Naujienos

67 metų IT specialistė griauna mitus apie Lietuvos IT rinką

2017-03-29 11:56:02

Apie tokią močiutę svajoja dauguma šiuolaikinių vaikų: 67-erių Marta Ruškulienė aktyviai seka technologijų naujienas ir iki šiol, net išėjusi į pensiją, dirba IT specialiste skandinaviško kapitalo bendrovėje Vilniuje.

Įkvepiantis senjorės Martos pavyzdys griauna nusistovėjusius mitus, kad IT sritis sėkmingą karjerą žada tik vyrams ir kad čia nėra vietos vyresniems žmonėms.

Čia visada nepriekaištinga tvarka, stalai nenukrauti jokiais nereikalingais daiktais, o ant palangių auga ir žaliuoja patys tikriausi bazilikai ir pomidorai. Per praėjusias šventes ant palangės augantis pomidorų krūmas buvo papuoštas girliandomis vietoje kalėdinės eglutės ir buvo išrinktas darbuotojų originaliausia įmonės kalėdine puošmena.

Taip atrodo darbo kabinetas Skandinavijos kapitalo IT bendrovėje „Tieto Lietuva“, kur susitinkame su 67 metų vyr. projektų vadove Marta Ruškuliene, šiuo metu vadovaujančia svarbios informacinės sistemos palaikymo projektui.

M. Ruškulienę įmonės vadovai vadina nepakeičiama darbuotoja: 43 metų patirtį IT srityje turinti specialistė puikiai išmano savo darbą, ja pasitiki ir vertina klientai. Per savo ilgą karjerą p. Marta ne kartą kilo karjeros laiptais, jaunystėje dirbo programuotoja, vėliau ėjo vadovaujamas pareigas, buvo atsakinga už komandos darbą, dalyvavo IT sistemų kūrime bei jų palaikyme.

„Esu laiminga, nes dirbu mėgstamą darbą ir jaučiuosi reikalinga. Todėl nusprendžiau – kol jėgos ir sveikata leis, dirbsiu ir išėjusi į pensiją, - sako M. Ruškulienė. – Mes šeimoje abu tokie: mano vyras, fizikos mokytojas, irgi pensininkas, jam 74-eri, bet taip pat tebedirba.“

Naujovėmis besidominti ir labai jaunatviška M. Ruškulienė turi tris anūkus, kurie gali didžiuotis, kad technologijas puikiai išmananti močiutė gali jiems patarti daugeliu IT klausimų. „Bet kompiuterinių žaidimų anūkai mane moko, o ne aš juos“, - šypsosi p. Marta. Tiesa, visi trys anūkai gyvena užsienyje, todėl su močiute daugiausiai bendrauja per „Skype“, o susitinka per atostogas.

Kodėl IT rinkai reikia moterų

Šiuo metu Lietuvoje vyksta pirmoji moterims skirta mentorystės programa „Women Go Tech“, kurios globėja tapo Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Programos iniciatoriai pabrėžia, kad IT srityje Lietuvoje kasmet sukuriama apie 2 tūkst. naujų darbo vietų, bet dėl nusistovėjusių stereotipų IT specialisčių moterų rinkoje yra vienetai.

Tiesa, IT bendrovė „Tieto Lietuva“ yra reta išimtis: moterys čia sudaro 36 proc. visų darbuotojų, o tai net daugiau nei ES vidurkis (30 proc.).

Kaip sako „Tieto Lietuva“ konsultacijų skyriaus vadovė, programos „Women Go Tech“ mentorė Renata Čičman, šiandien ne tik Lietuvoje, bet ir Vakaruose vis daugiau kalbama apie tai, kaip kovoti su stereotipais ir į IT sritį pritraukti daugiau moterų. „Tyrimai rodo, kad lyčių įvairovė padėtų IT sektoriuje pasiekti didesnį efektyvumą, be to, didesnis moterų įsitraukimas padėtų spręsti IT darbuotojų stygiaus problemą“, - sako ji. Tiesa, pati nuo testuotojos karjerą IT srityje pradėjusi R. Čičman pabrėžia, kad moterų įsitraukimas į technologijų rinką turi būti natūralus, bet jokiu būdu ne dirbtinis.

