Naujienos

Lėja Jakštaitė: lietuvė be pilietybės

2020-09-30 11:28:09

„Niekada nemaniau, kad pilietybės netekimas mane taip įskaudins, kad emociškai man bus taip sunku“, – pokalbį pradeda Lietuvoje gimusi, Jungtinėse Amerikos Valstijose užaugusi, tačiau jau penkerius metus savo ateitį Lietuvoje kurianti Lėja Jakštaitė.

Mergina neslepia ašarų ir nuoskaudų, kurios vis dar iškyla pasakojant istoriją, kaip prieš kiek daugiau nei metus ji sužinojo, kad jos lietuviškas pasas jau nebeturi jokios vertės. „Man žinia, kad nebesu Lietuvos pilietė buvo kaip perkūnas iš giedro dangaus“, – prisipažįsta Lėja ir pasakoja savo istoriją nuo pradžių.

Ieškoti geresnio gyvenimo

Lėja gimė Lietuvoje, Klaipėdoje, tačiau kai jai buvo metukai, tėvai nusprendė vykti ieškoti geresnio gyvenimo už Atlanto. Vienas lagaminas, dvi dukros – trejų ir vienerių, vos keturiasdešimt dolerių kišenėje ir menkos anglų kalbos žinios – tokį įspūdį Lėjos šeima prieš 22 metus paliko oro uosto darbuotojams, sprendusiems ar įsileisti šeimą į šalį ar ne. „Mano tėtis stengėsi įrodyti, kad mes čia atvykome ieškoti geresnio gyvenimo, kad norime pabandyti sukurti savo ateitį šioje šalyje ir, atrodo, kad jam pavyko, mat pareigūnas ne tik atvėrė duris visai šeimai į Jungtines Amerikos Valstijas, bet ir padavė tėčiui vizitinę kortelę su telefono numeriu sakydamas: jeigu kas nors atsitiktų ar prireiktų pagalbos – paskambink“, – iš tėvų girdėta atvykimo į JAV istorija dalijasi mergina.

Visų pirma Lėjos šeima apsistojo Kalifornijos valstijoje, po keleto metų persikėlė į Minesotą. Čia Lėjos tėtis įkūrė lietuvių bendruomenę, kuri kiekvieną savaitgalį susirinkdavo į bendrus pasibuvimus. Vaikai tuo metu lankydavo lietuvišką mokyklėlę, kurioje lietuvių kalbos juos mokė Lėjos mama. „Iki tol lietuvių bendruomenės, taško, vienijančio tautiečius, ten nebuvo. Mano tėtis įkūrė bendruomenę ir visus apjungė“, – prisimena Lėja. Praleidusi beveik 10 metų Minesotoje, Lėjos šeima grįžo į Kaliforniją, tiesa, jau nebe keturiese. Jungtinėse Amerikos Valstijose gimė Lėjos sesuo ir brolis.

Studijos Lietuvoje

Grįžę gyventi į Kaliforniją, tėvai Lėją paskatino žaisti mokyklos merginų krepšinio komandoje. Ūgiu visuomet iš bendraamžių išsiskyrusiai merginai ši sporto šaka puikiai sekėsi, tad galvodama apie ateitį po mokyklos, ji save įsivaizdavo krepšinį žaidžiančią ir universiteto komandoje. Kai Lėjai jau artėjo apsisprendimo laikas dėl studijų, vyresnioji jos sesuo jau studijavo Lietuvoje, LCC tarptautiniame universitete, tad tėvai ir Lėją skatino rinktis studijas šiame universitete. LCC tarptautinis universitetas tuo metu neturėjo merginų krepšinio komandos, tad tai stabdė Lėją rinktis aukštąją mokyklą Lietuvoje. „Mama rankų nenuleido ir susisiekė su Klaipėdos merginų krepšinio komandos „Fortūna“ treneriu ir sutarė, kad jis mane priimtų žaisti. Tada aš nusileidau, nors galvojau, kad po pusės metų tikrai sugrįšiu atgal į JAV“, – prisipažįsta Lėja. Tačiau Lietuva merginą taip sužavėjo, kad ji nors ir greitai metė profesionalų krepšinį, studijuoti Lietuvoje liko. „Mane užbūrė ir pati Lietuva, ir žmonės, ir kultūra“, – sako Lėja.

