Naujienos

Nuosavi duomenų centrai verslus verčia elektros kainų įkaitais

2022-10-03 10:30:02

Augančios elektros energijos kainos verčia už galvų griebtis nuosavą IT infrastruktūrą turinčius verslus. Anksčiau už nedidelio vietinio serverio suvartotą elektrą mokėję keliasdešimt eurų per mėnesį,

dabar jau turi atriekti 100–150 Eur, tuo tarpu duomenų centro spinta gali suvartoti elektros ir už 2000–2500 Eur/mėn., kai anksčiau ji kainavo 600–800 Eur/mėn. Visgi IT ekspertai pastebi, kad elektros kainų įkaitais tapusios bendrovės turi išeitį.

Pasak „Baltic Amadeus“ Debesijos paslaugų vystymo vadovo Roberto Skardžiaus, tarp Lietuvos įmonių labiausiai paplitę du IT infrastruktūros laikymo scenarijai. Pirmasis – naudojamos nuosavos, specialiai įrengtos ir tam tikrus reikalavimus atitinkančios patalpos, kurių priežiūra bei pačia technine įranga rūpinasi pati įmonė. Antrasis – įmonė įrangą laiko vietiniame, tiekėjo specialiai įrengtame duomenų centre arba nuomojasi čia esančius IT resursus.

„Abiem atvejais elektros energijos sąnaudas turi padengti galutinis vartotojas. Į jas įeina ne tik įrenginio tiesiogiai suvartota elektros energija, bet ir išlaidos, reikalingos užtikrinti reikiamą elektros galingumą, patalpų aušinimą ir panašiai. Tai sudaro reikšmingą visų IT infrastruktūros išlaikymo išlaidų dalį. Elektros energijai pabrangus daugiau nei tris kartus, proporcingai didėja ir šios išlaidos“, – sako R. Skardžius.

Efektyvumo skirtumai akivaizdūs

Konkrečios įmonės išlaidos IT infrastruktūros suvartotai elektros energijai priklauso nuo įvairių parametrų, pradedant duomenų centrų efektyvumu, įrangos apkrautumu, baigiant turimu elektros tarifu. Dažnai naudojamas universalus parametras yra PUE (angl. Power Usage Effectiveness). Jis apibūdina, kaip efektyviai duomenų centras panaudoja elektros energiją tam, kad užtikrintų sklandų IT įrangos veikimą.

PUE koeficientas – tai santykis tarp viso duomenų centro elektros energijos poreikio (įskaitant aušinimą ir apšvietimą) ir elektros, kuri tiesiogiai naudojama IT įrangai veikti. Pavyzdžiui, jeigu bendrai patalpoms aptarnauti reikia 150 KW galios, o IT įrangai 94 KW, tai šių patalpų efektyvumo koeficientas – 1,6.

Kuo šis koeficientas artimesnis vienetui, tuo duomenų centras yra efektyvesnis. „Uptime Institute“ tyrimas parodė, kad vidutinis įmonių nuosavų duomenų centrų PUE yra 1,7, kuomet viešosios debesijos paslaugų teikėjai, tokie kaip „AWS“, priklausomai nuo konkretaus duomenų centro pasiekia 1,07–1,15 PUE rodiklį.

„Tai rodo, kad įmonės, kurių pagrindinė veikla nėra susijusi su duomenų centrais, negali pasiekti tokio energetinio efektyvumo, ką siūlo specializuoti paslaugų teikėjai. Vadinasi ir bendros išlaidos elektros energijai bus didesnės nei galėtų būti“, – teigia R. Skardžius.

Debesijos kainoms augti neleidžia konkurencija

Standartiškai duomenų centrų veikloje elektros infrastruktūra bei einamosios išlaidos elektrai sudaro apie 40 proc. bendrų sąnaudų, o tai – reikšminga paslaugos kainodaros dedamoji dalis.

Vartotojams, turintiems įrangą duomenų centre, už reikalingą elektros galią arba suvartotą elektros energiją dažnai tenka susimokėti patiems. Tuo tarpu viešosios debesijoje, nors ir elektros energijos kaina atsispindi paslaugos tarife, tačiau vartotojai turi daugiau laisvės. Kitaip tariant, visos bendros elektros energijos sąnaudos gula ant paslaugos teikėjo pečių.

