Naujienos

Rudenį atostogas šiltuose kraštuose jaukia virškinimo sutrikimai

2022-11-08 14:40:33

Net ir labai šiltas lapkritis tautiečius iš Lietuvos gena saulės ieškoti svetur. Dalis žmonių vis dar skrenda poilsiauti į Turkiją arba šiltesniu oru šiuo metu lepinančius Egipto kurortus, dar kiti leidžiasi ir į tolimesnes keliones: Tailandą ar Indonezijos salas.

Tiesa, pastaruoju metu netrūksta žinių iš atostogautojų apie būnant svetur užklupusius virusus, kurie jaukia planus ir gadina poilsį.

Specialistai taip pat pastebi, kad besikreipiančiųjų dėl gydymo užsienyje žalos kompensacijos auga.

Draudimo bendrovės BTA Sveikatos ir asmens žalų reguliavimo skyriaus vadovė Irina Paleckienė patvirtina, kad žmonės šį rudenį keliauja aktyviai ir tai rodo ne tik išaugęs susidomėjimas kelionių draudimu, bet ir atostogaujančiųjų kreipimaisi dėl kurortuose patirtų sveikatos negalavimų.

„Kas trečias atvejis iš visų mūsų registruotų Kelionių draudimo pranešimų yra susijęs su virškinamojo trakto problemomis. Daugiausia tokių, fiksuojama Turkijoje ir Egipte. Šios šalys turi gana ilgą turizmo sezoną, čia ilsimasi nuo balandžio pabaigos iki žiemos vidurio. Lietuviai čia vyksta „prasitęsti“ vasarą, o patrauklumą dar labiau didina tokių kelionių pasiūla ir sąlyginai nedidelis atstumas. Atostogautojai laiką leidžia baseinuose, ragauja tiems kraštams būdingus patiekalus. Kai kurie iš šių malonumų ir būna patiriamų negalavimų priežastis kreiptis į draudikus“, – sako BTA ekspertė.

Medikų paslaugos teikiamos skirtingai

Ji pažymi, kad žarnyno infekcijos yra dažniausias sutrikimas, dėl kurio keliautojai kreipiasi į draudimo bendrovę. Antroje vietoje rikiuojasi dėl klimato pokyčių pakilusi kūno temperatūra, trečioje – ausų uždegimai, po jų seka įvairūs patempimai, nudegimai saulėje.

I. Paleckienė keliautojus, planuojančius atostogas užsienyje, ragina pasidomėti, ar toje šalyje Europos Sąjungos piliečiams gydymo paslaugos yra nemokamos, priešingu atveju, net ir gydytojo konsultacija gali kainuoti nemažus pinigus.

„Prieš planuojant bet kokią kelionę, vertėtų pasidomėti skubiosios medicinos pagalbos sistema toje šalyje, tam, kad nekiltų papildomų nepatogumų. Savo ruožtu mes bendradarbiaujame su gydymo įstaigomis įvairiose lietuvių lankomose šalyse. Nelaimės arba sveikatos sutrikimo atveju, klientams, apsidraudusiems BTA kelionių draudimu, primename kreiptis į mūsų partnerius toje šalyje arba susisiekti su mumis. Mūsų partneriai pasirūpins visais formalumais ir už suteiktą pagalbą asmeniui nereikės mokėti, priešingu atveju – sveikatos problemos svečioje šalyje gali gerokai paploninti piniginę“, – įspėja I. Paleckienė.

Rizikingas netinkamai apdirbtas maistas

Vilniaus Karoliniškių poliklinikos šeimos gydytoja Dovilė Ilgūnienė atkreipia dėmesį, kad žarnyno infekcijas gali sukelti bakterijos, virusai arba parazitai. Nepaisant infekcijos sukėlėjų, visais atvejais simptomai yra gan panašūs: viduriavimas, kuris gali pasitaikyti su kraujo gleivių priemaišomis, pilvo skausmai, vėmimas, pakilusi kūno temperatūra.

