Naujienos

Trombocitais praturtintos kraujo plazmos (PRP) injekcijos į sąnarius, sausgysles

2024-01-09 14:07:59

PRP (trombocitais praturtintos plazmos) injekcijos – tai natūrali terapija, kurios metu gydymui naudojamas paties paciento kraujas. Jos padeda išspręsti daugelį varginančių sveikatos problemų be chirurginės intervencijos ir cheminių preparatų.

Ši itin efektyvi procedūra, kurios metu į problemines vietas suleidžiama savos išgrynintos kraujo plazmos, nesukelia jokių šalutinių reakcijų ir užtikrina ilgalaikį rezultatą. Plačiau apie vis dažniau pasitelkiamą gydymo metodą, paspartinantį ir sąnarių, sausgyslių, kremzlių gijimą bei atsinaujinimą, pasakoja ortopedas traumatologas Dovydas Prascevičius.

Kokias problemas padeda spręsti A-PRP injekcijos į sąnarius ir sausgysles

Pasak ortopedo traumatologo, trombocitais praturtintos plazmos terapija sėkmingai naudojama įvairioms sąnarių, sausgyslių ir kremzlių problemoms spręsti. Jaunesnio amžiaus aktyviems, sportuojantiems žmonėms šios injekcijos dažniausiai atliekamos dėl sąnarių ar sausgyslių lėtinių degeneracinių procesų, dalinių arba visiškų raiščių plyšimų, sausgyslių ar sąnarių uždegiminių procesų. Dažniausiai šios problemos atsiranda netaisyklingai sportuojant – neatliekant apšilimo (iškart išbėgama į krepšinio, futbolo ar kito komandinio žaidimo aikštelę), pradėjus sportuoti staiga, impulsyviai (naujametiniai pažadai) ir iš karto renkantis neadekvačius krūvius, po treniruotės neatliekant tempimo pratimų. Didelę įtaką sausgyslių ir raiščių elastingumui bei sąnarių paslankumui turi pakankamas per parą išgeriamo vandens kiekis (tai ypač svarbu intensyviai sportuojant ar karštomis vasaros dienomis) ir mitybos įpročiai. Atsisakant gyvulinės kilmės produktų, gali pritrūkti resursų jungiamojo audinio regeneracijai, todėl sulėtėja atsistatymas po fizinės veiklos, lengviau mikrotraumuojamos sausgyslės, raiščiai, minkštėja kremzlinis audinys, vystosi chondromaliacija – kremzlės suminkštėjimas. Tokiu atveju, norint išlaikyti pakankamą reikiamų vitaminų bei mineralų balansą, rekomenduojama vartoti maisto papildus.

A-PRP injekcijų dažnai prireikia ir jaunesnio amžiaus neaktyviems žmonėms, nes dėl sėslaus gyvenimo būdo sumažėjus sąnarių paslankumui, sausgyslių ir raiščių ilgiui bei elastingumui, jie tampa greičiau pažeidžiami traumų metu. Pasak gydytojo, visos mūsų kūno sausgyslės linkusios trumpėti, storėti ir kietėti (kalkėjantis tendinitas). Ši problema tampa itin aktuali dirbant sėdimą darbą, patiriant nuolatinę rankos, nugaros, sprando įtampą dirbant kompiuteriu, daug laiko praleidžiant automobilyje ir pan. Esant staigiam sąnario judesiui ar neįprastai didelei amplitudei, įvyksta patempimai, daliniai įplyšimai ar net visiškas raiščio, sausgyslės plyšimas. Dažnai pacientai nedidelių traumų nesureikšmina, tačiau gydami sausgyslės ir raiščiai dar labiau kietėja ir trumpėja, todėl neretai išsivysto lėtiniai potrauminio uždegimo sindromai. Papildomai šias pakitusias struktūras žaloja aplinkiniai kaulai – atsiranda ankštumo sindromas. A-PRP injekcijos padeda sumažinti uždegimą ir atstatyti buvusią sausgyslės ar raiščio struktūrą.

