Naujienos

3 dalykai, kurių nesigailėsite padarę dėl lengvesnės savo vaikų ateities

2022-09-05 19:44:41

Tikriausiai kiekvienas suaugęs esame pagalvoję, kokių dalykų, kurie šiandien praverstų, gailimės neišmokę vaikystėje, ar ko, deja, mums neparodė ir neišugdė tėvai.

Visgi, teisingas pasirinkimas būtų nieko nekaltinti ir auginant savo vaikus, pasimokyti iš kitų klaidų. Baziniai įgūdžiai dažnai atrodo elementarūs ir tikime, kad gyvenimas vaikus jų išmokys pats. Tačiau pradėjus tam tikriems įgūdžiams skirti dėmesio dar ankstyvoje vaikystėje, didelė tikimybė, kad jūsų vaikas į pilnametystės pasaulį žengs kur kas tvirtesniu ir lengvesnę savarankiško gyvenimo pradžią garantuojančiu žingsniu. Taigi, argi neverta dėl to pasistengti jau dabar?

Kalbėti apie pinigus verta nuo mažens

Valstybinėse Lietuvos mokyklose finansinio raštingumo pamokų kol kas dar, deja, nėra. Tad supažindinti su finansų valdymu ir išmokyti vaikus ateityje atsakingai priimti finansinius sprendimus, turi patys tėvai. Jų pavyzdys vaikams visada įtakingiausias, tad svarbu elgtis patiems taip, kad jūsų pamokos nesiskirtų nuo jūsų elgesio kasdienybėje. Tam, kad suprastų pinigų vertę, vaikai jau nuo mažens turi žinoti, kaip pinigai yra uždirbami, leidžiami ir taupomi. Vaikui svarbu rodyti, kad norai ne visada gali išsipildyti akimirksniu – pasiekti tam tikrą tikslą, kartais reikia palaukti – sutaupyti pinigų jo įgyvendinimui.

Pradėjus vaikui eiti į mokyklą, dažniausiai pradedami duoti kišenpinigiai, tad vaikui vertinga paaiškinti, kad jis gali juos ne tik iškart išleisti, bet ir dalį jų taupyti. Tačiau vaikai, turėdami nesvarbu kokią sumą pinigų, dažnai nori juos tiesiog greičiau išleisti. Tokiais atvejais vertinga kalbėti pavyzdžiais – „už šiandien turimus pinigus, gali nusipirkti tik nedidelį žaislą, kurio tau galbūt nereikia. Jei palauksi 5 dienas, sutaupysi daugiau kišenpinigių ir galėsi rinktis didesnį žaislą iš daugiau variantų. Tad argi nenorėtum nusipirkti žaislo, kurio tu labiausiai nori?“.

Jei sunku patiems užvedinėti temas, šiais laikais finansinio raštingumo ugdymui galima pasitelkti ir įvairias programėles telefone. Pavyzdžiui, angliškos programėlės „World of money“ ar „Zogo“ leidžia spręsti tęstus, sudarytus pagal vaiko amžių, lietuviška „Poklet“ pervesti kišenpinigius už tam tikras vaikams iškeltas užduotis. Vaikams tai gali tapti kaip žaidimas, kuris skatina labiau įsitraukti ir geriau priimti informaciją.

Vaikui augant, svarbu aiškinti, kad pinigai reikalingi trumpalaikiams ir ilgalaikiams tikslams, todėl reikia mokytis juos atskirti ir skirstyti pinigus abejoms dalims. Lietuvoje nuo 14 metų jau leidžiama dirbti, tad vaikui galima padėti susirasti pirmąjį darbą, papasakoti, kaip jis pats galės valdyti savo biudžetą ir įgyvendinti savo norus savarankiškai. Vėlesniu laikotarpiu jau galima imtis kalbėti ir rimtesnėmis temomis – supažindinti, kas yra investavimas, paskolos, mokesčiai. Nuo vaikystės mokomas atsakingo finansų planavimo, suaugęs vaikas net sudėtingais gyvenimo atvejais nepuls priimti skubotų sprendimų, o racionaliai ieškos geriausių išeičių ir patirs mažiau finansinio streso.