Lemtingasis balsavimas

Studijuodama pirmame kurse Lėja nuvyko į Migracijos skyrių užsisakyti asmens tapatybės kortelę, kad nereikėtų visur su savimi nešiotis paso. Čia mergina ir susidūrė su pirmaisiais iššūkiais. Pasų poskyrio darbuotojai ėmė klausinėti Lėjos įvairių klausimų, į kuriuos ji atsakymų neturėjo, nes iš Lietuvos išvyko būdama vos metukų, o JAV pilietybę gavo automatiškai ją priėmus jos tėvams, mat tuo metu mergina dar buvo nepilnametė. Nors Lėja asmens tapatybės kortelę gavo, tačiau jai buvo pažadėta peržiūrėti jos dokumentus, o jei darbuotojams kils klausimų, jie teigė būtinai susisieksią su mergina.

Tačiau per visus ketverius jos studijų metus LCC tarptautiniame universitete su mergina taip niekas ir nesusiekė. Ji tikina niekada nesulaukusi jokio skambučio, taip pat negavusi laiško nei elektroniniu paštu, nei paprastu.

2019 metais baigdama Šiuolaikinės komunikacijos bakalauro studijas LCC tarptautiniame universitete ir ruošdamasi vasarai tradiciškai vykti į JAV aplankyti tėvų ir padirbėti, Lėja nutarė sudalyvauti ir tuomet vykusiuose rinkimuose, kuriuose ne tik reikėjo balsuoti už pasirinktą kandidatą į Lietuvos prezidentus, tačiau kartu buvo organizuojamas ir referendumas dėl dvigubos pilietybės. „Planavau pasisakyti už dvigubos pilietybės įteisinimą. Lietuvos pilietybė man reiškia pripažinimą, kad esu dalis Lietuvos, kad esu reikalinga savo šaliai, nepaisant to, kur aš augau“, – sako mergina. Tačiau atvykusi į rinkiminę apylinkę ir pateikusi asmens dokumentą, Lėja sužinojo, kad jos asmens kodo sistemoje nėra. Merginai buvo paaiškinta, kad ji turi susisiekti su Migracijos departamento darbuotojais, nes galbūt ji nebėra Lietuvos pilietė. „Giliai širdy visuomet turėjau baimę, kad iš manęs gali atimti Lietuvos pilietybę ar kad vieną dieną sulauksiu skambučio ir man bus liepta rinktis, tačiau kai sužinojau, kad pasirinkimas buvo padarytas už mane, man buvo šokas“, – pasakoja Lėja. Gyvendama Lietuvoje ji yra sutikusi ne vieną žmogų, kuris drąsiai į akis rėždavo, jog ji nėra lietuvė, nes augo kitoje šalyje. Nepaisant to, kad visi merginos giminaičiai yra Lietuvoje, nepaisant to, kad Lėja gimė Lietuvoje ir grįžo į gimtinę studijuoti bei nusprendė čia kurti savo ateitį, ji išgirsdavo įžeidžių replikų. „Kai sužinojau, kad man yra atimta pilietybė, pagalvojau, kad Lietuva, kaip ir jos žmonės, nepripažįsta, kad aš esu lietuvė, manęs nelaiko šios valstybės atstove. Tuomet taip skaudėjo“, – prisipažįsta Lėja.

Rankų nenuleidžia

Sužinojusi, kad nebėra Lietuvos pilietė, Lėja jau turėjo bilietą į Jungtines Amerikos Valstijas vasarai ir LCC tarptautinio universiteto Šiuolaikinės komunikacijos bakalauro diplomą. Tuo metu konkretaus darbo mergina dar neturėjo, tačiau aktyviai ieškojo, nes planavo rudenį grįžti į Lietuvą ir čia kurti savo ateitį. „Kai sužinojau, kad iš manęs atimta pilietybė, manyje kilo nusivylimas, kuris tarsi šaukė – jei jums manęs nereikia, negrįšiu“, – atvirauja mergina. Tačiau Lėjos širdis kuždėjo priešingai ir mergina vasarai sugrįžusi į JAV, nesiliovė ieškoti darbo Lietuvoje. Gavusi pasiūlymą prisijungti prie LCC tarptautinio universiteto Tarptautinių studijų centro komandos, padedama universiteto Personalo skyriaus, ėmė tvarkytis reikiamus dokumentus, kad galėtų gauti vizą ir atvykti dirbti į Lietuvą. „LCC Personalo skyriaus darbuotojai man padėjo susitvarkyti dokumentus laikinai vizai, kol gavau leidimą gyventi Lietuvoje. Personalo skyrius man taip pat ištiesė pagalbos ranką, kai reikėjo susirasti, kas bus mano laiduotojas“, – sako Lėja. Tiesa, mergina atvirauja, gauti vizą ir leidimą gyventi Lietuvoje jai buvo sunku. „Kadangi iš manęs visai neseniai buvo atimta pilietybė, į mane žiūrėjo labai įtariai ir nenorėjo suteikti reikiamų leidimų grįžti gyventi į Lietuvą“, – prisimena mergina.

