Naujienos

Ką skaityti prieš ruošiantis į spektaklį?

2022-12-09 09:58:09

Netikėtai ir vėl užklupo šventinis laikotarpis – dienos pradeda bėgti greičiau, gatvės pasipuošia kalėdinėmis dekoracijomis, o ilgus vakarus norisi praleisti turiningai – susitinkant su draugais, vaikštant į koncertus ar spektaklius.

Lietuvos teatrai jau įsibėgėja su šventiniu spektaklių repertuaru, o bilietas į spektaklį gali tapti puikia dovana švenčių proga. Kodėl gi jo nepadovanojus kartu su knyga? Juk ne visi spektakliai yra lengvai perprantami – kad patirtis būtų smagesnė, interneto knygynas patogupirkti.lt dalijasi kūrinių rekomendacijomis, pagal kuriuos pastatyti šiuo metu Lietuvoje rodomi spektakliai.

George Orwell „Gyvulių ūkis“

Prieš mažiau nei mėnesį Lietuvos teatro žiūrovus pasitiko premjera – spektaklis „Gyvulių ūkis. XXI amžius“, pastatytas pagal klasika virtusio anglų rašytojo George Orwell apysakos motyvus. To paties pavadinimo alegoriniame pasakojime, rašytojas aprašo vieno ūkio gyvulius, kurie sukėlė perversmą ir nuvertė savo šeimininką. Visi apysakoje aprašyti gyvūnai atstovauja įvairius socialinius sluoksnius, o akyli skaitytojai pažins ir žymiausias ideologijų figūras. Nors G. Orwellas knygą „Gyvulių ūkis“ parašė 1943-tais metais, šis kūrinys išlaikė laiko išbandymą ir vis dar yra populiarus tarp skaitytojų, o nuo šiol ir teatro žiūrovų.

Lietuvos nacionalinio dramos teatro repertuarą papildęs naujausias režisieriaus ir aktoriaus Pauliaus Tamolės darbas – spektaklis spektaklyje. Čia vaizduojami aktoriai, repetuojantys „Gyvulių ūkį“. Kai repeticijos baigiasi, aktoriai nusiima kaukes ir patys nepajunta, jog gyvena pasaulyje, kuris yra aprašytas knygoje. Jie ima aiškintis, kas yra kaltas, jog gyvena nesibaigiančiame „Gyvulių ūkio“ tęsinyje? Ar aktorius turi galios politikos ir didelio kapitalo akivaizdoje? Ką gali žmogus, kur nėra kariškis ar politikas? Ir kodėl kiekvienas, tiesiog dirbantis savo darbą turi prisiimti atsakomybę?

Svetlana Aleksijevič „Černobylio malda“

Tai kūrinys apie vieną didžiausių katastrofų istorijoje, pakeitusią tūkstančių žmonių likimus. Nobelio literatūros premijos laureatės Svetlanos Aleksijevič knygoje „Černobylio malda“ autorė pasakoja apie atominės elektrinės sprogimą, tačiau nesusitelkdama į katastrofos aplinkybes, o skirdama dėmesį žmonių gyvenimui po šios tragedijos. Knygoje sukaupti šios katastrofos liudytojų įrašai – gaisrininkų, karių ir jų artimųjų, likvidatorių, vietos gyventojų, mokslininkų, pensininkų ir vaikų. Kas nutiko gyventojams po katastrofos, kaip jų gyvenimas tęsėsi toliau? Knygoje sudėtos istorijos nenudailintos ir gali šokiruoti, tačiau skaitytojams atskleidžia tikrąją pasaulio realybę.

Pagal šį kūrinį Vilniaus Senajame teatre rodomas Vladimiro Dorondovo režisuotas monospektaklis „Vienišas žmogaus balsas“, kurį atlieka aktorė Aleksandra Metalnikova. Šiame spektaklyje vaizduojamas vienas iš knygos pasakojimų, kurio antrašte ir pavadintas spektaklis. Tai jaunos rusų moters, žuvusio jauno gelbėtojo našlės istorija – vienišos moters pasakojimas, kaip ši pasimato su savo žuvusiu vyru ir mirusia dukrele. Skaudi istorija virto tikru himnu meilei, kuri, paskatinta milžiniškos katastrofos, suliepsnojo neregėta jėga.

Pasak aktorės, tai istorija apie meilę, kuri šiais laikais yra retai aptinkama, nes nuolat kas nors nutinka, partneriai skiriasi, griebiamasi naujo, vėl ir vėl. Tai istorija apie pasiaukojimą, apie gyvenimą su savo vyru, nors jo jau seniai nebėra, ir nieko kito daugiau nebereikia.