Nepaisant energetinių išteklių brangimo Europoje, viešosios debesijos paslaugos ne tik nebrangsta, bet yra linkusios pigti. „Tam yra kelios priežastys. Pirma, didieji rinkos žaidėjai, tokie kaip „AWS“, „Microsoft“ ir „Google“, augančius kaštus gali suvaldyti vystydami itin efektyvius duomenų centrus, kokių vietiniai tiekėjai ar tuo labiau pačios įmonės įsirengti negali. Antra, auganti debesijos paslaugų ar atskirų sprendimų įvairovė, suteikia galimybę rinktis tarp didesnio kiekio alternatyvų. Trečia, pastebime intensyvią konkurenciją tarp didžiųjų gamintojų dėl rinkos dalies, kas lemia įvairių skatinimo programų, kompensacinių mechanizmų atsiradimą. Iš to dar daugiau laimi vartotojai“, – pastebi R. Skardžius.

Optimalus sprendimas įmonėms — jau sukurtas

Šiuo metu itin sparčiai augančios debesijos rinkos lyderis pasaulyje yra „AWS“, užimantis 34 proc. rinkos dalį, antroje vietoje įsitaisęs „Microsoft“ su „Azure“ (21 proc.), trečią vietą užima „Google Cloud“ (10 proc.). Pastarasis teikėjas deda itin daug pastangų, kad padidintų rinkos dalį, įskaitant kainų spaudimą.

Kur trys milžinai pešasi, klientai laimi. Įmonėms, kurių netenkina brangstantis IT resursų išlaikymas nuosavose patalpose ar vietiniame duomenų centre, R. Skardžius pastebi, kad dabar yra geras metas apsvarstyti ir įvertinti viešosios debesijos alternatyvą.

„Energetinių išteklių brangimas mūsų regioną palietė labiau nei kitas Europos šalis, todėl verta pasilyginti, ar ne geriau IT resursus perkelti į debesiją, kad jie naudotų Vokietijos, Švedijos, JAV ar kitame regione tiekiamą elektrą. Antra, debesija padės atsikratyti fiksuotų elektros energijos išlaidų. Praktika rodo, kad lankstus mokėjimas tik už tai, ką suvartojate („pay as you go“) yra ekonomiškesnis, nes leidžia išvengti išlaidų už nepilnu pajėgumu veikiančios įrangos elektros aprūpinimą. Taigi, skirtingai nei turint fiksuotą mokėjimo modelį, jūs mokėsite tik už jūsų serverio sunaudojamą elektros energijos dalį“, – apibendrina „Baltic Amadeus“ debesijos ekspertas.

„Baltic Amadeus“ – unikalius IT sprendimus kurianti ir skaitmenizacijos klausimais konsultuojanti bendrovė siekia užtikrinti geriausią patirtį savo klientams, naudotojams bei darbuotojams. Daugiau nei 250 kvalifikuotų profesionalų kuria naujausiomis technologijomis paremtus daugiakanalės prekybos, mobiliosios bankininkystės, duomenų bei verslo analitikos sprendimus, teikia individualios programinės įrangos kūrimo, IT konsultavimo, informacijos saugumo ir debesijos paslaugas. Per 34 veiklos metus „Baltic Amadeus“ bendrovė yra įgyvendinusi jau daugiau nei 2000 IT sprendimų Šiaurės Europos finansų, energetikos, telekomunikacijų, logistikos ir kitų sektorių įmonėms.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2022-12-03 19:44:24

Keliams naudojama druska: kam kenkia labiausiai, kaip apsisaugoti nuo korozijos

Snygis į Lietuvą atklydo gerokai anksčiau nei kalendorinė žiema. Ir nors kelininkai gatves prevenciškai pradėjo barstyti dar iki pradedant snigti, žiema užsimojo iš peties. Jau ne vienerius metus kovai su sniegu kelininkai pasitelkia kelių tipų druskų mišinius.
       2022-12-03 10:39:53

Judėjimo negalia – (ne)kliūtis sudaryti santuoką: situacija Lietuvoje

Dažnai porai vestuvės tampa viena svarbiausių dienų gyvenime. Gruodžio 3 d. minint Tarptautinę neįgaliųjų dieną, už lygybę pasisakanti Lietuvos humanistų bendruomenė VšĮ „Laimingas žmogus“, bendradarbiaudama su humanistines vestuvių ceremonijas kuriančia ir vedančia komanda „Taip“
       2022-12-03 10:30:43

Žvejyba ant ledo: ką reikia žinoti žvejams?

