Naujienos

Kaip prižiūrėti vaikų dantis, kad išvengti problemų ateityje?

2022-11-23 10:27:46

Vaikų dantų priežiūrai ir teisingų įpročių formavimui mažylių tėveliams rekomenduojama skirti dėmesį jau pasirodžius pirmiesiems pieniniams dantukams. Dažnai įvairios vaikų dantų ligos išsivysto dėl to, kad dantų priežiūra pradėta taikyti per vėlai arba neteisingai.

Kauno klinikų Burnos priežiūros ir vaikų odontologijos klinikos gydytoja vaikų odontologė prof. Eglė Aida Bendoraitienė dalijasi patarimais, kaip palaikyti gerą vaikų dantų būklę ir išvengti rimtų problemų ateityje.

Kaip tėvai turėtų prižiūrėti vaiko mitybą, norint palaikyti gerą dantų būklę?

Kalbant apie dantų sveikatai palankią mitybą, svarbu, kad nebūtų dažnai ir daug valgoma angliavandenių ar cukraus turinčio maisto. Tėvai turėtų žinoti, kad cukraus yra įvairiuose produktuose – ne tik saldumynuose ir sultyse, bet ir duonoje, dribsniuose, padažuose, konservuotose daržovėse ar jogurte. Perkant produktus, svarbu išnagrinėti jų sudėtį ir žinoti, kad cukrus yra ir gliukozė, fruktozė, sirupas, melasa. Taip pat dantų sveikatai grėsmę gali kelti krakmolo turintys maisto produktai, pavyzdžiui, įvairūs traškučiai ar krekeriai, kurie yra lipnūs, ilgai užsilaiko ant dantų paviršiaus, o skildami sukelia vandenilio potencialo (pH) kritimą dantų apnašose. Daugiausiai cukraus yra pyraguose, tortuose, sausainiuose, leduose, gaiviuosiuose gėrimuose, todėl tokį maistą reikėtų valgyti labai retai. Be to, jis neturėtų tapti pagrindiniu maistu, rekomenduojama saldumynus valgyti tik vieną dieną per savaitę.

Kūdikiams dantų ėduonies rizikos veiksnys – saldinti pieno mišiniai ar arbatėlės. Mažylį rekomenduojama pratinti troškulį malšinti vandeniu. Nors vaisiai įtraukti į sveikos mitybos racioną, spaudžiant sultis ir gaminant glotnučius, išsiskiria cukrus, sumažėja naudingų skaidulų, todėl šių produktų vartojimas irgi turi būti ribojamas. Džiovintuose vaisiuose yra didelė cukraus koncentracija, vaisiai prilipę prie danties paviršiaus gali išlikti ilgą laiką, jų irgi nereikėtų dažnai vartoti. Svarbu ir tai, kad mažinant suvartojamų angliavandenių kiekį, mes mažiname ne tik dantų ėduonies, bet ir nutukimo, kuris siejamas su širdies ir kraujagyslių ligų, cukrinio diabeto išsivystymo, riziką.

Kada vaikas gali pradėti pats daugiau dėmesio skirti dantų priežiūrai?

Remiantis Lietuvos odontologų rūmų rekomendacijomis, vaikams iki 7-8 metų amžiaus dantis valyti turėtų tėvai. Tačiau tas laikas yra labai individualus – kai kuriose Skandinavijos šalyse, ypač jeigu burnos higiena yra nepakankama, tėvai skatinami prižiūrėti dantų valymą iki 9-10 metų. Pratinti prie šios procedūros galima jau nuo mažens, netgi rekomenduojama turėti du dantų šepetėlius – vieną iš jų duoti vaikui, kad jis galėtų bandyti valytis dantis pats. Įpročiai formuojami ir visiems kartu valant dantis priešmokyklinėse ugdymo įstaigose ar burnos higienos pamokėlėse pradinėje mokykloje. Higieninį dantų siūlą naudoti savarankiškai siūloma nuo 12 metų amžiaus.

Kaip tėvai taisyklingai turėtų prižiūrėti vaiko dantis?