Vyresnio amžiaus pacientus dažniausiai vargina skausmai nedidelio fizinio krūvio metu, naktiniai sąnarių skausmai. Juos nulemia sąnarių susidevėjimas – artrozė. Esant šiai problemai, gali pasireikšti įvairių sąnarių skausmas, kuris dažnai būna stiprus, maudžiantis, priverčiantis sustoti. „Artroziniai skausmai turi savybę plisti žemyn, todėl atrodo, kad skauda ne tą sąnarį, kuris yra sudilęs. Norint šiuos skausmus numalšinti, reikia nuolatos vartoti analgetikus, kurių efektas vis trumpėja. Kitos konservatyvios priemonės (reabilitacija, įtvarai, steroidų, hialurono injekcijos) taip pat tampa neveiksmingos. Tokiu atveju A-PRP injekcijos lieka vienintelė efektyvi ir ilgalaikė pagalbos priemonė“, – sako D. Prascevičius.

A-PRP injekcija į sąnarį rekomenduojama ir po traumų ar operacijų, atsiradus sąnario sustingimui (kontraktūrai). Tokiu atveju būtina reabilitacija, tačiau savaitę prieš ją pradedant atlikus injekciją, užtikrinamas efektyvesnis ir greitesnis sąnario judrumo atstatymas.

Kaip vyksta gydymas trombocitais praturtintos kraujo plazmos (PRP) injekcijomis

Procedūra atliekama dažniausiai iš karto po gydytojo ortopedo traumatologo konsultacijos, įvertinus paciento klinikinę būklę ir nusprendus, jog A-PRP injekcija reikalinga. Tai – greita, apie 20 minučių trunkanti, jokio pasiruošimo nereikalaujanti ambulatorinė procedūra. Jos metu pacientui iš venos paimamas nedidelis kiekis kraujo. Jis yra specialiai ruošiamas, centrifuguojamas, plazma su trombocitais atsiskiria nuo raudonųjų kraujo kūnelių ir išgaunamas trombocitų koncentratas (PRP), kuriame esančių trombocitų kiekis net 5-8 kartus didesnis, palyginus su įprastu jų kiekiu kraujyje. Šis koncentratas nedelsiant suleidžiamas pacientui į ligų, traumų ar nepalankių išorės faktorių pakenktus audinius, kaip gydomoji ar pažeistų audinių atstatymo priemonė.

Siekiant išsaugoti maksimalų A-PRP injekcijos efektyvumą, injekcijos metu nenaudojamas nuskausminimas, todėl keletos sekundžių dūrio metu gali būti jaučiamas nedidelis skausmas. Pasak D. Prascevičiaus, skausmingumo lygis priklauso nuo dūrio vietos ir paciento individualaus skausmo slenksčio, tačiau jis yra lengvai ištveriamas.

Iš karto po injekcijos į minkštuosius audinius gali susidaryti guzelis, kuris per keletą dienų išnyksta. Dūrio vietoje kartais jaučiamas skausmingumas, pilnumo jausmas – tokiu atveju padeda šalčio aplikacijos.

Gydytojas sako, kad po procedūros iš karto galima sugrįžti į kasdienę veiklą, tačiau savaitę rekomenduojama nesportuoti ir vengti didelio fizino krūvio. Efektyviam rezultatui užtikrinti 3 dienas po procedūros patariama nevartoti analgetikų ir antibiotikų.

Tai, kiek injekcijų prireiks, priklauso nuo patologijos sudėtingumo, struktūros, kuri pažeista, simptomų trukmės, vaizdinių tyrimų rezultatų. Plazmos injekcijos veikimas trunka apie mėnesį. Per šį laikotarpį dažniausiai išgyja lengvesnės patologijos. Iki 1–2 mėnesių trunkantiems sausgyslių ir raiščių susirgimams dažniausiai užtenka vienos A-PRP injekcijos. Jeigu susirgimas trunka daugiau nei 2 mėnesius ir po procedūros jaučiamas žymus pagerėjimas, bet išlieka protarpinė simptomatika, po mėnesio gali reikėti atlikti dar vieną injekciją. Įsisenėjusiems ir labiau pažengusiems procesams, degeneraciniams sąnarių pažeidimams (kremzlės problemos, meniskų degeneracijos, ženklus sausgyslės sukalkėjimas) dažniausiai reikalingos 3–4 kas mėnesį atliekamos A-PRP injekcijos. Taigi, gydymo procesas užtrunka nuo vieno iki keturių mėnesių.