Šaltiems orams nesitraukiant ant ežerų, upių, tvenkinių, marių formuojasi ledas, viliojantis poledinės žūklės mėgėjus. Aplinkos ministerija primena žvejams, kaip saugiai elgtis žvejojant ant užšalusių vandens telkinių ir įspėja, kad bereikalinga rizika gali būti pražūtinga.
       2022-12-03 10:27:22

„Fitch Ratings“ ir „S&P Global Ratings“ paskelbė Lietuvos kredito reitingus

Lietuvos ilgalaikio skolinimosi reitingą peržiūrėjusios tarptautinės kredito reitingų agentūros „Fitch Ratings“ ir „S&P Global Ratings“ teigiamai vertina efektyvią Lietuvos ekonominę politiką ir narystę euro zonoje, taip pat santykinai stabilų ir žemą valstybės skolos lygį.
       2022-12-02 11:11:12

Technologijų prognozės: metavisata, klimato kaitos stabdymas ir DI pažabojimas

Per ateinančius trejus metus vienu iš pagrindinių verslo prioritetų taps klimato kaitos stabdymas, tvarumą ir skaitmeninį imunitetą didinančios technologijos.
       2022-12-02 11:05:11

10 minučių – ar užtenka tiek laiko kokybiškam vaikų pavalgymui mokykloje?

Kai kalbame apie kokybišką maitinimąsi dažniausiai galvoje turime šviežų, sveiką maistą, estetiškai patiektą, pagamintą iš aukščiausios kokybės produktų. Tačiau ar pagalvojote, kad kokybė – tai kartu ir galimybė laiku, neskubant pavalgyti, mėgaujantis kiekvienu kąsniu.
       2022-12-02 11:01:45

Ar kylant Euribor verta sumokėti turimos būsto paskolos likutį?

Jei būsto paskolą esate pasiėmę gerokai seniau ir turite likusią nedidelę neišmokėtą sumą, kaip geriau elgtis šiandien, kai kylantis Euribor augina ir paskolos įmokas? Galbūt toliau mokėti įmokas pagal grafiką, o gal padengti paskolos likutį iš turimų santaupų?
       2022-12-02 10:58:28

Didžioji dalis gyventojų pasirinko nepriklausomą elektros energijos tiekėją

Bendrovės „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) duomenimis nepriklausomą elektros energijos tiekėją Lietuvoje pasirinko daugiau nei 1,2 mln. namų ūkių – iš pasibaigusiųjų etapų vartotojų net 9 iš 10 pasirinko nepriklausomo tiekėjo paslaugas, tuo tarpu tarp tebevykstančio trečiojo etapo klientų tai padarė kas antras.
       2022-12-02 10:54:37

Didžiųjų technologijų kompanijų laukia sunkūs laikai – bręsta interneto pokyčiai

Milijardais vertinamų didžiųjų technologijų kompanijų: „Google“, „Amazon“, „Meta“ ir kitų laukia sudėtingi iššūkiai – technologijų raida subrandino naują decentralizuoto interneto kartą, kuri nebus palanki šiandienos gigantams.
       2022-12-01 17:58:45

Psichologinis smurtas ir priekabiavimas darbe – kaip atlikti vidinį tyrimą?