Dantis reikia pradėti prižiūrėti nuo pirmojo pieninio danties išdygimo. Iš pradžių valymui galima naudoti marlės gabalėlį, specialias servetėles su ksilitoliu, silikoninį ant piršto maunamą šepetėlį, vėliau valoma su dantų šepetėliu ir pasta. Dantis reikėtų valyti du kartus per dieną, vieną kartą vakare prieš miegą ir dar vieną kartą kitu dienos metu. Rekomenduojama naudoti fluoridų turinčią pastą. Tinkamą dantų pastoje esančių fluoridų koncentraciją ir kiekį turėtų rekomenduoti gydytojas odontologas, įvertinęs vaiko amžių ir dantų ėduonies rizikos veiksnius. Kai dantys dygdami pradeda vienas su kitu liestis, reikėtų pradėti valyti tarpdančius. Mažiems vaikams patogiausia tai daryti su laikikliuose esančiais dantų siūlais. Žandikauliui augant, kai tarpai tarp dantų didėja, galima naudoti ir tarpdančių šepetėlius. Ypatingą dėmesį reikėtų skirti dantų kaitos metu, kai dygstantys dantys tarpusavyje nekontaktuoja, nevyksta savaiminis apsivalymas. Be to, nuolatiniams dantims pradėjus dygti už pieninių dantų, tėvai gali to nepastebėti ir neišvalyti. Paauglystėje dažnai gydomos sąkandžio problemos, tokiu atveju svarbu naudoti specialias burnos higienos priemones: vieno danties šepetėlį, šepetėlį breketams, ortodontinį dantų siūlą. Išdygus nuolatiniams dantims, tarpdančiams valyti geriausiai tinka tarpdančių siūlai.

Į ką svarbiausia atkreipti dėmesį, norint palaikyti gerą vaiko burnos higieną? 

Labai svarbu, kad išdygus dantims, bent iki pirmųjų vaiko metų įvyktų vizitas pas gydytoją odontologą. Jo metu specialistas įvertintų burnos ligų rizikos veiksnius, tėvų žinias apie burnos higieną, rekomenduotų tinkamas priemones, pamokytų, kaip prižiūrėti dantis, nuspręstų, kaip dažnai reikia lankytis. Lankymasis pas burnos priežiūros specialistą turėtų būti reguliarus, nes situacija burnoje dėl įvairių veiksnių gali keistis, gydytojas gali objektyviai įvertinti burnos higienos būklę, patarti, ką reikėtų daryti kitaip. Taip pat svarbu, kad dantų valymas taptų tokia pačia rutina, kaip prausimasis, plaukų šukavimas tiek vaikui, tiek jį atliekantiems tėvams.

Kokias klaidas dažniausiai tėvai daro vaikų dantų priežiūroje?

Viena iš dažniausiai pasitaikančių klaidų – tėvai mažiems vaikams leidžia valytis dantis patiems ir mano, kad to užtenka. Daugelis tėvų nežino, kad pamatyti blogai nuvalytas vietas galima su specialių dažančiųjų tablečių ar dantų pastų pagalba. Labai svarbu pasirinkti tinkamus šepetėlius, kad nebūtų per didelė galvutė, kieti šereliai, netraumuotų dantenų, pasaitėlių, vaikui neskaudėtų. Vaiko mitybai esant nesubalansuotai didėja tikimybė atsirasti dantų ėduonies pažeidimams. Svarbu tai, kad vaikai paprastai fiksuoja, ką mato – jeigu tėvai patys nevalys dantų ar sėdės prie televizoriaus su saldumynais ir gazuotais gėrimais, sunku bus pasiekti, kad vaiko įpročiai būtų kitokie.
Kauno klinikų informacija

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2022-12-03 19:44:24

Keliams naudojama druska: kam kenkia labiausiai, kaip apsisaugoti nuo korozijos

Snygis į Lietuvą atklydo gerokai anksčiau nei kalendorinė žiema. Ir nors kelininkai gatves prevenciškai pradėjo barstyti dar iki pradedant snigti, žiema užsimojo iš peties. Jau ne vienerius metus kovai su sniegu kelininkai pasitelkia kelių tipų druskų mišinius.
       2022-12-03 10:39:53

Judėjimo negalia – (ne)kliūtis sudaryti santuoką: situacija Lietuvoje

Dažnai porai vestuvės tampa viena svarbiausių dienų gyvenime. Gruodžio 3 d. minint Tarptautinę neįgaliųjų dieną, už lygybę pasisakanti Lietuvos humanistų bendruomenė VšĮ „Laimingas žmogus“, bendradarbiaudama su humanistines vestuvių ceremonijas kuriančia ir vedančia komanda „Taip“
       2022-12-03 10:30:43

Žvejyba ant ledo: ką reikia žinoti žvejams?