Medicinos centrų "Northway" gydytojas pabrėžia, kad prieš atliekant PRP injekcijas, svarbu išsiaiškinti tikslią ligos diagnozę. Dauguma ligų (epikondilitą, Achilo sausgyslės uždegimą, plantarinį fasciitą ir kt.) galima diagnozuoti įvertinus paciento nusiskundimus, apžiūros metu, atliekant specialius testus. Tačiau sudėtingesnių sąnarių (kelio, peties, klubo) diagnostikai auksinis standartas išlieka MRT (magnetinio rezonanso tomografija). Po tikslios diagnozės nustatymo galima įvertinti, kiek PRP injekcijų pacientui gali prireikti, sudaryti gydymo planą. Atlikus tyrimus taip pat galima įsitikinti, kad PRP gydymas nebus efektyvus ir nukreipti pacientą operaciniam gydymui.

A-PRP injekcijos į sąnarius ir sausgysles ne tik slopina nemalonius simptomus, bet ir pašalina ligos priežastis

Dovydo Prascevičiaus teigimu, simptomų sumažėjimą pacientai jaučia skirtingai – vieni jų jau kitą dieną pasijaučia žymiai geriau, kiti pagerėjimą pajaučia tik po mėnesio. Tačiau gydytojas sako, kad visais atvejais pacientai, kuriems buvo atlikta A-PRP injekcija, mėnesio bėgyje pajaučia jos naudą – sumažėja skausmingumas, išnyksta naktiniai skausmai, reikia mažiau analgetikų, padidėja fizinio krūvio tolerancija, pagerėja judesių amplitudė, nebetraška sąnariai, vyresniems pacientams tampa lengviau savimi pasirūpinti. A-PRP injekcijomis ne tik malšinamas uždegimas ir skatinama regeneracija – suleidus 4-6 ml plazmos į sąnarį, vyksta natūralus jo sutepimas, todėl tampa lengviau atlikti judesius. Išnykus skausmams galima stiprinti ir balansuoti raumenis, padidėja kineziterapijos efektyvumas.

„PRP terapija yra ilgalaikis gydymas, nes pašalinama ligą sukėlusi priežastis. Tai nėra trumpalaikis sprendimas, laikinai numalšinantis skausmą ar pagerinantis sutepimą. Naudojant šį metodą, ne tik slopinami simptomai, bet ir išgydoma pati liga. Tačiau atstatytos struktūros nuolatos dėvisi, o su amžiumi degeneracija vyksta vis greičiau. Todėl pagydyti sąnariai, sausgyslės iš lėto vėl susidėvi ir po 5–7 metų gali prireikti A-PRP injekcijas pakartoti. Pagydytos struktūros vėl gali būti pažeistos ir patyrus traumą. Traumų prevencijai labai svarbu reguliarus fizinis krūvis, palaikantis mūsų raumenų balansą ir tonusą“, – sako ortopedas traumatologas.

Pasak D. Prascevičiaus, atliekant A-PRP injekcijas nereikalingas kitas gydymas – ilgalaikė imobilizacija gipsu ar įtvaru, ilgalaikis analgetikų vartojimas, maisto papildai, fizinės reabilitacijos procedūros, daugeliu atveju išvengiama operacijų ir po to sekančio ilgo atsistatymo. Kartais po kelių mėnesių A-PRP gydymo kurso jaučiamas sąnarių sustingimas, tada skiriama kineziterapija pilnam mobilumo atstatymui.

Baigdamas pokalbį gydytojas pabrėžia, kad PRP injekcijos yra itin saugus, visiems pacientams tinkamas gydymo metodas. Jo metu naudojamas pačio žmogaus kraujo koncentratas, nededamos jokios cheminės priemaišos ar kiti vaistai. Todėl A-PRP injekcijas galima atlikti ir nėščiosioms ar maitinančioms moterims. PRP terapiją saugu atlikti ir onkologiniams ligoniams, nes naudojami tik trombocitai ir skystoji kraujo dalis, o kitos ląstelės filtracijos proceso metu yra pašalinamos.

Pagalba priimant palydovines TV programas
Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:



Sveikata: kitos panašios naujienos
       2024-05-08 11:33:17

Genetinė liga gali paklaidinti net gydytojus

Tikslią ligos diagnozę vilnietė Diana išgirdo maždaug prieš ketverius metus. Genetinis tyrimas patvirtino neurologų įtarimus dėl spinalinės raumenų atrofijos (SRA). Reta genetinė nervų ir raumenų liga leido paaiškinti, kodėl ilgus metus moteris jautėsi silpnesnė negu bendraamžiai, turėjo mažiau energijos ir greitai pavargdavo.
       2024-04-29 14:50:58

Plyšęs meniskas: kodėl injekcijos į kelio sąnarį negydo?