Lapkričio 1 d. įsigaliojus Darbo kodekso pakeitimams, buvo įtvirtinta darbdavių pareiga užkirsti kelią psichologinio smurto, mobingo ir priekabiavimo apraiškoms bei apsaugoti aukas.
       2022-12-01 13:37:54

Lietuvos nacionalinis dramos teatras atleidžia Koršunovą iš pareigų

Šią savaitę priimtas sprendimas atleisti iš pareigų Lietuvos nacionalinio dramos teatro (LNDT) meno vadovą Oskarą Koršunovą. Tokiam administracijos sprendimui įtakos turėjo aplaidus tiesioginių meno vadovo pareigų vykdymas bei sistemingos pravaikštos.
       2022-11-30 13:25:39

„Thermo Fisher Scientific Baltics“ – vertingiausia įmonė Baltijos šalyse

Komponentus COVID-19 vakcinoms gaminanti Lietuvos bendrovė „Thermo Fisher Scientific Baltics“ išsiveržė į pirmą vietą naujausiame Baltijos šalių vertingiausių įmonių 30-uke, nukarūnuodama praėjusių metų lyderę „Vilniaus prekybą“, kuri šių metų tyrime rikiuojasi antroje vietoje.
       2022-11-30 13:17:42

Ekspertas pataria: kaip tinkamai paruošti automobilį žiemai?

Lietuvoje pamažu įsivyrauja žiema – kausto šaltis ir minusinė temperatūra, keliuose ankstyvą rytą būna plikledis, prastas matomumas dėl stipraus snygio ar rūko. Dažnu atveju tai tampa iššūkiu ne tik vairuotojams, bet ir automobiliams – reikia nuo jų nuvalyti sniegą, anksčiau užkurti, kad apšiltų ir pan.
       2022-11-29 21:30:34

Advento pradžiai – 3 pasninko patiekalų idėjos: gaminkite sveikai, bet sočiai

Iki didžiųjų metų švenčių liko mažiau nei mėnuo. Ir nors švenčių laukimas asocijuojasi su nuolatiniu skubėjimu, reikėtų nepamiršti ir tikrosios advento reikšmės, kuri simbolizuoja rimtį ir susikaupimą. Ne išimtis pasninkavimas.
       2022-11-29 19:07:01

Kinijos ir kitų šalių investicijoms – papildomi barjerai ES

Europa pagaliau ištaisė Europos Sąjungos verslą ilgai piktinusią teisės aktų spragą, leidusią valstybės remiamoms Kinijos (ir kitų trečiųjų šalių) įmonėms lengvai pirkti verslus Europoje ir dempinguoti viešųjų pirkimų kainas.
       2022-11-29 18:56:24

Karo sukelta įtampa slūgsta, tačiau išlieka pavojingai aukšta

Absoliuti dauguma, 79 proc., Lietuvos gyventojų jaučia padidėjusią įtampą, nerimą ar stresą, kuris šiek tiek sumažėjo, lyginant su situacija pavasarį, kai Rusijai užpuolus Ukrainą, net 87 proc. mūsų visuomenės patyrė emocinį šoką.
       2022-11-29 18:47:47

Saugirdas Vaitulionis rekomenduoja: 5 dėmesio verti serialai

Užklupus žiemiškiems orams, žmonės renkasi daugiau laiko praleisti ne lauke, o namuose. Populiariausias užsiėmimas šiltai susisukus į pledą – žiūrėti filmus ir serialus.
       2022-11-29 18:41:33

Šaltasis sezonas – grėsmė sergantiems širdies ligomis: kaip apsisaugoti?

Daugybė žmonių tvirtai įsitikinę, kad širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimai dažniau juntami šiltuoju metų sezonu. Visgi sveikatos priežiūros specialistai tvirtina, jog atėjus šalčiams šių ligų rizika niekur nedingsta.
       2022-11-28 11:30:40

Praradote įrenginį su svarbiais duomenimis? Kokius žingsnius privalote atlikti

Telefono praradimas sukelia daugybę rūpesčių – nuo neplanuotų išlaidų įsigyjant naują įrenginį iki rizikos prarasti jame saugomus asmeninius duomenis.
       2022-11-26 19:53:48

Nuo kitų metų keičiasi „Vilniaus vandenų“ paslaugų įkainiai

Nuo artėjančių metų sausio didžiausia Lietuvoje vandentvarkos bendrovė „Vilniaus vandenys“ savo klientams taikys naujus paslaugų įkainius, kurie dėl išaugusių elektros kainų padidės 57 euro centais (su PVM).
       2022-11-24 16:26:24

Ar 5G padarys galą šviesolaidiniam internetui? Kodėl tai netaps realybe

Prieš porą mėnesių Lietuvoje įvykus plataus masto 5G įjungimui, gyventojų išmaniuosiuose įrenginiuose atsivėrusios mobiliojo interneto galimybės dalį privertė suabejoti šviesolaidinio interneto reikalingumu.
       2022-11-23 11:40:15

