Naujienos

Bendravimas: kaip Europoje gimusi technologija prakalbino visą pasaulį

2023-04-25 16:55:52

Asmenukės iš atostogų Maldyvuose, verslo skambutis viešint Stokholme ar pokalbis vaizdu iš kelionės Argentinoje – šiandien su visais nevaržomai dalinamės savo gyvenimo, darbo ar nuotykių akimirkomis.

Prieš daugiau nei 40 metų Šiaurės šalyse atsiradusi tarptinklinio ryšio technologija sujungė visą pasaulį ir su laiku tapo neatskiriama visų mūsų kelionių dalimi.

1973 m. Marty Cooper sukūrus pirmąjį mobilųjį telefoną, skambučiai iš užsienio iškart netapo savaime suprantamu dalyku. Telefonai buvo gana dideli – pakrikštyti „plytų“ (angl. brick phone) arba „lagamino dydžio telefonų“ (angl. luggage-size mobile phone) vardais jie sunkiai galėjo vadintis mobiliaisiais.

Be to, naują ir dėl to brangią technologiją tikrai ne kiekvienas galėjo sau leisti. Pati galimybė kalbėti už ofiso ribų jau buvo pakankamai stebinanti, tad apie skambučius iš užsienio niekas pernelyg negalvojo.

Šiaurės šalys atvėrė galimybes

Pirmosios tarptautinio bendravimo poreikį pajuto Šiaurės šalys, norėdamos stiprinti komercinį bendradarbiavimą, sukūrė šiandien naudojamo tarptinklinio ryšio sistemos prototipą.

1981 m. jos pristatė pirmąją mobiliąją sistemą su ribotu regioniniu tarptinkliniu ryšiu – Šiaurės šalių mobiliąją telefoniją (angl. Nordic Mobile Telephony arba NMT). Šis sprendimas suteikė galimybę tarpusavyje kalbėtis Suomijos, Švedijos, Danijos ir Norvegijos gyventojams.

Pirmąją tarptinklinio ryšio sutartį už Šiaurės šalių ribų pasirašė Suomijos telekomas ir Didžiosios Britanijos operatorius „Vodafone“ praėjus lygiai dešimtmečiui, 1991-aisiais. Tai tapo pavyzdžiu kitoms šalims ir tikru tarptinklinio mobiliojo ryšio plėtros pasaulyje katalizatoriumi.
Pirmoji šalis, kurioje „Tele2“ klientai galėjo naudotis tarptinklinio ryšio paslaugomis, 2002 m. tapo Latvija. Vėliau sekė Estija, Švedija, Čekija ir kitos Europos valstybės.

„Pačioje pradžioje Lietuvoje komercinis tarptinklinis ryšys buvo išskirtinai verslui pritaikytas produktas. Telefonai buvo dideli, o kartu su ryšio paslaugomis tuo metu buvo dar gana brangūs ir ne tokie aktualūs visiems žmonėms, kaip yra dabar. Užsienyje verslą plėtojantiems tarptinklinis ryšys tapo operatyviu komunikacijos kanalu su Lietuvoje likusiais kolegomis“, – sakė Petras Masiulis, „Tele2“ generalinis direktorius Lietuvai ir Baltijos šalims.

Tačiau net ir atsiradus galimybei paskambinti iš užsienio į Lietuvą, visi tai darė ypatingai atsargiai ir tik esant nenuneigiamam poreikiui.

Pasaulinė sensacija gimė Europoje

Tarptautinėms kelionėms įgaunant pagreitį, telekomunikacijų bendrovės pradėjo ieškoti būdo standartizuoti procesus ir leisti visoms Europos šalims bendrauti tarpusavyje lengviau, ekonomiškiau bei saugiau.

1989 m. paruoštas GSM standartas (angl. The Global System for Mobile Communications), su juo atsiradęs 2G ir 1991 m. nuo rytinės Europos nukritusi Geležinė uždanga padėjo pagrindus tarptinkliniam ryšiui eksponentiškai plėstis Senajame žemyne. Pašalinus prekybos kliūtis, kiekviena Europos šalis pasinaudojo galimybe įdiegti standartą naujoms pramonės šakoms skatinti, įskaitant turizmą ir verslo keliones.