Populiarėjant gydymui injekcijomis, ortopedas-traumatologas Markas Fiodorovas pastebi, kad į konsultacijas atvyksta vis daugiau pacientų, nusivylusių neefektyviu plyšusio menisko gydymu injekcijomis kitose klinikose.
       2024-04-24 12:55:04

Priešpienis: svarbus raktas į vaikų sveikatą

Priešpienis, kurį mūsų kūdikiai gauna pirmomis gyvenimo valandomis, yra tikras imuniteto šaltinis. Jame gausu natūralių antikūnų, kurie padeda kūdikiams apsisaugoti nuo įvairių ligų, skatina jų imunitetą ir ruošia juos kovoti su virusais ir bakterijomis.
       2024-04-22 10:45:36

Kokybiško šampūno pasirinkimas

Plaukų priežiūra apima daugybę skirtingų procedūrų ir produktų. Nors ne visi naudoja kaukes, purškiklius, aliejukus ir serumus, tačiau tikrai visi reguliariai naudoja šampūnus. Tai būtiniausia plaukų priežiūros priemonė - todėl ypač svarbu jį rinktis pagal plaukų ir galvos odos tipą.
       2024-04-22 10:19:43

Vitaminai maitinančioms - pirkti kompleksą ar atskirai?

Žindymo metu viskas, ko reikia augančiam organizmui, gaunama su motinos pienu. Taigi, jei mamos organizme yra ryškus maistinių medžiagų trūkumas, vaikas taip pat kenčia nuo jų trūkumo.
       2024-04-18 14:29:51

Erkės perduoda daugiau nei 20 ligų, o Laimo liga gali sukelti 70 simptomų

Atėjus šiltajam sezonui, daugelis pirmiausia skubės į gamtą. Visgi svarbu prisiminti, kad erkių aktyvumas didėja termometro stulpeliams esant dar ne taip aukštai – infekcines ligas pernešantys voragyviai miškuose ir parkuose mūsų tyko jau nuo septynių laipsnių šilumos ir savo pamainą baigia tik vėlyvą rudenį.
       2024-04-15 12:24:48

Kuo naudinga garso terapija?

Teigiamas garso poveikis žmogui žinomas nuo senų laikų. Įvairių istorijų galima rasti jau senovės Egipte, Indijoje, Graikijoje. Tam tikri aspektai pasiekė ir dabartinį laikotarpį. Pavyzdžiui, ganėtinai populiariu užsiėmimu vis dar išlieka garso terapija.
       2024-04-12 11:27:43

Ką būtina žinoti apie vaistų nuo skausmo vartojimą? Didžiausios klaidos

Vaistai nuo skausmo yra dažnas medikamentas kiekvieno žmogaus vaistinėlėje. Jų populiarumą didžiąja dalimi lemia universalus poveikis – jie vartojami tiek kenčiant ūminį skausmą, tiek turint lėtinių ligų.
       2024-03-12 13:43:04

Odos niežulį gali sukelti net patiriamas stresas ar įtampa

Odos niežulys – itin varginantis pojūtis, galintis kilti dėl pačių įvairiausių veiksnių. Dažnai visai nesudėtinga atpažinti jo priežastį, pavyzdžiui, reakciją į vabzdžio įkandimą, tačiau pasitaiko, kad niežulys nepraeina net nesant jokiems matomiems odos pakitimams.
       2024-02-24 15:49:14

Gydytoja įspėja: sušalus gali grėsti labai nemaloni liga

Net žiemai einant į pabaigą svarbu daug dėmesio skirti šiltai aprangai, apsaugoti kūną nuo šalčio šalikais, kepurėmis, pirštinėmis, megztiniais. Pasak gydytojų, per ilgai pabuvus šaltoje aplinkoje ir sušalus gali grėsti labai nemaloni liga.
       2024-02-17 11:35:31

Apie šią problemą vis dar nejauku kalbėti: impotencija skundžiasi ne tik vyresni

Vidutinio amžiaus vyrai neretai susiduria ne tik su stereotipinėmis problemomis, tokiomis kaip nuplikimas ar vidurio amžiaus krizė, bet ir su impotencija. Vaistininkė teigia, kad šiuos nemalonumus dažniausiai sukelia nesveikas gyvenimo būdas arba širdies bei kraujagyslių ligos.
       2024-01-04 17:00:44

Panikos priepuoliai labai dažnai „apsimeta“ širdies ligomis

Kam yra tekę susidurti su panikos priepuoliais, tas žino, kad jausmas nekoks: širdis spurda, prakaitas pila, galvoje sukasi niūrios mintys.
       2023-12-08 17:37:30