Pirmosios programuotojos buvo moterys

„Tieto Lietuva“ IT specialistė M. Ruškulienė 1971-aisiais baigė skaičiavimo matematikos studijas Vilniaus universitete – tuo metu tai buvo dabartinėms informatikos ir programavimo studijoms artimiausia studijų programa. Įdomu, kad tais laikais tiek Lietuvoje, tiek Vakaruose tarp šios specialybės studentų vyravo merginos.

Visiškai priešingą vaizdą matome šiandien: pavyzdžiui, 2016 m. į Vilniaus universiteto informacinių technologijų studijas priimtos merginos sudarė 9 proc., informatikos – 18 proc. visų studentų. Tai reiškia, kad IT studijose tik 1-2 studentai iš dešimties yra moteriškos lyties, tad natūralu, kad ir tarp dirbančiųjų IT specialisčių yra gerokai mažiau.

Nepaisant to, būtent moterys buvo kompiuterinio programavimo pradininkės, padėjusios svarbius pagrindus dabartinei technologijų pramonei.

„Jūs žinote Marką Zuckerbergą, Billą Gatesą ir Steve‘ą Jobsą, bet kodėl nieko negirdėjote apie Elsie Shutt, Stephanie Shirley ar Diną St. Johnston?“ – viename savo straipsnių klausia „Weforum.org“ ir priduria: dar 1958-aisiais E. Shutt įkūrė vieną pirmųjų JAV programavimo kompanijų „CompInc“, kurioje programuotojomis dirbo vien dailiosios lyties atstovės. B. Gatesas ir S. Jobsas tuo metu dar buvo vos trejų metų sulaukę berniūkščiai, o „Facebook“ įkūrėjas M. Zuckerbergas gimė tik dar bemaž po trijų dešimtmečių. Kita technologijų pramonės pradininkė D. St. Johnston 1959 m. įkūrė pirmąją programavimo įmonę Didžiojoje Britanijoje.

Vis dėlto vėliau merginų, besirenkančių IT krypties studijas bei dirbančių technologijų srityje, ėmė nuosekliai mažėti. Kas tai lėmė?

Užsienio spauda rašo, kad lūžis įvyko praėjusio amžiaus aštuntajame dešimtmetyje, kai technologijų kompanijos pakeitė kryptį ir ėmė taikyti aktyvią rinkodarą, nukreiptą į vyrišką auditoriją. Tuometiniai rinkodaros ekspertai sparčiai populiarėjančius asmeninius kompiuterius sumanė pateikti kaip „žaislą berniukams“. Būtent tada prasidėjo pokyčių grandinė visoje visuomenėje, o technologijų pramonėje pradėjo dominuoti vyrai. Tokios tendencijos išliko iki pat šiol.

Nepaisant to, šiandien rinkos taisyklės keičiasi: technologijos dabar itin sparčiai skverbiasi į visas gyvenimo sritis, todėl šiam sektoriui reikia visų žmonių – vyrų ir moterų, jaunesnių ir vyresnių.

„Išgyvename labai įdomų laikotarpį - didžiųjų industrijų sankirtą, kur galime stebėti sinergiją tarp IT ir finansų, draudimo, telekomunikacijų, sveikatos, logistikos ir kitų sričių. Netolimoje ateityje šios dalykinės sritys dar glaudžiau sąveikaus, kurdamos ir teikdamos naujas paslaugas vartotojams. Visų jų pagrindas yra IT, tad įžengti į šią sritį dabar yra kaip niekad daug galimybių”, - sako programos „Women Go Tech“ mentorė R. Čičman.

TV antenų montavimas ir remontas
Ši naujiena peržiūrėta 4090 kartų. Komentuojame:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:



Daugiau naujų naujienų
       2024-10-30 17:45:08

Per 20 metų patyčių mastas Lietuvoje beveik nesumažėjo: kas kiša koją pokyčiams?