Tėvų indėlis į galimybę vaikui siekti savo svajonių

Pilnametystė atveria naujus iššūkius – mokyklos baigimas, karjeros krypties pasirinkimas, dažnai ir išsikraustymas iš tėvų namų, kurie gali kelti ne tik malonų jaudulį, bet ir stresą. Tikriausiai visi tėvai norėtų, kad jų vaikas į naują gyvenimo etapą žengtų užtikrintai ir žinodamas, kad turi palaikymą. Tačiau realybėje, nemažai paauglių patiria netiesioginį spaudimą apriboti savo svajones ir planus. Iš tėvų girdėdami kalbas, kaip „rinkdamasis menininko kelią, neuždirbsi, o juk iš kažko reikės gyventi“ arba „jei neįstosi į finansuojamą vietą universitete, teks eiti dirbti, nes neturime pinigų studijoms“, paaugliai tampa nepasitikintys savimi, užsidarę ir bijodami nepateisinti lūkesčių, stokoja drąsos veikti.

Suprantama, kad visų šeimų finansinės galimybės skiriasi, tačiau tėvams pradėjus rūpintis vaiko ateitimi dar vaikystėje, tikrai galima pasiruošti lengvesnei vaiko savarankiško gyvenimo pradžiai, suteikiant jam stabilumą ir palaikymą rinktis tai, ko jis nori. Taupyti tam, kas laukia už 18-os metų, gali pasirodyti neįmanoma, kai planų ir reikmių nestinga esamuoju laiku. Tačiau, o jeigu pavyktų atsidėti valstybės skiriamus vaiko pinigus? Taupydami juos nuo gimimo, vaikui sulaukus pilnametystės, būtumėte sutaupę daugiau nei 17,3 tūkst. eurų, kai šiuo metu valstybė skiria 80,5 eurų, o tikėtina, bėgant metams ši suma dar ir augs.

Taupyti patariama atskiroje vaiko vardu atidarytoje banko sąskaitoje ar indėlyje, o norint, kad pinigai ne tik stovėtų, bet ir augtų, galima juos investuoti, atidarant vaiko investicinę sąskaitą. Pavyzdžiui, investuodami 18-a metų kas mėnesį 80,5 eurų, į žmonių paskolas tarpusavio skolinimo platformose su, tarkime, 10 proc. metine grąža, turite galimybę sukaupti daugiau nei 48,5 tūkst. eurų. Turint tokią sumą, vaikas ne tik galės rinktis tikrai norimas studijas, bet ir svarstyti užsienio universitetus, padengti nuosavo būsto pradinį įnašą ar skirti kitoms reikmės. Jei apie investavimą susimąstėte, kai vaikas jau didesnis, vis tiek galite nesunkiai pasitikrinti, kokią sumą sukaupsite, investuodami jums priimtinomis sumomis per pasirinktą laikotarpį, pavyzdžiui, „Paskolų klubo“ platformos investavimo skaičiuoklėje. Investavimas visada susijęs su rizika neatgauti visų lėšų, tačiau pagalvoti apie jį ir taupymą, vardan galimybės suteikimo vaikui eiti tuo keliu, apie kurį jis svajoja, tikrai vertėtų.

Nepraleiskite galimybės mokyti kalbų

Mokslininkai yra įrodę, kad dar kūdikystėje vaikai geba mokytis kalbų greičiau nei paaugliai ar suaugusieji. Tai lemia neurologinė sandara, mažylių smegenys yra elastingesnės ir nervų sistema formuojasi, o tai padeda greičiau priimti ir įsiminti informaciją. Be to, vaikams dar nėra susiformavęs gėdos, baimės klysti jausmas, todėl jie nebijo daryti klaidų, kitaip nei suaugusieji, žinodami, kad dėl neteisingai ištariamų žodžių gali susilaukti komentarų ar pašaipų.

Taigi, ypač jeigu šeimoje tėvai yra skirtingų tautybių, nesvarbu, kad gyvenate šalyje, kurioje viena iš kalbų nekalbama, kalbėkite su vaiku skirtingomis kalbomis – tėtis – viena, mama kita kalba. Nors rišlus sakinių dėstymas gali užtrukti šiek tiek ilgiau, ateityje tai neabejotinai duos rezultatų ir vaikas užaugs mokėdamas kelias kalbas. Apskritai, vos vieną valandą per dieną skirdami, pavyzdžiui, anglų kalbos paprastų žodžių mokymuisi su 3-6 metų vaiku, suteiksite jam pagrindus, o vaikui mokykloje mokytis kalbą jau bus lengviau.