Po GSM sėkmės Europoje, tokios šalys kaip JAV, Japonija ir Pietų Korėja nusprendė sekti analogišku pavyzdžiu. Sujungus jėgas 2000 m. buvo pristatytas trečiosios kartos mobilusis ryšys arba 3G. Būtent 3G dėka tarptinklinis ryšys išaugo už Europos ribų ir tapo pasaulį „prakalbinusia“ sensacija.

2G ir 3G atvėrė galimybes telefonų gamintojams – prieinamomis tapusios pasaulinės rinkos paskatino varžybas, kuris pirmesnis sukurs kuo mažesnį telefoną. Lygiagrečiai ir patys įrenginiai tapo įperkami daug didesniam ratui žmonių.

„Technologijos su laiku ne tik tobulėja, bet ir pinga – tampa prieinamomis visiems gyventojams. Per 17 metų, kai Lietuvoje veikia 3G, ryšio technologijos patobulėjo, o bendravimo galimybės plėtėsi. Ypač tai juntama žmonėms pradėjus masiškai naudoti mobiliuosius duomenis – jų suvartojimas kasmet auga tiek Lietuvoje, tiek ir užsienyje“, – kalbėjo P. Masiulis.

„Tele2“ turi itin platų tarptinklinio ryšio tinklą, apimantį 531 operatorius iš 178 pasaulio šalių.

Užsienyje naršyk kaip namuose – prie ES jungiasi ir Ukraina

Dar visai neseniai keliaudami žmonės tarptinklinius skambučius įsijungdavo tik reikalui esant: baimindamiesi per didelių sąskaitų, didžiąją kelionės dalį stebėdavo, kad tik ši paslauga nebūtų įjungta.

Viskas pasikeitė 2017 m. birželio 15-ąją, kuomet Europos sąjungoje (ES) ir Europos ekonominėje erdvė įsigaliojo nauji pokalbių, žinučių ir mobiliųjų duomenų tarifai, leidžiantys užsienyje naršyti kaip namuose (angl. Roam Like At Home arba RLAH). Jie suteikė tikrąją to žodžio prasme nevaržomą laisvę bendrauti kelionėse ir nemokėti papildomų tarptinklinio ryšio mokesčių.

Tokį sprendimą priėmė Europos komisija, siekdama sukurti bendrąją elektroninių ryšių rinką ES ir panaikinti tarptinklinio ryšio mokestį.

„Technologiniu lūžio tašku, pakeitusiu mūsų bendravimą, galime laikyti 2015 m. pradėtą naudoti 4G ryšį. Jis užtikrino kokybišką ir greitą mobiliojo interneto veikimą, kuris kilstelėjo mūsų visų komunikacijos kanalus į naują lygį. Statistika rodo, kad tiek būdami Lietuvoje, tiek ir keliaudami užsienyje mūsų klientai kasmet vis daugiau naršo, skambina ir rašo savo artimiesiems naudodami mobiliuosius duomenis“, – pastebėjo Aida Lumbytė, „Tele2“ produkto vadovė.

„Tele2“ duomenimis, pirmaisiais metais įvedus naujus tarptinklinio ryšio tarifus, duomenų keliaujantys operatoriaus klientai sunaudojo net 11 kartų daugiau, nei 2016 m. Nuo 2018 m. keliautojų naršymas stabilizavosi, tačiau iki dabar išlaiko spartaus augimo tendenciją.

2023 m. pradžioje Europos komisija oficialiai pranešė, kad prie neapmokestinto tarptinklinio ryšio zonos, kuriai priklauso 47 valstybės, kaip įmanoma greičiau planuoja prijungti ir karo niokojamą Ukrainą, dar prieš jai tampant Europos Sąjungos nare.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2023-06-08 17:07:36

Krūtų implantai netrukdo nei sportuoti, nei žindyti krūtimi?