Rimantas Kmita „Remyga“

 Bestselerio „Pietinia kronikas“ autorius Rimantas Kmita savo romane „Remyga“ nukelia į Šiaulius, pirmaisiais Lietuvos nepriklausomybės metais. Pagrindinis romano veikėjas Remyga – jaunuolis, sugrįžęs iš Sovietų armijos, tarnavęs Afganistane. Norėdamas atrasti save, įsidarbina milicijoje, o pasikeitus vidinei santvarkai Remygai tenka vilktis policininko uniformą, tačiau pokyčiai vyksta ne tik išorėje, bet ir jaunuolio viduje.

Prieš atsirandant knygai, rašytojas Rimantas Kmita sukūrė tokio pat pavadinimo pjesę, specialiai parašytą Oskaro Koršunovo spektakliui „Remyga“. Spektaklyje kalbama apie Šiaulių miestą ir jo žmones, apie tikrus įvykius ir mitus, tuos, kuriems miestas tapo jų likimu. Remyga svajoja tapti tokiu, kaip „visi normalūs žmonės“ – mylimu vyru, geru tėvu, pareigingu darbuotoju. Vis dėl to, praeities šešėliai jį vejasi, aplink vyraujantis chaosas vis tirštėja, gėrio ir blogio kova auga. Spektaklyje režisierius vaizduoja ir visos Lietuvos veidą: „tai, kas tuomet vyko Šiauliuose, vyko ir visoje Lietuvoje.“

Aleksandras Diuma „Grafas Montekristas“

 Istorinis romanas, laikomas vienu garsiausių rašytojo Aleksandro Diuma kūrinių, kurį perskaityti knygų mylėtojui yra tiesiog būtina. Romano „Grafas Montekristas“ veiksmas vyksta XIX-XX a. Prancūzijoje, o pasakojimo centre – pagrindinis veikėjas Edmondas Dantesas – jaunas jūreivis, neseniai sugrįžęs namo iš jūros. Jis svajoja vesti mylimą moterį, tačiau įsivelia į politines intrigas ir yra įkalinamas niūriame, saloje įkurtame kalėjime iki gyvos galvos.

Daug metų praleidęs nelaisvėje, Edmondas susipažįsta su dvasininku, padėjusiu jam įgauti dvasios stiprybės, išlavinti savo valią ir galiausiai pasprukti iš kalėjimo. Pasikeitęs ir netikėtai praturtėjęs pagrindinis veikėjas sugrįžta į savo gimtąjį miestą ir, pasivadinęs grafu Montekristu, ruošiasi atkeršyti visiems savo skriaudėjams.

Antrą šimtmetį skaitytojų vaizduotę intriguojanti istorija atgimsta įvairiose adaptacijose. Kauno valstybinis muzikinis teatras žiūrovams pristato Kęstučio S. Jakšto režisuotą miuziklą „Grafas Montekristas“, kuriame pagrindinius vaidmenis atlieka dainininkai ir miuziklų atlikėjai Jeronimas Milius ir Karina Krysko, operos solistai Raimondas Baranauskas ir Ramūnas Urbietis, teatro solistė Kristina Siurbytė.

„Ana Frank dienoraštis“

Kai Ana Frank pradėjo rašyti dienoraštį, ji tebuvo trylikametė. Ji netikėjo, kad 1942-1944 m. jos rašytos mintys bus kažkam įdomios, tačiau pasižadėjo rašyti viską, ką patirs, nė nenumanydama, kad kažkada apie jos išgyvenimus skaitys visame pasaulyje.

Anos šeima – žydai, iš Vokietijos pabėgę į Olandiją. Nacių perkėlimai juos atsivijo ir į svečią šalį, tačiau porą metų slėpėsi ankštoje slėptuvėje, galiausiai buvo išduoti ir surasti. Ana Frank savo dienoraštyje fiksavo paaugliškas problemas – mergaitišką brandą, bundančius jausmus, norą atrodyti gražiai, sumišusias su patirtu siaubu dėl nacių persekiojimo, baime dėl savo ir artimųjų ateities. Ana kartu su šeima buvo suimti ir mergaitė mirė Bergeno-Belzeno koncentracijos stovykloje, nesulaukusi šešioliktojo gimtadienio. Išgyveno tik Anos tėvas, kuris ir paskelbė Anos dienoraštį pasauliui.