Šiuo metu Lėja, padedama senelių, renka visus dokumentus, galėsiančius įrodyti, kad ji Lietuvoje gyvena jau penkerius metus ir Lietuvos pilietybė jai turėtų būti grąžinta išimties tvarka. „Tikiu, kad vieną dieną su atgal į Lietuvą gyventi persikėlusiais tėvais, šią istoriją prisiminsime tik kaip vieną iš man gyvenime nutikusių įvykių“, – viliasi Lėja.

Fotografo paslaugos Jūsų šventei
Naujienos komentarai

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2020-09-30 11:13:23

Sveikatingumo specialistai įvardijo klaidas, kurios silpnina imunitetą

Artėjant šaltajam sezonui dėl nusilpusio imuniteto dažniau patiriame sveikatos problemų. Tačiau specialistai pastebi, kad dėl to neretai kaltinti reikėtų ne vėstantį orą ar padidėjusį virusų kiekį, bet mūsų atsainų požiūrį.
       2020-09-30 11:04:04

Praėjusią parą Lietuvoje – 115 koronaviruso atvejų

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinta 115 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejų. 55 iš jų registruoti Kauno, 22 Vilniaus, 19 Šiaulių, po 6 – Telšių ir Klaipėdos, 4 Panevėžio, 2 Alytaus ir 1 Marijampolės apskrityse.
       2020-09-30 09:50:30

Iš mokytojos lūpų: 7 patarimai, kaip nuotoliniu būdu mokytis efektyviai

Pirmasis karantinas mokyklas užklupo netikėtai ir sukėlė nemažai iššūkių. Mokymo procesas strigo, nes tokiems staigiems pokyčiams nebuvo pasiruošę nei mokytojai, nei vaikai.
       2020-09-30 08:31:28

Internetiniai vagišiai darosi vis sumanesni: kaip apsaugoti savo turtą?

Pavogta tapatybė, nuo sąskaitos nuskaičiuoti pinigai ar išviliotos viso gyvenimo santaupos, visa tai – internetinių sukčių darbas. Nors dar visai neseniai jie apgaudavo tik mažiausiai technologijas išmanančius, šiandien sukčiai darosi kaip niekad apsukrūs ir pinigus sugeba išvilioti net ir iš tų, kurie niekada nebūtų to tikėjęsi.
       2020-09-29 10:05:42

Pensijų paveldėjimas: kada, kur ir kaip paveldimos sukauptos lėšos

Dažną gyventoją nuo kaupimo pensijai atbaido baimė, kad sukauptomis lėšomis nepavyks pasinaudoti ir kaupimas nueis veltui. Tokį nerimą įprastai lemia nežinojimas apie kaupiamų lėšų paveldimumą, sako Aistė Paliukaitė, UAB „Luminor investicijų valdymas“ pensijų produkto vadovė.
       2020-09-29 08:58:52

Vaistininkė paneigia mitą, kad gydoma sloga trunka tiek pat, kiek negydoma

Rytai jau vėsūs, bet dieną dar lepina rudeniška šiluma – tokie orai yra ir džiaugsmas, ir tikras galvos skausmas renkantis tinkamą aprangą. Dažnai būtent pagal oro sąlygas nederantys drabužiai ir tampa peršalimo priežastimi.
       2020-09-29 08:48:08

Lietuvoje registruoti 88 nauji koronaviruso atvejai

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 88 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai. 43 iš jų registruoti Šiaulių, 29 Kauno, 15 Vilniaus bei 1 Telšių apskrityse.
       2020-09-28 19:24:35

Koronavirusas jau ir Vilniaus savivaldybėje

Meras Remigijus Šimašius rašo: "Rudenį pasitikome žinojimu, kad antra koronaviruso banga neišvengiama ir neabejotinai turės įtakos tiek Vilniaus gyvenimui, tiek ir savivaldybės darbui.
       2020-09-28 13:14:13

