Naujienos

Trombocitais praturtintos kraujo plazmos (PRP) injekcijos į sąnarius, sausgysles

2024-01-09 14:07:59

PRP (trombocitais praturtintos plazmos) injekcijos – tai natūrali terapija, kurios metu gydymui naudojamas paties paciento kraujas. Jos padeda išspręsti daugelį varginančių sveikatos problemų be chirurginės intervencijos ir cheminių preparatų.

Ši itin efektyvi procedūra, kurios metu į problemines vietas suleidžiama savos išgrynintos kraujo plazmos, nesukelia jokių šalutinių reakcijų ir užtikrina ilgalaikį rezultatą. Plačiau apie vis dažniau pasitelkiamą gydymo metodą, paspartinantį ir sąnarių, sausgyslių, kremzlių gijimą bei atsinaujinimą, pasakoja ortopedas traumatologas Dovydas Prascevičius.

Kokias problemas padeda spręsti A-PRP injekcijos į sąnarius ir sausgysles

Pasak ortopedo traumatologo, trombocitais praturtintos plazmos terapija sėkmingai naudojama įvairioms sąnarių, sausgyslių ir kremzlių problemoms spręsti. Jaunesnio amžiaus aktyviems, sportuojantiems žmonėms šios injekcijos dažniausiai atliekamos dėl sąnarių ar sausgyslių lėtinių degeneracinių procesų, dalinių arba visiškų raiščių plyšimų, sausgyslių ar sąnarių uždegiminių procesų. Dažniausiai šios problemos atsiranda netaisyklingai sportuojant – neatliekant apšilimo (iškart išbėgama į krepšinio, futbolo ar kito komandinio žaidimo aikštelę), pradėjus sportuoti staiga, impulsyviai (naujametiniai pažadai) ir iš karto renkantis neadekvačius krūvius, po treniruotės neatliekant tempimo pratimų. Didelę įtaką sausgyslių ir raiščių elastingumui bei sąnarių paslankumui turi pakankamas per parą išgeriamo vandens kiekis (tai ypač svarbu intensyviai sportuojant ar karštomis vasaros dienomis) ir mitybos įpročiai. Atsisakant gyvulinės kilmės produktų, gali pritrūkti resursų jungiamojo audinio regeneracijai, todėl sulėtėja atsistatymas po fizinės veiklos, lengviau mikrotraumuojamos sausgyslės, raiščiai, minkštėja kremzlinis audinys, vystosi chondromaliacija – kremzlės suminkštėjimas. Tokiu atveju, norint išlaikyti pakankamą reikiamų vitaminų bei mineralų balansą, rekomenduojama vartoti maisto papildus.

A-PRP injekcijų dažnai prireikia ir jaunesnio amžiaus neaktyviems žmonėms, nes dėl sėslaus gyvenimo būdo sumažėjus sąnarių paslankumui, sausgyslių ir raiščių ilgiui bei elastingumui, jie tampa greičiau pažeidžiami traumų metu. Pasak gydytojo, visos mūsų kūno sausgyslės linkusios trumpėti, storėti ir kietėti (kalkėjantis tendinitas). Ši problema tampa itin aktuali dirbant sėdimą darbą, patiriant nuolatinę rankos, nugaros, sprando įtampą dirbant kompiuteriu, daug laiko praleidžiant automobilyje ir pan. Esant staigiam sąnario judesiui ar neįprastai didelei amplitudei, įvyksta patempimai, daliniai įplyšimai ar net visiškas raiščio, sausgyslės plyšimas. Dažnai pacientai nedidelių traumų nesureikšmina, tačiau gydami sausgyslės ir raiščiai dar labiau kietėja ir trumpėja, todėl neretai išsivysto lėtiniai potrauminio uždegimo sindromai. Papildomai šias pakitusias struktūras žaloja aplinkiniai kaulai – atsiranda ankštumo sindromas. A-PRP injekcijos padeda sumažinti uždegimą ir atstatyti buvusią sausgyslės ar raiščio struktūrą.