Alicios Gian ir Mariaus Mačiulio spektaklyje „Kai žmonės vaidino Dievą“, įamžinta būtent ši graudi ir užburianti jaunos mergaitės istorija. Pirmiausia, tai pasakojimas apie gyvenimo kasdienybės ilgesį, pasaulyje, kurį kausto baimė. XX a. naciai taip įsijautė į dievų vaidmenį ir viešai sprendė, kurie žmonės gali gyventi, o kurie – mirti. A. Frank ir dar septyni žydai slėpėsi palėpėje įrengtoje slėptuvėje Amsterdame ir likus vos mėnesiui iki išvadavimo, vadinamieji „dievai“ juos surado...A. Frank istorija – išskirtinė, sukrečianti, turinti būti išgirsta.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:



Daugiau naujų naujienų
       2024-04-24 13:18:23

Kaip vos už kelis eurus pasigaminti gardų patiekalą pietums ar vakarienei

Paprasta paruošti, sotu ir pigu – sakote, taip nebūna? Pritrūkusiems idėjų gardžiai ir nebrangiai vakarienei, prekybos tinklo „Maxima“ kulinarijos meistrai turi pasiūlymą – iškepkite orkaitėje sultingas vištienos šlauneles su daržovių garnyru.
       2024-04-24 13:08:54

Susidūrėte su gyvūnu kelyje: ar būtina kviesti policiją?

Įsibėgėjant pavasariui, keliuose auga susidūrimų su laukiniais gyvūnais skaičius. Tą lemia balandžio mėnesį prasidedanti gyvūnų migracija, kurios metu žvėrys dažniau pasirodo keliuose, bei ne visuomet atsargus vairuotojų elgesys.
       2024-04-24 13:05:06

Gyventojai dažniau skundžiasi dėl keliamo triukšmo

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai, Tarptautinę triukšmo suvokimo dieną, kasmet minimą balandžio paskutinį trečiadienį, atkreipia dėmesį į triukšmo žalą sveikatai ir primena, kur kreiptis, kai ramybės neduoda netoliese esantys triukšmą skleidžiantys objektai.
       2024-04-24 12:55:04

Priešpienis: svarbus raktas į vaikų sveikatą

Priešpienis, kurį mūsų kūdikiai gauna pirmomis gyvenimo valandomis, yra tikras imuniteto šaltinis. Jame gausu natūralių antikūnų, kurie padeda kūdikiams apsisaugoti nuo įvairių ligų, skatina jų imunitetą ir ruošia juos kovoti su virusais ir bakterijomis.
       2024-04-24 12:50:56

Ženšenis: natūralus kelias į gerą seksualinį gyvenimą

Nevaisingumas yra didėjanti problema visame pasaulyje. Pasaulio sveikatos organizacija teigia, kad apie 17,5% suaugusiųjų planetos žmonių – tai beveik 1 iš 6 žmonių – patiria šią bėdą. Be to, maždaug 40% atvejų problema kyla dėl vyrų fiziologijos.
       2024-04-24 10:11:24

Ketinate imti paskolą namo statybai? Štai ką svarbu žinoti

Mintis nuosavame sklype pasistatyti savus namus – itin patraukli, tačiau neturint pakankamai santaupų tą padaryti ne visada paprasta. Kokius kriterijus turi atitikti būsimasis tokios paskolos gavėjas ir kokios yra ne visiems žinomos šio kredito subtilybės.
       2024-04-24 09:59:54

Internetiniai sukčiai aktyviausi tada, kai esame labiausiai pažeidžiami

Bene efektyviausias internetinių sukčių ginklas – netikėtumas. Dažniausiai sukčių siųstos žinutės ragina nedelsiant imtis veiksmų dėl užblokuotos banko sąskaitos, neteisingai nurodyto siuntos gavėjo adreso ar gautos baudos.
       2024-04-24 09:34:31

Šių uogų priešuždegiminės savybės dažnai pamirštamos: ką gausite suvalgę saują

Dar pirmųjų civilizacijų laikais valgytos vynuogės, pastaraisiais dešimtmečiais tapo vienos mėgstamiausių lietuvių uogų. Jos dažnai papuošia šventinį stalą, o savo saldumu papildo kasdienę mitybą.
       2024-04-24 09:22:04

Sugadintas kaimynų turtas: kada teks mokėti iš savos kišenės

Lietuvos žmonės nėra linkę artimai bičiuliautis su kaimynais – tyrimai rodo, kad 6 iš 10 apsiriboja mandagiu pasisveikinimu. Santykius su jais, deja, dar labiau kartina nelaimės, kurių metu sugadinamas kaimynų būstas ir jame esantis turtas.
       2024-04-23 15:06:05