Gydytoja pažymi, kad didžiausia rizika tyko egzotinėse šalyse. Keliaujančiųjų į šias šalis organizmams pavojų kelia ne tik klimato skirtumai, bet ir specifinis maistas.

„Rizikingas maistas, kuris dažniausiai sukelia žarnyno infekcijas – žalia žuvis, žalios jūrų gėrybės, termiškai neapdorota mėsa, taip pat, nepasterizuotas pienas. Daržovės ir vaisiai prieš vartojimą turi būti nuplauti, geriausia, kad pats valgantysis nuplautų ir nuluptų odelę. Tik tokiu atveju vaisių ar daržovę valgyti saugu. Dažniausiai žarnyno infekcijomis užsikrečiama greito maisto įstaigose, arba nuošaliose kavinėse, kuriose gali būti netinkamai nuplautos daržovės ar netinkamai termiškai apdorota mėsa ar žuvis“, – įspėja šeimos gydytoja.

Grėsmė valantis dantis

Ji taip pat atkreipia dėmesį į vandenį. Nuvykus į užsienį D. Ilgūnienė pataria ne tik negerti vandens iš čiaupo, bet egzotiškose šalyse jo nenaudoti net valantis dantis. Anot gydytojos, geriausia yra nerizikuoti, naudoti virintą vandenį arba parduotuvėse parduodamą vandenį buteliukuose.

Karoliniškių poliklinikos šeimos gydytoja pažymi ir higienos svarbą – rankas plauti derėtų tiek prieš valgį, tiek pasinaudojus tualetu, ir plauti tik tekančiu vandeniu.

„Infekcijoms labai imlūs vaikai, imunosupresiniai žmonės, taip pat vyresnio amžiaus asmenys. Jauni žmonės taipogi neretai užsikrečia, tačiau tai labiausiai susiję su higienos nesilaikymu ir noru paragauti kuo daugiau naujų patiekalų“, – pažymi D. Ilgūnienė.

Jei simptomai nepraeina kurį laiką, medikė pataria nedelsiant kreiptis į gydytojus, kurie nustatys infekcijos tipą ir galės paskirti tinkamą gydymą. Anot jos, papildų ar kitų priemonių, užkertančių kelią užsikrėtimui nėra, todėl labiausiai padėti gali žmonių sąmoningumas.

„Išvengti žarnyno infekcijų geriausiai padeda domėjimasis, ką valgote ir tinkama higiena“, – pabrėžia gydytoja.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2022-12-03 19:44:24

Keliams naudojama druska: kam kenkia labiausiai, kaip apsisaugoti nuo korozijos

Snygis į Lietuvą atklydo gerokai anksčiau nei kalendorinė žiema. Ir nors kelininkai gatves prevenciškai pradėjo barstyti dar iki pradedant snigti, žiema užsimojo iš peties. Jau ne vienerius metus kovai su sniegu kelininkai pasitelkia kelių tipų druskų mišinius.
       2022-12-03 10:39:53

Judėjimo negalia – (ne) kliūtis sudaryti santuoką: situacija Lietuvoje

Dažnai porai vestuvės tampa viena svarbiausių dienų gyvenime. Gruodžio 3 d. minint Tarptautinę neįgaliųjų dieną, už lygybę pasisakanti Lietuvos humanistų bendruomenė VšĮ „Laimingas žmogus“, bendradarbiaudama su humanistines vestuvių ceremonijas kuriančia ir vedančia komanda „Taip“
       2022-12-03 10:30:43

Žvejyba ant ledo: ką reikia žinoti žvejams?