Vyresnio amžiaus pacientus dažniausiai vargina skausmai nedidelio fizinio krūvio metu, naktiniai sąnarių skausmai. Juos nulemia sąnarių susidevėjimas – artrozė. Esant šiai problemai, gali pasireikšti įvairių sąnarių skausmas, kuris dažnai būna stiprus, maudžiantis, priverčiantis sustoti. „Artroziniai skausmai turi savybę plisti žemyn, todėl atrodo, kad skauda ne tą sąnarį, kuris yra sudilęs. Norint šiuos skausmus numalšinti, reikia nuolatos vartoti analgetikus, kurių efektas vis trumpėja. Kitos konservatyvios priemonės (reabilitacija, įtvarai, steroidų, hialurono injekcijos) taip pat tampa neveiksmingos. Tokiu atveju A-PRP injekcijos lieka vienintelė efektyvi ir ilgalaikė pagalbos priemonė“, – sako D. Prascevičius.

A-PRP injekcija į sąnarį rekomenduojama ir po traumų ar operacijų, atsiradus sąnario sustingimui (kontraktūrai). Tokiu atveju būtina reabilitacija, tačiau savaitę prieš ją pradedant atlikus injekciją, užtikrinamas efektyvesnis ir greitesnis sąnario judrumo atstatymas.

Kaip vyksta gydymas trombocitais praturtintos kraujo plazmos (PRP) injekcijomis

Procedūra atliekama dažniausiai iš karto po gydytojo ortopedo traumatologo konsultacijos, įvertinus paciento klinikinę būklę ir nusprendus, jog A-PRP injekcija reikalinga. Tai – greita, apie 20 minučių trunkanti, jokio pasiruošimo nereikalaujanti ambulatorinė procedūra. Jos metu pacientui iš venos paimamas nedidelis kiekis kraujo. Jis yra specialiai ruošiamas, centrifuguojamas, plazma su trombocitais atsiskiria nuo raudonųjų kraujo kūnelių ir išgaunamas trombocitų koncentratas (PRP), kuriame esančių trombocitų kiekis net 5-8 kartus didesnis, palyginus su įprastu jų kiekiu kraujyje. Šis koncentratas nedelsiant suleidžiamas pacientui į ligų, traumų ar nepalankių išorės faktorių pakenktus audinius, kaip gydomoji ar pažeistų audinių atstatymo priemonė.

Siekiant išsaugoti maksimalų A-PRP injekcijos efektyvumą, injekcijos metu nenaudojamas nuskausminimas, todėl keletos sekundžių dūrio metu gali būti jaučiamas nedidelis skausmas. Pasak D. Prascevičiaus, skausmingumo lygis priklauso nuo dūrio vietos ir paciento individualaus skausmo slenksčio, tačiau jis yra lengvai ištveriamas.

Iš karto po injekcijos į minkštuosius audinius gali susidaryti guzelis, kuris per keletą dienų išnyksta. Dūrio vietoje kartais jaučiamas skausmingumas, pilnumo jausmas – tokiu atveju padeda šalčio aplikacijos.

Gydytojas sako, kad po procedūros iš karto galima sugrįžti į kasdienę veiklą, tačiau savaitę rekomenduojama nesportuoti ir vengti didelio fizino krūvio. Efektyviam rezultatui užtikrinti 3 dienas po procedūros patariama nevartoti analgetikų ir antibiotikų.

Tai, kiek injekcijų prireiks, priklauso nuo patologijos sudėtingumo, struktūros, kuri pažeista, simptomų trukmės, vaizdinių tyrimų rezultatų. Plazmos injekcijos veikimas trunka apie mėnesį. Per šį laikotarpį dažniausiai išgyja lengvesnės patologijos. Iki 1–2 mėnesių trunkantiems sausgyslių ir raiščių susirgimams dažniausiai užtenka vienos A-PRP injekcijos. Jeigu susirgimas trunka daugiau nei 2 mėnesius ir po procedūros jaučiamas žymus pagerėjimas, bet išlieka protarpinė simptomatika, po mėnesio gali reikėti atlikti dar vieną injekciją. Įsisenėjusiems ir labiau pažengusiems procesams, degeneraciniams sąnarių pažeidimams (kremzlės problemos, meniskų degeneracijos, ženklus sausgyslės sukalkėjimas) dažniausiai reikalingos 3–4 kas mėnesį atliekamos A-PRP injekcijos. Taigi, gydymo procesas užtrunka nuo vieno iki keturių mėnesių.