Europos Parlamentas užtikrino geresnes vartotojų teises į remontą

Siekiant sumažinti atliekų kiekį, naujosiomis taisyklėmis vartotojams suteikiamos didesnės teisės į prekių remontą bei didinamas šio sektoriaus prieinamumas ir patrauklumas.
       2024-04-23 13:15:52

Palydovinis ryšys ir naujas įkrovimo būdas: „Android 15“ atnaujinimas

Šių metų duomenimis, „Android“ išlieka populiariausia operacine sistema pasaulyje, todėl jos atnaujinimų laukia milijonai vartotojų. Iki oficialaus „Android 15“ išleidimo liko beveik pusė metų.
       2024-04-22 17:08:51

Lietuvoje didmeninė elektros kaina per savaitę augo beveik 3 kartus

Praėjusią savaitę didmeninė elektros kaina Lietuvoje kilo 2,9 karto ir vidutiniškai siekė 78,65 Eur/MWh. Tiek pat elektra kainavo ir kitose Baltijos šalyse – Latvijoje, kaip ir Lietuvoje, ji augo 2,9 karto, Estijoje – 2,8 karto.
       2024-04-22 17:04:57

Vos iš kelių pigių ingredientų – purus biskvitinis pyragas per pusvalandį

Yra receptų, kurių neįmanoma sugadinti, ir šis paprastutis biskvitinis pyragas – vienas iš jų. Jei nesijaučiate drąsiai kepinių fronte, būtinai pabandykite, o patyrę konditeriai įvertins, kaip greitai ant stalo atsiras uogomis kvepiantis šviežias kepinys, jei netikėtai užsuko svečiai, o saldumynų lentynėlė – kaip tyčia tuščia.
       2024-04-22 16:36:43

Mažieji pagalbininkai noriau kibs į darbus darže ar sode: 5 patarimai

Vaikams instinktyviai patinka būti arčiau gamtos, jie mėgsta žaisti lauke. Tačiau pramogos gali virsti ir naudingais užsiėmimais. Veikla sode ar darže yra naudingas įrankis siekiant atitraukti vaikus nuo ekranų ir mokyti atsakomybės, taip pat ir padės ugdyti vaiko norą valgyti daugiau vaisių bei daržovių.
       2024-04-22 16:28:39

Įspėja verslus, kaip neapsigauti: ką žada vietoj ISO sertifikato?

„Nemokamas sūris tik pelėkautuose“ – posakis, aktualus ne tik taupantiems vartotojams, bet ir augti (tačiau – tik už kiek įmanoma palankesnį biudžetą) siekiantiems verslams. Vienu dažniausių žingsnių verslo procesų optimizavime tampa ISO vadybos sistemos diegimas.
       2024-04-22 16:22:46

Išmanioji buitinė technika: kaip ji gali padėti sumažinti elektros sąskaitą?

Elektros sąskaita sudaro bene didžiausią kiekvieno namų ūkio komunalinių išlaidų dalį. Nors žinome pagrindines elektros taupymo taisykles, pavyzdžiui, išjungti tai, kas nenaudojama, tačiau esminio elektros suvartojimo pokyčio tai nepaskatina.
       2024-04-22 11:32:19

Automobilio priežiūra pavasarį: kam būtina skirti didžiausią dėmesį

Pavasarį žmonės dažniau nei šaltuoju sezonu sėda prie automobilio vairo. Kad transporto priemonė negestų, svarbu laiku atlikti techninės priežiūros darbus ir pašalinti po žiemos atsiradusius gedimus.
       2024-04-22 11:00:35

Tommy Hilfiger batų kokybė - kokia ji?

Tommy Hilfiger – tai vardas, kuris daugeliui asocijuojasi su amerikietišku stiliumi ir nepriekaištinga kokybe. Šis prekės ženklas jau daugelį metų žinomas dėl savo ryškios spalvų paletės, klasikinio dizaino ir aukštos klasės medžiagų, kurios naudojamos kurti viską - nuo drabužių iki aksesuarų.
       2024-04-22 10:45:36

Kokybiško šampūno pasirinkimas

Plaukų priežiūra apima daugybę skirtingų procedūrų ir produktų. Nors ne visi naudoja kaukes, purškiklius, aliejukus ir serumus, tačiau tikrai visi reguliariai naudoja šampūnus. Tai būtiniausia plaukų priežiūros priemonė - todėl ypač svarbu jį rinktis pagal plaukų ir galvos odos tipą.
       2024-04-22 10:19:43

Vitaminai maitinančioms - pirkti kompleksą ar atskirai?

Žindymo metu viskas, ko reikia augančiam organizmui, gaunama su motinos pienu. Taigi, jei mamos organizme yra ryškus maistinių medžiagų trūkumas, vaikas taip pat kenčia nuo jų trūkumo.
       2024-04-22 09:51:47

Interjero dizainas: Kaip įsirengti svetainę?