Šaltiems orams nesitraukiant ant ežerų, upių, tvenkinių, marių formuojasi ledas, viliojantis poledinės žūklės mėgėjus. Aplinkos ministerija primena žvejams, kaip saugiai elgtis žvejojant ant užšalusių vandens telkinių ir įspėja, kad bereikalinga rizika gali būti pražūtinga.
       2022-12-03 10:27:22

„Fitch Ratings“ ir „S&P Global Ratings“ paskelbė Lietuvos kredito reitingus

Lietuvos ilgalaikio skolinimosi reitingą peržiūrėjusios tarptautinės kredito reitingų agentūros „Fitch Ratings“ ir „S&P Global Ratings“ teigiamai vertina efektyvią Lietuvos ekonominę politiką ir narystę euro zonoje, taip pat santykinai stabilų ir žemą valstybės skolos lygį.
       2022-12-02 11:11:12

Technologijų prognozės: metavisata, klimato kaitos stabdymas ir DI pažabojimas

Per ateinančius trejus metus vienu iš pagrindinių verslo prioritetų taps klimato kaitos stabdymas, tvarumą ir skaitmeninį imunitetą didinančios technologijos.
       2022-12-02 11:05:11

10 minučių – ar užtenka tiek laiko kokybiškam vaikų pavalgymui mokykloje?

Kai kalbame apie kokybišką maitinimąsi dažniausiai galvoje turime šviežų, sveiką maistą, estetiškai patiektą, pagamintą iš aukščiausios kokybės produktų. Tačiau ar pagalvojote, kad kokybė – tai kartu ir galimybė laiku, neskubant pavalgyti, mėgaujantis kiekvienu kąsniu.
       2022-12-02 11:01:45

Ar kylant Euribor verta sumokėti turimos būsto paskolos likutį?

Jei būsto paskolą esate pasiėmę gerokai seniau ir turite likusią nedidelę neišmokėtą sumą, kaip geriau elgtis šiandien, kai kylantis Euribor augina ir paskolos įmokas? Galbūt toliau mokėti įmokas pagal grafiką, o gal padengti paskolos likutį iš turimų santaupų?
       2022-12-02 10:58:28

Didžioji dalis gyventojų pasirinko nepriklausomą elektros energijos tiekėją

Bendrovės „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) duomenimis nepriklausomą elektros energijos tiekėją Lietuvoje pasirinko daugiau nei 1,2 mln. namų ūkių – iš pasibaigusiųjų etapų vartotojų net 9 iš 10 pasirinko nepriklausomo tiekėjo paslaugas, tuo tarpu tarp tebevykstančio trečiojo etapo klientų tai padarė kas antras.
       2022-12-02 10:54:37

Didžiųjų technologijų kompanijų laukia sunkūs laikai – bręsta interneto pokyčiai

Milijardais vertinamų didžiųjų technologijų kompanijų: „Google“, „Amazon“, „Meta“ ir kitų laukia sudėtingi iššūkiai – technologijų raida subrandino naują decentralizuoto interneto kartą, kuri nebus palanki šiandienos gigantams.
       2022-12-01 17:58:45

Psichologinis smurtas ir priekabiavimas darbe – kaip atlikti vidinį tyrimą?

Lapkričio 1 d. įsigaliojus Darbo kodekso pakeitimams, buvo įtvirtinta darbdavių pareiga užkirsti kelią psichologinio smurto, mobingo ir priekabiavimo apraiškoms bei apsaugoti aukas.
       2022-12-01 13:37:54

Lietuvos nacionalinis dramos teatras atleidžia Koršunovą iš pareigų

Šią savaitę priimtas sprendimas atleisti iš pareigų Lietuvos nacionalinio dramos teatro (LNDT) meno vadovą Oskarą Koršunovą. Tokiam administracijos sprendimui įtakos turėjo aplaidus tiesioginių meno vadovo pareigų vykdymas bei sistemingos pravaikštos.
       2022-11-30 13:25:39

„Thermo Fisher Scientific Baltics“ – vertingiausia įmonė Baltijos šalyse

Komponentus COVID-19 vakcinoms gaminanti Lietuvos bendrovė „Thermo Fisher Scientific Baltics“ išsiveržė į pirmą vietą naujausiame Baltijos šalių vertingiausių įmonių 30-uke, nukarūnuodama praėjusių metų lyderę „Vilniaus prekybą“, kuri šių metų tyrime rikiuojasi antroje vietoje.
       2022-11-30 13:17:42

Ekspertas pataria: kaip tinkamai paruošti automobilį žiemai?