Medicinos centrų "Northway" gydytojas pabrėžia, kad prieš atliekant PRP injekcijas, svarbu išsiaiškinti tikslią ligos diagnozę. Dauguma ligų (epikondilitą, Achilo sausgyslės uždegimą, plantarinį fasciitą ir kt.) galima diagnozuoti įvertinus paciento nusiskundimus, apžiūros metu, atliekant specialius testus. Tačiau sudėtingesnių sąnarių (kelio, peties, klubo) diagnostikai auksinis standartas išlieka MRT (magnetinio rezonanso tomografija). Po tikslios diagnozės nustatymo galima įvertinti, kiek PRP injekcijų pacientui gali prireikti, sudaryti gydymo planą. Atlikus tyrimus taip pat galima įsitikinti, kad PRP gydymas nebus efektyvus ir nukreipti pacientą operaciniam gydymui.

A-PRP injekcijos į sąnarius ir sausgysles ne tik slopina nemalonius simptomus, bet ir pašalina ligos priežastis

Dovydo Prascevičiaus teigimu, simptomų sumažėjimą pacientai jaučia skirtingai – vieni jų jau kitą dieną pasijaučia žymiai geriau, kiti pagerėjimą pajaučia tik po mėnesio. Tačiau gydytojas sako, kad visais atvejais pacientai, kuriems buvo atlikta A-PRP injekcija, mėnesio bėgyje pajaučia jos naudą – sumažėja skausmingumas, išnyksta naktiniai skausmai, reikia mažiau analgetikų, padidėja fizinio krūvio tolerancija, pagerėja judesių amplitudė, nebetraška sąnariai, vyresniems pacientams tampa lengviau savimi pasirūpinti. A-PRP injekcijomis ne tik malšinamas uždegimas ir skatinama regeneracija – suleidus 4-6 ml plazmos į sąnarį, vyksta natūralus jo sutepimas, todėl tampa lengviau atlikti judesius. Išnykus skausmams galima stiprinti ir balansuoti raumenis, padidėja kineziterapijos efektyvumas.

„PRP terapija yra ilgalaikis gydymas, nes pašalinama ligą sukėlusi priežastis. Tai nėra trumpalaikis sprendimas, laikinai numalšinantis skausmą ar pagerinantis sutepimą. Naudojant šį metodą, ne tik slopinami simptomai, bet ir išgydoma pati liga. Tačiau atstatytos struktūros nuolatos dėvisi, o su amžiumi degeneracija vyksta vis greičiau. Todėl pagydyti sąnariai, sausgyslės iš lėto vėl susidėvi ir po 5–7 metų gali prireikti A-PRP injekcijas pakartoti. Pagydytos struktūros vėl gali būti pažeistos ir patyrus traumą. Traumų prevencijai labai svarbu reguliarus fizinis krūvis, palaikantis mūsų raumenų balansą ir tonusą“, – sako ortopedas traumatologas.

Pasak D. Prascevičiaus, atliekant A-PRP injekcijas nereikalingas kitas gydymas – ilgalaikė imobilizacija gipsu ar įtvaru, ilgalaikis analgetikų vartojimas, maisto papildai, fizinės reabilitacijos procedūros, daugeliu atveju išvengiama operacijų ir po to sekančio ilgo atsistatymo. Kartais po kelių mėnesių A-PRP gydymo kurso jaučiamas sąnarių sustingimas, tada skiriama kineziterapija pilnam mobilumo atstatymui.

Baigdamas pokalbį gydytojas pabrėžia, kad PRP injekcijos yra itin saugus, visiems pacientams tinkamas gydymo metodas. Jo metu naudojamas pačio žmogaus kraujo koncentratas, nededamos jokios cheminės priemaišos ar kiti vaistai. Todėl A-PRP injekcijas galima atlikti ir nėščiosioms ar maitinančioms moterims. PRP terapiją saugu atlikti ir onkologiniams ligoniams, nes naudojami tik trombocitai ir skystoji kraujo dalis, o kitos ląstelės filtracijos proceso metu yra pašalinamos.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Sveikata: kitos panašios naujienos
       2024-02-24 15:49:14

Gydytoja įspėja: sušalus gali grėsti labai nemaloni liga

Net žiemai einant į pabaigą svarbu daug dėmesio skirti šiltai aprangai, apsaugoti kūną nuo šalčio šalikais, kepurėmis, pirštinėmis, megztiniais. Pasak gydytojų, per ilgai pabuvus šaltoje aplinkoje ir sušalus gali grėsti labai nemaloni liga.
       2024-02-17 11:35:31