Draudikai perspėja verslininkus saulės elektrinių savininkus

Lietuvoje diegiant vis daugiau saulės elektrinių, ima ryškėti, kodėl verslo įsirengtos elektrinės stipresniam vėjui yra atsparios mažiau, negu turimos gyventojų. Gamtos stichijų sukeltus nuostolius vertinantys draudikai sako, kad, tais atvejais, kai verslui buvo padaryta žala, priežastis buvo netinkamai sumontuotos elektrinės.
       2022-11-23 10:48:43

Kaip taupymas gali padėti tapti laimingais?

Automobilis, apie kurį seniai svajojate, kelionė į egzotiškus kraštus ar noras turėti nerūpestingą ateitį – priežasčių taupyti yra išties daug. Vis dėlto ne visi taupo turėdami konkretų tikslą, kiti taupo vien iš atsargumo.
       2022-11-23 10:38:58

Nesusipratėliams gyvenimas teikia įtaigias pamokas

Lapkričio 19-ąją apie 17 val. pro Šiaulių rajone, Dargaičių kaime, esantį tvenkinį važiavę žmonės pamatė sunerimti privertusį vaizdelį – vandenyje iki pusės buvo paniręs automobilis RENAULT LAGUNA. Žmonių jame nesimatė.
       2022-11-23 10:27:46

Kaip prižiūrėti vaikų dantis, kad išvengti problemų ateityje?

Vaikų dantų priežiūrai ir teisingų įpročių formavimui mažylių tėveliams rekomenduojama skirti dėmesį jau pasirodžius pirmiesiems pieniniams dantukams. Dažnai įvairios vaikų dantų ligos išsivysto dėl to, kad dantų priežiūra pradėta taikyti per vėlai arba neteisingai.
       2022-11-23 10:05:56

LRT pristato naują strategiją: keliami ambicingi tikslai, svarbiausia išlieka

LRT taryba patvirtino naują LRT strategiją 2023–2027 m., kurios ašis – auditorija. Pasikeitę jos įpročiai padiktavo skaitmenizacijos poreikį: turinio pateikimui portale bei skaitmeninėse platformose bus skiriama dar daugiau dėmesio.
       2022-11-23 09:58:12

Azijietiškas troškinys su arbūzais, vištienos sriuba su melionais

Netikėti receptai, kuriuos privalote išmėginti šią žiemą. Arbūzai ir melionai asocijuojasi su karštomis vasaros dienomis, bet šios gėrybės pasitarnauti gali gaminant šiltus bei jaukius žiemiškus patiekalus: šildančius mėsos troškinius, netgi sriubas.
       2022-11-23 09:51:22

Žvejų dieną minint: kaip atsakingai žvejoti ir vartoti žuvį

Ar žinote, kad jau daugiau nei šimtą metų švenčiama Lietuvos kariuomenės diena nėra vienintelė šiandien minima šventė? Lapkričio 23-ąją kalendoriuje galima išvysti ir žvejų globėjo Šv. Klemenso vardą – šia proga ekspertai pasakoja, kaip atsakingai žvejoti ir vartoti žuvį.
       2022-11-23 09:46:13

5 priežastys, kodėl reiktų rinktis fizinio asmens bankrotą

Jau beveik dešimtmetį egzistuojanti fizinio asmens bankroto galimybė vis dar kelia klausimų asmenims, svarstantiems pasirinkti tokią alternatyvą, siekiant išsigelbėti nuo skolų. Vis tik baimintis bankroto proceso nereikėtų.
       2022-11-22 20:17:10

Ekspertai atsakė, ar vėjo jėgainės gali „užpūsti“ dideles elektros kainas

Stebint elektros energijos kainų kadrilį „Nord Pool“ biržoje, daug vilčių dedama į atsinaujinančią energetiką: įsismarkavus vėjams Skandinavijos šalyse, iškart pastebimas teigiamas efektas elektros kainai biržoje – kuo daugiau pagaminama energijos iš atsinaujinančių šaltinių, tuo labiau krenta elektros kaina.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.