Šaltiems orams nesitraukiant ant ežerų, upių, tvenkinių, marių formuojasi ledas, viliojantis poledinės žūklės mėgėjus. Aplinkos ministerija primena žvejams, kaip saugiai elgtis žvejojant ant užšalusių vandens telkinių ir įspėja, kad bereikalinga rizika gali būti pražūtinga.
       2022-12-03 10:27:22

„Fitch Ratings“ ir „S&P Global Ratings“ paskelbė Lietuvos kredito reitingus

Lietuvos ilgalaikio skolinimosi reitingą peržiūrėjusios tarptautinės kredito reitingų agentūros „Fitch Ratings“ ir „S&P Global Ratings“ teigiamai vertina efektyvią Lietuvos ekonominę politiką ir narystę euro zonoje, taip pat santykinai stabilų ir žemą valstybės skolos lygį.
       2022-12-02 11:11:12

Technologijų prognozės: metavisata, klimato kaitos stabdymas ir DI pažabojimas

Per ateinančius trejus metus vienu iš pagrindinių verslo prioritetų taps klimato kaitos stabdymas, tvarumą ir skaitmeninį imunitetą didinančios technologijos.
       2022-12-02 11:05:11

10 minučių – ar užtenka tiek laiko kokybiškam vaikų pavalgymui mokykloje?

Kai kalbame apie kokybišką maitinimąsi dažniausiai galvoje turime šviežų, sveiką maistą, estetiškai patiektą, pagamintą iš aukščiausios kokybės produktų. Tačiau ar pagalvojote, kad kokybė – tai kartu ir galimybė laiku, neskubant pavalgyti, mėgaujantis kiekvienu kąsniu.
       2022-12-02 11:01:45

Ar kylant Euribor verta sumokėti turimos būsto paskolos likutį?

Jei būsto paskolą esate pasiėmę gerokai seniau ir turite likusią nedidelę neišmokėtą sumą, kaip geriau elgtis šiandien, kai kylantis Euribor augina ir paskolos įmokas? Galbūt toliau mokėti įmokas pagal grafiką, o gal padengti paskolos likutį iš turimų santaupų?
       2022-12-02 10:58:28

Didžioji dalis gyventojų pasirinko nepriklausomą elektros energijos tiekėją

Bendrovės „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) duomenimis nepriklausomą elektros energijos tiekėją Lietuvoje pasirinko daugiau nei 1,2 mln. namų ūkių – iš pasibaigusiųjų etapų vartotojų net 9 iš 10 pasirinko nepriklausomo tiekėjo paslaugas, tuo tarpu tarp tebevykstančio trečiojo etapo klientų tai padarė kas antras.
       2022-12-02 10:54:37

Didžiųjų technologijų kompanijų laukia sunkūs laikai – bręsta interneto pokyčiai

Milijardais vertinamų didžiųjų technologijų kompanijų: „Google“, „Amazon“, „Meta“ ir kitų laukia sudėtingi iššūkiai – technologijų raida subrandino naują decentralizuoto interneto kartą, kuri nebus palanki šiandienos gigantams.
       2022-12-01 17:58:45

Psichologinis smurtas ir priekabiavimas darbe – kaip atlikti vidinį tyrimą?