Svajojate padidinti ar padailinti krūtinę implantais, bet vis nesiryžtate? Gali būti, kad to priežastis – interneto platybėse sklandantys mitai. Tiesa, nebūtinai pagrįsti.
       2023-06-08 16:56:27

Vasarą – basomis? Gydytoja perspėja apie negydomo pėdų grybelio pasekmes

Pėdų grybelis – viena iš labiausiai paplitusių grybelinių infekcijų, kadangi dėl drėgnos ir vėsios pėdos aplinkos, ypač tarpupirščiuose, sukuriama optimali terpė grybeliams daugintis.
       2023-06-08 13:27:08

Savivaldybėse paspirtukams gali būti draudžiama važiuoti šaligatviu

Ketvirtadienį Seimas pritarė Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo pakeitimams, kuriais numatomi nauji reikalavimai paspirtukams, tarp kurių galimas draudimas važiuoti šaligatviu.
       2023-06-07 15:44:40

5 klaidos grilinant, kurios gali pakenkti sveikatai

Gegužės 7-oji – Pasaulinė maisto saugos diena. Kasdien per 1,5 mln. žmonių pasaulyje suserga dėl to, kad suvalgo nesaugaus maisto. Šis klausimas tampa itin aktualiu Lietuvoje vasarą, kai šylant orams lengva pamiršti tinkamai pasirūpinti greitai gendančiais produktais.
       2023-06-07 11:28:49

Laivus projektuojanti inžinierė: profesijos pasirinkimą lemia gebėjimai

Nors XXI amžius dažnai vadinamas lygių galimybių amžiumi, tačiau vyrų ir moterų galimybėms vienodėjant, požiūris į profesijas kaip vyriškas arba moteriškas beveik nesikeičia.
       2023-06-06 17:14:18

Prasidėjo sausmedžio uogų sezonas: supermaistas, puikiai tinkantis virtuvėje

Prasidėjo šviežių lietuviškų uogų – ne tik populiariųjų braškių, šilauogių ir aviečių, bet ir lietuviams dar gana neįprastų sausmedžio uogų – sezonas. Didelė dalis tautiečių vis dar nėra ragavę šių uogų ir nė nenumano, kad jos auginamos Lietuvoje.
       2023-06-06 17:05:42

Kaip apsaugoti senjorus nuo sukčių internete: vien pokalbio neužtenka

Vyresni nei 60 m. nuo kibernetinių atakų nukentėję žmonės per metus patyrė 966 mln. dolerių nuostolių, kai tuo tarpu nukentėjusieji iki 20 m. – 71 mln., skelbta 2020 m. JAV Federalinio tyrimų biuro internetinių nusikaltimų ataskaitoje.
       2023-06-05 12:49:37

Vasaros topas – ant žarijų kepti kiaulienos kepsniai: patiks visai šeimai

Kiauliena, kaip ir vištiena, išlieka mėgstamiausios lietuvių mėsos rūšys, o atėjus grilinimo sezonui, gardžius kiaulienos nugarinės kepsnelius pasiruoš ir išsikeps net virtuvės naujokai.
       2023-06-05 12:36:18

Ką daryti atėjus laikui atsinaujinti „Mobile-ID“: patarimas – geriau nedelsti

Mobiliojo ryšio operatorius „Tele2” savo klientus apie besibaigiančius „Mobile-ID“ sertifikatus informuoja SMS žinute. Taip vartotojai žino, kad netrukus šią paslaugą reiks atnaujinti.
       2023-06-04 10:42:31

Išvykų sezonas atidarytas: išmanūs aksesuarai, be kurių kelionėse neišsiversite

Dabar susikurti komfortišką aplinką gamtoje paprasta – gerą nuotaiką užtikrinti padeda muzika, sklindanti iš kolonėlių, telefonus galima įkrauti su išorinėmis baterijomis, o su nešiojamaisiais modemais internetas veiks net tolimiausiuose kampeliuose.
       2023-05-30 16:06:53

Kelionė su augintiniu – kaip užtikrinti jo saugumą ir komfortą?