Nesigėdyti prostatos vėžio

„Didžioji dalis profilaktinių patikrų prasideda nuo kokio nors neskausmingo testo. Profilaktinės patikros dėl prostatos vėžio atveju tai yra paprastas kraujo paėmimas iš venos“, – sako Nacionalinio vėžio instituto Onkourologijos skyriaus gydytojas urologas (onkologas) doc. dr. Aušvydas Patašius.
       2023-11-22 17:58:07

Menopauzė – vis dar tabu tema: daugiau nei pusė moterų jaučiasi nepatogiai

Nors visuomenėje skiriama vis daugiau dėmesio moterų sveikatai, iki šiol kai kurios susiduria su baime kalbėti apie menopauzę tiek su specialistais, tiek su artimaisiais.
       2023-11-14 16:08:23

Alkoholio, antibiotikų vartojimas kartu gali sustiprinti šalutinį vaistų poveikį

Nors daugumos vaistų informaciniuose lapeliuose nurodoma, kad jų negalima vartoti kartu su alkoholiu, tačiau Lietuvoje, deja, tai nėra vienetiniai atvejai, teigia gydytojas toksikologas.
       2023-10-10 10:32:56

Nutukimas – ne grožio matas, o lėtinė liga, kurią svarbu gydyti

Nutukimas – ne tik estetinė, bet ir viso organizmo problema, dažnai susijusi su daugybe gretutinių ligų, tokių kaip cukrinis diabetas, arterinė hipertenzija ir obstrukcinė miego apnėja.
       2023-09-14 16:12:10

Stabligė – kaustanti liga

„Prevencija netūrėtų būti pakabinta tik ant sveikatos priežiūros sistemos, šeimos gydytojų komandos, bet mums reikėtų pasidalinti šia atsakomybe su socialiniu sektoriumi ir visuomenės sveikatos biurais“, – teigia šeimos gydytoja Jolanta Sauserienė.
       2023-08-21 16:51:55

Dažnai svaigsta galva ir apima silpnumo jausmas?

Tai gali signalizuoti apie širdies laidumo sutrikimus. Širdies laidumo sutrikimai – ne visada lengvai atpažįstama, bet didelį poveikį žmogaus savijautai turinti būklė.
       2023-08-21 16:49:01

Nėštumas ir saulės vonios – kaip tai suderinti?

Vasara – nuostabus metų laikas būsimai mamai: daug šviežių daržovių ir vaisių, peršalimo ligos pasibaigusios, galima mėgautis šiluma ir saule.
       2023-08-17 12:59:07

Bijote erkių? Skiepai ir repelentai gali padėti

„Kai kurie iš stacionaro skyriaus išvažiuoja į slaugos namus – tai darbingo amžiaus žmonės, kurie iki ligos buvo aktyvūs, dirbantys“, – teigia Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Infekcinių ligų centro vadovė profesorė Ligita Jančorienė apie pacientus, susirgusius erkiniu encefalitu.
       2023-08-03 17:00:47

Kodėl svarbu sekti savo ciklą ir kaip numalšinti alkį, esant PMS

Kiekvieną mėnesį besikeičiantis menstruacijų ciklas daug atskleidžia ne tik apie bendrą sveikatą, bet ir lemia kasdienę moters savijautą. Svarbu ne tik stebėti ciklo reguliarumą, bet ir jį lydinčius simptomus.
       2023-06-27 19:08:33

Sąnarių skausmas dažnai vargina ir jaunus žmones – kas lemia jo atsiradimą?

Sąnarių skausmai, dar vadinami artralgijomis, pažįstami daugeliui žmonių. Vilniaus ir Utenos „Kardiolitos klinikų“ Reumatologijos centro gydytoja reumatologė dr. Eglė Puncevičienė pažymi, kad artralgijos gali būti trumpalaikės, tačiau joms užsitęsus, svarbu nelaukti ir pasikonsultuoti su gydytoju.
       2023-06-27 18:45:32

Neteisingai vartojami vitaminai – grėsmė organizmui: kaip stiprinti imunitetą?