Lapkričio 1 d. įsigaliojus Darbo kodekso pakeitimams, buvo įtvirtinta darbdavių pareiga užkirsti kelią psichologinio smurto, mobingo ir priekabiavimo apraiškoms bei apsaugoti aukas.
       2022-12-01 13:37:54

Lietuvos nacionalinis dramos teatras atleidžia Koršunovą iš pareigų

Šią savaitę priimtas sprendimas atleisti iš pareigų Lietuvos nacionalinio dramos teatro (LNDT) meno vadovą Oskarą Koršunovą. Tokiam administracijos sprendimui įtakos turėjo aplaidus tiesioginių meno vadovo pareigų vykdymas bei sistemingos pravaikštos.
       2022-11-30 13:25:39

„Thermo Fisher Scientific Baltics“ – vertingiausia įmonė Baltijos šalyse

Komponentus COVID-19 vakcinoms gaminanti Lietuvos bendrovė „Thermo Fisher Scientific Baltics“ išsiveržė į pirmą vietą naujausiame Baltijos šalių vertingiausių įmonių 30-uke, nukarūnuodama praėjusių metų lyderę „Vilniaus prekybą“, kuri šių metų tyrime rikiuojasi antroje vietoje.
       2022-11-30 13:17:42

Ekspertas pataria: kaip tinkamai paruošti automobilį žiemai?

Lietuvoje pamažu įsivyrauja žiema – kausto šaltis ir minusinė temperatūra, keliuose ankstyvą rytą būna plikledis, prastas matomumas dėl stipraus snygio ar rūko. Dažnu atveju tai tampa iššūkiu ne tik vairuotojams, bet ir automobiliams – reikia nuo jų nuvalyti sniegą, anksčiau užkurti, kad apšiltų ir pan.
       2022-11-29 21:30:34

Advento pradžiai – 3 pasninko patiekalų idėjos: gaminkite sveikai, bet sočiai

Iki didžiųjų metų švenčių liko mažiau nei mėnuo. Ir nors švenčių laukimas asocijuojasi su nuolatiniu skubėjimu, reikėtų nepamiršti ir tikrosios advento reikšmės, kuri simbolizuoja rimtį ir susikaupimą. Ne išimtis pasninkavimas.
       2022-11-29 19:07:01

Kinijos ir kitų šalių investicijoms – papildomi barjerai ES

Europa pagaliau ištaisė Europos Sąjungos verslą ilgai piktinusią teisės aktų spragą, leidusią valstybės remiamoms Kinijos (ir kitų trečiųjų šalių) įmonėms lengvai pirkti verslus Europoje ir dempinguoti viešųjų pirkimų kainas.
       2022-11-29 18:56:24

Karo sukelta įtampa slūgsta, tačiau išlieka pavojingai aukšta

Absoliuti dauguma, 79 proc., Lietuvos gyventojų jaučia padidėjusią įtampą, nerimą ar stresą, kuris šiek tiek sumažėjo, lyginant su situacija pavasarį, kai Rusijai užpuolus Ukrainą, net 87 proc. mūsų visuomenės patyrė emocinį šoką.
       2022-11-29 18:47:47

Saugirdas Vaitulionis rekomenduoja: 5 dėmesio verti serialai

Užklupus žiemiškiems orams, žmonės renkasi daugiau laiko praleisti ne lauke, o namuose. Populiariausias užsiėmimas šiltai susisukus į pledą – žiūrėti filmus ir serialus.
       2022-11-29 18:41:33

Šaltasis sezonas – grėsmė sergantiems širdies ligomis: kaip apsisaugoti?

Daugybė žmonių tvirtai įsitikinę, kad širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimai dažniau juntami šiltuoju metų sezonu. Visgi sveikatos priežiūros specialistai tvirtina, jog atėjus šalčiams šių ligų rizika niekur nedingsta.
       2022-11-28 11:30:40

Praradote įrenginį su svarbiais duomenimis? Kokius žingsnius privalote atlikti

Telefono praradimas sukelia daugybę rūpesčių – nuo neplanuotų išlaidų įsigyjant naują įrenginį iki rizikos prarasti jame saugomus asmeninius duomenis.
       2022-11-26 19:53:48

Nuo kitų metų keičiasi „Vilniaus vandenų“ paslaugų įkainiai

Nuo artėjančių metų sausio didžiausia Lietuvoje vandentvarkos bendrovė „Vilniaus vandenys“ savo klientams taikys naujus paslaugų įkainius, kurie dėl išaugusių elektros kainų padidės 57 euro centais (su PVM).
       2022-11-24 16:26:24