Lietuvoje pamažu įsivyrauja žiema – kausto šaltis ir minusinė temperatūra, keliuose ankstyvą rytą būna plikledis, prastas matomumas dėl stipraus snygio ar rūko. Dažnu atveju tai tampa iššūkiu ne tik vairuotojams, bet ir automobiliams – reikia nuo jų nuvalyti sniegą, anksčiau užkurti, kad apšiltų ir pan.
       2022-11-29 21:30:34

Advento pradžiai – 3 pasninko patiekalų idėjos: gaminkite sveikai, bet sočiai

Iki didžiųjų metų švenčių liko mažiau nei mėnuo. Ir nors švenčių laukimas asocijuojasi su nuolatiniu skubėjimu, reikėtų nepamiršti ir tikrosios advento reikšmės, kuri simbolizuoja rimtį ir susikaupimą. Ne išimtis pasninkavimas.
       2022-11-29 19:07:01

Kinijos ir kitų šalių investicijoms – papildomi barjerai ES

Europa pagaliau ištaisė Europos Sąjungos verslą ilgai piktinusią teisės aktų spragą, leidusią valstybės remiamoms Kinijos (ir kitų trečiųjų šalių) įmonėms lengvai pirkti verslus Europoje ir dempinguoti viešųjų pirkimų kainas.
       2022-11-29 18:56:24

Karo sukelta įtampa slūgsta, tačiau išlieka pavojingai aukšta

Absoliuti dauguma, 79 proc., Lietuvos gyventojų jaučia padidėjusią įtampą, nerimą ar stresą, kuris šiek tiek sumažėjo, lyginant su situacija pavasarį, kai Rusijai užpuolus Ukrainą, net 87 proc. mūsų visuomenės patyrė emocinį šoką.
       2022-11-29 18:47:47

Saugirdas Vaitulionis rekomenduoja: 5 dėmesio verti serialai

Užklupus žiemiškiems orams, žmonės renkasi daugiau laiko praleisti ne lauke, o namuose. Populiariausias užsiėmimas šiltai susisukus į pledą – žiūrėti filmus ir serialus.
       2022-11-29 18:41:33

Šaltasis sezonas – grėsmė sergantiems širdies ligomis: kaip apsisaugoti?

Daugybė žmonių tvirtai įsitikinę, kad širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimai dažniau juntami šiltuoju metų sezonu. Visgi sveikatos priežiūros specialistai tvirtina, jog atėjus šalčiams šių ligų rizika niekur nedingsta.
       2022-11-28 11:30:40

Praradote įrenginį su svarbiais duomenimis? Kokius žingsnius privalote atlikti

Telefono praradimas sukelia daugybę rūpesčių – nuo neplanuotų išlaidų įsigyjant naują įrenginį iki rizikos prarasti jame saugomus asmeninius duomenis.
       2022-11-26 19:53:48

Nuo kitų metų keičiasi „Vilniaus vandenų“ paslaugų įkainiai

Nuo artėjančių metų sausio didžiausia Lietuvoje vandentvarkos bendrovė „Vilniaus vandenys“ savo klientams taikys naujus paslaugų įkainius, kurie dėl išaugusių elektros kainų padidės 57 euro centais (su PVM).
       2022-11-24 16:26:24

Ar 5G padarys galą šviesolaidiniam internetui? Kodėl tai netaps realybe

Prieš porą mėnesių Lietuvoje įvykus plataus masto 5G įjungimui, gyventojų išmaniuosiuose įrenginiuose atsivėrusios mobiliojo interneto galimybės dalį privertė suabejoti šviesolaidinio interneto reikalingumu.
       2022-11-23 11:40:15

Draudikai perspėja verslininkus saulės elektrinių savininkus

Lietuvoje diegiant vis daugiau saulės elektrinių, ima ryškėti, kodėl verslo įsirengtos elektrinės stipresniam vėjui yra atsparios mažiau, negu turimos gyventojų. Gamtos stichijų sukeltus nuostolius vertinantys draudikai sako, kad, tais atvejais, kai verslui buvo padaryta žala, priežastis buvo netinkamai sumontuotos elektrinės.
       2022-11-23 10:48:43

Kaip taupymas gali padėti tapti laimingais?