Nepaisant daugybės pastangų kovoti su patyčiomis mokyklose ir internete, naujausi tyrimai rodo, kad Lietuvoje šios problemos mastas išlieka vienas didžiausių Europoje – jas patiria trečdalis paauglių.
       2024-10-30 17:42:54

Kenčiate nuo šiukšles kaupiančio kaimyno? Išeitis yra, tik ne visi apie tai žino

Į namus sklindantis dvokas, keliaujantys tarakonai ir nuolatinė gaisro baimė – su tokia kasdienybe susiduria daugiabučių gyventojai, šalia kurių gyvena šiukšles kaupiantis kaimynas.
       2024-10-30 17:40:00

Slaugytojai konsultuodami galės pratęsti paskirtą gydymą receptiniais vaistais

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) plečia bendrosios praktikos slaugytojų profesines veiklos sritis. Nuo šiol slaugytojai, įvertinę pacientų sveikatos būklę, galės savarankiškai pratęsti gydytojo paskirtą lėtinių ligų gydymą ir išrašyti receptą vaistams.
       2024-10-30 17:33:32

Kaip išvengti klaidų renkantis pirmąjį būstą?

Nors pirmuosius namus žmonės perka sau, profesiniai ar šeimos pokyčiai dažnai lemia tai, kad tokį turtą ilgainiui gali tekti parduoti ar išnuomoti. Ekspertų teigimu, būtent patrauklumas antrinėje rinkoje turėtų būti prioritetas jaunam žmogui ar šeimai renkantis pirmąjį būstą.
       2024-10-30 17:27:45

Naudotos ar naujos padangos: kam vairuotojai teikia pirmenybę?

Artėjant žieminių padangų sezonui, daugelis vairuotojų sprendžia, kokias padangas pasirinkti savo automobiliui – naujas ar naudotas? Ar verta skubėti pas meistrus, ar galima darbus atlikti savarankiškai?
       2024-10-30 17:21:50

Pasakė, kam orgazmas yra naudingiausias: sumažina tikimybę susirgti vėžiu

Nepaisant to, kad orgazmas yra natūralus žmogaus kūno atsakas, apie jį vis dar sklando daugybė mitų ir netikslių įsitikinimų. Kodėl vieniems žmonėms šį jausmą pasiekti lengviau nei kitiems?
       2024-10-25 09:54:44

Milijonierius po savaitės: kaip laimėjus loterijoje neprarasti šalto proto

Visai neseniai šalį apskriejo žinia apie lietuvį, loterijoje laimėjusį istoriškai didžiausią sumą Baltijos šalyse – 81 mln. eurų. Nors apie tokią sėkmę svajoja kone kiekvienas, daugelis neįvertina tinkamo finansinio raštingumo pasirengimo svarbos.
       2024-10-21 17:21:30

Kas pragraužė skylę: kandis ar kailiavabalis?

Drabužinės kandys ir kailiavabaliai – vabzdžiai, kenkiantys tekstilės gaminiams, kailiams, kilimams, baldams ir net muziejų eksponatams. Nors pamačius skylę vilnoniame megztinyje, kašmyro šalike ar kilime dažniausiai kaltiname kandžių lervas.
       2024-10-21 14:03:20

„TikTok“ privatumo nustatymai, kuriuos turite pasikeisti dabar

Vidutinis „TikTok“ naudotojas programėlėje praleidžia bent 95 minutes per dieną, nepalyginamai daugiau nei bet kuriame kitame soc. tinkle. Siekdama tobulinti savo paslaugas, trumpų vaizdo įrašų platforma taip pat gausiai renka vartotojų asmeninius duomenis.
       2024-10-21 13:56:51

Atliko elektros naudojimo eksperimentą namuose: kiek pavyktų sutaupyti

„Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) skaičiuoja, kad buitiniai vartotojai per 2023 metus sunaudojo 28 proc. visos elektros energijos Lietuvoje. Todėl skatinant energetinį efektyvumą šalyje svarbu tampa kalbėti ne tik apie elektros energijos mažinimą įmonėse, bet ir namų ūkiuose.
       2024-10-21 13:51:20

Bendrabutis, buto nuoma ar buto pirkimas – ką rinktis studentui?