Ar 5G padarys galą šviesolaidiniam internetui? Kodėl tai netaps realybe

Prieš porą mėnesių Lietuvoje įvykus plataus masto 5G įjungimui, gyventojų išmaniuosiuose įrenginiuose atsivėrusios mobiliojo interneto galimybės dalį privertė suabejoti šviesolaidinio interneto reikalingumu.
       2022-11-23 11:40:15

Draudikai perspėja verslininkus saulės elektrinių savininkus

Lietuvoje diegiant vis daugiau saulės elektrinių, ima ryškėti, kodėl verslo įsirengtos elektrinės stipresniam vėjui yra atsparios mažiau, negu turimos gyventojų. Gamtos stichijų sukeltus nuostolius vertinantys draudikai sako, kad, tais atvejais, kai verslui buvo padaryta žala, priežastis buvo netinkamai sumontuotos elektrinės.
       2022-11-23 10:48:43

Kaip taupymas gali padėti tapti laimingais?

Automobilis, apie kurį seniai svajojate, kelionė į egzotiškus kraštus ar noras turėti nerūpestingą ateitį – priežasčių taupyti yra išties daug. Vis dėlto ne visi taupo turėdami konkretų tikslą, kiti taupo vien iš atsargumo.
       2022-11-23 10:38:58

Nesusipratėliams gyvenimas teikia įtaigias pamokas

Lapkričio 19-ąją apie 17 val. pro Šiaulių rajone, Dargaičių kaime, esantį tvenkinį važiavę žmonės pamatė sunerimti privertusį vaizdelį – vandenyje iki pusės buvo paniręs automobilis RENAULT LAGUNA. Žmonių jame nesimatė.
       2022-11-23 10:05:56

LRT pristato naują strategiją: keliami ambicingi tikslai, svarbiausia išlieka

LRT taryba patvirtino naują LRT strategiją 2023–2027 m., kurios ašis – auditorija. Pasikeitę jos įpročiai padiktavo skaitmenizacijos poreikį: turinio pateikimui portale bei skaitmeninėse platformose bus skiriama dar daugiau dėmesio.
       2022-11-23 09:58:12

Azijietiškas troškinys su arbūzais, vištienos sriuba su melionais

Netikėti receptai, kuriuos privalote išmėginti šią žiemą. Arbūzai ir melionai asocijuojasi su karštomis vasaros dienomis, bet šios gėrybės pasitarnauti gali gaminant šiltus bei jaukius žiemiškus patiekalus: šildančius mėsos troškinius, netgi sriubas.
       2022-11-23 09:51:22

Žvejų dieną minint: kaip atsakingai žvejoti ir vartoti žuvį

Ar žinote, kad jau daugiau nei šimtą metų švenčiama Lietuvos kariuomenės diena nėra vienintelė šiandien minima šventė? Lapkričio 23-ąją kalendoriuje galima išvysti ir žvejų globėjo Šv. Klemenso vardą – šia proga ekspertai pasakoja, kaip atsakingai žvejoti ir vartoti žuvį.
       2022-11-23 09:46:13

5 priežastys, kodėl reiktų rinktis fizinio asmens bankrotą

Jau beveik dešimtmetį egzistuojanti fizinio asmens bankroto galimybė vis dar kelia klausimų asmenims, svarstantiems pasirinkti tokią alternatyvą, siekiant išsigelbėti nuo skolų. Vis tik baimintis bankroto proceso nereikėtų.
       2022-11-22 20:17:10

Ekspertai atsakė, ar vėjo jėgainės gali „užpūsti“ dideles elektros kainas

Stebint elektros energijos kainų kadrilį „Nord Pool“ biržoje, daug vilčių dedama į atsinaujinančią energetiką: įsismarkavus vėjams Skandinavijos šalyse, iškart pastebimas teigiamas efektas elektros kainai biržoje – kuo daugiau pagaminama energijos iš atsinaujinančių šaltinių, tuo labiau krenta elektros kaina.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.