Automobilis, apie kurį seniai svajojate, kelionė į egzotiškus kraštus ar noras turėti nerūpestingą ateitį – priežasčių taupyti yra išties daug. Vis dėlto ne visi taupo turėdami konkretų tikslą, kiti taupo vien iš atsargumo.
       2022-11-23 10:38:58

Nesusipratėliams gyvenimas teikia įtaigias pamokas

Lapkričio 19-ąją apie 17 val. pro Šiaulių rajone, Dargaičių kaime, esantį tvenkinį važiavę žmonės pamatė sunerimti privertusį vaizdelį – vandenyje iki pusės buvo paniręs automobilis RENAULT LAGUNA. Žmonių jame nesimatė.
       2022-11-23 10:27:46

Kaip prižiūrėti vaikų dantis, kad išvengti problemų ateityje?

Vaikų dantų priežiūrai ir teisingų įpročių formavimui mažylių tėveliams rekomenduojama skirti dėmesį jau pasirodžius pirmiesiems pieniniams dantukams. Dažnai įvairios vaikų dantų ligos išsivysto dėl to, kad dantų priežiūra pradėta taikyti per vėlai arba neteisingai.
       2022-11-23 10:05:56

LRT pristato naują strategiją: keliami ambicingi tikslai, svarbiausia išlieka

LRT taryba patvirtino naują LRT strategiją 2023–2027 m., kurios ašis – auditorija. Pasikeitę jos įpročiai padiktavo skaitmenizacijos poreikį: turinio pateikimui portale bei skaitmeninėse platformose bus skiriama dar daugiau dėmesio.
       2022-11-23 09:58:12

Azijietiškas troškinys su arbūzais, vištienos sriuba su melionais

Netikėti receptai, kuriuos privalote išmėginti šią žiemą. Arbūzai ir melionai asocijuojasi su karštomis vasaros dienomis, bet šios gėrybės pasitarnauti gali gaminant šiltus bei jaukius žiemiškus patiekalus: šildančius mėsos troškinius, netgi sriubas.
       2022-11-23 09:51:22

Žvejų dieną minint: kaip atsakingai žvejoti ir vartoti žuvį

Ar žinote, kad jau daugiau nei šimtą metų švenčiama Lietuvos kariuomenės diena nėra vienintelė šiandien minima šventė? Lapkričio 23-ąją kalendoriuje galima išvysti ir žvejų globėjo Šv. Klemenso vardą – šia proga ekspertai pasakoja, kaip atsakingai žvejoti ir vartoti žuvį.
       2022-11-23 09:46:13

5 priežastys, kodėl reiktų rinktis fizinio asmens bankrotą

Jau beveik dešimtmetį egzistuojanti fizinio asmens bankroto galimybė vis dar kelia klausimų asmenims, svarstantiems pasirinkti tokią alternatyvą, siekiant išsigelbėti nuo skolų. Vis tik baimintis bankroto proceso nereikėtų.
       2022-11-22 20:17:10

Ekspertai atsakė, ar vėjo jėgainės gali „užpūsti“ dideles elektros kainas

Stebint elektros energijos kainų kadrilį „Nord Pool“ biržoje, daug vilčių dedama į atsinaujinančią energetiką: įsismarkavus vėjams Skandinavijos šalyse, iškart pastebimas teigiamas efektas elektros kainai biržoje – kuo daugiau pagaminama energijos iš atsinaujinančių šaltinių, tuo labiau krenta elektros kaina.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.