Apie šią problemą vis dar nejauku kalbėti: impotencija skundžiasi ne tik vyresni

Vidutinio amžiaus vyrai neretai susiduria ne tik su stereotipinėmis problemomis, tokiomis kaip nuplikimas ar vidurio amžiaus krizė, bet ir su impotencija. Vaistininkė teigia, kad šiuos nemalonumus dažniausiai sukelia nesveikas gyvenimo būdas arba širdies bei kraujagyslių ligos.
       2024-01-04 17:00:44

Panikos priepuoliai labai dažnai „apsimeta“ širdies ligomis

Kam yra tekę susidurti su panikos priepuoliais, tas žino, kad jausmas nekoks: širdis spurda, prakaitas pila, galvoje sukasi niūrios mintys.
       2023-12-08 17:37:30

Nesigėdyti prostatos vėžio

„Didžioji dalis profilaktinių patikrų prasideda nuo kokio nors neskausmingo testo. Profilaktinės patikros dėl prostatos vėžio atveju tai yra paprastas kraujo paėmimas iš venos“, – sako Nacionalinio vėžio instituto Onkourologijos skyriaus gydytojas urologas (onkologas) doc. dr. Aušvydas Patašius.
       2023-11-22 17:58:07

Menopauzė – vis dar tabu tema: daugiau nei pusė moterų jaučiasi nepatogiai

Nors visuomenėje skiriama vis daugiau dėmesio moterų sveikatai, iki šiol kai kurios susiduria su baime kalbėti apie menopauzę tiek su specialistais, tiek su artimaisiais.
       2023-11-14 16:08:23

Alkoholio, antibiotikų vartojimas kartu gali sustiprinti šalutinį vaistų poveikį

Nors daugumos vaistų informaciniuose lapeliuose nurodoma, kad jų negalima vartoti kartu su alkoholiu, tačiau Lietuvoje, deja, tai nėra vienetiniai atvejai, teigia gydytojas toksikologas.
       2023-10-10 10:32:56

Nutukimas – ne grožio matas, o lėtinė liga, kurią svarbu gydyti

Nutukimas – ne tik estetinė, bet ir viso organizmo problema, dažnai susijusi su daugybe gretutinių ligų, tokių kaip cukrinis diabetas, arterinė hipertenzija ir obstrukcinė miego apnėja.
       2023-09-14 16:12:10

Stabligė – kaustanti liga

„Prevencija netūrėtų būti pakabinta tik ant sveikatos priežiūros sistemos, šeimos gydytojų komandos, bet mums reikėtų pasidalinti šia atsakomybe su socialiniu sektoriumi ir visuomenės sveikatos biurais“, – teigia šeimos gydytoja Jolanta Sauserienė.
       2023-08-21 16:51:55

Dažnai svaigsta galva ir apima silpnumo jausmas?

Tai gali signalizuoti apie širdies laidumo sutrikimus. Širdies laidumo sutrikimai – ne visada lengvai atpažįstama, bet didelį poveikį žmogaus savijautai turinti būklė.
       2023-08-21 16:49:01

Nėštumas ir saulės vonios – kaip tai suderinti?

Vasara – nuostabus metų laikas būsimai mamai: daug šviežių daržovių ir vaisių, peršalimo ligos pasibaigusios, galima mėgautis šiluma ir saule.
       2023-08-17 12:59:07

Bijote erkių? Skiepai ir repelentai gali padėti

„Kai kurie iš stacionaro skyriaus išvažiuoja į slaugos namus – tai darbingo amžiaus žmonės, kurie iki ligos buvo aktyvūs, dirbantys“, – teigia Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Infekcinių ligų centro vadovė profesorė Ligita Jančorienė apie pacientus, susirgusius erkiniu encefalitu.
       2023-08-03 17:00:47

Kodėl svarbu sekti savo ciklą ir kaip numalšinti alkį, esant PMS

Kiekvieną mėnesį besikeičiantis menstruacijų ciklas daug atskleidžia ne tik apie bendrą sveikatą, bet ir lemia kasdienę moters savijautą. Svarbu ne tik stebėti ciklo reguliarumą, bet ir jį lydinčius simptomus.
       2023-06-27 19:08:33

Sąnarių skausmas dažnai vargina ir jaunus žmones – kas lemia jo atsiradimą?

Sąnarių skausmai, dar vadinami artralgijomis, pažįstami daugeliui žmonių. Vilniaus ir Utenos „Kardiolitos klinikų“ Reumatologijos centro gydytoja reumatologė dr. Eglė Puncevičienė pažymi, kad artralgijos gali būti trumpalaikės, tačiau joms užsitęsus, svarbu nelaukti ir pasikonsultuoti su gydytoju.
       2023-06-27 18:45:32

Neteisingai vartojami vitaminai – grėsmė organizmui: kaip stiprinti imunitetą?