Prasidėjus šiltajam sezonui, augintinius turintys žmonės leidžiasi į savaitgalio ar atostogų keliones su keturkojais draugais. Kad ši patirtis būtų maloni ir džiuginanti, tokią kelionę reikia kruopščiai suplanuoti – gyvūnas turi jaustis komfortiškai ir būti saugus.
       2023-05-29 16:48:43

Alpių virtuvės paslaptys: užkandžiai ir kruopščiai saugomas desertas

Nors Alpės labiau įsivaizduojamos kaip žiemos atostogų kurortas, net ir vasarą šis kraštas turi, ką pasiūlyti: žaliuojančius slėnius, atgaivinančius ežerus ir, žinoma, įspūdingas kalnų panoramas.
       2023-05-29 16:42:28

Kodėl nusilpsta santykis su tėvu ir kaip jį atkurti suaugus?

Psichologiniuose tyrimuose vis dažniau pabrėžiama tėvo ir vaiko santykio svarba skirtingoms gyvenimo sritims. Deja, ne visiems pasiseka tą santykį sukurti, užauginti ir išlaikyti vaikui jau suaugus.
       2023-05-29 16:37:47

Ko Lietuvos vaikus gali išmokyti unguriai?

Viena gegužės diena mažiesiems Žaslių miestelio gyventojams buvo itin įsimintina. Vaikai iš vietos pagrindinės mokyklos ir lopšelio-darželio „Žaliasis klevelis“ auklėtiniai gavo progą su Žuvininkystės tarnybos specialistais į Neries upę išleisti tūkstančius europinių ungurių jauniklių.
       2023-05-29 16:29:11

Sugalvojau įsigyti oro kondicionierių: ar nepavėlavau ir ar kas jį sumontuos?

Lietuviški sezonai keičiasi gana greitai: atrodytų, dar vakar buvo šalnos, o jau šiandien saulė kaitina taip, kad namie – tikra pirtis. Specialistai pastebi, kad daugelis apie namų vėsinimą susimąsto tik tada, kai ima kamuoti kaitra, bet tokiu atveju dažnai jau būna per vėlu.
       2023-05-27 12:30:47

Saugią kaimynystę užtikrina ne tik namų spyna: kaip apsisaugoti išmaniai

Dabar saugumą namuose ir kaimynystėje gali padėti užtikrinti išmanios priemonės – specialios aplikacijos gali padėti suburti kaimynų bendruomenę, o namų kameros užtikrina jūsų ramybę net ir tada, kai nesate namuose.
       2023-05-25 16:39:44

Specialistų rekomendacijos: kaip išsirinkti tinkamiausią dviratį?

Artėjant vasarai, keliones automobiliu verta pakeisti į važiavimą dviračiu. Taip galima ne tik pagerinti fizinę formą, bet ir atsipalaiduoti, pasigrožėti gamta.
       2023-05-25 16:37:32

„Nokia“ viceprezidentė M. Mentula: 5G monetizavimo galimybes mato mūsų šalyje

Nors Lietuvoje 5G ryšys, lyginant su kitomis Europos valstybėmis, pradėtas diegti kiek vėliau, šalyje jau matomi pirmieji šios technologijos privalumai. Pradedant nuo lengvesnės individualių vartotojų kasdienybės iki įmonių modernizavimo.
       2023-05-19 16:08:18

Hipertenzija: beveik pusė gyventojų nežino turintys kraujospūdžio problemų

Hipertenzija, arba aukštas kraujospūdis, ekspertų laikoma paslėpta sveikatos krize, su kuria susiduria milijonai žmonių visame pasaulyje.
       2023-05-19 15:53:34

Eurolyga Kaune: galingiausias Wi-Fi ir visą parą budintys „Telia“ inžinieriai

Nuo penktadienio iki sekmadienio Kaune vyksiančiame Eurolygos finalo ketverto turnyre greičiu žavės ne tik žaidėjų atakos, bet ir internetas – „Telia“ viso renginio metu užtikrins 1 Gb/s spartos Wi-Fi ryšį.
       2023-05-19 12:14:09

Darbuotojų įvairovė – kokią naudą tai neša įmonėms?