Imuniteto stiprinimas – itin svarbus, nuoseklus ir kompleksiškas procesas. Didelę reikšmę jam turi vitaminų kiekis organizme. Kaip teisingai juos vartoti?
       2023-06-08 16:56:27

Vasarą – basomis? Gydytoja perspėja apie negydomo pėdų grybelio pasekmes

Pėdų grybelis – viena iš labiausiai paplitusių grybelinių infekcijų, kadangi dėl drėgnos ir vėsios pėdos aplinkos, ypač tarpupirščiuose, sukuriama optimali terpė grybeliams daugintis.
       2023-05-19 16:08:18

Hipertenzija: beveik pusė gyventojų nežino turintys kraujospūdžio problemų

Hipertenzija, arba aukštas kraujospūdis, ekspertų laikoma paslėpta sveikatos krize, su kuria susiduria milijonai žmonių visame pasaulyje.
Daugiau naujų naujienų
       2024-07-25 21:26:28

Telecentras: RRT įtraukimas leis grįžti prie produktyvaus darbo

AB Lietuvos radijo ir televizijos centras (Telecentras) pritaria Seimo Ekonomikos komiteto narių siūlymui įstatymu įpareigoti RRT tikrinti LRT teikiamų TV programų siuntimo paslaugų kainų pagrįstumą.
       2024-07-25 21:04:22

Vaistų nuo skausmo poveikis: kuri veiklioji medžiaga ypač pavojinga kepenims

Daugiau nei trečdalis Lietuvos gyventojų vaistus nuo skausmo vartoja bent kartą per mėnesį ar dažniau, tačiau juos neramina šalutinis poveikis kepenims ir širdies bei kraujagyslių veiklai, rodo „Havas Group“ užsakymu atliktas tyrimas.
       2024-07-22 12:20:28

Tyrimas: 1 iš 4 lietuvių nevyksta atostogų – mano, kad negali sau to leisti?

Vasarai ritantis į antrą pusę, dalis šeimų jau būna spėjusios paatostogauti, dalis – dar tik ieško, kur įdomiai praleisti laiką. Visgi neseniai atliktas tyrimas parodė, kad daugiau nei 25 proc. šeimų išvis nevyksta atostogų.
       2024-07-12 08:45:45

Telecentras: paslaugų LRT kaina per ateinantį dešimtmetį augs mažiau

Nors Telecentro dalis LRT sąnaudose tesudaro tik 5-6 proc. visų LRT sąnaudų, nacionalinis transliuotojas toliau reiškia nepagrįstas pretenzijas mokėti už suteiktas paslaugas 2015 metų kainomis ir spaudžia politikus, kad būtų priimti LRT vienašališkai naudingi politiniai sprendimai.
       2024-07-12 08:30:22

Saulės elektrinę apgadino kruša ar vėtra – ką daryti?

Lietuvai toliau žengiant Europos žaliojo kurso kryptimi vis daugiau gyventojų ryžtasi įsirengti saulės elektrines. Energetikos ministerijos duomenimis, vien pernai elektrą gaminančių vartotojų skaičius Lietuvoje išaugo daugiau nei du kartus – nuo maždaug 42 tūkst. iki 89 tūkst.
       2024-07-07 23:45:16

Vaisiai ir uogos padės labiau už kremus ir papildus – jais praturtinkite mitybą

Pradėkime kiekvieną vasaros dieną ryškiai: geltonos, raudonos, oranžinės spalvos vaisiai ar uogos ne tik kelia nuotaiką, bet ir teikia begalę naudų mūsų organizmui.
       2024-07-07 23:31:29

Kad atostogos neapkarstų: 5 apgavystės keliaujant

Įsibėgėjant vasarai vis daugiau keliaujame, tačiau atsipalaiduodami turėtume nepamiršti ir saugumo – šiuo sezonu pagausėja turistus siekiančių apgauti sukčių. Kaip elgtis, kad atostogų poilsis neapkarstų, pasakoja Linas Sadeckas, „Luminor“ banko Sukčiavimo rizikos valdymo skyriaus vadovas.
       2024-07-07 23:21:39

RRT: mitai ir faktai apie 5G ryšį

Vykstant 5G tinklo plėtrai, daliai visuomenės vis dar kyla klausimų dėl šio ryšio saugumo. Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) ekspertai primena – 5G yra visų plačiai naudojamo 3G ir 4G ryšio tąsa. Kitaip tariant, ryšys yra pagrįstas tais pačiais radijo bangų sklidimo principais.
       2024-07-07 22:19:43

Skonių kovos – aršesnės nei futbolo: Vokietijos ar Ispanijos virtuvė laimėtų?