Imuniteto stiprinimas – itin svarbus, nuoseklus ir kompleksiškas procesas. Didelę reikšmę jam turi vitaminų kiekis organizme. Kaip teisingai juos vartoti?
       2023-06-08 16:56:27

Vasarą – basomis? Gydytoja perspėja apie negydomo pėdų grybelio pasekmes

Pėdų grybelis – viena iš labiausiai paplitusių grybelinių infekcijų, kadangi dėl drėgnos ir vėsios pėdos aplinkos, ypač tarpupirščiuose, sukuriama optimali terpė grybeliams daugintis.
       2023-05-19 16:08:18

Hipertenzija: beveik pusė gyventojų nežino turintys kraujospūdžio problemų

Hipertenzija, arba aukštas kraujospūdis, ekspertų laikoma paslėpta sveikatos krize, su kuria susiduria milijonai žmonių visame pasaulyje.
       2023-05-19 08:53:04

Gydytoja apie grožio injekcijas: svarbus ne tik saikas, bet ir atlikimo technika

Besidžiaugiantys jaunatviška ir spindinčia oda, greičiausiai dėkoja arba genetikai, arba gydytojui. Hialurono rūgšties užpildų injekcijos – efektyvus, greitas ir ilgalaikis būdas lyginti raukšles, atkurti įdubusius paakius ir dėl amžiaus ar kitų aplinkybių prarastas veido formas.
       2023-05-12 11:24:28

Patarė, ką daryti, jei vaistinėje nerandate antibiotikų

Trūkstant antibiotikų, gyventojai neretai ieško vaistų per pažįstamus, dalijasi naujomis ar senomis jų pakuotėmis su giminėmis, kaimynais ar draugais. Vaistininkė patarė, kaip iš tikrųjų reikėtų elgtis nerandant sau būtinų vaistų.
       2023-04-19 13:45:40

Dirbate sėdimą darbą ar skraidote ilgus skrydžius ir sutino koja?

Giliųjų venų trombozė ne veltui yra vadinama itin klastinga liga – dėl jos pasekmių žmogų gali ištikti net mirtis. Mokslininkai įvardija vieną iš svarbių rizikos grupių – ilgai sėdintys žmonės.
       2023-04-17 16:10:00

Liga „išlindo“ netyčia įsipjovus: iš pradžių nebuvo jokio gydymo

Šiandien, balandžio 17-ąją, minima Pasaulinė hemofilijos diena, kurios tikslas visuomenei priminti apie retų ligų grupei priskiriamą ligą, kuri dar visai neseniai buvo laikoma mirtinai pavojinga.
       2023-04-14 20:53:33

Šį tepalą šeimos vaistinėlėje specialistė rekomenduoja turėti kiekvienam

Cinko oksido tepalas ne veltui yra laikomas pirmąja pagalba sudirgusiai odai. Be abejonės, labiausiai jis atpažįstamas patyrusiems tėveliams, kurių stalčiuose visuomet galima rasti ne vieną išnaudotą jo tūbelę.
       2023-04-13 18:00:22

Širdies ir kraujagyslių ligos – vis dar dažniausia mirties priežastis

Jau ne vienerius metus Lietuvoje daugiausiai gyvybių nusineša širdies ir kraujotakos sistemos ligos, įskaitant tokias ūmias būkles, kaip smegenų insultas ar miokardo infarktas.
       2023-04-07 09:00:29

Kaip padėti pogimdyvinę depresiją išgyvenančioms moterims?

Apklausos rodo, kad maždaug penktadalis Lietuvoje gimdančių moterų patiria reikšmingų pogimdyvinės depresijos simptomų, bet nesulaukia joms tuo metu taip reikalingos pagalbos.
       2023-04-04 15:02:15

Erkės jau pabudo: apsisaugoti vien skiepų ir repelentų neužteks

Jei vos per keletą dienų oras įšyla iki 5 laipsnių šilumos, keliaujant į gamtą ar kitas žaliąsias erdves privalome būti ypač budrūs, mat mūsų jau tyko erkės.
       2023-03-23 11:39:33

F kodo baimė: pirmas žingsnis lemtingas

„Egzistuoja toks juokas – diagnozės neturi tas, kuris nebuvo pas psichiatrą. Neva, jei neturi diagnozės, jau ir sveikas“, – sako klinikinis psichologas Antanas Mockus. Anot jo, klaidinga manyti, jog visuomenėje yra arba tik sveiki, arba nesveiki.
Daugiau naujų naujienų
       2024-03-01 21:00:10

Kokie naudoti automobiliai labiausiai domino pirkėjus 2023-aisiais?