Integracinė kultūra organizacijoje, kai skirtingos patirtys bei idėjos, kaip ir individualūs darbuotojų gebėjimai, yra priimami ir vertinami, yra raktas į verslo sėkmę,  sako didžiausią automatinių degalinių tinklą šalyje valdančios įmonės „Neste Lietuva“ vadovė Julija Matisonė.
       2023-05-19 12:11:34

Jūsų smegenys yra galingas kompiuteris: kas padeda joms geriau veikti

Žmogaus smegenys informaciją apdoroja daugiau nei 3000 GHz greičiu, kuris prilyginamas galingiausiam kompiuteriui, rodo „Winstono“ medicinos centro duomenys. Smegenims reikalingos nuolatinės žinios – tokiu būdu jos išlieka aktyvios ir greičiau priima sprendimus.
       2023-05-19 11:15:17

Ruošiatės vasarą dirbti iš šiltų kraštų? Galite netekti svarbių duomenų

Atšilus orams ir prasidedant atostogų sezonui, atsiranda vis daugiau pagundų pasiėmus kompiuterį pabėgti iš miesto. Nors darbas ne biure, o namuose, bet kurioje Lietuvos vietoje ar net užsienyje jau seniai tapo įprasta praktika, nuotolinis darbas, kartu su visais privalumais, turi ir nemažai rizikų.
       2023-05-19 10:20:52

Lietuvos oro uostai tapo dar draugiškesni augintiniams: kaip pasiruošti

Kelionė su savo augintiniu – gerokai smagesnė, kai oro uoste pasirūpinta, kad ir nedideliais, tačiau svarbiais jiems skirtais patogumais.
       2023-05-19 08:53:04

Gydytoja apie grožio injekcijas: svarbus ne tik saikas, bet ir atlikimo technika

Besidžiaugiantys jaunatviška ir spindinčia oda, greičiausiai dėkoja arba genetikai, arba gydytojui. Hialurono rūgšties užpildų injekcijos – efektyvus, greitas ir ilgalaikis būdas lyginti raukšles, atkurti įdubusius paakius ir dėl amžiaus ar kitų aplinkybių prarastas veido formas.
       2023-05-18 16:08:10

Išmani apsauga: ekspertas pataria, kaip užtikrinti namų prietaisų saugumą

Statistikos bendrovės „Statista“ atliktas tyrimas rodo, kad išmaniųjų namų populiarumas nuolat auga. Jei šiuo metu pasaulyje tokių namų ūkių yra 360 mln., tai prognozuojama, kad iki 2027-ųjų šis skaičius kone padvigubės ir pasieks 672 mln.
       2023-05-18 11:56:35

Kodėl smidrus naudinga valgyti ne tik sportuojantiems ir gurmanams?

Artėjanti vasara skatina grįžti prie sau duotų naujametinių pažadų daugiau sportuoti ir sveikiau maitintis. Parduotuvių lentynose daržovių asortimentą vis gausiau papildo pirkėjų jau pamėgti smidrai, tačiau ne visi žino, kodėl ir kaip juos valgyti.
       2023-05-17 19:41:10

Kodėl Lietuvoje vis dar keistai žiūrima į apsinuoginusias moteris scenoje?

Toma Vaškevičiūtė: „Kodėl Lietuvoje vis dar keistai žiūrima į apsinuoginusias moteris scenoje?“ „Nebūdama manekenės figūros scenoje įkvepiu daugybę žmonių. Kabaretas moko mane ne tik priimti gyvenimą su visomis jo spalvomis, išlaisvinti savo moteriškumą, bet ir įkvepia tuo dalintis su kitomis Lietuvos moterimis.
       2023-05-17 19:04:02

RRT pirmininkė: dalis mūsų visuomenės tebegyvena skaitmeniniame skurde

Gegužės 17-ąją visame pasaulyje minima Informacinės visuomenės diena. Tačiau dalis Lietuvos visuomenės narių tebegyvena skaitmeniniame skurde: neturi ryšio, įgūdžių, jaučiasi nesaugūs, nepasitiki el. ryšių paslaugomis, sako Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) pirmininkė Jūratė Šovienė.
       2023-05-17 19:01:56

4 technologijos, kurios mūsų kasdienybę pakeis jau artimiausiais metais

Kasmet gegužės 17 d. švenčiama Tarptautinė telekomunikacijų diena yra gera proga susimąstyti, kaip smarkiai pažengė mūsų pasaulis.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.