vietos būsiantiems augintiniams. Veterinarijos specialistė Justina Maniušienė sako, kad šunų ir kačių klausa yra daug jautresnė nei žmogaus.
       2022-09-23 16:35:46

Parama elektros energijos kaupikliams rezervuota per vieną dieną

Gyventojai, turintys ar suplanavę įsirengti saulės elektrines, paraiškas kompensacijoms už elektros energijos kaupimo įrenginių įsirengimą visai skirtai sumai – 1 mln. eurui pateikė per vieną dieną.
       2022-09-22 17:52:36

Pritarta: numatoma nulinį PVM tarifą šildymui taikyti dar du sezonus

Seimas po svarstymo pritarė Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo pataisoms, kuriomis siūloma laikinai, du artimiausius šildymo sezonus, kompensuoti pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifą gyventojams centralizuotai teikiamai šilumai, padengiant tiekėjams skirtumą iš valstybės biudžeto.
       2022-09-22 17:52:36

Saulės elektrinių savininkams galimybė įsigyti elektros energijos kaupiklius

Nuo šiandien gyventojai, turintys ar suplanavę įsirengti saulės elektrines, galės teikti paraiškas kompensacijoms už elektros energijos kaupimo įrenginių įsirengimą. Tokia parama suplanuota pirmą kartą, o 2022 m. šiai priemonei skirta 1 mln. eurų iš Klimato kaitos programos lėšų.
       2022-09-22 17:39:03

ESO: 6 patarimai, kaip taupyti elektrą tamsiojo sezono metu

Artėjant tamsiajam metų sezonui ir vėstant orams, vidutinio namų ūkio elektros energijos suvartojimas Lietuvoje gali padidėti 15 proc., skaičiuoja bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO).
       2022-09-21 12:01:15

„Orion Leasing" statys saulės elektrines – verslas išsimokės pirkdamas elektrą

Bendrovė „Orion Leasing“ imasi naujo veiklos modelio rinkoje – įmonėms statys saulės elektrines, už kurias šios galės išsimokėti už fiksuotą kainą pirkdamos pagamintą energiją. Elektros kaina su visomis dedamosiomis sieks apie 16 ct/kWh, tai – kelis kartus mažiau nei šiuo metu rinkoje.
       2022-09-21 12:01:15

LNDT meno vadovas O. Koršunovas apie 83 sezoną

Daug kam atrodo, kad teatras yra iliuzijos menas. Iš tiesų visais laikais teatras siekia tikrumo ir realybės, bet ne tos buitinės, matomos akimis, o vidinės, skverbiasi į žiūrovų sąmonės gelmes, kur ir glūdi tikroji realybė. Teatras vyksta ne scenoje, o žiūrovų galvose.
       2022-09-21 11:52:30

Brangstanti elektra 64 proc. gyventojų privertė keisti jos vartojimo įpročius

Išaugusios elektros kainos paskatino Lietuvos gyventojus mažinti elektros vartojimą – jau pradėję taupyti elektrą teigia 6 iš 10-ties žmonių (64 proc.), rodo reprezentatyvi bendrovės „Spinter tyrimai“ apklausa.
       2022-09-21 11:48:57

Saugus sportas nėštumo metu: ką derėtų žinoti

Judėjimas – tai sveikata, todėl niekas nepaneigs, jog sportuoti reikėtų visais gyvenimo etapais. Ir visiškai nesvarbu, jog iki šiol nesimankštinote, gyjate po traumos ar laukiatės vaikelio. Netinkamo laiko sportuoti tiesiog nėra!
       2022-09-21 11:44:20

Į rinką žengia naujieji socialiniai tinklai: kuo jie ypatingi

Socialiniai tinklai tapo neatsiejama gyvenimo dalimi – juose ne tik bendraujame, bet ir sužinome naujienas bei dalinamės gražiausiomis akimirkomis.
       2022-09-20 15:50:18

Darbuotojų atrankos – ko neklausti ir kokią taisyklę prisiminti?

Neperžengti privatumo – pagrindinė taisyklė, kurios jokių būdu negalima sulaužyti, pradedant darbuotojų atranką. Signalų, įspėjančių apie įmonės neapdairumą šiuo klausimu yra gana daug.
       2022-09-20 15:42:38

Kylančios elektros kainos skatina lietuvius įdarbinti saulę

Vienos didžiausių pastatų priežiūros ir inžinierinių sprendimų įmonių grupių Baltijos šalyse „Civinity“ įmonės „Inservis“ atstovas Andžejus Gabrunas pastebi išaugusį verslų ir fizinių asmenų poreikį įsigyti saulės elektrines.
       2022-09-20 15:39:08

Laikinai uždraustas rusiškų ir baltarusiškų TV programų retransliavimas

Seimas po svarstymo pritarė Visuomenės informavimo įstatymo pataisoms (projektas Nr. XIVP-1986(2), kuriuo siūloma laikinai uždrausti Rusijos Federacijos ir Baltarusijos Respublikos įsteigtų,
       2022-09-20 15:36:00

Netikėti vynuogių panaudojimo būdai: ypatingi padažai salotoms, salsos

Vynuogės – dažnos užkandžių lentos viešnios, tačiau tai ne vienintelis būdas, kaip jas galima panaudoti virtuvėje. Ar žinojote, kad vynuogės – puikus priedas gaminant įvairiausius padažus, puikiai tiksiančius ne tik į salotas, bet ir prie mėsos.
       2022-09-20 15:31:38

Aistros, džiaugsmo, prabangos, tvarkos spalva – kodėl jomis dažomi automobiliai?