Naudotų automobilių rinka nėra vis dar nėra skaidri ir prireiks daug laiko pokyčiams, todėl automobilių defektai vis dar slepiami, o rida ir toliau klastojama.
       2024-02-28 18:37:46

„Hanner“ statomam viešbučiui Venecijoje atsirinko Lietuvos gamintojus

Nekilnojamojo turto plėtros kompanija „Hanner“ į Venecijoje statomo viešbučio „Hampton by Hilton“ projektą įtraukė ir lietuviškų kompanijų. Viešbutyje jau montuojami šalies gamintojo „Aluvesto“ langai, o kambariuose bus naudojami Kaune pagaminti „Fitsout“ baldai ir interjero elementai.
       2024-02-28 18:30:33

Kirenija – uostamiestis, kuris padės sielą prikelti iš žiemos miego

Nors kalendorinis pavasaris jau ne už kalnų, budinančių saulės spindulių dar tenka palaukti. Trūksta įspūdžių, augalijos, o kartais atrodo, kad šaltasis sezonas tiesiog išsiurbė jėgas ir sunku bus jas susigrąžinti.
       2024-02-28 18:23:34

Patarė, kaip užtikrinti darbuotojų pasitikėjimą savo darboviete

Konkurencingas darbo užmokestis, profesinio augimo galimybės, papildomos premijos ir vieninga komanda – tai dažnai yra kriterijai, į kuriuos darbuotojai atsižvelgia, ieškodami būsimos darbovietės.
       2024-02-28 18:08:18

Paprasta, bet genialu: originalūs užkandžiai su vynuogėmis – tereikės 10 minučių

Ieškant ingredientų užkandžių stalui, retas apsieina be vynuogių. Jau vien paguldytos prie sūrių jos suteikia šventiškumo ir sukuria malonų skonių kontrastą.
       2024-02-28 16:26:15

Energijos atsargos: valgykite produktą bent 2–3 kartus per savaitę

Pusryčiai dažnai įvardijami svarbiausiu dienos valgymu, nuo jų prasideda mūsų diena, tad ryte valgomas maistas yra itin svarbus formuojant sveikatai palankius mitybos įpročius.
       2024-02-26 14:03:49

Palankios žinios iš Europos Komisijos dėl daugiamečių pievų

Europos Sąjungos žemės ūkio ir žuvininkystės ministrų taryba svarstė Europos Komisijos (EK) pristatytą administracinės naštos ūkininkams mažinimo paketą, kuriame atlieptas Lietuvos prašymas peržiūrėti reikalavimus dėl daugiamečių pievų užskaitos.
       2024-02-24 15:54:36

Kaip SEO paslaugos teigiamai veikia verslą ir jo žinomumą?

Kiekvienam verslui norisi klestėti, bet vien noro neužtenka. Siekiant sėkmės internete vienas iš įrankių yra SEO (angl. Search engine optimization). Tai paslaugos, kurios skirtos optimizuoti svetainės turinį, struktūrą ir technines savybes, kad ji būtų aukštesnėse paieškos sistemų rezultatų pozicijose.
       2024-02-24 15:49:14

Gydytoja įspėja: sušalus gali grėsti labai nemaloni liga

Net žiemai einant į pabaigą svarbu daug dėmesio skirti šiltai aprangai, apsaugoti kūną nuo šalčio šalikais, kepurėmis, pirštinėmis, megztiniais. Pasak gydytojų, per ilgai pabuvus šaltoje aplinkoje ir sušalus gali grėsti labai nemaloni liga.
       2024-02-23 11:46:32

Netikrus profilius dirbtinis intelektas „kepa“ milijardais: kaip juos atpažinti

Praėjusią savaitę technologijų gigantai, įskaitant „Microsoft“, „Meta“, „Google“, „Amazon“, „X“, „OpenAI“ ir „TikTok“ paskelbė susitarimą, kuriuo siekiama sumažinti riziką, kad dirbtinis intelektas sutrikdys šių metų rinkimus JAV.
       2024-02-21 13:10:09

Dirbtinis intelektas ir konkurencijos teisė: kur slypi rizikos verslui?