Šiandien prasideda UEFA EURO 2024 ketvirtfinalio etapas, kuriame susikaus Ispanija su čempionato šeimininkais vokiečiais. Šios šalys garsios ne tik savo ilgametėmis futbolo tradicijomis bei žvaigždėmis, bet ir nacionalinėmis virtuvėmis.
       2024-07-04 20:56:51

Ieškoti voveraičių į mišką: auksinė ne tik šių grybų spalva, bet ir nauda

Įsibėgėjus auksaspalvių voveraičių sezonui pasigirsta gurmanų kalbos, kad jos – tikras virtuvėje gimstančių šedevrų objektas. Ši tendencija pastebima ne tik Lietuvoje, kur neretai šie grybai vadinami nacionaliniu sezono delikatesu, bet ir visame pasaulyje.
       2024-07-03 21:38:28

LRT toliau skleidžia nekorektišką informaciją apie Telecentrą

Nors Vilniaus apygardos teismas atmetė LRT ieškinį dėl AB Lietuvos radijo ir televizijos centro (Telecentro) teikiamų paslaugų kainodaros, ši viešoji įstaiga nenustoja viešai skleisti teisiškai bei ekonomiškai nepagrįstų teiginių, tuo darydama žalą Telecentro reputacijai.
       2024-07-02 11:32:26

Apsaugokite save ir savo turtą: ar naudotis išmaniuoju telefonu žaibuojant?

Gausios vasariškos liūtys neretai atneša įspūdingą, bet pavojingą žaibų spektaklį. Nors daugeliui tikriausiai žinoma, kad žaibuojant lauke būti nepatartina, kelių dalykų rekomenduojama nedaryti ir būnant namuose.
       2024-07-01 18:19:52

Lietuvą užklupę karščiai augina elektros kainas: kaip elgtis vartotojams

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybai prognozuojant, kad termometrų stulpeliai dalyje šalies pasieks 34 laipsnių žymą, įspėjama, kad karščio banga gali lemti didelius elektros kainos šuolius „Nord Pool“ biržoje.
       2024-07-01 18:16:47

Vestuvių sezonui įsibėgėjant: ką daryti, jei būti svečiu – per brangu?

Įsibėgėjus vasarai prasideda intensyviausias švenčių laikotarpis – mokyklų, universitetų išleistuvės, kvietimai į vestuves, krikštynas ar kitas šventes pasiekia daugelį iš mūsų.
       2024-06-26 15:44:41

Televizorius – išmanių namų valdymo centras: taupykite energiją

Ar žinojote, kad per televizorių galite išjungti ar įjungti skalbyklę ar indaplovę? Anot „Samsung Electronics Baltics“ produktų eksperto Tomo Alešiūno, išmanių įrenginių valdymas toli gražu ne viskas, ką šiais laikais gali pasiūlyti išmanūs televizoriai.
       2024-06-25 18:14:43

Seimas denonsavo teisinės pagalbos sutartį su Rusija

Seimas nusprendė denonsuoti 1992 m. liepos 21 d. Vilniuje pasirašytą Lietuvos ir Rusijos sutartį dėl teisinės pagalbos ir teisinių santykių civilinėse, šeimos ir baudžiamosiose bylose, ratifikuotą Aukščiausiosios Tarybos nutarimu.
       2024-06-21 17:22:44

Pasikrauk jonų Virsmo salėje

Birželio 23 dieną švenčiamos Rasos arba kupolinės nuo seno žinomos kaip vasaros saulėgrįžos šventė — ilgiausios dienos ir trumpiausios nakties metas. Tikima, kad šventės metu būtina pasikrauti energijos, dėl to atliekami ritualai, kurie užtikrina augalų augimą bei klestėjimą, sveikatą ir laimę.
       2024-06-21 11:18:47

Telecentro teikiamų paslaugų LRT kaina yra skaidri ir objektyviai pagrįsta

Komentuodamas pastarojo meto LRT viešus pareiškimus dėl neva neskaidrios ir nepagrįstos paslaugų kainodaros Telecentro vadovas Remigijus Šeris teigia:
       2024-06-19 18:25:41

LRT vadovė: dėl finansavimo keitimo su mumis visiškai nebuvo pasitarta

LRT generalinė direktorė Monika Garbačiauskaitė-Budrienė kritikuoja, kad, priimant sprendimus, kurie paveiktų LRT finansavimą, LRT neišklausomas. M. Garbačiauskaitė-Budrienė taip pat atkreipė dėmesį į Lietuvos radijo ir televizijos centro (LRTC) galimą piktnaudžiavimą.
       2024-06-19 16:36:16