Šalyje patvirtinti 105 nauji koronavirusinės infekcijos atvejai

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 105 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai. Iš jų 44 registruoti Kauno, 29 Šiaulių, 28 Vilniaus, 3 Panevėžio ir 1 Klaipėdos apskrityse.
       2020-09-27 19:03:05

Lietuvoje patvirtinta 90 naujų koronaviruso atvejų

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinta 90 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejų. 37 iš jų registruoti Kauno, 19 Vilniaus, 18 Šiaulių, 9 Panevėžio, 5 Telšių ir po 1 – Klaipėdos bei Utenos apskrityse.
       2020-09-26 08:40:07

Lietuvoje registruota 111 naujų koronaviruso atvejų

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinta 111 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejų. 61 iš jų registruoti Kauno, 23 Šiaulių, 16 Vilniaus, 5 Telšių, 4 Panevėžio ir po 1 – Klaipėdos bei Tauragės apskrityse.
       2020-09-26 07:38:36

Kryžkalnyje renginyje dalyvavusius žmones NVSC ragina išsitirti dėl koronaviruso

Paaiškėjus, kad Lietuvos partizanų memorialo atidarymo Kryžkalnyje renginio organizatoriai neregistravo dalyvių ir tokio sąrašo epidemiologams nepateikė, NVSC ragina renginio dalyvius kreiptis dėl tyrimo koronavirusinei infekcijai nustatyti į Karštąją koronos liniją telefonu 1808.
       2020-09-26 06:12:45

NVSC: dabar situacija Raseinių rajone priklauso nuo kiekvieno gyventojo

Socialinio gyvenimo apribojimas, darbas ir mokymasis nuotoliniu būdu, lankymasis tik ten, kur tikrai būtina, tinkamas asmeninių apsaugos priemonių dėvėjimas – tokių priemonių dabar turi imtis kiekvienas Raseinių rajono gyventojas, kad būtų išvengta tolesnio infekcijos plitimo.
       2020-09-26 06:06:35

Naujųjų „Apple Watch“ išmaniųjų laikrodžių apžvalga

Naujųjų „Apple Watch“ išmaniųjų laikrodžių apžvalga: nuo deguonies kraujyje matavimo iki rankų plovimo funkcijos. Praėjusią savaitę virtualaus renginio „Time Flies 2020“ metu pristatyti nauji išmanieji laikrodžiai „Apple Watch Series 6“ ir „Apple Watch SE“ – jau ir Lietuvoje.
       2020-09-25 17:48:16

Karantinas padėjo įgyvendinti idėją – sukurti vienos plokštumos langus

Jiezno medinių rėmų langų, vitrinų ir durų gamybos UAB „Doleta“ karantino ir pokarantininį laikotarpį, kai sumažėjo užsakymų, ypač eksporto rinkose, išnaudojo naujiems produktams kurti ir išbandyti gamyboje.
       2020-09-25 09:34:21

Dietistė pataria: kokias daržoves ir vaisius valgyti atėjus rudeniui?

Pasibaigus vasarai, didelė dalis žmonių nostalgiškai žiūri į praėjusį metų sezoną. Jis žavi ne vien saulėtomis dienomis, ilgais vakarais, bet ir šviežių vaisių, daržovių gausa. Ko gero, mažai kas atsispiria pagundai savo kasdienybę pagardinti braškių ar trešnių indeliu.
       2020-09-25 09:29:06

Tyrimas rodo: tėvai vaikams dviračiu leidžia važiuoti be šalmo

Šiemet kaip niekada aktyvus dviračių sezonas gyventojus skatino prisiminti arba iš naujo išmokti važiavimo dvirate transporto priemone taisykles. Tačiau šalyje atlikta tėvų apklausa parodė, kad sezono būta ne tik aktyvaus, bet ir pavojingo.
       2020-09-25 09:26:40

Darbuotojai sveikatos nesitikrina – dirba, kol organizmas pradeda byrėti

Dauguma Lietuvos gyventojų aplaidžiai rūpinasi savo sveikata ir pas gydytojus apsilanko tik prispirti problemų – jau susirgę. Lietuvos higienos instituto duomenimis, pernai iš visų apsilankymų pas šeimos gydytojus tik 13 proc., arba apytiksliai vos vienas iš dešimties buvo skirti profilaktikai.
       2020-09-25 09:23:15

Lietuvoje registruota 114 naujų koronaviruso atvejų

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinta 114 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejų. 43 iš jų registruoti Kauno, 37 Vilniaus, 22 Šiaulių, 7 Klaipėdos, 3 Panevėžio ir po 1 – Marijampolės bei Utenos apskrityse.
       2020-09-25 08:08:05