Nors dirbtinis intelektas (DI) plačiajam ratui naudotojų buvo pristatytas visai neseniai, tačiau jau sugebėjo įnešti naujų vėjų ne tik fiziniams asmenims, bet ir verslui. Naujovės sukuria ne tik naujas galimybes, bet ir naujas rizikas, kurių reikėtų nepamiršti.
       2024-02-20 08:17:19

Tyrimas: kokių automobilių rida Lietuvoje klastojama dažniausiai?

Nors situacija Lietuvos naudotų automobilių rinkoje po truputį gerėja, šalyje vis dar parduodama tūkstančiai transporto priemonių su suklastota rida. Dėl didelių sukčiavimo mastų pirkėjai praranda ne tik pinigus, bet ir rizikuoja savo saugumu.
       2024-02-19 19:55:56

2G ir 3G įranga paveiks jūsų daiktų interneto sprendimus ateityje

Jūsų namuose veikia signalizacija? Naudojate automatinius vartų pakėlimo mechanizmus? Vaizdo stebėjimo kameros, mokėjimo terminalai ar bet kokia kita įranga naudojanti daiktų internetą (IoT).
       2024-02-17 11:38:18

5 būdai, kaip dirbtinis intelektas gali palengvinti jūsų kasdienybę

Kiekvienas iš mūsų išmaniaisiais įrenginiais naudojamės kone kiekvieną dieną – nesvarbu, ar tai būtų išmanusis telefonas, televizorius ar skalbyklė. Tiesa, retai pagalvojame apie tai, kad už naujausių įrenginių inovatyvių funkcijų slypi iš duomenų gebantis mokytis dirbtinis intelektas.
       2024-02-17 11:35:31

Apie šią problemą vis dar nejauku kalbėti: impotencija skundžiasi ne tik vyresni

Vidutinio amžiaus vyrai neretai susiduria ne tik su stereotipinėmis problemomis, tokiomis kaip nuplikimas ar vidurio amžiaus krizė, bet ir su impotencija. Vaistininkė teigia, kad šiuos nemalonumus dažniausiai sukelia nesveikas gyvenimo būdas arba širdies bei kraujagyslių ligos.
       2024-02-17 11:28:49

Greičiausią 5G Lietuvoje pasiūliusi „Bitė“ skundžia „Telia“ reklamą

Greičiausią 5G Lietuvoje pasiūliusi „Bitė Lietuva“ galimai klaidinančias ir net šmeižikiškas „Telia Lietuva“ reklamas skundžia institucijoms. „Telia“ reklamose be leidimo naudojami registruoti „Bitės“ prekės ženklai, taip pat paskleisti gerą bendrovės reputaciją menkinantys teiginiai.
       2024-02-13 16:44:26

„Elektrum Lietuva“: sausį didmeninė elektros kaina Lietuvoje augo 32 proc.

Sausio mėnesį Lietuvoje vidutinė didmeninė elektros kaina buvo 32 proc. didesnė nei pernai gruodį ir siekė 117,41 Eur/MWh. Elektra brango ir kitose Baltijos šalyse: Latvijoje – taip pat 32 proc. iki 117,16 Eur/MWh, Estijoje – 42 proc. iki 126,48 Eur/MWh.
       2024-02-13 16:38:40

Gyvsidabrio garai: ką daryti sudaužius termometrą ar išsiliejus gyvsidabriui?

Lietuvoje gyvsidabrio turintys termometrai neparduodami jau daugelį metų, tačiau kai kurie gyventojai vis dar jų turi ir naudoja, o sudaužę ne visada žino, ką daryti.
       2024-02-08 12:46:22

Patiriant stresą, sutrinka virškinimo sistema: kaip reikėtų elgtis?

Kai kuriems neretu atveju patyrus stresą tenka susidurti su tokiais virškinimo sutrikimais kaip pykinimas, viduriavimas, pilvo pūtimas ar vidurių užkietėjimas.
       2024-02-04 20:15:27

Žiema ir elektronika – ką svarbu žinoti norint nesugadinti savo prietaisų?