Duomenų nutekėjimas: saugumo ekspertai pataria, kaip apsaugoti savo duomenis

Lietuvoje pranešama apie naujus jautrių gyventojų duomenų nutekėjimo atvejus. Nesaugi gali būti tiek žmonių finansinė, tiek kita asmeninė informacija.
       2024-06-19 13:31:26

Saulės elektrinės negana: ekspertas atskleidė, kaip sutaupyti daugiau

Nors saulės elektrines įsirengę gyventojai džiaugiasi sumažėjusiomis sąskaitomis už elektros energiją, ekspertai pastebi, kad sutaupyti galima dar daugiau, kai šie įrenginiai veikia kartu su energijos kaupikliais.
       2024-06-19 13:24:41

Sužinokite populiariausio vasaros vaisiaus naudas: padės ne tik nuo kaitros

Dėl didžiausio derliaus vasaros mėnesiais arbūzai dažnai siejami su iškylomis gamtoje bei gardžiais, vasariškais desertais, kurie maloniai atgaivina karštą dieną.
       2024-06-19 13:17:53

Vasaros audros: kas gali pridaryti didžiausių nuostolių

Vasarą įsivyraujantys karšti orai neatsiejami nuo audrų – ekspertai pastebi, jog ekstremalių gamtos reiškinių pasitaiko vis dažniau, o jų padaroma žala gali atnešti ir šimtatūkstantinių nuostolių.
       2024-06-19 13:15:02

Pienas ir jo produktai – svarbus, bet ne vienintelis kalcio šaltinis vaikams

Įkalbėti vaiką išgerti stiklinę pieno kartais gali tapti neįmanoma misija. Tėvams neramu, kad tokiu atveju vaiko organizmas negauna pakankamai kalcio? Juk pienas ir jo produktai – pagrindinis kalcio šaltinis, o šis elementas labai svarbus toli gražu ne vien sveikiems dantims bei kaulams.
       2024-06-19 13:04:45

Meilužis, sukčius ar verslo partneris? Kaip apsaugoti investicijas į verslą?

Viešojoje erdvėje pastaruoju metu netyla skandalas, kurio centre – žymus sporto treneris. Jis, moterų tvirtinimu, apgavo ne vieną iš jų bei prisidengdamas romantiniais pažadais ir santykiais išviliojo ženklias, skirtingo dydžio sumas.
       2024-06-18 20:32:26

LRT žada skųsti teismo sprendimą dėl atmesto ieškinio Telecentrui

Valstybės valdomas Lietuvos radijo ir televizijos centras (Telecentras) neturi grąžinti 326,7 tūkst. eurų Lietuvos nacionaliniam radijui ir televizijai (LRT), kuriuos šis traktavo kaip permoką už 2021 metais suteiktas signalų perdavimo paslaugas, nusprendė teismas. LRT sprendimą žada skųsti.
       2024-06-17 19:59:42

LRT: keičiamas finansavimo modelis neturi kenkti transliuotojo misijai

Seime kilus iniciatyvai Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos LRT finansavimą sieti su šalies bendrojo vidaus produkto (BVP) augimu, pats visuomeninis transliuotas įspėja, kad reikia įvertinti, ar naujas modelis nekenks jo misijai karo grėsmės akivaizdoje.
       2024-06-15 12:45:09

Erkės paplitusios visur: kaip apsisaugoti?

Vasarą vis daugiau laiko praleidžiame gryname ore – miestų parkuose, soduose ar sodybose, o mėgstančius grybauti į miškus jau vilioja grybai. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai primena, kad gamtoje turime išlikti itin atidūs, nes joje mūsų laukia pavojingas ligas platinantys nariuotakojai – erkės.
       2024-06-15 12:38:33

Norite susidraugauti su kaimynais? Ekspertai pataria, nuo ko pradėti

Saugūs namai yra vienas iš pamatinių mūsų poreikių, o naujausias tyrimas apie gyvenimą namuose atskleidė, kad savo būsto saugumą daugelis sieja ne tik su fizine apsauga (patikimais užraktais ar spynomis), bet ir su tarpasmeniniais santykiais.
       2024-06-12 11:33:10

Norite gauti APVA paramą? – ESO atsako į svarbiausius klausimus

Kiekvieną mėnesį prie skirstomojo tinklo vidutiniškai prijungiama apie 2400 saulės elektrinių, kurios Lietuvoje dažniausiai montuojamos ant privačių namų stogų, rodo „Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO) duomenys.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.