Vėliau vaikus sudominti mokytis kalbos galima taip pat programėlių pagalba. Pavyzdžiui, programėlė „Duolingo“ leidžia rinktis iš daugybės pasaulio kalbų bei tinka ir vaikams, ir suaugusiems. Tad galite mokytis net kartu ir vėliau išmoktas pamokas pritaikyti kasdienybėje. Dar ankstyvoje vaikystėje gerai išmoktos kalbos vaikui suteiks galimybę plėsti didesnį pažinčių ratą, laisvai bendrauti ir drąsiai svarstyti savo ateities galimybes ne tik gimtinėje, bet ir užsienyje.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:



Daugiau naujų naujienų
       2024-04-23 13:15:52

Palydovinis ryšys ir naujas įkrovimo būdas: „Android 15“ atnaujinimas

Šių metų duomenimis, „Android“ išlieka populiariausia operacine sistema pasaulyje, todėl jos atnaujinimų laukia milijonai vartotojų. Iki oficialaus „Android 15“ išleidimo liko beveik pusė metų.
       2024-04-22 17:08:51

Lietuvoje didmeninė elektros kaina per savaitę augo beveik 3 kartus

Praėjusią savaitę didmeninė elektros kaina Lietuvoje kilo 2,9 karto ir vidutiniškai siekė 78,65 Eur/MWh. Tiek pat elektra kainavo ir kitose Baltijos šalyse – Latvijoje, kaip ir Lietuvoje, ji augo 2,9 karto, Estijoje – 2,8 karto.
       2024-04-22 17:04:57

Vos iš kelių pigių ingredientų – purus biskvitinis pyragas per pusvalandį

Yra receptų, kurių neįmanoma sugadinti, ir šis paprastutis biskvitinis pyragas – vienas iš jų. Jei nesijaučiate drąsiai kepinių fronte, būtinai pabandykite, o patyrę konditeriai įvertins, kaip greitai ant stalo atsiras uogomis kvepiantis šviežias kepinys, jei netikėtai užsuko svečiai, o saldumynų lentynėlė – kaip tyčia tuščia.
       2024-04-22 16:36:43

Mažieji pagalbininkai noriau kibs į darbus darže ar sode: 5 patarimai

Vaikams instinktyviai patinka būti arčiau gamtos, jie mėgsta žaisti lauke. Tačiau pramogos gali virsti ir naudingais užsiėmimais. Veikla sode ar darže yra naudingas įrankis siekiant atitraukti vaikus nuo ekranų ir mokyti atsakomybės, taip pat ir padės ugdyti vaiko norą valgyti daugiau vaisių bei daržovių.
       2024-04-22 16:22:46

Išmanioji buitinė technika: kaip ji gali padėti sumažinti elektros sąskaitą?

Elektros sąskaita sudaro bene didžiausią kiekvieno namų ūkio komunalinių išlaidų dalį. Nors žinome pagrindines elektros taupymo taisykles, pavyzdžiui, išjungti tai, kas nenaudojama, tačiau esminio elektros suvartojimo pokyčio tai nepaskatina.
       2024-04-22 11:32:19

Automobilio priežiūra pavasarį: kam būtina skirti didžiausią dėmesį

Pavasarį žmonės dažniau nei šaltuoju sezonu sėda prie automobilio vairo. Kad transporto priemonė negestų, svarbu laiku atlikti techninės priežiūros darbus ir pašalinti po žiemos atsiradusius gedimus.
       2024-04-22 11:00:35

Tommy Hilfiger batų kokybė - kokia ji?

Tommy Hilfiger – tai vardas, kuris daugeliui asocijuojasi su amerikietišku stiliumi ir nepriekaištinga kokybe. Šis prekės ženklas jau daugelį metų žinomas dėl savo ryškios spalvų paletės, klasikinio dizaino ir aukštos klasės medžiagų, kurios naudojamos kurti viską - nuo drabužių iki aksesuarų.
       2024-04-22 10:45:36

Kokybiško šampūno pasirinkimas

Plaukų priežiūra apima daugybę skirtingų procedūrų ir produktų. Nors ne visi naudoja kaukes, purškiklius, aliejukus ir serumus, tačiau tikrai visi reguliariai naudoja šampūnus. Tai būtiniausia plaukų priežiūros priemonė - todėl ypač svarbu jį rinktis pagal plaukų ir galvos odos tipą.
       2024-04-22 10:19:43

Vitaminai maitinančioms - pirkti kompleksą ar atskirai?

Žindymo metu viskas, ko reikia augančiam organizmui, gaunama su motinos pienu. Taigi, jei mamos organizme yra ryškus maistinių medžiagų trūkumas, vaikas taip pat kenčia nuo jų trūkumo.
       2024-04-22 09:51:47

Interjero dizainas: Kaip įsirengti svetainę?