Spalva yra labai svarbus bet kokio gaminio dizaino, logotipo estetikos ar bendro prekių ženklo įvaizdžio dalis. Jau pirmas žvilgsnis į dominantį gaminį sukelia tam tikrą reakciją, net jei vartotojas apie tai nesusimąsto, o tinkamai parinkta ryški spalva leidžia išsiskirti iš panašių produktų gausos.
       2022-09-20 15:23:02

Tyrimas atskleidė, kad raudoni automobiliai į avarijas patenka dažniausiai

Automobilių spalvos dažnai atspindi savininko asmenybę. Konservatyvūs pirkėjai mėgsta monochromatines spalvas, o ekstrovertai nevengia ryškesnių automobilių.
       2022-09-20 09:47:09

Kuo skaitmeninė implantacija pranašesnė už tradicinę

Prarasti dantys jau kelis dešimtmečius atkuriami implantacijos pagalba. Vis dėlto, šios procedūros sėkmė ne vienam kelia abejonę. Remiantis apklausų duomenimis, dažniausiai baiminamasi galimo implanto neprigijimo ir kitų komplikacijų.
       2022-09-20 09:40:47

Ekspertai: skaitmeninės mokymosi priemonės būtinos ir kontaktinio ugdymo metu

Skaitmeninės mokymosi priemonės savo aktualumo nepraranda ir sugrįžus į mokyklos suolą. Įmonės „Ateities pamoka“ atlikta mokytojų apklausa parodė, kad net 98 proc. mokytojų šias priemones aktyviai naudoja ir kontaktinėse pamokose.
       2022-09-20 09:34:12

Dieną be automobilio – 500 nemokamų el. paspirtukų visoje šalyje

Gyventi mieste be nuosavo automobilio – utopija ar jau misija-įmanoma Lietuvoje? Šiemet susimąstyti apie tokį pokytį siekiama priversti net ir užkietėjusius automobilistus, todėl visoje Europoje kasmet žymima Diena be automobilio, mūsų šalyje pasitinkama ne vien gražiomis idėjomis:
       2022-09-19 16:15:25

Kaune oficialiai baigta Dariaus ir Girėno stadiono rekonstrukcija

15 tūkstančių sėdimų vietų, stogas virš tribūnų, du didžiuliai ekranai, automatiškai laistoma ir šildoma žalia veja bei aukščiausios kokybės bėgimo takai. Visa tai – tik dalis nuo pamatų atstatyto naujutėlaičio Dariaus ir Girėno stadiono privalumų.
       2022-09-19 16:09:08

Proveržis: „Volvo Trucks“ pradeda serijinę elektrinių sunkvežimių gamybą

„Volvo Trucks“ tapo pirmąja pasauliniu mastu veikiančia įmone, pradedančia serijinę elektros energija varomų sunkiasvorių (44 t bendrosios junginio masės) sunkvežimių gamybą.
       2022-09-19 16:07:03

Energijos suvartojimą gali padėti mažinti išmaniosios programėlės

Ekonomikos ekspertai visus perspėja, kad dėl sparčiai augančių kainų, šį sezoną teks taupyti. Ugdyti taupymo ir tvarumo įpročius gali padėti išmaniosios programėlės – šie įrankiai telefone leis ne tik paprasčiau stebėti energijos suvartojimą, bet ir užtikrins didesnį efektyvumą.
       2022-09-19 12:30:17

Neramina artėjantis šildymo sezonas? Patalpose atlikite namų darbus

Šaltieji metų mėnesiai – ne už kalnų, todėl jau dabar metas pradėti galvoti apie kitą mėnesį prasidėsiantį šildymo sezoną. Šiemet šalies gyventojai nerimauja dėl būsimo šildymo išlaidų padidėjimo, susijusio su sparčia infliacija ir kitomis priežastimis.
       2022-09-19 12:05:31

Kaip išsirinkti stacionarų kompiuterį?

Keičiantis šiuolaikinėms technologijoms ir atsirandant galimybei dirbti bei gyventi bet kuriame pasaulio krašte, žmonės itin pamėgo mobilumą. Tad nieko keisto, jog stacionarūs kompiuteriai nebesudaro didžiosios dalies perkamų naujų kompiuterių.
       2022-09-18 09:55:11

Madeiroje gidu dirbantis Audrius atskleidė, kodėl sala patiks

Atlanto vandenyne, netoli Afrikos krantų įsitaisiusi Portugalijos sala Madeira sulaukia vis didesnių lietuvių keliautojų srautų. Ir ne veltui.
       2022-09-17 19:45:36

ES jaunųjų mokslininkų konkurse lietuvė pelnė pirmąją vietą

Nyderlanduose vykusiame Europos Sąjungos jaunųjų mokslininkų konkurse Lietuvai atstovavusi Meda Surdokaitė šiandien apdovanota pirmąja vieta ir specialiuoju prizu – kvietimu į Nobelio premijų įteikimo ceremoniją Stokholme. Tai vienas geriausių rezultatų Lietuvos istorijoje.
       2022-09-17 18:30:59

JAV atvėrė rinką lietuviškiems kiaušinių produktams

Lietuva gali eksportuoti kiaušinių produktus į JAV. Tai rugsėjo 15 d. paskelbė šios šalies Maisto saugos ir priežiūros tarnyba. Lietuva tapo antrąja ES šalimi po Nyderlandų, gavusia tokį leidimą.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.