Elektros taupymas: šviesos išjungimas prasidėjus šildymo sezonui nebepadės

Net ir neįprastai šiltomis tapusios žiemos nepakeičia kasmetinės aktualijos – artėjantis visuotinis šildymo sezonas vėl išaugins sezonines namų ūkių išlaidas. Ekspertai perspėja, kad tokių įpročių kaip šviesos ar nenaudojamo prietaiso išjungimas nepakaks siekiant jas apčiuopiamai sumažinti.
       2020-09-24 15:28:52

Daugėjant užsikrėtusiųjų sportinių veiklų metu – specialios NVSC rekomendacijos

Laisvalaikio leidimas sporto klubuose, šokių studijose ar kitose uždarose erdvėse įprastai buvo rekomenduotos veiklos, gerinančios fizinę ir psichosocialinę būseną, tačiau dabar daugėja susijusių užsikrėtimo atvejų.
       2020-09-24 15:20:21

Per artimiausius dešimt metų elektromobilį Lietuvoje planuoja įsigyti kas antras

Lietuviai yra didžiausi elektromobilių entuziastai Baltijos valstybėse, o maždaug pusė (46 proc.) šalies gyventojų per artimiausią dešimtmetį planuoja įsigyti elektra varomą automobilį.
       2020-09-24 15:02:22

Ką būsto apšvietimas sako apie šeimininko charakterį?

Būsto apšvietimas ne tik suteikia funkcionalumo, jaukumo ir grožio interjerui, gerina nuotaiką, darbingumą bei užtikrina kokybišką poilsį – jis kalba ir apie mūsų asmenybes. Apšvietimo dizaineriai pastebi, kad šviesos kiekis bei šviestuvų tipai atspindi ne tik šeimininko interesus, bet ir charakterį.
       2020-09-24 08:50:14

REKORDAS! Praėjusią parą Lietuvoje – 138 koronaviruso atvejai

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 138 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai. 60 iš jų registruota Šiaulių, 37 Kauno, 33 Vilniaus, 5 Panevėžio, 2 Marijampolės ir 1 Utenos apskrityse.
       2020-09-24 07:48:04

Koronavirusas atokvėpio vilčių neteikia

Koronaviruso atvejų Lietuvoje daugėja. Ne visi laikomės rekomendacijų ir elgiamės atsakingai. Gal reomendacijas reiktų keisti nurodymais? Ryšium su viruso plitimu epidemiologė Rolanda Lingienė facebook'e pateikia savo pamastymus ir ateities veiklos planus.
       2020-09-23 18:01:53

Tyrimas: kas pandemijos metu lemia gyventojų sprendimą dėl būsto įsigijimo

Pandemijos kontekste įsigyti nuosavą būstą Lietuvos gyventojus labiausiai paskatintų žemesnės būsto paskolos palūkanos bei pasiūlymas laikinai padengti paskolos įmokas darbo netekimo atveju.
       2020-09-23 17:59:42

„Paysera“ pradeda prekybą auksu

Didžiausia Lietuvos elektroninių pinigų įstaiga „Paysera LT“ pradeda prekybą auksu. Skirtingai nei kitos „fintech“ bendrovės, „Paysera LT“ prekiaus ne biržoje parduodamais šio tauriojo metalo vienetais, o tikrais luitais, plytelėmis ir monetomis.
       2020-09-23 09:37:21

Per pandemiją sujudo etatiniai vagišiai: vogti eina kaip į darbą

Tęstines vagystes vykdantys ilgapirščiai Lietuvoje jaučiasi nebaudžiami – sučiupti jie atsiperka tik piniginėmis baudomis, kurių nemoka, ir vos paleisti dar tą pačią dieną leidžiasi ieškoti naujo grobio.
       2020-09-23 09:26:02

Socialinių tinklų paveikslas keičiasi. Kur ir ką veikia jaunimas?

Kol milijardai žmonių spiečiasi didžiuosiuose socialiniuose tinkluose, jaunimas randa naujų erdvių ir būdų bendrauti privačiai bei išreikšti save. Nuo garsiųjų „TikTok“, „Discord“ ir „Reddit“ iki dar tik augančių „Byte“, „QQ“ ir „Qzone“ – erdvių bendrauti, atsiskleisti ir sužinoti kas dabar „ant bangos“ paaugliams nestinga.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.