Svetainė – tai nėra tiesiog paprastas kambarys. Tai erdvė, kurioje susilieja kasdieniai mūsų gyvenimai, kur susitinkame su šeimos nariais ir svečiais, kur atsipalaiduojame po įtemptos darbo dienos arba švenčiame svarbias progas.
       2024-04-20 20:38:34

Pakruojo dvaro gėlininkai: tulpės gali išgelbėti gyvybę

Likus vos kelioms dienoms iki didžiausio regione tulpių ir pavasario gėlių festivalio Pakruojo dvare, kurio metu erdvioje išskleidžia keli milijonai žiedų, dvaro gėlininkai pasidalino mažai žinoma istorija, kad tulpės pasaulyje buvo naudojamos ne vien grožiui.
       2024-04-20 10:41:23

Vyndarystės tradicijos Lietuvoje – ar jos egzistuoja ar mes aludarių kraštas

Jeigu internetinėje enciklopedijoje „Vikipedija“ užsuktumėte į kategoriją „lietuviški gėrimai“, paieškoje atrastumėte tik vieną subkategoriją – „Lietuvos alus“. Tikriausiai, nuostabos tai nekelia, juk mes – aludarių kraštas.
       2024-04-19 19:12:53

Kas dešimtas skambutis Lietuvoje – sukčių iš padirbto numerio

„Telia“ per pirmuosius tris šių metų mėnesius užkirto kelią 2,6 mln. atakų, nutaikytų į Lietuvos mobiliojo ryšio abonentus. Apsaugoti vartotojus bendrovei padėjo dar pernai aktyvuota automatinė padirbtų mobiliųjų numerių (angl. „spoofing“) filtravimo sistema.
       2024-04-19 19:00:45

Morkos – ne vienintelės akių pagalbininkės: dar viena daržovė nuo akių ligų

Kai oras šiltyn – ir mūsų patiekalai lengvyn. Tad gamindami pigesnius maltinukus iš cukinijų ir avinžirnių, ilgai neužgaišite, o rezultatu džiaugsis visi valgytojai.
       2024-04-19 12:27:56

Kodėl Azijoje šviežius agurkus ne pjausto, o traiško – tokių salotų nevalgėte

Šviežių lietuviškų, šiltnamiuose užaugintų agurkų sezonas įsibėgėja, tad geros jų kainos vilioja vis dažniau gamintis salotas. Gaivios, traškios salotos tinka prie įvairių patiekalų, tačiau paruoštos kiek įdomiau gali tapti ir pagrindine stalo žvaigžde ar sveikais priešpiečiais.
       2024-04-19 12:19:30

Ekspertai: norite statyti moderniai? Atsigręžkite į natūralumą ir tradicijas

Mes tikimės, kad statybų technologijos nuolat tobulės ir taps futuristiškesnės, tačiau klimato kaita verčia suabejoti, ar aklas progresas yra geriausias pasirinkimas.
       2024-04-18 22:33:13

Kokybiška vištiena vertinama visame pasaulyje, kokia jos perspektyva Lietuvoje?

Šiuolaikinė visuomenė vis labiau rūpinasi savo sveikata, geresne savijauta vartodama maistingesnę, natūralesnę ir sveikatai palankesnę produkciją. Vištiena – ne išimtis, o pagaminta iš be antibiotikų užaugintų paukščių yra būtent ta mėsa, kuri vis dažniau aptinkama kiekvieno pirkėjo krepšelyje.
       2024-04-18 20:56:05

Reikalavimo važinėti vasarinėmis padangomis nėra – kodėl būtina tai daryti?

Kaip ir kasmet, nuo balandžio 1 d. automobiliai šalies keliuose gali būti eksploatuojami su vasarinėmis padangomis. Visgi dažnam vairuotojui kyla klausimas, kodėl apskritai verta tai daryti, nes žieminių padangų, jei jos nėra dygliuotos, naudojimas vasaros metu neuždraustas.
       2024-04-18 14:29:51

Erkės perduoda daugiau nei 20 ligų, o Laimo liga gali sukelti 70 simptomų

Atėjus šiltajam sezonui, daugelis pirmiausia skubės į gamtą. Visgi svarbu prisiminti, kad erkių aktyvumas didėja termometro stulpeliams esant dar ne taip aukštai – infekcines ligas pernešantys voragyviai miškuose ir parkuose mūsų tyko jau nuo septynių laipsnių šilumos ir savo pamainą baigia tik vėlyvą rudenį.
       2024-04-18 12:50:03

Esu mažos, iki 3 ha miško valdos savininkas. Ką turėčiau žinoti?