Svetainė – tai nėra tiesiog paprastas kambarys. Tai erdvė, kurioje susilieja kasdieniai mūsų gyvenimai, kur susitinkame su šeimos nariais ir svečiais, kur atsipalaiduojame po įtemptos darbo dienos arba švenčiame svarbias progas.
       2024-04-20 20:38:34

Pakruojo dvaro gėlininkai: tulpės gali išgelbėti gyvybę

Likus vos kelioms dienoms iki didžiausio regione tulpių ir pavasario gėlių festivalio Pakruojo dvare, kurio metu erdvioje išskleidžia keli milijonai žiedų, dvaro gėlininkai pasidalino mažai žinoma istorija, kad tulpės pasaulyje buvo naudojamos ne vien grožiui.
       2024-04-20 10:41:23

Vyndarystės tradicijos Lietuvoje – ar jos egzistuoja ar mes aludarių kraštas

Jeigu internetinėje enciklopedijoje „Vikipedija“ užsuktumėte į kategoriją „lietuviški gėrimai“, paieškoje atrastumėte tik vieną subkategoriją – „Lietuvos alus“. Tikriausiai, nuostabos tai nekelia, juk mes – aludarių kraštas.
       2024-04-19 19:12:53

Kas dešimtas skambutis Lietuvoje – sukčių iš padirbto numerio

„Telia“ per pirmuosius tris šių metų mėnesius užkirto kelią 2,6 mln. atakų, nutaikytų į Lietuvos mobiliojo ryšio abonentus. Apsaugoti vartotojus bendrovei padėjo dar pernai aktyvuota automatinė padirbtų mobiliųjų numerių (angl. „spoofing“) filtravimo sistema.
       2024-04-19 19:00:45

Morkos – ne vienintelės akių pagalbininkės: dar viena daržovė nuo akių ligų

Kai oras šiltyn – ir mūsų patiekalai lengvyn. Tad gamindami pigesnius maltinukus iš cukinijų ir avinžirnių, ilgai neužgaišite, o rezultatu džiaugsis visi valgytojai.
       2024-04-19 12:27:56

Kodėl Azijoje šviežius agurkus ne pjausto, o traiško – tokių salotų nevalgėte

Šviežių lietuviškų, šiltnamiuose užaugintų agurkų sezonas įsibėgėja, tad geros jų kainos vilioja vis dažniau gamintis salotas. Gaivios, traškios salotos tinka prie įvairių patiekalų, tačiau paruoštos kiek įdomiau gali tapti ir pagrindine stalo žvaigžde ar sveikais priešpiečiais.
       2024-04-19 12:19:30

Ekspertai: norite statyti moderniai? Atsigręžkite į natūralumą ir tradicijas

Mes tikimės, kad statybų technologijos nuolat tobulės ir taps futuristiškesnės, tačiau klimato kaita verčia suabejoti, ar aklas progresas yra geriausias pasirinkimas.
       2024-04-18 22:33:13

Kokybiška vištiena vertinama visame pasaulyje, kokia jos perspektyva Lietuvoje?

Šiuolaikinė visuomenė vis labiau rūpinasi savo sveikata, geresne savijauta vartodama maistingesnę, natūralesnę ir sveikatai palankesnę produkciją. Vištiena – ne išimtis, o pagaminta iš be antibiotikų užaugintų paukščių yra būtent ta mėsa, kuri vis dažniau aptinkama kiekvieno pirkėjo krepšelyje.
       2024-04-18 20:56:05

Reikalavimo važinėti vasarinėmis padangomis nėra – kodėl būtina tai daryti?

Kaip ir kasmet, nuo balandžio 1 d. automobiliai šalies keliuose gali būti eksploatuojami su vasarinėmis padangomis. Visgi dažnam vairuotojui kyla klausimas, kodėl apskritai verta tai daryti, nes žieminių padangų, jei jos nėra dygliuotos, naudojimas vasaros metu neuždraustas.
       2024-04-18 14:29:51

Erkės perduoda daugiau nei 20 ligų, o Laimo liga gali sukelti 70 simptomų

Atėjus šiltajam sezonui, daugelis pirmiausia skubės į gamtą. Visgi svarbu prisiminti, kad erkių aktyvumas didėja termometro stulpeliams esant dar ne taip aukštai – infekcines ligas pernešantys voragyviai miškuose ir parkuose mūsų tyko jau nuo septynių laipsnių šilumos ir savo pamainą baigia tik vėlyvą rudenį.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.