Žiemą paspaudžiantis šaltukas iš rikiuotės veda ne tik gyventojų automobilius. Ne vienas gyventojas šalčio poveikį pastebėjo ir savo išmaniesiems įrenginiams, kurie pabuvoję minusinėje temperatūroje greičiau išsikrauna ar ima sunkiau veikti.
       2024-01-30 19:04:43

Po bandymų RRT laboratorijoje iš rinkos pašalinti 21 tipo įrenginiai ir aparatai

Praėjusiais metais Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) nustatė mažiau gaminių tipų, kurie neatitiktų techninių reglamentų esminių reikalavimų. Po akredituotoje laboratorijoje atliktų bandymų iš prekybos buvo pašalinti 7 tipų radijo ryšio įrenginiai ir 14 tipų elektriniai bei elektroniniai aparatai.
       2024-01-30 18:59:24

Pristatytas pirmasis pasaulyje belaidis skaidrus OLED televizorius

„LG Electronics“ (LG) parodoje CES 2024 pristatė pirmąjį pasaulyje belaidį permatomą OLED televizorių. LG SIGNATURE OLED T yra tikras technologinis stebuklas, sujungiantis skaidrų 4K OLED ekraną ir LG belaidžio vaizdo ir garso perdavimo technologiją, todėl žiūrėjimo patirtis pasikeičia neatpažįstamai.
       2024-01-30 18:51:56

APVA kvietimas paramai saulės elektrinėms – vartotojai apgauti

Nors Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) kvietimo teikti paraiškas paramai saulės elektrinėms gauti Lietuvos gyventojai laukė dar nuo pernai, šiandien, sausio 30 dieną, paskelbta galimybė nuvylė.
       2024-01-29 15:35:03

Rado dar vieną būdą apgauti: nuskenavus „QR“ kodą bando pavogti duomenis

Vienos didžiausių JAV energetikos įmonių darbuotojai neseniai susidūrė su pavojinga kibernetine ataka. Sukčiai išsiuntė el. laiškus, kuriuose buvo prašoma nuskenuoti į greitojo atsako „QR“ kodą ir prisijungti prie savo „Microsoft“ paskyros.
       2024-01-24 16:09:50

„Hanner“ investuoja į futbolo stadiono statybas Vilniuje

Lietuvos futbolo bendruomenei šiais metais bus pristatytas naujas tarptautinius standartus atitinkantis stadionas. Jau gautas Vilniaus Lazdynų rajone iškilsiančio futbolo komplekso statybos leidimas, darbai bus pradėti vos nutirpus sniegui.
       2024-01-24 16:03:06

Kada matysime elektromobilių revoliuciją: stabdžius spaudžia ir elektros tinklai

Nors elektromobilių skaičius per ketverius pastaruosius metus šalyje išaugo beveik dešimt kartų, taip laukiamos jų revoliucijos vis dar nematome. Viena pagrindinių priežasčių yra neišplėtotas jų įkrovos stotelių tinklas ir įvairūs stabdžiai jį plėsti:
       2024-01-23 16:36:16

Vairavimo ypatumai žiemą: ką daryti, jei automobilis kelyje ima slysti

Pastarąjį mėnesį vairuotojai Lietuvoje, deja, negali išvengti važiavimo slidžia kelio danga. Ekspertai atkreipia dėmesį, kad dažniausiai eismo įvykiai fiksuojami transporto priemonei išslydus iš posūkio, o koją dažniausiai pakiša per didelis žmonių pasitikėjimas vairavimo įgūdžiais bei transporto priemonės techninėmis galimybėmis.
       2024-01-23 16:33:52

Darbdavys dėl jūsų kaltės patyrė žalą? Kokia atsakomybė gali grėsti

Sugadintas darbinis kompiuteris, įmonės konfidencialios informacijos pasisavinimas ar atskleidimas, autoavarija darbiniu automobiliu ar dėl palikto krauti elektroninio prietaiso darbdavio patalpose kilęs gaisras – visa tai galėtų būti laikoma darbuotojo padaryta žala įmonei.
       2024-01-23 16:28:57

„Avia Solutions Group“ perka Australijos oro linijų bendrovę „Skytrans“

„Avia Solutions Group“, didžiausia pasaulyje ACMI (orlaivių nuoma su įgula, technine priežiūra ir draudimu) paslaugas teikianti įmonių grupė, turinti 199 orlaivių parką, perka Australijos oro linijų bendrovę „Skytrans“.
       2024-01-23 10:49:00

Po 15 metų – didelis pokytis milijonams „Microsoft Office“ naudotojų

Jei darbui, mokslams ar laisvalaikiui naudojatės „Microsoft Office“ programomis – „Word“, „Teams“, „Outlook“ ar kitomis – jau galėjote pastebėti, kad jos nebeatrodo taip, kaip anksčiau.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.