Lietuvoje yra apie 319 tūkst. privačių žemės sklypų, kuriuose yra miško. Vidutinis sklypo dydis – apie 2,7 hektaro. Dažnai šių sklypų savininkai yra žmonės, nesusiję su miškininkyste, turintys kitų sričių išsilavinimą, gyvenantys ir dirbantys miestuose.
       2024-04-17 15:34:10

Automobilio vairuotojo atsakomybė: kada keleivis privalo būti išlaipintas

Saugumas kelyje labiausiai priklauso nuo vairuotojo įgūdžių ir atidumo bei automobilio techninės būklės. Transporto priemonėje įrengtos oro pagalvės taip pat reiškia saugumą nelaimės atveju, tačiau saugos diržo segėjimas yra kiekvieno automobilio vairuotojo bei keleivio asmeninis pasirinkimas, kuris, deja, ne visada būna teisingas.
       2024-04-17 15:31:22

Vasarai, kai atsivalgysite šaltibarščių: atgaivins agurkų šaltsriubė

Šylant orams, į mūsų virtuves vis dažniau atkeliauja agurkai: juos pjaustome į salotas, dedame į šaltibarščius, gardiname jais geriamąjį vandenį. Kai nesinori karštų ir sočių pietų, puikiai atgaivins bulgariška „Tarator“ sriuba.
       2024-04-17 15:17:21

Schema, kai tampate nusikaltėlių bendrininku: kaip atpažinti ir apsisaugoti

Viena iš pastaruoju metu populiariausių finansinio sukčiavimo schemų – netikri darbo skelbimai. Jie aukoms gali kelti ypač didelį pavojų, nes jos, pačios to nesuprasdamos, gali tapti nusikaltėlių bendrininkėmis.
       2024-04-17 15:11:49

RRT: skaitmeninių sukčių metodams tobulėjant, esamų priemonių nebepakanka

Praėjus beveik metams nuo pirmųjų Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) sprendimų, skirtų skaitmeniniams sukčiams pažaboti, buvo apžvelgti jų rezultatai – pristatyta statistika, kurią renka tiek operatoriai, pašto paslaugų teikėjai, tiek susijusios institucijos.
       2024-04-17 15:08:56

Įminė mįslę, kaip nesutikti su vadovu ar aukštesnio statuso žmogumi?

Daugeliui mūsų labai sunku nesutikti su vadove arba bet kuo kitu, kas yra aukštesnėje galios pozicijoje. Tai gali būti ir darbinė, ir asmeninė aplinka – statusu viršesnis žmogus ar vyresnis šeimos narys, mama, tėtis ar kitas autoritetas.
       2024-04-17 15:02:57

Kaip saugiai transportuoti televizorių, skalbimo mašiną ar šaldytuvą

Persikraustymas į naujus namus paprastai būna džiaugsmingas nuotykis, tačiau kartu su juo tenka ir nelengva užduotis saugiai pervežti didelius prietaisus, pavyzdžiui, televizorius, šaldytuvus ir skalbykles.
       2024-04-17 14:56:33

5 svarbiausi dokumentai, norintiems parduoti automobilį greičiau ir brangiau

Parduodant automobilį svarbu turėti visus su jo eksploatavimu susijusius dokumentus. Tai sumažins abejones dėl pardavėjo sąžiningumo bei transporto priemonės būklės.
       2024-04-16 22:02:22

Lietuvos radijo ir televizijos komisija patyrė kibernetinę ataką

Š. m. balandžio 16 d. nuo 9 val. iki 12 val. Lietuvos radijo ir televizijos komisijos (toliau – LRTK) interneto svetainė patyrė kibernetinę ataką, tačiau dėl greitos LRTK reakcijos ir pritaikytų techninių priemonių, jokia žala nepadaryta.
       2024-04-16 16:45:30

Kokias didžiausias klaidas daro keliautojai: galite būti nepasiekiami

Be išmaniojo telefono – nė žingsnio namuose, tad tokio paties komforto norisi ir keliaujant. Likti be ryšio svetimoje šalyje – ne išeitis, tad Arnoldas Lukošius, „Tele2“ Inovacijų ekspertas, primena, ką reikėtų pasitikrinti ir kokius žingsnius būtina atlikti dar prieš kelionę.
       2024-04-16 13:41:30

7 finansiniai žmonių asmenybės tipai: pasitikrinkite, kuris esate jūs

Siekiant finansinės gerovės ir stabilumo, dažnai pamirštamas aspektas yra mūsų finansinis asmenybės tipas. Tai – pasikartojantis elgesys su pinigais ir požiūris į juos.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.