Aukštosiose mokyklose Lietuvoje šiuo metu studijuoja daugiau kaip 100 tūkst. studentų ir net 69 proc. jų gyvena savarankiškai. Kasmet studentai susiduria su sudėtingu pasirinkimu: gyventi dažnai nelabai aukštos kokybės, tačiau pigiame bendrabutyje, mokėti daugiau už komfortiško būsto nuomą ar, padedant tėvams, įsigyti nuosavą butą?
       2024-10-18 17:50:21

Seimas įteisino patogesnį būsto paskolų refinansavimą

Seimas priėmė Su nekilnojamuoju turtu susijusio kredito įstatymo pataisas, kuriomis nutarta nuo 2025 m. vasario 1 d. leisti gyventojams paprasčiau, greičiau ir be papildomų išlaidų refinansuoti būsto paskolas.
       2024-10-18 17:39:41

ESO atmeta abejones dėl išmaniųjų skaitiklių: duomenimis manipuliuoti neįmanoma

Lietuvos gyventojams diegiami naujos kartos išmanieji apskaitos prietaisai yra patikimi ir koreguoti jų duomenų neįmanoma, o visose perdavimo sistemos grandyse yra įdiegti aukščiausi saugumo sprendimai.
       2024-10-17 10:30:18

Ar jūsų robotą dulkių siurblį apsėdo demonas? Ne, tai tik programišiai

Robotas dulkių siurblys vejasi katę ir tuo pat metu šūkauja necenzūrinius žodžius. Skamba kaip scenarijus iš mokslinės fantastikos filmo, tačiau tai jau tapo realybe.
       2024-10-16 13:06:23

Tvaresnis dyzelinas: ar Lietuvoje tai taps norma?

Elektromobilių gamintojams Europoje susiduriant su sunkumais pereinant prie šios technologijos, vis daugiau diskutuojama apie neišnaudojamą kitų alternatyvių degalų potencialą.
       2024-10-12 12:17:35

Paaiškėjo tikrieji piratinio turinio naudojimo Lietuvoje mastai

Keturi iš dešimties Lietuvos gyventojų bent kartais vartoja nelegalų turinį, o reguliariai tai daro ketvirtadalis gyventojų. Trečdalis gyventojų piratinį turinį dažniausiai vartoja nelegaliai žiūrėdami filmus, serialus, televizijos laidas, kitus vaizdo įrašus, o apie ketvirtadalis – klausydamiesi muzikos.
       2024-10-11 18:26:10

Darbas nuotoliniu būdu išliks: kaip išvengti ginčų?

Nors nuotolinio darbo galimybė suteikia darbuotojams daugiau lankstumo, tačiau kartu darbdaviui kelia papildomų iššūkių, susijusių su tinkamo darbo organizavimo ir reguliavimo užtikrinimu.
       2024-10-09 17:55:52

Šeimos gydytojai bus skatinami atlikti daugiau tyrimų

Nuo spalio 1 d. plečiamas Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis papildomai apmokamų pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugų spektras, kad šeimos gydytojai galėtų skirti daugiau svarbių tyrimų pacientams.
       2024-10-09 11:08:03

Verta suklusti perkantiems internetu: 900 kenkėjiškų svetainių apsimeta „Amazon“

Prasidėjo kasmetinės „Amazon“ išpardavimų dienos, kai platforma vilioja pirkėjus patraukliais pasiūlymais. Tačiau saugumo ekspertas įspėja – nustatyta daugiau nei 100 skirtingų sukčiavimo atvejų ir beveik 900 naujų kenkėjiškų svetainių, kurios apsimeta „Amazon“.
       2024-10-05 10:02:12

RRT pakeitė savo užmokesčius ir mokėjimo tvarką

Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) pakeitė savo, kaip nacionalinio reguliuotojo elektroninių ryšių ir pašto paslaugų srityse, teikiamų paslaugų ir atliekamų darbų užmokesčių dydžius bei jų mokėjimo tvarką.
       2024-10-03 16:23:37

NVSC priminimas apie legioneliozės profilaktiką

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai tiek nuosavų, tiek daugiabučių namų gyventojus, kurie patys savarankiškai ruošia karštą vandenį, ragina atkreipti dėmesį į legioneliozės profilaktines priemones, kurios svarbios visais metų laikais.
       2024-09-29 13:01:22

Kai šviesolaidis tampa ginklu: Ukrainos padangėje – nematyto tipo dronai

Daugelio mūsų namams internetą tiekiantis šviesolaidis pastaruoju metu netikėtai prigijo dronų pramonėje. „Forbes“ žiniomis, Vokietijos bendrovė „HIGHCAT“ Ukrainoje jau kurį laiką testuoja nematytas bepilotes skraidykles, kurios valdomos per optinį kabelį ir yra atsparios signalo blokavimui.
       2024-09-29 11:36:58

8 miego valandos ir kiti mitai: viskas daug paprasčiau

Miegas yra gero kasdienio gyvenimo pagrindas, nes tik gerai pailsėję galime būti produktyvūs, energingi ir sveiki, sako miego mokslininkė. Panašu, kad vis geriau tai suprantame ir patys.
       2024-09-28 10:17:14

Mokslininkės įžvalgos, kaip alkoholis veikia smegenis?

„Stebėkite save ir savo artimą – pradėjus išgėrinėti, siekiant numalšinti fizinius ar psichinius simptomus, formuojasi alkoholio priklausomybė“, – įspėja neuropsichologijos mokslų daktarė, Vilniaus universiteto Psichologijos instituto docentė Ramunė Dirvanskienė.
       2024-09-27 13:18:05

Kaip studentams užsitikrinti ne tik papildomas pajamas, bet ir kitas naudas

Neseniai prasidėjęs naujas studijų semestras – nauja galimybė gauti papildomų pajamų ne tik pragyvenimui, bet ir pramogoms. Ekspertai aiškinasi, kokios galimybės užsidirbti papildomai ir įgyti reikiamos praktikos studijų metu?
       2024-09-21 12:03:24

Jei mokykloje sunku susikaupti, gali būti kalti nesuvalgyti pusryčiai

Rugsėjis vaikams ir paaugliams skelbia ne tik naujų mokslo metų pradžią, bet ir žaidimų lauke, maudynių, išvykų į gamtą pabaigą. Sugrįžę į klases visi dalijasi ne tik atostogų įspūdžiais, bet ir įvairiausiais virusais.
       2024-09-20 17:33:57

Keturių dienų darbo savaitė Lietuvoje: galimybės ir iššūkiai

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) informuoja, kad Lietuvoje jau dabar egzistuoja galimybės įgyvendinti trumpesnę darbo savaitę, nekeičiant Darbo kodekso. Tačiau svarbu atkreipti dėmesį tiek į galimybes, tiek į potencialius iššūkius.
       2024-09-13 17:00:08

Investuoti siūlo nuomonės formuotojas ar sukčius: kaip atpažinti?

Socialiniai tinklai leidžia pasiekti turinį iš viso pasaulio ir atveria galimybes informacijos įvairovei. Nuomonės formuotojai taip pat ieško, kokią nišą juose galėtų užimti.
       2024-09-11 19:37:50

Trečiasis „Lidl Plus“ gimtadienis pirkėjus lepins nuolaidomis

Išskirtinių pasiūlymų ir nuolaidų programėlės „Lidl Plus“ trečiasis gimtadienis tęsiasi! Pirkėjų pamėgta mobilioji programėlė „Lidl Plus“ jau tapo įprasta kiekvieno apsipirkimo dalimi.
       2024-09-10 22:22:14

Miegokite ramiai: ką daryti, kad išmanusis nežadintų naktį?

Negalite užmigti, „scrollinate“ telefoną, o dėl to – dar labiau nesimiega? Tai – tarsi užburtas ratas, vedantis tiesiai į nemigą. Šiuolaikiniai išmanieji telefonai ir laikrodžiai turi įrankius, reikalingus sukurti tinkamą nuotaiką poilsiui ir stebėti, kiek gilus yra jūsų miegas.
    Daugiau ankstesnių naujienų:  1  2  3  4  5  6  7
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.